'Ik geloof liever irt God de Vader dan in Je Kerk Samenleving Paus sluit Poolse reis af Aartbisschop behoedde kerk voor polarisa! VRIJDAG 18 JUNI 1999 VANDAAG j p De dag van Ma"a Dolorosa: een vroom en naar I O verluidt mooi meisje uit Nederland. In de der- JUNI tiende eeuw werd ze als heks verbrand. Dat kwam doordat een jongeman verliefd werd op Maria. Ze wilde echter maagd blijven. Teleurgesteld stal de jongen een zilveren beker en gaf de schuld aan Maria. Voor de 'rechtbank' verklaarde hij, dat ze hem betoverd had. Er go, ze was een heks en moest levend worden begraven. Drie mannen sloegen een paal door haar hart. Het verraad van de afgewezen minaar ging hem niet in de koude kleren zitten: hij werd krankzinnig en bracht zeven jaar door in een ijzeren kooi. Toen hij met kooi en al naar het graf van de martelares werd gebracht, gaf hij zijn zonde toe. Hij genas van zijn geestesaandoening, zijn kooi viel spontaan uit elkaar en dertien mooie vrouwelijke engelen daalden neer uit de hemel om Maria Dolorosa te eren. Het Chinees Drakenbootfestival, dat vandaag wordt gehou den, is een Taoïstisch ritueel. Taoïsme is één van de oudste religie's, of wijsheidstradities, ter wereld. Het is een pant heïstische godsdienst met boeddhistische elementen. De bekendste taoïstische leraren zijn Lao Tse en Confucius. Ook het populaire orakelboek de I Tjing is afkomstig uit het taoïsme. Het Drakenbootfestival herinnert aan de zelf moord door verdrinking v^n een eerlijk ambtenaar, die de Chinese keizer ertoe aan wilde zetten meer voor de armen te doen. Met boten werd getracht de man te redden van de draken die hem wilden verslinden. De herdenking krijgt nu gestalte door wedstrijden met drakenboten te houden. Maar het feest is een eerbetoon aan rechtvaardig bestuur. Bonifaciusparochie helpt Polen alphen aan den run Voor de dertiende keer vertrekt maandag een vrachtwagen met hulpgoederen van de sint Bonifaciuspa rochie in Alphen naar Warschau. De parochie in Alphen heeft al tien jaar een band met de Moeder Godsparochie in de Poolse hoofdstad. De Polencommissie van de Bonifaciusparochie steunt in Warschau een kindertehuis en een centrum voor dag opvang van verstandelijk gehandicapten. Bovendien helpt Al phen bij de bouw van een multifunctioneel centrum. In de vrachtwagen gaan deze keer onder meer schoolmeubelen mee voor het kindertehuis. Monnik en non hand in hand kiev Een monnik en een non lopen hand in hand door de stra ten van Kiev, de hoofdstad van de republiek Oekraïne. Anders dan in de katholieke kerk zijn priesters in de orthodoxe kerk niet verplicht zich aan het celibaat te houden. Orthodoxe pries ters mogen trouwen en een gezin stichten. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Delft, H. Russcher te Oud-Beijerland; te St. Philips- land. J.C. Klem, kandidaat uit Ridderkerk. Aangenomen: naar Hillegersberg (toez.), D.M. van de Linde te Go- rmchem. Bedankt: voor Numansdorp (b.w. Elim), J. den Boer te Wouters- woude. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuweroord, J. Droogsma, kandidaat uit Scher- penzeel, die dit beroep heeft aangenomen. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Beroepen: te Veendam, R.C. Meijer te Vriescheloo. REDACTIE AAD RIETVELD dezelfde kapel ging Karol Woj- tyla op 2 november 1946 na zijn priesterwijding voor het eerst voor in een eucharistieviering. Daarna bezocht de paus het kerkhof waar zijn vader, moe der en broer begraven liggen. Hij stond enkele minuten in stilte bij het grafmonument. Ongeveer tien miljoen gelovi gen hebben tijdens het bezoek van de paus de plechtigheden bezocht. Een op de vier Polen is op de been gekomen om de paus te zien, heeft de organisa tor van de reis, bisschop Jan Chrapek, uitgerekend. Met een bezoek aan het fami liegraf in Krakow heeft paus Jo hannes Paulus II gisteren zijn dertiendaagse bezoek aan Po len afgesloten. Met de woorden „wees gezegend, dierbaar va derland", nam de kerkleider op het vliegveld van Krakow af scheid. Hij verzekerde de Polen dat zij „een speciale plaats heb ben in mijn gedachten en gebe den". De 79-jarige kerkleider droeg gisteren eerst de mis op in de kathedraal op de Wawelberg. In Kardinaal Hume: 1923-1999 londen anp De gisteren overleden Engelse kardinaal Basil Hume voerde een lange strijd tegen kanker. Het hoofd van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Engeland en Wales werd 76 jaar oud. De aartsbisschop van Westminster wist sinds zijn aantreden in 1976 de kerk te behoeden voor polarisatie tussen behouden den en vernieuwingsgezinden. Toen Hume 75 jaar werd bood hij volgens de regels paus Jo hannes Paulus II zijn ontslag aan. Die vroeg hem aan te blij ven. In april maakte Hume be kend dat hij aan kanker leed. Hij was op 2 juni nog vitaal ge noeg om een persoonlijke on derscheiding van koningin Eli sabeth, de Order of Merit, in ontvangst te nemen. De benedictijn Hume was trouw aan Rome, maar zin speelde soms wel op de nood zaak van vernieuwing in de kerk. In 1985 toonde hij zich tijdens een lezing in F voorstander van de priesterwij ding voor gehuwde mannen in bepaalde delen van de wereld. Dat was volgens hem in het licht van het priestertekort de enige manier om de sacramen ten van de eucharistie en de verzoening bij de mensen te brengen. Als leider van de vier miljoen rooms-katholieken in Enge land en Wales was Hume steeds gericht op consensus. Door zijn goede betrekkingen met het Vaticaan wist hij bis schopsbenoemingen li houden die verkeerd zi uitpakken. Toen in 19S van de zeer behoudem ging Opus Dei in Nortl dreigde te worden ben wist Hume dit door 'oi nige diplomatie' te veri De kardinaal was ooke van de oecumene. Om leiding werd de Room1 lieke Kerk lid van de R< Kerken in Groot- Britta Ierland. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral langs de westkust perioden met regen, mogelijk ook onweer. In het zuid oosten droger en af en toe ook wat zon. Middagtemperatuur van 15 graden langs de kust, tot 21 bij Oslo. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en alleen langs de Noorse grens kans op een bui. Maxima tussen 15 tot 20 graden, morgen iets hoger. Denemarken: Flinke perioden met zon en meest droog. Maxima oplopend naar ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het noorden wolkenvelden en af en toe regen, in het zuiden pe rioden met zon en droog. Maxi ma van 14 graden in Schotland tot 22 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 23 graden, langs Het Ka naal wat lager. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Maxima langs de kust 25 tot 30 graden, landinwaarts tot 35 gra den. Madeira: Wisselend bewolkt en waar schijnlijk droog. Wel een forse noordelijke wind. Middagtempe ratuur ongeveer 23 graden. Spanje: Veel zon en alleen in het noorden meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 32 en 40 graden, alleen langs de Golf van Biskaje en de Costa Brava ruim onder de 30 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog, in het noorden soms ook wolkenvelden. Bovendien een forse noordelijke wind. Middag temperatuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig. Maxima op de stranden meest tussen 25 en 30 graden, landinwaarts warmer. Tunesië: Droog en op de meeste plaatsen veel zon. Morgen meer wolken en in het noorden kans op een re gen- of onweersbui. Maxima van 30 graden langs de noordkust tot 40 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon en alleen in de Py- reneeen kans op een regen- of onweersbui. Maxima van 24 gra den m de Vendee tot 30 bij Mar seille. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en meest droog bij maxima rond 28 gra den. Italië: Perioden met zon en met name in het midden en zuiden kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en meest droog. Middagtempera tuur tussen 25 en 29 graden. Malta: Veel zon, maar morgen meer wol ken. Waarschijnlijk wel droog. Maxima rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend veel zon, maar in bewolkt onweer warmtefront üff* regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ff hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal het noorden meer stapelwolken en een enkele regen- of onweers bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en alleen in het binnen land kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima meest bo ven de 30 graden. Duitsland: Van het noordwesten uit flinke ZATERDAG 19 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.02 Maan op 12.00 Maan onder01.25 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.36 21.15 08.09 20.48 Laag 04.16 16.55 03.57 16.36 Weerrapporten 18 juni 08 u Istanbul licht bew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen onbew. Las Palmas onbew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca onbew. onbew. half bew half bew. licht bew licht bew. licht bew. regenbui onbew. licht bew. half bew temp neersl Malta max min mm Moskou 22 9 0.1 Münche 24 10 0.1 Nice 25 7 0.0 Oslo 24 8 0.2 Parijs 25 11 0.1 Praag regen 20 11 0.2 Rome onbew 23 7 0.0 Split zwaar bew. 26 7 0.5 Stockholm half bew 22 12 0.0 Warschau zwaar bew 25 11 0.0 Wenen zwaar bew 17 10 0.0 Zürich regenbui 31 22 0.0 Bangkok half bew. 25 21 0.4 Buenos Aires zwaar bew. 24 13 4 0 Casablanca half bew 22 18 170 26 18 0.0 25 18 0.0 32 23 0.0 Los Angeles licht bew New Orleans half bew New York zwaar bew. 17 8 0.0 TelAviv perioden met zon en alleen in het zuidoosten eerst nog kans op een bui. Maxima van 17 graden in het noordwesten tot 22 in Bei eren. Morgen in het noordwesten iets warmer. Zwitserland: Flinke perioden met zon en in het oosten kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden, in Tessin Innsbruck regenbui aanmerkelijk hoger. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Maxima ongeveer 21 graden. Polen: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd een stevige bui, voor al in het midden en oosten mo gelijk ook onweer. Maxima tus sen 20 en 24 graden. Vancouver licht bew 29 21 0.0 23 12 5.0 17 13 0.0 29 19 0.0 25 20 0.0 27 14 0.0 21 11 0.0 25 10 0.1 29 14 2.0 25 20 0.0 29 18 0.1 20 0.0 26 14 00 20 14 8.0 23 19 0.0 18 9 9.0 23 14 0.0 22 11 5.0 14 0.0 0.0 21 8 0.0 19 17 9 0 23 17 0.1 24 13 0.2 31 26 0.1 12 7 00 25 18 00 23 5 00 19 16 0.0 30 23 50 18 16 2.0 32 22 0.0 31 17 4.0 19 11 0.1 29 18 00 21 12 00 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5( Familieberichten: 023- 531? 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 9? ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.301 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging' het automatisch afschrijven van M abonnements- geld, ontvangen i betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post:':!1 worden verzonden geldt een toei aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OPCASSI Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit hf Dagblad op geluidscassette besé informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LecW Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en perioden met regen, ook onweer. Morgen in Tsjechie geleidelijk droog en enkele opklaringen. Maxima on geveer 21 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en buiig, ook kans op onweer. Middagtempe ratuur rond 25 graden, morgen iets lager. K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond? feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Prof. dr. Ruud Huysmans (1934) heeft van nabij vrijwel alle belangrijke ontwikke lingen in zijn eigen katholieke kerk meegemaakt. En als voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland ook bij an dere geloofsgemeen schappen. Ondanks het teruglopende kerkbezoek is hij opti mistisch over de toe komst. „Geloof maakt vrij", zegt hij. „Er is geen enkele aanwij zing dat in onze tijd het geloof zal verdwij nen. In tegen deel, de rol van kerken is be langrij ker dan ooit." Na 20 jaar als hoogle raar kerkelijk recht in Amsterdam te hebben gewerkt, kriebelde bij Huysmans nog steeds de liefde voor het pas toraat. In 1986 besloot hij pastoor te worden, in Voorburg. Mede door zijn toedoen een bloeiende gemeente waar, in tegenstelling tot veel andere paro chies, jongeren volop actief zijn. DOOR ENGELIEN SCHOLTES Pastoor Ruud Huysmans: „Er is geen enkel teken dat in onze tijd het geloof zal verdwijnen." f Het besef priester te willen zijn kwam bij mij al vroeg. Twee ooms, broers van mijn moeder, waren pastoor. Eén in Tilburg, de ander in Boxmeer. Zij inspireerden mij om zielzorger te worden. Ik kom uit een typisch ka tholiek gezin. Mijn ouders waren nuchtere men sen: wel 'kerkbetrokken' - vader was lid van het kerkbestuur - maar niet 'kerkafhankelijk'. Ze na men hun eigen beslissingen. Ik ben geboren en grotendeels getogen in Eind hoven, als jongste in een gezin met vier kinderen. Mijn vader was in die tijd directeur van een Ra bobank, toen nog Boerenleenbank. Vlak na de oorlog werd hij minister van financiën en econo mische zaken. Vandaar dat wij ook korte tijd in Den Haag woonden. Wij leefden als katholieken nog in een sterk soci ale bedding. Alles was katholiek: de vrienden, de verenigingen, de scholen. Ik heb het zelf als een heel veilige tijd ervaren. Op mijn twaalfde ging ik naar het toenmalige kleinseminarie in Rolduc. Met steun van mijn ouders. Niet vanuit het voor deel van de twijfel, maar omdat zij volledig ach ter mij stonden. Ze beseften dat ik een keuze maakte die uit mijzelf kwam. Later, na mijn priesterwijding, ben ik kerkelijk recht gaan studeren in Rome. Maar voor die stu die koos ik eigenlijk niet zelf. Mijn bisschop vroeg mij dat, en dan ging je. Het waren de jaren zestig. Ook voor mij een tijd van veranderingen. Ik zie die omwikkelingen van toen - het tweede Vaticaans concilie, de opstanden in Parijs en Am sterdam - als een soort opgestapeld ongeduld. Een aantal Nederlandse bisschoppen en advi seurs zaten bij ons in het Nederlands College, zo als dat heet. Een woonhuis voor verder studeren de priesters. Zo hebben wij de adviseurs van het Kerkelijk College, dat zitting had in het Tweede Vaticaanse Concilie, en het hele informatiecircus daar omheen van zeer nabij meegemaakt. Voor mij betekende dat dagelijks eten en drinken van de ideeën die daar leefden. De kerk gaf de aanzetten tot een veranderingsproces. Ze liep voorop, zou je kunnen zeggen. Mede daardoor heb ik gelukkig achteraf geen spijt gekregen van mijn beslissing. Ook al stond die haaks op mijn roeping van zielzorger. In 1966 werd ik hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam. Hoewel ik twintig jaar met plezier les heb gege ven, bleef die oude roeping knagen. Dat heeft er toe geleid dat ik in 1985 tegen mijn bestuur in Amsterdam en mijn bisschop in Rotterdam heb gezegd: 'ik ga parttime werken aan de universi teit, ik wil de zielzorg in.' Eind 1986 werd ik pastoor van de Martinusparo- chie in Voorburg. Mijn Teven was inmiddels vol geworden. Naast het docentschap en pastorale werk kreeg ik een 'mini- professoraatje' in Leu ven aangeboden, en ik werd voorzitter van de Raad van Kerken van Nederland. Zo'n Raad van kerken kun je zien als een minis terie van sociale zaken. Ik beleef het als het vrije gebied van de kerken, waar de Heilige Geest de Christenen roept om verder te trekken. Het gaat er in wezen om onze sociaal ethische verant woordelijkheid. Kerken willen ook aan maat schappelijke problemen werken. En als ze dat doen willen ze er iets over zeggen naar de poli tiek, naar de samenleving en naar de gelovigen in de kerk. Ik was bijvoorbeeld voor de Nederlandse Raad van Kerken in Hongarije bij een bijeenkomst van de Europese Raad van Kerken. Maar er waren ook vertegenwoordigers uit de Verenigde Staten en Canada. Die zaten dus aan tafel met vier ker ken uit Joegoslavië: de Servisch orthodoxe kerk en drie protestante kerken. Het overleg ging in hoofdzaak over de standpunten van de .kerken inzake Kosovo. We hebben niet gesproken over de wortel van het kwaad, de vraag: 'wie is de schuldige? Maar iedereen was het er mee eens dat etnische zuiveringen geen enkele morele en juridische steun mogen hebben. Zo'n standpunt heeft voor mij absoluut maat schappelijke relevantie. Niet naar president Milo sevic toe. Maar wel voor het verloop daarna. Want het is heel belangrijk dat de kerken, en zelfs de Servisch orthodoxe kerk, de grote volkskerk daar, zeggen: 'wij willen samenleven met mensen van andere naties en geloven in de eenheid van dat land.' Ze hadden ook het standpunt kunnen innemen: 'splits het land maar op.' De mensen zijn daar erg gelovig en de kerk heeft invloed. Godsdiensten moeten vanuit ethische veranttvoordelijkheid, de en niet de vlam in de pan jagen. De oecumenische gedachte speelt rol. Ik hou van de oecumene en verzoend dat de roep van God via als kleine wereldgodsdiensten gesch mij is God degene die voor ons uit tre roept. Ik geloof liever in God de Vader, de set trekker', dan in Jezus Christus. Dat van ons, katholieke én protestante 2 Wij zijn meer met God bezig dan, laat de goddelijkheid van Jezus Christus. G( ne die voor ons uit trekt. Niet alleen vi gen, maar als iemand die mensen pen, waar ze 'nu' vastzitten. Geloof maakt los. Het geeft energie en legt Als ik de statistieken bekijk en de over de ontwikkeling binnen de toekomst somber. Maar dat zegt niks. Er is wetenschappelijk gezien ken dat in onze tijd de kerk zal loof en beleving zoeken andere wegen, daar in het pastoraat op ingesteld door te blijven luisteren naar wat er leeft onder de parochianen. En van daaruit probeer ik, op mijn manier, datzelfde pastoraat en de organisa tie erachter te moderniseren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14