Leiden Regio Gemeente koopt pand Club 70 Dansen met je onbekende buurman 'Die dikke klappen onder je kont' Opbouw zaterdagmarkt begint anderhalf uur later Leidse natuurkundigen 'filmen' obstakels in supergeleidei Bromfietser botst tegen Forum o\ toekoms Paars D Kledingbeu in Stevensh Fietsvierdaagse Sw /viMAiNUMLi z i JUNI iyyy LEIDEN TESSA BOCK Verbetering van het winkelkli- maat. Dat hoopt de directeur van dienst milieu en beheer P. Peters te bereiken door op vrijdag anderhalf uur later te beginnen met de opbouw van de marktkramen. Wijkvereni- ging Pancras-West heeft hier voor gepleit op verzoek van de ondernemers in de wijk. Die vrezen omzetverlies door het verdwijnen van parkeer plaatsen op de Botermarkt en Nieuwe Rijn. Door het later opbouwen van de markt zou den ze dat weer een beetje kunnen compenseren. Volgens Peters is samen met kramenverhuurbedrijf Verschoor besloten de op bouw van de markt te veria ten tot 's avonds zes uur Voorheen werd al om half vijf met de opbouw van de markt begonnen. Dit terwijl de vrij dagmiddag als winkel-en uit- gaansmiddag in betekenis toeneemt. Daarnaast heeft Milieu en Beheer met Verschoor afge sproken de aanhangwagens terug te rijden naar diens zaak, in plaats van de karren op het marktterrein achter te laten, zoals voorheen vaak ge beurde. De dienst Milieu en Beheer bekijkt de komende maanden of de latere opbouw de ondernemers inderdaad een betere omzet bezorgt. ONNO HAVERMANS Drie Leidse natuurkundigen zijn er als eersten in geslaagd bewegende beel den te maken van zogeheten stroom- wervels in een supergeleider. Zij publi ceren hun bevindingen in het gezag hebbende wetenschappelijke tijd schrift Nature. In een supergeleider is de elektri sche weerstand nul of bijna nul. Toch treden er af en toe wervels op, die een obstakel zijn voor de vrije doorgang van elektronen. Het onderzoek moet leiden tot meer inzicht in keramische materialen. Dat kan uiteindelijk weer gevolgen hebben voor de fabricage van onder meer medische instrumen ten, telecommunicatie en wrijvingloze lagers. De wervels of 'vortices' ontstaan als door een magneetveld toch weerstand ontstaat in een supergeleider. Elektro nen vormen een soort draaikolk rond kleine kern. Zij stoten elkaar af en een structuur als een kristal- rooster. Klein „Ze zijn zo klein dat je ze niet kunt waarnemen", aldus hoogleraar gecon denseerde materie Peter Kes. „Ze gaan 'wandelen' als een stroom door de su pergeleider gaat. Dan krijg je dus weerstand en om die tegen te gaan de wervels worden vastge pind." Bij sommige materialen hechten de wervels zich aan natuurlijke onregel matigheden in de structuur van het materiaal. In het Kamerlingh Onnes Laboratorium van de Universiteit Lei den wordt onderzocht wat er met de wervels gebeurt als defecten kunstma tig worden aangebracht door het ma teriaal met loodionen te beschieten. Met een gespecialiseerde micro scoop maken de onderzoekers plaatjes van wervels, die zich vastht Door een reeks plaatjes achter te schieten, maken de onderz een soort filmpje waarop de wi volgen die de wervels afleggen. I is duidelijk het nut te zien van zettelijke beschadiging. Wervt zich op de beschadiging vasthi zorgen voor minder weersta houden hun supergeleiding vast Het loont dus blijkbaar de om het materiaal te bewerken. 'Strategische aankoop' Club 70 aan de Stationsweg in Leiden krijgt geen nieuw leven. Eigenaar B. van der Hurk van de uitgebrande dis cotheek heeft met B en W van Leiden overeenstemming bereikt over de verkoop. Welk bedrag met de koop is ge moeid, wordt niet bekend gemaakt. inspecteerd. De conclusie van dat onderzoek luidde dat het pand irihiiddels zo was bescha digd dat sloop onvermijdelijk is. Van der Hurk heeft sinds de eerste brand geprobeerd nieu we plannen voor zijn disco theek te bedenken en daarvoor toestemming te krijgen van de gemeente. Dat is niet gelukt, volgens Prudhomme omdat de plannen 'te kleinschalig waren'. De gemeente wil een grotere discotheek in het stationsge bied. „We vonden het allebei beter om te verkopen", aldus de ambtenaar. Wat voor Club 70 in de plaats komt, is niet duidelijk. Van der Hurk is niet bereikbaar voor commentaar. Sinds een aantal dagen hangt aan de gevel een bord van Jobo de Bouwers. In de regel duidt dat erop dat een aannemer op korte termijn begint met een verbouwing of sloop. Het is ook exact de bedoeling dat mensen dat denken, zegt J. Hartman van het aannemersbedrijf. „Van de gemeente moeten we de sta tionsflat (die er vlak achter ligt) beschermen. Het bord is alleen bedoeld om krakers af te schrikken. Verder hebben we er niets mee te maken." Een 16-jarige Leidenaar terochtend in alle vroegti Haarlemmerstraat ernst wond geraakt. De jonge door nog onbekende o op zijn brommer tegen van een winkel. Hij is me en hersenletsel naar het gebracht. ROBBERT MINKHORST Projectleider P. Prudhomme van de ontwikkeling van het stationsgebied spreekt van een 'strategische aankoop'. Omdat de gemeente, als de gemeente raad tenminste akkoord gaat, het pand verwerft kan Leiden de ontwikkeling in die hoek van het gebied zelf sturen. De com missie ruimtelijke ordeniSgr wonen en verkeer buigt zich.-, deze week over de aankoop. Nu Van der Hurk afstand doet van zijn gebouw, gaan in ieder geval de plannen die hij ermee had niet door. De voor malige ujtbater van Club 70 wil de het pand slopen en daarvoor in de plaats een discotheek en een grand café beginnen en kantoorruimte op de eerste en tweede verdieping verhuren. Een brand in 1997 bracht het gebouw zware schade^toe. Een jaar later trof een nieuwe brand Club 70. Tussentijds ging een schuurtje aan de achterkant in vlammen op. Die laatste branden zijn hoogstwaarschijnlijk aangesto ken. Op last van de gemeente werd het gebouw vorig jaar ge- LEIDEN «JANNEKE DE JONGE „De meeste mensen ken je amper van gezicht. Ie weet in welke auto ze rijden, maar dan houdt het wel op." Voor de bewoonster van de Beekforel is het dui delijk: dit straatfeest moest er komen. Toen ze hier dertien jaar geleden kwam wonen, kende iedereen elkaar. „Uit die tijd woont er nu bijna niemand meer, want er zijn heel veel mensen verhuisd." De huurhuizen in de forellenbuurt in de Merenwijk blijken geliefde doorstroom- woningen waardoor er weinig contact is tussen de bewoners. Dat moest maar eens veranderen, vond Arlette Kolen brander uit de Beekforel. En dus organi seerde ze een buurtfeest. Bij de aanvang van het feest, zaterdag middag om half vier, staan de ongeveer veertig buurtbewoners uit de Beekforel en de Purperforel met elkaar te kletsen op de parkeerplaatsen tussen de twee straten. Acht groene feesttenten en een muziekinstallatie zijn aangerukt, een thuistap staat alvast te wachten op de barbecue. Zo op het oog lijken de buurt bewoners elkaar wel te kennen. Kort daarop vallen ze echter door de mand: men stond met de directe buren te pra ten. Krantenmeppertje is erg lastig als je de namen niet kent. Het gaat de kinde ren nog het beste af. Salsa Er wordt nog meer geïntegreerd die middag. Na het krantenmeppen is het tijd voor een lesje salsa. „In de Caribi sche cultuur gaat het erom lekker vrij met elkaar om te gaan. Dat past bij deze dag", vertelt docent Leo die net als de bewoners rondloopt met een naamstic ker op zijn borst. Kolenbrander koos niet zomaar voor deze dans. „Dit is een leuke manier om de spanning te door breken", weet zij. Dat blijkt te kloppen voor de forelbewoners. Aanvankelijk klinkt er gegiebel als ze van Leo met een onbekende moeten dansen, maar na een tijdje host iedereen door elkaar. Kolenbrander heeft het feest met be leid opgezet. Naar aanleiding van een cursus die ze volgde in Amsterdam, 'Landmark Education', wilde ze een idee neerzetten dat zou blijven leven, ook als zij verdween. „De maatschappij is enorm aan het individualiseren. Er wo nen hier veel tweeverdieners, en dan moet alles snel-snel. Ik woon hier nu zes jaar, en heb het zelf zes jaar lang niet an ders gedaan." Die individualisering is aan het doorslaan, vindt Kolenbrander. „Waarom kun je elkaar niet gewoon groeten zonder bang te zijn dat ze met een je deur platlopen?" Tijdens de voorbereidingen merkte ze al dat zo'n feest de contacten bevordert. „Ik stond voor mijn keukenraam en in eens zwaaide iemand naar me. Dat ge beurde eerder niet." Ze hoopt dan ook dat dit feest voor een hechtere gemeen schap zal zorgen in haar wijk, en dat vol gend jaar anderen het initiatief zullen nemen. En ze denkt dat het ook wel een idee is voor andere buurten. De verhuurder van de woningen was in elk geval zo enthousiast dat hij be sloot het feest te sponsoren. Of het een blijvertje is, dit forellenfeest? „Voor mij hoeft het niet ieder jaar", vindt een be woonster. „Ik heb geen behoefte aan vriendschappen in de buurt. Maar het is wel leuk als je weet w In stadscafé Van der W morgenavond een foru cussie over de toekom: het tweede Paarse ka De discussie is georgan door de Leidse Alum eniging van Politoco! Deelnemers zijn Henk I Makkreel (WD-senatc dens de Nacht van W Joop van den Berg (hi raar parlementaire ge denis en hoofdirecteu de VNG), Jan Hoekema ticoloog en lid van de de Kamer voor D66) ei lem Breedveld, parlem redacteur van Trouw). Tijdens de forumdis< komen vragen aan de als 'moeten regeringsfr in de Eerste Kamer voortaan ook aan het r« akkoord binden' en Nacht van Wiegel het van het Poldermodel? bijeenkomst begint om uur en duurt tot 22.0( Stadscafé Van der W( aan de Steenstraat 2. In buurthuis Stevenshof i genochtend een kinderkl en speelgoedbeurs. De begint om 09.00 uur en tot 11.30 uur. Buurthui venshof is aan de Tri windtstraat, naast winJ trum Stevensbloem. De dag ervoor vielen de mus sen nog van het dak, zo warm was het. Maar gisterochtend trok het zwerk dicht en kwam het water met bakken de hemel uit zetten. Dat was speciaal triest voor de jongens en mei den van de Harley Davidson Club Voorschoten. Hun elfde clubdag, bedoeld om promotie te maken voor het motorrijden en daarnaast de verenigingskas wat te spekken, kende in elk ge val een valse start. „Tot het bier aan toe, heb je alles in de hand", mompelde een in het leer gestoken rijder veronge lijkt. „Behalve het weer." Een halfuur na de opening van het mini-motorfestijn op de parkeerplaats rond molen De Valk hield de ingehuurde band het voor gezien. De muzikan ten durfden het niet aan om de knop van het elektriciteit om te draaien, terecht beducht op een onvoorziene en onbedoel de stroomstoot. Ook een aantal standhouders had de bui al zien hangen en bleef gewoon weg. Het plein, dat die middag vooral gezelligheid en sfeer had moeten uitstralen, wekte in plaats daarvan rond een uur of twee een tamelijk desolate in druk. En nogmaals, dat was jammer. Want de stalen rossen van het Je Blauwe Steen, die al 700 jaar in e Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. roemruchte Amerikaanse mo tormerk komen aanzienlijk be ter uit de verf als de zon er op schijnt, dan dat de regen er ge staag vanaf druppelt. „Maar het is niet anders", sprak Yvon ne de Roode, terwijl ze een droog plaatsje onder het zeil claimde. „Hopelijk trekt het la ter op de dag nog wat bij. Vol gens mij wordt het daar in de verte al lichter." Yvonne de Roode vormt, sa men met penningmeester Ma rieke Schreurs, het vrouwelijke deel van het clubbestuur. Het geen opmerkelijk mag heten in het Harley-wereldje dat toch bekend staat vanwege zijn macho-uitstraling. „Dat valt de laatste jaren anders aardig mee", lacht Schreurs, die zelf een Sportster berijdt. „In elk geval bij ons in de club is er een aardige mix tussen man nen en vrouwen. Er zijn nog wel Harley-clubs in den lande waar alleen mannen lid van mogen worden, maar dat aan tal neemt af. Terecht, vind ik. Wat zij kunnen, kunnen wij ook." „Tot sleutelen aan toe", neemt haar compaan. de trotse bezit ter van een Harley type Softtail, over. „Wij zijn laatst met drie vrouwen naar een cursus tech niek in Utrecht geweest. Daar Rebben we die leraar nog aar dig versteld doen staan. Hij kon zelfs nog een een paar dingen van ons leren. Zo zie je maar, dat wij ook ons mannetje staan." De HD-Club Voorschoten be staat inmiddels elf jaar en telt 35 rijdende leden die allen uit de omgeving van Leiden ko men. In de stad is ook het club huis gevestigd van waaruit al lerlei activiteiten worden on dernomen. De toevoeging Voorschoten dateert van het eerste uur, want in die gemeen te werd de club oppgericht. Hoewel die plaatsbepaling ver der weinig inhoudelijke beteke nis meer heeft, is de naam toch gebleven. Omdat die nu een maal is ingeburgerd. Over de afzonderlijke leden zegt Marieke Schreurs: „Er zit waarlijk van alles tussen. Van een politieagent tot een koster tot een caféhouder. We zijn ab soluut niet elitair. Wie een Har ley heeft, kan lid worden. Mis schien is 35 leden niet veel, maar we zijn nu eenmaal een merkgebonden vereniging. Dat sluit op de voorhand al uit dat je honderden mensen trekt." De diversiteit onder de leden mag dan groot zijn; de ge meenschappelijke noemers zijn leer - de standaard-outfit - en uiteraard de motor van dat merk uit Milwaukee. Wat is nou de grote aantrek kingskracht van een Harley? Of beter gezegd: wat is nou zo speciaal? „Het is het gevoel", roepen ze in koor. „Maai", zegt de penningmees ter dan: „Er is bij ons een spreekwoord dat zegt: als je het moet uitleggen, snap je hel al niet. Tja, wat is zo mooi. Die dikke klappen onder je kont bij het rijden. Het gevoel dat je één familie vormt. Je hebt, dat komt het eigenlijk op neer, allemaal dezelfde afwijking. Tot de kem teruggebracht is het feitelijk De Leidse Toerfiets Vereniging Swift houdt van vandaag, maandag 21 juni, tot en met vrijdag 25 juni weer haar tradi tionele avond-fietsvierdaagse. Het is voor de 24ste keer in suc cessie dat deze recreatieve tocht wordt gereden. Swift- voorzitter Frans van Rijn lost maandag om 18.30 het start schot. De avond-fietsvierdaagse voert de deelnemers op achter eenvolgende avonden over lan delijk gelegen fietspaden in de omgeving van Leiden. De af standen variëren in lengte tus sen de 15 en 30 kilometer. Alle routes zijn met pijlen aangege ven. Wie eventueel op éi de avonden is verhinderd een extra avond de kaj toch zijn vierdaagse te v en. De organisatie heeft lijk vijf avonden gerese voor vier tochten. De start - tussen 18 19.30 uur - is telkens l clubhuis van Swift aan d lem van der Madew Roomburg. Daar kan maandag ook inschrijve kosten bedragen 7,50 j voor deelnemers die oud dan 16 jaar en 4 guldei kinderen tot en met 1.' Voor dat geld zijn de d mers verzekerd en ont\ zij aan het eind van de i herinnering. DUIVENBERICHTEN Echt blinken deden de Harleys gisteren niet op het mini-motorfestijn bij molen De Valk. foto hielco kuipers een manier van leven." leden lijdt er niet onder. Ze be- Later die middag trekt het weer wonderen eikaars motoren, nog redelijk bij en ziet het er op maken een praatje en drinken het plein allemaal wat beter uit. De grote toeloop - vorig jaar- was het druk en gezellig - blijft uit, maar het humeur van de i biertje. En ach, dat is toch waar het feitelijk allemaal om draait, nietwaar. P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10; comb. Groenendijk-Pikaar 5, 6; van Polanen 7. P.V. Leiderdorp D. van Seggelen 1, 6; M. Reijer- se 2, 4, 7; comb. Hartevelt 3; T. Schoenmaker 5; W. van Oosten 8,9. 10. P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 19; W. Kop 2, 3, 4, 5, 6, 7; S. van Iterson 8; B. van Putten 10. P.V. De Rijnklievers F. Ladan 1. 2, 4, 9, 10; M. Ho- genboom 3, 7; G. van Goozen 5; H. v.d. Star 6,8. P.V. De Vriendenclub L. Polane 1, 2; F. v.d. Nieuwen- dijk en zn. 3, 8; Rozier de Schrij ver 4, 10; Ch. v.d. Voorn 5; E. v.d. Voorn 6, 7; L. Koopm; De wedvlucht vanuit Nier P.V. Blauwkras P. Landesbergen 12, 4, 5, v.d. Geer 3, 7, 9; coml Blom 6, 8. P.V. Leiderdorp T. Schoenmaker 1, 5, l1 Tolboom 2, 4; M. Reijers- van Mil 6; D. van Segelen P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 1, 5, B. van Putten 2, 7, 10; L 3, 4. P.V. De Rijnklievers F. Ladan 1, 3; K. van Ley G. v.d. Poel 4, 7, 10; C Goozen 5, 8; M. Hogenbc T. Kraan 9. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en zr 4, 6, 7, 8, 9; Th. Habraken R. v.d. Nieuwendijk 5. Forellenbewoners zetten zaterdag de eerste voorzichtige schreden nadere kennismaking. FOTO HIELCO KUIPFRS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9