Westen en Rusland strijken plooien glad Gele Rijders boos over informatie Buitenland Politieke gevangenen 'ontvoerd' uit Kosovo Joegoslavië-T ribunaal dreigt verlamd te raken' Op de knieën Albanezen plunderen verlaten Kosovaars dorp nsten RTR Rei Dolle Belg vermoordt twee tieners Een dolgedraaide man heeft gisteravond twee meisjes van 12 en 13 doodgeschoten in een appartement in de Belgi- |sChe stad Aalst. Kort tevoren had de man het om nog onbeken de reden aan de stok gekregen met de moeder van de meisjes, pe vrouw werd tijdens de ruzie door het raam van het apparte ment op de tweede verdieping op straat gegooid. De dader ver- thanste zich vervolgens in de woning, waar hij de meisjes vast hield. Wie hulp wilde bieden aan de gewonde vrouw werd be schoten. De politie wist na twee uur onderhandelen de dader te Ltwapenen. In het huis vonden agenten de lijken van de tie ners. De moeder ligt zwaargewond in het ziekenhuis. IjJÉndia: G8 steunt ons in Kashmir delhi India voelt zich door de G8 gesteund in het conflict ^^met Pakistan om Kashmir. De zeven belangrijkste industrielan den en Rusland veroordeelden gisteren de schending van de ze bi?ens *n ^et omstreden gebied, en eisten dat er een eind komt ..laan de vijandelijkheden en aan de infiltratie op Indiaas gebied, paar India is niet van plan de wapens neer te leggen vóór Pa- Wan verzekert dat de infiltranten zich hebben teruggetrokken, illndia begon onlangs een offensief tegen de infiltranten. Het le- Jger heeft hen deels verjaagd. Het heeft bovendien zaterdag nacht een belangrijke bergtop aan de Indiase kant van de grens /fheroverd. Pakistan ontkent dat het de infiltranten steunt. Xtc straks vooral van Britse makelij' iQNDENGroot-Brittannië is bezig Nederland te verdringen als belangrijkste producent van synthetische drugs zoals xtc. Jaren lang gingen de Britten aan de leiding bij de consumptie, terwijl Nederland en België de 'marktleiders' waren bij de productie. (Volgens The Independent on Sunday hebben Britse criminele bendes echter ontdekt dat ze enorme winsten kunnen maken met xtc, amfetamines en andere middelen. Volgens de drugsbe- itrijdingsafdeling van de Britse politie worden vanuit Groot- jBrittannië steeds vaker drugs geëxporteerd naar de VS, een markt die werd gedomineerd door Nederland en België. [Belgische kippen te vet voor slacht Brussel De dioxine-crisis zorgt voor kippenleed in België. Ruim Echt miljoen kuikens zijn letterlijk uit hun krachten gegroeid. Els gevolg van het slachtverbod hebben de beesten de omvang fyan een kleine gans gekregen. Voor de slachtmachines in het abattoir is dat pluimvee te zwaar. De Belgische boerenbond, de dierenrechtenorganisatie Gaia en het ministerie van landbouw overleggen nu hoe de beesten uit hun lijden kunnen worden verlost. Onder druk van de situatie bepleit zelfs Gaia een drasti sche oplossing: vergassen. Het ministerie weigert echter, omdat vergassen riskant en milieu-onvriendelijk zou zijn. Deze week wordt gepoogd de impasse te doorbreken. G8: onderzoek naar gemodificeerd eten keulen De leiders van de de zeven grote industrielanden en Rusland, de G8, hebben gisteren op hun top in Keulen een in ternationaal onderzoek gelast naar de veiligheid van genetisch gemodificeerd voedsel. De Britse premier Blair, een voorvechter van genetisch gemodificeerd voedsel, ontkende dat het onder zoek een tegenslag inhoudt voor hem en de Amerikaanse presi dent Clinton, die eveneens veel mogelijkheden ziet in geneti sche manipulatie van voedsel. Vooral de Franse president Chi rac had op het onderzoek aangedrongen. De tegenstanders clai men dat er nog te weinig bekend is overde risico's van ingrepen door wetenschappers in de DNA-structuur van gewassen. Irak verwerpt Brits-Nederlands plan cairo» Het Brits-Nederlandse voorstel voor de voorwaardelijke opheffing van de VN-sancties tegen Irak zou van dat land 'een kolonie' maken. Dat zei de Iraakse minister van buitenlandse zaken Al-Sahhaf gisteren. Volgens de bewindsman druist het voorstel van de leden van de Veiligheidsraad in tegen de VN-re- solutie die zegt dat de economische sancties worden opgeheven zodra VN-wapeninspecteurs berichten dat Irak zijn wapenpro gramma heeft stopgezet. Volgens het Brits-Nederlandse voor stel moet Irak de nog openstaande vragen over zijn wapenpro gramma's beantwoorden, en moet het zich onderwerpen aan strikte controle om te voorkomen dat het land de opbrengst van de olieverkoop besteedt aan de wederopbouw van zijn wapen arsenaal. 'Minister Indonesië is moordenaar' sydney» Een ooggetuige beweert dat de invloedrijke Indonesi sche minister van informatie Yunus Yosfiah schuldig is aan de moord op vier journalisten in Oost-Timor. Dit bericht de Sydney Morning Herald vantlaag. Yunus zou in 1975 als kapitein in het Indonesische leger de opdracht hebben gegeven het vuur te openen op ongewapende journalisten uit Australië, Nieuw-Zee- land en Groot-Brittannië. Indonesië was toen net de voormalig Portugese kolonie Oost-Timor binnengevallen. De getuige, die politiek asiel heeft aangevraagd in Australië, kan voor een door braak zorgen in de al bijna 25 jaar slepende affaire rond de moorden. Yunus heeft altijd ontkend iets met de moorden te maken te hebben. Bezwaren vakantiegeld In 1997 is door een groot aantal belastingplichtigen, met een beroep op het gelijkheidsbeginsel, een bezwaarschrift ingediend tegen de belastingheffing over vakantiegeld. In dat kader is bekend gemaakt dat de mensen die geen bezwaarschrift indienen fiscaal op dezelfde wijze zullen worden behandeld. De Hoge Raad heeft in zijn arrest van 16 juni 1999 beslist dat de belastingheffing over vakantiegeld op een luiste wijze plaatsvindt. Het beroep op het geli|kheidsbeginsel is verworpen. Dit betekent dat alle bezwaarschriften door de Belastingdienst worden afgewezen. In verband met het voorgaande zal de Belastingdienst aan belastingplichtigen die bezwaar hebben gemaakt daarom geen afzonderlijke uitspraken op bezwaarschrift meer toesturen. Indien u ondanks deze algemene kennisgeving prijs stelt op een formele uitspraak van de belastinginspecteur op uw bezwaren, kunt u daar binnen drie maanden na 16 juni 1999 schriftelijk om verzoeken bij het belastingkantoor in uw regio. In dat geval zal u van de inspecteur, met verwijzing naar het arrest van de Hoge Raad, een uitspraak krijgen waarin uw bezwaar wordt afgewezen. Het arrest van de Hoge Raad kunt u gratis telefonisch opvragen via de Bestellijn van de Belastingdienst, telefoonnummer 0800-0043. Het arrest is tevens gepubliceerd op de site van de Belastingdienst: www.belastingdienst.nl. Belastingdienst Joviale Jeltsin zorgt voor amicale sfeer op topconferentie van wereldleiders De zeven belangrijkste westerse landen en Rus land zijn er dit weekeinde in geslaagd de door de Kosovo-crisis veroorzaakte averij aan hun betrekkin gen goeddeels te herstel len. De Russische presi dent Jeltsin, die zich giste ren op de laatste dag van de 25ste G7-top bij de an dere wereldleiders voegde, zei dat hij naar Keulen was gekomen om 'na het ge vecht de banden weer aan te halen'. keulen peter van nuusenburc correspondent Het was Jeltsins eerste bezoek aan het buitenland sinds zijn aanwezigheid bij de begrafenis van koning Hussein van Jorda nië in februari. De grillige presi dent liet zich voornamelijk van zijn joviale kant zien. Hij maak te grappen met zijn collega's, 'dolde' met verslaggevers en straalde een en al welwillend heid uit. Dat goede humeur werd later gerechtvaardigd door het verloop van de onder handelingen. Rusland werd beloond voor zijn bijdrage aan het einde van de oorlog in Kosovo. De voor malige supermacht Rusland lijkt voortaan te worden geac cepteerd als een volwaardig lid van de meest exclusieve club ter wereld: de G7 (VS, Japan, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en Italië) Politiek weer stabiel, maar lichamelijk nog wat wankel: Boris Jeltsin moet in Keulen door zijn vrouw Naina van de vliegtuigtrap worden geholpen. foto reuters sergej karpoekin Kort voor komst van NAVO-vrede smacht londen anp Kort vóór de komst van de NAVO-vredesmacht hebben Servische militairen zo'n 3.000 politieke gevangenen uit gevangenissen in Kosovo gehaald, en hen waarschijn lijk overgebracht naar ande re delen van Joegoslavië. Over hun lot of verblijfplaats is niets bekend. Onder deze 'ontvoerden' bevinden zich advocaten, artsen en hoogle raren, schrijft de Britse krant The Sunday Times. Volgens de krant vrezen de Verenigde Naties dat het in het nauw gebrachte regime in Belgrado deze gevange nen gaat gebruiken als wis selgeld in onderhandelingen met de internationale ge meenschap. „Dit lijkt Milo sevic' laatste troefkaart te zijn", zei een VN-functiona- ris tegen de Sunday Times. „Wij zijn vastbesloten er achter te komen wat er is ge beurd met deze mensen, van wie velen vele maanden zon der enige reden in de gevan genis hebben gezeten." VN-onderzoekers die vori ge week in Kosovo zijn aan gekomen, ontdekten dat de voornaamste gevangenissen vóór de komst van de NAVO- troepen waren leeggehaald. Volgens voormalige gevan genen, rechters en andere plaatselijke getuigen zijn de gevangenen de afgelopen twee weken geboeid wegge voerd in konvooien van bus sen. Voor het begin van de NAVO-luchtaanvallen zaten er zeker 2.000 etnische Alba nezen in de cel wegens poli tieke aanklachten. Daarna zijn er nog duizenden opge pakt, onder wie vooraan staande Albanese activisten en veel mensen die verdacht werden van sympathieën voor het Kosovo Bevrijdings leger UC^K. Hoewel er in de afgelopen weken naar schat ting 2.500 politieke gevange nen zijn vrijgelaten, weet niemand iets over het lot van de duizenden die nog in Ser vische handen zijn. worden de G8. Jeltsin had ook een positief onderhoud met de Amerikaanse president Clinton over de vermindering van atoomwapens, en kon daardoor nog beter geluimd terugvliegen naar Moskou. En op een voor Moskou zeer vitaal punt kon Jeltsin het thuisfront eveneens succes melden. Het Westen is bereid Rusland meer armslag te gun nen bij het terugbetalen van zijn gigantische schulden, zo dra het voldoet aan de voor waarden van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Jeltsin had ook een verrassing voor Clinton. Hij bracht alle Sovjet dossiers over de moord op pre sident Kennedy mee. De ver dachte van de moord, Lee Har vey Oswald, woonde enkele ja ren in de Sovjetunie. Ook de onenigheid over hulp aan Servië kon de goede sfeer niet bederven. Rusland wilde dat ook Servië betrokken wordt bij het 'Marshallplan', voor de Balkan. Het Westen, en met na me de VS, weigert dit zolang president Milosvic in Belgrado de lakens uitdeelt. Het pro bleem werd opgelost door in het slotcommuniqué aan te dringen op 'democratische her vormingen', zonder het expli ciete vertrek van de Joegoslavi sche dictator te verlangen. De Duitse kanselier Schroder zei tijdens zijn afsluitende pers conferentie dat Servië wel recht heeft op humanitaire hulp. De kanselier kondigde voor vol gende maand een conferentie in een niet nader genoemd Bal- kanland aan, waar het 'stabili seringspact' gestalte moet krij gen. De EU zal het leeuwendeel van de financiering van de we deropbouw voor haar rekening moeten nemen. Zaterdag werd besloten daarvoor alvast ruim 3 miljard gulden uit trekken. Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag dreigt verlamd te ra ken door lange procedures en verkeerde prioriteiten. Dit zegt tribunaal-rechter Claude Jorda vandaag in het Franse dagblad Libération. „Als Slobodan Milo sevic morgen zou worden uit geleverd, moet hij drie jaar wachten voor ik zijn zaak in be handeling kan nemen", stelt Jorda. 'Senders dramatiseren situatie wordt de bevolking gemaand vermisten te melden. Adjudant Jacobs krijgt in het OVSE-gebouw het ene na het andere gruwelverhaal te horen. Een jonge man uit Krusha e Madhe - het dorpje waar de Ge le Rijders dinsdag een huis met twintig verbrande lijken von den - komt binnen. Van zijn fa milie worden twaalf mensen vermist. Vier lijken zijn gevon den, over het lot van de andere acht hoopt hij bij KFOR meer te weten te komen. Jacobs kan niet anders dan de ongelukkige jonge man aanhoren en alle na men invoeren in zijn database. Vanaf vandaag moet het al leen maar veiliger worden in Orahovac. Van Loon had het UQK tot gisteren middernacht de tijd gegeven de wapens in te leveren. De strijders lijken zich daaraan te hebben gehouden. Vanaf vandaag wordt er streng gecontroleerd. Lopen er nog UQK-strijders met wapens rond, dan zullen de Nederland se en Duitse KFOR-militairen die desnoods met geweld afne men. Ook de uniformen en de vlaggen moeten de kast in. Op de basis van de Gele Rij ders is gisteravond Nederlandse versterking aangekomen in de vorm van ongeveer 120 man schappen en vier houwitsers. Het konvooi bestaat uit onge veer 55 voertuigen. De reis naar Orahovac werd ruim vier uur vertraagd doordat onderweg de verkeerde afslag was genomen. De extra manschappen zijn een aanvulling op het Bravo-pelo- ton van de Gele Rijders, een ge niedetachement en een deta chement van de Explosieven Opruimingsdienst. De Gele Rijders in Orahovac zijn woedend over de panieke rige desinformatie die vanuit de KFOR-persdienst in Pristina wordt verspreid over de situatie in Orahovac, in de Duits-Ne derlandse zone. Die zou 'dra matisch' zijn, en de Serviërs in het stadje zouden 'verhonge ren'. Gele Rijders-commandant Van Loon is zeer onaangenaam verrast over die berichtgeving, die zonder zijn medeweten is verspreid. „Het ergste is nog dat er niets van klopt", zegt Van Loon, die vandaag tien ton meel voor de plaatselijke bak ker verwacht. „De Serviërs dra matiseren de situatie." De Servische inwoners van het stadje klagen dat al het eten op is. Boodschappen in het centrum durven ze niet te doen, uit angst door de Albane zen in elkaar te worden gesla gen. Dat maakt Van Loon pas echt kwaad: „Het centrale plein staat vol met KFOR-militairen. Iedereen kan daar boodschap pen doen. Niemand wordt daar onder de ogen van mijn man nen in elkaar geslagen. En als er iemand hier recht heeft op dra matisering, dan zijn het de Al banezen", aldus de briesende commandant. De Gele Rijders horen steeds meer over de drama's onder de Albanezen in Orahovac. Ze zijn in het oude kantoortje van de OVSE begonnen met het opne men van alle vermissingen en ooggetuigenverslagen van mas samoorden. Overal in de stad hangen pamfletten waarin KFOR getuigen oproept zich te melden. Ook met luidsprekers De Fransman is voorzitter van een van de drie strafkamers van het tribunaal. Volgens hem worden te veel mensen uit de lagere niveaus voor het tribu naal gebracht. „Het tribunaal is er om zich te concentreren op de zwaarste vergrijpen, begaan op de hoogste niveaus", aldus Jorda. Hij stelt voor om de 'klei nere vissen' aan nationale rechtbanken over te laten. Voor de kleinste zaken zou een 'commissie van waarheid en verzoening' een goede mo gelijkheid zijn. Zo'n commissie kan een luisterend oor ver schaffen, en erkenning voor de slachtoffers betekenen, meent Jorda. In Zuid-Afrika heeft zo'n waarheidscommissie de misda den die tijdens het apartheids regime werden begaan geïn ventariseerd. De eerste priori teit was daarbij de misdaden boven water te krijgen, en niet om de daders te vervolgen. Weer doden bij vuurgevecht in provincie Aceh jakarta theo haerkens correspondent Vijftien mensen zijn dit week einde omgekomen bij een con frontatie in Aceh, de opstandige noordelijke provincie van het Indonesische eiland Sumatra. De afgelopen maand zijn daar al zeker zeventig mensen om- gekomen bij geweld, onder wie veertig burgers De doden vielen zaterdag in de buurt van bij Matang Sejuk. in een gebied waar de onafhan kelijkheidsbeweging 'Vrij Aceh' zeer actief is. De rebellen zeg gen twaalf agenten van een eli te-eenheid te hebben doodge schoten. De politie claimt drie i opstandelingen te hebben ge- 1 dood. De afgelopen maand is Aceh erg onrustig geweest. In de aan loop naar de parlementsverkie- zingen van 7 juni zijn duizen den mensen hun huizen ont vlucht, uit angst voor geweld. Mede daardoor zijn de verkie- I zingen in de regio mislukt. mitrovica Twee Servische inwo ners van het Kosovaarse Mitrovi ca worden door een Franse KFOR-militair onder schot gehou den, nadat ze wegens verboden wapenbezit waren aangehouden. Mitrovica ligt in het noorden van Kosovo, het deel dat pas gisteren door het Joegoslavische leger ver laten moest zijn. De binnentrek kende Fransen zorgden er voor dat zij de situatie in het stadje zo snel mogelijk onder controle had den. foto reuters eric gaillard stanovc-grac marcel van silfhout „We gaan onze gestolen spullen terughalen", zegt een glimla chende Lindita Dushi. „Al onze meubels staan daar. Die heb ben ze gestolen toen wij zijn ge vlucht." Vanochtend is haar he le dorp teruggekeerd van een uitputtend verblijf in de bergen, vervolgt de 18-jarige tiener. „De Serviërs en zigeuners die hier wonen, hebben in die tijd al onze huizen vernield en leegge haald", zegt Lindita. Onder onze ogen vertrekken zo'n dertig angstig voor zich uit starende zigeunergezinnen en een handvol Servische burgers uit het boerendorp Grac. Op gammele tractoren vol huis raad, met een slakkengang, on der escorte van Franse solda ten. Langs de weg kijken tien tallen Albanezen toe. Inciden ten blijven uit, lijkt het. Totdat de Albanezen uit het naastgele gen gehucht Stanovc plots de weg oversteken en het verlaten dorp bestormen. Om het in ra zend tempo te plunderen. En niemand die hen bij het vallen van deze zaterdagavond tegen houdt. Het lijkt een geoliede operatie. Binnen luttele seconden razen paarden met krakkemikkige karren en vele tractoren met le ge aanhangwagens achter de rennende Albanezen aan. Dwars door dikke lagen mod der. Even later, op een boeren erf met scharrelende varkens en hevig loeiende koeien, treffen we de vader van Lindita aan. „Kom maar kijken, kom maar kijken." zegt hij fel. Hij wijst op een oud bankstel dat in een van de huizen in Grac staat. „Dat is van mij!" Zijn vrouw is bezig 'het servies van mijn broer' in te pakken. Een tv staat al op de kar. Verderop in het dorp bekijkt een vrouw of ze in de kleren past die inderhaast in de tuin van een huis zijn achtergeble ven. Elders verzamelt een man raamkozijnen, stoelen en kas ten. Nog eens tientallen Alba nezen doen hetzelfde op dit modderige paadje. Sommige karren bezwijken onder alle ge plunderde dan wel 'terugge haalde' spullen, zodra de mage re paarden er beweging in pro beren te krijgen. Inmiddels staan er ook huizen en schuren in brand. Een Albanese vat bij na zelf vlam, als ze een Servi sche vlag in brand steekt. „Waanzin", zegt onze Albanese vertaler uit Pristina. „dit is waanzin." Al toont hij later ook wel wat begrip. „Misschien zou ik dit ook wel gedaan hebben als ik terug zou komen in een vernield, leeg huis." Maar de waanzin geldt vooral ook wat aan deze plunderingen vooraf ging. Nog voor het begin van de stormloop vertelt de jonge Al banees Sefer Pronai uit Stanovc dat de Serviërs de tractoren van de Albanezen hebben gestolen. „Vanochtend probeerden we die terug te halen, maar toen schoten de Serviërs op ons." Franse KFOR-soldaten kwamen in actie en haalden de strijden de partijen uit de gemixte dor pen uit elkaar. „Maar", zegt Pronai, „daarna probeerden de Serviërs en zigeuners met onze tractoren en spullen te vluch ten." Terwijl hij dat zegt, wijst hij op een tractor in een wei land, iets verderop. Omringd door Albanezen. „Zie je dat? Die hebben we teruggekregen van de Franse soldaten. Als ze van ons zijn, krijgen we ze te rug." De gedupeerde Servische en zi geunerfamilies rennen intussen huilend, bang en schreeuwend naar de toch al zo volle tracto ren en aanhangwagens van hun vluchtende lotgenoten uit Grac. Ze kunnen amper een plekje vinden. In dit tempo zal hun gedwongen tocht naar Servië nog uren duren. De families kij ken niet op of om. Alleen de kinderen kijken angstig vanuit hun ooghoeken naar de joelen de Albanezen. Naar hun voor malige dorpsgenoten en speel kameraadjes. TISSUE 1 TOILETPAPIER gedecoreerd, 3 laags SCHARRELEIEREN MIDDELGROOT 2 dozen k 6 stuks CHIPS naturel, paprika of bolognese 2 zakken k 200 gram van

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5