UIT Bij De Rijnkanters eer je ook omgaan met verliezen Eigenlijk moet heel surfend Nederland naar Ter Aar komen Sport ER TUSSENIN lAANDAG 21 JUNI 1999 GESPROKEN Dubbeltwee-roeier Pepijn Aardewijn in de Volkskrant over zijn maatje Maarten van der Linden: ,Als Maarten zijn arm ver liest, is dat natuurlijk verve lend voor zijn beroep als meu belmaker. Maar het is vooral heel erg vervelend voor onze ploeg. Ik houd Maarten dus maar goed i Idem, over het bezoek aan een haptonome: „Het was geen vaag figuur die in je ballen zat te knijpen of zoiets. Ze heeft geleerd hoe we ons vloeiender kunnen bewe gen. Daarbij staan we gewoon open voor methoden om nog beter te worden. Idem: „Die haptonome heeft ons ge leerd hoe je moet ademhalen en bewegen vanuit je navel. Daardoor kun je je coördina tie tussen armen en benen verbeteren. Henk Spaan in Het Parool: „TVM wil stoppen met het sponsoren van de wielersport. De uittocht is begonnen. Ik kan leven zonder wielrennen. Ik zie mezelf nog juichen voor Jaap Oudkerk achter Noppie Koch en Timoner achter gang maker Meuleman. Veel later zou ik horen dat de uitslag van de wedstrijd al vaststond voordat er een meter was ge fietst. Ik voelde me met terug werkende kracht belazerd. In middels zijn de motoren van de baan. Geen hond die ze mist. Vlak onder de top van de Mont Ventoux staat een monument voor cle overleden Tommy Simpson, symbool voor de wielersport. Richard Krajicek in de Volkskrant: „Als je jong bent, heb je altijd haast. Zeker topsporters. Maar juist in de haast maak je fouten, verlies je de controle over je eigen carrière. De top halen kan je bijna letterlijk vergelijken met een heuvel op lopen. Als je te snel wilt, glij je uit. Als je rustig loopt en goed je weg zoekt, gaat het beter. Dat is ervaring. Idem, over het spelen van een Grand Slam: „Al een paar dagen voor het begint, voel ik dat mijn li chaam zich oplaadt. Ik weet niet of alle spelers dat hebben. Misschien hoort dat wel bij echte toppers, de jongens die voor de titel komen, zoals ik. Richard Williams, vader van Venus en Serena, in Nieuwe Revu: „Iedereen die ik in het tennis heb ontmoet, is een idioot. Ze zijn allemaal crazy. Als vader steun ik mijn dochters, maar ik zou niet willen dat ze lan ger doorgaan dan tot hun 22ste. Dan hebben ze nog 25 jaar om weer normaal te wor den. Voormalig coach Rick Macci over Venus in Nieuwe Revu: „Ik dacht mijn tijd te verdoen op een proeftraining. Totdat Venus na een uur een sanitai re stop inlaste. De eerste twin tig meter liep ze achteruit op haar handen en de laatste honderd meter draaide ze een lange serie salto's achterover. Jezus, dacht ik, ik heb de vrouwelijke Michael Jordan in handen. Tennisser John van Lottum in de Veronica-gids: ,Als ik verlies wordt mijn temperament wel eens als oorzaak genoemd waarom ik niet goed speelde, maar dat vind ik grote onzin. Ik heb er namelijk ook heel veel wed strijden door gewonnen. Zo dra ik op de baan sta, ben ik altijd erg fel, maar nooit lastig voor mijn tegenstanders. Scheidsrechters is wat anders. Als het niet loopt, kan ik me prima op een scheidsrechter afreageren. Programmamaker en oud- tenniscoach Martin Simek in HP/I)e Tijd: „Ik erger me tegen betaling. Voor duizend dollar per dag vertel ik een tennisser wat er aan zijn spel mankeert. Om me zomaar aan iemand te ereren, dat gaat me te ver. Idem, op de vraag of hij bidt: „In de tram staat geschreven: niet spreken met de bestuur der. Spelersmakelaar Bob Maas kant in Sportweek: „Meneer Van Seggelen vertelt de meest achterlijke dingen over ons. Hij ziet ons alleen maar als zakken - vullers en zakken- rollers. Ik weet niet wat er achter die frustratie zit. lei ad Otto kent iedereen in Ter Aar en iedereen kent hem. Hij is voorzitter van de Brade riecommissie, secretaris/pen ningmeester van de plaatselijke ondernemersvereniging en PR- de Surfclub Ter Aar. iHet hele dorp profiteert van zijn netwerk en de surfclub nog meest, want de veel te klei- ;n dus overvolle kantine wordt gesierd met 18 rode briefjes waarop de namen van sponsors van de 24-uursra- ce van Ter Aar staan. ,,Ze dur- geen nee te zeggen tegen mij. Ik heb zo mijn trucjes. De een vraag ik waar omstanders bij zijn en de ander vraag ik als die alleen is. Maar niemand jZou geld geven als ze niet ach- jter de club zouden staan", ver telt Otto, die door velen met zijn beroep ('Bakker') wordt aangesproken. .Die 18 sponsors zorgen voor een prijzengeld waar je U tegen zegt Otto. Daardoor kun je nog een wedstrijd organise ren waar een sterk deelnemers veld op afkomt." Toch vindt Bakker dat deelnemersveld, dat met een aantal van 66 hoger ligt dan in elk van de tien vori ge edities, nog te mager. „Ik begrijp die gasten niet. In een surfweek in Zandvoort of Sche- veningen kunnen ze 2500 gul den verdienen en hier pakt de winnaar in één dag 1500 gul den. Eigenlijk zou heel surfend Nederland hier moeten ko men." Het is zijn droom om ooit 30 tot 40 teams op de Langeraar- seplas om de hoofdprijs te zien strijden, maar bijna ten einde raad zegt Otto: „Vertel mij maar wat ik moet doen om dat voor elkaar te krijgen." Dit jaar haalde de bakker zijn voldoening uit 'al die zwaar vermoeide maar tevreden ge zichten', die zondagmiddag ge- I veel nieuwe jeugdleden aan als er huidige leden doorstromen I naar de senioren. En zo verjon gen we de club langzaam. Zo dat we kinderen met elkaar kunnen leren omgaan. Maar niet alleen het omgaan met el kaar is belangrijk, ook het om gaan met verliezen moet je le ren. Zelfs voor ouderen is dat nog steeds niet altijd even ge makkelijk", zegt Bleichrodt. „Zoals voor de voorzitter", lacht Cora van Gugten. Terwijl de club op dit moment druk bezig is om verder te groeien, zag het er een jaar of vijf geleden nog uit dat er moest worden ingeleverd. „Toen werd Ostia Rhenia, de wijk hier naast het clubterrein, gebouwd", vertelt de voorzitter. „Oorspronkelijk was het de be doeling dat ook op deze plaats ruimte moest worden gemaakt voor huizenbouw. De gemeente had ook liever dat alle sportver enigingen zich op Middelmors zouden vestigen. Maar gelukkig hebben we ze kunnen overtui gen dat het juist belangrijk is om als sportclub dichterbij de wijk te zitten. Ook voor kleine kinderen is dat natuurlijk veel beter." Voor de gemeente Rijnsburg is De Rijnkanters sinds 1986 ove rigens een heel makkelijke club. In dat jaar werd namelijk beslo ten om de club te privatiseren. Hoewel de grond nog steeds ei gendom van de gemeente is, is de bebouwing volledig het bezit van de club. „Voor 125.000 gul den hebben we het toentertijd van de gemeente overgeno men", vertelt Bleichrodt. „En daarna gelijk voor twee ton op geknapt. Zo'n zes jaar geleden hebben we er nog eens voor ze- venhonderduizend gulden in geïnvesteerd. Met een sluitende begroting", lacht hij. Om er ver volgens aan toe te voegen: „Maar we hebben nu dan ook echt een prachtig park, een sie raad voor het dorp vind ik het." „Fantastisch", was in ieder ge val de clinic die top tennisser Jan Siemerink, begonnen bij De Rijnkanters, een paar weken ge leden gaf. En net zoals bij alle andere activiteiten die bij de Rijnsburgse tennisvereniging worden georganiseerd, was er ook toen niet te klagen over de inzet van de vele vrijwilligers. „Dat gaat echt heel goed", zegt de preses. „Heel veel mensen zijn bereid om zich voor deze club in te zetten. Daar hoef ik zelf heel weinig aan te doen, dus dat moet wel betekenen dat het goed loopt." Het zijn deze vrijwilligers die dit jubileumjaar grotendeels mogelijk maken. Een receptie en een reünie zijn al achter de rug, maar binnen kort wordt nog de officiële ver jaardag van de club gevierd en wordt er een ladies and gentle men's day, een boottocht en een uitgaansdag voor de jeugd georganiseerd. In oktober wordt het jubileumjaar officieel afgesloten met een groots slot feest. En dan gaat tennisvereni ging De Rijnkanters de volgen de vijfentwintig jaar in, en zal de jubileumcommissie van het jaar 2024 ter ere van het vijftig jarig bestaan ongetwijfeld weer honderd pagina's clubgeschie denis kunnen presenteren. TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO-S HIELCO KUIPERS Naam: De Rijnkanters Oprichtingsdatum: 20 juni 1974 Ledenaantal: Zevenhonderd, waarvan zo'n 550 junioren Contributie: f. 145,- (junioren) en f. 245,- (senioren) Ledenaanmelding (wachtlijst!): 071-4021263 (Corrie de Mooij) Hoogtepunt: Het 25-jarig jubileum, afgelopen weekend Dieptepunt: Het aftreden van bijna het voltallige bestuur, zeven jaar geleden spannen de prijsuitreiking af wachtten terwijl de regen in al le hevigheid op het clubge bouw valt. Een schril contrast met de dag ervoor, toen het weer ideaal voor surfers was: een beetje wind met een strak blauwe hemel. Door het zware weer moest een aantal deelne mers zondagmorgen opgeven. Onder hen de ploeg van Ad Ot to, waarvan een lid gekneusde ribben opliep toen hij bij het wisselen tegen de steiger knal de. Twee anderen zagen het door de zware en onbereken bare wind niet meer zitten en toen moest Otto het bijltje er ook bij neergooien. Een van de volhouders was de negenjarige Nick, die samen met Rianne en Marleen in twee sessies -tussen 14.00 en 20.00 uur op zaterdag en tussen 8.00 en 14.00 uur op zondag- 25 rondjes van ongeveer twee ki lometer aflegde. Het trio ein digde op de elfde plaats en viel buiten de geldprijzen, die al leen voor de bovenste acht be stemd waren. Youri Nijsten werd derde en ontving een prijs van 75 gulden, die door zijn vader werd verdubbeld. De jonge surfer verdiende elke cent daarvan, want als enige legde hij zijn rondes solo af. Nijsten, die onderweg dronk uit een fles op zijn rug, kwam zes rondjes tekort op winnaars Frank, Casper en Kevin, die ge drieën 150 gulden verdeelden. Winnaar bij de hoofdgroep werd de ploeg van Fabian Otto, Joeri van Dijk en Rick Roering, die in 24 uur 21 ronden meer aflegden dan Sander Bouw man, Gerard Rotteveel en Ruud van Wees. De 24-uursrace van Ter Aar is de enige in ons land, dat niet zo lang geleden nog een tiental van dat soort wedstrijden had. Surfen is niet meer zo in als halverwege de jaren tachtig en tegenwoordig doen alleen de echte liefhebbers het nog 'stan ding up'. In Ter Aar en omstre ken is surfen echter 'hot'. Het clubgebouw is te klein en er is een wachtlijst voor de kluisjes waar de leden hun plank en toebehoren kunnen opbergen. Dertig leden moeten nu met hun spullen naar plaatsen als Rijsenhout, Nieuw Vennep, Leidschendam, Amstelveen, Den Haag, Woerden en zelfs Roermond, want de leden van de club lijken overal vandaan te komen. Waarom is Surfclub Ter Aar toch zo populair? Voorzitter Henk Stoltenborg denkt dat dat ligt aan de ruime trainingsmo gelijkheden voor de jeugd. „Ouders kunnen met een ge rust hart hun kinderen bij de vereniging stallen en als ze zien dat het gezellig is blijven ze zelf ook hangen. Daardoor worden die mensen ook enthousiast. Ruud van Velzen uit Oegstgeest, met 54 jaar de oudste deelnemer, moet even oppassen bij het wisselen van de wacht tijdens de 24-uurs sur- frace van Ter Aar. MARK LAMERS Ooit is het balletje gaan rollen en hebben mensen elkaar aan gestoken. Maar eerlijk is eerlijk, zonder Ad Otto was het nooit gelukt." et belangrijkste vind ik dat we de kinderen leren om respect voor elkaar te hebben", is het antwoord \Jan voorzitter (aap Bleichrodt als er naar de doelstelling an tennisvereniging De Rijnkanters wordt gevraagd. En ook in de toekomst zal dit streven voorop blijven iBE laan." Het afgelopen weekend was het echter niet de "D jekomst, maar het verleden van de Rijnsburgse vereni- e ing, dat centraal stond in het clubhuis aan de Water- si oslaan. Want het was gisteren precies een kwart eeuw tleden dat een aantal bewoners van de toenmalige ieuwbouwwijk Frederiksoord besloot een tennisvereni- °n do ing op te richten. En wat er daarna allemaal gebeurde, in meer dan honderd pagina's beschreven in het V «langs uitgekomen jubileumboek van de vereniging, litgebreid beschreven, kan je wel zeggen. laar na een weekeinde terug- likken, is het natuurlijk wel zo loo,, uk om te weten hoe het er nü at iet de club voorstaat. „Waar 'lD tdere tennisclubs vaak zo'n 40,23. Shaul .31.3 CLUB van de WEEK De Rijnkanters negentig leden per baan reke nen, hebben wij er iets meer genomen", vertelt Cora van der Gugten, voorzitter van de tech nische commissie. „We hebben LEDENvan de WEEK Elly en Ton de Leeuw Al drieëntwintig jaar zijn Ton en Elly de Leeuw lid van De Rijnkanters. En ook in die begintijd was er al een wacht lijst voor nieuwe leden. Maar daar trok Ton zich niet zo veel van aan. Mijn buurman was ook nog geen lid", vertelt Ton. „Maar we woonden heel dichtbij het tennispark. En we wil den heel graag tennissen, alleen we mochten nog niet omdat we nog geen lid waren. Dus als het droog was, dan klommen we 's ochtends om zes uur over het hek en gingen we spelen. Totdat we een keer door de toenmalige beheerder betrapt werden. Gelukkig kende ik die man nog, dus maakte hij er niet echt een probleem van", lacht hij. „Een jaar later ben ik lid geworden. "De huee kunnen over de club zeggen dat het vooral 'een erg actieve' vereniging is. „Er zijn maar weinig weekeinden dat er niets georganiseerd wordt", zegt Elly. „En ook bij de clubkampioenschappen is het hier altijd enorm druk", zegt haar man. „Daarom is het ook zo leuk dat die van half juni tot september duren. Want daar is zo veel be langstelling voor. In het verleden speelde Ton behoorlijk wat competitiewed strijden, maar tegenwoordig doet-ie het iets rustiger aan. „Dit jaar heb ik nog een keer meegedaan, omdat ze bij de 35- plussers iemand te kort kwamen. Maar hoewel het sociale as pect van zo'n competitie wel erg leuk is, heb ik er eigenlijk toch te weinig tijd voor. "Zijn vrouw Elly, die als onderwijze res nog Jan Siemerink in de klas heeft gehad, speelt doorde weeks bij de dames-recreanten. „Het leuke van tennis is dat je zelf verantwoordelijk bent voor de punten. Maar de oefen partijtjes tegen Ton verlies ik meestal. Hij heeft gewoon een betere techniek dan ik. Dan slaat-ie allemaal van die bal letjes die vlak over het net neerkomen. Gek word ik daarvan. Wat dat betreft is tennis volgens Ton dan ook een goede graadmeter voor de stand van het huwelijk. „Maar echt ruzie hebben we nooit hoor." zeven banen en ongeveer ze venhonderd leden. Maar meer is echt niet mogelijk, vandaar dat we noodgedongen een wachtlijst moeten hanteren. Toen we vijfjaar geleden de ze vende baan openden, hebben we gelijk honderdtwintig nieu we leden aangenomen. We dachten dat we dan wel door de wachtlijst heen zouden zijn. Maar nu staan er alweer twee honderd namen op." Om meer leden toe te laten is de vereni ging dus gedwongen om het aantal tennisbanen uit te brei den. Voorzitter Bleichrodt is zich hiervan bewust: „Sinds kort zijn we in gesprek met de gemeente. En dat verloopt heel positief. Ik denk dat het ge meentebestuur ook wel over tuigd is van onze functie bin nen dit dorp." De vereniging streeft ernaar om nieuwe leden binnen twee jaar te laten tennissen. „Dat is na- i tuurlijk ook onze plicht", zegt de voorzitter.Als mensen wil- Cora van der Gugten en Jaap Bleichrodt op het tennispark van De Rijnkan ters. len tennissen, moeten wij er voor zorgen dat ze dat ook kun nen. We nemen dan ook net zo

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19