Ook Nederlands vet bevat dioxine Vrouw loopt in België egionellabesmetting op Binnenland Verdeelde reacties op plannen rekeningrijden VERRASSEND NIEUW DESIGN VAN TEAK ALUMINIUM !il vantiHMfclYkilli Belasting op vakantiegeld strookt met gelijkheidsbeginsel Dubbel feest in Ouwehands I^TERDAG 19 JUNI 1999 deal. Polfijn terug naar Golf van Biskaje fjccitie jans Voor de tweede keer in een halfjaar gaat de dolfijn jtenée maandag op transport van Waterland Neeltje Jans naar de Golf van Biskaje. De dolfijn was daar in november ook al naartoe gebracht. Door slecht weer strandde ze echter en werd ze opgenomen in Harderwijk. Renée is inmiddels genoeg her steld voor een tweede poging. Dolfijn Renée strandde in decem ber 1997 in Renesse, de badplaats waaraan ze haar naam dankt. De dolfijn leed aan longontsteking en werd in Harderwijk ver pleegd. In het voorjaar van 1998 mocht ze naar het dolfijnenop- vangbassin bij Neeltje Jans om zich voor te bereiden op terug keer in de natuur. In de Golf van Biskaje wordt Renée toege- oegd aan een school dolfijnen. Vissterfte na brand recyclingbedrijf botterdam Vele duizenden vissen hebben de afgelopen dagen het loodje gelegd in de sloten en singels in de wijken rondom het bedrijf Terlouw Recycling in Rotterdam. De vissterfte is een gevolg van een brand die woensdagmiddag uitbrak in een grote afvalberg op het bedrijfsterrein in Rotterdam-Zuid. Bluswater dat terechtiavam in de sloten zorgt voor zuurstofgebrek in de sloten en singels. Ook Groningen wil in softdrugs idningen Na Tilburg, doet nu ook Groningen serieuze pogin gen om koffieshops alleen nog door de gemeente goedgekeurde wiet te laten verkopen. Burgemeester Wallage laat onderzoeken ofhet mogelijk is inkoop door koffieshops toe te staan. Dat is nu nog strafbaar. Net als zijn collega Stekelenburg in Tilburg, wil Wallage met de gemeentelijke goedkeuring de softdrugshan- del uit de criminele sfeer halen, zo laat een woordvoerder van de gemeente weten. Ouderenbonden pleiten voor Pas 60 utrecht Drie ouderenbonden willen dat mensen al vanaf 60 jaar een kortingpas kunnen krijgen voor allerlei evenementen en openbaar vervoer. Ze reageren hiermee op het besluit van staatssecretaris Vliegenthart van welzijn om de partnerregeling van de Pas 65 af te schaffen. Partners tussen de zestig en 65 jaar mogen dan geen gebruik meer maken van de pas van hun ou dere partner. De ANBO, PCOB en NISBO vinden dat iedereen juist al vanaf 60 voor een seniorenpas in aanmerking moet ko men. Dat sluit beter aan op de wens van steeds meer ouderen om activiteiten te ondernemen. Als de pas naar zestig jaar gaat, kunnen volgens de ANBO zo'n 460.000 extra ouderen aanspraak maken op de pas. Spits tegelijk met Metro verkrijgbaar Amsterdam De gratis krant Spits van uitgeverij De Telegraaf is vanaf maandag bekrijgbaar op honderd locaties in de Bandstad. De krant zou begin juli pas verschijnen, maar komt nu toch uit op precies dezelfde dag als concurrent Metro. Spits verschijnt vanaf maandag in een oplage van 125.000 exemplaren op NS- stations in de Randstad en metro- en sneltramstations in Am sterdam. Spits' grote concurrent Metro verschijnt eveneens vanaf maandag in een oplage van 250.000 exemplaren. Beide kranten worden gefinancierd door de inkomsten uit adverten- Jongen dwong meisjes tot prostitutie den bosch De politie heeft een 17-jarige jongen uit Den Bosch aangehouden omdat hij minderjarige meisjes tot prostitutie zou hebben gedwongen. De verdachte heeft meerdere meisjes be naderd, aldus een woordvoerder van de politie. Uit het onder zoek is gebleken dat tenminste twee van hen op verschillende plaatsen in Nederland daadwerkelijk in de prostitutie terecht zijn gekomen. De zaak kwam aan het rollen toen de politie twee maanden geleden de vermissing onderzocht van een 16-jarig meisje uit Den Bosch. Postbode mag bermuda dragen Amsterdam Postbodes mogen op warme, zomerse dagen hun werk in bermudabroek verrichten. De Commissie Gelijke Be handeling vindt dat de werkgever niet mag voorschrijven een lange broek te dragen. Dat is in strijd met de wetgeving, want \Touwen kunnen kiezen tussen een broek en een broekrok. De commissie stemde in met de bezwaren van een van de postvak bonden die vond dat bij warm weer een bermuda functioneler is dan een lange broek. Een inwoonster van Paterswol- de, die dinsdag in het Gronin ger Martiniziekenhuis is opge nomen, blijkt besmet met de legionella-bacterie. Zij heeft deze besmetting waarschijnlijk tijdens een uitstapje in België opgelopen. De ruim zestig jaar oude vrouw is ernstig ziek en wordt kunstmatig beademd. In verband met dit geval van veteranenziekte hebben GGD's in het hele land gisteren hon derdtwintig leden benaderd van een landelijke hobbyver eniging waarvan de vrouw lid De vereniging heeft ruim Acht jaar cel en TBS voor moord op jongste zoon amsterdam anp Een 40-jarige man uit Diemen is door het gerechtshof in Am sterdam veroordeeld tot acht jaar celstraf en TBS. De man stak in mei 1996 met een mes in op zijn drie kinderen die op dat moment in bed lagen te slapen. Het jongste kind overleefde de aanslag niet; de andere twee raakten zwaar gewond. De straf is conform het eerde re vonnis van de rechtbank. De vader moet naast zijn straf bij na 27.000 gulden aan zijn kin deren en ex-echtgenote beta len. Het hof acht moord en po ging tot moord bewezen. Tijdens de zitting zei de ver dachte, dat hij onder invloed van voodoo (magisch religieuze riten die nder meer in Haïti worden uitgevoerd) tot zijn daad was gekomen. Het hof hechtte geen waarde aan die verklaring. De Diemenaar kwam tot zijn daad nadat een verzoeningspo ging met zijn vrouw mislukte en hij zelfmoord wilde plegen. Verdediger mr. G. Spong gaat in cassatie bij de Hoge Raad. Hij is teleurgesteld dat het hof vindt dat voodoo geen rol kan heb ben gespeeld. twee weken geleden.een jaar vergadering gehouden in een hotel in België. De leden zijn gewaarschuwd omdat de vrouw de besmetting mogelijk in dat hotel heeft opgelopen. Het hotel, waarvan de naam volgens de GGD niet bekend wordt gemaakt om paniek te voorkomen, kwam als mogelij ke besmettingsbron naar voren nadat was nagegaan waar de vrouw circa twee weken kort voor haar eerste ziektedag was geweest. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft haar collega's in België ingelicht over de mogelijke besmettings bron. Nog onduidelijk hoe gif in grondstof terecht is gekomen Het veevoerbedrijf Hendrix UTD in Boxmeer (Noord Brabant) heeft dioxine aangetroffen in dierlijk vet af komstig van twee Nederlandse bedrijven. Het is nog on bekend hoe de dioxine in het vet terecht is gekomen. De hoeveelheid dioxine schommelt rond de toegestane grens van zes picogram zes miljoenste gram) per gram. Het veevoerbedrijf heeft dit zelf bekendgemaakt. den haag peet vogels Het ministerie van landbouw is meteen van de vondst in kennis gesteld. Minister Brinkhorst van landbouw heeft de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees opgedragen onmiddellijk te beginnen met dioxinecontro les bij veevoerfabrikanten en bij acht bedrijven die vetten pro duceren voor verwerking in veevoer. Hendrix kwam eerder deze maand in het nieuws omdat het bedrijf verdacht werd van de le vering van veevoer dat mogelijk besmet was met Belgisch dioxi- nevet. Onderzoeken brachten echter geen verontreiniging aan het licht. „Vanaf dat moment zijn we alle grondstoffen gaan controleren op dioxine", aldus algemeen directeur P. van Huf- felen. „Nu hebben we een ver hoogde concentratie dioxine aangetroffen in vet afkomstig van de firma's Noba en Vier houten. Het betreft een lichte verhoging, maar we willen ui teraard geen enkel risico lo pen." De verontreiniging kwam aan het licht bij een grove test van het vet. „Nu gaan we een ver fijnde test uitvoeren, zodat we rhenen Het was gisteren dubbel feest in Ouwehands Dierenpark in Rhenen (Gelderland). Enerzijds be stond het park 67 jaar, anderzijds mochten de twee jonge tijgertjes Korol en Jantar voor het eerst het gro te Tijgerbos in dat speciaal voor de tijgers van Ouwehands is aangelegd. Moeder Vanilka hield haar kroost goed in de gaten en corrigeerde af en toe haar kleintjes door ze even goedmoedig in haar bek te nemen. foto anp rob doolaard het gehalte exact kunnen bepa len. Het zal echter wel op of rond de 6 picogram uitkomen", aldus Van Huffelen. Hoe de ver ontreiniging in het vet is geko men wordt nog onderzocht. „Laten we hopen dat het niet afkomstig is van Belgisch slachtafval", aldus Van Huffe len. „Wat me wel een beetje stoort is dat wij nu alle aan dacht krijgen", zegt hij. „Ande re voederbedrijven onderzoe ken volgens mij helemaal niet op dioxine. Dan vind je natuur lijk ook nooit iets." Bij Cehave, een grote voerfa- brikant in Veghel, wordt die suggestie verontwaardigd afge wezen. „Wij onderzoeken grondstoffen, veevoeders en de eindproducten zoals kippen vlees, eieren en producten waar de eieren inzitten, allemaal. Al onze producten zijn gecontro leerd voor ze naar de afnemers gaan", aldus de woordvoerder van Cehave. PvdA wil af van kabinetsafspraak over inflatie den haag anp De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil af van de afspraken die in het kabinet zijn gemaakt over het aanpassen van de be grotingscijfers aan de prijsont wikkeling. Fractievoorzitter Melkert noemt die afspraken gisteren in NRC Handelsblad 'ondoordacht'. Financieel spe cialist Crone van de PvdA zal het onderwerp volgende week aan de orde stellen bij de be handeling van de Voorjaarsno ta. Nu wordt in het voorjaar ge raamd hoe hoog de inflatie zal zijn. Op basis daarvan worden de uitgaven van de departe menten voor de rest van het jaar vastgesteld. Afgelopen voorjaar leidde een 'onrealisti sche' voorspelling van de infla tie tot een 'schijnbare bezuini- gingsnoodzaak', aldus Melkert. Crone wil terug naar de infla- tieregels zoals die voor deze re geerperiode bestonden. Die hielden in dat de departemen ten achteraf gecompenseerd werden als de inflatie hoger uit viel dan geraamd. Ook moesten ministeries extra bezuinigen als de inflatie achteraf lager bleek. Rechter gaat zelf kijken bij 'dierenbeulen' den bosch anp Kans op keus voor Amsterdam groot den haag anp Het voornemen van minister Netelenbos van Verkeer om re keningrijden op 1 september 2001 rond één stad in te voeren is met gemengde gevoelens ontvangen. De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 zijn voor stander. Het CDA blijft onver anderd tegen, evenals onder meer de ANWB, werkgeversor ganisatie VNO/NCW en de Ka mers van Koophandel in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De kans is groot dat de keus voor het experiment valt op Amsterdam. Slaagt dit niet, dan wordt het rekeningrijden afge blazen. Als de files wel afnemen dan komt er rekeningrijden rond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Netelen bos kiest na de zomer een stad uit. Het kabinet heeft tot gefa seerde invoering besloten van wege het massale verzet in de samenleving, vooral gevoed door de ANWB. De elektronische tolheffing geldt voor bijna alle weggebrui kers; automobilisten, motorrij ders, vrachtwagens en ook bui tenlandse auto's. Zij betalen 's ochtends tussen zeven en ne gen uur zeven gulden tol per passage. Voor automatische be- 1 taling is een chipapparaatje - de autobetaalbox - nodig. De prijs I is dan vijf gulden. Het appa raatje kost het eerste half jaar j 25 gulden en daarna 65. De hef fing is alleen stadinwaarts. De stichting Natuur en Milieu j is blij dat het kabinet elektroni- sche tolheffing invoert ondanks i het verzet van de ANWB. ,Als I tien tot vijftien procent van de mensen de spits mijdt, zijn de meeste files opgelost", voor spelt een woordvoerster van Natuur en Milieu. Milieueconoom prof. Rietveld van de Erasmus Universiteit verwacht veel van het experi ment. Hij rekent erop dat de andere drie steden op den duur het voorbeeld zullen volgen. „Maar natuurlijk had ik liever j gezien dat het kabinet de rug recht had gehouden. De spits- heffing had van mij ook wel ho ger gemogen dan de vijf gulden per keer voor abonnementhou ders", zegt Rietveld. Groot DNA-onderzoek in zaak serieverkrachter Utrecht utrecht anp Politie en Openbaar Ministerie in Utrecht zijn begonnen met een grootschalig DNA-onder zoek in de zaak van de Utrecht se serieverkrachter. Het onder zoek wordt gehouden onder 110 mannen. Die zijn geselec teerd uit een groep van 1.750 mannen. De serieverkrachter wordt verantwoordelijk gehouden voor zes verkrachtingen en twaalf pogingen daartoe in de periode van augustus 1995 tot februari 1996 en op 15 decem ber 1996. Dat leidde tot veel on rust in het groene gebied tussen de gemeenten Bunnik, De Bilt, Utrecht en Zeist. Het grootschalige onderzoek naar de serieverkrachter leverde in totaal 10.500 inlichtingen op, die allemaal dubbel zijn nage trokken. In totaal werden 1.750 mannen als mogelijke verdach te genoemd. Het grootste deel van deze mannen werd na on derzoek en verhoor uitgesloten als verdachte. Aan de hand van sporen die de dader heeft achtergelaten heeft het Gerechtelijk Laborato rium een DNA-profiel vastge steld, een soort genetische vin gerafdruk. De officier van justi tie heeft de 110 mannen in een brief verzocht om vrijwillig mee te werken. Aan de hand van wangslijm stelt het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk het DNA-pro- fiel vast. Dat wordt vervolgens vergeleken met het DNA van de dader. IiMMIIHIB Politierechter mr. E. Gelderman gaat maandag persoonlijk poolshoogte nemen bij twee Deurnese agrariërs. Het Open baar Ministerie wil dat het fa miliebedrijf van twee broers tij delijk wordt gesloten vanwege de wantoestanden die er zou den heersen. Officier van justitie mr. T. de Jong eiste gisteren voor de rechtbank in Den Bosch de tij delijke sluiting van de bedrijven voor acht maanden. De Jong meldde de rechtbank dat in no vember vorig jaar op het bedrijf van de oudste broer varken- kadavers werden aangetroffen, dat de koeien 'tot hun uiers in de bagger' stonden en dat drijf- mest en afgewerkte olie van het terrein zo de sloot in liepen. Bij de jongere broer was het al niet veel beter, aldus De Jong. ■i'imiii Het stijlvolle programma New Batavia wordt door Van Til exclusief aangeboden. Alle door ons gepresenteerde modellen worden door hoog gekwalificeerde meubelmakers ver vaardigd uit massief plantage-teak. De strakke vormgeving en alu details passen uitstekend in de eigentijdse interieursfeer. Introductieprijs 2995,- met aluminium pootjes. Zolang de voorraad strekt normaal 5495,- Introductieprijs 3995,- |:H aluminium pootjes Zolang de voorraad strekl normaal 2725,- Introductieprijs 1995,- DESIGNCENTRUM Bijlmerbewoners staan in de rij voor medisch onderzoek amsterdam Ongeveer zestienhonderd Bijl merbewoners hebben zich aan gemeld voor het lichamelijk on derzoek voor mensen met me dische klachten na de Bijlmer ramp. Hoeveel hulpverleners aan het onderzoek meedoen is nog niet bekend. KLM Arbo Services coördi neert het onderzoek in op dracht van het ministerie van volksgezondheid, de gemeente Amsterdam en de KLM. De ge meente staat tevens garant voor het onderzoek van politiemede werkers die bij de ramp betrok ken waren. Als alles goed gaat kan het grote onderzoek in oktober be ginnen. Eerst moet zeker zijn dat het VU-ziekenhuis en het OLVG deze opdracht aanvaar den. haarlem dennis weber nieuwsanalyse De Hoge Raad heeft afgelopen woens dag beslist dat de fiscale behandeling van vakantiegeld niet in strijd is met het gelijkheidsbeginsel. Dit betekent dat de vele Nederlanders die tegen de belas tingheffing over hun vakantiegeld be zwaar hebben gemaakt, geen geld terug krijgen van de belastingdienst. Mensen die vakantiebonnen krijgen, met name in de bouwnijverheid en de landbouw, hoeven maar over 75 procent van de waarde van deze vakantiebonnen belasting te betalen. Diegenen die ge woon vakantiegeld krijgen, moeten over het gehele bedrag dus over 100 procent belasting betalen. Hier is duidelijk spra ke van een verschil in behandeling. Om dat in de Grondwet gelijke behandeling voor iedereen is vastgelegd, zouden werknemers die vakantiegeld krijgen in plaats van vakantiebonnen óók maar over driekwart daarvan belasting hoeven te betalen. Op grond hiervan leek een beroep op het gelijkheidsbeginsel bij de Hoge Raad terecht. Ruim twee jaar geleden kwam dit in het nieuws en spontaan begonnen duizenden belastingbetalers bezwaar te maken. De Hoge Raad heeft na twee jaar echter beslist dat er geen strijd is met het gelijkheidsbeginsel. Het is een van de belangrijkste uitspraken die de Hoge Raad ooit heeft gedaan aangezien er miljarden op het spel stonden. Het leverde een aardig juridisch steek spel op: In december 1997 had het hof Den Haag beslist dat er tussen vakantie geld en vakantiebonnen belangrijke ver schillen bestaan. Iemand die vakantie bonnen ontvangt, krijgt deze namelijk elke maand en moet daarover ook elke maand al belasting betalen. Terwijl hij zijn vakantiebonnen pas later, maar eens per jaar in geld krijgt uitgekeerd. Daarom was volgens het hof sprake van 'feitelijke en rechtens' ongelijke geval len. Voor de Hoge Raad bestreed de belas tingbetaler dit oordeel van het hof. Vol gens hem was het verschil, dat het Haagse hof had vastgesteld, niet groot genoeg om echt van ongelijkheid te kun nen spreken. Ik kan mij niet aan de in druk onttrekken dat de I loge Raad toch wel aanvoelde dat de belastingbetaler hier eigenlijk gelijk had. De fiscale ver schillen tussen vakantiebonnen en va kantiegeld zijn zeer klein. Wel handhaaf de de Raad de redenering, dat in het feit dat vakantiebonnen eerder belast wor den toch wel 'enig verschil' zit waardoor je deze anders zou kunnen behandelen. De belastingbetaler stelde daar tegen over dat dit verschil kon worden opge lost door de vakantiebonnen tussen de 4,5 en 5 procent lager te waarderen. En dus niet door de vakantiebon met maar liefst 25 procent lager te waarderen. Dat is onevenredig en volgens eerdere uit spraken van de Hoge Raad niet toege staan. De Hoge Raad antwoordde hierop dat de wetgever hiervoor echter 'zwaarwe gende motieven van sociaal-econo- misch-politieke aard' heeft gehad. Hier bij denkt de Hoge Raad aan het feit dat de lagere waardering van de vakantie bon destijds een onderdeel was van de Oort-wetgeving. De regering heeft des tijds met de Stichting van de Arbeid af gesproken dat bij de Sociale partners 'draagvlak' zou worden gezocht voor dit belangrijke wetsvoorstel. De Oort-wetgeving kon daardoor groen licht krijgen, waarna extra looneisen achterwege bleven. Met andere woor den; de regering moest destijds de be lastingafspraak wel maken, anders kwam het Nederlandse Poldermodel in gevaar. Ik kan aan de ene kant vrede hebben met deze beslissing. De Hoge Raad laat hier namelijk zien oog te hebben voor de praktijk, waarin pressiegroepen hun zin proberen door te drijven en waar mee de regering toch rekening moet houden. Aan de andere kant houdt de beslissing in dat de toepassing van het gelijkheidsbeginsel hier ondergeschikt wordt gemaakt aan de druk die belan gengroeperingen kunnen uitoefenen. En dat is zéér bedenkelijk. Marlboro ren,mm ..ƒ25,-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3