Hortensia-i ,195 14; Tuiniers ontdekken natuurvijver Rijp en Groen Planten hebben geen vakantie Door het oog van een vlieg VRIJDAG 18 JUN11999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 02: GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Het is wel jammer, maar op het moment dat wij snakken naar vakantie beleven planten in tuin en huis hun topdagen. Het is dan immers midzomer met lange dagen, korte nachten en hoge temperaturen. Water hoort er uiteraard ook nog bij en daarmee zit ten we midden in het probleem, al moet voeding ook nog even ge noemd worden. Immers voeding voor planten kort voor onze vakan tie werkt ave rechts. Teveel voeding jaagt planten op en wij willen juist dat ze minder hard groeien als wij weg zijn. Sterke groei vraagt veel vocht en dus ko men we weer bij water terecht. Daarom het dringende advies om het gras zes "w lu| weken voor va- postb kantie niet meer 3002 pa f van voedings stoffen te voorzien. Voor ka merplanten geldt een termijn van ongeveer drie weken voor we op vakantie gaan. En nu de watervoorziening. Laat ik met het meest eenvoudige advies beginnen en dat geldt voor cac tussen en vetplanten. Die wil len niet teveel vocht die graven we in vlak bij huis en we zorgen voor een plastic afdak, zodat eventueel teveel regen geen schade kan berokkenen. We weten vooraf immers nooit of het veel of weinig zal regenen als wij weg zijn. Hebben we geen tuin dan zetten we ze zo weg dat er niet teveel zon bij kan komen. Maar nu de moei lijke opgave om waterminnen- de planten schadevrij de vakan tie door te laten brengen. In de tuin wil dat zeggen dat we bloeiende planten vlak voor we weggaan wat insnoeien. Ge woon bloem en bloemknop weg en op de compost. Zonde? Jawel, maar wij hebben er toch geen plezier van ze verliezen anders vocht en energie aan het vormen van zaad of bloem. Als het goed gaat vormen ze nieu we bloemknoppen die gaan bloeien als we weer thuis zijn. De grond rond de planten in de tuin wordt zoveel mogelijk af gedekt: met gemaaid gras, alle resten koffiedik en lege thee zakjes die we vooraf opge spaard hebben of met een dik ke laag compost die voor dat doel niet helemaal verteerd hoeft te zijn. Als de laag het uitdrogen maar wat tegen houdt. En nu de echte pro bleemkinderen: de kamerplanten. Voor kamerplanten geldt, net als voor tuinplanten dat men bloem en knop het best weg kan knippen. Tuin- bezitters kunnen daarna de meeste planten wel diep ingraven op een beschut, belom merd hoekje van de tuin. Dat cactussen afgedekt moet wor den heb ik al ge schreven. Planten die erg veel vocht S507 nodig hebben krij- karlem gen per plant een met water gevulde plastic fles van anderhalve liter. De dop wordt geperforeerd, de bodem weggeknipt, de lege fles voor ongeveer driekwart omge keerd ingegraven. Daarna ge vuld met water. Het water druppelt door de gaatjes in de dop in de grond. Slimmeriken proberen ruim voor de vakantie hoelang het duurt eer die fles leeg is. Een aardige buurvrouw of kennis zou deze in een zeer droge periode eventueel een keer bij kunnen vullen. Is er geen tuin dan brengen badka mer of douchecel uitkomst, im mers doorgaans voorzien van een klein raam met weinig zon. Een oud laken of een stuk plas tic in de bak dan wel badkuip laagje water van enkele centi meters en dan de planten dicht tegen elkaar op het bodempje water. Uit ervaring weet ik dat dat prima gaat. Resten zeer gro te potten, die gaan op een schotel met daarop een laagje water. Bij elkaar een hele zorg zoals ik ook uit ervaring weet, maar als iets de moeite loont dan is het de zorg voor planten. Overigens houd ik me voor an dere en betere raad aanbevo len. Apparaten die op electriciteit werken, zoals fonteinen, komen in de meeste natuurvijvers niet voor. ALEX VAN HOOF» Om de vijver schoon en het wa ter helder te houden, zijn tech nische en kostbare snufjes zoals filters en UV-verlichting lang niet altijd noodzakelijk. Moeder Natuur kan de klus ook zelf kla ren - dat is bovendien een stuk voordeliger. Er moet dan wel een milieuvriendelijke natuur vijver worden aangelegd waarin vissen zwemmen die zelf hun maaltijd bij elkaar zoeken en waarbij de vijverranden bestaan uit glooiende, moerasachtige oevers. Enkele üps voor de aan leg van een natuurvijver. Een bekend trendbureau heeft in opdracht van de Vereniging Belangenbehartiging Tuinbran- che (VBTB) recentelijk de be langrijkste tuinontwückelingen voor volgend jaar onderzocht. De kernwoorden 'natuurlijk heid' en 'evenwicht' rolden daarbij uit de bus, en al zijn die twee begrippen voor velerlei uiüeg vatbaar, de onderzoekers bedoelen er onder meer mee dat de tuin steeds vaker op een stukje ongerepte natuur gaat lij ken. In deze milieuvriendelijke hof komen dan ook geen chemi sche bestrijdingsmiddelen voor. Ook voor technische hulpmiddelen zoals filters, ver lichting, pompen, fonteinen en zogenoemde ozongeneratoren is geen plaats. De plas water in de tuin moet als een poeltje in de vrije natuur ogen waar kik kers hun dril leggen, insecten larven achterlaten en allerlei vogels de dorst lessen. Siervissen Dit natuurlijke ecosys teem is het belangrijkste kenmerk van de na- tuurplas, want bij de normale vijver zor gen kostbare techni sche en elektriciteits- verslindende hulpmidde len voor een kunstmatig evenwicht. Er zijn echter nadelen aan de natuurpoel verbonden. Siervissen zoals de bijzonder populaire Japanse koi (een gevlekte karpersoort) horen er niet in thuis, omdat deze exemplaren voor hun voedsel afhankelijk zijn van de tuinier. Alvertjes en Chinese bittervoomtjes daarentegen zijn wel geschikt. Neemt het aantal van deze soorten te veel toe, dan kan een natuurlijke vij and zoals de zonnebaars in de plas worden uitgezet, waardoor het biologisch evenwicht zich weer herstelt. De zonnebaars is trouwens ook een liefhebber van muggenlarven, zodat de in sectenpopulatie binnen de per ken blijft. Belangrijk voor een natuurlijke kunstmatige afsluiting zoals fo lie zoveel mogelijk worden ver meden. Dit lukt echter alleen in grote en laag gelegen tuinen met een ondoorlatende rots achtige of kleiige bodem, waar door het water niet wegzakt. Ook in een polder is de water stand vrij constant. In de mees te gevallen moet de bodem echter worden bedekt met folie of beton. Sinds enkele maanden bestaat er een natuurvriendelijker alter natief: kleitegels. Die kleitegels Inspelend op de stijgende vraag naar natuurvijvers zijn er sinds kort kleitegels voorradig om op milieuvriendelijke wijze de bodem van de poel te bedekken. foto cpd balans is de plek van een rijver. Een richüijn is om de poel tus sen april en augustus op een behoorlijk zonnige plaats en uit de buurt van bomen te graven. Het gat moet minimaal een me ter diep en 1,80 centimeter breed zijn. Het fraaiste is bo vendien om het gat niet groter dan eenderde van de totale tuinoppervlakte te maken. Om de poel in zijn natuurlijkste vorm aan te leggen, moet komen op de bodem te liggen waarna een mechanische stam per er een gelijkvormige, stevige en ondoordringbare massa van maakt. ,,In Duitsland wordt de ze methode al jarenlang toege past," maar in Nederland zijn de kleitegels pas sinds kort te koop", vertelt vertegenwoordig ster Joyce Burggraaf van Van der Gaag Potgrond uit Maas land, het bedrijf dat de kleite gels op de markt brengt. Ze vervolgt: „Hoewel de prijs van ruim zestig gulden per vier kante meter vrij hoog is, zijn de kleitegels zeer gewild. Diverse gemeenten tonen interesse en de Stichting Mens, Dier Na tuur gaat met de exemplaren talrijke natuurpoelen aanleg gen. Het voordeel is dat kleite gels voor een milieuvriendelijke en goed waterreinigende laag zorgen waardoor de rijver schoon en helder blijft. Overi gens mogen de wortels van wa terplanten niet in de kleibodem groeien: daarvoor zijn speciale bakken te koop." De longen De waterplanten, die in de na tuurvijver van inheemse af komst moeten zijn zoals water ranonkel, waterriolier en veder- kruid, vormen de longen. Ze scheiden namelijk een stof af die de algengroei remt, waar door er voldoende zuurstof in het water blijft. Naast planten in het water die nen er op de oevers ook exem plaren te staan. Hiervoor valt te kiezen uit bijvoorbeeld de gele iris, waterdrieblad, moerasva ren en zwanebloem. Is de poel aangelegd en zitten de planten in de grond, dan is het tijd om de rijver met leiding- of regen water te vullen. Om het leven in de poel alvast op gang te brengen, kan een emmer slootwater worden toe gevoegd. Daarin zitten bijvoor beeld watervlooien, slakken en andere kleine dieren. Padden, kikkers en salamanders mogen overigens alleen als larf worden opgeschept, maar de kans be staat dat volwassen dieren de weg naar de natuurvijver zelf wel weten te vinden. Min. 5 bloemknoppen. In verschillende kleuren - maat 30/40 cm van 19,95 voor GELDIG T/M 24 JUNI Of ZOLANG DE VOORRAAD STREKT HET ADRES VOOR AL UW TUINPLANTEN PETER DE JAEGER» Het vlieggedrag van een bromvlieg kan inzicht verschaffen in het visue le systeem van de mens. Daarom tuigde Kees Schilstra een bromvlieg op met instrumentjes om de exacte beweging van het lijf, de kop en de ogen van dit insect tijdens de vlucht te meten. Hij promoveert 25 juni op dit onderwerp aan de Rijksuniversi teit Groningen. „Om meer te weten te komen over het visueel systeem van de mens werken wetenschappers met insec ten. De beeldverwerking van insec ten is namelijk in grote lijnen dezelf de als die van de mens", zegt Schil stra. Volgens hem valt uit de oogbe wegingen indirect af te leiden wat een insect waarneemt. Tot nu toe konden alleen de bewegingen van het totale insectenlijf worden ge volgd, dat gebeurde met videotech nieken. Maar dat is niet erg nauw keurig, aldus de promovendus. Hij ontwikkelde een nieuwe metho de die elke beweging van kop en lijf afzonderlijk kan meten. Hiertoe plakte hij miniatuur spoeltjes op de kop en het middenlijf van bijen, zweefvliegen en bromvliegen. De CRYPTOGRAM horizontaal: 1. Statief voor nop (8): 5. Die in komsten heeft een schrijver thans erbij gekregen (8); 6. Was de sjah er obk een liefhebber van? (4): 8. Nu uit ruilen in Ita lië! (4): 10. Ongerept sterren beeld (5); 12. Dit dier komt een mengelmoes niet toe (5). verticaal: 1Zo wordt een bij even speels (6); 2. De handel die per schip binnenkwam (6); 3. Die drank kan hard aankomen (5); 4. Gastarbeiders (5); 7. Op zichzelf wel iets bijzonders (5); 9. Ara bier met twee titels (4): 11. De aangewezen persoon om in En geland het hoekje om te gaan (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Erfenis: 7. re: 8. ego: 10. el: 11. aroma: 13. sas; 15 jet: 17. attaque: 18. ale; 19. Ido: 21. raden; 25. ei; 26. fan; 27. nu; 30. eetwaar. Verticaal: 2. Ra; 3. ergo; 4. in; 5. Eros; 6. elft; 8. er; 9. om; 11. aster; 12. ajuin; 14. aal; 16. eed; 18. asem; 20. opus; 22. af; 23. dauw; 24. en; 28. be; 29. ja. beestjes liet hij vliegen door een kooi met magnetische velden. De elektrische spanningen die de mag neetspoeltjes opwekten, werden naar meetapparatuur geleid via dunne draadjes en een kabeltje langs het achterlijf. Een computer vertaalde de gemeten signalen naar waarden voor positie en stand van de kop en het lijf. De experimenten zijn voornamelijk uitgevoerd met bromvliegen. Uit de metingen blijkt dat deze tien keer per seconde de stand van kop en lijf veranderen via korte, snelle draaibe- wegingen. Tussen die abrupte be- ■■1 ■■■HHI HEINZ wegingen door blijft vooral de kop erg stabiel. Bovendien beweegt de vlieg zijn kop minder dan zijn lijf. Na een beweging van het lijf draait de kop in dezelfde richting, maar dan sneller. „Door het relatief stil houden van de kop voorkomt de bromvlieg dat het beeld van zijn omgeving troebel wordt", denkt Schilstra. De methode kan volgens Schilstra met enige aanpassing wor den toegepast voor mensen om hun exacte kijkrichting en positie van het oog te bepalen. Zonder bomen en dijken Echt windstil is het zelden in Nederland, maar zonder boni0 dijken zou het gemiddeld nog tien procent harder waaien, afremming van de wind door de bomen en dijken blijkt da mee veel groter dan tot nu toe is aangenomen. Dat hebben derzoekers van de vakgroep Fysische Geografie van de Ripg versiteit Groningen berekend in een onderzoek naar de inv van obstakels op de wind in Nederland. Volgens J. de Jong, de Vries en W. Klaassen heeft de uitkomst van hun ondei gevolgen voor weer- en klimaatsvoorspellingen en neersj rekeningen en ook voor schattingen van potentiële wind gie. De drie fysisch geografen hebben de resultaten van hun zoek gepubliceerd in het meteorologisch vaktijdschrift Boi ry Layer Meteorology. Tot nu toe werd aangenomen dat bu menrijen en dijken alleen lokaal invloed uitoefenen en dal windsnelheid vooral door 'oppervlakteruwheid' werd bej bijvoorbeeld steden of bossen. Maar uit het onderzoek bl de windsnelheid aan het aardoppervlak in grote gebieden! Nederland wel degelijk door bomenrijen en dijken wordt b vloed. Dat is het sterkst in het Groene Hart, Friesland, de At terhoek, langs de IJssel en op de Waddeneilanden. Op deV we en de Utrechtse heuvelrug wordt de afremming voorna lijk veroorzaakt door bossen. In Zuid-Limburg en ten oosti van Nijmegen remmen heuvels het meest de wind af. Genu deld over Nederland blijkt de invloed van bomenrijen en even belangrijk als die van de oppervlakteruwheid. Raadsel oude banaan De geschiedenis van de banaan moet in Groot-Brittanniëo nieuw worden geschreven. Archeologen hebben in de buu van de Londense Tower een 400 tot 500 jaar oud exemplaa gegraven. Wetenschappers weten niet wat zij met de vond aanmoeten. Algemeen werd aangenomen dat de eerste bai in de 19de eeuw in Groot-Brittannië werd ingevoerd. Davi ok, een expert van de Londense botanische tuin, vermoed de vrucht mogelijk met de eerste Azië-vaarders werd meeg bracht en voor de koning zelfwas bestemd. Op de vraag of banaan wellicht niet gewoon de afgelopen weken op de vii plaats was beland, antwoordden de archeologen met een i delijk „nee". De zwarte en volledige verschrompelde bana werd gevonden tussen ander afval uit de tijd van de Tudor waaronder schoenen, lepels en speelgoed. Het afval overle de afgelopen vijfhonderd jaar in een luchtdicht a aan de oevers van de Thames. In zo'n vat werd vroeger vis gehouden. Paradijselijke parasolpalm Haal de mysterieuze geheimzinnige sfeer van het tropische woud in huis met deze indrukwekkende Liristona, een echfl, blikvanger in het ingetogen lichte interieur van nu. Aan de krachtige bijna magische stelen van deze plant wuiven grol coratieve bladeren. De plant lijkt thuis te horen in de vochó omgeving van verre oorden en zonovergoten exotische paii dijsje, waar slechts verkoeling valt te vinden onder het wim blad van de palmboom. Oorspronkelijk komt deze palmad uit het tropische Noorden van Australië, waar de aborigine sappige hart van deze palm als een delicatesse beschouwdi Zo groot als de Liristona daar in de vrije natuur voorkomt,' hier niet te vinden. Met zijn gemiddelde hoogte van meen een meter is de plant een natuurlijke verschijning in huis. De Liristona vraagt om een lichte wanne plaats, maar is nil diend van hete middagzon. Plant regelmatig besproeien.1 royaal water in de lente en zomer, maar zorg voor goede it nage- er is niets waar deze palm zo'n hekel aan heeft als wi rond de wortels! 1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10