obieltje! Auto kwijt bij te hard rijden m: van /•Q2ó,- voor f249," Verandering kust is onontkoombaar Duizend gulden voor een herexamen i ia§:; 50, r addenvereniging j met CDA-verzet Binnenland Sloppenwijk op weg Strengere eis aan veevoer Verzekeraars verwaarlozen kwaliteit van kraamzorg Pak die sterren! 29," 'Op bepaald moment ben ik geëxplodeerd' Allochtonen staan zelden organen of weefsels af 18 JUNI 1999 nu 0 Haagse raamexploitanten verzetten zich tegen de in- igvan sluitingstijden in de prostitutiestraten, waarmee de enteraad gisteren instemde. Ze hebben een advocaat in de enomen. De straten zouden dan in het weekend om half !s nachts dichtgaan en op werkdagen een half uur eerder, ns de exploitanten is de maatregel in strijd met het plan experimenteren met vrije sluitingstijden in de horeca. Ze chten dat prostituees gaan tippelen. Eerder dit jaar be- Den Haag dat de raamprostitutie in de Poeldijksestraat in ïkomst moet verdwijnen om overlast en criminaliteit tegen i. Bovendien wil het Haagse college camera's installeren prostitutiestraten. m zestig tips in zaak Vaatstra epla tadv i bre tof!) inda; enl 82, li Ti la'.: nties H33 jiwe burgemeester Utrecht aC De huidige burgemeester van Amersfoort, Annie /er-Korf (PvdA) is door burgemeester Peper van binnen zaken voorgedragen als nieuwe burgemeester van ,1. Het kabinet neemt waarschijnlijk vandaag een beslis ser haar benoeming. Ze volgt Ivo Ópstelten (WD) op, die .dit jaar naar Rotterdam vertrok. Brouwer-Korf is sinds ;emeester van Amersfoort. Daarvoor was ze dat in Zut- peper heeft de keuze van de vertrouwenscommissie van jeente gevolgd. Hoewel het kabinet ontkent dat het om oliiieke benoeming gaat, was het na het vertrek van WD- istelten naar de 'PvdA-stad' Rotterdam duidelijk dat hl een 'rode' burgemeester zou krijgen. renlopen niet langer 's nachts mden De oproep in het televisieprogramma Opsporing cht heeft de politie tot nu toe 65 tips over de zaak Vaatstra everd. De eigenaar van de donkere Volvo, die de nacht van >ord in de buurt geparkeerd stond, is zeer waarschijnlijk it. Waarschijnlijk is ook de wandelaar gevonden die twee a de moord over de weg liep, vlakbij Veenklooster. Bij de tten meldingen van vrouwen uit het hele land die op een manier als Marianne Vaatstra zijn verkracht. De lenaar heeft haar armen vastgebonden op haar rug en het goed behoedzaam losgesneden. Ook rechercheurs uit an- lelen van het land hebben gebeld omdat ze overeenkom- met andere zedenzaken. De zestienjarige Vaatstra de nacht van 30 april op 1 mei om het leven gebracht. r celstraf voor harddisk-helers Twee Amsterdammers van 27 en 30 jaar zijn gisteren Ie Haarlemse rechtbank veroordeeld tot achttien maan- evangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, wegens het van harde schijven. De mannen werden in februari be- tij een loods in Grootebroek. Daar lag een deel van de hard-disks opgeslagen, die eerder bij Schiphol waren ge- De volledige buit was ruim zeven miljoen gulden waard, is de mannen verzorgden ze het vervoer in opdracht van ende kopers. Het gedupeerde bedrijf vroeg bijna een mil- ulden schadevergoeding. Dat heeft de rechtbank afgewe- et onderzoek naar de roof is nog niet afgerond. vschade becijferd op minstens 10 miljard ldenvereniging is blij dat :ede-Kamerfractie van A zich tegen booractivi- het Waddengebied uit- Daardoor is nu drie- n de Tweede-Kamerle gen proefboringen naar de daadwerkelijke win- aarvan. Directeur Hans nj hoopt dat het kabinet ""Ür iar 'aat meewegen in zijn over wat nog in het na- )ied is toegestaan, ïinisterraad spreekt van- informele zin over het ngasbeleid. Volgende een tweede en be de ronde. Waarschijnlijk de bewindslieden af lefboringen de eerste ja- zijn toegestaan, maar oliemaatschappijen nog moeten hebben voor ze swinning kunnen over- wel de Waddenvereni- eet dat zo'n besluit in de Kamer alleen op enige ran de WD kan rekenen, toch liever een terug- nder opstelling van de ig zien. Revier: „Je weet vat voor bewegingen par iaken als het kabinet be- proefboringen mo- het CDA van voorstander Handshee se Autolader Tasje Deze aanbieding alleen verkrijgbaar bij Dutchtone Shops. Bel gratis voor meer informatie: 0800-0550. laks belt iedereen met Dutchtone. dutchtone U I Dutchtone Shop: Haarlemmerstraat 137a, Leiden. ANP Algemeen Nederlands Per CPD Geassocieerde Pers Diensten Rijk en provincies tegen bouwen in duinen Tilburg Een aantal huisjes uit een Kenyaanse sloppenwijk wordt door Tilburg vervoerd. De krotten werden in Kenya afgebroken en in Tilburg weer opgebouwd. Dit weekeinde wordt daar het multiculurele 'Festival Mundial' gehouden, waarop speciale aandacht wordt besteed aan kinde ren in moeilijke omstandigheden. foto anp van eyndhoven van aardgaswinning in het ge bied is veranderd in tegenstan der, vindt Revier een heel be langrijke ontwikkeling. De christen-democraten menen dat net als de andere opposan ten het milieuaspect zwaarder moet wegen dan de economi sche motieven. „De partij maakt nu duidelijk voor goed rentmeesterschap te zijn. Ver geleken met 1994 zijn de bord jes duidelijk verhangen. Toen waren alleen D66 en Groen links tegen gaswinning, nu de hele linkerflank van de Kamer plus de kleine christelijke frac ties en het CDA", aldus de di recteur van de Waddenvereni ging- Revier pleitte gisteren in Den Haag met enkele collega's na mens achttien natuur- en mi lieuorganisaties voor een abso luut boorverbod in de Wadden zee. Ze boden staatssecretaris Faber van natuurbeheer en mi nister Jorritsma van economi sche zaken petities aan. Green peace presenteerde een rapport waarin geprobeerd was de schade door de gaswinning aan de natuur van het Waddenge bied in guldens uit te drukken. Na vijftig jaar zou die 10 tot 42 miljard gulden zijn. Faber en Jorritsma zeiden niet vooruit te willen lopen op de discussie in het kabinet. scheveningen anp Het ministerie van landbouw wil een certificaat voor veevoe ders invoeren. Alle grondstoffen van het voer moeten aan de zelfde eisen voldoen als het voer zelf. Staatssecretaris Faber van landbouw kondigde deze maat regel aan tijdens een spreek beurt in Scheveningen, waar de brancheorganisatie van super markten CBL bijeen wa)s. „Er mag geen gebruik meer worden gemaakt van grondstoffen met een hoog risicogehalte", zei ze. Ze gaat daarmee een stap ver der dan de regels van de Euro pese Unie. De supermarkten bespraken in Scheveningen onder meer de gevolgen van de dioxineaffaire. Ze hebben tientallen producten van de schappen moeten halen, omdat niet zeker was dat de in grediënten veilig zijn. Ze gaan samen bekijken hoe groot de schade is. Minister van justitie gaat richtlijn uitvaardigen haarlem/leiden theo van der kaau Er komt verandering in het ver trouwde beeld van de Neder landse kust. De zeespiegel stijgt, het vasteland daalt, de duinen verdrogen, de land bouwgronden verzilten, havens dijen uit en beschermde na tuurgebieden komen steeds meer in het gedrang. De rijksoverheid wil de ge beurtenissen niet afwachten en bezint zich op de kustontwikke- ling op lange termijn. De bestu ren van de kustprovincies wor den daar actief bij betrokken. Binnen twee jaar brengt het rijk zes nota's uit over de kust en de Noordzee: de vijfde nota ruimtelijke ordening, de derde kustnota, de planologische kernbeslissing Waddenzee, de nota natuur, bos en landschap in de 21e eeuw, de nota vitaal platteland en de nota ruimtelijk economisch beleid. Vast staat dat het handhaven van de huidige kustlijn steeds duurder wordt door het stijgen de zeewater en het zakkende land. Besluiten zijn nog niet ge nomen, maar deskundigen be pleiten een kustlijn die veer krachtiger is en niet zo star als nu. Door op een veilige manier hier en daar zeewater in te laten en smalle duinen te verbreden ontstaat er ruimte voor natuur lijke processen en is de stijging van de zeewaterspiegel beter beheersbaar. Voorbeeld daar van is de recent gegraven kerf in de duinen bij Schoorl. Bij een eerste discussie over het kustbeleid lieten provincia le staten van Noord-Holland gisteren nog niet het achterste van de tong zien. „We moeten hier niet te snel een mening over hebben, juist omdat er on der politici en binnen Rijkswa terstaat al tientallen meningen zijn over de inrichting van de kust," vond PvdA-er G. Franke. C. Mooij (WD) liet blijken niet tegen permanente bebouwing op het strand te zijn, maar zou het risico van overstromingen geheel voor rekening van de strandtenthouder moeten ko men. G. LeBelle (D66) vond dat het onderzoekscentrum ECN uit de duinen van Petten dient te verdwijnen. Het Noord-Hollandse provin ciebestuur is unaniem van me ning dat bebouwing in de kust strook een bedreiging vormt voor de natuur en gereguleerd dient te worden. Het blijkt dat gemeenten en natuurbeheer ders steeds vaker worden ge confronteerd met initiatieven en aanvragen voor vergunnin gen om te bouwen in de dui nen. Op 30 juni houdt het mi nisterie van VROM voor alle be trokken instanties, gemeenten en provincies een Landelijke Kustdag in Scheveningen om de knelpunten op een rij te zet- den haag anp De politie gaat binnenkort de auto in beslag nemen van automobilisten die veel te hard rijden. Bestuurders die twee keer zo hard rijden als is toegestaan, zijn hun auto of motor in de toekomst kwijt. om een lik-op-stuk-beleid te gaan voeren voor automobilis ten die veel te hard rijden of met drank op achter het stuur zitten. Dit zou betekenen dat zo'n zaak binnen een maand voor de rechter moet komen. Nu moet dat binnen een half jaar. Dit is praktisch gezien niet haalbaar, oordeelt de WD-be- windsman, want het duurt vier maanden voordat zo'n zaak 'klaar is' en voor de politierech ter kan komen. Op dit moment is het de politie toegestaan de auto in te nemen van mensen die vijftig kilome ter per uur te hard rijden, maar dat is geen verplichting. Het Openbaar Ministerie (OM) werkt aan een richtlijn die de politie daartoe verplicht. Dat liet minister Korthals van justi tie gisteren weten in de Tweede Kamer. Korthals voelt er weinig voor In de tussentijd is de auto mobilist zijn rijbewijs kwijt. Verkorting van de termijn tot een maand betekent dat de au tomobilist eerder zijn rijbewijs terug heeft, nog voordat de zaak voor de politierechter kan komen, aldus Korthals. Hij wil wel bekijken of deze zaken bin nen drie a vier maanden in plaats van een half jaar voor de rechter kunnen komen. Vooral PvdA en CDA zien weinig in de argumenten van Korthals. Volgens hen is het een kwestie van prioriteiten stellen. Dan moeten andere zaken maar langer op de plank blijven liggen, vinden zij. den haag anp de kraamzorg. De sector heeft, zoals afgesproken, kwaliteitsei sen opgesteld. Maar een aantal zorgverzekeraars wil die basis eisen niet als toets hanteren bij het sluiten van contracten. „Dat roept bij mij vragen op over de basiskwaliteit die deze verzekeraars aanvaardbaar ach ten bij hun contractering", schrijft Borst. Aanbieders van kraamzorg vrezen dat verzekeraars bij het afsluiten van contracten alleen naar de hoogte van het tarief kijken. De Landelijke Vereniging Thuiszorg en Branchebelang Thuiszorg hebben al laten we ten dat zij de kwaliteitsèisen zullen hanteren. De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat bij het toezicht van die eisen uit, aldus de minister. De kraamzorg is niet bij alle zorgverzekeraars in goede han den. Sommige letten bij het contracteren van aanbieders van die zorg alleen op geld en te weinig op de kwaliteit van de geleverde zorg. Minister Borst (Volksgezondheid) wil hierover op korte termijn praten met Zorgverzekeraars Nederland (ZN), zo schrijft zij in een brief aan de Tweede Kamer. Zij maakt zich zorgen over de kwa liteit van de kraamzorg. Zorgverzekeraars sluiten con tracten met aanbieders van zorg. Daarin worden afspraken gemaakt over de prijs, de kwali teit en de toegankelijkheid van leiden lesley grieten „Ik zag er best tegen op. Ik had het idee dat ik vijf dagen opge sloten zou worden." De eerste dag valt Lottie Heijnk uit Apel doorn mee. Ze is een van de ongeveer honderd deelnemers aan de herkansingscurcus, die student Hans Huibregtse in sa menwerking met de Leidse uni versiteit organiseert. In enkele dagen tijd worden middelbare scholieren aan de hand van een strak schema klaargestoomd voor de herexamens op 22 juni. De aanmeldingen stroomden deze week via de telefoon en via internet www.leidenuniv. nl b vdu her kans) binnen. „Ik heb de avond van de uitslag gèbeld of ik de volgende dag kon beginnen," vertelt Mike van Kleef uit Heer- hugowaard. „Je kunt je hier toch beter concentreren dan thuis en iedereen zit in hetzelf de schuitje." Zowel Lottie als Mike volgt de cursus intern en beiden vonden hun ouders be reid om bijna duizend gulden op tafel te leggen. Huibregtse geeft toe dat de kos ten hoog lijken. „Maar we bie den 45 uur bijles, cursusmateri aal en voor elke zes leerlingen staat een docent klaar," zegt hij. „De kosten voor een jaar les geld en boeken liggen veel ho ger. En als een leerling het exa men alsnog niet haalt, maakt hij in elk geval volgend jaar meer kans." Het team van circa veertig do centen bestaat grotendeels uit jonge mensen die net zijn afge studeerd of nog de lerarenop leiding volgen. Aan de hand van door Huibregtse samengestelde cursusboeken vol met examen vragen trainen zij de leerlingen in het maken van een examen. De nadruk ligt op de basisken nis en de voorbereiding op veelkomende vragen en valkui len. Huibregtse: „Het gaat er al leen om dat ze het examen ha len, ze hoeven geen negens of tienen." Maar er zijn ook leerlingen die de cursus volgen om een hoger cijfer te halen. „Dit jaar zijn er vijf studenten die het examen wel hebben gehaald, maar toch een 'her' willen doen. Om een hoger gemiddelde te halen en zo een loting voor bijvoorbeeld geneeskunde te voorkomen," vertelt Huibregtse. De cursuscoördinator had zelf weinig moeite met de lesstof op de middelbare school en spreekt dus niet uit ervaring. De 22-jarige student haalde in een keer het VWO, studeert binnen kort af in scheikunde, en begint daarna aan een studie econo mie. Hij begon de cursus een paar jaar geleden voor klasge noten. „Sommigen uit 6-VWO hadden een herexamen en ik vond het lullig dat docenten niet veel extra tijd aan deze mensen konden besteden. De lessen voor andere klassen gaan immers gewoon door. Toen heb ik besloten om bijles te gaan geven, gewoon bij inijn ouders thuis in Zeeland." Inmiddels is hij voor zijn studie naar Leiden verhuisd en is de groep van tien mensen uitge groeid tot ongeveer honderd deelnemers. Huibregtse doet dan ook niet meer alles alleen. „Mijn gepensioneerde ouders zijn hier, net als mijn tante die vroeger boekhouder was. Ver der zijn er nog zo'n vijftien mensen die bijvoorbeeld hel pen bij het verzorgen van het eten. En dan zijn er de docen ten natuurlijk." Huibregtse zegt dat zijn eigen studie niet veel lijdt onder zijn bezigheden voor de curcus. „Ik krijg veel steun van de universi teit. Zo mocht ik van professor Van der Gen tijdens mijn stage aan de voorbereiding werken en Rector Magnificus Wagenaar sprak tijdens de opening van de curcus de leerlingen moed in." De cursus vindt plaats in het gebouw van Sociale Weten schappen. Hoewel de meeste deelnemers elkaar niet kennen, bestaan er niet veel wilde plannen voor kennismakingsfeesten. „Ik ga vanavond misschien nog even lekker naar buiten, maar ik ga vroeg mijn bed in," zegt Lottie vastberaden. Ook voor Mike wordt het geen latertje. „Ik ga na het eten nog even leren. Dan misschien nog een biertje drinken op een ter rasje, maar ik maak het niet te laat. Ik wil mijn examen echt halen." COGNAC VOORDEEL Joseph Guy Gignac GALLGALL Acht jaar geëist tegen vader voor toetakelen van zijn kinderen groningen gpd De 39-jarige man uit Veendam, Groningen, die op 7 februari van dit jaar zijn twee zoontjes van 5 en 13 jaar met een mes en een schaar ernstig toetakelde, zegt dat hij 'in een shock' heeft gehandeld. „Ik had niet gedacht dat ik zoiets zelfs mijn grootste vij and aan zou kunnen doen. Mijn kinderen zijn het enige dat ik op de wereld heb. Ik ben op dat moment gewoon geëxplo deerd". Hij hoorde gisteren voor de recht bank in Groningen acht jaar celstraf tegen zich eisen wegens een poging tot moord op zijn beide zoontjes. De officier van justitie is ervan overtuigd dat de man zijn daad van tevoren heeft ge pland. Hij heeft de beide kinderen op de bewuste avond met een slaapmiddel ver doofd. In het bloed van de jongste jongen is een hoeveelheid slaapmiddel aangetrof fen die aangeeft dat hij zo'n tien tabletten moet hebben binnengekregen. Beide kin deren rdakten ernstig gewond, maar zullen lichamelijk niet meer dan een aantal litte kens aan het drama overhouden. De uit Iran afkomstige man, had zijn kin deren niet meer gezien sinds zijn vrouw ze ven maanden eerder met hen was vertrok ken. Het drama voltrok zich tijdens het eer ste weekend dat de zoontjes hun vader in het kader van een omgangsregeling be zochten. Directe aanleiding voor zijn woe de-explosie was de mededeling van de oudste zoon dat zijn moeder zou gaan trouwen met haar nieuwe vriend. Die nacht vernielde de man eerst met een mes je de kleding van zijn vrouw en een groot deel van de huisraad. In een telefoongesprek met een zwager had de man eerder aangekondigd dat hij zijn vrouw en kinderen om zou brengen, wist de officier van justitie nog te melden. Volgens het Pieter Baan Centrum ,dat de verdachte onderzocht, is geen stoornis vastgesteld en is hij volledig toerekenings- vatbaarbaar. De advocaat van de verdachte schetste zijn cliënt als een eenzame, ont heemde, kwetsbare en gehandicapte man die zijn laatste greintje zelfrespect verloor toen zijn zoon hem vertelde dat zijn moe der sliep met een ander. Op 1 juli doet de rechtbank uitspraak. UTRECHT ANP overlijden geen mogelijkheid zien de donatievraag bij de fa milie op te werpen. Ze voelen zich belemmerd doordat al lochtonen, anders dan autoch tonen, heftige emoties openlijk tonen na het overlijden van een dierbare. Ook zijn meestal veel familieleden aanwezig. De arts kan vaak niet door die emoties heenbreken en heeft de handen vol om alles in goe de banen te leiden. En als de donatievraag wel gesteld wordt, bemoeien zoveel familieleden zich met de vraag dat het ant woord uiteindelijk negatief uit pakt. Allochtonen staan zelden orga nen of weefsels af. De meeste allochtonen zeggen dat ze be reid zijn tot donatie, maar art sen vragen de nabestaanden er vrijwel nooit naar. Dat blijkt uit een studie van de stichting Do norvoorlichting. De onderzoe kers interviewden twaalf artsen, uit ziekenhuizen en uit alloch tone wijken, en zeventig alloch tonen. Geen van de onder vraagde medici had een donatie door een allochtoon ooit mee gemaakt. De voornaamste re den is dat de artsen vlak na een

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5