Leidsch Dagblad UQK gaat wapens inleveren n 11 Wie niet betaalde, verloor een kind Wielrenners herdenken verongelukte Sanroma Geen werkstraf maar cel voor hooligans' 'Ik word gemangeld tussen twee overheden' Sorgdrager trekt zich terug als Ombudsman TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch ÉÉfDagblad Woubrugge loopt uit voor driemaster BANDAG 21 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42032 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 iGesprek van de Dag Story niet langer vol vuige roddels en onjuistheden Economie Kerk en Samenleving Leiden en Regio Duizenden vrachtwagens vast in Oostenrijk Hervormde synode M neemt afscheid van I U Hydepark Leidse fotograaf Overtoom knipoogt naar het licht ielrenners kunnen hun tranen niet bedwingen nadat zij bloemen bben gelegd op de plek waar Sanroma verongelukte. FOTO EP A barcelona anp De derde etappe van de Ron- van Catalonië is gisteren utgelopen op een herden- ing van de zaterdag overle- ien wielrenner Manuel San- oma. Het peloton besloot in le straten van Barcelona de roeten aan de grond te zetten •n nam op de finishstreep ien minuut stilte in acht. De ilaatselijke omlopen werden liet meer afgelegd. Sanroma overleed zaterdag middag aan de verwondingen die hij bij een ernstige val had opgelopen. De 22-jarige ren ner had een schedelbasisfrac- Supporters houden huis in Groningen ONINCEN CPD tuur. Hij werd gereanimeerd, maar overleed op weg naar het ziekenhuis. Op het podium waar normaal de winnaar wordt gehuldigd, lag gisteren slechts een bloemstuk. Voor de start van de etappe hadden de renners en organisatoren al de plaats van het ongeluk bezocht. Sanroma was bezig aan zijn tweede profjaar en werd in Spanje gezien als de sprinter van de toekomst. Dit seizoen was hij zeven keer de snelste in de sprint. Alleen Laurent lalabert, Jan Kirsipuu en Jans Koerts wonnen dit jaar meer wedstrijden dan Sanroma. KFOR en Kosovaars bevrijdingsleger ondertekenen akkoord HET WOORD IS AAN Louis Ferron Een echte heer beledigt niet wie hij minder acht. Het Kosovo Bevrijdingsleger U£K heeft de NAVO toege zegd zich te ontwapenen. De politiek leider van het UQ)K, Thaci, en KFOR-commandant Jackson werden het daarover afgelopen nacht eens op het hoofdkwartier van de internationale vredesmacht in Pristina. De al eerder verwachte ondertekening van een akkoord werd enige tijd opgehouden door 'technische problemen'. BELGRADO-PRisTiNA-KEULENwapens naar depots zijn ge- afp-dpa-anp bracht. Voor het inleveren van lichte wapens geldt een termijn Het UQC krijgt in het akkoord van negentig dagen. Tevens strikte deadlines opgelegd om moeten rebellen hun uniform de wapens in te leveren. Binnen in de kast hangen en moeten dertig dagen moeten alle zware alle wegversperringen zijn ver- Politie dreigt woonark weg te slepen ngeren die zaterdagavond be- Dkken waren bij de rellen in Groninger binnenstad na af- ip van de wedstrijd FC Gro- ngen-Sparta, moeten zwaar lorden bestraft. Zowel burge- eester Wallage als voorzitter ïtzinger van FC Groningen nden werkstraffen hiervoor et op z'n plaats. „Hier be- oort een ouderwetse celstraf worden opgelegd. Er zijn cri- linele handelingen in vereni- ing gepleegd", aldus Wallage. de rellen, die uitbraken adat FC Groningen van Sparta ad verloren, waarmee de club e laatste kans miste om van de trste naar de eredivisie te pro- loveren, raakten elf politie- jenten gewond. Er werden 32 lestaties verricht. Gisteravond aten nog 21 relschoppers vast 'egens openlijke geweldple- ing. Nadat groepjes teleurgestelde Ironingen-supporters al een adsbus en een taxi met stenen hadden bekogeld, trokken hon derden op rellen beluste jonge ren naar de Grote Markt, waar de slotmanifestatie van het mu ziekfestival Swingin' Groningen nog in volle gang was. In het centrum van de stad sneuvel den diverse ruiten, vooral van de studentensociëteit Vindicat. De ME veegde rond half één de Grote Markt schoon. Burge meester Wallage had een nood bevel ingesteld, waardoor ie dereen die zich op de markt ophield, kon worden aange houden. Wallage en politiechef Weiten zijn blij dat de politie vernielingen op grote schaal heeft weten te voorkomen en dat er geen slachtoffers zijn ge vallen onder de bezoekers van Swingin' Groningen. Maar de caféhouders zijn woedend op Wallage. Ze hadden een week geleden al gevraagd de wed strijd in verband met het festi val te verschuiven. De onderne mers hebben aangekondigd bij de gemeente schadeclaims in te dienen wegens omzetderving. hoogmade annette lameijer tim brouwer de koning Woonarkbewoner Erick Bosch dreigt met zijn drijvende wo ning uit Hoogmade te worden weggesleept. Op bevel van de provincie stonden twee sleep boten van de politie vanmorgen klaar om de ark van de Leidse Hoogmadenaar te verwijderen van zijn ligplaats op de Krom me Does bij de kantine van voetbalvereniging MMO. Bosch zou daar liggen in strijd met het bestemmingsplan. De eigenaar bestrijdt echter met een ver gunning van de gemeente Ja- cobswoude in de hand dat zijn ark Chateau du Bois op de ver keerde plaats ligt. „Maar ik word gemangeld tussen twee overheden." Bosch is behoorlijk over zijn toeren. „Deze behandeling vind ik schandalig", briest hij. „Het lijkt wel of ik een crimineel ben. Als de provincie gelijk heeft, is dat een blunder van de ge meente en niet van mij. Los daarvan vind ik het schandalig dat ik maar vier dagen de tijd had om maatregelen te treffen. Osporingsambtenaar Viets van de provincie belde mij vrijdag avond om elf uur met de mede deling dat de politie mij maan- den haag gpd Oud-minister Winnie Sorgdra ger trekt zich terug als kandi daat voor de functie van Natio nale Ombudsman. De kritiek op haar aanstaande benoeming is haar te veel geworden. Sorg drager (D66) was in het eerste paarse kabinet minister van justitie. Momenteel vertegen woordigt zij haar partij in de Eerste Kamer. In een uiterst kort briefje heeft Sorgdrager gisteren Twee de-Kamervoorzitter Van Nieu- PODUJEVO hans LEBER Naar schatting 60.000 Kosovo-Albanezen zijn tijdens de oorlog vastgehouden in uitgebrande dorpen in de omgeving van Podujevo, ten noorden van Pristina. Om geven door Servische paramilitairen die voor de lol op hen schoten. Britse NAVO- troepen ontdekten het 'kamp' dit week einde, en bevrijdden de bewoners. Een dag later doolt de 37-jarige Zeqir Blakqorri wezenloos rond. Ook hij zat in het kamp, en eigenlijk zit hij er nog steeds. Naar huis gaan heeft geen zin: „Mijn huis is er niet meer. Verbrand." Blakqorri praat snel en herhaalt vrijwel alles. Hij moet ooit een pezige, krachtige boer zijn geweest. Nu is hij vel over been. Hij oogt als een verwarde oude man. Zijn ogen staan hol in de kassen, ingevallen wangen verraden maanden van ontbe ring. Op 24 april, een maand nadat de NAVO- bombardementen begonnen, werd Blak qorri met zijn gezin uit het huis van een neef gehaald. Ze waren er op visite. „We kregen een kwartier." Vanaf die dag werd hem verteld dat hij diende als eventueel menselijk schild tegen de NAVO-aanval- len. Over hem en zijn lotgenoten maakten de NAVO en de humanitaire organisaties zich tijdens de bombardementen grote zorgen. Hoeveel mensen werden op de vlucht tegengehouden en zaten ergens in Kosovo vast? De ontdekking van de kam pen en Blakqorri's gruwelijke details la ten zien hoe terecht die vrees was. Het onwezenlijke is vooral dat de Serviërs geen hekken of prikkeldraad gebruikten. Blakqorri weet waarom dit niet nodig was. „Er heerste doodsangst. We waren omsingeld door tanks en paramilitairen. Ze schoten op ons, voor de lol. Af en toe mishandelden ze iemand. Ze lieten men sen die wilden vluchten eerst een stuk lo pen, en schoten ze dan alsnog dood. De angst was zo groot dat bijna niemand iets deed. Ze zetten het mes op de kelen van onze kinderen. Wie niet betaalde, verloor een kind. Ik heb een man 1.600 mark zien af geven, en toch werd hij geslagen. Nadat ons voedsel op was, verkochten de Ser viërs eten. Een mark voor een kilo bloem. En toen het geld op was, vroegen ze plot seling twee mark." Meer dan twee maanden, vanaf het begin van de NAVO-aanvallen, deden de vluch telingen hun behoeften in bosjes. „De stank was verschrikkelijk." Het drinkwa ter kwam uit een vervuilde kreek. Dysen terie, diarree en voedselvergiftigingen waren het gevolg. „Oude mensen gingen er aan dood. Baby's stierven zonder eni ge vorm van medische hulp." Drie slachtoffers vielen op de valreep toen ze zaterdag naar huis gingen. „Ze zagen Serviërs hun woning plunderen. Die openden vervolgens het vuur en gin gen er vandoor, ook nog vijf gewonden achterlatend." Blakqorri overleefde en is weer vrij man. „Ik weet niet hoe ik mijn leven opnieuw moet beginnen. Eigenlijk ben ik dood. Ik ben alleen maar dank baar dat mijn vrouw en mijn kinderen dit hebben overleefd." dwenen. Volgens Jackson bete kent het akkoord dat het UQK 'een einde maakt aan alle mili tair machtsvertoon'. Jackson maakte in een toe lichting duidelijk dat KFOR de baas moet zijn in Kosovo: „Het UQK heeft met zoveel woorden toegezegd om geen wraakoefe ningen, tegenaanvallen of wel ke eenzijdige actie dan ook te ondernemen. KFOR is hier om de vrede te bewaren en wij zul len niet toestaan dat die wordt NAVO-Secretaris-generaal Solana verklaarde gisteren tij dens de G8-top in Keulen de luchtaanvallen op Joegoslavië formeel voor beëindigd. Joego slavië had, eerder dan voorzien voldaan aan de eis om zijn ruim 40.000 manschappen uit de Servische provincie weg te ha len. Honderd Serviërs uit Kosovo hebben gisteren in het centrum van Belgrado gedemonstreerd tegen de regering, die hen heeft 'verraden'. De betogers, uit Kosovo verjaagd door de etni sche Albanezen, staan uiterst sceptisch tegenover de oproep van sommige bewindslieden om terug te keren. „Waar naar toe", vroeg een van hen zich af. „We waren nog geen honderd meter van ons huis of de Alba nezen staken het al in brand. Enkele Servische bewindslie den pogen Kosovo voor Servië te redden door groepen Ser viërs te bewegen in konvooi naar de provincie terug te rij den. De overheid maakt het voorts Kosovaren lastig om Ser vië binnen te komen. Een aan tal vluchtelingen is aan de grens van Servië tegengehou den. Meer nieuws over Kosovo op pagina 5 BZ! opklaringen SH/mS! rn8° 9719° 10720° KK 30% 20% 10% 30% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur dagmorgen om negen uur zou wegslepen. Bewoners van woonarken zijn de paria's van de samenleving. Maar ik verde dig mij met hand en tand. Bo vendien verlaat ik als schipper als laatste mijn schip." De geëmotioneerde woon- arkbezitter krijgt steun van zijn advocaat. Hij raadt Bosch aan niet eigener beweging met zijn ark te vertrekken. Provincie ambtenaar Zaalberg dringt daar wel op aan, al beseft hij dat Bosch in een lastig parket zit. Hij heeft een vergunning van de gemeente, die hij volgens Zaal berg nooit had mogen krijgen. Maar de opsporingsambtenaar wil ook geen precedent schep pen en laat de politie een bevel tot binnentreding halen. Bosch is de wanhoop nabij. „Pas toen ik een half jaar mijn vergunning had, heb ik een woonark gekocht. Als de ge meentelijke vergunning niet overeenstemt met het bestem mingsplan van de provincie, had de gemeente mij dat moe ten vertellen. Maar in plaats daarvan kiezen ze laf de kant van de provincie." Pagina 12: Overheid bezorgt eigenaar woonark slapeloze nachten 3 5 22 -6,7 Gesprek van de Dag Gezondheid/Strips20 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13 RTV/programma's21 Sport15 t/m19 Uitgaan8 wenhoven laten weten dat zij haar kandidatuur intrekt. Sorgdrager werd vorige week door de vaste commissie van Binnenlandse Zaken van de Tweede Kamer voorgedragen als nieuwe Ombudsman. Direct na de voordracht keerden op positiepartijen CDA, Groen- Links en SP zich tegen haar be noeming. Hun voornaamste bezwaar was dat Sorgdrager zich over klachten van burgers zou moeten buigen waarbij zij nog als minister van justitie be trokken was. woubrugge Een enorme driemaster bepaalde afgelopen zaterdag het beeld tijdens de tiende editie van de waterrecreatiedag in Woubrugge. Met een lichte bries in de zeilen zette de Nil Desperandum van schipper Gert van Wijk zaterdagochtend koers van de Wijde Aa naar het dorpshart. Aan boord zorgde een Warmonds schipperskoor voor een vocale bijdrage. In het kielzog van de klipper voeren tientallen lelievletten met zee verkenners en basisscholieren uit Jacobswoude over de Woudwetering. Zo'n vierhonderd ballonnen gingen vervolgens de stralend blauwe lucht in, waarna de waterrecreatiedag officieel werd geopend door burge meester Van Beek van Jacobswoude. Pagina 12: Zeemansliederen galmen over de Woudwetering FOTO HIELCO KUIPERS Forbes: rijken sneller rijk new york ap Door een bloeiende aande lenmarkt en succesvol za kendoen via internet is de club van miljardairs het af gelopen jaar stevig ge groeid. De gezamenlijke nettowaarde van de twee honderd rijkste werkende mensen ter wereld is geste gen tot meer twee biljoen gulden, ruim twee keer zo veel als tien jaar terug. Op de lijst van miljardairs die het Amerikaanse tijd schrift Forbes dit jaar voor de dertiende keer opstelde, blijft Bill Gates nummer één. De oprichter van Mi crosoft heeft een vermogen van negentig miljard dollar (190 miljard gulden). Twee bekenden van Ga tes hebben eveneens de top 5 gehaald: mede-oprichter van Microsoft Paul Allen staat op de derde plaats met een vermogen van der tig miljard dollar, vlak ach ter investeerder Warren Buffet. Op de vierde plaats staat Microsoft-directeur Ballmer. Van de Nederlanders staat bie'rmagnaat Alfred Heineken het hoogst geno teerd, op de 141ste plaats met 3,3 miljard dollar (ze ven miljard gulden). Ver volgens komt de familie Fe- ntener van Vlissingen op de 181ste plaats met 2,7 mil jard dollar (5,7 miljard gul den) en Frits Goldschme- ding (Randstad uitzendbu reaus) staat 187ste met 2,6 miljard dollar (5,5 miljard gulden) Pagina 7: 's Werelds rijken Ajaxfan maakt amok op festival woerden gpdbomen. Tijdens het optreden nam de Amsterdammer een dreigende houding aan, trok stekkers uit de apparatuur en sleepte monitoren van het po dium. Met veel moeite lukte het de politie de man in de boeien te slaan. Een 38-jarige Ajax-supporter heeft zaterdagavond in Woer den amok gemaakt op een pop festival. De man was naar eigen zeggen naar Woerden gekomen om het optreden van de Rotter damse band Postmen te dwars- Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. l Postcode: Tel: (I.v ■ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal 'O automatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) - Handtekening: DE WERELD OM JE HEEN. nvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1