Leidsch Dagblad Akkoord tussen Hussen en NAVO ZONDAG GEOPEND! Actie Maij-Weggen tegen Bolkestein fVM spant civiele procedure aan Aan tafel Meer klachten over discriminatie op internet ramt pui politiebureau KEUKENS HALF GELD Pool zwaargewond bij ontvoering in Hazerswoude I .CAS3A ^Jmdfiopp&ü worsen f TERDAG 19 JUN11999 Uüv»v«i [et UQk: geen slag ewonnen overwin: - OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42031 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 De wielersport, het leven en Mart Smeets Ambitieus cadeau voor 300-jarige Leidse Schouwburg A? 'In de ban van de Ring': een filmsensatie psische manschappen worden verspreid over groot gebied usland en de NAVO hebben gisteren in Helsinki een dcoord ondertekend over de Russische deelname aan i internationale vredesmacht KFOR in Kosovo. De merikaanse minister van defensie Cohen zei dat het ak- i jord aan zowel de eisen van de NAVO als van Rusland jldoet. Rusland krijgt 'een unieke rol' in de Amerikaan- Franse- en Duits-Nederlandse zones. lsinki-brussel-prizren 0-DPA-ANP-Rtr-AFP jlgens de Russische minister n defensie Sergejev zullen de issen 3.600 manschappen le- iren, die in de genoemde drie AVO-zones worden gelegerd, oor de spreiding van de Rus- sche eenheden over een groot ;bied wordt het gevaar van •n deling van Kosovo in een issische en een westerse in- oedssfeer volgens de NAVO lorkomen. Het akkoord laat Dk de eenheid in de comman- DStructuur intact. Het tacti le commando is in handen an de Britse NAVO-generaal ckson, de bevelhebber van de FOR-vredesmacht. Operatio neel staan de Russische militai ren onder Russisch bevel. In deze opzet bepaalt KFOR wat de Russische commandan ten opdragen aan de Russische troepen. Wel krijgen de Russen een vertegenwoordiger in alle lagen van de commandostruc tuur, ook in het hoofdkwartier van Jackson. Daar wordt een Russische plaatsvervangend commandant gestationeerd. Bovendien wordt de vredesope ratie met Rusland gecoördi neerd via de Permanente Geza menlijke Raad, het militair overlegorgaan van de NAVO waarin ook Moskou een zetel heeft. In de praktijk zal het erop neerkomen dat de Russen nooit iets zullen hoeven, doen waar mee het Russische opperbevel het niet eens is. Het vliegveld van Pristina, dat momenteel wordt gecontroleerd door Rus sische militairen, zal ter be schikking van alle KFOR-troe- pen staan. De komst van Russische mili tairen kan een gunstig effect hebben op KFOR, dat hard pro beert het vertrouwen van de bevolking te winnen. De Neder landse commandant van de Gele Rijders overste Van Loon zei dat de eventuele komst van Russische militairen kan bijdra gen aan het vertrouwen van de Servische bevolking in KFOR. De Amerikaanse president Clin ton beweerde later hetzelfde. Moskou zette 12 juni de vre desoperatie in Kosovo op scherp, door 's nachts met een klein konvooi beslag te leggen op de luchthaven van Pristina, enkele uren voordat de eerste NAVO-militairen Kosovo bin nentrokken. ISWUK ANP e wielrenners van TVM Farm Frites spannen civiele procedure aan om alsnog een startbe- ijs voor de Ronde van Frankrijk te bemachti- ;n. Ook de Polti-ploeg gaat proberen via de chter een startbewijs voor zijn kopman Viren- le af te dwingen. De directie van-tie Tour rea- :erde onverstoord op het nieuws en weigerde steren de Italiaanse, ploeg Vini Caldirola. Dit aar aanleiding van renner Sergei Gontsjar, bij lie tijdens de Ronde van Zwitserland een te hoge ematocrietwaarde in zijn bloed werd gemeten, e uitsluiting van de Oostenrijker Morscher en Zimbabwaan Jones voor de Ronde van Zwit- irland heeft vooralsnog geen consequenties oor de Saeco-ploeg van sprinter Mario Cipollini. TVM-sprinter Jeroen Blijlevens zegt de beslis sing van de Tour-directie om zijn ploeg uit te sluiten op vier punten aan te vallen. „Het recht op arbeid, het recht op verdediging, het willekeu rig selectiebeleid en de monopolistische houding van de organisatie". Advocaat Joost van Mierlo van de TVM Farm Frites is echter pessimistisch gestemd over een goede afloop van de civiele procedure, die waar schijnlijk in Parijs zal plaatshebben. „Ik denk dat het onwaarschijnlijk is dat TVM aan de Tour deelneemt. De reglementen van de Ronde van Frankijk bieden geen ruimte om TVM alsnog te laten vertrekken." Pagina 39: Ploegleiders willen gezamenlijke ac tie tegen Tourdirectie keulen De leiders van de G7, de zeven meest belangrijke industrielanden en Rusland, bij elkaar om de ronde tafel. Toegevoegde 'gast' is de voorzitter van de Europese Commissie Jacques Santer. Op de openingsdag van de top in Keulen, gisteren, is een omvangrijk plan voor schuld verlichting voor ontwikkelingslanden aangekondigd. Pagina 7: G7 scheldt landen deel schulden kwijt. foto ap Herbert knosowski HET WOORD IS AAN O. van der Hallen Beter niets te aanbidden dan een god die we zelf hebben geschapen. veefizon, zondag r mincler e rSnfTmax' 10717° *719° "721° SSSiü 40% 20% 10% ÏSKSS50% 60% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 58 PAGINA'S Gesprek van de Dag2 Binnenland3,5 Buitenland- 7 Economie9,11 Regio13,15,17,19 Kerk en Samenleving14 Cultuur25 Uitgaan - 27 Multi Media/Strips29 Toerisme 31 RTV/programma's 32,33 Sport 37,39,41 Denksport45 amsterdam anp Het aantal klachten over discriminatie op internet stijgt. Vooral Turken en Marokka nen moeten het ontgelden op de digitale snelweg. Deze week werd in Amsterdam een man gearresteerd wegens discrimine rende uitlatingen op internet na aangifte van het Meldpunt Discriminatie Internet. De tijd dat iedereen op internet vrijelijk zijn mening kan uiten, lijkt voorbij. In de periode maart 1998 tot maart 1999 kreeg het meldpunt 121 klachten binnen over discriminatie. Vanaf maart dit jaar zijn al zestig klachten ontvangen. De meeste gaan over racisme en antisemitisme. „Internetgebruikers weten ons steeds be ter te vinden. Daarnaast doen actuele ge beurtenissen, zoals de rellen van Koerden in Den Haag, de acties van witte illegalen, het aantal tendentieuze uitlatingen stijgt", zegt R. Eissens van het Meldpunt Discrimi natie Internet in Amsterdam. „Veel discussies in nieuwsgroepen op in ternet zijn te vergelijken met borrelpraat. Na een werkdag gaan mensen achter hun computer zitten en tikken een stukje", al dus Eissens. Toch weet hij afzenders vaak te achterhalen. Samenwerking met de pro viders helpt hierbij. Sf) VANDAAG QJ in deze krant circa 3 230 JP VACATURES U vindt de baan u die bij u past reiefoonstoring door kabelbreuk Overspannen Leidenaar hoen ruud sep :en breuk in een glasvezelkabel issen Den Haag en Delft heeft isteren voor problemen ge- in Leiden en Noordwijk. )oor de storing waren vier rondstations van de mobiele ilefonie enige uren uit de icht. Hierdoor kon met KPN- Destellen niet worden gebeld in Leiden rond de snelweg A4 en rond de aansluiting van de Plesmanlaan op de A44. Op het vaste telefoonnet ontstonden problemen door overbelasting. De kabelbreuk ontstond rond elf uur 's morgens toen een hei paal dwars door de kabel werd geslagen. Rond vijf uur 's mid dags waren de problemen pro visorisch verholpen. leiden ad van kaam Alleen vandaag en zondag 20 |uni (11.00 lol 17.00 uur) worden Kroon keukens voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden. Kom nu snel en prolileer van deze spectaculaire aanbieding, j Om aandacht te vragen voor de psychische problemen waarin hij verkeert, parkeerde een 44- jarige Leidenaar gisteravond zijn auto niet vóór, maar in het hoofdbureau van de Leidse po litie aan de Langegracht. Met een geweldige klap ramde hij rond half acht de glazen pui van de voordeur om vervolgens binnen en vlak voor de trap on gedeerd uit zijn Fiat Panda te stappen. Hij kon, bijna vanzelf sprekend, ter plekke worden aangehouden. De schade aan de deuren loopt in de duizen den guldens. Dat de overspannen man zijn actie, die overigens niet direct tegen de politie was gericht, grondig had voorbereid, bleek uit het feit dat hij speciale stootbumpers op zijn Panda had gemonteerd. Het roestige Fiatje, dat tot halverwege in de deur klem zat, is ondanks die voorzorgsmaatregelen total- loss verklaard. Twee weken geleden al meld de de man zich op een wijkbu reau van de politie met de me dedeling dat hij opgenomen wilde worden in een psychiatri sche inrichting of anders 'iets van plan was'. De vertrouwens man aldaar verwees hem door naar de Riagg. Die instantie zag evenwel geen reden om de Lei denaar op te nemen. Hij moest, om zijn driftaanvallen te onder drukken, simpelweg zijn medi cijnen innemen. Dat gegeven bleek evenwel niet afdoende. Eerder deze week verwittigde hij dezelfde agent en zijn huis arts dat wat hem betreft de maat nu vol was. Als hij de aan dacht niet kreeg die hij eiste 'moest het maar gebeuren ook'. Dat bleek geen loos alarm. Na dat hij zich gisteravond eerst op de hoogte had gesteld van het feit dat zich op dat moment niemand buiten op de stoep of binnen op de trap van het bu reau bevond, gaf hij met zijn auto vol gas. Het roestige Fiatje zat tot halver wege klem in de deur van het Leidse politiebureau. foto hielco kuipers Drie daders aangehouden hazerswoude/zoeterwoude marieta kroft Een Pool is gisteren tijdens een ontvoering op de Voorweg in Hazerswoude-Dorp zwaarge wond geraakt. De drie daders, die eveneens uit Polen afkom stig zijn, konden een half uur na de ontvoering op het Wed- depad in Zoeterwoude worden aangehouden. Daarvandaan is het slachtoffer met een gebro ken rug overgebracht naar het ziekenhuis. Op het moment van de ont voering was het slachtoffer op bezoek bij de boomkwekerij van de firma Kromhout, tussen Hazerswoude-Dorp en Bos koop. Volgens overbuurman C. Rademaker heeft de man een uitzendbureau voor Polen. Hij bezocht kweker Kromhout om zaken te kunnen doen, zo had Rademaker van zijn overbuur man begrepen. Toen de drie ontvoerders omstreeks half twaalf het erf van Kromhout kwamen oprijden, klonken pis toolschoten. Vervolgens duw den de drie het slachtoffer met geweld in zijn eigen auto en gingen zij er met deze wagen vandoor. Hun eigen auto lieten ze staan. Medewerkers van het bedrijf alarmeerden onmiddellijk de politie. Rademaker, die juist in zijn tuin aan het werk was: „Ik hoorde heel duidelijk drie pis toolschoten. Kort daarna zag ik een auto wegrijden in de rich ting van Hazerswoude-Dorp met daarin de chauffeur en drie mensen achterin. Ze zaten niet normaal. Het leek wel of een man achterin hoger zat, alsof hij ergens op zat. Misschien zat hij wel op het slachtoffer ja." Rademaker noteerde het kente ken en gaf dat door aan de poli- Pagina 19: 'Wild-west op de anders zo rustige Voorweg' PROFITEER NU DEN HAAG GPD Nu vele toonzaalmodellen met extra korting! Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude tel. 071 - 589.93.46 CDA-europarlementariër Maij-Weggen heeft uit alle macht geprobeerd te voorko men dat oud WD-voorman Frits Bolke stein de nieuwe Nederlandse eurocommis saris wordt als opvolger van de CDA'er Hans van den Broek. Maij heeft'onder meer commissievoorzit ter Prodi benaderd om de voordracht van Bolkestein tegen te houden, zo bevestigen bronnen in Brussel en Den Haag. Maij- Weggen vindt dat Bolkestein niets in Brus sel te zoeken heeft omdat hij zich meerma len kritisch heeft uitgelaten over Brussel. Het kabinet heeft gisteren besloten Bol kestein (66) voor te dragen voor een post in de Europese Commissie. De Tweede Ka mer heeft in meerderheid positief gerea geerd op de voordracht. De europarlemen tariër Van den Berg (PvdA) is zeer kritisch. Ook D66-europarlementariër Van der Laan heeft haar twijfels. Zij zien de WD'er als ie mand die een verdere integratie van Euro pa en het ontwikkelen van een sociaal Eu ropees beleid afwijst. Het is niet duidelijk of Maij direct contact met Prodi heeft gehad. Haar actie had in elk geval wel tot gevolg dat Prodi serieus ging twijfelen aan de geschiktheid van de WD'er. Premier Kok en minister van bui tenlandse zaken Van Aartsen moesten er aan te pas komen om Prodi van het gelijk van de Nederlandse regering te overtuigen. Zij hebben de afgelopen dagen verschillen de gesprekken gevoerd met de nieuwe commissievoorzitter. Maij-Weggen ontkende gisteren bij Prodi een anti-Bolkestein campagne te hebben ingezet. „Ik vond het niet gepast om Prodi vóór de kandidatuur van Bolkestein te be naderen. Maar dat zal nu wel gebeuren." Premier Kok zei gisteren na afloop van de ministerraad dat Nederland aast op een stevige portefeuille voor Bolkestein. Zelf zou Bolkestein een voorkeur hebben voor de posten mededinging of transport. In Brusselse kringen verluidt dat het kabinet ook op telecommunicatie of landbouw uit zou zijn. Nederland kan op deze „techni sche" terreinen bogen op ervaring. Uit sluitsel over de portefeuilleverdeling komt er pas in de tweede helft van juli. De kritiek dat Bolkestein te sceptisch zou zijn over de Europese eenwording wuifde Kok weg. „Een beetje kritische zin kan hem zeker niet worden ontzegd en dat misstaat in Brussel ook niet", zei de premier. Vol gens hem is een eurocommissaris geen spreekbuis van de nationale regering. Na de eerste twee weken betaal Ik ml; lO Per maand Per kwartuul I automatisch (f. 33,70) iNr. bank/giro:Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. jen envelop, zonder postzegel, 10050,2300 VB leider OF BEL 071-5128030 712141 400121 saterdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1