Omce2ooo® Office 2000: complete integratie Multi Media Op dinosaumssenjacht Microsoft iicrosoTt Premium Trespasser: de verloren wereld ZATERDAG 19 JUNI 1999 Kantoorpakket bevat alle programma 's die je maar nodig kunt hebben SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN V PRANK BUURMAN Veel dierenliefhebbers hebben geen goed woord over voor ja gers die met salvo's hagel lief tallige konijntjes, aandoenlijke vosjes en onschuldige herten doorzeven, zonder zelf enig ge vaar te lopen. Een echt sportie ve jager had zich 60 miljoen jaar geleden kunnen uitleven bij een jacht op de vleesetende dinosaurussen van het Krijt- tijdperk. Velcociraptors en ty- rannosaurussen kunnen zich bijzonder goed verdedigen, als je althans de Jurassic Park-films van Steven Spielberg moet ge loven. Aangezien de fascinerende rep tielen van miljoenen jaren gele den niet meer beschikbaar zijn (en het er ook niet naar uitziet dat ze op korte termijn gene tisch kunnen worden gerecon strueerd) zal de liefhebber van de dinosaurusjacht zich moe ten uitleven in een fantasiewe reld op de computer. In Turok II, Seeds of Evil stapt de speler weer in de voetsporen van de indiaan Turok, die in deel I een tijdreis moest maken om een slechterik te verslaan die ruimte en tijd overhoop wilde gooien. In deel II moet Turok op herha ling: wederom komt hij terecht in werelden vol met bloeddor- monsters, waaronder di nosaurussen en gemuteerde di nosauruskrijgers. Het verhaal doet er eigenlijk niet zo veel toe in dit soort Quake-achtige spel len: er moeten vijanden bij bos jes worden afgeslacht met aller lei soorten wapens en verder is er nog een ondergeschikt puz zelelement. Dat is niet veel meer dan het vinden van be paalde plaatsen en het omzet ten van schakelaars. Turok moet zes werelden be zoeken en in elke wereld diver se missies oplossen. Een nieu- wigheidje is dat hij opdrachten krijgt van een weelderig ge bouwde dame, die in het spel zelf verder geen rol speelt. Heel erg veel is er aan het spel verder eigenlijk niet veranderd. Turok loopt continu rond in een we reld die gedeeltelijk in mist is gehuld. Vanuit de mist kunnen voordurend monsters opdui ken. Qua beeld en geluid is er weinig op het spel aan te ma ken, al wordt het niveau van Quake II en Unreal niet echt ge haald. Turok I was een soort mijlpaal voor de eerste driedi mensionale videokaarten, het was een van de eerste spellen die er optimaal gebruik van maakte. Turok II heeft echter te maken met veel meer concur rentie en blijft ondanks dat toch aardig overeind: misschien om dat het een inmiddels ver trouwde wereld is waarin de speler stapt. Wel een erg bloe dige wereld natuurlijk, waarin de tegenstanders letterlijk aan mootjes worden gehakt met soms bizarre wapens. Het ge bruik van een soort geleide cir kelzaag die hoofden van mon sters afzaagt zegt wat dat betreft genoeg. Je zou bijna medelijden krijgen met die arme dinosau russen Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, driedimensionale kaart. Prijs: 99 gulden. Beschik baar gesteld door Infogrames Be nelux. JAN VAN DER NAT In de software-wereld is het een 'goed' ge bruik dat je als producent liefst elk jaar met een nieuwe versie van je programma's op de markt verschijnt. Hoe klein de verande ringen soms ook zijn: er zijn nu eenmaal consumenten die altijd en eeuwig het nieuwste van het nieuwste willen hebben. De 'verversings-cyclus' van Microsoft is wat trager, maar nu is toch met veel bom barie de nieuwe versie van Office versche nen. Met 2000 als achtervoegsel en derhal ve de opvolger van 97. Wie de afgelopen ja ren met het (kantoor)pakket heeft gewerkt, zal zich wellicht afvragen wat de mannen van Bill Gates nu weer hebben bedacht en wat er eigenlijk nog verbeterd kon worden. Dat is niet zo verschikkelijk veel. Office 2000 is op veel onderdelen echter wel wat gebruiksvriendelijker dan zijn voorgangers. Dat lijkt overigens niet de eerste doelstel ling te zijn geweest. De indruk bestaat dat vooral - en nog meer dan al het geval is - het monopolie op de semi-zakeüjke soft- waremarkt bevestigd moest worden. Na tuurlijk doet Corel met zijn WP Office 2000 dappere pogingen om een aandeel te hou den in Nederland, maar dat kost ongeloof lijk veel moeite. Een aantal jaren geleden was Nederland een typisch 'WP-land'. Op elk kantoor en op elke homecomputer straalde het vermaarde blauwe scherm met de witte letters je tegemoet. Maar daarin is snel verandering gekomen. Natuurlijk kwa men er nieuwe, moderne versies van WP, maar in de strijd tegen grootmacht Micro soft werd de ene na de andere slag verlo ren. Nu draait op het merendeel van de kantoren Word als tekstverwerker in com binatie met het rekenblad Excel, het pre sentatieprogramma Powerpoint en eventu eel de database Access. Was Office 97 in twee versies te koop, de nieuwste uitvoering kent er liefst vijf, be ginnend met die voor huis-tuin-en-keuken gebruik, waarin Word, Excel, Powerpoint en Outlook zitten. De versie voor kleine- en middelgrote bedrijven heeft daarnaast Pu blisher (met ondersteuning voor professio neel drukwerk) en koppelingen naar de veel gebruikte boekhoudsoftware van Davi- lex en Unit 4. Voor grotere bedrijven is er de Professional-uitvoering met als toege voegde waarde de database Access. Het neusje van de zalm kreeg de naam Premi um en bevat ook nog eens PhotoDraw plus FrontPage voor het maken van webpagi na's. Tenslotte is er voor software-ontwik- kelaars een speciaal pakket, dat naast alles van de Premium-uitgave ook nog eens de Developer Tools bevat. De grootste winst van Office 2000 ten op zichte van de voorgangers is de volledige integratie. Het maakt niet meer uit of een document wordt gemaakt voor een gewone Latest Version Includes 8 comptete Office 2000 applications Microsoft Wortl Microsoft Excel Microsoft Outlook. Microsoft PowerPoint. Microsoft Access Microsoft Publisher Microsoft FrontPage. Microsoft PhotoDraw Plus! Microsoft Small Business Customer Manager inktjet- of laserprinter, voor een professio nele drukkerij of voor een webpagina. Alles werkt naadloos samen. Op dit moment is nog alleen het Engelstali ge pakket te koop. De Nederlandse versie volgt kort na de zomer. Waarschijnlijk nog iets eerder zal een flink aantal taalmodules kunnen worden aangeschaft via het inter net. Bij het Engelse pakket kan derhalve probleemloos de Nederlandse taalmodule worden geplaatst en eventueel nog andere. Office 2000 heeft het uniek vermogen om de juiste taal te herkennen en vervolgens ook de juiste spellingscontrole los te laten op een document. Ook alle buttons ver schijnen in de gebruikte taal. Degene die bijvoorbeeld Nederlands, Engels en Duits heeft geïnstalleerd kan moeiteloos swit chen van de ene naar de andere taal. Wie normaal in het Nederlands werkt en op eens aan een Engelse brief begint, zal ont dekken dat Office automatisch de buttons aanpast en de Engelse spellingscontrole uitvoert. Office 2000 kent nog een aantal noviteiten, zoals het meervoudig knippen en plakken. Voor het eerst kunnen meerdere selecties uit een document worden bewaard in een soort meerbladig kladblok en vervolgens in één keer in een ander document worden geplakt. Dat bespaart een heleboel heen- en-weer geklik. Ook ben je bij een opsom ming niet meer gebonden aan de stan daard balletjes, blokjes, enz. Nu kan geko zen worden voor elk willekeurig symbool als 'bullet'. Daarnaast zijn de mogelijkhe den voor het handmatig maken van tabel len flink uitgebreid met nieuwe potlood- en wisgereedschappen. Een erg handige extra mogelijkheid vormen de thema's, waarmee documenten snel kunnen worden voorzien van een achtergrond, bepaalde lettertypen, kleuren en grafische elementen. FRANK BUURMAN Trespasser is een spel dat regelrecht is afge leid van de film Jurassic Park, the Lost World. Het speelt zich namelijk af op het tweede dinosauruseiland waar door de fir ma 'Ingen' naar hartelust werd geëxperi menteerd met de weer tot leven gewekte reptielen. In tegenstelling tot Turok stapt de speler nu niet in de spbren van een gespier de macho, maar in het bevallige lichaam van wetenschapster Anne die met een vlieg tuig is neergestort op het eiland. De speler kijkt door de ogen van deze dame en ziet, als hij naar beneden kijkt, een weelderige boezem. Een wat wonderlijke ervaring voor een mannelijke speler die niet te vergelijken is met het bedienen van de rondborstige avonturierster Lara Croft in het spel Tomb Raider. Trespasser is een veel subtieler spel dan Tu rok II. Er moet worden gevochten met dino saurussen om het spel tot een goed einde te brengen, maar het eiland is groot en het krioelt er bepaald niet van de monsters. Er lopen diverse types dinosaurussen rond die lang niet allemaal agressief zijn. De neus hoornachtige triceratops en de plantene- tende stegosaurus zijn alleen gevaarlijk als ze worden bedreigd. De velociraptor en de albertosaurus laten echter geen hapje onge moeid rondlopen. Trespasser is in de eerste plaats een puzzel- spel. Er liggen allerlei voorwerpen verspreid op het eiland en die moeten worden gema nipuleerd om iets voor elkaar te krijgen. Het verschuiven van kratten bijvoorbeeld om naar een hoger deel van bijvoorbeeld een gebouw te komen. Anne is in eerste instan tie ongewapend en moet dus in ieder geval op zoek naar geweren en dergelijke om zich te kunnen verdedigen. Maar er moeten meer netelige raadsels worden opgelost. De bediening is even wennen: voorwerpen springen niet vanzelf in je handen ais je er tegen aanloopt, maar moeten echt worden beetgepakt. Trespasser is het spel dat officieel bij de film hoort en dat heeft als voordeel dat de origi nele' muziek kon worden gebruikt. Ook heb ben de acteurs Richard Attenborough en Minnie Driver hun medewerking verleend. Het spel ziet er mooi uit. Zelfs zonder drie dimensionale kaart is het allemaal best te pruimen. Voor de gemiddelde Quake-speler zal het allemaal veel te tam zijn, maar spe lers die meer willen dan alleen schieten zul len in Tresspasser een leuke uitdaging vin den. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 49,95 gulden. KRUISWOORDRAADSEL horizontaal: 1. Nalatenschap; 7. muziek noot; 8. ik (Latijn); 10. oude lengtemaat; 11. geur; 13. schut sluis; 15. straalvliegtuig; 17. aanval; 18. Engels bier; 19. kunsttaal; 21. gissen; 25. vogel product; 26. supporter; 27. thans; 30. voedsel. verticaal: 2. Rondhout; 3. dus (Latijn); 4. binnen; 5. god v.d. liefde; 6. vis; 8. bijwoord; 9. voorzetsel; 11. herfstbloem; 12. ui; 14. vis; 16. gelofte; 18. levenslucht; 20. mu ziekwerk; 22. gereed; 23. donzig waas; 24. voegwoord; 28. die rengeluid; 29. bevestiging. KRUISWOORDRAADSEL horizontaal: 1. Ierland; 4. Germaanse godheid; 7. voegwoord; 8. mannelijk dier; 10. tan deloos zoogdier; 13. verenigingsge bouw; 16. kledingstuk; 17. dierenge luid; 18. niet gespannen; 19. groen edelgesteente; 20. persoonlijk vnw.; 22. muzieknoot; 23. logo; 25. uitroep; 27. loofboom; 29. bolgewas; 30. dashond; 3. delfstof. verticaal: 1. Ooit; 2. voorzetsel; 3. bijwoord; 4. voorzetsel; 5. dierengeluid; 6. op het kantje; 9. oorlogsgod; 11. ontvoerder; 12. gesticuleren, 14. opgerold wafeltje; 15. elk; 21. nobel; 23. voordeel; 24. ver warde knoop; 26. uitroep; 27. rund; 28. persoonlijk vnw.; 29. grondtoon. KRUISWOORDRAADSEL horizontaal: 1. Jammerklacht; 8. soort pape gaai; 9. bundel; 10. visbeen; 13. uitroep van afkeer; 14. asvaas; 15. diskjockey; 17. herfstbloem; 19. Europeaan; 20. zwart paard; 21. afvoerkanaal; 23. monniks kleed; 24. ik (Latijn); 25. land bouwwerktuig; 26. Afrikaanse stinkhagedis; 28. bid (Latijn); 30. roem; 33. wasachtige stof. verticaal: 1- Bevestiging; 2. bijwoord; 3. spinnenweefsel; 4. lentemaand; 5. kloosteroverste; 6. muziek noot; 7. loofboom; 11. landelijk; 12. ranonkelachtige plant; 13. kort stekeltjeshaar; 16. zijn ver jaardag vierend; 17. houding; 18. cilinder; 22. kruisboog; 26. plaaggeest; 27. straatsteen; 28. voorzetsel; 29. rondhout; 31. voegwoord; 32. muzieknoot. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Driepoot; 5. re venuen; 6. hasj; 8. lire; 10. maagd; 12. ratje.Verticaal: 1. Dartel; 2. invoer; 3. punch; 4. obers; 7. apart; 9. emir; 11. die. Internet zonder tikken Het Rotterdamse Internet-be- drijf Superweb wil binnenkort op proef Internet-toegang zon der telefoontikken gaan aanbie den. Het enige dat zal worden berekend, is een vast maandbe drag van 35 gulden. De concur rentie twijfelt of Superweb wel service en kwalitet kan leveren. Het bedrijf zal het programma binnen enkele maanden regio naal op proef gaan aanbieden. Bij Superweb, dat pas sinds 1998 bestaat, zijn momenteel slechts 7 medewerkers in dienst. Tot nu toe hield het be drijf zich vooral bezig met Web design en Web-consultancy. Mede-eigenaar Martijn Eier voorziet echter geen grote pro blemen: 'Ongetwijfeld is niet ie dereen even blij met ons. Daar om zijn we voorzichtig met het verstrekken van informatie. Maar de onderhandelingen zijn al in een vergevorderd stadium. Dat het er komt, staat vast. De telefoonkosten vormen juist voor een grote groep (potentie- Ie) gebruikers een struikelblok. Superweb is van plan de volle dige telefoonkosten te delen met de telecom-maatschappij die met ons gaat samenwerken. Welke dat is kan ik helaas nog niet zeggen; we zijn nog in on derhandeling. Wat ik wel kan zeggen is dat de telecom-maat schappij via deze constructie een groot gedeelte van de Inter- net-markt hoopt te veroveren. En als je naar buitenlandse voorbeelden zoals British Tele com kijkt, dan zie je dat dat werkt. Dat betekent niet dat een klant bij ons overspoelt zal wor den door reclame. Natuurlijk, wij maken ook gebruik van 'banners', maar dat is een vriendelijk en door iedereen ge accepteerd reclame-middel. Wij verwachten dan ook een grote hoeveelheid aanmeldin gen. Bron: www.intemetnieuws.com Een wekelijkse rubriek waarin een paar websites worden be licht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Omdat er op het net voor elk wat wils te vinden is, komen ook muziekliefhebbers dik aan hun trekken. En niet alleen de fans van popmuziek. Liefheb bers van opera bijvoorbeeld moeten beslist eens een kijkje gaan nemen in het 'Opernar- chiv' met een overzicht van 142 operahuizen in 20 landen. U vindt er het nieuws, recensies en een goeiende stapel pro grammaboekjes. De mogelijk heid bestaat om per e-mail nieuws te laten toezenden. Be heersing van het Duits is wel een voorwaarde. www.opemarchiv.net Grote (voetbal)clubs hebben fans over de hele wereld. Arse nal, de Engelse club van Dennis Bergkamp en Mare Overmars, maakt daarop geen uitzonde ring. De Gunners hebben ook een Nederlandse fanclub en 'natuurlijk' is die met een eigen site op het internet te vinden. Uitslagen, interviews met spe lers en het laatste nieuws, come.to/dutch-gunners Dankzij het internet is het bren gen van nieuws niet meer voor behouden aan de traditionele media. Natuurlijk zijn die in overvloed te vinden op het in ternet, maar er ontstaan steeds meer bedrijfjes, die los van een dagblad of televisiestation een nieuwssite op het net presente ren. De naam van de nieuwste /H WACHT AZ £~£A/ HkVAH T/£H TJ£~ OH ZO V (SOUp - &££L 3/£HTJ£ Nederlandse loot aan die boom is heel toepasselijk NU. Als het nü gebeurt, moet het nü wor den gepubliceerd, is de slogan. En die maken ze waar met een mooie, actuele en doelmatige I site. www.nu.nl Voor de meeste scholieren zit I het er al op voor dit schooljaar,! maar er komt - sneller dan je denkt - een nieuwjaar aan en ook dan zullen er weer werk- i stukken gemaakt moeten wor den. En wat is een goed werk stuk zonder een paar aardige illi lustraties? Een lekkere taart 1 zonder slagroom. Wie foto's zoekt over een bepaald onder- i werp kan natuurlijk een uurtje 11 gaan surfen, maar je bent veel sneller klaar via FreeFoto, een database op onderwerp met i zo n 4.000 foto's. www.freefoto.com Volgende week zaterdag staat de TT van Assen op het pro- i gramma, traditioneel het hoog tepunt van het jaar voor dui zenden motorliefhebbers. In lange linten zullen ze zich weer oerendhard door het Hollandse landschap slingeren op weg naar de Drentse hoofdstad en zullen ze zich zaterdagavond weer als een olievlek versprei den over het hele land. Wie al les wil weten over het enige grote motorfeest van Neder land, doet er goed aan om even te kijken op de speciale pagina met alle informatie over de di- vierse races. www.outlap.nl/tt-assen DRUKWERK De kluit belazeren om verder in een computerspelletje te ko men, oftwel de cheats', zijn zo oud als de spellen zelf. Niet zo gek, want de programmeurs bouwen ze meestal zelf in om een speler gelegenheid te geven om een spel makkelijk uit te spelen. Tik een bepaald woord en je kunt niet meer dood gaan, of je krijgt heel veel geld, of je slaat een level' over. enzovoort. Het is wel spelbederf natuurlijk, want de uitdaging valt weg. Ge bruik de 'cheats' dus alleen als je echt vast zit. Sybex heeft er meer dan duizend verzameld in 'Het complete PC-games cheat- codes-boek', een dik boek met ook nog een cd-rom erbij, dus de kans is groot dat je favoriete spel erbij zit. Er zitten zeer re cente spellen bij, maar ook spellen die vele jaren oud zijn. Naast cheats zijn op de cd-rom ook compete oplossingen van adventures te vinden. Auteur: Stefan Arts. Uitgeverij: Sybex, ISBN 90 4190 431 X, prijs 29,95 gulden. Het schrijven van boekjes over internet heeft één groot voor deel: ze zijn snel verouderd en dus moet je weer een nieuwe editie maken. Vandaar dat nu de derde, herziene druk van Het Handige Internet Doe-Boek van uitgeverij Novella in de winkel ligt. Een verzameling leuke sites, gezocht en gevon den door de mensen van Man go Media in Delft. Een aanrader voor degenen, die de leuke kan ten van het internet willen leren kennen. Auteurs: Erik de Jong, Peter Kraaijeveld, Maarten Wilming en illustraties: Bert Tier. Uitgeverij: Novella. ISBN 90 6806 265 4. Prijs: 19,95 gulden. Een pil van 895 bladzijden met 'De beste INTERNET adressen' en niet kunnen vinden wat je zoekt. Kan dat? Ja, dus! In het boek van Easy Computing. Als je basketball-liefhebber bent, kun je het gewoon in de winkel laten liggen. Er staan een paar duizend (vooral Amerikaanse) sites over die sport op het inter net, maar de samenstellers van dit boek hebben ze kennelijk niet kunnen vinden. Onder het hoofdstuk 'sport' vinden we ge lukkig wel polo, lacrosse en kameelrijden. Voor vele duizen den internetters is het echter een nuttig en handig naslag werk. Maar ook natuurlijk weer eentje, die snel door de actuali teit wordt ingehaald en dus binnen een jaar wel een opvol ger zal krijgen. En mochten ze basketballadressen zoeken, dan bellen ze maar... Auteurs: Mark Torben Rudolph en Ame Beyer. Uitgever: Easy Com puting. ISBN: 90 5167 238 1. Prijs: 34,50 gulden. De Dummies-reeks van Addi son Wesley/IDG Books vult in middels een flinke boeken plank. Als we goed hebben ge teld viel recentelijk deel 29 (di- j verse edities niet meegeteld) op het bureau. Dat gaat over het maken van web-pagina's. Het is een handige leidraad voor ama- teurs en semi-professionals, kortom al degenen die vooral aan het werk willen met pro gramma's, die al een heleboel voor je doen zonder dat je echt over HTML-kennis beschikt. Het boek gaat uitgebreid in op onder meer FrontPage Express, Netscape Composer, Adobe Pa- geMill, enz. Positief punt is dat flink wordt ingegaan op de in houd van een website, want dat wordt door niet-professionals nog wel eens overgeslagen. Gelijktijdig met het web-boek verscheen de vierde editie van PC's voor Dummies, een boek dat eigenlijk verplichte kost zou moeten zijn voor iedere com- puterbezitter. Rustig doorlezen en je weet een heleboel. Web-pagina's. Auteurs Bud Smith en Arthur Bebak. PC's. Auteur: Dan Gookin. Uitgever: Addison Wesley/IDG Books. ISBN resp. 90 430 0013 2 en 90 430 0018 3. Prijzen resp. 69,95 en 49,95 gul den.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29