Borden voor attracties in regio Alphen Zeemansliederen galmen over de Woud wetering Bloemen en een kus van de staatssecretaris Rijn Veenstreek Vader Jansen verslaat zoon in de finale ALF eist brandstichting in vijf vrachtwagens op Overheid bezorgt eigenaar woonark slapeloze nachten Goede betj Scouting 'i Kinderen asielzoekers doen mee ai Vakantiespi MAANDAG 21 JUNI 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071. Sen'ice voor toeristen in Groene Hart Toeristen kunnen straks eenvoudiger de attracties in het Groene Hart vinden. In tien gemeenten in het Groene Hart komen dit en volgend jaar eenduidige borden die de weg wijzen naar hotels, restaurants, campings, jacht havens, musea, kanoverhuurders en andere attracties en recreatiemogelijkheden. Nieuwkoop en Liemeer zijn als eerste aan de beurt. Volgend jaar volgen Alphen aan den Rijn, Alkemade, Jacobswoude, Rijnwoude, Warmond, Ter Aar, Bodegraven en Boskoop. Stralend afscheid voor organisator van Woubrugse waterrecreatiedag tog REGIO SASKIA BUITELAAR De Kamer van Koophandel Rijnland (KvK) coördineert het project in de tien proefgemeen- ten. De helft van de kosten, 350.000 gulden, komt uit het potje kwaliteitsimpuls Groene Hart van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Voor de rest moeten de ondernemers opdraaien. Ver melding op een bordje kost 300 gulden. Voor dat bedrag heeft de ondernemer zijn naam in zwarte leners op een blauw met wit bord van 80 bij 20 centime ter. Wens Volgens K. Wiltenburg van de KvK leeft de wens voor een een duidige bewegwijzering al lan ger. Tot uitvoering is het echter niet eerder gekomen. „Iedereen was steeds gefixeerd op de her kenbaarheid van het Groene Hart. Wij zijn uitgegaan van de wens van (en financiering door) de ondernemers. Die willen graag een betere bewegwijze ring, want veel ondernemers in het buitengebied hebben niet de middelen om zichzelf goed kenbaar te maken. Bovendien is het niet toegestaan om zomaar eigen borden te plaatsen langs de openbare weg. De gemeen ten vonden het ook niet leuk om steeds nee te moeten verko pen. Ervaring elders in het land, bijvoorbeeld bij Ommen, leert dat alle partijen tevreden zijn over de aanpak. De borden, cfie sterk lijken op de andere ANWB-borden, zijn herkenbaar en verkeersveilig. Bovenop een serie bordjes kan de gemeente een kopbord plaatsen met het symbool van de streek of de ge meente. Do borden komen vooral langs de hoofdroutes door de Rijnstreek, de Nil en de N207. De verscheidenheid aan ei gen bordjes die in de loop van de tijd langs de wegen zijn ver schenen, moet verdwijnen. „Niet van de ene op de andere dag", legt Wiltenburg uit. „De gemeenten voeren een uitsterf- beleid. Als ondernemers langs de openbare weg nieuwe bor den willen plaatsen, moeten ze aanhaken op het bestaande systeem." Kopiëren Hij sluit niet uit dat omliggende regio's, zoals Leiden, de Bollen streek en de Leidse Regio, het succes straks kopiëren. Zij kun nen echter geen gebruik maken van het Groene Hart-potje. „Maar misschien heeft de pro vincie er wel geld voor over. Het scheelt immers aanzienlijke verkeersstromen als mensen in één keer goed rijden." WOUBRUGGE TIM BROUWER DE KONING Even kijkt Sharon van de spet terende waterglijbaan naar haar moeder. Twee blikken later is zij al uit de kleren. Haar onder broek mag de vijfjarige bezoek ster van de tiende waterrecrea tiedag in Woubrugge aanhou den. Met een uitstekend was voorschrift huppelt zij naar de verleidelijk natte luchtkussens. Om vervolgens met een nood- vaart en een zere knie voor moeders neer te ploffen. Dat was eens en voorlopig niet meer. Maar geen nood, want er zijn op de zonovergo ten waterdag in Woubrugge ge noeg andere dingen te beleven voor kinderen van haar leeftijd. De complete Comriekade puilt uit van kraampjes, terrasjes en speelkussens. Ook op en in de Woudwetering ziet zwart van de mensen. De majestueuze klipper Nil Desperandum (Wanhoop niet) van schipper Gert van Wijk met een War- monds schipperskoor aan boord, tientallen lelievletten met zeeverkenners en basis scholieren, drakenboten en zelfs zwemmers krioelen tussen pleziervaartugen en rondvaart boten door. Organisator Ton Meester glundert. Na tien jaar is dit zijn afscheidseditie en hij beleeft de mooiste waterdag van zijn le ven. De weergoden werken op timaal mee. Alles loopt, waar door de gemeentesecretaris tijd genoeg heeft voor gesprekjes met jan en alleman. Over zijn afscheid („Na tien jaar raakt de creativiteit een beetje op"), over zijn verschillende petten als ge- Tientallen lelievletten nemen bij het begin van de tiende open dag van de waterrecreatie bezit van de Woudwetering. FOTO HIELCO KUIPERS meentesecretaris en organisa- heul er nog een jaar aan vast") tor („Die twee zaken kan ik en over het recente verleden, goed scheiden"), over de toe- Want aan de vooravond van de komst („Gelukkig plakt mijn waterdag verliep het ringsteken mede-organisator Gemma Ver- op het Bateholplein allerminst WOUBRUGGE Het nieuwe onderdeel roei-je-rot is uitgedraaid op een familie-aangelegenheid. Vader Hans Jansen klopte zaterdag zijn zoon Bas in de fina le tussen de categorieën van senioren en junio ren. Na een demonstratie op de Woudwetering waagden zestien deelnemers zich aan het nieu we waterspel, bedacht door Lyda Meester. Jachtwerf P. A. van der Laan was succesvol in de drakenbootrace, al jaren lang het hoofd nummer van de Woubrugse waterdag. Kwekerij Nolina finishte als tweede. In de strijd om de derde plaats was de Wou brugse ijsvereniging de Warmondse Hamdra gons te vlug af. Martin van Rijn (boven zestien jaar) en Bossis Bakila (tot en met zestien jaar) waren de behendigste schotsjeslopers. rimpelloos. „De parkeerplaats stond nog vol met auto's. Daar op moeten we volgend jaar wat anders bedenken. Want de praktijk leert dat omwonenden niet moeilijk doen als je ze tij dig inlicht. Zo sturen wij al ja ren een standaardbriefje naar de mensen die in de buurt van het water wonen. Maatregelen om ook het ring steken volgend jaar geolied te laten verlopen laat Meester aan zijn opvolgers over. Dan zit hij als gemeentesecretaris op zijn kantoorstoel in Rijnsaterwoude aan de andere van de lijn. Dan moet hij vergunningen ver strekken en zich afvragen of de elfde waterdag goed uitpakt voor de honderden zo niet dui zenden inwoners, ondernemers en bezoekers. Hij weet uit erva ring dat geen twee waterdagen op elkaar lijken, omdat de orga nisatie weigert op routine te draaien. „Zelfs topattracties durven wij te vervangen. Alleen zullen we dat met de draken- bootraces niet zo gauw doen, want die trekken altijd weer alle aandacht." Meester heeft het nog niet ge zegd of de inhoud van de draak van jachtwerf P.A. van der Laan noteert een toptijd op het tra ject van zorgcentrum Wouds- oord naar de finish ter hoogte van restaurant Het Oude Raedt- huys en de Nederlands her vormde kerk. De latere winnaar profiteert niet alleen van het ei gen tromgeroffel, maar ook van de aanmoedigingen aan weers- Verstandelijk gehandicapte atleten beleven topdag in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN HARRY OOSTERVEER Mooier konden de 103 deelne mers aan het tweede NSG Na tionaal Kampioenschap Atletiek en het Nationaal Atletiek Eve nement het afgelopen zaterdag niet hebben. Prachtig weer en een opwindende entree van pa rachutespringers. Het toernooi, opgezet voor mensen met een verstandelijke handicap, in Alphen aan den Rijn begint met een openings- defilé van de atleten en muziek korps Con Brio. De sfeer zit er op het met bomen omzoomde sportcomplex AAV '36 meteen goed in. De sporters kunnen aan twee wedstrijden meedoen. De eer ste is het officiële NK, de andere is het Nationale Evenement (NE). Het NE telt niet officieel mee. Dat heeft een voordeel, namelijk als een sporter goed is in hardlopen, dan doet hij of zij mee aan het NK. Wie minder presteert op technische onder delen zoals kogelstoten en hoog- en verspringen, dan aan voor onderdelen terecht bij het NE. Op het eerste NK waren er vorig jaar slechts drie onderde len, nu zijn het er vijf. Organisa tor is het NSG, de Nederlandse sportbond voor mensen met een verstandelijke handicap. Zo rond half elf cirkelt een vliegtuigje boven de atletiek baan. Vol verwachting slaat ie dereen de ogen op naar de he mel. Na drie rondjes duiken drie wolkenridders één voor één naar beneden, getooid met rookpotten en vlaggen. Terwijl de parachutisten zich onder luid applaus ontdoen van hun parachutes en beschermende kledij, opent burgemeester van Alphen, Nico Schoof, de 'spe len'. Het nationale kampioen schap begint met de 100 meter voor mannen. De sprinters be geven zich met hun begeleiders en trainers naar de start. Als echte atleten knallen ze uit de startblokken. Van hen is Jeroen van der Sar in 13,10 seconden de snelste. Opgewekt stapt hij van de baan en loopt terug naar zijn groepje, atletiekvereniging ATOS uit Amsterdam. „Het was goed hè", glundert hij. „Maar ik kan nog wel harder hoor." Sprinten gaat Jeroen goed af. Op het vorige NK had hij een tijd van 14, 3 seconden, terwijl hij op de pre-olympics nog 14, 14 liet noteren. In de volgende serie is ploeg- maatje Regillio Benjamin de snelste. Hij doet er 12, 86 se conden over, waarmee hij zich met Jeroen voor de finale plaatst. Zal Regillio ook die win nen? „Nou, dat weet ik niet, maar ik heb wel zelfvertrou wen", laat hij weten. Later blijkt dat terecht, want hij mag na de finale op de hoogste trede van het ereplatform staan. Als staatssecretaris Margot Vliegen- thart hem met een handdruk wil feliciteren, laat hij merken dat hij meer verwacht. De op volgster van Erica Terpstra be loont zijn lef met een kus op el ke wang. Aan de andere kant van het veld maken de vrouwen zich op voor het kogelstoten. Acht mei den oefenen alvast met de vier kilo zware metalen ballen. In de middaghitte mag de 21-jarige Joyce Becker uit Middelhamis, Zeeland, de eerste kogel wer pen. Zonder al te veel moeite gooit ze de kogel 6,67 meter ver. De tegenstanders blijven steken rond de drie en vier meter, on danks de aanmoedigingen van begeleidsters en ouders. Ondertussen staat Ruud uit Best er wat verloren bij. Hij kan niet meedoen. Kort geleden is hij gevallen en heeft daarbij zijn hand bezeerd. „Hij komt de meiden aanvuren", zegt één van de begeleidsters lachend. Nadat Joyce is uitgeroepen tot winnares, verdwijnt ze met haar ouders naar de tent die voor het clubhuis staat. Dit is al het tweede onderdeel dat ik heb gewonnen", meldt ze. „We hopen dat ze naar de interna tionale kampioenschappen mag in Spanje", zegt haar vader trots. Henri Komen (63), coördina tor van het NK, slaat het hoog springen voor mannen geïnte resseerd gade. De secretaris van AAV is content over het toer nooi. „De dag kan nu al niet meer stuk. Dat hebben we te danken aan de enthousiaste in zet van alle vrijwilligers." AAV telt 625 leden. Twaalf van hen zijn verstandelijk gehandicapt. Zij vormen de G-groep die van daag meedoet. „De begeleiders van die groep wilden de organi satie van het NK binnenhalen." Bij de prijsuitreikingen staan sommige dolgelukkige win naars met opgeheven armen te springen. Zij krijgen medailles en bossen bloemen. Schoof vindt het een geweldige dag. De meeste deelnemers hadden tijdens de uitreiking niet in de gaten wie ik was. Eén van de jongens zei tegen me: 'Jij bent toch die man van die foto uit het boekje?' Heerlijk zoals die mensen zijn, zo onbevangen." Ook Pepita Philipsen-Mooij- man (33), stafmedewerker top sport van de NSG, geniet van de sportdag. „De laatste jaren is de kwaliteit van de gehandicap tensport gestegen. Daarom hebben we besloten om van het Nationale Evenement een offi cieel NK te maken. Vandaag is gebleken dat de kwaliteit van de sport weer toeneemt. Er zijn twee nationale records gebro ken. Het is belangrijk dat ze een prestatie neer kunnen zetten." En een prestatie heeft de 27- jarige Jeffrey Tomasowa uit Al phen neergezet. „Ik sprong 1.20 en 1.25 hoog. Hoger kon ik niet komen." Trots toont hij zijn medaille, een grijze metalen plak. Ik voel me als een vis in het water, als je dat zo mag zeg gen", zegt hij tevreden. „Alleen kon ik vanmorgen niet uitsla pen." BODEGRAVEN ANP Het Animal Liberation Front (ALF) heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de brand van vijf vrachtwagens vol met rundvlees en een container met schoonmaakmiddelen in Bode graven. Dat schrijft het ALF in een brief aan de redactie van het actie blad Ravage. De brand was in de nacht van 12 op 13 juni. De politie wil nog niet reageren op de claim van het ALF. Dat stelt in zijn brief te hebben besloten tot deze manier van actievoe ren, omdat het op legale manier niet meer mogelijk is zijn me ning te geven. „De crisis in de vleesverwerkende industrie toont opnieuw aan hoe ziek en giftig deze industrie is." Het ALF zegt dat de overheid nalatig is geweest. Politiewoorvoerder F. Vergeer was vanmorgen op de hoogte van de brief aan de redactie van Ravage, maar wilde daarop niet reageren. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft op dit moment geen actief onderzoek lopen naar het ALF. „Maar dit kan aanleiding zijn voor een onderzoek. Dit soort acties heeft altijd de aandacht van de BVD", aldus een woordvoerder. De politie stelde al vrij snel na de miljoenenbrand vast dat die was aangestoken. Zij vond op de parkeerplaats nabij de slachte rij, waar de vrachtwagens en containers stonden, lege jerrycans. Animal Liberation Front zegt dat de tijd is gekomen om op te staan voor de rechten van alle levende dieren. „De tijd is geko men om onze woorden in daden om te zetten. De tactieken om de moorddadigde industrieën aan te vallen zijn voor handen. Nu is de tijd daar om op alle fronten aan te vallen. Het heeft lang genoeg geduurd." 'Meestal kiezen mensen eieren voor hun geld' VERVOLG VAN VOORPAGNA In de nachten voorafgaand aan het bezoek van de slepers heeft Bosch bijna geen oog dichtge daan. Door de late melding van de wegsleepregeling kon de le raar uit Leiden zelfs geen over leg meer voeren met zijn advo caat. „Zelfs om mijn ark naar een legale zone te laten verplaatsen was het te kort dag. Ik vermoed dat ze me kwijt willen. Die op sporingsambtenaar Viets advi seerde me nog wel om bijvoor beeld voor de molen of in Roe- lofarendsveen te gaan liggen. Daar doorkruis ik geen bestem mingsplan. Maar de molenaar ziet me aankomen als ik met mijn ark zijn uitzicht kom be derven. Daarnaast heb ik in dat geval zeker geen vergunning om daar te liggen. En als ik ver der wegga, vrees ik dat ik hier dan nooit meer terugkom." Bosch laakt ook de handel wijze van de opsporingsambte naren. „Twee weken geleden nagelde de heer Zaalberg na mens de provincie een dwang bevel op mijn deur. Ik heb ook een brievenbus maar die kon de opsporingsambtenaar ken nelijk niet vinden. Ik heb bij de politie aangifte gedaan van smaad, want op zo'n manier nagelen ze je aan de schand paal. Het is toch schandalig dat zo iets in Nederland kan gebeu ren. Dan denk je rustig en goedkoop op een woonark te kunnen wonen. Maar de eerste de beste junk op een woonark in Leiden heeft het beter voor elkaar. Die kan zonder vergun ning steeds een stuk opschui ven zonder dat hij de kans loopt te worden weggesleept." Gemeentesecretaris Ton Meester van Jacobswoude be vestigt dat Bosch een vergun ning is verstrekt. „Maar zijn te keningetje klopte niet", zegt Meester. Bovendien moet hij zelf voor zijn vergunningen bij provincie en hoogheemraad schap zorgen. Het verbaast mij wel dat Bosch het op een weg sleping laat aankomen. Meestal kiezen mensen in zo'n geval ei eren voor hun geld." 'ei lau\ zijden van het water en n thousiaste commentaar spreekstalmeester Piet De draken, die paan door het water klieven, g; ?V genoegen van de aandj Sr' toeschouwers vaak zij-*>e op de finish af. Dat is minder het geval nationale wrik-kam schappen. Zeeverkenne scoutinggroepen uit hei f land demonstreren de mo roei techniek op verschilleni icj| veaus. Wie met de zware ;t ten roeispaan krachtige j draait, stoomt lijnrecht op j<|p nish af. Maar de schippeJ nummer 30, de Amazo jg_ duidelijk minder bedreve en is een wonder dat hij zij ^t niet tegen een andere de kant aan 'wrikt'. Toch valt er geen warAadp want door de combinaö [hoi zon en water zijn alle wj erd ten en vastelanders in perbest humeur. Drie led; het Warmondse schippr r< staan lang na hun voci J. drage aan het geheel nop breid na te praten op de van de trap van de dor; -jg „Zou het nog een beet) ben geklonken", vraagt Schavemaker, Van der Al j^j Zwetsloot zich af. Doori ,sts rie op het water en aan h ats zij bang dat hun Ketel 1( Amemuiden, Ameland, gao en Afscheid van ee troos aan dovemanson gericht." Schaatsers Maar de Warmondse sch |et onderschatten de krad st( water. Over de Woudw en aan de Alphense kant brug Heimanswetering ld n hun bijdragen zacht, ma; y zuiver. Het schipperskoo onder leiding van de in gehulde Amsterdamse Geert nog geen jaar Iers shantiliederen (op de ma het hijsen van de zeilen leden van het koor warer ger fervente schaatsers. 01 Schavemaker wijst in d daghitte naar de Wou ring. „Ik ben hier vroege 's winters geweest, maa kwam ik niet om zeeman ren te zingen.' WOUBRUGGE Scouting '63 uit Lein heeft zich dapper gewee de nationale wrikkam| schappen in Woubrugge. categorie tot 14 jaar wo duo Hugo Rietdijk/ Rot kaik. Ook won c' Leimuiden twee de ontwerpwedstrijd vair Delft eindigde Scouting tweede achter de denten. ALPHEN AAN DEN RUN Aan het Alphense Vakant doen ook 28 kinderen Getaneh Tessema Cel mee. De kinderen v< derwijs op basisschool De der in het asielzoekerscel en zijn straks zes weken vi Doordat de kinderen verdeeld over de meer honderd groepen, kunni kennismaken met Alp! leeftijdsgenoten. De schrijving voor het VakanC is, vanwege de grote belaa ling, een week verlengd' juni. Inschrijfformulieren krijgen bij de VW of gedownload worden van Vakantiespel- homepage: .cistron.nl/vakantiespel. informatie is te krijgen speciale infolijn 0172-44 Het Vakantiespel is van met 13 augustus. Taxatie van oud speelgoe ALPHEN AAN DEN RUN Taxateurs van het Sped) museum Barneveld zijn juni van 13-17.30 uur ini Toor (naast het station) i phen om oud kindersped te taxeren. Zij geven ooi over het restaureren vanl speelgoed. Verder is er inft tie over de expositie 'Sped op klompen', een overzidt Nederlands speelgoed val laatste honderd jaar in hel neveldse museum.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12