mïs Duizenden vrachtwagens vast 'Bebouwing Noordzee aan banden leggen' MF veegt vloer aan met beleid in Suriname ZONZOEKERS REGELEN HUN EIGEN VAKANTIEGELD Economie Top Aegondochter in VS incasseert 800 miljoen Actie tegen beurshandel s Werelds rijksten Grootste windmolenpark Milieudefensie bepleit premie oude apparaten 21 JUNI 1999 ERKjtief geen fusie Agrico en Nedato j. De Coöperatieve Handelsvereniging voor Akker- issen Agrico en Nedato BV hebben de fusicgesprek- jgd. De visies op de samenwerking verschillen te veel ijven te laten integreren, staat in een persbericht van Jndernemingen. In december 1998 werden de fusie- ;endgemaakt. De bedoeling was om in relatief korte ferzoeken of het mogelijk was om alle activiteiten te i in een nieuwe onderneming. Die zou de grootste le- van poot- en consumptieaardappelen in Nederland grico en Nedato zullen wel nauw blijven samenwer- rde naam Agrico Holland brengen de ondernemin- intal gewassen op de markt. ian MKB België vast na fraude )e christelijke organisatie voor het midden- en klein- jj België zoekt een nieuwe voorzitter. De huidige man, jert van het NCMV, is opgestapt na beschuldigingen Hij is aangehouden. Zijn bedrijven Depret en Roe- ;n hebben gesjoemeld met contracten ten aanzien werken. Met drie andere aannemers zou Plasschaert [ken hebben gemaakt. Men stelde offertes op waarvan dcele procenten hoger lag dan de njaximumprijs van htgever, het Vlaamse gewest. Als een van hen de op eg, verdeelden ze het extra geld onder elkaar. naliteit rond supers fors gestegen Supermarkten hebben vorig jaar 300 miljoen gulden leden door diefstal, overvallen en agressie. In 1997 hadebedrag door criminaliteit nog 250 miljoen gul- uit een vergelijking van de jaarverslagen van het Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). De stijging in jdmet 50 miljoen gulden ofwel twintig procent noemt e grootste van de afgelopen jaren. Het grootste deel iade is te wijten aan winkeldiefstallen. Duur vlees, .maar ook scheermesjes zijn zeer gewild. Het aantal is gestabiliseerd. Vorig jaar 140 evenveel als in 1997. zijn bezig met een beter registratiesystmeem, zoals en dat hanteren. sse voor Gronings vliegveld (Groningse aannemingsconcern Koop Groep wil Gro- rport Eelde overnemen zodra de overheid het vlieg- privatiseren. Dat heeft directeur H. Koop van het con- Dp het luchthaventerrein een eigen hangar heeft met tuigen, laten weten aan minister Netelenbos van ver- iterstaat. De minister heeft volgens Koop niet afwij- ageerd en zal er na het zomerreces verder over praten, lid is voor tachtig procent eigenaar van het vliegveld, aandeelhouders zijn de provincies Groningen en ii de gemeenten Groningen, Assen, Noordenveld en Zij stoppen jaarlijks miljoenen in het vliegveld om tatietekort te dekken. iese titel voor Cap Gemini p De European Business Press Federation heeft de itel 'bedrijf-van-het-jaar' toegekend aan IT-bedrijf ni NV. De bijeenkomst in het Zweedse Stockholm nvoond door de Zweedse koning en vice-vosrzitter G. de raad van bestuur van de Franse moeder Cap Ge- ip. De titel wordt toegekend na raadpleging van 47 evende zakenbladen en businessmagazines uit 23 Eu- iden. In de verantwoording van de toekenning wordt ni geroemd om zijn innovatieve kracht en de positio- het bedrijf in de eigen sector. „Het gaat om rechten die in het verleden zijn opgebouwd. Daarop hebben we geen in vloed. Die moeten worden af gekocht. Belangrijkste is dat de overname positief bijdraagt aan de resultaten van Aegon", aldus de woordvoerder. Aegon heeft onlangs de eigen optieregeling aangepast na kri tiek op de riante regeling voor het management. De vier leden van de raad van bestuur verzil verden vorig jaar gezamenlijk tussen de tachtig en 110 mil joen aan aandelenopties. Nu is de regeling niet langer afhanke lijk van het beursklimaat, maar van de prestaties van de con currentie. Ten opzichte van ne gen andere grote Europese ver zekeraars en banken moet de Haagse verzekeraar goed pres teren, willen de vier bestuur ders in aanmerking komen voor de maximale 100.000 opties per persoon. Amsterdam Zo'n vijftig actie voerders protesteerden op het Amsterdamse Beursplein tegen 'de grenzeloze verrijking en ge vaarlijke luchthandel van beurs handelaren'. De actiegroep Beurs Appèl ontvouwde een spandoek met een afbeelding van een on- belegde boterham. Motto: de meeste mensen hebben niets te beleggen. De groep pleit voor een belasting op speculatiegeld, voor kwijtschelding van alle schulden, voor afschaffing van de rente en voor sociaal bankieren. Volgens de actievoerders werden het afge lopen weekeinde in 38 andere landen soortgelijke demonstraties gehouden bij effectenbeurzen. Eén handelaar liet zich in elk ge val niet overtuigen. „Rot op en ga eindelijk eens werk zoeken", liet hij de demonstranten weten. FOTO GPD PHIL NIJHUIS den haag «anp De overname door Aegon levert de vijf topmannen van de Ame rikaanse verzekeraar Transame- rica 800 miljoen gulden op. Dat blijkt uit gegevens die Aegon bij de Amerikaanse beursautoritei- ten heeft afgegeven. Voor Aegon is dit geen verras sing. „We hadden dit ingecal culeerd", aldus een woordvoer der van de verzekeraar. Aegon kondigde de overname in fe bruari aan. Het is met twintig miljard gulden de grootste die een Nederlands bedrijf ooit heeft gedaan. Het afkopen van alle optie- en aandelenplannen van werk nemers van het in San Francis co gevestigde Transamerica kost Aegon in totaal rond de 1,8 miljard gulden, ofwel negen procent van de aankoopkosten. Bijna de helft hiervan, is be stemd voor de vijf topmana gers. TOEAAN EEN NIEUWE UITDAGING IN DE ICT? wwuj.jobujeb.nl Ombudsman: incassobureaus onzorgvuldig hilversum anp Oostenrijk zet rijverbod in weekeinde door ondanks protesten Op diverse grensovergangen in Oostenrijk stonden giste ren ruim 2.200 vrachtwagens vast. Daaronder waren zo'n 200 Nederlandse truckers. Ze mochten het alpen land niet in vanwege het plotseling ingevoerde rijverbod voor vrachtwagens in het weekeinde. Volgens een chauf feur van het Centrum Transport Valkenswaard (CTV) stond de Brennerpas helemaal vol met vrachtwagens die niet verder konden. kregen. Donderdag werd be kend gemaakt dat van 15 juni tot en met 15 september tijdens de weekeinden geen vrachtwa gens in Oostenrijk mogen rij den. Daarmee werd de bestaan de maatregel uitgebreid; twee weken eerder en twee weken langer. Het ministerie van verkeer en zoetermeer anp Het rijverbod, vrijdag nog met een week uitgesteld na druk van de Europese ministers voor transport, ging zaterdagmorgen om acht uur 's ochtends toch in. Oostenrijkse douaniers ver klaarden daarvoor van hoger hand opdracht te hebben ge- waterstaat zegt niet veel voor de Nederlandse truckers te kun nen doen. „De regel is nogal plotseling ingegaan. Het verve lende is dat Oostenrijk gemach tigd is dat te doen. Het ministe rie zal er bij Oostenrijk op blij ven aandringen dergelijke maatregelen tijdig aan te kondi gen", aldus een woordvoerster. Chauffeur R. Gouw uit Kerk- rade staat sinds zaterdagmor gen te wachten tot hij verder kan rijden naar Nederland. Hij moet cv-ketels vanuit Italië naar onder meer Apeldoorn vervoeren. „Ik vind het geen stijl. Vandaag is het vaderdag. Mijn zoontje heeft de hele week op school geoefend om iets voor te bereiden." Gouw heeft bij hem in de buurt alleen al veertig Neder landse collega's staan. „In het begin hebben we nog overwo gen de overgang dan maar voor iedereen te blokkeren, maar daarvan is het niet gekomen. Transport en Logistiek Ne derland (TLN) is verbijsterd over de gang van zaken. „De grens zou pas om drie uur 's middags dicht gaan voor vrachtwagens. Dit is echt schandalig. Stilstand kost al snel 1.000 gulden per vrachtwa gen per dag", zegt een woord voerder. „Het zorgt voor een hoop ergernis bij zowel de chauffeurs als bij de transport ondernemingen." Personeelsmanager P. van Eten van het CTV reageert nog feller. „Dit is typerend voor de Oostenrijkse houding in dit soort zaken. Ze zijn erg onbuig zaam, niet vatbaar voor rede. Ik voel er persoonlijk voor de grensovergangen van Oosten rijk in de vakantieperiode een keer te blokkeren." Van Eten pleit ervoor te in ventariseren hoeveel schade Nederlandse transporteurs lij den door het onverwachte rij verbod. „Daarna kunnen we gezamenlijk een claim neerleg gen bij de Oostenrijkse rege ring." ivoorpagina rijkste werkende mensen ter wereld, exclusief dictators, i koninginnen, zijn volgens het Amerikaanse tijdschrift oldens: es, Microsoft, VS, 190 miljard i Buffet, Berkshire Hathaway, VS, 75 miljard en, Microsoft, VS, 63 miljard ia Ballmer, Microsoft, VS, 41 miljard j|jj sOeri/Hoffman/Sacher, Roche, Zwitserland. 36 miljard itt inschutz, olie, spoorwegen en telecom, VS, 35 miljard ïoi l Dell, Dell Computers, VS, 35 miljard alton, Wal-Mart Stores (supermarkten), VS, 33,5 miljard Walton, Wal-Mart Stores, VS, 33,5 miljard Iton, Wal-Mart Stores, VS, 33,5 miljard alton, Wal-Mart Stores, VS, 33,5 miljard iöl Walton, Wal-Mart Stores, VS, 33 miljard }jjj hvaleed Bin Talal Alsaud, Saudi-Arabie, 31,5 miljard Bettencourt, cosmetica, Frankrijk, 29 miljard uiflbrecht en familie, winkelbedrijf, Duitsland 28,5 miljard Pleidooi Zeeuwse vissers zierikzee gpd „Er moet een ruimtelijke ordening voor de Noordzee te komen", vindt voorzitter C. van Liere van de Zeeuwse visserijbelangen-organisatie Zevibel. De verdere belas ting van de Noordzee met vliegvelden, 'Maasvlakten', zendmasten, kabels en leidingen dreigt het visvangst- gebied volgens Van Liere fors te beperken. Hij pleit dan ook voor het opstellen van een Visserij Effect Rappor tage (VER), die de visserijbelangen voortaan een plek geeft in de besluitvormingsprocedure over grote infra structurele projecten op zee. Van Liere deed zijn uitspraken op de jaarvergadering van Zevibel zaterdag in Zierikzee. De ruimtelijk claims zijn volgens Van Liere 'gigantisch' geworden. „Het is toch te gek voor woorden dat op het land, waar hecta res onbebouwd zijn, alles al tot op de vierkante meter is ingepland, terwijl op zee alles schijnt te kunnen?" Van Liere zei dat de vissers niet van plan zijn om de consequenties van de toenemende bebouwing op de Noordzee passief af te wachten. Het Productschap Vis heeft al een advocatenkantoor ingeschakeld om te on derzoeken wat de juridische consequenties zijn als vis sers schade ondervinden door nieuwe activiteiten op de Noordzee. R. Bol, hoofd van de visserijdirectie van het ministe rie van LNV deelde de zorg van de vissers. Ook erkende hij dat de visserijbelangen in Den Haag niet altijd even goed tot zijn recht komen. Hij verzekerde de Zeeuwse vissers dat een departementale werkgroep het pro bleem inmiddels heeft opgepakt en zich inspant 'om de visserijbelangen op een evenwichtige wijze in de besluitvorming in te voegen'. Wel verwacht Bol felle tegenstand van andere be trokken partijen. „Een medewerker van Rijkswaterstaat opperde onlangs serieus het idee om voor ieder nieuw eiland in de Noordzee een gebied elders in zee van de zelfde grootte voor vissers tot verboden gebied te ver klaren." De werkwijze van incassobu reaus is onzorgvuldig. Er moe ten landelijke regels komen zo dat duidelijk wordt welke bu reaus goed zijn. Dat conclu deert de stichting De Ombuds man (SOM) uit eigen onder zoek. De organisatie krijgt jaar lijks gemiddeld vijftig klachten over de manier waarop incas sobureaus voor derden schul den innen. Na oproepen in de media kreeg de SOM nog eens vijftig klachten. Deze laatste werden bij het onderzoek tegen het licht gehouden. Volgens de ombudsman gaan incassobureaus automatisch ervan uit dat schulden, die zij moeten innen, ook echt be staan. Zij luisteren niet naar ar gumenten van schuldenaars en bejegenen hen vaak op het on heuse af, aldus de conclusies. Verder gebruiken ze nogal eens modelbrieven zonder de naam van de schuldeiser en laten ze het publiek in de waan dat zij dezelfde bevoegdheden hebben als een deurwaarder. Nederland telt volgens een woordvoerder van de SOM naar schatting 500 grote en kleine organisaties die zich met het in casso van schulden bezighou den. Slechts 28 firma's zijn aan gesloten bij de branchevereni ging, de Nederlandse Vereni ging van Incasso-onderneme- ningen (NV1). Dat is volgens de ombudsman veel te weinig. „Maar deze bureaus hebben zo'n tachtig procent van de markt in handen. De meeste grotere zijn dus wel aangeslo ten", laat de zegsman weten. De SOM vindt dat de NVI een eigen klachtencommissie in het leven moet roepen. Het ministerie van Economi sche Zaken bekijkt of een sys teem van certificering voor de branche zinvol is. InTararua in Nieuw 2 lat het grootste wind- j van het zuidelijk half- T gaat om 48 door een rijf gebouwde Vestas- ifSe samen 32 megawatt 0* armand snuders 0ent aan energie kunnen opwekken. Dat is genoeg voor 15.000 eens gezinshuishoudens. Het park staat 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad Wellington en is door zijn situering zeer geschikt voor windmolens. De wind waait 85 procent van de tijd hard ge noeg om de molens draaiend te houden. FOTO REUTERS MARK MITCHELL AMSTERDAM THEO VAN DER KAAIJ Talloze vaders zijn gisteren blij gemaakt met nieuwe elektrische speeltjes, zoals tandenborstel, scheerappa- raat en boormachine. Mi lieudefensie waarschuwt voor een ongewenst neven verschijnsel; het achteloos weggooien van de oude ap paraten en pleit bij minister Pronk voor een inzamelsys teem met retourpremie. Jaarlijks kopen Nederlan ders 4,3 miljoen kleine elek trische apparaten en danken zij er net zoveel af. Van dat aantal komt slechts vier pro cent in een kringloopwinkel terecht en de rest in de vuil nisbak. Volgens de kring loopbranche kan zeker een kwart van de oude apparaten opnieuw worden gebruikt. Bovendien kan uit de kapot te exemplaren zeker de helft van de grondstoffen worden teruggewonnen, waaronder het materiaal van oplaadba re batterijen en accu's. Op 1 januari 2000 begint officieel de landelijke inza meling van kleine elektrische apparaten. Volgens Milieu defensie mislukt dit als het publiek geen retourpremie tegemoet kan zien. Bij recen te inzamelproeven in Rotter dam en het noordoosten van het land is gebleken dat zon der retourpremie maar tien procent van de afgedankte apparaten terugkomt. Mi lieudefensie doet op dit mo ment in twintig gemeenten onderzoek naar het inzame len. Aan burgers wordt on der meer gevraagd welke wij ze van inzamelen hun voor keur heeft. Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar; Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét'; 25 piek extra premie. En dat allemaal vooreen uurtje fietsen per dag1 Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening hou den met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in, of bel even 023 - 5150110 (maandag/ vrijdag 9-5 uur; zaterdag 8-12 uur). Nationaal Monetair IF) heeft een vernieti- jrt uitgebracht over tèle beleid van de Su- regering. De monetai- i3i fiering en 'fiscale han- van de Centrale Bank !r volgens het IMF toe de groei van het bru- product in 1998 ver 0.# ef bij die van het jaar Gepleit wordt voor feche devaluatie van de kwakkelende Surinaamse gulden, terwijl er daarnaast fórs bezuinigd dient te worden op de overheidsuitgaven. Uit het IMF-rapport blijkt dat de regering op alle fronten heeft gefaald. Bij het aantreden eind 1996, trof president Wij- denbosch een redelijk positief financieel plaatje aan. Sinds dien is het echter bergafwaarts gegaan. De export ligt nagenoeg stil. grote delen van het be drijfsleven zitten in de gevaren zone. Het fonds is zeer bezorgd over de negatieve economische ontwikkelingen, die hebben ge leid tot een hoge inflatie, een drastische waardevermindering van de Surinaamse gulden en toenemende armoede onder de bevolking. Het gevoerde beleid wordt door het IMF 'zeer slecht' genoemd. Vooral de dis cutabele rol van de Centrale Bank wordt bekritiseerd. In het buitenland geleend geld is na ontvangst geleend aan com merciële banken, in plaats van dat het werd gebruikt voor de doeleinden waarvoor het was bestemd. Ook zijn door het IMF vraagtekens gezet bij de wijze waarop de Centrale Bank goud opkoopt. „Dit is niet de taak van de Centrale Bank, maar voor een meer specifiteke orga nisatie, waarbij de transacties op veel transparante wijze die nen plaats te vinden." Het IMF constateert dat vooral de export lijdt onder het falende econo mische beleid en dat buiten landse investeerders massaal weg blijven. Het vernietigende IMF-rap port komt op een moment waarop de al weken durende sociale onrust in Suriname dreigt te escaleren omdat presi dent Wijdenbosch weigert af te treden, ondanks een motie van wantrouwen tegen hem die door het parlement werd aan genomen. Oppositie, bedrijfsle ven en vakbonden hebben aan gekondigd deze week de bevol king weer de straat op te sturen om te demonstreren en over heidskantoren en bedrijven te zullen sluiten. Ik kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres Postcode/Plaats: Telefoonnummer: Geboortedatum (min. 15 jr.) In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeveri) Damiate b.v.. afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst. antwoordnummer 416, 2000 VC Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7