Sparta krijgt mooi afscheidscadeautje - Vandenbroucke 'i nag weer fietsen De afvalrace van een onfortuinlijke ploeg Winterspelen 2006 naar Turijn Turijn is zaterdag in Seoul door het IOC aangewezen als ïisator van de Olympische Winterspelen in 2006. Het ver- Jegin de finale stemming het Zwitserse Sion. Turijn had zich (orde eerste keer kandidaat gesteld voor de winterspelen, n voor de derde keer. Beide steden waren door een speciaal emd selectiecollege uit zes kandidaten gekozen voor de fi- estemming. De afvallers waren Helsinki, Klagenfurt, Pop- HK-Tatry (Slowakije) en Zakopane (Polen). Turijn werd in één rafllmronde gekozen. Turijn zal voor het schaatsen een speciale MMjUin de stad bouwen. De Italiaanse stad beschikte van alle ^mdidaat-steden over het grootste budget voor de organisatie I^Kide winterspelen. Het skiën zal in Sestriéres in de Alpen wor- ~ïn gehouden. lallas Stars wint Stanley Cup jj pfalO' De ijshockeyers van de Dallas Stars hebben Buffalo de Stanley Cup veroverd. In de zesde wedstrijd lp nhl-finale, Noord-Amerikaanse IJshockeycompetitie, ver- ieg de ploeg de Buffalo Sabres in de derde verlenging met 2-1. j armee kwam de stand in de best-of-seven serie op 4-2 in het ■A ordeel van de Dallas Stars. Het is de eerste keer dat de Dallas irs de Stanley Cup winnen. Joe Nieuwendijk, zoon van Ne- K' *-'andse ouders, werd gekozen tot meest waardevolle speler de playoffs. Hij maakte na de reguliere competitie elf doel- ten. Pas in de derde verlenging besliste Huil het duel door ;ae rebound doelman Hasek te passeren.Vorig jaar werden de Jjllas Stars nog uitgeschakeld in de halve finale van de playoffs. Jfcach Hitchcock was dolgelukkig met de trofee. „Ik ben zo trots '."Jdit team. Ik weet niet of ik het voorrecht heb ooit nog zo'n fede ploeg te mogen coachen." flonderd dopingtesten op Wimbledon jjiDEN Tijdens het tennistoernooi van Wimbledon zullen hon- ird dopingtesten worden uitgevoerd. Dat heeft Debbie Jevans, iofd van de medische commissie van de ITF, zaterdag mede- deeld. De testen worden vooraf niet aangekondigd. „Er is orde betrokkenen geen ontkomen aan", aldus Jevans. „Wij llen honderd deelnemers testen." Dat is ongeveer een op de ie tennissers in Wimbledon. Jaarlijks voert de ITF ongeveer ijzend dopingcontroles uit. De tennisfederatie werd vorig jaar fervallen toen Petr Korda op Wimbledon positief werd bevon- Op Wimbledon zal ook gezocht worden naar sporen van leatine. Het middel staat (nog) niet op de lijst van verboden iddelen maar de dertig deelnemers in Parijs aan het vijfde Ingres van de Europese beweging voor fair play hebben het 'iC gevraagd creatine op de zwarte lijst te zetten. ïJchmeichel naar Sporting Lissabon ion Peter Schmeichel is de komende twee seizoenen doel- in bij het Sporting Lissabon. De Deense international teken een contract bij de club uit de Portugese hoofdstad. Schmei- el (35) nam onlangs met het winnen van de Champions Lea- afscheid van Manchester United, waar hij acht jaar in het el stond. De ploeg van manager Ferguson pakte daarnaast de Cup en de Engelse titel. Met Sporting kiest hij voor een club :de afgelopen jaren weinig prijzen won. De tweede club van isabon jaagt al zeventien jaar op de Portugese titel. Het afge- eindigde de club slechts vierde, op zeventien inten Van kampioen Porto. be Lenstra-stadion uitgebreid iENVEENHet Abe Lenstra-stadion in Heerenveen wordt uit breid, het aantal zitplaatsen neemt met 7200 toe, van 13.800 21.000. De werkzaamheden moeten over drie jaar zijn afge- nd. KPN-Telecompetitieclub Heerenveen stelde vorig seizoen n onderzoek in naar de mogelijkheden om de capaciteit te rgroten. Het bestuur stelde als eis dat 80 procent van de atsen bezet moet zijn. Die garantie is er, door de verkoop van aantal seizoenkaarten. Daarnaast wil Heerenveen de begro- igvan 21 miljoen gulden voor het komend seizoen optrekken ar 30 miljoen in 2002. 'itesse heeft nieuwe doelman wem* Vitesse heeft doelman Dragoslav Jevric aangetrokken opvolger van Sander Westêrveld. De 24-jarige Joegoslaaf ram zaterdag tot een akkoord over een zesjarig contract met Arnhemse eredivisieclub. De 1 meter 87 lange doelman is af- mstig van Rode Ster Belgrado. Achter Kralj die bij PSV in enst treedt, is hij de tweede doelman van Joegoslavië. Tijdens tWK 1998 in Frankrijk behoorde hij tot de Joegoslavische se- ■Ictie. Hij heeft twee interlands op zijn naam. Jevric is de vierde ft inkoop van Vitesse. Eerder werden Sikora (GA Eagles), Diarra f\ IFI Kreta) en Nanu (Rapid Boekarest) aangetrokken. De vijfde aantocht, Pierre van Hooijdonk. Volgens Nottingham Fo- is er overeenstemming over de verkoopprijs. Die 1 5 miljoen pond sterling, bijna 12 miljoen gulden. lubs vechten om Oliseh WSterdam AS Roma en Juventüs beweren volgend Sunday Oliseh te beschikken. Directeur Moggi van Juven- J presenteerde de Nigeriaan zaterdag als opvolger van de 7j ekkende Fransman Deschamps. Voorzitter Franco Sensi1 lii iRoma reageerde verbaasd op de uitspraken van zijn collega i beweert de transfer van Oliseh al lang met Ajax te hebben ïklonken. Ajax hult zich zoals gewoonlijk in stilzwijgen. „Je eet hoe wij op geruchten reageren", zegt bestuurslid techni- :he zaken Henrichs. „Ik weet dat AS Roma wel iets in Oliseh et. De belangstelling van Juventus is voor mij helemaal nieuw. Tij wachten dus n/ki 1WERPEN bfidis heeft de schorsing fonk Vandenbroucke opge- ïven. Daags nadat de Franse fstitie het dossier van de Bel- n sche wielrenner sloot, maak- 1 de leiding van de Franse loeg bekend dat Vanden- mcke weer mag fietsen. ?e winnaar van onder meer 0 fuik-Bastenaken-Luik maakt juli zijn rentree in het pelo- "i- De weer hyper-ambitieu- 1 coureur uit Ploegsteert todigde meteen aan te mik- I fn op de GP van Zürich et WK. Een voor de Waal hoogst itvelend detail is dat de tanse sportkrant L'Equipe tët bij stuk houdt, wat betreft je juistheid van de resultaten en de analyses, die op 28 mei erden gepubliceerd: een he- ötocrietwaarde van 52 pro cent (waar 50 en amfetaminegebruik. Een feit dat Vandenbroucke niet verontrust: „Mijn advocaat heeft een door onderzoeks rechter Colin ondertekende brief op zak. Daarin wordt vermeld dat zij de resultaten op 28 mei niet in haar bezit had (iets wat L'Equipe in haar berichtgeving wél meegaf, red). Of Colin de uitslagen nu in haar bezit heeft? Persoon lijk denk ik van wel. Ze liet mij 'zo' weggaan. Ik veronderstel dus dat het wel snor zit met die analyses." De renner zal binnenkort met zijn ploegleiding overleg gen over zijn programma in de rest van het seizoen. De wereldbeker en het WK heb ben daarin absolute voorrang. Ter voorbereiding op het WK zal hij de Ronde van Spanje rijden. De duurste penalty's in de carrière van Van der Laan De pass was van John Nieuwenburg, het handje aan het shirt van Nico Jalink was van Raymond Atteveld. Jalink ging neer, vijftien minuten op de klok en de bal lag op de stip. Een penalty van een müjoen of zes. Wie, o wie, van elf bloednerveuze Spartanen durfde achter de bal te gaan staan? Wie durfde, zo vroeg in de wedstrijd, de ver antwoording te nemen voor de beslissing over een jaar ere- of een jaar eerste divisie? GRONINGEN GPD Arjan van der Laan vond dat hij het moest doen. Gepokt en ge mazeld op het hoogste niveau, geen groentje meer in het elftal van Sparta. Aan de andere kant: de Nieuwkoper ging weg, naar FC Twente. Het was zijn af- scheidswedstrijd en hij zou zelfs bij een misser niet in de Toto-divisie terecht komen. Bo vendien had hij al een half jaar geen strafschop meer geno men. Toch deed-ie het. Met een koelbloedigheid zoals Peter van Vossen die ooit op een uitver kocht Wembley toonde tijdens een kwalificatiewedstrijd van het Nederlands elftal. Dit was geen Oranje, geen Europa Cup duel ook, maar voor iedere Spartaan was het wel een finale. Van der Laan: „Nico lag daar, Temmink wees naar de stip en niemand bij Sparta liep op de bal af. Er waren ook geen af spraken gemaakt. Nu was dat niet zo vreemd, want sinds de winterstop hebben we geen strafschop meer gehad. In de eerste helft van gen we er ook maar drie, waar van Jalink er twee nam en ik eentje. Everse had er ook niets over op het bord gezet. Ik vond gewoon dat ik de verantwoor delijkheid moest nemen." Pas toen hij klaar stond, reali seerde hij zich hoeveel druk er op zijn schouders rustte. „Het was natuurlijk wel een klus. Hoeveel zou die penalty waard zijn geweest? Een paar miljoen? Drie, zes miljoen? Ik wist in elk geval dat het Sparta een vermo gen zou kosten als ik 'm zou missen." Van der Laan bleef in de hek senketel van het Oosterpark zijn zenuwen de baas. Hij was doof voor alle verwensingen van spelers en publiek, leek on verstoorbaar en mikte de bal in de uiterste hoek. Bij strafschop nummer twee, nadat Hugo er voor FC Groningen een had ge mist en had laten zien dat het wel degelijk een kunst is om in zo'n partij de rust te bewaren, gierden de zenuwen bij de Sparta-aanhang zo mogelijk nog harder door de keel. Van der Laan kon met een tweede elfmetertrap de beslis sing forceren, maar moest voor zijn gevoel 'een eeuwigheid' wachten voordat de bal op de stip lag. Scheidsrechter Tem mink moest met zijn grensrech ter in conclaaf omdat de hands bal van Hugo hem was ont gaan. „Er ging een heleboel hei sa aan vooraf, maar gelukkig hield die grensrechter zich sterk. Het enige dat ik voor mij zelf bepaalde was in welke hoek ik hem dit keer zou prikken." Van der Laans tweede 'pin gel' bracht Sparta in hoger sfe ren en betekende voor hem persoonlijk de kroon op zeven rood-witte seizoenen. „Voor mij was dit het ideale afscheid. Twee jaar lang hoopte ik op een sportieve verbetering, op een mooie club. Uitgerekend in het jaar dat ik die stap ging maken, dreigde Sparta te degraderen. Verschrikkelijk had ik het ge vonden, als ik op die manier had moeten vertrekken. De af gelopen maanden liep iedereen te zeuren dat ik het zinkende schip wilde verlaten. Dat stak me, want zo'n voetballer ben ik niet." Eind goed, al goed. Maar ook als Sparta het in Groningen niet had gered, zou Van der Laan zich niets hebben verweten. „Ik heb dit seizoen net zo veel ge geven als in andere jaren. Al leen lukte het om de een of an dere reden niet. Sparta was niet het Sparta van de voorbije sei zoenen. Maar nu ik de club in de eredivisie achterlaat, kan ik zeggen dat m'n afscheid toch nog een zilveren randje heeft gekregen." ONCE wil niet zonder leider naar Tour Pech achtervolgt De Bollenstreek in Waterschapsronde PETER VAN DER HULST „Niet De Bollenstreek alstublieft." Bijna smekend praat ploegleider Martin Schalkers tegen de koersradio als de be geleiders van verschillende wielerfoma- ties worden opgeroepen om assistentie te verlenen na een massale valpartij in het peloton. Monotoon klinkt een in drukwekkende lijst met namen door de luidspeakers. Wanneer tot slot De Bol lenstreek wordt genoemd, laat Schalkers van teleurstelling zijn hand met een fer me klap op zijn knie neerdalen. „Verdo- In de Waterschapsronde - een klassie ker met start en finish in Zoeterwoude - wordt De Bollenstreek opnieuw door pech achtervolgd. Na 43 kilometer koers is van de oorspronkelijk zes man tellen de ploeg alleen Guiddo Vessaz nog over. Als een pleister op de wonde wordt de pas sinds kort serieus fietsende Voor- houter veertigste achter de uit Zoeter- meer komende winnaar Aad Scholten. De dit jaar in de clubcompetitie debu terende wielerploeg van De Bollenstreek moet onder een slecht gesternte zijn ge boren. De renners die Schalkers in staat acht om voorin mee te koersen (Wobbe van den Kieboom en Thijs Zonneveld), rijden geregeld lek of worden meege sleurd in valpartijen. De oud-prof van TVM hoopt vooraf dat het tij eens zal ke ren, maar het weer belooft op voorhand weinig goeds. De gestage regen zorgt er voor dat de renners al doorweekt zijn als ze zich voor de start melden. „Het lijkt veel op de Dagblad Rivieren- land-ronde. Ook toen was het in het be gin heel hectisch. Het eerste deel van de koers werd enorm hard gereden, daarna werd het redelijk tam. Maar je kan wel tegen de jongens zeggen dat mee moeten, ze moeten het natuurlijk ook kunnen." De woorden van Schal kers zijn welhaast profetisch, want de benen zijn nog nauwelijks warmge- draaid of Johan van Stijn is na vijf kilo meter al de eerste die moet passen op het voor hem veel te hoge tempo. Hij is niet de enige. Van de 125 renners 'waai en' er meteen al zo'n twintig af. „De jon gens die een beetje te licht zijn, weten gelijk waar ze staan." Bedrukter Valt het afhaken van Van Stijn nog te overzien, de stemming wordt bedrukter als Thijs Zonneveld zich al na 15 kilome ter bij de ploegleiderswagen meldt. „Het wiel loopt aan", roept de renner die vlak voor de start nog beide wielen heeft la ten vervangen. De poging om hem ach ter de wagen weer terug te brengen naar de groep mislukt. Boos gebaart een jury lid: "Wegwezen'. „Ja, ja, hij had een lekke band", verontschuldigt Schalkers zich voor de niet toegestane actie. „Helaas. Thijs is een jongen die het aankan, maar nu ben ik 'm kwijt. Die goser heeft ge woon elke keer wat gehad." Kilometer 22. Het peloton is inmiddels in drie groepen uiteen geslagen. Thijs Dirkse kan niet volgen en komt tussen de wagens terecht. Op het gladde weg dek kan hij niet zo snel in de remmen als het voertuig voor hem. Dirkse komt hard op het asfalt terecht, glijdt enkele meters door in een grote plas en staat huilend van schrik op. Het jasje dat me- caniciën Maurice Kauffman voor de ren ner heeft opgezocht, is niet meer nodig. Ziekenbroeders van de vlak erop volgen de ambulance ontfermen zich over Dirkse. Schalkers wil geen tijd verliezen voor de nog in koers zijnde renners. „Nou hoop ik maar dat hij door die am bulance wordt meegenomen", reageert de ploegleider als hij ziet dat de bezem wagen ook al is gepasseerd. Nummer vier De ploeg van De Bollenstreek is gehal veerd, en na 35 kilometer meldt afvaller nummer vier zich. De jeugdige Tristan Oele rijdt mee om ervaring op te doen. Hij probeert nog wat kracht te sparen door achter een auto voor die van Schal kers te duiken. „Goed zo, ga maar aan die bumper hangen. Hij heeft souplesse, maar moet nog het nodige leren." Schalkers beseft dat zijn ploeg in op bouw vele jongelingen telt. Jongeren die je het vertrouwen moet geven. „Het gaat goed, hè", probeert hij Oele een hart on der de riem te steken. „Hè?", kijkt de renner zijn ploegleider verdwaasd aan om vervolgens terug te zakken in de anonimiteit. Het noodlot slaat pas echt toe op kilo meter 43. „Valpartij in het peloton", schalt het uit de radio. De Goudse Rij weg in Boskoop is al snel geblokkeerd. Nadat Kauffman hoort dat ook De Bol lenstreek erbij betrokken is, rent hij met twee wielen weg. „Dat is een bidon van ons", zegt Schalkers als hij weer door mag. Het belooft weinig goeds. Voor een wagen ligt één coureur, uitgerekend Wobbe van den Kieboom. De koersdok- ter ontfermt zich over de pupil van Schalkers. Hij controleert het lichaam op breuken, terwijl Van den Kieboom het op het natte wegdek steeds kouder krijgt. Uiteindelijk neemt de renner plaats in de wagen van zijn ploegleider om naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp te worden vervoerd. „Een her senschudding", luidt de eerste diagnose van de arts, die weer zo snel mogelijk zijn plek in de wedstrijd opzoekt. Guido Vessaz is nog als enige over, terwijl hem nog een kleine 120 kilometer rest. „Kan iemand anders de verzorging overnemen. Zijn ploegleider is uit de koers", meldt de dokter aan de wed strijdleiding. Nadat het peloton eerst in drie groepen uiteen is gevallen - Guido zit in de tweede - smelt alles in Moerka- pelle samen. Met nog 20 kilometer te gaan haakt hij uiteindelijk definitief af bij de koplopers. De Voorhouter die als cyclosportief in deze amateurkoers een buitengewone prestatie levert, krijgt een klap van de man met de hamer. Ver moedelijk omdat hij bij de bevoorrading zijn etenszakje miste. Op enkele minu ten van winnaar Aad Scholten komt hij uiteindelijk over de meet. De inwoner van Zoetermeer, die vlak voor de finish is weggesprongen uit een overgebleven kopgroep van dertien man, doet dan al zijn verhaal. „Iedereen was rapper, dus ik moest wel wegsprin gen. Ik rijd nu al tien jaar bij de ama teurs, maar heb nooit gefietst voor een overwinning. Ik train weinig; doe het ei genlijk voor mijn plezier." Wonden Voor De Bollenstreek rest weinig anders dan het likken van de wonden. De kwet suren van Thijs Dirkse en Wobbe van den Kieboom vallen in ieder geval mee. „Wobbe loopt hier al weer rond. Het was een lichte hersenschudding, maar hij kan morgen gewoon werken." Bo vendien is Schalkers zeer tevreden over Vessaz. „Hij heeft laten zien dat hij de afstand aankan." De ploegleider kan nu slechts hopen dat de pech een keer overwaait. Dat het niet onmogelijk is, laat de zegevierende Scholten blijken. „Dit seizoen zit het opeens allemaal mee." De TVM-renners gaan de ar bitragecommissie van de in ternationale wielerunie ver zoeken om deelname van de TVM-ploeg aan de Ronde van Frankrijk af te dwingen. Zij wachten echter met het versturen van het verzoek tot na de ploegleidersvergade ring van vandaag. De ploegleiders van pro fessionele wielerploegen, verenigd in de AIGCP, praten in Genève over de Tourkwes tie. Die is ontstaan nadat Tourbaas Jean-Marie Le- blanc woensdag had be kendgemaakt onder meer de voltallige TVM-ploeg uit te sluiten van deelname aan de Ronde van Frankrijk. Het Spaanse ONCE kon digde zaterdag aan niet aan de Tour deel te nemen als ploegleider Saiz niet welkom is. Die werd, net als TVM en onder meer de Fransman Ri chard Virenque, uitgesloten van deelname. Ook de Itali aanse ploeg van Virenque, Polti, gaat het toegangsbe leid van Tourdirecteur Le- blanc aanvechten. De uitspraken van de ON- CE-directie passen in de vi sie van de Spaanse topwiel- renners. Zij bespraken tij dens de Ronde van Catalonië de uitsluiting van TVM en kwamen tot één conclusie. Als TVM niet aan de Ronde van Frankrijk deelneemt, blijven zij ook liever weg. De Spaanse renners betwijfelen echter of de Spaanse spon sors achter hun plan staan. Cees Priem, manager van TVM, zei gisteren over de ploegleidersbijeenkomst: „We zullen eens kijken of we gezamenlijk tot actie kunnen overgaan." De Zeeuw heeft inmiddels al contact gehad met Roberto Amadio, team manager van het Italiaanse Vini Caldirola dat vrijdag door Leblanc van de deelne merslijst werd geschrapt. Dat gebeurde nadat bij de die ploeg, de Oekraïner Gont- sjar, in de Ronde van Zwit serland een te hoog hemato- crietgehalte werd vastge- steld. Er volgde automatisch I een startverbod. TVM is niet welkom in Frankrijk, omdat de ploeg vorig jaar volgens Leblanc de Tour in diskrediet heeft ge bracht. De ploeg had een hoofdrol bij rennersprotes ten tegen het optreden van de Franse justitie in de ron de. TVM-advocaat Van Mierlo zei eerder weinig heil te zien in juridische stappen tegen de Tourdirectie, maar is door de FNV-advocaten Van We gen en Van Minne, die het verzoek aan de internationa le wielerbond hebben ge- I schreven, toch ingeschakeld. „De renners voeren het ge- schonden recht op arbeid j aan. TVM is als werkgever I daarin ook partij. Daarom hebben we Van Mierlo ver- zocht zijn medewerking te verlenen", aldus Gerrit Vix- seboxse, secretaris van de rennersvakbond WBW. Wobbe van den Kieboom voert het peloton aan op een moment dat het nog goed gaat. De renner kwam in Boskoop echter ten val en moest de strijd staken. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15