Militaire rechter uit Turkse rechtbank Buitenland f Wederopbouw Balkan: lange en moeizame weg Serviërs en Albanezen maken ruzie om ziekenhuis U(JK martelt en moordt Regering: Geen reden voor noodhulp Suriname Bookmakers betwijfelen of huwelijk Edward standhoudt Politiek verziekt ontwikkeling Suriname RDAG 19 JUN11999 haene roept hulp in van topbankier ga» Belgische boeren zitten op bussen dioxine-vrije melk ens een demonstratie tegen premier Dehaene. De demissio- Belgische regering heeft inmiddels oud-topbankier Fred iffart te hulp geroepen. Hij moet in nauw overleg met de ir de dioxinecrisis getroffen sectoren voor 30 juni een voor- uitwerken voor een schadevergoeding. Premier Dehaene ting gisteren vertegenwoordigers van de landbouw- en dis- itiesector die hun producten niet meer kwijtraken. Ze kla steen en been over de financiële schade die ze daardoor lij- ien over dreigende faillissementen. Chaffart (63} was tot vo- aar voorzitter van het directiecomité van de Generale Bank. foto reuters yves herman itwapeningsakkoord Oost-Timor lRTA Het Oost-Timorese verzet en de voorstanders van inte- ie van de voormalige Portugese kolonie in Indonesië heb- gisteren in Jakarta een ontwapeningsakkoord getekend, ie partijen beloven hun wapens aan de Indonesische politie geven en orde, veiligheid en een heilzame vrede' te bevor- >n. Over de tekst van het document is drie dagen onderhan- op het ministerie van justitie in Jakarta. Op 8 augustus imen de Oost-Timorezen in een referendum over de vraag ebij Indonesië blijven. Sinds Jakarta in januari besloot een sraadpleging te houden, werd het gebied overspoeld door elddadige acties van milities die achter Indonesië staan. epelere regels vuurwapens in VS iton Het door Republikeinen beheerste Amerikaanse van Afgevaardigden heeft besloten de beperkingen op wa- ,__rerkopen op beurzen te versoepelen. Dat is een duidelijke winning voor de wapenlobby. President Bill Clinton erken- isteren dat zijn pogingen om de wet juist aangescherpt te [en zijn mislukt. De wapenlobby National Rifle Association A) 'heeft mij inderdaad verslagen', bitste Clinton op vragen journalisten. De uitslag van 218 tegen 211 stemmen 'is een e overwinning voor de NRA, maar een grote tegenslag voor eiligheid van onze kinderen', zei Clinton. island geeft gevangenen amnestie kou» In een poging*de omstandigheden in de beruchte en efbare Russische gevangenissen te verbeteren, heeft het lische parlement, de Doema, gisteren ingestemd met am- 'i voor 94.000 gevangenen. De Staatsdoema stemde una- voor het voorstel om veteranen, invaliden, bejaarden, nven met kinderen en mensen die voor de eerste keer vast- in voor kleine vergrijpen de komende zes maanden vrij te In tegenstelling tot de meeste wetten behoeft een amnes- :t door het hogerhuis en de president te worden goedge- rd om van kracht te worden. 1 scheldt landen deel schulden kwijt t{D De armste landen in de wereld wordt ongeveer 70 mil- dollar van hun schulden kwijtgescholden. Dit zijn de zeven itste industrielanden (G7) gisteren tijdens hun jaarlijkse overleg, ditmaal in Keulen, overeengekomen. Het zijn 41 len die van het besluit kunnen profiteren. De schuldenlast die landen beslaat 220 a 230 miljard dollar. In eerste instan- ledraagt de schuldverlichting 27 miljard dollar. Dat bedrag eft een deel van de verplichtingen die de arme landen heb- tegenover instellingen als het Internationaal Monetair ds (IMF) en de Wereldbank. Het resterende bedrag moet pen uit bilaterale regelingen tussen de rijke landen en hun 'leuren. j ugssmokkelaars gearresteerd mbo Vier mannen en twee vrouwen zijn in Suriname rresteerd na de geruchtmakende smokkel van 700 kilo cocaï- laar Nederland, begin mei. De aanhoudingen zijn in de af- ipen dagen verricht, na onderzoek door de Surinaamse poli die informatie kreeg uit Nederland. Het is voor het eerst js jaren dat er uitwisseling van gegevens plaatsvindt tussen itie in Suriname en Nederland. Dit gebeurt naar verluidt niet le formele kanalen. De 700 kilo cocaïne werd in dozen mten en fruit ontdekt op Schiphol. De partij werd vervoerd een KLM-toestel dat een rechtstreekse vlucht maakte van amaribo naar Amsterdam. Voor zover bekend zijn er in Ne land nog geen arrestaties verricht. igelse hond neemt trein naar huis ÏÜK_i Een Engelse hond heeft zelf de trein naar huis geno- ii nadat zijn bazin hem op het perron had laten staan. De ie Bobdog was volgens de omroep BBC op het station van wbridge achtergebleven, nadat zijn bazin in de trein naar vport in Wales was gestapt. De hond was er kennelijk van op 'oogte dat er elk uur een trein naar Newport gaat. Precies uur later stapte hij in. Met hulp van enkele medewerkers de spoorwegen werden hond en bazin herenigd. toging in Londen loopt uit op rellen Biüi In het centrum van Londen zijn gisteren bij een uit de d gelopen antikapitalistische demonstratie twee betogers 'ond geraakt doordat ze werden aangereden door politie- ftuigen. De betoging, waaraan 4.000 mensen deelnamen, geficht tegen banken en andere financiële instellingen. De 'onstranten sloegen ruiten in en bespoten gebouwen met föti Ook vernielden ze een McDonald's restaurant. De ge- 'nden vielen toen de politie in busjes probeerde weg te rijden 'dat hun voertuigen door de menigte werden aangevallen. De oging, die door de organisatoren 'Carnaval tegen het Kapita le' wordt genoemd, was bedoeld als tegenhanger van de top de G-7 in Keulen. Proces PKK-leider Öcalan mag bijna 'eerlijk' worden genoemd Het Turkse parlement heeft gisteren met een ruime meerderheid een gondwetswijzi- ging aangenomen die de status van de 'staatsveiligheidshoven' wijzigt. Alle vier rech ters in deze hoven zijn voortaan burgers en geen militairen. Daarmee komt Turkije te gemoet aan een van de belangrijkste eisen van de Raad van Europa om het proces te gen de leider van de Koerdische Arbeiderspartij, PKK, Öcalan eerlijk te kunnen noe men. istanbul jessica lutz correspondent öcalan zal niet meer door een militaire rechter worden be recht. Op 23 juni worden de zit tingen hervat. Tegen de PKK- leider wordt de doodstraf ge- eist. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg, dat door Turkije erkend wordt, nam vorig jaar al het besluit dat het de uitspra ken van de Turkse staatsveilig heidshoven niet meer als rechtsgeldig zou beschouwen wegens de aanwezigheid van de militaire rechter. De grondwetswijziging is overigens in zekere mate een cosmetische aangelegenheid. Menig Turkse mensenrechten advocaat beklaagt zich regel matig dat de militaire rechters nog de meest onpartijdigen zijn en zeker de wet het beste ken nen. Los van het besluit is deze week de instructie uitgevaar digd voor de staatsveiligheids hoven dat 'propaganda voor il legale organisaties via de pers' gelijkgesteld dient te worden aan 'hulp en logistieke steun aan een gewapende organisa tie'. In de praktijk betekent deze instructie dat journalisten en schrijvers die terecht staan voor hun ideeën een veel zwaardere straf zullen krijgen. Alle lopen de zaken moeten op grond van deze richtlijn opnieuw worden bezien. De eerste schrijver die de dupe is, is de socioloog Is mail Besikci die voor het verde digen van zelfbeschikkingsrecht voor de Koerden al meer dan 100 jaar moet uitzitten. Het ministerie van binnen landse zaken heeft bovendien eerder deze maand voor de pers een lijst met verboden woorden samengesteld. In eer ste instantie geldt deze alleen voor de staatstelevisie TRT en het semi-officiele persbureau Anatolië, maar het ministerie heeft laten weten het erg op prijs te stellen als alle media de lijst hanteerden. De uitdrukking 'burgers van Koerdische origine' is voortaan uit den boze. In plaats daarvan moeten journalisten 'Turkse burgers' gebruiken, of 'Turkse burgers die door separatistische kringen als Koerd beschreven worden.' den haag raymond peil Eerst de vluchtelingen, daarna de wederop bouw. Dat is de volgorde die internationale organisaties aanhouden bij het weer leef baar maken van de Balkanlanden. „Het grote aantal vluchtelingen legt economisch en sociaal een enorme druk op de voorma lige leden van Joegoslavische federatie." Dat laatste is de enige ferme uitspraak van de Wereldbank en de Europese Unie, nadat zij samen een voorzichtige poging deden om de route naar wederopbouw uit te stip pelen. De internationale organisaties vinden eensgezind dat de ruim een miljoen vluch telingen eerst een dak boven het hoofd moeten hebben. Liefst vóór oktober, wan neer de strenge Balkanwinter al kan uitbre ken. Het wordt ondoenlijk geacht om te midden van de vluchtelingen de economie van de getroffen landen van de grond te til len. De grote stromen ontheemden kosten de twintig jaar in de tijd teruggezette eco nomieën van Macedonië, Albanië, Kroatië, Bulgarije, Roemenië en Bosnië bovendien zo veel geld en inspanning, dat internatio nale hulp aan de vluchtelingen de hoogste voorrang heeft. Naarmate de bombardementen langer duurden werden, de schattingen bij de We reldbank en Internationaal Monetair Fonds (IMF) over de schade en kosten van herstel somberder. De laatste schatting becijfert de benodigde humanitare hulp, voor acute noodsituaties, intussen op ruim 1,6 miljard gulden. De Wereldbank, het IMF, de Euro pese Unie en een aantal onderdelen van de Verenigde Naties zeggen toezeggingen voor dit bedrag te hebben. Het voormalige Joegoslavië - onder en na Tito - was het trekpaard van de Balkaneco nomie. Handel met de buurlanden, een bloeiende im- en export alsmede doorvoer naar verder gelegen gebieden brachten veel geld in het laatje. Van ongeveer 250 miljard gulden in 1990 is het nationaal inkomen, zo blijkt uit cijfers van het Ekonomski Institut in Belgrado, achteruitgehold naar 16,7 mil jard. In de buurlanden Roemenië en Bulgarije is de situatie aanzienlijk minder drama tisch. Bosnië, Kroatië, Macedonië en zeker Albanië staan er echter verre van rooskleu rig voor. In Bosnië bleek al dat de weg naar herstel, na een oorlog, lang en moeizaam is en geplaveid met zeer veel armoede. pristina harald doornbos correspondent Albanese en Servische dok toren zijn gisteren voor het ziekenhuis van Pristina bij na met elkaar op de vuist gegaan. De Albanese medi ci, die in 1991 massaal zijn ontslagen toen het Milose vic-regime een einde maak te aan de autonome status van Kosovo, eisten dat ze hun banen terugkrijgen. Het Servische medische personeel dat nog in het zie kenhuis werkt, blokkeerde de Albanezen de doorgang omdat ze niet van te voren op de hoogte waren gesteld van de komst van de Alba nezen. Britse NAVO-troepen werden snel naar het zie kenhuisterrein geroepen, toen beide groepen dokters met elkaar slaags dreigden te raken. „Het enige dat wij willen, is onze baan terug", aldus Valdeta, een Albanese arts die voor de door Serviërs geblokkeerde hoofdingang staat. „Destijds zijn wij ten onrechte ontslagen, ze be handelden ons altijd als tweederang burgers. Daar moet een einde aan ko men." Het personeel in het ziekenhuis van Pristina is voor het grootste gedeelte Servisch. Zij namen in het begin van de jaren '90 de leeg gekomen plaatsen in van veel Albanezen die voor staatsinstellingen werkten en hun baan verloren. De Serviërs beweren dat dit onzin is en zeggen dat de Albanezen destijds zelf ont slag hebben genomen. „Er bestaat geen enkele reden om de Albanezen terug te nemen. Hadden ze maar moeten blijven", aldus een Servische dokter bij de ach teringang van het zieken huis. Een andere dokter be weert dat hij vannacht in het ziekenhuis gaat slapen om het gebouw te bescher men tegen de Albanese me dici. „Ze proberen ons te omsingelen, wij moeten ons verdedigen." •V&- _i Een Kosovaarse vluchteling wordt op weg naar huis gecontroleerd door Amerikaanse soldaten. De internationale hulporganisaties willen zo snel mogelijk onderdak voor alle vluchtelingen regelen. foto »ap* enric marti prizren dpa-afp Een 70-jarige man is gisteren in Prizren vermoord. Hij was een gevangene van het Kosovo Be vrijdingsleger (U£K) en was ge boeid toen hij, waarschijnlijk tijdens een verhoor, werd doodgeslagen. Militairen van de internationele troepenmacht KFOR kwamen voor hem te laat, maar ze wisten gisteren in Prizren vijftien andere gevange nen van het U£K te bevrijden. Het gaat om zigeuners, etni sche Albanezen en zeker één Serviër. Ze werden vastgehou den in een verlaten politiebu reau. De UQK-strijders, die de mannen gevangen hielden, zijn ontwapend en worden voorzo ver bekend niet vervolgd. Om middernacht moeten alle UC^K- strijders in Prizren hun wapens hebben ingeleverd, vindt de KFOR. Ten noorden van Prizren zijn volgens het onafhankelijke Joe goslavische persbureau Beta al ruim 20.000 Serviërs wegge vlucht. In Orahovac en omge ving zijn veel Serviërs gewapen derhand uit hun woningen ver dreven. Circa vijftien Servische vluchtelingen zijn door de U^K-strijders weggevoerd en de meesten zijn door de etnisch Albanese guerrilla's beroofd. Rond de plaats Orahovac zijn volgens vluchtelingen geen Ser viërs meer, op ongeveer hon derd bejaarden of gebrekkigen na. De KFOR-troepen in de streek ondernemen niets om de vluchtende Serviërs te bescher men, zo heeft Beta gisteren ge meld. Nederlandse militairen ma ken deel uit van de KFOR-troe pen in de streek. Zij houden zich in Orahovac vooral bezig met het overtuigen van de ach tergebleven Serviërs om in Kos ovo te blijven. den haag anp Surinaamse oppositie dat presi dent Wijdenbosch aftreedt een interne aangelegenheid is. Zij zullen de ontwikkelingen, 'vooral die met betrekking tot de democratische beginselen en spelregels' nauwgezet vol gen. Over de toekomstige ontwik kelingen zijn Van Aartsen en Herfkens niet pessimistisch. Een nieuwe Surinaamse rege ring zal zich voor een immense taak gesteld zien om onder meer de staatsfinanciën in orde te brengen, maar de 'krachtige stemverheffing van de Suri naamse bevolking' geeft hoop op een daadkrachtige aanpak. De Nederlandse regering ziet geen reden om humanitaire noodhulp naar Suriname te sturen. Hoewel de prijzen in dat land de laatste weken sterk zijn gestegen, is er aan voedsel geen gebrek. Dat komt mede door de massale steun van de Surinaamse gemeenschap in Nederland. Dat schrijven de ministers Van Aartsen van buitenlandse zaken en Herfkens van ontwik kelingssamenwerking in een brief aan de Tweede Kamer over de recente ontwikkelingen in Suriname. De bewindslieden onderstrepen dat de eis van de londen afp gin worden. Zeker is al dat ze zich na haar huwelijk 'koninklijke hoogheid' mag laten noemen en als titel 'the Princess Edward' mag voe ren. 'Prinses Sophie' is kenne lijk te 'echt' voor een gewoon meisje en de bruid vindt het zelf ook nergens voor nodig. Haar aanstaande heeft zich tot nog toe ook niet veel aan titels gelegen laten liggen en tekent altijd met 'Edward Windsor'. Naar verwachting zullen hon derden miljoenen de tv-uitzen- ding volgen, die door de BBC wordt uitgezonden. Zeker 24 zenders hebben de rechten ge kocht om de beelden van het Britse station rechtstreeks over te mogen nemen, waaronder het Nederlandse NET 5. De Britse bookmakers verwach ten dat Sophie Rhys-Jones voor het einde van 2000 een kind ter wereld zal brengen. Maar zij twijfelen eraan of haar huwelijk met de Britse prins Edward lang stand zal houden. De twee trouwen vandaag. Wie erop gokt dat er voor 1 januari 2001 een nieuwe prins wordt gebo ren, krijgt twee keer de inzet uitbetaald. Bookmakers betalen vijf keer de inzet, als Edward en Sophie zeker twintig jaar het echtelijk bed blijven delen. Verder wordt er in Groot- Brittannië driftig gespeculeerd over een mogelijke hertogstitel voor prins Edward. Zijn bruid Sophie zou dan vanzelf herto- Volgende week nieuwe acties tegen president Wijdenbosch paramaribo armand snuders correspondent De verwarring in Suriname wordt met de dag groter. Terwijl president Jules Wijdenbosch heeft aangekondigd dat er uiterlijk in mei van het volgend jaar nieuwe parlementsverkiezingen worden gehouden, zijn delen van het zittende parlement drnk doende om het staats hoofd af te zetten en te vervangen. Maar dat laatste gaat niet van een leien dakje. Want gelokt door allerlei schone belof ten en vermoedelijk forse geldbedragen springen parlementariërs als pingpong ballen heen en weer tussen oppositie en coalitie. Surinaamse politici noemen het uiteen vallen van de structuur op politiek ge bied het liefst polarisatie. Maar het is een wat al te duur woord voor iets dat wordt ingegeven door machtswellust, vriendjespolitiek, corruptie en omko ping. Juist datgene wat president Jules Wijdenbosch bij zijn aantreden beloofde aan te pakken, is gedurende zijn 2,5 jaar lange bewind uitgegroeid tot een pro bleem dat de complete ontwikkeling van Suriname stagneert. Toen Wijdenbosch in oktober 1996 de eed aflegde, telde de uit 51 zetels be staande Nationale Assemblée, het Suri naamse parlement, 9 fracties. Vandaag de dag zijn dat er 16. Of misschien wel meer, want van sommige parlementari ërs is onduidelijk in welk kamp ze zitten. Als draaikonten kiezen ze de partij waar ze denken persoonlijk het meest van te kunnen profiteren. Vooral binnen de Hindoestaanse Basis partij voor Vernieuwing en Democratie (BVD), een afsplitsing van de Verenigde Hervormings Partij (VHP), lijkt het ei genbelang zwaarder te wegen dan prin cipes. De partij van parlementsvoorzitter Marijke Djwalapersad begon met 5 ze tels in de coalitie, viel na een jaar op nieuw uiteen en keerde zich uiteindelijk ook tegen Wijdenbosch en diens Natio nale Democratische Partij (NDP). Met steun van de drie overgebleven BVD-parlementariërs vergaarde de op positie twee weken geleden een mini male meerderheid voor een ingediende motie van wantrouwen, waarmee het vertrouwen in Wijdenbosch en vice-pre sident Pretaap Radhakishun werd opge- zegd. Het was overigens een van de weinige keren dat de volksvertegenwoordiging onder Djwalapersad een besluit nam, want de afgelopen jaren werden de ver gaderingen gekenmerkt door geruzie en soms ordinaire scheldpartijen. In de dagen na de motie gebeurde er weer veel. De BVD'er Achmatallie Jainul- lah veranderde samen met ex-partijge noot Lachmiperkas Tewarie van gedach ten. Het tweetal besloot de verkiezing van de beoogde nieuwe president André Telting te dwarsbomen. Voor veel Suri- namers is het duidelijk dat zij zich heb ben laten lokken door fraaie beloften en een financiële vergoeding van de zijde van de NDP. Jainullah beweert overigens niet omge kocht, maar kritisch te zijn. Bij het dag blad De Ware Tijd denkt men wel beter te weten en is de, wat werd genoemd, 'koehandel van parlementariërs die zich verrijken' fel bekritiseerd. „Er wordt een loopje genomen met het volk. Wat voor figuren noemen zich niet allemaal verte genwoordiger van het volk. Het is om misselijk, kotsmisselijk van te worden." „Politici proberen er nu nog uit te sle pen wat er uit te slepen valt", vermoedt een politiek analist. „Van zo'n Jainullah is dat enigszins begrijpelijk. Die man is al zo vaak overgestapt dat hij geen enke le politieke toekomst meer heeft. Na de volgende parlementsverkiezingen hoor je van zo'n persoon nooit meer wat. Dus als een partij je dan geld of een leuk stukje grond aanbiedt in ruil voor je stem, is de verleiding groot. Dan houdt hij er tenminste toch nog iets aan over." „Maar die instelling is tevens funest voor de ontwikkeling van Suriname. De meeste politici willen niet het land maar zichzelf vooruit helpen. Deels ligt de schuld daarvan bij Nederland. Dat heeft in 1975 Suriname onafhankelijkheid ge geven zonder zich te realiseren dat men zelf helemaal niet in staat was het land te besturen. Eeuwenlang hebben Suri- namers in de schaduw van Nederlan ders gestaan die de dienst uitmaakten. Opeens kregen ze alles, en die weelde konden ze niet aan." Het aftreden van Wijdenbosch of het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zal volgens hem daarom weinig soelaas bie den. „Zolang de oude garde politici wei gert plaats te maken voor jongere idea listen, zal Suriname op de oude voet doorgaan. Het enige lichtpuntje is dat als het zover komt dat Telting president wordt, hij misschien in staat is schoon schip te maken. Hij is niet politiek geli eerd en heeft in het verleden bewezen dat hij van aanpakken weet. Het is een van de weinige mensen in het land die capabel genoeg is om leiding te geven en de reputatie heeft dat hij niet om koopbaar is." Of het moment aanbreekt dat Telting Wijdenbosch zal vervangen, moet de ko mende weken blijken. Het Gestructu reerd Samenwerkingsverband, bestaan de uit oppositie, bedrijfsleven en vak bonden, zal volgende week in reactie op de weigering van Wijdenbosch om te stappen, opnieuw acties ontketenen om hem onder druk te zetten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7