Inge de Bruijn verrast zichzelf Ploegleiders willen actie tegen Tourdirectie Sport Krajicek met hoofd vol twijfels naar Wimbledon j Michael de Roode van Bax naar Simeko 82 [ATERDAG 19 JUNI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET V 071-5356463 Volleyballers opnieuw met lege handen yam ADOLiDDe Nederlandse mannenvolleybalploeg heeft na zeven wedstrijden voor de World League '99 nog steeds maar één overwinning op het conto. Gisteravond in Valladolid was een niet groots Spanje toch iets te sterk: 3-2. De setstanden wa ren 22-25 25-16 23-25 25-21 15-12. Door dat resultaat is een plek in de eindstrijd van de beste zes in Argentinië voor Oranje weinig meer dan een illusie. De blik kan in de resterende duels vooral worden gericht op de laatste EK-kwalificatiewedstrijden en de Europese titelstrijd in Oostenrijk. Waterpoloërs ruim langs Wit-Rusland i/tfNENDAALDe Nederlandse mannenwaterpoloploeg is giste ren het EK-kwalificatietoernooi in Veenendaal gestart met een ruime zege op Wit-Rusland: 20-3 (3-1 4-1 5-0 8-1). Nederland krijgt vandaag met Turkije en morgen met Slowakije te maken. De beste twee landen plaatsen zich voor de Europese kampi oenschappen, september in Florence. Herkansing voor lichte dubbeltwee wenen De enige Nederlandse boot bij de wereldbeker roei- wedstrijden in Wenen is naar de herkansing verwezen. De lichte dubbeltwee met Pepijn Aardewijn en Maarten van der Linden finishte gisteren als tweede achter de Britten Tim Male en Tom k'ay. De Nederlanders lagen lang aan de leiding, maar op de laatste meters voor de finish werden zij verrast door de Britten. Machlas beslist volgende week arnhem Nikos Machlas neemt volgende week een besluit over zijn voetbaltoekomst. Volgens zijn zaakwaarnemer is Ajax, on danks het 'nee' van Vitesse-voorzitter Karei Aalbers, nog steeds één van de belangrijkste gegadigden. Daarnaast zijn Fiorentina, Bayern München en de Spaanse bekerfinalist Atletico Madrid in de markt. Aalbers zegt met Machlas de afspraak te hebben dat Vitesse alleen zal meewerken aan een transfer naar een buiten landse club. Volgens Engelse media heeft de Arnhemse club het oog laten vallen op de Belg Philippe Albert (31). De Belgische verdediger is overbodig geworden bij het Newcastle United van Ruud Gullit. Handbalteam voor twee jaar geschorst runnik Het vrouwenhandbalteam van Van Riet/Nieuwegein mag twee jaar geen Europese wedstrijden spelen, omdat het leam heeft afgezegd voor de City Cup-finale tegen het Joegosla vische Zork Napredak. Van Riet/Nieuwegein, met alleen speel sters van Oranje, moet bovendien een boete van 16.000 gulden betalen. De vereniging en het Nederlands Handbal Verbond gaan tegen het vonnis in beroep. Nederland verbood tijdens de Balkancrisis sportcontacten met Joegoslavië. Wereld- en Europees record op eerste dag NK zwemmen Meer nachtelijke vluchten voor fans EK 2000 ROTTERDAM GPD Voor Inge de Bruijn kun nen de Olympische Spelen van Sydney beter vandaag dan over ruim een jaar be ginnen. Op de eerste dag van de nationale zwem- kampioenschappen in Amersfoort bevestigde de 25-jarige PSV-zwemster met een wereld- en een Europees record dat zij in de vorm van haar leven is. AMERSFOORT ANP Binnen anderhalf uur raffelde ze achtereenvolgens de 50 me ter vrije slag af in 24,88 secon den en de 50 meter vlinderslag in 26,54 seconden. Het eerste betekende een Europees re cord, het tweede zelfs een we reldrecord. Het duurde even voor dit historische feit tot het publiek en de organisatie door drong. Het is immers alweer 32 jaar geleden dat Ada Kok op ei gen bodem een wereldrecord zwom. Dat gebeurde toen op de 200 meter vlinderslag in het Groningse openluchtbad De Papiermolen. Marcel Wouda, de laatste we reldrecordhouder van Neder landse zijde, week twee jaar ge leden voor zijn recordraces op de 200 meter wisselslag uit naar Bonn en Parijs, waarvan de zwembaden als aanzienlijk sneller te boek staan dan dat van Amersfoort. Op zo'n flit Inge de Bruijn is blij met haar wereldrecord op de 50 meter vlinderslag sende opening van de nationale titelstrijd, waar het er in eerste instantie om ging zich te selec teren voor de Europese kampi oenschappen in Istanbul (26 ju li t/m 1 augustus), was in het geheel niet gerekend. Een do pingcontrole ontbrak en bondscoördinator Ad Roskam moest druk aan het werk om binnen 24 uur een vliegende controleur te regelen. Want zonder dopingcontrole worden interationale records niet er kend. Inge de Bruijn had na Rio de Janeiro, waar ze twee weken ge leden twee Europese records zwom, nog een week doorge- traind bij Paul Bergen in het Amerikaanse Portland. Ze was aanzienlijk sneller dan in de Braziliaanse badplaats. Op de 50 meter vrije slag was het ver schil zeshonderdste van een se conde; op de 50 meter vlinder slag was de marge zelfs on waarschijnlijk groot: 0.42 se conden. „Dat kun je alleen doen op basis van een enorme wedstrijdervaring", wist bondscoördinator Ad Roskam. „Elke ademhaling, elke slag moet perfect zijn. Alles gaat in een flits. Als je erbij na moet denken, ben je verloren." Die routine heeft Inge de Bruijn zich in de loop van de ja ren eigen gemaakt. Het is al weer acht jaar geleden dat ze Europees kampioen op de 50 meter vlinderslag werd. Tussen die prestatie en het wereldkam pioenschap van vorig jaar in Hongkong ligt een periode van bijna een jaar nietsdoen. Totdat ze in de Amerikaan Paul Bergen de trainer vond die haar de dis cipline bijbracht om hard te werken. Het minder strenge re gime bij PSV in Eindhoven zorgt voor de afwisseling die ze nodig heeft. „Ik kan je niet ver tellen wat er in mij omging, toen ik die eindtijd van 26,54 zag", vertelde Inge. „Wel of geen wereldrecord. Ik wist het niet. Laat ik nou één honderd ste van een seconde sneller zijn dan Amy Van Dyken drie jaar geleden in Phoenix. Jammer dat het geen Olympisch nummer is." In Sydney liggen Inges kan sen op de 50 en 100 meter vrije slag. Haar 24.88 seconden op de 50 meter is naast een Euro pees record ook de beste we- reldseizoenprestatie op die af stand. Gezien de vorm waarin ze momenteel verkeert, is ook de dubbele afstand geen belet sel. Als slotzwemster voor PSV op de 4x100 meter vrije slag draai de ze nog even 56,5 seconden, waarmee zij haar Eindhovense vereniging aan een nationaal clubrecord hielp. Ook bij de mannen waren er enkelen, die zich nu al kwalifi ceerden voor de Spelen van Sydney: Pieter van de Hoogen- band en Marcel Veens op de 50 meter vrije slag en Marcel Wou da op de 200 meter wisselslag. Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat presen teert volgende week een spe ciale regeling die het vervoer van voetbalsupporters per vliegtuig ook 's nachts moge lijk moet maken. Door druk te op Schiphol is voor dit soort incidentele vluchten nauwelijks ruimte en de meeste regionale luchthaven zijn 's nachts gesloten. In Rotterdam dreigden daar door niet alleen tijdens EU RO 2000 van volgend jaar, maar ook dit najaar bij de thuiswedstrijden van Feyen- oord grote aantallen suppor ters na afloop van de wed strijden gedwongen te zijn in de havenstad te blijven. De vijf wedstrijden van EURO 2000 in Rotterdam zijn niet voor half elf 's avonds afgelo pen. Rotterdam Airport is nu nog 's nachts geopend, maar Netelenbos heeft eerder aan gekondigd nog deze zomer met een nachtregime te ko men. Dat regime houdt in dat het vliegveld vanaf elf uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends wordt gesloten voor commercieel vliegver keer. Voor het vervoer van voetbalsupporters wil de mi nister nu een uitzondering maken. De speciale regeling gaat in ieder geval gelden voor Rotterdam Airport en waarschijnlijk ook voor de luchthavens in Eindhoven en Maastricht. Pascal Vergeer rapste in Katwijk MTWUK MARC V Ooit was hij een grote belofte en werden hem goede kansen op een carrière als profrenner loegedicht. Maar het liep voor Pascal Vergeer allemaal heel anders. Dat de inmiddels 27-ja- Warmonder met een inter- club-licentie op zak nog steeds aardig op -de pedalen kan trap pen, bewees hij gisteravond tij dens de Boulevard Ronde in Katwijk aan Zee. Vergeer maak te deel uit van de kopgroep van zes renners, die al in de ope ningsfase ontsnapten. Uit het startersveld van ruim zeventig cyclosportieven en veteranen wist gedurende de rest van de koers niemand een geslaagde jump naar de leiders te maken. Onder de ogen van een flink aantal belangstellenden zette Vergeer, lid van het Lissese RTV De Bollenstreek, na de laatste bocht zelf de eindspurt in. Vrij gemakkelijk bleef hij de num mers twee en drie, Woubrugge- naar Peter van Vliet en Peter van Leeuwen uit Zoetermeer, voor. Jan Westland (IJmuiden), Robert van der Salm (Stomp- wijk) en Rob Ypenburg (Nieu- wegein) passeerden kort achter het eretrio de meet. tauvi|k aan Zcc.BouIcvard Ronde.Cyclospor- Once neemt ondanks verbod ploegleider Saiz mee naar Ronde van Frankrijk CHIASSO FRED SEGAAR Het peloton raast over de Katwijkse boulevard foto hielco kuipers Van Vliet (Woubrugge). 3. Van Leeuv salm (Slompwtjk). 6. Yper De georganiseerde ploegleiders komen maandag in Genève bijeen om te praten over mogelijke maatregelen tegen de So- cieté du Tour de France. De ploegleiders verwijten Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc verregaande willekeur aangaande het uitnodigingsbeleid van 's werelds belangrijkste wielerwedstrijd. Gisteren werd bekend dat ook de Italiaanse ploeg Vini Caldirola op 5 juli niet mag vertrek ken in le Puy du Fou. Eerder deze week al deed Leblanc het Nederlandse TVM van topsprinter Jeroen Blijlevens, Philip pe Gaumont, Lauren Roux Richard Vir- enque alsmede ploegleider Saiz en dok ter Terrados (beiden van ONCE, de ploeg van Laurent Jalabert) in de ban. De maatregel tegen Vini Caldirola, dat aanvankelijk wel was geïnviteerd, volgt op de uitsluiting van kopman Sergei Gontchar donderdag in de Ronde van Zwitserland. Bij de Oekraïner werd na een massale gezondheidscontrole, waar bij alle 146 renners werden getest, een te hoge hematocrietwaarde (te dik bloed) geconstateerd. Dit kan gevaar opleveren voor de ge zondheid. Eind 1996 hebben ploeglei ders, renners en de internationale wie- Ierunie UCI met elkaar afgesproken dat een renner in een dergelijk geval twee weken op non-actief wordt gesteld. Die periode loopt voor Gontchar enkele da gen voor de start van de Ronde van Frankrijk af. Volgens die regels is hij start gerechtigd in de Tour. Harald Morcher van Saeco werd om dezelfde reden als Gontchar uit de Ron de van Zwitserland verbannen. In zijn geval heeft dat echter geen gevolgen voor deelname van zijn ploeg aan de Tour. Saeco, met Mario Cipollini als trekpleister, staat nog steeds op de deel nemerslijst. Ook Mercatone Uno ont ving, ondanks de uitsluiting van kop man Marco Pantani in de Ronde van Italië, een uitnodiging in Le Puy du Fou te verschijnen. Te dik bloed duidt op het gebruik van het verboden middel EPO, maar levert daarvoor geen bewijs aangezien li chaamseigen EPO niet kan worden on derscheiden van lichaams vreemde. „We hebben die regel over de termijn van veertien dagen niet voor niets vast gesteld", zei Mapei-ploegleiders Patrick Lefevere gisteren. „Daarom begrijp ik niet waarom Leblanc deze maatregel neemt. Daarover willen, we opheldering. Mijn collega's zijn het me mij eens. We moeten gezamenlijk stappen onderne men en verwachten daarbij de steun van de UCI. Saiz is ook bij de vergadering aanwezig." ONCE heeft aangekondigd ondanks het verbod met Saiz naar de Ronde van Frankrijk te komen. De sponsor beroept zich op het vrije verkeer van diensten. Lefevere verwacht niet dat de ploeglei ders maandag zullen besluiten af te zien van deelname aan de Ronde van Frank rijk. „Wij zijn maar werknemers. De sponsors hebben de macht. Als Giorgio Squinzi (directeur van Mapei) zegt dat wij moeten deelnemen, wie ben ik dan om daar tegen in gaan?" Lefevere wil van Leblanc duidelijkheid over de gezondheidscontroles in de Tour. „We werden vorig jaar elke och tend wakker met grote angst over wat ons die dag weer te wachten stond aan controles." Zo werden de renners van TVM 's avonds meegenomen naar het politiebureau voor verhoor. Mede daar om organiseerden de coureurs enkele zitstakingen. „Ik heb hemel en aarde moeten bewegen mijn renners weer op de fiets te krijgen. Ik denk niet dat dat me dit jaar opnieuw zal lukken. Leblanc moet goed begrijpen dat in dat geval de Tour is afgelopen." Theo de Rooy, ploegleider van Rabo bank: „Het beleid van de Tour-organisa tie is niet meer uit te leggen. Er moet snel duidelijkheid komen. Ik denk dat we er maandag wel uitkomen. Er moe ten nu heel goede keuzes worden ge maakt, anders is er geen weg meer terug. Deze Tour wordt de belangrijkste van deze eeuw. Als er straks in Frankrijk ook maar een kleintje vonkje overslaat, krij gen we hetzelfde als vorig jaar. Met het enige verschil dat deze Tour dan niet in Parijs aankomt." Riis Telekom moet het in de komende Tour de France ook zonder Bjarne Riis stellen. De Deense Tourwinnaar van 1996 viel gisteren op weg naar de start in Belinzo- na van zijn fiets en liep daarbij breuken op aan zijn rechterpols en elleboog. Riis moet vier weken rust houden. Eerder raakte Telekom al Jens Heppner, Rollf Aldag en kopman Jan Ullrich kwijt. Riis was al fietsend in gesprek met ploeg maat Guerini toen hij een over de weg gelegen kabel trachtte te ontwijken en daarbij de macht over het stuur verloor. „Dit kan er nog wel bij", verzuchtte ploegleider Rudy Pevenage. „Het was nog een geluk dat Steffen Wesemann niet ten val kwam. Die reed vlak achter Riis." Riss stond drie weken geleden nog niet op het Tourlijstje van Telekom, maar door het uitvallen van drie ploeg maats, was hij alsnog aan de Tourploeg toegevoegd. Pevenage: „Het wordt nu een heel an der Tour voor ons. We gaan nu alles op Erik Zabel zetten. Die krijgt veel meer knechten mee dan hij ooit had durven hopen." Met mijn vorm ben ik absoluut niet blij' ROSMALEN GPD Komt het opnieuw van een mooie Londense zomer? Ri chard Krajicek, vorig jaar halve finalist op Wimbledon, zou het echt niet weten. De Muiderber- ger ging in zijn eerste test op het grastoernooi van Rosmalen met 7-6 1-6 6-4 onderuit tegen de Duitser Tommy Haas. Twij fel vult zijn hoofd, want Kraji cek boekte dit jaar op gras geen enkel aansprekend resultaat. Vorige week in Halle bleek de Tsjech Daniel Vacek in de eer ste ronde al een te groot obsta kel en in Rosmalen kon Krajicek zich tegen de Italianen Davide Sanguinetti en Vincenzo Santopadre zelfs concentratie verlies veroorloven. In de kwartfinale trof hij eindelijk een mentaal sterke tegenstander met een machtige opslag. Het duel met Haas moest alles dui delijk maken en legde de pro blemen van de Muiderberger pijnlijk bloot. Te afwachtend, niet constant genoeg op eigen service en niet scherp genoeg bij de weinige kansen die hij kreeg. Zijn situatie is een beetje te vergelijken met die van 1996, in de weken voor zijn triomf op Wimbledon. Krajicek voelde zich verre van lekker op gras, zat met zijn hoofd al op het strand en het Londense Grand. Slam-toernooi leek het zonder hem te moeten doen. Een unie ke metamorfose maakte hem van tobber tot winnaar van 's werelds meest aansprekende toernooi. ..Toch voel ik me nu anders", zegt Krajicek. „Door die erva ring weet ik dat mijn vorm op gras zo kan omslaan. Ik tref in de eerste ronde in de Noor Christian Ruud een redelijk eenvoudige tegenstander, heb dus nog tijd om mijn niveau op te krikken. Maar tevreden over mijn prestatie tegen Haas ben ik zeker niet. Tommy Haas, die op Wim bledon in de eerste ronde Peter Wessels ontmoet, is een tegen stander die Krajicek op gras lie ver niet treft. De Duitser heeft de baseline als vaste verblijf plaats en daar heeft Krajicek moeite mee. Op Wimbledon verloor hij bijvoorbeeld twee maal van André Agassi. Haas is van minder kaliber, maar wel degelijk een opponent van ni veau. Dit jaar drong hij door winst in Memphis, een finale plaats in Auckland (verlies te gen Sjeng Schalken) en een hal ve finale op de Australian Open door tot de top-twintig. Hij is momenteel de hoogst geplaats te Duitser op de wereldranglijst. Krajicek liet zich door Haas in slaap sussen. Er zat geen pit achter zijn slagen. „Ik hield me in, concentreerde me te veel op het voorkomen van fouten. En afwachten is op gras nooit goed. Je moet de bal aanvallen. Dit is een goede les voor mijn wedstrijd tegen Ruud, want die speelt hetzelfde spel. Ik zal agressiever moeten zijn. Ach, ik hoef in ieder geval niet bang te zijn dat ik te vroeg heb ge piekt." De weinige kansjes die je krijgt pakken, dat is grastennis. Ook daarom was de Muiderber- Een hoogstandje van Patrick Rafter in zijn partij tegen Kenneth Carlsen. De Australiër won met 6-3 6-4. ger blij met Haas als tegenstan der. In de eerste set had hij geen vat op de service van de Duitser en was hij kansloos in de tiebreak: 7-3. Krajicek her stelde zich, brak Haas vroeg in de tweede set en kreeg die ver volgens met 6-1 cadeau. Waar het publiek, dat voor het eerst deze week opleefde, hoopte dat Haas zo snel mogelijk naar Londen wilde, kwam het bedro gen uit. Haas brak de euforie met drie prachtige passeersla- gen in de derde *game van de derde set. Krajicek voegde er een dubbele fout aan toe en le verde zijn service in. Dat ene kansje, het kwam in de achtste game. Maar op breakpoint sloeg Krajicek een eenvoudige passeerslag in het net. „Heb ik een beetje tegen stander en dan verlies ik met een. Met mijn vorm ben ik ab soluut niet blij." Vanochtend vertrok 'King Richard' naar Wimbledon, waar hij nog even op de banen van de All England Club wil trainen. Dinsdag staat zijn eerste wedstrijd op het pro gramma. Krajicek is weg, dus in Ros malen komt het niet van de ge droomde ontmoeting met Pa trick Rafter in de halve finales. De Australiër combineert ont spanning in Rosmalen met overwinningen en rekende gis- foto reuters teren eenvoudig af met de Deen Kenneth Carlsen: 6-3 6-4. Met een daarna vertrok Rafter naar Landgraaf, waar hij hoopte op een ontmoeting met de Rolling Stones. In de andere halve finale neemt de Slowaak Karol Kuce- ra, die de Zweed Jonas Bjork- man in twee sets klopte, het op tegen Andrej Pavel. De Roe meen verschalkte Nicklas Kulti in de tiebreak van de derde set. LEIDEN AAP SIERA Naast het veldvoetbal kende de zaalvoetbaltak de afgelopen twee weken ook diverse over schrijvingen. Eredivisionist Bax kwam met drie opmerkelijke versterkingen. Vooral ex-inter national Ruud Rijsdijk en Harry de Haas moeten voor het nodi ge vuurwerk zorgen. Patrick Scheurwater besloot alsnog bij landskampioen Den Haag/Tri- meur te blijven. Ook Koude kerk, gepromoveerd naar de eerste divisie, ziet een aantal nieuwe gezichten. In de hoofd klasse behoren de twee gede gradeerde teams Simeko'82, dat zich versterkte met Michael de Roode van Bax, en Westlandia tot de titelfavorieten. Bax Zeefdrukkerij Gekomen: Ruud Rijsdijk (FCk de Hommel), Dennis Schroevers (HMSH) en Harry de Haas (SVH) Vertrokken: Ed Toel (Koudekerk) en Hennie Koet (gestopt) Selectie: Marijn Mokveld, Hans en Herman van Marwijk, Dennis Schroe vers, Harry de Haas, Mart Bax, Ruud Rijsdijk. Maickel Verver, Kees van Ton geren, Ceylan Arikan, Rene van der Gracht en Rob Wagenaar. Koudekerk/Garantdak Gekomen: Marco Verschelden (ZW7), Patrick van Pruijssen (ZWL). Edwin Toet (Bax) en Fouzi Mesaoudi (Al- Vertrokken: Pascal I.itaay (No Spang). Selectie: Franl rulGeorge Harmusial, Claus Sitanala, Tonnie Riassa, Marco Verschelden, Hicham Rbii, Patrick van Pruijsssen, Mark van Bemmel. Jordan van Loon, Raymon den Horde. Raymond Lagerwey. Fouzi Mesaoudi, Jeffrey Hogenboom en Ed Toet. Simeko '82/Rozier Gekomen: Michael de Roode (Bax). Coi icha Tu (ge- Gekoi i: geei f r i Patrick Scheurwater blijft bij Trimeur Wesley Slingerland en Michel Roest. Vertrokken: geen. Selectie: Wilfred Henzing, lorrit Her mans. Henk Buyn, Raul Wallaart, Harm de Vos. Hans van As, Wesley Slingerland, Michel Roest, Michael de Roode en Arjan Ciere. Zwarte Wolf Selectie: Marcel Visser, Norbert van l.ochem, Rob Lentz, Ronald van Delft. Ramses van Bostelen en Marco de la Rie. ZWZ/Euro Amusement Gekomen: Wouter Verheij en Koen Hammer. Vertrokken: Marco Verschelden (Kou dekerk) en Ali Ahnnach (gestopt). Selectie: Marcel de Jeu, Wouier Ver heij, Aad Verhoeven, Joost Vink, Ro nald van de Maal, Carlo van Nierop, i Rijn, Koen Hammer, Michel ZVLN/3 Ocloberhal Gekomen: Iwan Jansen IIIMSHl Onno Borst (Hoogvliet). Vertrokken: Ramon Barend' stopt). Selectie: Ruud Ipenburg, Ron de Bruin. Onno Borst. Pito Poulina, Fred Toet, Maurice Barends. Iwan Jansen, Abdel Maatoug, Patrick Kamperveen en Ramon Paardekooper. No Spang/Rooyakkers Gekomen: Pascal Litaay Koudekerk l, Sigi leverock (Woubrugge), Wouier Verzaal (Alphia), Faisel Soekhai. Ah dembi Moumen en Ferry Bolder. Vertrokken: geen. Selectie: Rinaldo van Elzen, lerry van Elzen. Martijn Treffers, Faisel Soekhai. Bas van der Ven, Angelo Leverock, Siegfried leverock, Abdemhi Mou men, Pascal Litaay en Ferry Bolder. FC Lisse Vertrokken: Egon Oltmans en Sergio van Eeuwijk. Selectie: Arco Horsman, Ronald Ro vers. Patrick Rentmeester. Rene War merdam, Edward van Putten, Sander van leeuwen, Gerard van Beek. lohn Vermeulen, Marco Broekhuizen en

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39