Hervormde synode neemt afscheid van Hydepark Ledenbijdragen in Hervormde Kerk een bron van zorg Die mensen stralen blijdschap Kerk Samenleving Haarlemse 'leken' bang voor aantasting positie ANDAG 21 JUNI 1999 VANDAAG aj De heilige Albanus van Mainz, was, volgens de C. I j legende, een priester die in circa 400 uit Italië JUNI naar het Duitse Mainz was gekomen. Mainz, dat nu de hoofdstad is van de deelstaat :heinland-Pfalz, aan de Rijn. nabij de monding van de lain, werd in die dagen belaagd door de Hunnen. Een gro- e volksverhuizing kwam op gang. Van de vierde tot de zes- e eeuw verhuisden vooral Germaanse, maar ook andere olken, massaal naar het zuiden en het westen van Europa, fiteindelijk heeft dat volgens de historici tot de ondergang an het Romeinse Rijk in het Westen (476) geleid, en het •egin van de middeleeuwen ingeluid/Tijdens één van deze achten werd Albanus van Mainz door de Hunnen ont- oofd. Hij werd onder meer de patroon van het bisdom Jamen en plaatselijk vereerd als heilige die rampen en on- /eer tegen kon gaan. 21 juni is zijn feestdag. ominee Ter Linden geridderd i haag De hervormde predikant C. ter Linden uit Den Haag Denoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Burge- :ester W. Deetman heeft hem zondag de versierselen over- ndigd na afloop van de afscheidsdienst in de Kloosterkerk, r Linden heeft vanaf 1983 als voorganger in deze kerk ge- ■nd. Daarvoor was hij legerpredikant in Ossendrecht en ge- ;entepredikant in Oegstgeest. De kerkdiensten met Ter Lin- n, die regelmatig door koningin Beatrix werden bijgewoond, dden een sterk oecumenisch karakter. Na het overlijden van "1 vrouw schreef Ter Linden het boekje Een land waarin men weg niet leent. Hij beschrijft daarin hoe mensen in rouw moe- worden benaderd. artsbisschop somber over toekomst iecht Het door de Servisch-Orthodoxe Kerk gevoede natio- lisme in Joegoslavië is een grote bedreiging voor de rooms- holieke minderheid. Veel rooms-katholieke gelovigen zijn de imidatie beu en vertrekken. ..Belgrado is een stervend dio- ?s", zegt aartbisschop Franc Perko. „Mijn gelovigen trekken ar het buitenland en mijn parochies bestaan vooral uit oude vrouwen die nauwelijks familie hebben", klaagt Perko. Sinds in 1987 aartsbisschop van Belgrado werd. is het aantal gelo en teruggelopen van 34.000 naar 10.000. „De katholieken in -vië staan al jaren onder druk, soms door gewelddadige inti- datie, maar meestal door het subtiel verspreiden van de odschap dat voor niet-orthodoxen in Servië geen plaats, werk rechtspositie is", aldus Perko. irchentag vol harmonie ttgart De 28-ste Duitse protestantse Kirchentag werd ge- imerkt door harmonie. „De discussies uit de goede oude tijd bben we gemist", zei secretaris-generaal Margot Kassmann lenigheid was er wel over de vraag of christenen het getuige- over Jezus Christus ook tot de joden moeten richten. Evan- isch-georiënteerde christenen pleitten op een eigen bijeen- mst voor jodenzending, terwijl elders een duidelijk 'neen' rd uitgesproken. Maar verder heerste er eensgezindheid, en ?n toe zelfs een uitgelaten stemming. Tijdens de afsluitende kdienst in het Gottlieb-Daimler-voetbalstadion moest EKD- Drzitter Manfred Koek zondag de jubelende en zingende ge- igen vragen met de 'wave' op te houden en naar zijn toe aak te luisteren. vsa» De elfde Lama, in 1995 'gekozen' als de r n voorganger, bezocht dit weekeinde voor het eerst de Tibe- inse hoofdstad Lhasa. In het Tibetaans boeddhisme is de La- i de hoogste godsdienstige leider, in wie de ziel van een eddha zou zijn geïncarneerd. De 9-jarige Panchen woonde a ceremonie bij in het Jokhang-klooster, de heiligste plaats or de Tibetaanse boeddhisten. Hij wordt, anders dan de in llingschap levende Dalai Lama, erkend door China, foto ap Ex-rector hekelt gebrek aan diepgang predikanten De hervormde synode vergaderde vrijdag voor de laatste keer in het centrum Hydepark in Doorn. Het centrum blijft een kerkelijk opleidingsinsti tuut waar ontmoeting en gesprek centraal staan. De theologische diepgang daarvan staat echter op de tocht, betoogde ex-rector G. Immink. De synode, die vanaf 1962 op het landgoed in Doorn bijeenkwam, vergadert voortaan in het nieuwe hoofdkwartier van de Hervormde, Gere formeerde en Lutherse Kerken in Utrecht. In Hy depark, inmiddels een gezamenlijk theologisch de drie kerken, blijven predikan ten van verschillende kerkelijke richtingen bij eenkomen voor delen van hun opleiding en na scholing. Het kerkelijk gesprek, zoals dat in Hydepark en in de synode plaatsvindt, stijgt vaak niet uit bo ven 'prietpraat', zei Immink. Hij twijfelde open lijk aan de 'theologische competentie' van de huidige predikanten. Een echte uitwisseling van overtuigingen en meningen is volgens hem zeld zaam. „Weegt theologische competentie niet meer, of is het er gewoon niet meer?" Het zit de dienaren des Woords tegenwoordig ook niet mee, erkende Immink, hervormd kerke lijk hoogleraar in Utrecht. „De kerk brokkelt af. Het predikantschap heeft geen status meer. De gemeenten zijn niet alleen mondig geworden, maar ook meer en meer conflicthaarden." Ook Hydepark voelt „de mokerslagen van de ver deeldheid" aan den lijve. Hydepark krijgt steeds meer te maken met pre dikanten die in hun gemeenten in conflicten ver zeild raken, constateerde Immink. Dat heeft vol gens hem te maken met schaalverkleining in de slinkende kerken. „Je zit elkaar op de lip. Je kunt nauwelijks nog een beetje anoniem zijn in de kerk." Ook de toegenomen diversiteit in de ge meenten eist haar tol. Het seminarium zal volgens hem meer aan dacht moeten besteden aan de persoonlijkheids ontwikkeling van de predikanten. „Nu de meer objectieve beschutting van kerk en ambt aan het wegvallen zijn, zullen predikanten persoonlijkhe den moeten zijn." Immink, lid van de behoudende Gereformeer de Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, brak opmerkelijk genoeg een lans voor de vrijzin nige theologie. Met haar „oprechte respect voor de mens in de godsdienst" heeft ze zich volgens hem dieper genesteld in de kerkelijke praktijk dan de orthodoxe theologie. Die zou met haar 'massieve hantering van het Woord Gods' voor bijgaan aan het 'gewone, menselijke en feilbare'. De eerste ParkPraise in de Leidse Hout trok nog niet al te veel bezoekers. Eerste ParkPraise in Leidse Hout foto taco v leiden silvan De Leidse Hout was zaterdag avond de achtergrond voor de eerste ParkPraise. Het aantal bezoekers op het festival was bescheiden, maar volgende ja ren moet het hele project in omvang gaan toenemen. Mede organisator Wim Smit, getooid met een rode Jezus leeft-pet: „ParkPraise laat de muziek ho ren die veel in kerken gezongen wordt. Vaak hebben buitenker kelijken de gedachte dat in de kerk alleen een klassiek orgel staat en verder helemaal niks. En dan nog alles strak in drie- delig grijs." Hoofdact was het Alphense Gospelkoor DeeVee. De mime- speler Jaap Oudeambtse gaf een verbeelding van de schep ping en de zondeval. Smit: „Er is voor iedereen wat: ruigere muziek, maar ook wat meer tra ditioneel. ParkPraise is in eerste instantie bedoeld om de jeugd uit kerken een eigen avond te geven, maar over hun hoofden heen zijn we natuurlijk duide lijk met evangelisatie bezig. Op zo'n avond als deze tonen we het evangelie in een notendop. Ik hoop dat bezoekers denken: die mensen stralen een bepaal de blijdschap uit die ik niet heb. Hoe komen ze daaraan?" „De Er-is-hoop-werkgroep wil ook een voorbeeld stellen aan christenen die zich gedra gen als toeschouwers in een voetbalstadion. Die zitten te kij ken hoe 22 mensen zich uitslo ven en het werk lopen te doen. Terwijl we allemaal de opdracht hebben gekregen om voetballer te zijn. We zijn geen randchris- tenen. De werkgroep wil het ce ment zijn tussen gemeenten onderling, en niet alleen maar uit de evangelische hoek. Ieder een die het woord van God als leidraad voor zijn gemeente hanteert kan meedraaien. Maar als ze zeggen: we hebben eigen visies en die plaatsen we boven de bijbel, dan hebben ze pech. Zelfs onder evangelischen heb je er die het nietTiauw nemen met het woord van God. Als ik twee woorden met mensen praat weet ik al meteen wat voor vlees ik in de kuip heb. Hoe ik dat zo snel zie? Het Woord zegt dat als iemand gaat getuigen over het kruis van Christus dan komen stromen van levenswater uit zijn bin nenste. Maar iedereen is wel kom op ParkPraise, of ze nou wel of geen relatie met God hebben. „Vaak zie je in de Haarlem merstraat twee groepen bezig met evangelisatie zonder dat ze het van elkaar weten. Dat is dubbel werk. Het is de doelstel ling van Christus geweest dat alle kerken één zijn. De op dracht van christenen is om de blijde boodschap bekend te maken. Als mensen dan zeg gen: daar wil ik niets mee te maken hebben: prima, dan gaan we gewoon naar de vol gende. De schrift is daarin heel De inkomsten uit vrijwillige bij dragen van de Nederlands Her vormde Kerk stijgen nog steeds, maar zijn zeer ongelijk verdeeld over de gemeenten. Gemiddeld krijgen de gemeenten dit jaar 2 procent meer binnen. Uitschie ters zijn een toename van 44 procent en een daling van 34 procent. Dat meldde dominee H. Rad- stake van de hervormde com missie geldwerving aan de her vormde synode. Uit de resulta ten van de jaarlijkse geldwer vingsactie Kerkbalans in 657 hervormde gemeenten leidt de commissie af dat de totale in komsten dit jaar uitkomen op 173,4 miljoen gulden. Vorig jaar was dat 169,9 miljoen. Ongeveer tweederde van de gemeenten registreerde een stijging, eenderde een afname. Radstake maakt zich zorgen over de forse daling van de in komsten in sommige plaatselij ke kerken. „Het gaat om geld werving voor het instandhou den van de plaatselijke ge meente. En daar werkt men niet met gemiddelden, maar met de feitelijke bedragen." Radstake temperde ook de vreugde over de gestage toena me van de inkomsten in de af gelopen tien jaar, ondanks het forse ledenverlies. De meerop brengsten hebben de inflatie niet bijgehouden, constateerde hij. „Per saldo is er in deze tien jaar ingeleverd en zijn de finan ciële zorgen van de gemeenten groter geworden." De inkom sten stegen in tien jaar met bij na 19 procent van 145,8 miljoen tot 173,4 miljoen gulden, terwijl het aantal leden met ruim 20 procent daalde van 2.620.000. naar 2.080.000. rechtlijnig: je moet geen paar- len voor de zwijnen werpen. Maar ze knnnen niet zeggen dat ze van niets wisten, als ze voor God verschijnen." Op ParkPraise worden geen folders uitgedeeld of gesprek ken gevoerd. „Bezoekers mo gen lekker luisteren. Ze horen een aantal liederen en aan de hand daarvan kunnen ze con clusies trekken. Dan mogen ze zelf komen met wat hen dwars zit. Iedereen die vermoeid en belast is en tot hem komt krijgt rust. Dat is geen loze belofte. Als je dat zelf hebt ervaren, zo als ik, kan je niet meer passief stilzitten. Iedereen komt op een dag voor die troon en de eerste vraag die je krijgt is dan: wat heb je gedaan voor Christus, mijn zoon? Heb je die als ver losser aangenomen of heb je hem verworpen? En ook men sen die geen keuze hebben ge maakt hebben een keuze ge maakt. Het is of zwart of wit, er is geen tussenweg. Pastoraal werkenden in het bisdom Haarlem vrezen, dat waarnemend bisschop Punt hen uit het basispastoraat wil weren. De komende bisschop pelijke brief over de rolverde ling tussen priesters en leken in het parochiewerk zal hun positie aantasten, stelt de Ver eniging van Pastoraal Werken den (VPW)- De bisschoppen maken naar verwachting in septem ber bekend hoe zij een in structie van het Vaticaan uit 1997 in Nederland zullen toe passen. Die instructie scherpt het onderscheid tussen pries ters en pastoraal werkenden aan. Punt zal de bisschoppe lijke brief gebruiken om de rol van pastoraal werkenden te beperken, stelt de VPW Haar lem in een brief aan de pasto res, parochiebesturen, dekens en dekenale besturen in het bisdom. De medeverantwoordelijk heid van leken in het bisdom zal worden teruggedraaid, waarschuwt de beroepsver eniging, waarbij 220 priesters en pastoraal werk(st)ers zijn aangesloten. „Daarmee is de levensvatbaarheid van de pa rochies in het geding." Punt wil volgens de VPW minder woord- en commu nievieringen, waarin geen priester hoeft voor te gaan, en geen doopbevoegdheid meer voor pastoraal werkenden. Een 'desastreus beleid', aldus de briefschrijvers. Zij hekelen de opkomst van het 'reactio naire' Neokatechumenaat in het bisdom. De beweging, ge vestigd in Nieuwe Niedorp, zou overal parochies proberen over te nemen. De VPW ergert zich ook aan de recente be noeming door Punt van twee vicarissen zonder overleg met de dekens. „Dekenale bestu ren worden niet serieus geno men", luidt de conclusie. EEROVERZICHT BUITENLAND rsvooruitzicht KNMI lig tot en met dinsdag, rwegen: tot zwaar bewolkt en enkele •n. Aan de kusten vrij veel J. Middagtemperatuur tus- de 12 en 18 graden, den: ;elend bewolkt en vooral in westen en noorden een enke- ui. Maxima ongeveer 18 gra smarken: n toe zon, ook stapelwolken •en bui. Maxima rond 17 gra- ïland, Schotland, Wales en ind: k wisselend met soms en s regen. Vandaag op veel itsen droog. Maxima uiteen- •nd van 13 graden in West- otland tot 19 graden in de ;eving van Londen. ;ië en Luxemburg: nige perioden en kans op een Middagtemperatuur onge- 18 graden, rd- en Midden-Frankrijk: nige perioden en op de :ste plaatsen droog. Vandaag le oostelijke departementen .t nog regen. Vandaag maxi- omstreeks 18 graden, daarna r iets hoger, ugal: nig en warm. Maxima langs kust tegen de 30 graden, iinwaarts ver daarboven, eira: I zon. Wel forse noordelijke j. Middagtemperatuur onge- 23 graden. arische Eilanden: ke zonnige perioden en droog, in het noorden soms ook wolkenvelden. Verder een forse noordelijke wind. Middagtempe ratuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, ook wel eens mist of bewolking van zee. Maxima op de stranden rond 25 graden, landinwaarts veel war mer. Tunesië: Zonnig en warm. Maxima ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vandaag nog kans op een enkele bui. Ver der droog. In het zuidoosten zon nig, maar ook een stormachtige Mistralwind. Maxima van 19 gra den langs de westkust tot onge veer 27 graden langs de Middel landse Zee. Mallorca en Ibiza: Overwegend veel zon en droog bij maxima rond 29 graden. Vooral aan de noordkusten veel wind. Italië: Perioden met zon, maar eerst ook nog kans op een enkele re gen- of onweersbui. Maxima tus sen 25 en 30 graden, lokaal bij buien veel lager. Corsica en Sardinië: Veel zon en meest droog. Eerst wel veel wind aan de kusten. Middagtemperatuur tussen 23 en 29 graden. Malta: Flink wat zon en hoogstwaar schijnlijk droog. Maxima rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar op het vasteland meer bewolking en en kele pittige regen- of onweers buien. Maxima rond 30 graden, op de stranden iets frisser. Turkije en Cyprus: DINSDAG 22 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.02 Maan op 15.23 Maan onder02.32 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.56 00.00 11.29 23.33 Laag 07.06 19.55 06.47 19.36 Weerrapporten 21 juni 08 u 17 8 0.1 Pari)! inw3 17 11 10.0 Wei inw6 15 8 2.0 Zün 22 12 6.0 Casab 1 25 16 0.0 Johan Tamelijk veel zon en droog. Maxima rond 30 graden, in het binnenland warmer. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen, mogelijk ook onweer. Morgen van het westen uit droger en geregeld zon. Maxima onge veer 17 graden. Zwitserland: Vandaag bewolkt en zeer buiig, ook onweer. In de loop van mor gen droog en wat zon. Middag temperatuur ongeveer 18 gra den, maar bij Locarno 25 graden en zonnig. Oostenrijk: Bewolkt en buiig, ook kans op onweer. Maxima dalend naar on geveer 17 graden. r. 1 20 10 0.1 COLOFON LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR it 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 ontvangen? Advertenties: w2 33 13 0 0 Bel voor nabezorging: Ma.t/m/ vr. 18.00—19.30 Zaterdag 10.00-12.00 u r. 1 24 17 0 wnw2 27 20 0.0 TELEFAX 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie. 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 Polen: Meest bewolkt en buiig, hier en daar veel neerslag en kans op on weer. Later in het noordwesten ook weer zon. Maxima omstreeks 17 graden, maar vandaag in het oosten en zuiden nog meer dan 20. Tsjechië en Slowakije: Eerst bewolkt en buien met on weer en flink wat regen. Later DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) c. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE Blok, chef eindredactie algemeen r. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- bijv uitbetal 97,90 193,50 376,50 n der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chefrc W. Spierdijk, E. Straatsma, e nieuwsdienst/kunst d (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,80 aan portokosten per verschijndag. hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. V van het westen uit droger en ge leidelijk meer zon. Middagtem peratuur dalend tot omstreeks 17 graden op morgen. Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen een aantal fikse regen en onweersbuien met lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur fors dalend tot een graad of 16. KENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden: feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Ifde Lama voor het eerste in Lhasa

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10