1 Tekort aan directeuren basisscholen Een dierenbeul is vaak een onzeker, bang jongetje jPvdA wil meer doen voor lagere inkomens Binnenland Geen aerobic-record Noba Yetveredeling ontkent besmet vet te hebben geleverd Gemeenten besteden miljoenen aan adviezen Geen reorganisatie op ministerie landbouw VVD-voorzitter: optreden Maij-Weggen 'schandalig' Kom naar de Leidse Zomerdag BANDAG 21 JUNI 1999 jezin bijna 'ontvoerd' in caravan igoGEZAND^ Een gezin uit Krimpen aan de IJssel is in de nacht zaterdag op zondag bijna ontvoerd in de eigen caravan. Het fzin was op terugreis van vakantie en ging met het mobiele [nderkomen nog even bij familie in Hoogezand langs. Ze over- lachtten in de op straat staande caravan. In het holst van de iacht schrok het 36-jarige gezinshoofd wakker van lawaai bui en. Toen hij poolshoogte ging nemen, zag hij een onbekende nan die trachtte de caravan aan zijn auto te koppelen. De dief chrok zo van de verschijning van de caravaneigenaar dat hij er jlings vandoor ging. Aanhouding na dodelijk ongeval iucterdam De politie heeft gisteren een 32-jarige man uit Die nen aangehouden in verband met een dodelijk ongeval dat een lag eerder in Amsterdam plaatsvond. De verdachte was door beden na het ongeluk, als gevolg waarvan een 19-jarig meisje juit Amsterdam om het leven kwam. De man meldde zich giste- en zelf bij de politie. Zaterdagavond reed hij rond kwart over eze k elf het meisje aan, dat samen met een bekende over de Marnix- se se itraat fietste. De man verklaarde bij de politie dat hij in paniek belai ve8 was 8erec^en- Het slachtoffer overleed zondagochtend aan het n™' Bomauto blijkt loos alarm ,ndam De politie heeft gisteren de man aangehouden die Km aterdagavond dacht dat in zijn bij Motel Katwoude geparkeer- ,rjjj |e auto een bom was aangebracht. Het gaat om een 39-jarige .•v. nwoner van Emmen. Hij bedreigde op de parkeerplaats met ;en ploertendoder twee mannen, die hij ervan verdacht dat ze 11W, aan zijn auto hadden zitten morrelen. Door het loze bomalarm it na was het motel bijna vijf uur lang afgesloten. Voor de motelgas- 194|jlen Hie juist even weg waren of binnen zaten en naar huis wil- ll den, bracht dit het nodige ongemak met zich mee. Zij moesten 'o vachten tot de explosieven opruimingsdienst had vast gesteld 0 dat er geen gevaar was. ilkai Ratl Bruiloft loopt uit op vechtpartij [wenter Een bruiloft in Deventer is zaterdagnacht uitgelopen ip een massale vechtpartij. Hierbij vielen schoten en werd ook van steekwapens gebruik gemaakt. Ten minste vier personen uwj taakten gewond, onder wie een barkeeper en een muzikant, is Al Een 30-jarige man uit Deventer werd aangehouden op verden- Ville dng van het lossen van de schoten. Een 19-jarige vrouw werd mon neegenomen naar het bureau omdat zij had geprobeerd de ar- Lurits estatie van een man te beletten door aan de hals van een agent erled egaan hangen. De problemen ontstonden toen de hoofdver- dani dachte omstreeks middernacht eigenhandig een pilsje wilde ït tot appen ondanks het feit dat de bierpomp al 'gesloten' was. al nlf d wete ponERDAMDe politie Rotterdam-Rijnmond heeft een interna- JU Miljoenenfraude met creditcards ionaal opererende bende opgerold die creditcards vervalste. ranh Daarmee is voor bijna drie miljoen gulden gefraudeerd. In to- *at taal zijn twaalf mensen aangehouden in de leeftijd van 25 tot 46 ,r jaar, onder wie Chinezen en Nederlanders. Twee mensen zijn al 18sa foor de politierechter en rechtbank verschenen en veroordeeld l,at P tot een gevangenisstraf van respectievelijk veertien weken en 1°' vijftien maanden. Twee hoofdverdachten, die behoorden tot de den top van de criminele organisatie, zijn naar het buitenland ge- zijn vlucht. Twee verdachten verschijnen binnenkort voor de recht - in(' bank in Rotterdam, toek "e'üjjGewonde bij riddertoernooi irunen Een 31-jarige Poolse medewerker van attractiepark het j. and van Ooit in Drunen is vrijdagavond tijdens een nage- J. ~7 peeld riddertoernooi ernstig gewond geraakt. De man is met 1 hersenletsel opgenomen in een ziekenhuis. Tijdens een slagen- 3m wisseling aan het eind van de show, die wordt verzorgd door ^ma een aantal Polen, kreeg het slachtoffer een zwaard door zijn anrn toofd. Aanvankelijk liet de verwonding zich minder ernstig lanzien. Ongeveer 2.500 toeschouwers waren er getuige van. Volgens directeur Taminiau hebben de meeste mensen ver moedelijk niets gemerkt van het drama. De groep Polen speelt het riddertoernooi al drie jaar na in het Land van Ooit. Dit jaar ^op! hadden ze er al ruim vijftig voorstellingen opzitten. Parachutist komt om bij landing bijnTEXEL' Een 35-jarige parachutist uit Wilp is zaterdag bij De Cocksdorp op Texel omgekomen na een mislukte landing. De man was ingevallen bij het-filmen van een formatiesprong en droeg zelf een camera op zijn helm. Na het filmen opende zijn parachute, waarna de man op normale wijze de landing inzette. Hij begon echter te laat aan de draai om op een speciale plaats te kunnen landen. De parachutist raakte met beide benen ver volgens het talud bij een sloot, smakte tegen de grond, werd op nieuw de lucht in getrokken en kwam tien meter verder op nieuw hard neer. Het slachtoffer liep ernstig hoofdletsel op. Hij sch overleed ter plaatse. fik™ het| Kleuter gewurgd door schommeltouw zuidlaren Het schommelspelletje twist is vrijdagavond een vijf jarig jongetje uit Hoogezand op camping De Timp in Zuidlaren fataal geworden. Bij het spelletje gaan kinderen op de schom mel staan, draaien die vervolgens een aantal keren rond om daarna snel terug te kunnen draaien. De politie vermoedt dat de kleuter dit spelletje heeft gedaan en dat het schommeltouw bij het terugdraaien om zijn hals geslagen is. Campinggasten von den de jongen hangend in het touw. Hij werd nog beademd en gereanimeerd, maar dat bleek uiteindelijk vergeefs. Het jongetje overleed in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Kritiek Borst op voorstellen 4 mei si buswuk Minister Borst (welzijn) zet vraagtekens bij enkele nieuwe voorstellen van een werkgroep voor een nieuwe opzet /olsfvan nationale Dodenherdenking op 4 mei. Ze kan zich abso- ite|ji luut niet vinden in het voorstel de kranslegging op de Dam in •^Amsterdam te verkorten van een half uur naar een kwartier, zo zei ze afgelopen weekeinde. De werkgroep onder leiding van oud-CDA politicus Gardeniers bekijkt de mogelijkheden voor een nieuwe opzet voor het Nationaal Comité 4 en 5 mei. In de voorstellen worden onder meer tientallen organisaties uitgeslo ten van een kranslegging op de Dam. Een vertegenwoordiging van jongeren in de leeftijd van 15 tot 20 jaar zou als eerbetoon een krans moeten leggen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten utrecht mireille beentjes Een groep jongens mishandelde on langs in Almere babykameel Abdul lah van circus Bongo dusdanig dat een dierenarts het dier moest laten inslapen. Het incident wekte grote verontwaardiging. Wat zijn dat voor monsters die een jong beest ver moorden dat verder bij iedereen slechts vertedering kan opwekken? De recente mishandeling van het cir- cuskameeltje is geen uniek geval. Re gelmatig zijn er berichten over geweld tegen dieren: opgehangen konijnen in een kinderboerderij, anaal verkrachte paarden of een op de treinrails vastge bonden poes. Niels Dorland van de Dierenbe scherming heeft persoonlijk de indruk dat dit type dierenmishandeling toe neemt, maar cijfers ontbreken om zijn veronderstelling te staven. M.J. En- ders-Slegers, psychologe aan de Uni versiteit Utrecht en gespecialiseerd in de relatie tussen mensen en dieren, denkt daarentegen dat wreedheid te gen dieren van alle tijden is. „Denk eens aan de dierengevechten in Ro meinse arena's, en aan stierengevech ten. Mensen reageren nu ook heel emotioneel op dierenmishandeling. Dat kameeltje vinden ze misschien wel erger dan twintig doden in Kosovo." De reacties op de mishandeling van kamelenjong Abdullah variëren van 'de daders zijn levensgevaarlijke gek ken die zich de volgende keer aan een mens vergrijpen' tot de opmerking van Bongo-directeur Diks, dat kinderen dat soort dingen nu eenmaal doen omdat ze elkaar opjutten in een groep en omdat ze tegenwoordig geen enke le binding meer met de natuur heb ben. „Onzin", zegt Dorland daarover. „Juist kinderen zijn het meest veront waardigd als er dieren worden mis handeld. En onze kinderafdelingen Kids for Animals en Rangers bloeien als nooit tevoren." Psychologe Enders-Slegers, tevens vice-voorzitter van de Dierenbescher ming, denkt echter dat het een het an der niet uitsluit. „Relatief is maar een klein aantal kinderen lid van de die renbescherming. Veel stadskinderen hebben inderdaad geen enkele bin ding meer met dieren. Die weten niet eens dat yoghurt afkomstig is van een koe. Die vervreemding kan een rol spelen, maar er is, meer." Ze noemt een aantal factoren: geweld in het ge zin, het gebrek aan normen en waar den, groepsgedrag, minderwaardig heidscomplexen, maar ook verveling en hitte. Volgens recent Amerikaans onder zoek zou er een verband bestaan tus sen het mishandelen van dieren en mensen. Vaak zouden dieren de eerste slachtoffers zijn, waarna het accent verschuift naar mensen. Arnold Bar- tels, psycholoog bij het Dagcentrum De Derde Oever in Amsterdam waar jeugdige delinquenten worden behan deld. beaamt dat sommige plegers van geweldsmisdrijven inderdaad een voorgeschiedenis hebben van dieren mishandeling. Maar niet iedere pleger van geweldsmisdrijven is een dieren beul. „Net zo vaak zie je dat ze gek zijn op dieren, vooral op honden. Het is een groot verschil of het in een groep gebeurt of individueel. Kinderen die dit in een groep doen zijn onzeker en hebben een zwakke positie in de klas. Ze willen zich bewijzen, jutten elkaar op. De dierenmishandeling is geen doel op zich, het is een gelegenheid om zich te doen gelden. Dit soort kin deren is vaak achteraf ook erg ge schrokken van wat ze hebben ge daan", aldus Bartels. 'Werk moet aantrekkelijker worden In het basisonderwijs ontstaat de komende jaren een fors tekort aan schooldirecteuren. Eenderde van de hui dige directeuren speelt met de gedachte iets anders te gaan doen, omdat het werk niet bevalt. En tweederde moet er de komende jaren mee stoppen, omdat ze bo ven de 45 jaar zijn. Nieuwe aanwas is er nauwelijks in verband met de krapte op de onderwijsarbeidsmarkt. arnhem Een beetje regen mocht deze enthousiaste deelnemers aan de nationale Dag van de Generaties, gisteren in Arnhem niet deren. Regen kapjes en regenjassen zijn tenslotte niet voor niets uitgevonden. Maar het beoogde record-aantal deelnemers aan de in het Sonsbeekpark gehou den aerobic-manifestatie werd niet gehaald. Slechts tweehonderd mensen deden mee. De organisatie had gehoopt op 1999 deelnemers. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE utrecht anp Dat blijkt uit een enquête van de Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS) onder drie duizend leden in het basison derwijs. Van hen reageerden 727 schoolleiders, waarna het onderzoeksbureau IVA in Til burg de resultaten verwerkte. Directeuren die overwegen iets anders te gaan doen, zijn vaak niet tevredön over de da gelijkse werkzaamheden. Dat gebeurt vooral op kleine scho len, met minder dan 200 leer lingen. Ze komen te weinig toe aan hun eigenlijke taken, zoals management en organisatie. Door tekorten aan leerkrachten of wegens ziektegevallen moe ten schoolleiders vaak zelf nog voor de klas staan. Om het directeurschap aan trekkelijker te maken, krijgen zij er vanaf januari 2000 per maand iets meer geld bij. Maar volgens T. Duif, voorzitter van de AVS, gaat het niet zozeer om het geld, maar is het noodzake lijker ervoor te zorgen dat schoolleiders weer toekomen aan hun eigenlijke werk. Zes verdachten cocaïnesmokkel gearresteerd paramaribo ap De politie van Suriname heeft zes personen gearresteerd op verdenking van cocaïnesmok kel naar Nederland. De arresta ties stonden in verband met de vondst van zevenhonderd kilo cocaïne vorige maand op de luchthaven Schiphol, zo laat de politie weten. De drugs zaten verborgen in een partij groen ten uit Paramaribo. Onlangs werden op het vliegveld van Pa ramaribo vijf personen aange houden die voor vertrek naar Nederland bolletjes cocaïne hadden ingeslikt. De Surinaam se politie heeft zich er niet over uitgelaten of de smokkelpogin- gen met elkaar in verband ston den. den haag anp lunden* piet arp Noba Vetveredeling uit Lijnden overweegt juridische stappen tegen NRC Handelsblad. Die krant onthulde zaterdag, dat Noba een van de twee bedrij ven is die met dioxine besmet vet leverden aan veevoerbedrijf Hendrix UTD uit Boxmeer. Dat trof bij tests verhoogde hoe veelheden dioxine aan in dier lijk vet. Volgens kwaliteitsma nager S. Hoogerwerf van Noba is het bericht onjuist en is het geleverde vet 'schoon'. Volgens Hoogerwerf kwam bij een experimentele test on der tijdsdruk bij Hendrix een hoeveelheid van twintig pico- gram (twintig miljoenste gram) dioxine per gram vet aan het licht, maar zou die hoeveelheid veiligheidshalve al minstens ge halveerd moeten worden. De nieuwe norm voor de maximaal toegestane hoeveelheid dioxine per gram vet ligt op zes pico- gram. Er wordt nu een nauw keurige test op het Noba-vet uitgevoerd. Veevoerproducent Hendrix kwam eerder deze maand in het nieuws omdat het bedrijf verdacht werd van de levering van veevoer dat mogelijk be smet was met Belgisch dioxine- vet. Onderzoeken brachten echter geen verontreiniging aan het licht. „Vanaf dat moment zijn we alle grondstoffen gaan controleren op dioxine", aldus directeur Van Huffelen. Bij Noba zegt Hoogerwerf dat de naam van het vetverede- lingsbedrijf ernstig is geschaad. „Daarom overwegen wij juridi sche stappen, al lopen we eco nomisch nog geen schade op. We leveren gewoon aan België, Duitsland en de Scandinavi sche landen. Alle bedrijven zoe ken naar de bron van de dioxi nevervuiling, maar die is nog niet gevonden. Met ons eigen laboratorium en testfaciliteiten buiten de deur zorgen wij er voor dat wij alleen goede grondstoffen in huis krijgen. Ook de produkten die wij leve ren zijn schoon. Ik denk zelf dat de kans heel klein is dat er in Nederland besmet vet in om loop is." lijks interimmanagers in. Slechts zes procent van de ge meenten heeft geen hulp van buiten nodig. Grote gemeenten doen vaker een beroep op ex terne deskundigen, terwijl ze zelf veel kennis in huis hebben. Vooral in die grote gemeen ten heeft de raad nauwelijks in vloed op het inschakelen van adviseurs. De meerwaarde van de adviezen is niet zelden ge ring, maar het is een goede ma nier om beleid er door te druk ken, zo geven de geënquêteer den toe. Gemeenten huren jaarlijks voor minstens 300 miljoen gulden organisatieadviesbureaus en in terim-managers in. Van goede controle hierop door gemeen teraden is geen sprake, zo blijkt uit een enquête van het onder zoeksbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Volkskrant. Van de ruim vijfhonderd ge meenten maakt driekwart ge bruik van organisatieadviseurs en schakelt bijna de helft jaar- Van Baaien opvolger Bolkestein ruswuk anp ruswijk anp Partijvoorzitter B. Eenhoorn van de WD vindt het 'een re gelrechte schande dat CDA-eu- roparlementariër Maij-Weggen steeds weer een anti-Bolkestein stemming creëert'. Eenhoorn zei dat zaterdag in het TROS-ra- dioprogramma Kamerbreed. Hij reageerde op de kritiek van Maij-Weggen op de voordacht van WD'er Bolkestein voor de post van eurocommissaris. Eenhoorn acht het van groot belang voor Europa dat een 'sterke liberaal' zitting neemt in de commissie. „Er is een over macht aan socialistische kandi daten. Daar kan Bolkestein te genwicht aan bieden", denkt Eenhoorn. „Een kritische eurocommis saris is goed. Je hoeft niet alleen maar achter het Europa-ideaal aan te lopen." Hans van Baaien, de voorma lige campagneleider van de WD die vorig jaar in opspraak raakte, wordt alsnog Tweede- Kamerlid. Hij neemt de plaats in van Bolkestein, die vrijdag door het kabinet is voorgedra gen voor een post in de Euro pese Commissie. „Van Baaien is de eerstvolgende op de lijst. We gaan er vanuit dat hij de plaats inneemt", aldus een woordvoerster van de WD- fractie. Van Baaien was omstreden omdat hij tijdens zijn schooi en studententijd extreemrecht se sympathieën zou hebben ge koesterd. Eind vorig jaar werd hij gerehabiliteerd op basis van onderzoek door leden van de Raad van State. Volgens WD- voorzitter B. Eenhoorn staat niets de entree van Van Baaien in de Tweede Kamer in de weg. De nieuwe minister van land bouw, Brinkhorst, ziet geen re den voor aanpassingen in zijn ambtenarenapparaat. De Twee de Kamer vindt dat de minister orde op zaken moet stellen op zijn departement, waar ambte naren op strategische posities hun eigen plan zouden trekken, zonder zich iets van de be windspersoon aan te trekken. Brinkhorsts voorganger Apo theker pleitte na zijn vertrek voor het wegsturen van ambte naren die stemming maakten achter zijn rug om. Brinkhorst is dat voorlopig niet van plan. Wel kondigde hij gisteren in het Radio 1 Journaal aan belangen verstrengeling op het ministerie te zullen aanpakken. Topamb tenaren moeten betaalde en onbetaalde nevenfuncties in de landbouwsector opgeven, aldus de nieuwe minister. Discussie hypotheekrente komt niet van de grond i, mi ün haag gpd e sl( echter niet ver genoeg. De sociaal-democraten willen onder meer een belastingkorting voor gezin nen met kinderen. Van zo'n korting pro fiteren bijstandsgezinnen relatief het meest, netto 250 gulden per jaar. Ook de middeninkomens moeten volgens de PvdA extra voordeel ondervinden van de invoering van het nieuwe belastingstel sel. Mensen met hogere inkomens die nen daarentegen wat in te leveren. Deze groep moet in het nieuwe stelsel onder meer minder belastiingvoordeel krijgen bij het opbouwen van een extra aanvul lend pensioen. In het kabinetsplan mag iedereen zijn of haar pensioen via aftrek van bijvoorbeeld koopsompolissen aan vullen tot zeventig procent van het laatst verdiende loon. Dat is een beperking ten opzichte van de huidige praktijk, maar de PvdA vindt dat de hogere inkomens zo nog steeds onevenredig veel belas tingvoordeel in de schoot geworpen krij gen. Deeltijdwerkers komen er wat de PvdA betreft in de kabinetsplannen bekaaid af. Omdat ze te weinig verdienen loop een aantal van hen de zogeheten ar- beidskorting mis. een nieuwe belasting aftrek voor werkenden die in de plaats moet komen van de huidige arbeidskos teaftrek. Zij dreigen er zo in koopkracht op achteruit te gaan en dat vindt de PvdA niet acceptabel. De sociaal-demo craten willen ook dat die arbeidskorting verder wordt verhoogd. Uitkeringsont vangers die aan de slag gaan, houden dan van hun salaris netto nog meer over. Dat zou meer mensen prikkelen om te zoeken naar betaald werk. De PvdA wil tenslotte ook de heffing op vermogenswinsten, bijvoorbeeld op beleggingen in aandelen en obligaties, hoger maken. In het nieuwe belasting plan bedraagt die 1,2 procent per jaar, ongeacht het werkelijk behaalde rende ment. De PvdA wil de zogeheten vermo- gensrendementsheffing afhankelijker maken van de werkelijk behaalde winst. De PvdA-plannen werden afgelopen zaterdag gelanceerd op een partijconfe rentie over het nieuwe belastingstelsel. Ook de huidige onbeperkte hypotheek rente-aftrek kwam daarbij weer ter spra ke. PvdA-fractievoorzitter Melkert rea geerde afhoudend op de oproep van een aantal IVdA'ers om de discussie daar over te (her)openen: „Ik ben elk mo ment van de dag bereid te spreken over het h-woord. Maar het moet geen oh- woord worden". Hij wees er nog eens op dat in het regeerakkoord is opgenomen dat aan de aftrek in deze kabinetsperio de in elk geval niets verandert. Zie ook commentaar op pagina 2 Geslaagd en twijfel over je studiekeuze? op 24 juni Meer informatie Bel de Studielijn 071 527 11 11 of kijk op Internet: www.leidenuniv.nl/studiesite/zomerdagen Maak kennis met de Leidse opleidingen en het Leidse studiesysteem Doe een gratis studie- en beroepskeuzetest Studenten vertellen over het Leidse studentenleven, op kamers gaan en Leiden als studentenstad Meld je op donderdag 24 juni tussen 10 en 10.45 uur op station Leiden Centraal Universiteit Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3