Het roer gaat om bij Van Nelle André van Leuffen na bijna veertig jaar van de beurs vloer Economie Geldschieters bellen 'Tiel' voor de 150 miljoenste keer Goede spreiding grote kracht beleggingshypotheek DONDERDAG 17 JUNI 1999 OEN HAAG GPD Het aantal telefoontje naar het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel neèmt stormender hand toe. Begin juni gebeurde dat voor de 150 miljoenste keer. Over de eerste 100 miljoen toetsingen deden de kredietverleners dertig jaar. Over de volgende vijftig miljoen vijfjaar. Het BKR verklaart de snelle toename door de welvaart die Nederland. „Het gaat goed met Nederland en onder die omstandigheden zijn consumenten eerder geneigd te lenen", zegt directeur Lobstein. Ook het systeem zelf roept volgens hem de snelle toename over zich af. Het is volgens de directeur goedkoop in verge lijking tot andere landen (iets minder dan een gulden per toetsing) en snel. De toename van controle is ook veroorzaakt door de toevloed het leasen en het 'nu kopen straks betalen'. Wie een badkuip least, leent in feite het aankoopbedrag bij een lease-maat schappij die de badkamerspecialist in de hand heeft genomen. Dit leasebedrijf heeft vaak ook toegang tot de BKR-gegevens. En bij de moge lijkheid 'nu kopen straks betalen' (bij huishou delijke. beeld- en geluidapparatuur) staat ook een derde partij garant voor het aankoopbe drag. Deze partij betaalt vaak de wit- of bruin goedzaak en krijgt later van de koper het be drag. Ook deze financieringsmaatschappijen kunnen het BKR raadplegen. Toetsing bij het BKR geeft volgens het bu reau veel mensen koude kriebels op de rug. Consumenten denken vaak dat het bureau een zwarte lijst bijhoudt met wanbetalers. Het BKR heeft niet zo'n lijst. Het registreert simpelweg alle leningen. Op het afschrift dat de bank ont vangt. staat om wat voor leningen het gaat. Bij voorbeeld een persoonlijke lening, een hypo thecair krediet of een huurkoop- dan wel afbe talingskrediet (bij postorderbedrijven). Verder staat genoteerd wanneer het krediet is inge gaan, wanneer afgesloten en hoelang de loop tijd nog is. De bedoeling van het systeem is dat consumenten niet te veel lenen, zodat ze op den duur onder hun schuldenlast bezwijken. Via het uittreksel dat de banken ontvangen, kunnen ze wel zien hoe de klant afbetaalt; dus ook de fouten die hierbij optreden. Wat fout is gegaan, wordt niet met naam en toenaam ge noemd. Het is aan de bank om te beoordelen of de 'fouten' uit het verleden zwaar meewe gen. Het BKR doet geen uitspraken over de personen. Bij het BKR staan nu ongeveer 5,5 miljoen mensen geregistreerd. Gemiddeld hebben con sumenten twee kredietcontracten op hun naam staan. Dit zijn zowel lopende leningen als contracten die korter dan vijf jaar geleden zijn beëindigd. OEN HAAG RAYMOND PEIL De helft van de nieuwe hypo theken wordt op dit ogenblik belegd. Ruim anderhalf jaar ge leden was dat nog een avon tuur. De gemiddelde consu ment waagde zich er niet licht aan. Een lezer stapte er deson danks toch in en rapporteerde aanvankelijk grote vreugde en winst, in 1998 fiks verdriet en verlies. Hij maakt nu na het herstel van Aziatische beurzen en de duikvlucht van middel grote Nederlandse aandelen toch nog een vrolijke balans op. Spreiding van risico's was het uitgangspunt toen deze lezer in september 1997 voor een hypo theek van 352.000 gulden ruim 81 mille noest gespaard kapi taal in de pot stortte bij ING Bank. De 'beleggershypotheek', zoals ING haar noemt, biedt de mogelijkheid om in het assorti ment van inmiddels achttien verschillende beleggingsfond sen van de bank te beleggen. De koersen daarvan staan elke dag in de krant, dus de beleg gende huisbezitter die flink ner veus wil worden kan dagelijks de in zijn hypotheek aanwezig waarde volgen. Dat heeft niet zo veel nut, want je belegt im mers op de langere termijn. Een beetje hypotheek loopt twintig of dertig jaar. Ruim twintig maanden na de start raadpleegt de beleggende lezer nog eens zijn dagafschrif ten en de krant en valt van de ene verbazing in de andere. Geen verrassing leverde het oerdegelijke en veilige obliga tiefonds van de bank. Na een inleg van 10.000 gulden prijkt er nu - omgerekend - het bedrag van 11.800 gulden op het bank afschrift. een rendement van achttien procent. Dat is "overi gens inclusief ruim vijfhonderd gulden, de rente die er op een aantal Nederlandse en Europe se obligaties is uitgekeerd en in het fonds is herbelegd. Zonder meer spectaculair is het rendement van het infor matietechnologiefonds, het I.T. Fund. Van 21.570 gulden groei de dit aan tot 34.300 gulden, een beleggingsrendement van meer dan zestig procent. Het I.T. Fund is uiteraard wel wat riskanter dan een spaarreke ning. Dus het kan alsnog op 'zo gewonnen, zo geronnen' uitlo pen. Maar dit fonds was bewust gekozen te midden van een aantal relatief veilige fondsen. Zo'n 'veilig' fonds was het ING Dutch Fund (grote Neder landse bedrijven), waar 20.000 gulden in ging. Na twintig maanden vermeerderde dit tot 24.600 pieken, een rendement van 23 procent. Wat gezien het hoge koersniveau bij de aan koop van dit fonds helemaal niet zo gek is. In september vo rig jaar stond deze belegging zelfs nog in de min. In het ren dement zitten trouwens ruim zeven snippen herbelegd divi dend. Andere koek biedt het ING MidDutch Fund, dat zich richt op de middelgrote Nederlandse bedrijven op de beurs. Van de twintig mille is ruim 850 gulden verdampt, nadat de belegging in de tussentijd een plusje van 3.400 piek noteerde. Maar dat is niet zo gek: deze 'Midkap-fond- sen' zijn al een tijdje flink uit de gratie bij beleggers. Een koers daling van meer dan 45 procent omlaag op de beurs laat de be leggende huizenbezitter van zelfsprekend niet ongemoeid. Dan het grote pijnpunt, het Verre Oosten met lapan voor op: 10.000 gulden, ingelegd in september 1997, verschrompel de tussentijds tot iets meer dan de helft. Het goede nieuws is dat dankzij het koersherstel in Tokyo, Hong Kong en Korea het geld weer terug is. Het oor spronkelijk ingelegde bedrag staat er weer. De beleggende le zer rekent in de toekomst op nieuwe, grote koersstijgingen. Resumerend ziet de huizen bezitter een redelijk rendement op zijn veilige obligaties, de ver wachte grotere koerswinst (te gen een hoger risico) op de Ne derlandse aandelen en een uit schieter in het riskantere IT- fonds. Azië is terug van wegge weest en de Midkaps staan op nul, maar gaan echt wel weer stijgen. Het nettorendement in twin tig maanden komt daarmee op ruim 21 procent. Niet slecht dus. Terwijl de hypotheek aflos- singsvrij is; de volledige maand last is van de belasting aftrek baar. Tot mijnheer Vermeend daarvoor een stokje gaat steken, maar dat ziet de lezer dan wel weer. Nu fondsen verkopen en an dere kopen? Nee hoor, het geld moet lang staan. Wisselingen komen pas als er in de wereld economie echt iets ingrijpend en langdurig verandert. Een goede spreiding is de grote kracht van een beleggingshypo theek. En dat geldt voor recht streeks in aandelen beleggen natuurlijk net zo hard. Met een 26 meter hoog en 22.000 kilo zwaar pak koffie gaf Van Nelle in Rotterdam de aftrap voor het nieuwe assortiment. In de jaren twintig was Van Nelle de grootste op de Nederlandse koffiemarkt, vijf keer zo groot als koffiebrander Douwe Egberts. Nu is het omgekeerd. DE is tien keer zo groot als Van Nelle. Sinds de overname in 1989 is het marktaandeel gezakt van twaalf naar vijf procent. Maar het roer van Van Nelle gaat defini tief om. Met een nieuwe verpakking. Een reuzenpak Van Nelle koffie hing onlangs in een kraan en eevn promotieteam maakte Rotterdam 'wakker'. „We wilden de Rotterdammers laten mer ken dat we er nog zijn", zegt Henk Volmerink, de product mana ger van Van Nelle. „We hebben hier de aftrap gegeven, omdat deze stad een symbolische waarde heeft voor het koffiemerk. Rotterdam is een vooruitstrevende stad, wat aansluit bij het beeld van Van Nelle." UTRECHT GPD Dat beeld kreeg aan het einde van de 18de eeuw voor het eerst vorm. In oktober 1782 begon nen Johannes van Nelle en zijn vrouw Henrica Brand een win keltje in koffie, thee en (snuifitabak aan- de Schiedam- sedijk in Rotterdam. In 1811 overleed Jan van Nelle, twee jaar later zijn vrouw. Erfgena men zetten het bedrijf voort onder de naam 'De Erven de Wed. I. van Nelle', in de volks mond 'De Weduwe'. In 1837 gingen de erven sa men met de firma J.J. en H. van der Leeuw. De inmiddels be kende bedrijfsnaam Van Nelle bleef staan. Ruim een eeuw bleef de familie aan het hoofd van net bedrijf staan. Van Nelle groeide uit tot de grootste kof- fiefabrikant in Nederland. Di recteur Kees van der Leeuw liet in de jaren twintig in de Spaan se Polder een moderne fabriek bouwen. In de jaren dertig werd dit bekend als 'Het Glazen Paleis'. Het is nu een belangrijk monument. In dezelfde periode dook es thetisch adviseur jac. Jongert op. Zijn ontwerpen voor ver pakkingen, reclameborden en affiches waren bepalend voor het gezicht van Van Nelle. Zijn invloed is in de huidige pro ductverandering opnieuw dui delijk zichtbaar. Na de oorlog kwam het be drijf moeizaam op gang. Onder leiding van Jan. P. Coeiingh werd in 1962 Van Nelle Supra geïntroduceerd, de eerste vacu um verpakte gemalen koffie in de Nederlandse winkels. Het had een enorm succes en het bedrijf ging uitbreiden. In 1989 werd de gehele Van Nelle-groep overgenomen door Sara Lee/DE. Van Nelle koffie werd weliswaar neergezet als een jong en eigenzinnig merk, maar de verkoopsuccessen bleven uit. Het marktaandeel zakte te rug naar vijf procent. Voor Douwe Egberts was dit aanleiding om anderhalf jaar geleden een kwalitatief onder zoek op te tuigen over het ge bruik van koffie en de verschil lende merken. „Uit het onder zoek bleek dat er veel sympa thie was voor Van Nelle. Alleen vonden de ondervraagden dat het merk niet duidelijk te on derscheiden was. „Hun beeld bij het Van Nelle leek volgens hen veel op bijvoorbeeld Dou we Egberts, waar kernwoorden als gezin, gezelligheid en gebor genheid bij horen", zegt pro duct manager Volmerink. „Dit willen we veranderen. Elk merk moet een eigen gezicht hebben. Consumenten willen zich graag hiermee identificeren", consta teert hij. Van Nelle is van oorsprong een pittige koffie. Oude waar den van Van Nelle zijn dan ook eigenzinnigheid, innovatie, ha ven, kiacht, uitdaging en ener gie. De nieuwe verpakking moest drastisch anders worden. „Het moet zich onderscheiden van de andere pakken koffie. Voor de vormgeving werd geke ken naar de authenticiteit. Wat Van Nelle in de jaren twintig en dertig zo bijzonder maakte, moet het merk weer terug op de markt brengen. Rijke elemen ten van toen in een verpakking van nu", legt de product mana ger uit. Hij verwacht veel van de een- laags folieverpakking, een voor Nederland nieuwe methode. „Het biedt gebruikersgemak. Het nieuwe pak kan zonder schaar worden geopend. Dit betekent dat knoeien met koffie verleden tijd is. Verder ligt het pak lekker in de hand." Ook is het assortiment aange past. „De Supra koffie blijft. Dat merk is herkenbaar. Het is de basis geworden voor de nieuwe smaken Van Nelle Pittig en Van FOTO GPD PH |d 0(1 Nelle Extra Pittig. Om schil aan de consumenl lijk te maken wordt op pakking een koffiekra( vermeld. De smaken trapsgewijs op in kracht, Voor de verandering verpakking is Volmerink met een art-director n archief van Van Nelle om de kenmerkende sti de jaren heen te bekijf merink: „Kenmerkend gebruik van de rechte lij q de primaire kleuren roo en blauw. Verder was he opvallend. Dit bestaat alp eind jaren twintig. Van |e was in het begin van dez< heel herkenbaar. Deze el ten van toen wilden weer terugbrengen." Zo kreeg het nieuwe p re fie vorm. Op het pak staa je de plaat van het kopje gebaseerd op tekeninge j, Jac. Jongert uit de jaren ook een handtekening. J.J. en H. van der Leei m tweede generatie van Var, Zij hebben in de jaren en dertig Van Nelle laii groeien tot de grootste v derland. Of dit na de he e ring weer gebeurt, is afwa 'ni Amsterdamse effectenhandelaar kijkt om in weemoed André van Leuffen: „Ze dacht dat ik de postzegelkas had gejat." FOTO ANP HANS STEINMEIER AMSTERDAM ANP Effectenhandelaar André van Leuffen neemt na bijna veertig jaar afscheid van de Amster damse beurswereld. Hij be hoort tot de oude garde die langzaam van de beursvloer verdwijnt. Tot vorig jaar liep hij er rond, lekker paffend met zijn sigaartje. Nu zit de commissio nair op een anoniem kantoor van effectenbank HSBC aan de Herengracht. De beursvloer is immers overgenomen door de Optiebeurs. Roken werd een probleem, want het kantoor kent een rookverbod. Gelukkig voor Van Leuffen installeerde zijn werkgever als teken van grootmoedigheid epn afzuigin stallatie. De 61-jarige commissionair mist de vloer nog elke dag. Het persoonlijke contact is weg. De computer hééft de mens ver vangen. Hij kan niet meer zoals vroeger rondscharrelen met de vraag: „Heb je nog een tipje?" Zijn kantoor is erg stil. „Ik miste in het begin de gong. Je had niet in de gaten dat de handel al een paar minuten aan de gang was." Zijn de beurshandelaren go denzonen? Van Leuffen weet wel beter. Hij heeft alle diepte en hoogtepunten meegemaakt. Het kan een tijdje goedgaan, maar een krach loert altijd om de hoek, zo weet hij. Veel ver diend aan de beurshausse van de afgelopen jaren heeft hij dan ook niet. Te vaak zijn de koer sen in één klap omlaag gegaan, zoals in 1987. „Daarom hebben oude knakkers zoals ik nauwe lijks verdiend aan de beurs hausse, omdat je naar het verle den kijkt en meer dan gemid deld bang bent voor een terug val." In 1955 zette hij als 17-jarige zijn eerste schreden in de effec tenhandel. Bij de toenmalige Amsterdamse commissionair Scheuer kreeg hij een baantje in de tikkerroom. Met krijt kalkte Van Leuffen de koersen op een groot zwart bord: „Ik was het mannetje met het krijtje. Daar na moest ik als een haas naar buiten om de koersen nog een keer op een straatbord te krijten." Zijn voornaamste informatie bron was de tikker, de telex voor de beurskoersen. Met be hulp van een grote projector werden de koersen op een scherm geprojecteerd. In de ka mer keken beleggers naar de koersen. Wie aandelen wilde kopen, stapte naar de baas van de tikkerroom, die via een sim pele veldtelefoon de order doorbelde naar de beursvloer. Aandelen waren toen zeker niet zo populair als nu. Een be diende ter beurze was in de ja ren vijftig een 'exotisch beroep', zo herinnert Van Leuffen zich. De mensen hadden geen idee wat aandelen en obligaties wa ren. Toen hij een huis kocht, vroeg een makelaar zich af of Van Leuffen wel een huis kon betalen. „U heeft zo'n eenvou dige baan", verklaarde zijn ma kelaar nog. Van Leuffen ver diende toen ongeveer honderd gulden schoon per maand. Na een uitstekend beursjaar in 1956 kreeg hij een winstvergoe ding die vergelijkbaar was met zes maanden loon. Van Leuf- fens moeder wilde eerst niet ge loven dat hij zo veel geld kreeg: „Ze dacht dat ik de postzegel - kas had gejat." Maar Van Leuffen kan zich ook de slechte periode van de jaren zeventig herinneren: „Als je een aandeel kocht, duurde het bij wijze van spreken tien jaar voordat je het stuk kwijt kon." De hogere rente en de re cessie zorgden voor een gebrek aan handel. Het was de tijd waarin de Nederlandse Staat obligaties uitgaf met een rente van ruim twaalf procent. Van Leuffen en zijn collega's over leefden de stille dagen door achter de beurspilaar te gaan toepen: „Je was blij dat je een baantje had." De jaren tachtig werd* een succes. De economi stelde zich, terwijl volget Leuffen het ontstaan Optiebeurs de particulie jj legger over de streep tri n de jaren tachtig begon te trekken, de jaren nt y waren fantastisch." Ookl dat de aandelen meer er gesplitst werden, verger lijkte de handel. „In hel kostte bijvoorbeeld één a Philips vijftien mille. Je als particulier goed ge hebben, of van huis u hebben." De aandelenmarkt is woordig veel populairdi worden, constateert hij. I tiebeurs en de hausse in gelopen jaren hebben de sen de ogen geopend. Oo den de beleggingen stee langrijker voor het opvull het pensioengat. Zelf hee Leuffen zijn jaarwinst go legd, waardoor hij nu vi eerder op kan stappen. H innert zich nog beursha ren die op hun 75ste i vloer rondliepen, omd nauwelijks een pensioen den. Toch geeft Van Leuff beurs niet helemaal handelaar blijft thuis fl computer en internet de lenmarkt onveilig maken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6