De lijdensweg van de 'Balkenende-lijn' Onzekere toekomst voor Dienst Omroepbijdragen ïetgedrag Nederlander verbazingwekkend jva Economie Banken ontmoedigen overmaken contant geld Tijd voor Europese belasting :RDAG 19 JUN11999 in van i men en t mei J 16-200 assen pakken kapitaalvlucht aan i!ü 0Li Het Russische parlement, de Doema, heeft gisteren in h'ondj ernêerderhcid een wetsontwerp aangenomen dat kapitaal- in. 05< ht strenger aanpakt. Russen die illegaal geld op een reke- g in het buitenland deponeren, lopen de kans op een gevan- isstraf van tien jaar. Volgens de Russische belastingdienst dt jaarlijks ongeveer dertig miljard gulden illegaal op bui- jandse rekeningen gezet. Andere schattingen liggen nog ho- Naast celstraf riskeren overtreders ook inbeslagname van vermogen. Veel Russen die rijk zijn geworden door de over- ten gnaar een markteconomie transfereerden hun, vaak zwart diende, geld naar rekeningen in belastingparadijzen zoals naco. Ook staken ze kapitalen in de Europese vastgoedsec- 30. draaii kgel., l.OOO, [annen grootste kopers op internet ers TfBDAMVan alle Europese mannen koopt dertien procent eens iets via het net. Niet meer dan twee procent van de uwen bestelt digitaal. Shoppen is populair onder mannen, dat het sneller en minder omslachtig is. Bovendien biedt het producten die voor de groep interessant zijn. Dat blijkt uit onderzoek van het Britse bureau The Henley Centre in op- :ht van het automatiseringsbedrijf Cisco Systems. Europa jidt zich in het middelpunt van de internetrevolutie. Neder- C ld loopt voorop dankzij het hoge opleidingsniveau en de ac- ■*1 ye rol van de overheid op intemettechnologiegebied, zeggen i_£Y| onderzoekers. Nu zijn 2,3 miljoen Nederlanders aangesloten N) TE de digitale snelweg, 13,7 procent van de totale bevolking. jeuWe voorzitter FNV Bondgenoten :CHT Bestuurder Hans de Vries (39) jaar moet de nieuwe irzitter worden van FNV Bondgenoten. Het huidige bestuur de CAO-onderhandelaar voor de grootmetaal voorgedra- De leden van de grootste FNV bond (500.000 leden) kun- nog een andere kandidaat naar voren schuiven. In januari (0 hakt de bondsraad de knoop door. De Vries volgt de door te gevelde Henk Krul (51) op. Het nieuwe hoofdbestuur zal taan uit zes in plaats van de huidige acht bestuurders. De fu- bond ontstond in 1998 uit de Industriebond, Vervoersbond, instenbond en de Voedingsbond FNV. In drie jaar tijd moet vakbondsbedrijf 40 miljoen gulden bezuinigen. Er verdwij- 211 van de 865 banen. II: h\ l lotor midden- en kleinbedrijf hapert ieer De motor van het midden- en kleinbedrijf, al lange een belangrijke schepper van banen, begint te haperen. Dit lij eft r komen er in de sector nog ruim 56.000 banen bij, maar vol- jd jaar worden het er niet meer dan 37.000, zegt het onder- iksbureau EIM. Bij de kleinere bedrijven in de industrie en de gowa iw voorziet het EIM in 2000 zelfs een terugloop van de werk- egenheid. De omzetgroei in het midden- en kleinbedrijf pt dit jaar terug tot 2 2,25 procent. Doordat de consump- e bestedingen nog hoog zijn en de exportgroei sterk terug- aan rlpt, steekt de groei in het mkb gunstig af bij die in het groot- 8 63 Irijf. Het mkb is minder dan laatstgenoemde groep bedrijven ,rs ankelijk van buitenlandse markten. Bovendien geven 40.000 t., rters een belangrijke groei-impuls aan het mkb. Dit jaar °2^ leien de winsten met één procent maar zeer beperkt onder er door de sterke loonstijging. 1 Ti ostenrijk breidt rijverbod niet uit 1 -53 termeer Verladersorganisatie EVO heeft samen met (inter- ionale) zusterorganisaties met sucès geprotesteerd tegen de tselinge uitbreiding van het rijverbod in Oostenrijk. Eergiste- i werd bekend gemaakt dat van 15 juni tot en met 15 septem- in de weekeinden geen vrachtwagens in Oostenrijk zouden j igen rijden. Tot dan toe gold het verbod van 1 juli tot 1 sep- nber. Chauffeurs zouden moeten wachten of honderden ki- jj ïeters omrijden. De interventie gesteund door de Europese 3 nmissie had succes. De Oostenrijkse autoriteiten trokken de oering voorlopig in. Door het plotselinge verbod zou in het :kend een schade van drie a vier miljoen gulden zijn ont- :O0 an en lange files bij de grenzen. De maatregelen waren ver- ■a ledelijk genomen onder invloed van de brand in de Tauern- Pon mei. Jaarlijks passeren 116.000 Nederlandse vrachtwagens stenrijk en eindigen er 50.000 vrachtritten. Zeescheepvaart heeft wind in de zeilen r al' terdam Vorig jaar is de Nederlandse vloot met 44 schepen gebreid tot 690 schepen. Dat meldt het jaarverslag van de Ko- 5coè ïklijke Vereniging van Nederlandse reders. Het totale tonnage fiets eg met bijna negen procent naar 3,8 miljoen. Jarenlang ichtten Nederlandse reders in een buitenlandse vlag. Maar de :ale versoepelingen sörteren effect. Nu betalen reders belas- rlijki gover het tonnage van een schip en niet meer over de winst. - - k betalen ze een kwart minder belasting over Nederlandse "U tlieden aan boord. Een bemanning bestaat uit vijf tot twintig derlanders, vooral in gekwalificeerde functies. De overige I6l6|elieden, zoals koks, bedienden en onderhoudspersoneel, ko- :inn ad Luchtvracht per spoor naar Frankfurt om files te omzeilen schiphol richard mooyman Het transportbedrijf Balkenende Air cargo Handling wil met een speciale luchtvrachttrein tussen Amsterdam en Frankfurt de files gaan omzeilen. Maar ondanks alle inzet en enthousiasme van de gebroeders Balkenende staat de vrachtshuttle nog niet op de rails. Be langrijkste struikelblokken zijn de ver trektijd en het uitblijven van een fi nanciële garantstelling door de over heid. De 'Balkenende-lijn' had deze maand al moeten rijden, maar de initi atiefnemers houden inmiddels reke ning met een forse vertraging. Het leek zo simpel, zo vertelt Jan Balkenende, samen met broer Chris de drijvende kracht achter het idee. Zes dagen per week zou er 's avonds een 'railshuttle' vanuit het Amsterdamse Westelijk Ha vengebied naar Duitsland vertrekken. De trein moet een mix bevatten van 'snelle' luchtvracht, zoals bederfelijke etenswaren en bloemen, en andere soorten goederen. Opmerkelijk genoeg lagen niet mi lieu-overwegingen aan de plannen ten grondslag, maar de verwachting dat het verkeer volkomen vastloopt. Jan Balkenende wijst op wat hij noemt de 'planologische blunders' in de regio Amsterdam. „Het verkeer staat nu al vaak stil. Straks krijg je nog alle auto's van de werknemers op de nieuwe Zuid-as en de bewoners van IJburg. Je moet dus alternatieven ontwikkelen.'' De rit per vrachtwagen van Schiphol naar Frankfurt ontaardt steeds vaker in een nachtmerrie. „Vroeger reden we dat in 7,5 uur. Nu begin je al met stil staan bij Schiphol, daarna op de Al, in het Ruhrgebied en bij allerlei weg werkzaamheden. Je doet er soms twaalf uur over. Vroeger deed je drie ritten per week met één auto, tegen woordig haal je dat niet meer. Dat heeft ook met de rijtijdenwet te ma ken. Er is trouwens ook nog sprake van een chronisch tekort aan chauf feurs." Het idee voor een vrachttrein luidde het begin in van een avontuur dat de broers inmiddels lichte hoofd pijn heeft bezorgd. „We waren redelijk naiëf. We dachten dat die trein 's nachts wel 120 kilometer per uur kon rijden en dus in zes uur in Frankfurt kon zijn." Niet dus. Ingewikkelde treindienstregelingen, stapels richtlij nen en regelingen en heel veel overleg- circuits gooiden roet in het eten. De broers vergaderden meer dan hen lief is. „Al die mensen willen praten en praten. Wij willen gewoon aan het werk", verzucht Jan Balkenende. De gebroeders Balkenende, zelf bei den begonnen als chauffeurs, lieten zich niet ontmoedigen en staken veel geld in het project. Zij ontwikkelden een speciale wissellaadbak voor lucht vracht die zowel op een vrachtwagen als de trein past. Uit Zwitserland werd een kraan gehaald en neergezet in het Amsterdamse havengebied. Uit een proef bleek dat de trein binnen 8,5 uur naar Frankfurt kan rijden. Maar Jan en Chris Balkenende wil len de gemiddelde snelheid verhogen en de vertrektijd verzetten van half tien naar elf uur 's avonds, zodat er meer bederfelijke vracht mee kan. „De markt vraagt daarom. Anders hoeven we er niet eens aan te beginnen. Als de wegvervoerders het niet zien zitten, dan komt er nooit een kilo op de trein. De trein moet een concurrent zijn van de vrachtauto." Het opschuiven van de vertrektijd bleek echter op grote bezwaren te stui ten. „De Europese treindienstregeling is een enorme berg papier. Heel com plex, alles sluit precies op elkaar aan. Dan komen daar ineens de jongens van Balkenende tussendoor." Onder handelingen met de spoorwegen heb ben nog niets opgeleverd. Maar zij zit ten niet bij de pakken neer. Grote vliegmaatschappijen als de KLM en Lufthansa hebben serieuze belangstel ling, aldus Balkenende. En de luchtha vens Schiphol en Frankfurt juichen de nieuwe railverbinding toe. Transport is een lastige bedrijfstak. Maar dat wisten de gebroeders Balke nende al. „Geen enkele commerciële onderneming investeert in transport. Het is altijd de sluitpost op de begro ting. En de marges zijn minimaal. Jan Balkenende vraagt zich wel eens af of zijn initiatief niet wat financiële steun kan krijgen. Waarom ook niet, als de overheid wel vele miljarden pompt in de Betuwelijn? „We willen er niet aan failliet gaan. Als we een garantstelling krijgen van vijf miljoen gulden, dan kunnen we tenminste twee jaar gaan rijden." De Balkenendes blijven opti mistisch. „We zijn begonnen vanuit een absolute underdogpositie. Je zag ze denken: wat willen die jongens nou? Nu worden we serieus genomen. Laten we nou eens hiermee beginnen voordat we met een magneettrein door Europa gaan rijden." Inning kijkgeld mogelijk naar Belastingdienst Wie vroeger kijk- en luis tergeld betaalde, kreeg ze geltjes bij het postkantoor en plakte die op een kaart. Bij controle aan de deur telde dit als bewijs van be taling. De zegeltjes zijn al lang vervangen door ac ceptgiro's, maar de contro le is gebleven. 'Kijk je zwart, dein zit je fout', liet de Dienst Omroepbijdra gen voortdurend weten. Maar sinds er plannen lig gen om de instantie op te heffen, weten ze bij de dienst niet meer waar ze aan toe zijn. den haag rixt albertsma Het zwaard van Damocles hangt boven de dienst sinds staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur in april aankondig de de omroepbijdrage via de Belastingdienst te willen heffen. Eltjo Scheper, voorzitter van de Ondernemingsraad, hoorde daarna niets meer. De 275 me dewerkers verkeren sindsdien in onzekerheid. In het regeerakkoord van Paars-2 werd vastgelegd dat er een onderzoek zou komen. Vo rig jaar zomer startte dat onder zoek. „Pas in april hoorden we dat er een conclusie lag", aldus Scheper. Hij heeft tot nu toe nog niets van het rapport of de feiten gezien. „Ook de directie en de raad van toezicht kennen het rapport niet Niemand heeft ons op de hoogte gebracht." Door de omroepbijdrage via de belastingen te heffen, kun nen de inningskosten volgens de staatssecretaris naar bene den. Iedereen die thuis een tv of radio heeft, moet omroepbij drage betalen. Vorig jaar haalde de dienst op 6,3 miljoen huis houdens een omzet van 1,4 miljard gulden. Kosten zestig miljoen gulden. Het geld dat straks bespaard wordt, zou vol gens Scheper al toegezegd zijn aan de jeugdhulpverlening. Collega OR-lid Rafa Rosario twijfelt aan de besparingen. „Je houdt misschien iets over, maar geen zestig miljoen. Dat is onhaalbaar. Je zult moeten in vesteren in overplaatsing en herscholing voor het personeel van de dienst. Bij de belasting dienst heb je ook kosten." De afgelopen tientallen jaren maakte de Dienst Omroepbij dragen vele veranderingen De etnische ondernemer In Leiden en omstreken wonen vele duizenden buitenlanders. Veel migranten vinden hun weg in de samenleving door een eigen zaak te openen. In een zesdelige serie portretteert het Leidsch Dagblad etnische ondernemers. Vandaag aflevering 4, de Egyptische restaurateur. irhout rené van trigt ijver mo Elyuusef heeft zijn beide <end en vernoemd naar een berg T|sraël, Massada. Eén zaak is Is twee jaar gevestigd in jn.|>rhout, de andere opende hij 990 in Hillegom. Het zijn )Ubnc* cafés, beide tevens steak- se. Je kunt er terecht voor lunch, koffie met een krant- een diner. Overdag is het ^er in Voorhout, het winke- wee< d publiek trekt volgens ïi nv uusef meer naar Sassen- „Voorhout is daarnaast slaapdorp", zegt hij. „Veel ne! usen werken overdag buiten un dorp om er 's avonds weer Jg te keren. Dan wil een sa- tje, mijn best verkopende OE' echt, er nog weieens in- 23-2) ïl." twee zaken heeft Elyuusef t cadeau gekregen. Toen hij lillegom begon, stuitte de jgf lememer op veel verzet van artbewoners, die hun straat- )iri it me de komst van het ld café verstoord zagen. De rt protesteerde buitenge in heftig, deels uit jaloezie, tls uit de vrees voor overlast, che uusef, de buurt tegen hem, 0mr de gemeente aan zijn zij- streed door en won het ge- thtvan de bewoners uitéin- tijk bij de Raad van State, die 3li rdeelde dat de vestiging wel etW gelijk een horecabestemming d De felle tegenwerking had m bij vlagen gedeprimeerd, P Elyuusef, maar de strijd d hem ook gescherpt. Alle commotie en publiciteit waren commercieel gezien niet slecht, volgens Elyuusef had het tu mult hem ook extra klanten be zorgd. De joodse Mimo Elyuusef wordt in 1955 in El Hasafa ge boren, een klein dorpje in het noorden van Egypte. Het gezin verhuist naar Israël als Mimo twaalf jaar is. Na wat omzwer vingen in Frankrijk en Zwitser land komt de Egyptenaar op zijn 26ste uit economische mo tieven naar de bollenstreek. Hij krijgt tal van baantjes en gaat uiteindelijk werken in de keu ken van de Cruquius, een epi- lepsiecentrum. Op een gegeven moment motiveert het werk hem niet meer. De jonge Elyuusef wil meer, heeft dat niveau wel gezien en is het grove taalgebruik in de keuken meer dan zat. Hij trouwt een Nederlandse vrouw en zij krijgen een kind. Dan ko men de tegenslagen. Zijn relatie loopt stuk en in 1988 raakt hij zwaar gewond als Elyuusef op de Ringvaart geschept wordt door een auto. Gescheiden, zonder vrienden, arbeidsonge schikt en maandenlang vaste klant bij een revalidatiecen trum, raakt hij in een diep dal. De persoonlijke crisis beteken de de ommekeer in zijn leven. Het is uiteindelijk de eenzaam heid die hem naar de horeca drijft. Met zijn spaargeld, geld van zijn vader, zijn vrienden en een lening van de bank koopt hij voor 170.000 gulden een Mimo Elyuusef in zijn restaurant Massada in Voorhout. FOTO DICK HOGEWONINC zaak in Hillegom. Werken in de als zijn huiskamer. Hij leert veel horeca blijkt een goede thera- Hillegommers kennen, stuurt pie. Zijn werk wordt zijn privé- bloemen bij bruiloften en loopt leven, zijn zaak beschouwt hij zelfs begrafenissen af. Veertien uur per dag werken blijkt voor Elyuusef niet zo moeilijk op te brengen, hij heeft toch niets an ders te doen. Ondanks de hetze van sommige buurtbewoners, of misschien wel dankzij, bouwt hij zijn zaak uit en opent Elyuusef in Voorhout in 1997 zijn tweede zaak. Met zijn Egyptische achter grond verbaast Elyuusef zich nog steeds in Nederland. „Als je maar hard werkt, kun je alles bereiken wat je wilt. In Egypte is dat anders, dat is niet zo'n in ternationaal handelsland en daar werkt het allemaal veel corrupter", vindt Elyuusef. Ook is alles zo goed geregeld in Ne derland. Soms iets te. Elyuusef krijgt het weieens benauwd van al die voorschriften op het ge bied van belasting, hygiëne, mi lieu en personeel. Toch heeft hij zes personeelsle den in vaste dienst, voorname lijk Nederlanders. Daar zit een strategie achter: „Nederlandse klanten vinden het prettig om door Nederlanders geholpen te worden. Bij veel Nederlanders hebben buitenlandse restau rants een slecht imago, onhygi ënisch. Dat is niet altijd terecht, maar vaak wel. Nederlands per soneel schept vertrouwen", al dus Elyuusef. Zijn uitgebreide, niet al te ingewikkelde kaart doet het goed in Voorhout en Hillegom. Het eetgedrag van de Nederlanders verbaast hem wel eens. „Niet alleen lekker, maar vooral veel." DE NIEUWE VACATURESITE VOOR CAD EN ICT PERSONEEL! utivuj.iobiueb.nl den haag gpdcontant storten op andermans rekening sinds 1 april verdub beld is. Voor die datum waren de kosten vijf gulden. Bij de Postbank kost contant storten op andermans rekening 4,75 gulden. Bij de Rabobank berekenen ze eigen klanten 2,50 gulden en 'vreemde' klanten betalen een percentage met een minimum van 7,50 gulden. Maar het kan gratis via een om weg. Contant storten op de ei gen rekening kost niets. De klant kan daarna meteen een overschrijfformulier invullen. „Dat is gratis", zeggen de drie banken. Een klant van de ABN Amro wilde deze week 1Ó0 gulden contant geld overmaken naar de rekening van een vriend. De baliemedewerker deelde mee dat dat tien gulden kost. Daar had hij nog nooit van gehoord. De filiaalchef wilde het wel toelichten. Het tientje hoort bij het ontmoedigingsbeleid. Het kost allemaal teveel geld en moeite om baliemedewerkers dit soort simpele handelingen te laten uitvoeren. Vanuit het hoofdkantoor in Amsterdam meldt een woord voerder dat de prijs voor het ECONOMIE WIJZER mee. De dienst viel jarenlang onder de PTT. Vergeten door de overheid profiteerde de Dienst Omroepbijdragen mee van de privatisering. Nu werken de personeelsleden als Zelfstandig Bestuursorgaan onder het mi nisterie van OC en W. De bijna- privatisering heeft wel veel ver andering teweeg gebracht. Ma nagers gingen mee in de mar- ketingstroom en nieuwe tech nieken werden geleerd. Volgens Rosario werkt de dienst boven dien de laatste jaren efficiënter. Bod fabrikant straaljagers op Le Figaro parus afp/krf/anp Serge Dassault, topman van de Franse vliegtuigbouwer Das sault Aviation, onderhandelt over de aankoop van het con servatieve dagblad Le Figaro. De huidige eigenaar, het me diaconcern Hersant, wil een groot deel van de aandelen ver kopen. „Als Hersant wil verko pen, dan liever aan mij dan aan een ander", aldus Dassault. Hij vindt Le Figaro een uitstekende liberale krant, maar ziet nog wel mogelijkheden voor verbete ring. Volgens Dassault moet Le Fi garo een luidere politieke stem laten horen. „De krant moet met ideeën komen die het mo gelijk maken het werkloos heidsprobleem op te lossen." Le Figaro - opgericht in 1828 - behoort tot de grootste en in vloedrijkste kranten in Frank rijk. Dassaults bedrijf is fabri kant van onder meer de ge vechtsvliegtuigen Mirage en Ra fale. Serge Dassault kreeg een smet op zijn blazoen door de smeergeldaffaire in België die NAVO-topman Claes zijn baan kostte. De Fransman kreeg twee jaar voorwaardelijk. De belabberde opkomst voor de Europese verkiezingen geeft aan dat er iets niet klopt. Politici willen ons graag doen geloven dat het aan ons ligt, de kiezers dus. Wij zouden niet begrijpen dat Europa vreselijk belangrijk is en door niet te stemmen zou den we onze burgerplicht verzaakt hebben. Het is ook mogelijk dat het Nederlandse beleid ten aanzien van Euro pa niet klopt. Laten we in ieder geval vast stellen dat Europa niet 'leeft': de gemiddelde Nederlandse burger kan er niet warm of koud van worden. Maar dat ligt niet aan die burger. Dat zoveel mensen zo onver schillig zijn, is niet zo verwonderlijk gezien de opstel ling van onze poli tici. Want met uit zondering van de kleine christelijke partijen, de SP en Groen Links doen alle partijen alsof het wel goed zit met dat grote Eu ropa. Zeker de re geringspartijen, maar ook het CDA laten ons geloven dat de Nederland se economie al leen maar beter kan worden van haar integra tie in de Europese economie en dat niemand er op achter uit gaat. Dat is natuurlijk niet zo, maar u en ik krijgen het prijskaartje niet gepresenteerd. Zolang dat niet duidelijk is, hebben we geen reden om ons druk te maken. Want laten we wel wezen: Nederlanders blijven kruideniers. Pas als politici naar onze portemonnee wij zen, worden we alert. Mis schien wordt het tijd om dat prijskaartje eens te laten zien. Een goed begin zou de invoe ring van een Europese belas ting zijn. Nu dragen Neder landers gemiddeld 400 gul den per jaar per persoon af aan 'Brussel', oftewel onge veer 1.000 gulden per gezin. U merkt dat niet, maar u be taalt elke keer als u afrekent in de winkel twee percent van de 17,5 procent BTW aan de Europese Unie. Gezinnen die relatief veel van hun inkomen consumeren, betalen dus ook relatief veel aan Europa. Door een Euro pese belasting in te voeren zouden de partijen de gevol gen van hun Europees beleid voor iedere burger inzichte lijk maken. Groen Links, dat ambitieus vóór Europa is, zou de bur gers ervan moeten overtuigen dat ze méér per gezin moeten afdragen. Geen 1.000 maar pakweg 1.400 gulden per ge zin om een Europees sociaal ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit beleid en snelle uitbreiding met Oost-Europese landen mogelijk te maken. Stemmen voor Groen Links zou dan ook betekenen: stemmen voor generositeit in Europees verband. Gezien hun Europese ambi ties zouden ook PvdA en CDA campagne moeten voeren voor verhoging van de Euro pese belasting. De WD zou duidelijk moeten maken dat de afdracht eerder omlaag moet. De SP zou ervoor kun nen pleiten de betaling te sta ken totdat de Europese Com missie ermee ophoudt de be langen van vooral grote be drijven te be hartigen. Wed den dat met zulke keuzes niet dertig, maar 85 per cent van de Ne derlanders naar de stembus rent? Toen staatsse cretaris Ben schop (Europe se zaken) op 9 een bijeen komst van de Vereniging De mocratisch Eu ropa en Maison Descartes de vraag kreeg hoe hij over het meebetalen aan Europa denkt, maakte hij duidelijk de voorkeur te geven aan de be staande situatie. De kosten voor de eventuele uitbreiding wilde hij het liefst zo dekken dat niemand er iets van zou merken. Met het oog op de geringe belangstelling voor Europa vroeg hij zich af cf zo'n belasting wel haalbaar was. Impliciet gaf hij toe weinig vertrouwen te hebben in de Nederlandse bereidheid om voor Europa te betalen. En quêtes geven hem gelijk. Ne derlanders vinden de Euro pese integratie en de euro best, maar een grote meer derheid zou tegen zijn wan neer het geld gaat kosten of ten koste gaat van de Neder landse soevereiniteit. Nu kost de integratie ook geld en gaat het ten koste van de Neder landse soevereiniteit, dus zou een meerderheid van de Ne derlanders tégen het Euro pees beleid van Nederland moeten zijn. Vandaar dat de grote partijen niet met de volle waarheid voor de dag durven te komen. Hun verkiezingscampagne was niets meer en niets min der dan een voorlichtings campagne. Wij, Nederlanders moesten geloven dat Europa goed voor ons is en dat we daarom moesten gaan stem men. Een Europese belasting zou de discussie eerlijker ma ken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9