Buckingham klaar voor weer een sprookjeshuwelijk jVè HEER Britse republikeinen slijpen de messen Naïviteit houdt TVM uit Tour IV 197 VRIJDAG 18 JUNI 1999 COMMENTAAR De wielerploeg van TVM moet zwaar boeten voor haar naïviteit. Zij staarde zich ten onrechte blind op een recente glimlach van Tour de France-directeur Jean-Marie Leblanc. Die maskeerde toen zijn ware gevoelens en wachtte tot afgelopen woensdag om TVM/Fram Frites de waarheid te zeggen. Vanwege wangedrag in de vorige Ronde krijgt de Nederlandse 'rebellenclub' dit jaar geen toegang tot de Tour, ondanks alle negatieve dopingpubliciteit nog altijd het grootste wielerevenement ter wereld. TVM, met de stugge Zeeuwse manager Cees Priem voorop, treft blaam als het de bui niet heeft zien aankomen. Dat duidt op naïvi teit, een doodzonde in de wielersport waar list en bedrog vaak hoogtij vieren. Ook TVM staat onder verdenking sinds vorig jaar 104 verboden EPO-ampullen bij de ploeg zijn aangetroffen. Dat andere ploegen met net zo veel boter op hun hoofd wel toegang krijgen tot de Tour, maakt de zaak extra pijnlijk voor de Neder landse ploeg. Kennelijk hebben evenmin brandschone formaties uit andere landen de Tour-leiding wel kunnen overtuigen van hun goede bedoelingen. Zelfs als TVM gelijk heeft met zijn klacht over Franse klassejustitie, dan nog krijgt de ploeg zijn gelijk niet. Want in juli, de belangrijk ste wielermaand van het jaar, staat de ploeg van topsprinter Jeroen Blijlevens aan de kant. Dat is zuur voor de renners, de sponsors en ook voor wielerminnend Nederland. Maar de schuld daarvan kan TVM onmogelijk schuiven op die chauvinistische Fransen. De hand moet diep in de eigen boezem. De Tour gaat nu eenmaal door Frankrijk. Wie zoals Cees Priem na al die jaren de Franse taal niet machtig is en in het lobbycircuit de weg niet kent, mag zeker niet rekenen op een voorkeursbehande ling. Onaangename verrassing Soms word je onaangenaam verrast op de televisie. Een van je favo riete programma's staat op de rol, je gaat er eens lekker voor zitten, hebt een glas wijn in de hand, maar alles wat er gebeurt: geen show. Het overkwam me gisteren toen de culinaire serie Two fat ladies' op BBC2 plaats moest maken voor een programma over de die dag overleden Basil Hume, de leider van de Rooms-Katholieke kerk van Engeland en Wales. Natuurlijk is het ook jammer dat Basil Hume dood is en ik wil ook niet beweren dat het leven niet doorgaat als 'Two fat ladies' een weekje niet vertoond wordt, maar als je je ergens op in hebt gesteld en je weet dat er voor de rest nauwelijks iets te beleven is op een an dere zender, dan heb je er een beetje de pest dat Basil Hume juist die dag heeft gekozen om de man te ontmoeten die hij zijn hele leven gediend heeft. Dat er nog meer fout kan gaan in de wereld bewees het programma op BBC1, dat tegelijkertijd wordt uitgezonden. Terry Wogan presen teerde 'Aunty's sporting bloomers'. Dat is een programma dat zo flauw is dat de kwaliteitsrijke BBC zich er ongelooflijk aan vertild heeft. Het zijn, jawel, sportbloopers en bij wie dat woord geen belle tje doet rinkelen, zal ik het even uitleggen. Bloopers zijn dingen die misgaan en 'dus'om te lachen zijn. Geen beter vermaak dan leed vermaak. Het is zo'n programma dat je destijds bij sport7 verwacht te en nu bij SBS6. Verdomd het is waar, SBS6 zendt zo'n program ma uit. Het heeft het van het indertijd ter ziele gegane sport7 over genomen. Gisteren zagen we cricketers tegen elkaar oplopen, snookeraars die simpele ballen misten en er waren zowaar beelden uit de Neder landse eredivisie voetbal. Dat de beelden van begin jaren '80 waren maakte de belegenheid van het programma alleen maar duidelij ker. Nee, dan was zelfs 'Gordon doorgedraaid' een stuk aangenamer. De 'personality-show' (wat dat in vredesnaam ook mag betekenen) rond de zanger was soms zelfs onderhoudend. Hoewel Gordon zich duidelijk optrekt aan Paul de Leeuw (hij gedraagt zich nog nichte riger), komt zijn brutaliteit ontnuchterend over. Hij was brutaal te genover de afgelopen tijd zo geplaagde Glenn Helder ('lekker kontje heb jij') en Marco Bakker ('nog een wodkaatje?') en bewoog zich na tuurlijk over het ronddraaiende, in drieën gedeelde, toneel met een decor dat nog het meest aan goede tijden, slechte tijden deed den ken. Zijn items met zijn zogenaamde zuster Conny Muts (zag ik daar niet Annie de Rooy) raken kant nog wal en hij kan nog heel wat le ren van Paul de Leeuw, maar een ding heeft Gordon op zijn voor beeld voor: hij kan beter zingen. Dat Gordon nog eens een verloren BBC-avond moet goedmaken. wil buys Juni geen hoogvlieger De meeste maanden zijn de afgelopen decennia (met name na 1987) belangrijk warmer geworden. Juli en augustus werden zelfs significant warmer. Zo bedraagt de huidige julinorm in De Bilt 16,8 graden maar als de nieuwe dertigjarige vergelijkingsperiode compleet is (1971-2000) komt juli hoogstwaarschijnlijk uit op 17,4 graden. De opwarming gaat echter aan juni voorbij. De normale temperatuur was, is en blijft 15,2 graden. Ten opzichte van het verleden is juni zelfs koeler geworden. Over het tijdvak 1931-1960 bedroeg de gemiddelde temperatuur 15,5 graden. Dit jaar is juni wederom geen thermische hoogvlieger. De gemiddelde temperatuur schommelt momenteel rond de 15 graden. De maand ge draagt zich evenwel verre van slecht. Vooral sedert het afgelopen weekeinde is er flink wat zonneschijn en tot tevredenheid van maaien de en hooiende boeren regent het niet. Dat was vorig jaar wel anders. Toen kwam het veelvuldig tot zware regenval. De tuinen en akkers kunnen overigens best wat water gebruiken maar de kans daarop is vooralsnog niet groot. Alleen later op zondag wor den de buienkansen groter. Ter hoogte van Schotland is een de pressie zich sterk aan het activeren en het frontensysteem van dit lagedrukgebied dringt naar onze omgeving op. Na het weekeinde gaat de wind een dag of wat uit noordelijke richtin gen waaien en wordt koele lucht aangevoerd. Daarin ko men wolkenvelden voor maar de kans op regen is klein. Morgen is het overigens fraai zomerweer. Er staat niet meer dan een-zwakke tot matige west tot zuidwes tenwind, de zon schijnt en de temperaturen stij gen tot 22-23 graden. Gisteren werden de hoogste temperaturen rond het middaguur bereikt. Schiphol rapporteerde 22,0 en Valkenburg 20,8 graden. Daarna veroor zaakte een koufront meer bewolking en toen de wind naar het noordwesten draaide ging het kwik rap naar beneden. Aan het einde van de middag was het nog maar zo'n 15-16 graden. jan visser Geld speelt voor niemand een rol bij bruiloft van prins Edward en Sophie Rhys-Jones Prince Edward (35) en Sophie Rhys-Jones (34), dochter van een succesvolle autobanden verkoper, hadden nog even gehoopt er een intieme bruiloft van te kunnen maken voor lou ter vrienden en naaste familie. Maar dat ging natuurlijk niet. Een huwelijk van een lid van het Britse koninklijk huis is nu eenmaal een publieke gebeurtenis van de eerste orde. Als zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de bruid komt aangere den bij Windsor Castle, eventjes ten westen van Londen, ver moedelijk in een Rolls Royce geleend van haar aanstaande schoonmoeder koningin Eliza beth, staan daar ook 8000 ge wone maar zorgvuldig geselec teerde burgers klaar die zich mogen vergapen aan de bruids jurk van ontwerpster Samantha Shaw. Een bruidsjurk overigens die op een geheim adres is ver vaardigd, omdat bij de ont- werpstudio van mevrouw Shaw de paparazzi hinderlijk op de loer lagen. Via de camera's van de BBC kunnen tegelijkertijd vele miljoenen televisiekijkers in tientallen landen beoordelen of de ontwerpster een geslaag de creatie heeft geleverd. De huwelijkplechtigheid zelf wordt evenmin een intieme ge beurtenis. Afgezien van de ca mera's zijn er in Windsor Castle 600 genodigden getuige van, onder wie natuurlijk de onver mijdelijke Elton John, premier Tony Blair, leden van verschil lende vorstenhuizen, de liedjes schrijver Andrew Lloyd Webber en de op twee na rijkste man ter wereld, de sultan van Brunei. Het komt trouwens goed uit, dat geld voor de meeste geno digden geen rol speelt, want op het verlanglijstje van het paar staan nogal wat cadeautjes die een gewone sterveling zich niet of nauwelijks kan veroorloven. Zoals een theezeefje van 10.000 gulden, een suikerklontjestang van 19.000 gulden en een antie ke eettafel met zes stoelen ter waarde van van drie ton. Na de receptie waar deze en andere cadeau's aan het bruidspaar kunnen worden overhandigd, mogen zo'n 550 gasten zich verlustigen aan een weelderig lopend buffet. De ko ninklijke kok Lionel Mann be reidt voor de gelegenheid ge rookte schelvis met rijst en in deeg gerolde paddestoelen, en biefstuk stroganoff met een keur aan groenten en salades. Het toetje bestaat uit verse frambozen. Daarna zit de mooiste dag van het leven er voor het bruidspaar op. Zij kunnen zich dan gaan voorbereiden op de huwelijks reis die hen naar verluidt eerst naar het koninklijke buitenver blijf Balmoral in Schotland voert, en daarna naar waar schijnlijk mooier weer in de Ca raïben. Daar zou het luxe jacht van een kennis op hen liggen te wachten. Alle ingrediënten voor een sprookjeshuwelijk zijn zodoen de aanwezig, net zoals destijds het geval was bij de bruiloften van Edwards oudere broers Charles en Andrew en zijn zus Prins Edward en zijn bruid Sophie. Anne. Wat van die sprookjeshu welijken is geworden, is maar al te bekend. Anne scheidde na een ongelukkig huwelijk van haar kapitein Mare Phillips, en is inmiddels hertrouwd. An drews echtgenote Fergie had een gat in haar hand, verslond mannen en maakt eveneens geen deel meer uit van 'The Firm', zoals het koninklijk huis ook wel genoemd wordt. En Charles, tja, die doet het tegen woordig met Camilla Parker- Bowles. Gelukkige huwelijken lijken al met al niet voorbehou den voor de Windsors. Toch zijn dé deskundigen het erover eens dat het huwelijks bootje van Edward en Sophie steviger gebouwd lijkt dan dat van de andere drie. Niet alleen is het tweetal voldoende droog achter de oren om te beseffen waar het aan begint (Diana was nog maar 19, toen ze met Char les trouwde), Sophie staat bo vendien bekend als een zeer nuchtere tante die zich niet gek laat maken, geen sterallures heeft, en zich makkelijk aan past. Ze mag uiterlijk veel op Diana lijken, en ze wordt daar ook vaak mee vergeleken, maar ze heeft, zo wordt gezegd, niet de rebelse en ijdele neigingen die Diana in de ogen van Bucking ham Palace tot een ongeleid projectiel maakten. Evenmin bestaat de vrees dat Sophie ooit door paparazzi zal worden be trapt terwijl zij sabbelt aan de teen van een minnaar, zoals Fergie overkwam. Naar verluidt heeft zij zelfs met opzet een aantal zeer saaie bad pakken aangeschaft die mee gaan op huwelijksreis. Een sexy panterdesign waarin Diana wel eens op een voorplecht of een strand lag, lijkt aan Sophie in haar nieuwe rol niet besteed. En haar dagelijkse kleren zijn sinds enige tijd van een steeds groter wordende truttigheid, liet laatst een mode-ontwerper zich ontvallen. Koningin Elizabeth heeft al met al het volste vertrouwen in haar aanstaande schoondochter. Sophie beschikt al enige tijd „Ze bijten heus niet, hoor", zo stelde de Britse prins Edward zijn aanstaande bruid gerust voordat hij haar voorstelde aan zijn ouders. Sophie Rhys-Jones deed deze spontane uit spraak in het televisie-interview dat het aanstaande echt paar gaf aan de BBC. Net 5 zendt het gesprek morgenmid dag uit, een half uur voordat de zender live de voltrekking van het huwelijk van prins Edward en Sophie in Londen ver toont. FOTO AP JOHN STILLWELL over een eigen toegangspasje tot Buckingham Palace en brengt er geregeld de nacht door. Ze is ook al gesignaleerd samen met de Koningin, paard rijdend. Sophie, die een eigen public-relationsburo drijft en daarmee wil blijven doorgaan, heeft al sinds 1993 verkering met Edward, die van theater houdt en een eigen televisie productiemaatschappijtje drijft. Als ik dacht het leven als prin ses niet aan te kunnen, zou ik al heel snel gestopt zijn met onze verhouding", zei ze kortgele den. Een belangrijke test passeerde zij enkele weken geleden: een meer dan tien jaar oude foto waarop zij - onschuldig - met een blote borst was te zien, keerde zich niet tegen haar, maar tegen de publicerende krant, The Sun. Dat biedt ver trouwen voor de toekomst. harm harkema De driehonderd leden van de Movement Against the Monar chy, oftewel de Beweging tegen de Monarchie in het land van koningin Elizabeth II vinden al le opwinding over de koninklij ke bruiloft maar flauwekul. „We willen af van de monarchie, hun weelde en geërfde privile ges." Om dat eens goed duide lijk te maken demonstreren de driehonderd leden van de club morgen in Windsor, waar Ed ward en Sophie elkaar het ja woord geven, tegen de staats vorm. „Het zijn nutteloze parasieten", scheldt voorzitter Andy Myson van de beweging. Dat Edward en Sophie allebei op eigen houtje carrière hebben gemaakt en gewoon willen blijven wer ken - hij als directeur van een televisieproductiebedrijf, zij als oprichter van een eigen recla mebureau - verliest Myson even uit het oog. De demonstratie in Windsor krijgt een ludiek karakter: de verwachte duizend demon stranten hullen zich in zestien- de-eeuwse kostuums en ver schijnen verder met bijl en exe- cutieblok ten tonele. De beoog de slachtoffers zijn de 'royals', tegen wie meer republikeinse campagnes worden gevoerd. Maar de monarchie in Groot- Brittannië lijkt over een lange adem te beschikken. Al tijdens het diamanten jubileum van koningin Victoria in 1897 waren er rellen tegen het koninklijk huis. Twee jaar geleden leek het Huis Windsor vervaarlijk te wankelen na schandalen en de dood van Diana. Inmiddels lijkt die storm geluwd. rtr/afp/anp Schotel al die beelden van huilende, wanhopige mensen niet meer aan. Omdat ik al dat leed zelf ook niet meer verwerken kon, heb ik gewacht met de aanschaf van een nieuw toestel Maar nu staat er dan toch weer een buisje. Een toe stel, net iets groter dan een mui zenval. Zie je alles postzegel- f groot, dan raakt het je misschien minder. Omdat het toestel spotgoedkoop was. dacht ik: y laat ik er een schoteltje bij- I nemen. In Leiden kon ik f echter geen firma vinden die J een schotel wilde installeren. Ik moest er helemaal voor uit wijken naar Voorschoten, maar daar stuitte ik dan ook op de firma De Vries die een waar lijk vorstelijke service bood. En nu kan ik, terwijl ik tiental len jaren alleen Nederland één, twee en drie kon krijgen, opeens de hele wereld zien. Ik heb plotse- MAARTEN 'T HART ling 459 kanalen. Lang niet al die kana len geven beeld, maar ik heb toch de keus uit zo'n honderdtivintig zenders. Bovendien geven een aantal kanalen ra diosignalen door. Opeens kan ik de hele dag door klassieke muziek horen van een Franse zender. Glashelder, storings vrij. Ook onze eigen Radio Vier, tot op heden m'n favoriete zender, vult de ka mer met subliem stereo-geluid. Dat ik niet eerder tot de aanschaf van zo'n schoteltje ben overgegaan. Vooral voor FM-zenders met klassieke muziek is het ronduit fantastisch! Wat me. naast die geweldige radio-ont vangst. nog het meest bekoort van de schotel is dat ik CNN uit de lucht kan plukken. De afgelopen week heb ik haast van uur tot uur de intocht van KFOR in Kosovo kunnen volgen. Wat mij daarbij vooral intrigeert is: hoe heb ben de achtergelaten (huis)dieren deze verschrikkelijke tijd doorstaan? In de af gelopen twee maanden heb ik mij heel vaak voorgesteld dat ik zelf op de vlucht had moeten slaan. M'n hondje had ik mee kunnen nemen, maar m'n geitjes niet. Hoe zou het die vergaan zijn? Ook in Kosovo zijn ongetivijfeld poezen, scharrelvarkens, geitjes, honden, kip pen, paarden en koeien en tal van ande re dieren achtergelaten. Niemand overigens uit het kamp van de journalisten, cameramensen, televisie makers die daar oog voor heeft. Of zich daarover iets afvraagt. Je moet zelf heel precies kijken. Langs de weg zie je op eens een dode hond liggen. Die heeft het niet doorstaan. Dat ligt ook voor de hand: een hond kun je niet onverzorgd achterlaten. Toch zag ik een paar dagen later een scharminkelige hond rond lo pen die zich onder meer gevoed had met lijken van slachtoffers van de Serviërs. Wat is zoiets toch allemachtig wrang! Af en toezie je een welgedane poes weg schieten. Je mag aannemen dat vrijwel alle achtergelaten katten het gered heb ben. Mits ze natuurlijk niet opgesloten waren. Ook zag ik al een ezeltje dat vre dig liep te grazen in een verder totaal verlaten dorpje. Dat beestje kan binnen kortzijn terugkerende baasje het leven weer moeilijk maken metz'n koppig heid. En de achtergelaten kippen, hoe zou het daarmee gegaan zijn?Een kip kan het vrij lang uithouden zonder al te veel voer, maar z'n dagen zijn geteld als ze niet kan drinken. Toch zag ik ook al een paar maal kippen en hanen rondschar relen in die stille dorpjes. Misschien hadden die geluk gehad, was het hek van hun hok door een bomscherf ver wijderd. Maar de geitjes? Tot op heden heb ik er nog niet één gezien. Ook varkens en koeien zijn nog niet voorbij gekomen op het beeldscherm van mijn muizenval. Zoveel is intussen wel zeker: zelfs de achtergelaten varkens in Kosovo, die vrij konden rondlopen, hebben het de afge lopen maanden beter gehad dan de pro ductievarkens die hier in de overvolle stallen van de bioindustrie wegkwijnen. millenn: nog dagen Nog 197 dagen ent nieuwe millennium u aan. Reden voor dein, om in een dagelijks terug te kijken op b rijke gebeurtenissei jn plaatsgrepen op coi (A' ponderende data in gelopen 1000 jaar. I week: 14 juni 1968: Golden Globe eerst M wereld; 15 juni 138! bij Kosovo Polje; 16 h 1966: Bouwvakkers! 17 juni 1748: Pacht! vé roer; 18 juni 1815: S bc Waterloo; 19 juni 1!es senbergs geëxecute 18 JUNI 1815 Een paar evenementer er dit jaar wel gehoudf voor het grote spektak s: ten we nog een jaartje hebben. Om de vijf jaa 0 ken ze in Waterloo de! 18 juni 1815. Vele hom guranten hullen zich d historische uniformen de voet van de leeuwei de memorabele strijde 11 dunnetjes over te doen dan een bijzonder biva kleine reconstructie va en een lichtshow bij oi "I dit jaar niet in", zegt Maton van het Welling seum in Waterloo. „Oo ben wij tot begin augus grotere tentoonstelling wapens en de uniform! I' de slag werden gebruik vallen die 18e juni 1815 schatting zo'n vijftigdu 0 doden en zwaargewon tegen zijn zin en gewoofe* kan Napoleon pas laati morgen - het regent pij len - het sein voor de ai ven en zo krijgen de ge< troepen van Wellington tijd steun van het Pruis ger. De keizer abdiceert tweede maal en verdwijn maal naar het verre en ge St. Helena. Maar nal a slagveld komen jaarli zenden bewonderend 15* naar de Leeuw van Wal e het monument, dit jaar een lange restauratie, poleon vooral als held omfator wordt g< henk ruul MENSELIJ MICHAEL JACKSON iso naar een optrekje in Sein De zanger probeert al enl maanden een oud kastee kop te tikken omdat hij, zijn biograaf, ,,dol is opg denis". Bijzonder isdatJ zelf al vier keer een poter woonhuis heeft bekeken, dat iemand hem herkend incognito van de zangeri lijk gemaakt door een ing vermomming. Een vriend lywood die gespecialiseer het maken van special- heeft deze gecreëerd. Al was het een flinke operat schrijft het showbizzpers! WENN. De zanger kreeg' tanden, forse bakkebaard pruik met een grote bosk haar, een grote snor en ei Een beetje voorspelbaar, het werkt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2