E Skoda bouwt verder aan nieuw imago Smart mist herkansing taliaans racefeest Zandvoort Special Edition van de Colt Mazda's MX-5 jubileert ixtra garantie op banden Weg en wiel Impala met 'slimme kofferbak' Sterkere Avensis Linea Terra HUISMAN Minder diefstal van fietsen IIJDAG 18 JUN11999 l circuit van Zandvoort ver- lft dit weekeinde in Italiaan sferen als voor de negende trin successie het racefeest [ia Zandvoort aan de ordzeekust wordt gehouden. Italiaanse auto-industrie eft in de loop der jaren de «st uiteenlopende wagens irtgebracht. Wie kent niet tot verbeelding sprekende boli- als Ferrari, Lamborghini, aserati en DeTomaso. Maar kde aandoenlijke Fiatjes 500 600 zijn wereldberoemd en iefd. Daartussenin zit een |e eeuw autogeschiedenis :t merken als Fiat, Alfa Ro- jo en Lancia. Vrijwel alle 'roefrijden op exclusieve Aprilia irilia Nederland organiseert 2 en 3 juli op het TT circuit li Assen een 'RSV Mille Expe- nce'. Met dit evenement wil importeur bereiken dat een jot aantal liefhebbers van de- supersportieve V-twin uit het Jiaanse Noale in staat wordt steld de motor onder circuit- nstandigheden te testen. RSV-dag wordt rechtstreeks orde fabriek ondersteund en ledoeld voor zowel bezitters een Aprilia Mille als geïnte- tie. resseerden die de aankoop van een dergelijke tweewieler over wegen. Voor de laatste groep laat Aprilia twintig Milles en de erbij behorende fabriekstechni- ci naar Nederland overkomen. Bezitters van een Mille RSV worden rechtstreeks door de importeur uitgenodigd aan het evenement deel te nemen, ge- interesseerden kunnen zich uit sluitend schriftelijk opgeven bij een van de officiële Aprilia-dea- lers. Autobedrijf Hamers bv Skoda-dealer van het jaar 1998 Volkswagen Groep Dealer voor groot Leiden en Duinstreek Dobbeweg 2 2254 AG Voorschoten Tel. 071-5600233 itsubishi heeft een speciale serie uitgebracht van de Colt met de aam Special Edition. Het gaat om een extra luxueus uitgerust lodel dat in een oplage van 600 exemplaren zal verschijnen. De lit Special Edition is van buiten herkenbaar aan de verchroomde ille. In het interieur vallen beige bekleding en het groene dash- ird met houtafwerking op. De auto is uitgerust met onder meer :onditioning en een met leer en hout afgewerkt stuurwiel en in met leer beklede pookknop. De Colt Special Edition is lever- larmet 1.3 en 1.6 liter motor vanaf 30.395 gulden. ubileum-MGF beperkt leverbaar >st H kf lit jaar is het 75 jaar geleden at de eerste MG werd ge- ouwd. En dat jubileum wordt evierd met een speciaal model MGF. Deze Anniversary iition wordt in een tot 2.000 uks gelimiteerde oplage ge- ouwd en is standaard uitge- ;t met vele extra's, ke jubileumauto is voorzien in een plaquette met daarop et serienummer. Voor de mo- irisering wordt de 1.8 liter mo- irmet 120 pk gebruikt. Deze irint in krap 9 seconden van 0 ;da viert het 10-jarig be lt van de MX-5 voor de eede keer dit jaar met een ciale versie. Dit keer heet et model geen Anniversary. ir Decade. De oplage is geli miteerd tot zeventig exempla- len. De auto kan worden gele- «rd met 1.6 liter motor (110 c) of een 1.8 liter (140 pk) en is fltijd voorzien van een 5-ver- liellingsbak. Ten opzichte van de standaard MX-5 is de Deca de-versie voorzien van ABS, dorpelbeschermers, twee twee ters en een wegklapbaar wind scherm. Daarnaast heeft de au to een houten Nardi-stuur, bei ge lederen bekleding, een beige kap en verwarmde buitenspie gels. De MX-5 1.6 Decade kost 64.695 gulden, de 1.8 liter versie staat voor 69.495 gulden in de prijslijst. ïoyota komt met een krachti gere versie van de Avensis in Li- ïea Terra-uitvoering. Dit type is •ortaan ook verkrijgbaar met n 128 pk sterke 2.0 liter ben- inemotor. Voorheen was deze fcotor uitsluitend verkrijgbaar ui combinatie met het duurde- te Linea Sol uitrustingsniveau. Bfile Tyrecenter introduceert ivenop de zogeheten 'Gouden irantie' een garantie van •000 kilometer op banden, ■et gaat om het schoeisel van [het merk BF Goodrich, dat door leze organisatie wordt geïm iteerd. Aan de garantie zijn ïl een paar voorwaarden ver- 'onden. Zo moet de automobi list zich elke 15.000 kilometer melden voor een gratis contro le. Dan worden bandenspan ning, slijtagepatroon en profiel- diepte nagekeken. Vooral de spanning heeft een belangrijke invloed op de levensduur van de band. De garantie is alleen van toe- Passing op BF Goodrich-ban- den in de snelheidscategorieën Sen Ten voor de leverbare ma ten van 135/80 x 13 tot en met 185/65 x 15. De prijs van de Avensis 2.0i Li nea Terra is vastgesteld op 44.992 gulden voor de Liftback. De Sedan is 1.000 gulden duur der. Tot de uitrusting van de auto behoren onder meer ABS, elektrisch bedienbare ramen vóór en airbags voor de be stuurder en de passagier. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos I Loekie REDACTIE: PETER LODEWIJKS Octavia stationwagon met vierwielaandrijving merkenclubs laten op Zand voort hun mooiste auto's zien. Natuurlijk wordt er geraced, maar ook is er een concours d'élégance. Verder worden er op en naast de baan allerlei ac tiviteiten georganiseerd. In de vele stalletjes in het renners- kwartier en langs de toevoer- weg vinden de bezoekers van alles wat met Italië te maken heeft. Toegangsprijs op zaterdag en zondag: duinen/tribune 25 gul den, kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van een volwassene de helft. Rennerskwartier tien gulden extra. Skoda kan de laatste jaren mooi profiteren van de kennis en techniek van moedermaatschapij Volks wagen. Dat heeft bijvoor beeld geleid tot een snelle ontwikkeling van nieuwe modellen en een ongekend hoog kwaliteitsniveau van de producten. Ook de meer exclusieve technie ken druppelen door naar het Tsjechische merk. Zo als het vierwielaandrij- vingssysteem van Volkswa gen met zogenaamde Haldex-koppeling. Het wordt nu voor het eerst toegepast in de Octavia Combi TDi. LEUSDEN GPD Skoda zoekt het voor de vier- wielaangedreven versie van de Octavia Combi TDi niet in bij zondere typeaanduidingen als quattro (Audi) of 4-motion (VW). Het model krijgt gewoon de toevoeging 4x4. Het staat vrij subtiel op de kofferklep en in koeien van letters nog een keer op de achterruit. Maar dat laat ste is er vast wel af te föhnen. De Octavia Combi TDi 4x4 heeft onder de motorkap een vrij bescheiden, 90 pk sterke, direct ingespoten turbodiesel motor. Die heeft nu ook weer niet zoveel kracht dat je direct naar vierwielaandrijving moet grijpen om het vermogen op de weg te kunnen overbrengen. Het is daarom ook een beetje vreemd dat Skoda niet de 150 pk sterke benzinemotor met turbo heeft genomen. Het nut van de Octavia Combi 4x4 blijft op deze manier be perkt tot een auto die in winter se omstandigheden in de ber gen beter uit de voeten kan. Of een auto die wat makkelijker met een caravan overweg kan. Hoewel het motorvermogen dan wel weer een beperkende factor vormt. Later dit jaar komt er trouwens wel een benzine versie van de vierwielaangedre- ven combi met een nieuwe 120 pk sterke 2.0 liter motor. Eigenlijk heb je in ons land dus niet zo heel veel aan de Octavia Combi TDi 4x4, zeker gezien de meerprijs van dik 4.500 gulden voor het systeem. De normale Combi begint bij 42.395 gulden. Maar de hernieuwde kennisma king met de grootste Skoda was wel een aangename. De kwali tatief goed gebouwde auto is een verrassing om te rijden. Hij naar 100 km/uur en haalt een topsnelheid van 193 km/uur. Als opties heeft het model on der meer 16 inch Minilite wie len met 215/40 banden, ver chroomde deurgrepen, een in donkerrood leer uitgevoerd in terieur en talloze aluminium en houten accenten. Voor Nederland zijn 50 Anni versary Edition MGF's in de kleur Platinum Silver beschik baar en 25 exemplaren in Solid Black. De prijs is vastgesteld op 65.900 gulden. General Motors gaat zijn auto's met ingang van het nieuwe mo deljaar 2000 voorzien van een 'intelligente kofferbak'. Dit om te voorkomen dat iemand in de bagageruimte opgesloten raakt. Zo verloren vorig jaar zomer in de Verenigde Staten elf kinde ren het leven, aldus GM. De grootste autofabrikant ter wereld voorziet de kofferbak van een sensor die in verbin ding staat met een elektroni sche kofferbakontgrendeling. De sensor registreert tempera tuurverschillen en beweging. Loopt de temperatuur plotse ling op en beweegt er iets in de kofferbak dan zorgt de sensor ervoor dat de ontgrendeling in werking treedt en de kofferklep omhoog zwaait. GM gaat het systeem eerst toe passen op de nieuwe Chevrolet Impala, het vlaggenschip van Chevrolets personenwagen- vloot dat in de herfst in de VS op de markt komt. Daarna vol gen ook andere 'familiewagens' van GM. De Impala '2000 Gene ration' is opgebouwd volgens een 'magische' formule: een aantrekkelijke vorm, veel ruim te, een uitgebreide standaard uitrusting, uitstekende presta ties, een hoog rijcomfort, kort om een typische luxueuze Amerikaan waarin het de rijder aan weinig zal ontbreken. Toch is er ook nog een lange lijst aan extra's die kunnen worden be steld. Daaronder ook zij-airbags en een systeem dat de banden spanning meet. Op motorisch gebied heeft de koper de keus uit twee krachti ge 6-cilinders met een inhoud van 3.4 en 3.8 liter en een ver mogen van respectievelijk 180 en 200 pk. Het is nog niet be kend of de Chevrolet Impala 2000 ook naar Europa komt. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Wielrennen is een geliefde sport in Spanje, gewoon fietsen is veel minder in trek. In Andalusië bestaat er wel een ongewone variant: het stierenfietsen. Dat vindt plaats op speciale oefenplaatsen bij de stierenfokkerijen. De berijder loopt achter een eenwieler met stierenkop en speelt voor boze stier. Zo kunnen torero's de nodige behendigheid opdoen voor het echte stierengevecht in de arena. FOTO THEO VAN DER KAAIJ De laatste vijf jaar daalt de diefstal van fietsen. Dat blijkt uit een markton derzoek onder 2.000 huishoudens. Vorig jaar raakte acht procent van de Nederlandse huishoudens een fiets kwijt, terwijl dat percentage in 1993 nog twaalf was. Dat betekent nog al- tijd-700.000 gestolen fietsen per jaar. Volgens de stichting Fiets is de daling niet zozeer een gevolg van actiever politie-optreden, maar van het feit dat de mensen duurdere fietsen ko pen. Daar zijn ze zuiniger op dan goedkope exemplaren. Ook de voor zieningen voor het veilig stallen van fietsen zijn de afgelopen jaren beter geworden. FietsParkeur Om de fietser meer zekerheid te ge ven over een veilige manier van stal len komt er een nieuw keur merk voor fietsenrekken en -klemmen. Deze FietsPar keur is een initiatief van de fietsersbond ENFB en de vereniging van leveranciers van fietsparkeervoorzienin- gen Fipavo. Deze instanties zeggen de lat hoog te zullen leggen. Een rek met de FietsParkeur is sterk, ge bruiksvriendelijk en diefstal- bestendig. Het is in alle ge vallen geschikt om een fiets met eigen slot aan vast te binden. FietsParkeur vloeit is gebouwd op het onderstel van de Audi A3 en de Volkswa gen Golf en is daarom niet de ruimste in zijn klasse. Maar het gebruikte platform zorgt wel voor prima rijeigenschappen. In technisch opzicht is de Octa via Combi 4x4 sterk verwant aan het Volkswagen 4 motion- systeem voor de Golf. Dat bete kent dat er in de aandrijving naar de achterwielen een zoge naamde Haldex-koppeling is opgenomen. Deze koppeling bouwt bij snelheidsverschillen tussen de vóór- en achteras oliedruk op, die wordt gebruikt om een koppeling naar de ach terwielen tot stand te brengen. Het geheel wordt elektronisch gestuurd, om de werking van het ABS-systeem niet ongunstig te beïnvloeden en het manoeu vreren op lage snelheid makke lijker te maken. Bij de Octavia Combi 4x4 zijn Vdclav Laurin en Véclav Klement behoren tot de grondleggers van Skoda. Daarom gebruikt het Tsje chische merk de achterna men van deze twee pioniers in de naam van een nieuw topmodel. De Octavia Lau rin Klement is de meest luxueuze Skoda die er op dit moment te krijgen is. De speciale uitvoering om vat onder meer in carrosse- riekleur uitgevoerde por tiergrepen, 16 inch licht metalen wielen met 205/55 x 16 banden, een ver chroomde grille en kop lampen met helder glas. In het interieur is de bekle ding in beige leer uitge voerd en verschillende de tails zijn met chroom afge werkt. Daarnaast is de auto standaard uitgerust met centrale portiervergrende ling met afstandsbedie ning, airconditioning, een elektrisch bediend schuif- dak, voorbereiding voor autotelefoon, verwarm bare voorstoelen en een audio- systeem met cd-wisselaar. De Octavia Laurin Kle ment is leverbaar vanaf 59.945 gulden. nog enkele aanvullende maat regelen genomen. Zo beschikt de auto over een 23 millimeter verhoogd onderstel en speciale beplating om de bodem van de auto te beschermen. Dat sugge reert dus de mogelijkheid om een bospad te nemen, maar een terreinauto wordt de Skoda er zeker niet van. De Octavia Combi 4x4 is meer in de categorie 'imagebuilders' in te delen. En daar slaat de vlot gelijnde auto zeker geen slecht figuur. De Nederlandse impor teur Pon Mobiel verwacht van de Octavia Combi 4x4 enkele tientallen exemplaren te kun nen verkopen. DEN HAAG GPD Bijna een jaar heeft het ge duurd eer de ingenieurs van de Smart het nodig vonden om aan het te kort schietende tech nische concept van deze twee persoons stadsauto iets te ver anderen. Blijkbaar is de storm van kritiek op weggedrag, com fort en verbruik eindelijk door gedrongen. Maar het is wel jammer dat een deel daarvan wordt weggewuifd met de me dedeling dat journalisten de au to niet op de juiste wijze heb ben beoordeeld. En nog veel vervelender is dat de techni sche veranderingen nauwelijks verbetering hebben gebracht. De 2,50 meter korte Smart was meteen al een leuke verschij ning op ons wegennet met een trendy inrichting en een goede afwerking, maar er mankeerde wel het een en ander aan. De beloofde gunstige verbruikscij fers werden zelden gehaald en het rijcomfort werd door de be labberde vering en het slechte schakelgedrag zeer negatief be- invloed. Toen er de afgelopen winter omgekieperde Smarts in het nieuws kwamen, werd ook bij de geroemde veiligheid een vraagteken geplaatst. Er moest dus iets gedaan wor- x den aan de Smart en dat is nu gebeurd. Om met het goede nieuws te beginnen: uit een crashtest, uitgevoerd door het Duitse blad Autobild, komt de Smart als veiligste kleine auto naar voren. Ten behoeve van een hoger ac tief veiligheidsniveau heeft de fabrikant nu het zogenaamde Trust Plus systeem geïntrodu ceerd. Dat is een actief tractie- eri stabiliteitscontrole systeem, dat aan de hand van gegevens van de ABS-sensoren (wielsnel- heid) en een dwarsversnellings- sensor (bochtsnelheid) ingrijpt in de sturing van de motor en de koppeling. Op hogere snel heid werkt het feilloos en wordt voorkomen dat er rare dingen gebeuren. Je kunt op hoge snel heid (80 tot 100 km/u) zelfs buitengewoon rare fratsen uit halen, zonder dat de Smart in stabiel wordt. Een ander verhaal wordt het als je langzaam rijdt op een gladde ondergrond. Op een door Smart uitgezette proef bleek het Trust Plus-systeem bij lage snelheden erg traag te reageren, waardoor de auto aan de ach terkant toch onverwacht kan uitbreken. Het overkwam ons meerdere malen en we stonden zelfs twee keer achterstevoren. Jammer dat de Smart op deze proef faalde, want op de veilig heid valt verder echt niets aan te merken. Wel hebben we nog steeds kritiek op het schakelge drag van de semi-automatische bak. Het overschakelen duurt nog steeds veel te lang en gaat gepaard met het op weinig sub tiele wijze onderbreken van de trekkracht van de motor. Aan het veercomfort heeft Smart wel iets proberen te doen. Aan de achterkant is de veerweg met twee centimeter verlengd, waardoor je bij het af rijden van verkeersdrempels niet meer zo'n tik in je rug krijgt. De voorkant blijft on danks een iets gewijzigde af stemming echter nog spijker hard. Ook gebleven is het zwaar onderstuurde weggedrag van de stadsdreumes. Dat wil zeg gen dat hij zich verzet tegen het insturen van een bocht. Door de extreem smalle voorbanden wil de auto het liefst rechtuit. Dat kan met name vervelend zijn wanneer je een bocht neemt die later iets krapper blijkt te zijn. De Smart is ontworpen voor stadsgebruik, maar voldoet ei genlijk nog het best op de snel weg. Daar kan het wagentje op vallend goed met het andere verkeer meekomen. Het lawaai valt erg mee en de Smart rijdt er stabiel. Helaas is de 0,6 liter 3- cilinder motor niet ontwikkeld voor snelweggebruik, het blokje wordt er dorstig van. In de stad, waar de Smart voor bedoeld is, schiet het rijcomfort nog te kort, ondanks de verbe terde vering. De herkansing heeft de trendy stadsauto wat ons betreft dus gemist. BUK IN HET VERLEDEN voort uit een onderzoek in 1993 van ENFB, TNO en Consumentenbond, waarin werd aangetoond dat vrijwel alle rekken slecht waren. De fabrikanten zijn daarna be tere producten gaan maken. Een rek met het nieuwe keurmerk moet voldoen aan 31 technische eisen en acht proeven doorstaan. Zo moet een rek minimaal anderhal ve minuut heel blijven wan neer geprobeerd wordt het met gereedschap te breken of door te zagen. Na afloop van de Tweede Wereldoor log pikte Opel de draad weer op met de productie van de Blitz bedrijfswagen. Spoedig wilde de Duitse fabrikant ech ter ook personenau to's maken. Een ge heel nieuw model ontwikkelen was kostbaar en duurde te lang, dus greep men even terug op een model van voor de oorlog: de Opel Olympia. Deze gro tere broer van de Ka- dett was in 1935 op de markt gebracht, vooruitlopend op de Olympische Spelen van 1936. De rede lijk moderne en be trouwbare auto kon in 1947 ongewijzigd de band op. In 1950 maakte Opel de Olympia wat leuker mid dels een bescheiden facelift. Die bestond uit een wat imposantere chromen grille, een iets grotere koffer ruimte en vollere wielkasten (zie foto). Op het technische vlak veranderde er niets, alleen kreeg de motor vanaf 1951 enkele pk's meer. Tot 1954 bleef de goede oude Olympia dienst doen. foto» peter lode wij

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27