Australië zet Nederland weer opzij Hockeyers sluiten af met brons Volleyballers geen steek verder na 'woededebat' Debutant komt ver in Aken 1 Sport after blijft houden 1 in Brabants gras Real Madrid in Champions League IDAC 21 JUNI 1999 SB grijpt naast Amateur Cup zat jst| [|N_i WSB heeft zijn uiterst succesvolle seizoen niet kun- re, «sluiten met de laatste prijs. In de strijd om de Amstel eur Cup, waar de negen districtsbekerwinnaars aan deel- n, eindigde de ploeg van Ruud de Groot als tweede in zijn achter Appingedam. WSB, dat met een mix van eerste len) ^e"en derde-elftalspelers in het veld kwam, won in Dron- y an Bennekom (1-0) en Appingedam (2-1), speelde gelijk te- (je jsden (0-0) en verloor van Hilversum (1-2). Gemert won idelijk het toernooi door de finale met 2-0 te winnen. De trijden duurden een half uur. iterpoloërs naar EK mdaal» De Nederlandse waterpoloërs hebben zich zater- ekwalificeerd voor het Europese kampioenschap begin pber in Florence. Na de monsterscore van vrijdag tegen lusland moest Turkije er in het zwembad van Veenendaal 17-4 aan geloven. Marco Kunz was met zes treffers topsco- itter benoemd tot IOC-lid Sepp Blatter, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, kozen tot IOC-lid. Dat gebeurde gisteren op de laatste dag de algemene vergadering van het Internationaal Olympisch uté in Seoul. Blatter is de vierde Zwitser in het IOC naast Fasell, Denis Oswald en Marc Hodler, het lid dat in de- ber het corruptieschandaal rond Salt Lake City aan het licht ht. Dat leidde er uiteindelijk toe dat tien IOC-leden werden yeerd of gedwongen tot aftreden. Met de verkiezing van er komt het aantal IOC-leden op 104. mirals te sterk voor Claymores frdam De Amsterdam Admirals hebben het seizoen in de ipean League van het American football winnend afgeslo- Het team won zaterdag in de Amsterdam ArenA met 30-22 de Scottish Claymores. De Admirals waren vorige week in ook al te sterk: 29-20. De ploeg eindigde de competitie erde met vier zeges in tien wedstrijden. In de ArenA, ge- met 12.358 toeschouwers, was receiver James Kidd de ab- uitblinker. Hij maakte drie fraaie touchdowns. ids poolteam strandt in halve finale H Dijkjes Breakers heeft in Roermond naast het kampi- ichap pool voor vrouwenteams gegrepen. De Leidse ploeg Ide niet in de sterkste opstelling door de absentie van cap- Diane Parlevliet. Sonja Hoogeveen, Roelie van Buuren en dia Hundersmarck wonnen hun eerste partij tegen Yellow 3 (Roermond) met 3-2, maar verloren in de halve finales dezelfde cijfers tegen titelhoudster Venne's Fantasy (Win- ten). Het laatstgenoemde team prolongeerde daarna het $kampioenschap. in Aken verslaat Gijsman iaag Philip van Aken is in Den Haag winnaar geworden het vijfde toernooi in het kampioenschap MidWest-Hol- De poolbiljarter uit Voorschoten zegevierde in de finale Leidenaar Frits Gijsman met 75-30. Zij hadden in de halve gewonnen van Gert Jan Verkerk (75-32) en Raymond :heltc Idijk (75-58). Het was de tweede keer dat Van Aken ns sli ïooi in deze reeks won. Daardoor vestigde hij zich vaster op kog reede plaats in het algemeen klassement achter Robert Par- n 54, rver 'iden| abert leider in Zwitserland •en Laurent Jalabert mag zich weer lijstaanvoerder x onde van Zwitserland noemen. De achtste plaats v sman in een tijdrit over 29,5 kilometer was voldoende om zevende etappe weer de gele trui te dragen. De tijdrit v :n werd gewonnen door de Rus Ekimov. in Ge len gpd of geen weer, het gras- oot 6; o0i in Rosmalen is van Pa- HOl tafter. Na vijf uur en twin- •/an ïinuten wachten wegens 6"j3 durende regenval, pakte ïstralische tennisser voor 3C2, ieede keer op rij de titel. jaar deed hij dat in de hit- ii/~a.f>teren in vochtige kou. In (3-6, 7-6, 6-4) hield hij ',e?inJ lioog tegen de Roemeen '•7|ei Pavel. dubbelfinale van Jan Sie- ik en Leander Paes, tegen en David Rikl, werd eschrapt. De vier hadden ofavond om acht uur de kans om naar Londen te i en pakten die. Drie- n si van de toeschouwers e in hun spoor en keerde :gesteld huiswaarts. De i, 3$ die-hards bleven over, vijftienhonderd, ter, die de laatste twee 6-3 s van de US Open won, -6^ ,et genoeg djd om zijn titel r. en Dlongeren. De Australiër een stroeve start. Hij was Jm zo snel als zaterdag in de Poli) i finales, toen hij de Duit- Tommy Haas in twee sets rags/ e Een break was voor Pa- 7-5 oldoende om de eerste set S 5-3 te winnen. >135 fter bleef wakker, hij had tin om na zo lang wach- verliezen. Toch was hij geklopt. In de tiebreak Ie tweede set overleefde de aliër een matchpoint en ïe-Ri uiteindelijk met 9-7. Pavel, inaie 1 toernooi teruggekeerd in ird ip-vijftig, was meteen ge- In de derde set was Rafter 4 te sterk en behaalde hij chef willem spierdijk, c brisbane anp Het Nederlands mannenhoc keyteam heeft het wisselvallige toernooi om de Champions Trophy in Brisbane positief af gesloten. In de strijd om het brons won Oranje gisteren met 5-2 van Spanje. De Nederlandse treffers kwamen op naam van Stephan Veen (twee), Remco van Wijk (twee) en Marten Ei kelboom. De laatste wedstrijd in Bris bane was ook de beste wed strijd van het Nederlands man- nenteam, dat eerder in Austra lië al met 1-0 won van Spanje. De onttroonde titelverdediger was zeker in de eerste helft gre tig, geconcentreerd en geïnspi reerd. Vooral het offensieve spel sprak tot de verbeelding. Aanvoerder Stephan Veen en sterspeler Teun de Nooijer fun geerden op het midddenveld als gangmakers. De ene na de andere flitsende aanval golfde richting het Spaanse doel. „We hebben in deze wed strijd laten zien dat we gewoon nog tot de wereldtop behoren", sprak bondscoach Maurits Hendriks opgelucht. „Enige be scheidenheid past ons echter wel. In het begin van het toer nooi hebben we het door tal van oorzaken laten afweten. Die moeilijke begindagen ver geet ik nooit meer. Maar we zijn uit een diep dal heel sterk teruggekomen." Libero Erik Jazet: „Het was allemaal te flauw, te zoetsappig in de eerste week. Er waren spelers bij die het winnen van de Champions Trophy kenne lijk niet zo nodig vonden. Ook hebben we te lang doorgezeurd over de aangepaste shootregel. In een hard gesprek na de ne derlaag in de derde wedstrijd tegen Australië is alles uitge praat. Sindsdien ging het weer de goede kant op bij ons." De debuterende Hendriks noemde de afsluitende serie van Oranje in Brisbane, met drie overwinningen, zeer posi tief. „Op dat goede gevoel kun nen we verder bouwen. We hebben allemaal weer aan el kaar moeten wennen na het vertrek van Roelant Oltmans. Die gewenningsperiode is nu afgesloten. We gaan vol ver trouwen naar het EK in Padova, begin september." Doelman Guus Vogels ver richtte in het duel met Spanje, dat vorig jaar de WK-finale met 3-2 verloor van Nederland, een aantal knappe reddingen. De 24-jarige keeper van HGC toon de aan dat hij is uitgegroeid tot een waardige vervanger van routinier Ronald Jansen, die evenals verdediger Wouter van Pelt wegens werkzaamheden ontbrak in Brisbane. Het Nederlands elftal moest het in vijf van de zes wedstrij den doen zonder de gevreesde strafcorner van Bram Lomans. De beul van Oranje raakte in de openingswedstrijd tegen Zuid- Korea (2-3) geblesseerd aan zijn pols, evenals Peter Windt die zijn kuit blesseerde. Beiden kwamen daarna niet meer in actie. „Ik vind het knap dat we zonder onze strafcornerspecia list toch nog zoveel doelpunten hebben gemaakt. Dat is een be wijs van de kracht van onze aanval." Hendriks tilde niet al te zwaar aan de matige staat van dienst van Oranje op Australische bo dem. Zowel bij het WK in Syd ney (1994, zilver) als bij de Champions Trophy's in Adelai de (1997, vierde) en Brisbane (brons) greep het mannenteam naast de titel. „Okay, goud heb ben we hier nog niet gewon nen. Dat doen we dan maar bij Sydney 2000..." Het Nederlands vrouwenhockeyteam heeft bij de zeven de editie van de Champions Trophy in Brisbane met zil ver genoegen moeten nemen. Oranje verloor zaterdag in de finale met 3-2 van Australië. De ruststand was 2-2. phy alleen bij de eerste editie in Amstelveen (1987). Vorig jaar versloeg Australië in Utrecht de Nederlandse ploeg in de finale van de wereldtitel met dezelfde cijfers. Australië begon overdonde rend. Na welgeteld veertig se conden opende de thuisploeg de score al. Doelvrouw Clarinda Sinnige kon het eerste schot van Alyson Annan nog keren. De rebound was evenwel een simpele prooi voor Katrina Po well, 1-0. Aan het snelle ope ningsdoelpunt ging een flater van verdediger Julie Deiters vooraf. De speelster van Am sterdam was in de eerste helft zichzelf niet. Ze stapelde fout op fout. In de hoogste versnelling ging Australië door. De glamour- ploeg van bondscoach Charles- worth trachtte met agressief spel Oranje af te bluffen. Han- neke Smabers was het voor- De ploeg van bondscoach Tom van 't Hek kwam in de eerste helft twee keer goed terug van een achterstand. Dillianne van den Boogaard (strafcorner) en Karlijn Petri brachten de gelijk makers op hun naam. Na de pauze maakte Katrina Powell in de 55ste minuut de beslissende treffer. Ze tekende eveneens voor de eerste treffer van het gastland. Bianca Lang ham scoorde ook voor de we reldkampioen. Voor het ongeslagen gast land, dat eerder in het toernooi door Nederland op 1-1 werd gehouden, was het de vijfde op eenvolgende triomf bij de Champions Trophy. De ploeg van coach Richard Charles- worth verdedigt volgend jaar bij Sydney 2000 de olympische ti tel. Het Nederlands vrouwen team won de Champions Tro- Minke Smabers heeft het nakijken in de finale tegen Australië. naamste slachtoffer van het Au stralische 'geweld'. Met een bloedende hoofdwond moest ze na vier minuten naar de kant, het gevolg van een elle boogstoot van een tegenstan der. De kwalijke overtreding bleef onbestraft. Nederland bleef met veel moeite overeind in het flitsende offensief van Australië. Dankzij Sinninge en een aantal missers van de Australische spitsen liep Oranje niet meteen tegen een kansloze achterstand op. Na een tiental spannende minuten kwam Nederland beter in de wedstrijd. De eerste kans was voor wis sel Suzan van der Wielen, door nieuwkomer Karlijn Petri uit de basis verdreven. Uit een vrije slag van Mijntje Donners, die haar honderdste interland speelde, tikte de routinier knap in. Doelvrouw Rachel Imison redde ternauwernood. Halverwege de eerste helft kwam Nederland op gelijke hoogte. Dillianne van den Boogaard schoot raak uit de tweede strafcorner, 1-1. Vijf mi nuten voor de rust nam Austra lië opnieuw een voorsprong. Bianca Langham benutte even eens een korte hoekslag, 2-1. Dankzij een prachtige actie van Petri, die zich op kracht vrij speelde in de cirkel en diago naal inschoot, was de ruststand in evenwicht: 2-2. Het tweede doelpunt van Nederland viel amper tien seconden voor het rustsignaal. Na de pauze zakte het spel peil, maar steeg de spanning. Nederland hield goed stand, maar kwam nauwelijks meer aan aanvallen toe. In de 55ste minuut sloeg Powell opnieuw toe. Sinnige redde op haar eer ste inzet nog bekwaam, maar de tweede doelpoging van de Australische spits was raak, 3-2. Ageeth Boomgaardt reageerde in die situatie te laat. Oranje miste in de nerveuze slotfase de kracht om nog een slotoffensief te ontwikkelen. Australië was en bleef de betere ploeg. Dankzij de uitblinkende Sinnige liep de thuisploeg niet verder uit: 3-2. Zevende titel voor Australië Het mannenhockeyteam van Australië heeft gisteren in Bris bane het toernooi om de Champions Trophy gewonnen. Het gasüand versloeg Zuid-Ko- rea in de finale met 3-1. Het is de zevende triomf voor Austra lië bij het jaarlijkse toptoernooi. Tot groot verdriet van de Ne derlandse hockeydelegatie in Brisbane is Pakistan gedegra deerd bij de Champions Tro phy. De viervoudige wereld kampioen verloor in de strijd om de vijfde plaats in de ver lenging met 4-3 van Engeland. Dat betekent dat de Aziatische ploeg volgend jaar ontbreekt bij de 22ste editie in Amstelveen. Pakistan behoort traditiege trouw tot de smaakmakers en de publiekstrekkers van de gro te toernooien. „Een historisch moment", zei oud-international Mare Delis- sen, assistent-coach van het Nederlands elftal. „Het is een drama voor het hockey in het algemeen en voor het Pakis taanse hockey in het bijzonder. Hier is niemand blij mee." Pakistan begon in 1978 met het prestigieuze toernooi om de Champions Trophy. Sindsdien ontbrak het land nooit in het deelnemersveld. De initiatief nemers wonnen het toernooi drie keer. Waarschijnlijk gaat Pakistan de rechtsgeldigheid van het toernooi in Brisbane aanvech ten wegens de tijdelijke veran dering van de shootregel. de negende toernooi-zege in zijn carrière. De twee finalisten vertrokken kort na de wedstrijd per heli kopter naar Londen, waar ze pas morgen moeten beginnen op Wimbledon. Rafter probeert op the All England Club de Amerikaan Pete Sampras van de troon te stoten. De beach boy had in mei in Rome al een kans, maar toen verloor hij in de finale van de Braziliaan Gus tavo Kuerten. Op Wimbledon zal Rafter minstens de vierde ronde moe ten bereiken om de ranglijst aan te mogen voeren. Daarmee zou hij zijn beste prestatie in Londen evenaren. De Aussie heeft geluk, want in de eerste ronde ontmoet hij de Italiaanse qualifier Christiano Caratti, een gravelbijter. De Amerikaanse Kristina Brandi won zaterdag haar eer ste WTA-toernooi in Rosmalen. Zij versloeg in de finale de Kro atische Silvija Talaja met 6-0, 3- 6,6-1. Twee onbekenden sloten het vrouwentoernooi zaterdag af. Waar de organisatie vooraf hoopte op een finale tussen Mi riam Oremans en Van Roost, kreeg zij de nummer 52 en 57 van de wereld in de eindstrijd. Twee baseliners ook nog eens, uitgerekend op gras. Uitzonder lijk lange slagenwisselingen wa ren het gevolg. „Volgend jaar gaan we nog meer moeite doen om een speelster uit de top tien te con tracteren, want dat heeft het vrouwentoernooi wel nodig", zei toemooi-directeur Marcel Hunze. madrid anp De Spaanse volleyballers hebben de olympische kampioenen uit Nederland vernederd. De kran ten ter plekke zullen het ongetwijfeld uitloeien van genot. De 8000 toeschouwers in het Munici pal Deportes van Madrid vierden de 3-0 (25-18 25-20 25-23) gisteren al met aanstekelijk enthou siasme als een uniek feit in de sportgeschiedenis. Nederland liet vrijdag in Valladolid (3-2) kan sen liggen. Gisteren kreeg de ploeg die in Madrid niet eens. Op beslissende momenten mislukte al les. Door het collectieve falen bleef tot overmaat van ramp ook nog elk sprankje geluk uit. Door de nederlaag loopt de Europese titelhouder in de World League '99 1 op 7. Hierdoor ligt Mar del Plata, waar de eindstrijd in Argentinië is, naast Utopia. Toch is voor wanhoop nog steeds geen reden. Nederland beschikt nog altijd over een getalen teerde groep volleyballers, die in het nabije verle den wel goed speelden en die wel wedstrijden (en prijzen) pakten. Om het proces van inkeer en ommekeer op gang te krijgen, riep aanvoerder Bas van de Goor de selectie zaterdagavond bijeen voor een indrin gend gesprek. Dat duurde drieënhalf uur en kost te meer energie dan een wedstrijd van die lengte. Geen sociale praatgroep, maar een woededebat zonder aanziens des persoons over 'wat vinden we ervan, wat willen we nu en wat doen we'. „Het was open, direct en hard", vertelde Bas van de Goor zonder namen en details te verklap pen. Van de Goor vermoedde dat iedereen giste ren nog te zeer bezig was met de nieuwe afspra ken. De therapeutische sessie had zeker zijn weerslag op het spel, zij het voor de buitenwacht nog vooral een negatieve. Zelf zag hij lichtpunten en een aanstaande nieuwe orde. „We zitten diep in de shit en dat is niet leuk. Maar dit is wel de Road to Sydney. Tegen Brazilië en Spanje waren het best redelijke potten, maar door persoonlijke fouten zakt het in elkaar. Daar valt niet tegenop te spelen. Het blok is niet op orde, de pass is niet stabiel, de service laat te wensen over. Techni sche zaken." Patrick Rafter in actie tegen Andrei Pavel, die hij in drie sets versloeg. FOTO REUTERS J Madrid heeft zich na kam- n Barcelona geplaatst voor Champions League. De eg van Seedorf eindigde in Spaanse voetbalcompetitie de tweede plaats. Real Mal- rti :a en Valencia spelen voor- iden. teal rekende gisteravond in rj' rechtstreeks duel af met im 'current Deportivo La Co- - De bezoekers stonden na minuten met tien man na- de Argentijn Schürrer van veld was gestuurd. Raul be- paalde met twee treffers in de laatste vijf minuten van de eer ste helft het verschil. Hij werd daarmee tevens Spaans top scorer, met 25 stuks, één meer dan Rivaldo die niet scoorde. Zijn club Barcelona besloot het seizoen met een nederlaag in en tegen Zaragoza, 2-0. Morientes zorgde bij Real - Deportivo direct na de pauze voor de 3-0. Daarmee was het duel beslist en konden de be zitters van draagbare radiootjes in het Bernabeu-stadion zich concentreren op de andere uit slagen. Turu Flores scoorde nog tegen. Valencia, dat ten koste van Real Madrid de bekerfinale haalde, bood de Koninklijke de helpende hand. Thuis werd met 2-0 gewonnen van Real Mallorca, door doelpunten van Ilie en Mendieta. De verliezend finalist van het laatste toernooi de Europa Cup voor beker- stond na 37 van de 38 duels nog op de tweede plaats, maar eindigde als derde en moet zich nog voor de Cham pions League kwalificeren. Dat geldt ook voor Valencia zelf, dat verrassend twee plaat sen steeg en vierde werd. Celta de Vigo was de schlemiel, door thuis met 1-0 te verliezen van Atletico Madrid. Solari maakte het enige doelpunt, in de acht ste minuut. Alaves blijft in de Primera Division. De ploeg van Pablo Sanchez (gehuurd van Feyen- oord) en Magno (ex-FC Gro ningen) redde zich door met 2- 1 te winnen van Real Sociedad. Magno maakte het tweede doelpunt. Extremadura en Villarreal, die tegen elkaar met 2-2 gelijk speelden, verlengen het sei zoen met het spelen promotie- /degradatiewedstrijden. Tene- rife won zaterdagavond met 2- 1 bij Salamanca, beide clubs waren al Peter Geerink heeft het van de Nederlandse hippische elite op het 62ste CHIO in Aken gered. De 36-jarige springruiter uit Gelselaar bekroonde het eerste optreden van zijn loop baan op 'het Wimbledon van de paardensport' met de vierde plaats in het hoofdnummer, de Grote Prijs. „Ik heb veel gegeven, maar eigenlijk weinig gekregen", klonk het wat spijtig uit de mond van Geerink, die gisteren bijna 30.000 gulden rijker werd. „Tevoren zou ik hiervoor grif hebben getekend. Maar nu ik met Heartbreaker in de barrage kwam en zo dicht bij de hoofd prijs was, voel ik toch een lichte teleurstelling. Dat duurt maar even, want eigenlijk ben ik hart stikke blij. Vierde in de Grote Prijs van Aken is best iets om trots op te zijn." Het grote geld, 110.000 gul den, ging naar de Ier Trevor Coyle, aan het einde van het in- doorseizoen al goed voor de tweede plaats in de finale om de wereldbeker. De Amerikaan se Anne Kursinski werd tweede, maar miste een superbonus van 1,2 miljoen gulden, die ze bij een zege zou hebben gekre gen als tweevoudig winnares in de serie van de Pulsar Crown (Monterrey, Aken, Valkens- waard). Als Geerink bij wijze van uit smijter (hij was de laatste deel nemer in de spannende barra ge) niet onverwacht hoog had gereikt, zou het totaalbeeld van de Nederlanders in Aken uitge sproken kleurloos zijn geweest. De landenwedstrijd van vrijdag eindigde in een catastrofe door de brokken die Jan Tops en Jos Lansink op de venijnig ge plaatste driesprong maakten. Toch wilde bondscoach Jo- han Heins twee maanden voor de Europese kampioenschap pen in Hickstead niet doem denken. „Ik beschouw het ge beurde in de landenwedstrijd als een incident. Die beestjes van Jos en Jan weigeren nooit. Dit was heel uitzonderlijk en louter toe te schrijven aan die ene ongebruikelijke hindernis. Ik maak daar niet zo'n punt van. Tenslotte bleven we een paar weken eerder in Sankt Gal len dezelfde Zwitserse equipe voor, die hier won. Het is heus niet zo dat we er ineens niets meer van kunnen. Ben je gek." Heins is wel de eerste, die toegeeft dat de spoeling na en kele verkopen van toppaarden bij de Nederlandse springrui ters momenteel dunnetjes is. „Wat dat betreft verheel ik niet dat het uitstekend uitkomt dat we door de zesde plaats op de WK van Rome gekwalificeerd zijn voor de Spelen." De keus voor de EK van Hickstead is voor Heins geen echte 'hersenbreker'. „Ik ver keer nu niet bepaald in een luxe situatie. Het gaat tussen de vijf, die hier aan start kwamen, Lansink, Tops, Hendrix, Geerink en Dubbeldam." Voetbalvereniging Kagia. uitkomend in de KNVB 3e kla: VERZORGER (m/v) voor de zaterdagmiddag en de dinsdag- en donderdagavond Geïnteresseerden kunnen telefonisch of schriftelijk reageren bij de heer J. Dorrestijn Mauritsstraat 5 2161 SM LISSE tel. 0252-412372

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17