Gezinnen gebruiken extra's niet Bovenland biedt soelaas voor veertien Ter Aarse bedrijven Het leven in een dorp rond de eeuwwisseling Rijn Veenstreek 'Internationaal' zwemdiploma voor schakelklas Scholier weer bij kennis Asbest in bijna alle Alphense scholen Ter Aar wijst windmolens in Korteraarsche Hoek weer af iG 18 JUNI 1999 drijf Aarlanderveen op tv «uffn/leiden Het televisieprogramma Opsporing Ver- Jbësteedt volgende week aandacht aan de politiezaak over iskeri denaar die op 11 juni dood in Aarlanderveen werd gevon- Jc )e 47-jarige man, die vermoedelijk door een misdrijf om an Vi ien kwam, lag op een parkeerplaats langs de Treinweg. <oolhi [ogramma wordt dinsdagavond 22 juni bij de AVRO uitge- sther .nen woensdag herhaald. han( nm1_e' irmatie over betonrot Groenoord Thej |^a_m den rijn Bewoners van de huizen in Groenoord en ömenwijk in Alphen, waai" mogelijk betonrot in de vloer n uitgenodigd voor een informatie-avond. Het gaat om Jeff 500 woningen met een vloer van het merk Manta of KI jial. Door gebruik van ondeugdelijk materiaal blijken die Jer P »n zeer gevoelig voor betonrot. De gemeente is wettelijk Mê chtom toezicht te houden op de staat van onderhoud van Ma'C |gen en de eigenaar aan te schrijven als er noodzakelijke 30i),| jeningen moeten worden aangebracht. De bijeenkomst is )ordc> Bron. De 550 bewoners van huizen waarvan het niet be- Polo swat voor vloer er ligt, krijgen een brief met informatie en erva >rzoek contact op te nemen met de gemeente als blijkt dat m jj een slechte vloer hebben. hen enquêteert winkelend publiek egi it an den rijn Winkelend publiek in Alphen kan volgende i no 3n O* zijn beklag doen over bouwoverlast in het centrum. On- ud di ekers houden dan enquêtes onder bezoekers om erachter HjaS nen of zij, ondanks de werkzaamheden die plaatshebben, 3reni teeds inkopen doen in het stadshart, of dat zij inmiddels t, Rt tgeweken naar andere winkelgebieden binnen of buiten n. Ook tellen de onderzoekers het aantal passanten en :n ze de gemiddelde omzet van de winkeliers in de gaten, najaar gebeurt dat nog een keer. De zogenoemde stads- onitor is een project van de gemeente, de Kamer van ïandel Rijnland en de winkeliers. yc fs bij beachvoetvolley in Alphen „wnfn run Profvoetballers luisteren vandaag het ivoetvollevtoernooi in Alphen aan den Rijn op. Zo geeft de damse eerste-divisieclub Excelsior acte de présence op Boe lorbeckeplein. Remco Tuinenburg en Edwin van Holten ir) en Johan Garrelfs (RKC) maken deel uit van het team !taald-voetbalkeepers. Ook oud-scheidsrechter Ignace meten is van de partij bij het evenement dat van 18-23 uur Voorafgaand aan het beachvoetvolley is er een voetbal- loivoor Alphense D-junioren. ie Rt tepr •ttoernooi in Westerhaven aan den rijn Mensen die zich even 'Barney', de wereld- ioen darten, willen voelen kunnen morgen terecht in huis Westerhaven. Daar begint om 20 uur een koppel- ernooi. Geïnteresseerden kunnen zich al om 19 uur in- 'en. Deelname kost tien gulden per persoon. De eerste i de winnaarsronde nemen geldprijzen mee naar huis, de eerste twee van de verliezersronde. Ook is er een oor de hoogste finish. Buurthuis Westerhaven ligt aan de liaan 45 in Alphen aan den Rijn. ob? zen op terrein gemeentewerken 'pkjj woude Op het terrein van het vroegere onderkomen van r-r intewerken aan de Vrouwgeestweg in Woubrugge bouwt mer Van Berkel uit Leimuiden drie huizen. De gemeente loet op 8 juli nog kiezen uit twee ontwerpen van Van Ber- it ene ontwerp houdt in dat het pand helemaal wordt w en er drie huizen voor in de plaats komen. Als dit door- etaalt de aannemer de gemeente 1,3 miljoen gulden. Een 0,I?V meerderheid van de politiek lijkt echter de voorkeur te n voor behoud van een deel van het pand. Daarin komen voningen. Het andere deel van het pand wordt gesloopt. eilni oor in de plaats komt een woning. Voor deze optie legt s Ba erkel 1,2 miljoen gulden op tafel. Het gebouw van ge- ewerken kwam leeg nadat de dienst verhuisde naai- een pand naast het raadhuis in Rijnsaterwoude. g',, d gestolen uit kassa aan den run Onbekenden hebben een greep gedaan in Sü2 salade van een schoenenwinkel aan De Ridderhof in Al- Daarbij maakten zij een paar honderd gulden buit. De grepen hun kans toen de winkelierster achter in de zaak fatten vatten vlam den rijn Tijdens het patatbakken is in een woning et Marsdiep in Alphen brand ontstaan. De vlammen sloe- vaf it de frituurpan. Het vuur trok door in de afzuigkap. De 9 ner reageerde alert en smoorde de brand in de kiem. Hier- hoefde de brandweer niet meer in actie te komen. chef tim brouwer de koning. 071 -5356417, plv -chef marieta kroft. 071 -5356411 Alphenaren krijgen uitleg Ruim 4200 Alphense huishoudens maken ten onrechte niet of beperkt gebruik van financiële regelingen zoals huursubsidie en het declaratiefonds. Dat is gebleken uit een proef waarbij de computerbestanden van de ge meente en de belastingdienst zijn vergeleken om niet- gebruikers op te sporen. De gemeente gaat de komende weken 1700 huishoudens benaderen om te controleren of de uitkomst klopt en de gemeentelijke voorzieningen onder hun aandacht te brengen. alphen aan den run» Met taart en diploma's zijn zeventien leer lingen van de internationale schakelklas van het Groene Hart Lyceum gisteren beloond voor hun inzet en vasthoudendheid tijdens de zwemlessen in De Hoorn. De leerlingen, in de leef tijd van twaalf tot achttien jaar en van acht verschillende natio naliteiten, waren vóór hun eerste zwemles amper met zwemwater in aanraking geweest, vertellen Annieke Sikma-Otten en Dick van Zuylen. De leraren lichame lijke opvoeding zijn in februari met de eerste zwemles begon nen. In vier maanden haalden vijftien leerlingen hun A-diploma en twee de Walvis-toets. Drie jaar geleden begon het Groene Hart met zwemlessen voor bui tenlandse leerlingen in de inter nationale schakelklas. De recente verdrinkingen van twee allochto ne kinderen in Bodegraven en Hoofddorp tonen de noodzaak extra aan. Juist kinderen uit an dere landen die niet kunnen zwemmen lopen door hun durf en onbevangenheid gevaar in zwembaden, zo vinden de lera ren en het zwembadpersoneel. FOTO ENCEL LAMEIJER marieta kroft Veertien Ter Aarse bedrijven kunnen uit breiden op of verhuizen naar het nieuwe industrieterrein Bovenland. De politiek heeft deze week ingestemd met de grond ruilen en -verkopen. Voor vier bedrijven bestaat nu de mogelijkheid om uit de dorpskern te vertrekken. Zo verhuist M. van Tol, de groothandel in isolatiemateriaal, dak- en wandbeplating, uit de Langeraarse dorpskern naar Boven land. Op de vrijgekomen plek komen onder andere huizen. Ambtenaar J. Stegeman ver wacht die verhuizing na de afwikkeling van alle procedures eind volgend jaar. Verder vertrekken Koomen Transport en het installatiebedrijf voor keukens A. Vuyk en Zn. naar Bovenland. Koomen Transport is aan de Kerkweg gevestigd, Vuyk aan het Wilgenpad. Het bedrijf vertrekt om te kun nen uitbreiden. Volgens Stegeman kan de gemeente de vrijkomende plek bij de ont wikkeling van het centrumplan betrekken. Het staat nog niet vast of ook Timmerfa briek Jac. Akerboom van het Sluispad naar Bovenland vertrekt. Op deze plaats en op de ernaast gelegen plek van de Valentijn- school willen het bouwbedrijf Vink en Veenman en het tuinbouwbedrijf Lek 32 nieuwe woningen bouwen. „Wij werken in zoverre mee, dat we een plek voor Aker boom op het Bovenland vrijhouden", zegt Stegeman. Akerboom gaat er volgens hem mee akkoord als de verhuizing hem geen geld kost. De ontwikkelaars Vink en Veen- man en Lek zijn daarover met hem in on- Oudheidkamer Koudekerk blikt terug in de tijd en nieuwe eeuw. Een op verwarrende kop voor we tentoonstelling in de irkse oudheidkamer. :rkop Koudekerk rond foto's en voorwerpen :hter de bedoeling dui- De tentoonstelling geeft irbeeld van het dorp it een eeuw geleden ook was naar een nieuwe lekers maken aan de lan een aantal sterk uit- e foto's een wandeling' iet dorp langs de Oude vertellen Aleida Muller van den Berg, die de expositie in de oud- uner aan de Dorpsstraat ingericht. Voor mensen dorp zijn sommige plek- g goed herkenbaar. Voor idekerkers is het aardig tien hoe ons dorp er des- alphen aan den run In totaal maakt volgens de computerberekeningen bijna 16 procent van de ruim 27.000 huishoudens in Alphen geen gebruik van de extra's die de gemeente biedt. Maar volgens wethouder S. Lyczak, verant woordelijk voor het armoede beleid, is het allerminst zeker of het gevonden aantal klopt. „Ik kan het me niet voorstellen, maar er zijn geen landelijke cij fers bekend waarmee je dit kunt vergelijken. Daarom doen we juist deze proef. Ik weet wel dat we de randvoorwaarden ruim hebben opgesteld, om te voor kómen dat er mensen buiten beeld raken. Daarom denk ik dat we het aantal eerder naar beneden dan naar boven moe ten bijstellen. Ik weet dus niet of dit aantal hoog is, maar ik weet wel iets van computers: als je bestanden gaat koppelen zonder proef te draaien, moet je rekenen op grote foutmar- Aleid Muller (links) en Karin van den Berg bestuderen een foto met Koudekerkers rond de vorige eeuwwisseling. Leiden krijgen we bezoek. Men sen die in de gaten hebben dat de oudheidkamer is geopend, stappen even van de fiets en nemen een kijkje." De inrichters hebben de ten toonstelling bewust met een flink aantal foto's ingericht. FOTO MARK LAMERS „Steeds merken we dat foto's in foto's staan. Dat kan ook dit hopen dat bezoekers de namen trek zijn. Vooral bij de oudere keer weer het geval zijn. Er zit- van sommige leerlingen weten. Koudekerkers, omdat ze vaak ten foto's bij met een aantal on- Al is dat niet eenvoüdig. De fo- mensen herkennen. Vader of bekende dorpsgenoten. We to's dateren uit de periode tus- moeder, opa en oma en andere hebben bijvoorbeeld twee fo- sen 1900 en 1915. Dan is het familieleden. Soms komt het to's van leerlingen van de open- niet simpel om mensen te her voor dat tijdens de expositie bare school. We weten alleen kennen. Maar je weet niet wat pas duidelijk wordt wie er op de de naam van meester Post. Wij er thuis nog in de fotoalbums ges. Alphen doet met Den Haag en Groningen mee aan een lan delijke proef met bestandskop peling. Die is opgezet door de ministeries van sociale zaken en werkgelegenheid en volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu. Het doel van de proef is om het gebruik van huursubsidie, kwijtschelding van gemeentelijke belastingen en het declaratiefonds te stimu leren. Om dat te bereiken gaan ambtenaren van de afdeling so ciale zaken in Alphen 500 huis houdens bezoeken en 1200 aanschrijven. Zij krijgen infor matie over de betreffende fi nanciële regelingen en kunnen direct aanvraagformulieren in vullen. Als in augustus is geble ken dat door de gegevenskop- peling de juiste doelgroep uit het bestand kan worden gevist, komen ook de andere 2500 Al phense huishoudens aan de beurt. derhandeling. De bedrijven Houthandel Van Hameren, Hans Verkerk Keukens, de Vleespijl BV, Mi- ron (een bedrijf dat druktanks maakt), Sleep Home Leiden, J. Voortman Beheer BV en Hoogervorst Doe Het Zelf zijn al ge vestigd op Bovenland. Zij hebben grond gekocht om te kunnen uitbreiden en Hoog ervorst om zich te kunnen verplaatsen. Nieuwkomers zijn verder het Kraan- en mathineverhuurbedrijf Erwin van Eyk, de handel in vorkheftrucks Interem en het au tobedrijf Van Vliet. De gemeente wil nog voor de bouwvak beginnen met het bouwrijp maken van het terrein. Stegeman verwacht dat de bedrij ven zich er volgend jaar kunnen gaan vesti gen. alphen aan den run klein dat de ziekte nu nog de kop opsteekt op de school. De incubatietijd van de bacterie varieert van twee tot tien dagen. De ziekte openbaart zich vooral bij mensen met een sterk ver minderde weerstand en wordt verspreid via niezen of hoesten. De ouders van klasgenoten van de jongen hebben begin deze week via een brief door de GGD voorlichting en instructies gekregen. De 13-jarige Alphense scholier die vorige week vrijdag met her senvliesontsteking in het zie kenhuis is opgenomen, is weer bij bewustzijn. Volgens een woordvoerder van het Groene Hart Lyceum is hij nog zwak, maar functioneert zijn geheu gen goed. Of hij daaraan schade heeft opgelopen, kan pas later worden vastgesteld. Volgens de GGD is de kans zit", merkt Van den Berg op. Bij de dorpsfoto's zit een in formatieblad met uitleg. Sterk uitvergrote ansichtkaarten van uitgever Nauta uit Velsen, maar ook kaarten die destijds in op dracht zijn gemaakt van de plaatselijke kruidenier H. Ba telaan. Verder ligt in de vitrine een afdruk van een advertentie pagina uit begin 1900 en stukjes uit diverse kranten. Muller: „Dat geeft een leuk beeld van de prijzen die destijds gevraagd werden of het loon dat werd uitbetaald voor een dienstbode of andere beroepen. Uiteraard stond in de advertentie dat de sollicitant van hervormde, gere formeerde of roomskatholieke huize moest zijn. Ook hebben we nog enkele nieuwsberichten uit Koudekerk in die tijd. Be zoekers krijgen zo een aardig beeld van het dorp rond de vo rige eeuwwisseling." Verder is er een vitrine met daarin diverse spulletjes uit die tijd zoals een blokkendoos, za ken die op school werden ge bruikt en bijvoorbeeld een met de hand gemaakt babypakje. „Een fraai stukje huisvlijt", merkt Van den Berg op. In een vitrine ligt ook een karbies, die reizigers gebruikten. In een gro te vitrine een hoeveelheid keu kengerei en het zogenoemde tafelgoed, in dit geval servies van een plaatselijke verzame laar dat is vervaardigd bij Re- goüt in Maastricht. De tentoonstelling loopt tot en met het museumweekeinde in september. De oudheidka mer is geopend op elke eerste en derde zaterdag van de maand tussen 13 en 16.30 uur. alphen aan den run Praktisch alle Alphense scholen, noodlokalen, peuterspeelzalen en gymnastieklokalen bevatten asbest, zo blijkt uit een inventa risatie van de gemeente. Ook in andere gemeentelijke panden, zoals jongerencentrum Het Kasteel, het stadskantoor en de aula van de Oosterbegraafplaats is asbest verwerkt. De gemeente heeft bijna alle panden, die van haar zijn, op asbest onderzocht. Via een brief krijgen de huurders binnenkort informatie en het verzoek om het asbest te verwijderen zodra de gelegenheid zich voordoet. De bevindingen zijn niet verontrustend, licht een gemeente woordvoerster toe. Het asbest leverde in geen van de panden gevaar op voor de gezondheid van de gebruikers ervan. Asbest- platen, of vensterbanken zoals in veel scholen, zijn op zich niet bedreigend tenzij er in wordt gezaagd of geboord. Het asbest- stof dat dan vrijkomt is kankerverwekkend. Alhoewel het om ruim honderd gemeentelijke panden gaat, waaronder bijna alle scholen, is de uitkomt evenmin verrassend. Tot het wettelijke verbod op het gebruik van asbest in juli 1993, is in veel nieuw bouw asbest verwerkt. De inventarisatie is vooral preventief bedoeld. „Het overzicht komt bij verschillende instanties, waaronder de brandweer te liggen. Als er ergens brand uitbreekt, kun je snel zien of er ge vaar is dat asbest vrijkomt." ter aar marieta kroft De gemeente Ter Aar is en blijft tegen windmolens binnen de eigen grenzen. Met uitzonde ring van het PAK wezen alle po litieke fracties deze week de plaatsing van windturbines in de Korteraarsche Hoek af. De Korteraarsche Hoek staat als 'kansrijke' plek genoemd in het regionale windplan van de EWR (Energie- en Watervoorziening Rijnland). De EWR had de Kor teraarsche Hoek in gedachten als windmolenlocatie na 2000. De Ter Aarse politiek verwees naar de discussie van anderhalf jaar geleden. De raad wees toen na vele protesten vanuit de be volking de plaatsing van wind molens in Korteraar af. De ge meente is eveneens tegen de plaatsing van de turbines langs de Schoutenvaartse Molen tocht. Deze plek stond ook in het windplan genoemd. Ook staat Ter Aar geen losse wind molens toe. Wethouder N. Jon ker zei gisteravond meer te voe len voor zonneënergie en warmtepompen voor de centra le verwarmingsketels. Windmo lens kunnen beter in winderige provincies als Zeeland en Fries land en in de IJsselmeerpolders worden geplaatst, aldus Jonker. Woordvoerder J. van der Erf van de EWR reageert teleurge steld op het besluit van Ter Aar. „De komende jaren moeten er meer windmolens in ons ge bied komen. In 2020 streven we ernaar dat tien procent van de energie uit duurzame energie komt. Op dit moment respecte ren we het besluit van Ter Aar. Maar op de langere termijn kan het noodzakelijk worden om al le plekken die in ons rapport staan toch te benutten." Vol gens Van der Erf is zonneëner gie nog geen goed alternatief omdat die te kostbaar is. De EWR wil volgend jaar al windmolens in Zoeterwoude, Rijnwoude en Jacobs woude plaatsen. Ook in Zoeterwoude en Rijnwoude stuiten de turbi nes nog op bezwaren van om wonenden en landeigenaren. De gemeente Jacobswoude is wel positief. Daar willen boeren ze in beheer nemen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19