bouwplan Poelgeest vertraagd 'Nu kunnen ze zien hoe netjes het hier is' Dertien Dublinclaimanten blijven zwerven door regio Regio kinderopvang in Poelgeest Pleintjesfeest Extra subsidie voor uitbreiding openbare bibliotheek Warmond iANDAG 21 JUN11999 [igter nieuwe gemeentesecretaris kdobLï Nicolette Rigter wordt naar verwachting de nieuwe rijneentesecretaris van Leiderdorp. De gemeenteraad bekrach- rt op 28 juni haar benoeming. Rigter is nu nog adjunct-secre- |is. Rondom haar kanditatuur is de afgelopen tijd nogal wat immotie ontstaan, die nog steeds niet is weggeëbt. Met i eihouder A. Roest (CDA) had zich naar de smaak van de eneenteraad te vroeg uitgesproken voor Rigter als opvolger van Hofwegen. Roest heeft zich daar later voor verontschul- >d. Daarmee is de kous nog niet af: burgemeester en wethou- /rs moeten over de gang van zaken tekst en uitleg geven a :n' liiiister B. Peper (binnenlandse zaken). Die heeft daar op ,ekvanBBL( Zij geval it;i 'euter verdronken in natuurbad Een driejarig jongetje uit Voorschoten is zaterdag ver- ;nne onken in een natuurbad op een camping in het Brabantse As- n. De peuter verbleef daar met zijn ouders en een ouder 01(1 toertje. Na de vermissing van het kind hebben campinggasten ^en< i duikers van de brandweer urenlang gezocht. Uiteindelijk is :waff et stoffelijk overschot onder water aangetroffen. ilektrisch varen begint in Doeshaven :rdorp Het elektrische varen door het Groene Hart neemt Irevt :n aanvang in de Doeshaven in Leiderdorp. Het eerste laad- iij zi ant voor elektrische boten wordt daar op 2 juli in gebruik ge- omen. In de waterwegen van het Groene Hart - het zogeheten lauwe netwerk - worden de komende twee jaar 28 van die wai adpunten aangelegd. Het project is bedoeld om het relatief inaü rhone varen op elektriciteit te stimuleren en wordt gesubsidi- wj erd door de rijksoverheid. VAN UFFELEN eetj j i noodgebouw voor basis- 'r loolleerlingen in de Oegst- istse wijk Poelgeest gaat U iats bieden aan kinderop- ng. Er komt niet alleen voor- n"' naschoolse opvang, maar 1 ee k opvang tijdens schooluren. sore [gebouw wordt nog eind de- maand voor één schooljaar ergezet aan de Jac. P. Thijs- jjaan. ;c^ let noodschooltje krijgt in lc^ rste instantie twee lokalen en ldw i speellokaal. Volgens direc- rH. Wegter zijn er tot op he- '8*1 i zo'n dertig kinderen aange- P13' id bij de school, die een de- mten op bouwtekeningen kosten Hof Heemland twee jaar i li;: 'Apies kijkenbij Wcimiondse kampeerbedrijven pendance wordt van openbare basisschool Oudenhof-Bokke- sprong. „Er komt een groep voor de kleuters en een groep voor de rest. Dat is geen pro bleem. Mocht het aantal aan meldingen heel hard groeien, dan kan er nog een noodlokaal naast het gebouw worden ge plaatst." Behalve kinderopvang komt er ook een noodvoorziening met een dokterspost. Deze wordt bemand door een huis arts uit Haaswijk. De gemeente wil de bewoners van de nieuw bouwwijk op deze manier dicht bij huis noodzakelijke maat schappelijke voorzieningen bie den. WARMOND JUDY NIHOF_ De eigenaren van de zestien kampeerterreinen in Warmond weten wat ze willen. De moge lijkheid om grotere stacaravans neer te zetten, bijvoorbeeld. Wie over een kantine beschikt, wil deze ook graag open stellen voor passanten. En dan is er nog de wens om ook buiten het hoogseizoen meer inkomsten te mogen verwerven uit de kanti ne. „Je zou dit gebouw kunnen verhuren aan bedrijven voor vergaderingen. Dat is nu niet toegestaan." In de kantine van zijn eigen recreatiepark Rianto doet Arno van Kempen zater dagmiddag zijn uiterste best om wethouders, ambtenaren en raadsleden ervan te overtui gen dat de campingeigenaren behoefte hebben aan versoepe ling van de regels. Maar de ge meente is bang dat het op de campings een rommeltje wordt en dat kantines een bedreiging gaan vormen voor de bestaan de horeca. Van Kempen heeft de be leidsmakers van de gemeente uitgenodigd voor een kijkje in de 'keuken'. „Dat was de hoog ste tijd", aldus Van Kempen. Volgens hem hebben de meeste een verkeerd beeld van een camping. „Ze denken dat er overal rotzooi ligt en dat het een onsamenhangend geheel is." Met een pontje steekt het gezelschap van Rianto over naar camping Spijkerboor, die deels in Oud-Ade, deels in War mond ligt. Deze campings rich ten zich - zoals alle Warmondse kampeerterreinen - op de vaste gast die een stacaravan koopt en daar van maart tot en met september gebruik van maakt. In colonne wandelen de ambtenaren en de plaatselijke politici langs keurig aangehark te tuintjes, waar schaarsgeklede campinggasten verkoeling zoe ken onder parasols. „Het lijkt wel of we apies komen kijken", merkt iemand in het gezelschap enigszins beschaamd op. Er gaat een wereld open voor PW- burgerlid C. van Kuijen, die er kende dat hij de meeste cam pings nog niet eerder had be zocht. Dat de terreinen zo ruim zijn opgezet en zo goed zijn on derhouden had hij niet ver wacht. „Dit is een heel goede aanleg van een complex van ruim 50 woningen in de igstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest is bijna twee jaar traagd. Het gaat om het project Hof Heemland, dat op zijn vroegst in 2000 klaar is. De bouw begint pas de zomerperiode, onder meer omdat er bij het maken de bouwtekeningen fouten zijn gemaakt. iSTCEEST CONNIE V ^oorspronkelijke plannen be- ten onvolkomenheden op 1 van parkeervoorzie- bruggen. Die zouden de gemeentelijke pro- Üeider J. van Hattem niet :d aansluiten op het ontwerp de woningen. Ook is er vol- s hem ten onrechte vanuit aan dat huisvuilcontainers buiten zouden komen, in plaats van in een berging van de wo ningen. Hij verwijst hierbij naar Roelf Steenhuis Architekten in Delft en de projectontwikke laar, Jos Jansen in Rijpwetering. Volgens Van Hattem was de oorspronkelijke planning aan de optimistische kant. „Het was een wens om snel te starten. We willen de huizen echter niet in de verkoop brengen als alles niet goed duidelijk is. Je moet de tijd nemen om dingen geza menlijk goed uit te zoeken." A. Koper, adjunct-directeur van Jos Jansen, legt de verant woordelijkheid voor de vertra ging bij de gemeente en de ar chitect. „De architect is er denk ik vanuit gegaan dat de afval containers in de carports kwa men te staan, in plaats van in een berging in de huizen." Car ports zijn overdekte autopar keerplaatsen die in het ontwerp van de huizen zijn opgenomen. Hierdoor zouden de auto's on der een soort afdakje staan, buiten het zicht. Volgens Koper zou dat slechts een paar maan den vertraging hebben opgele verd en niet twee jaar. De vertraging zou volgens Koper te maken hebben met 'het wachten op de gebruikelij ke bouwprocedures' en de brug naar Poelgeest. Volgens de ge meente heeft de vertraging ech ter niets met de brug van doen, maar met het feit dat het hof het een na laatste bouwplan in de eerste fase is van Poelgeest. Het project Hof Heemland bestaat uit 42 eengezinswonin gen met een prijs van rond de 5 ton en negen appartementen van rond de 2,5 ton. De wonin gen worden rondom een recht hoekige binnentuin gebouwd. Het Hof wordt omgeven door water en ontsloten door twee bruggen en een fietsbrug. Oor spronkelijk was gepland de wo- De Boterhuispolder gaat onder water. Nu nog het Engelendaal en de Persant Snoepweg, dan zijn de verkeersproblemen in Leiderdorp ook opgelost. Het Voorschotense raadslid Theo Schimmel kwam vorige week met een opmerkelijke theorie over jongeren en sport. Heel logisch dat die twee niet goed samengaan, vindt de WD'er. Het Is natuurlijk allemaal de schuld van die Duitsers. Als die de Rijn niet zo hadden ingedamd, dan hadden wij geen zorgen. Dan hoefde onze kroonprins geen rub berlaarzen aan. En hoefden wij, be woners van het stroomgebied van de Oude Rijn, geen prachtig mooie polders prijs te geven aan - juist, het water. Blubblub. Neem nou de Boterhuispolder. Een grasgroen juweeltje, ingeklemd tus sen Merenwijk en Leyhof. Menig natuurliefhebber heeft z'n lakens doorzweet, omdat Leiderdorp er voor miljoenen guldens grond kocht om een Leyhof II te bouwen. Gelukkig voor die natuurliefhebber stak de provincie daar een stokje voor. En nu worden diezelfde duur betaalde gronden onder water ge zet. Van Boterhuispolder naar Boter- vlootpolder. Wie nu denkt dat wethouder Mol- kenboer dwars voor de provinciale bulldozers wil gaan liggen, heeft het mis. Da's niet de stijl van de grote Leiderdorpse strateeg. Welnee, hij is van plan op de allereerste graafma chine te gaan zitten om met Napo leontische allure de stoet putjes scheppers aan te voeren. Victor Molkenboer, zoals hij ooit op de voorste graafmachine de Boterhuispol der in zal trekken. If you can't beat them, join them, nietwaar. 't Is best briljant hoor. Als je zelf de graafmachine bestuurt, kan je hier en daar een mooi lapje overslaan om extra-extra-duur aan een pro jectontwikkelaar te verkopen. Want FOTO HIELCO KUIPERS wonen aan het water, dat is het al- lerexclusiefst. Nu nog het Engelen- daal en de Persant Snoepweg onder water zetten, dan is het verkeer ook geen probleem meer. Wordt 't ge woon punteren door Leiderdorp. En die afgegraven poldergrond? Die wordt geëxporteerd naar Duitsland, wat dacht u. Kunnen ze daarmee de Rijn wéér een stukje indammen - om grond t Afzetten Theo Schimmel gaf afgelopen dins dag in de raadszaal van Voorscho ten college. Het gehoor van de WD'er bestond uit eenvoudige po litici, die er in hun naïviteit vanuit- gaan dat jongeren van 15 jaar afha ken in de sport, omdat ze een vriendje of vriendinnetje hebben, lekker willen doorzakken, het te druk hebben met hun studie en zich kapot werken in bijbaantjes. Goed fout dus en wel erg simpel ge dacht. De werkelijke reden van het bedan ken voor het lidmaatschap is dat die jongeren zich afzetten tegen nor men en waarden. Schimmel stelde dat nuchter vast, keek de zaal eens rond om de reacties te peilen en ontmoette slechts hoongelach. Toch werkte hij zijn stelling nog wat verder uit: „Ze zetten zich af tegen ouderen en vooral tegen hun ou ders en houden het daarom in de sport voor gezien." Nog meer hoon gelach. Het gebeurt wel meer als ge nieën tot grote hoogte stijgen. Dan verliezen ze het geestelijke contact met het voetvolk, dat het met een veel bescheidener IQ moet doen. Professor Schimmel had dat al snel door en hield verder zijn mond. Dat was jammer, omdat nu niemand te horen kreeg wat de oplossing voor dit probleem is. Hoe krijg je deze jongeren weer aan het sporten? Een mogelijkheid zou kunnen zijn om de rollen om te draaien. Laat ouders hun kinderen verbieden aan sport te doen. Geef die jongeren opdracht door te zakken en een vriendje of vriendinnetje te nemen en vermeld erbij dat dat vroeger ook de normen en waarden waren. Het is de theorie van een leek, die bij Schimmel on getwijfeld leidt tot hoongelach. «J DER TOOLEN JAN PREENEN stukje grond te laten genieten", vindt hij. Na afloop van het bezoek is Van Kempen van recreatiepark Rianto ervan overtuigd dat ze bij de gemeente anders tegen de campinghouders aankijken. „Nu hebben ze eens kunnen zien hoe netjes het is. Ik denk dat we extra vertrouwen heb ben opgebouwd." Dat is be langrijk, nu het er voor de vijf tien campingeigenaren in War mond om gaat spannen. De ge meente is volop bezig met het maken van een nieuw bestem mingsplan voor het buitenge bied. Daarin wordt vastgelegd wat campingeigenaren wel en niet mogen. De ruwe versie van dat nieuwe bestemmingsplan stemt hen echter niet vrolijk. Zo vinden ze dat de gemeente meer oog heeft voor de agrari sche functie van het gebied Oosteinde/Wasbeeklaan dan voor de recreatieve functie. Ook wil Van Kempen snel weten wat de gemeente wil met de maximale afmetingen van een stacaravan. Dat is volgens hem nog steeds 'behoorlijk on duidelijk'. De klanten vragen om meer ruimte, meer luxe. Ook wil niet iedereen een rechthoekig exemplaar. „Laat de maten los en zeg bijvoor beeld: je mag dertig procent van de oppervlakte van een staanplaats bedekken met een caravan." Wat de gemeente erbij wint als ze allerlei regels gaat versoe pelen, wilde PW-raadslid Hans Goudsmit weten. „Dan krijgt Warmond mooiere kampeerter reinen", aldus Van Kempen. „Een heleboel terreinen be staan nu zo'n twintig jaar en een groot aantal stacaravans zijn op, toe aan vervanging. Het terrein toont natuurlijk heel an ders met nieuwe caravans. Wat je nu krijgt is dat een heleboel mensen zeggen: ik laat hem nog maar even staan want mis schien mag over drie jaar wel wat nu niet mag." 'Mooiere terreinen' is Goud smit echter wat te mager. Naar zijn mening mogen de cam pinghouders best iets meer doen voor de toeristen die een paar dagen in Warmond, dat zich 'recreatiegemeente' noemt, willen verblijven. Die kunnen nu bjna nergens te recht. Maar volgens de cam pinghouders is toeristisch kam peren niet lonend. „Je mc heel wat voorzieningen treffen." De campinghouders gaan zich volgens Van Kempen op korte termijn verder beraden. De gemeente kan dan snel een brief verwachten met uitge werkte voorstellen. ningen in het derde kwartaal van 1997 voor de verkoop aan te bieden, maar dat gebeurt nu pas op 23 juni. Hof Heemland is een van de zes bouwplannen voor de eer ste fase in de bouw van de wijk Poelgeest. De overige plannen zijn De Kwaakhof, het Heem- land terras, Kasteel Unicum, de Broekerhofjes Zuid en het Si- montjesveld. Woningen voor deze plannen worden momen teel of binnenkort gebouwd. Volgens de gemeente begint de tweede fase in september vol gend jaar. De architect van Hof Heem- land, S. Tan, was vanochtend niet bereikbaar v taar. QeesteeestGlij- en klimhellin- gen, sjoelbakken, bingo, ballenbad, een zweefmolen, een poppentheater en een opblaas bare piratenboot. Kinderen uit de Oegstgeestse wijk Haaswijk kwamen zaterdag in groten geta le naar de pleinen in hun wijk. Deze dag was er namelijk weer sprake van het jaarlijkse pleintje sfeest waarbij er op tien pleinen allerlei activiteiten zijn voor jong en oud. Volgens A. Nieuwen- burg, voorzitter van de Buurt- groep Haaswijk, trok het feest zaterdag zo'n 750 r FOTO HIELCO KUIPERS De hervormd-gereformeerde kerkengemeen- schap in Leiderdorp vangt van 5 juni tot 1 sep tember een groep van dertien vluchtelingen op. Het gaat om dezelfde groep die eerst in kerken in Voorschoten en Leiden onderdak vond. Oegst- geest is een serieuze kandidaat om de zogeheten Dublinclaimanten in september over te nemen. Dublinclaimanten zijn asielzoekers die voor him komst naar Nederland eerst in een ander land van de Europese unie verbleven. De over heid voelt zich niet verantwoordelijk voor hun opvang, omdat ze volgens het Verdrag van Dub lin asiel moeten aanvragen in het eerste land van aankomst. Begin dit jaar begon voor de dertien vluchtelin gen een 'trektocht' door de Leidse regio toen de kerkelijke gemeenschap van Voorschoten zich hen ontfermde. De dertien hebben op dit t onderdak in de hervormde diaconie De Bakkerij. De vluchtelingen staan op straat zolang de be slissing van dat eerste land over de asielclaim op zich laat wachten. En dat is onverteerbaar, vindt E. Straatman van de Centrale Diaconie van Lei derdorp. „Deze mensen vallen tussen wal en schip. Ze kunnen niet terug naar de betrokken landen zolang die daarvoor geen toestemming geven. We kunnen deze vluchtelingen niet in de kou laten staan." De vluchtelingen komen onder meer uit Bos nië-Herzegovina, Rusland, Iran, Kroatië en Ke nia. Ze kunnen tijdelijk verblijven in Het Tref punt, een kerkelijk ontmoetingscentrum in het centrum van Leiderdorp. De Leiderdorpse diaco nie is nu al bezig een 'opvolger' te vinden, en is naarstig op zoek naar vrijwilligers. ERNA STRAATSMA De Warmondse openbare bi bliotheek krijgt extra subsidie voor uitbreiding van het boe kenbestand en een internetcur- sus voor alle vrijwilligers. In to taal gaat het om een gemeente lijke bijdrage van 30.000 gul den. De leeszaal, die sinds oktober vorig jaar in de oude gymzaal aan de Dorpsstraat is gevestigd, krijgt 20.000 gulden voor ver vanging en uitbreiding van de boekencollectie Het huidige boekenbestand is klein en flink verouderd. Met een collectie van 10.500 boeken zit War mond ver onder de landelijke norm. Gestreefd wordt naar een uitbreiding van het bezit met zo'n 9.000 boeken. In december 1998 heeft de gemeenteraad daarom al ingestemd met een structurele subsidieverhoging van ruim 22.000 gulden. De overige 10.000 gulden is bestemd voor een cursus inter net voor de 25 vrijwilligers die in de bibliotheek werken. De bibliotheek heeft sinds kort een computer die op dit medium is aangesloten. De vrijwilligers willen hun opgedane kennis weer aan 50-plussers overdra gen. Beide subsidie-aanvragen passen in het streven van de bi bliotheek om professioneler te gaan werken. Om die reden is onlangs ook een beroepskracht voor tien uur per week aange-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13