Rijpwetering weer zonder postkantoor Tafeltje-dek-je in Alkemade bezorgt diepvriesmaaltijd thuis Boskoops rosarium staat weer in volle bloei KASSAKORTI Rijn Veenstreek Archeologische vondsten stadshart tentoongesteld DE BOER OP Nieuwe maatregelen tegen ontuchtpleger Politiek enthousiast over drijvende villa's DONDERDAG 17 JUNI 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft, 071-53^ Hazerswouds haasje m K> MmzÊim hazerswoude-dorpEen haasje steekt zijn kop boven het maai veld uit. Het beestje is op de loop voor het maaigeweld aan de Vierheemskinderen in Hazerswoude-Dorp. De tractor drijft hem bijna in de armen van de fotograaf. FOTO HENK BOUWMAN Rolstoelsters en begeleiders in de sloot nieuwveen In afwachting van een ijsje zijn twee rolstoelsters uit Huize Ursula in Nieuwveen in de sloot terechtgekomen. Terwijl zij bij de plaatselijke supermarkt wachtten tot een begeleidster met een verkoeling terugkwam, gleed één rolstoel door onbe kende oorzaak in het water. Beide begeleidsters doken het meisje na. Op dat ogenblik rolde ook de tweede rolstoef in de sloot. De vier hadden zich al op het droge gehesen toen de poli tie arriveerde. De twee rolstoelsters zijn ter observatie naar het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Huizen op plek Valentijnschool ter aar Er komt een eind aan de verpaupering rondom de Va lentijnschool in Papenveer. Over een jaar moeten er dertig nieuwe woningen verrijzen. De middelbare tuinbouwschool gaat na zo'n tien jaar leegstand tegen de vlakte. Dat maakte wet houder F. Hoogervorst gisteravond in de commissie economi sche zaken bekend. Op de plek staan eveneens twee woningen. Die worden gesloopt en daarvoor in de plaats komen nieuwe huizen. Op de locatie komen alleen dure koophuizen. Per wo ning vloeit 50.000 gulden naar de gemeentekas zodat elders so ciale woningbouw kan worden gepleegd. Als voorbeeld noemde Hoogervorst de kern Langeraar of Aardam-west. Restaurant mag niet uitbreiden ter aar Eigenaresse M. Boxce mag het restaurant De Oude School aan de Kerkweg in Ter Aar niet uitbreiden. Met uitzon dering van Gemeentebelang schaarden alle fracties zich achter het collegebesluit om verdere uitbreiding op dit moment niet toe te staan. Boxce wil het aantal zitplaatsen verhogen van 120 naar 200. Het college vreest dat er in dat geval te veel parkeer overlast in de omgeving bestaat. Gemeentebelang nam nog geen standpunt in. Hoogervorst zei bereid te zijn van standpunt te veranderen als deze fractie met een goede oplossing voor de parkeerdruk komt. alkemade marun kramp Tafeltje-dek-je bezorgt met in gang van volgende maand diepvriesmaaltijden aan huis in Alkemade. De levering van ver se, warme maaltijden is nog maar beperkt mogelijk nu hore- ca-ondernemer Kozijn met de bereiding van de maaltijden stopt. Alleen ouderen die ziek zijn of ernstige bezwaren heb ben tegen diepvriesmaaltijden krijgen in de toekomst nog ver se maaltijden geserveerd. Kozijn heeft het contract met de stichting opgezegd omdat hij niet meer kan voldoen aan de strenge Europese hygiëne- eisen. De nieuwe wetgeving schrijft ondér meer voor dat er een dubbele keuken moet zijn: één voor de afwas en één voor het koken. Kozijn heeft in zijn pand aan de Weteringlaan in Oude Wetering geen ruimte voor die uitbreiding. Daarbij is zo'n verbouwing als het wel mogelijk zou zijn duur. De ho- reca-ondernemer heeft daarom twee maanden geleden beslo ten niet door te gaan met het werk voor tafeltje-dek-je. In korte tijd moest tafeltje- dek-je met een alternatief ko men, meldt hoofdcoördinatrice A. van der Meer. Zij denkt dat gevonden te hebben in het Haagse bedrijf Apetito. Dat is gespecialiseerd in diepvries maaltijden voor zorginstellin gen en'stichtingen als tafeltje- dek-je. De ouderen die de diep vriesmaaltijden van Apetito gaan afnemen krijgen voortaan voor een hele week maaltijden bezorgd die ze moeten opwar men in de magnetron. Mensen die geen diepvriezer en magne tron in huis hebben kunnen die huren bij Apetito. Voor het deel van de onge veer zestig afnemers die ernsti ge bezwaren hebben tegen diepvriesmaaltijden of door ziekte geen maaltijden kunnen opwarmen zoekt tafeltje-dek-je een leverancier van verse maal tijden. Van der Meer is hier over nog in onderhandeling met een zorginstelling. Alle maaltijden door deze instelling laten berei den is vanwege de capaciteit van de keuken niet mogelijk. Daarbij zijn die verse maaltij den een stuk duurder dan de diepvriesmaaltijden van Apeti to. Alle afnemers van tafeltje- dek-je hebben ondertussen een brief gekregen waarin de stich ting uitleg geeft over de veran deringen die op komst zijn. Aanstaande dinsdag wordt er in zorgcentrum Jacobus in Oude Wetering een informatiebijeen komst gehouden. ,,Het is be hoorlijk wennen voor de oude ren", zegt Van der Meer. ,,In plaats van elke dag een warme maaltijd geserveerd krijgen ze zeven diepvriesmaaltijden in een keer die ze moeten opwar men. Dat vereist aanpassing, maar ik denk dat een deel van hen wel positief staat tegenover de verandering. Het heeft na melijk ook zijn voordelen. Je kunt zelf bepalen hoe laat je eet en je kunt de maaltijd kiezen waar je die dag trek in hebt." alphen aan den rijn De archeologische vondsten uit het Alphense stadshart worde waarschijnlijk dit najaar tentoongesteld in Archeon. Studente van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten gaan de ten toonstelling als stage-opdracht inrichten. Burgemeester en wethouders stellen voor om daar 7000 gu] den voor uit te trekken. De gemeente, Archeon en de Histoi sche Vereniging willen met de tentoonstelling de geschieden van het Alphense verleden laten zien. Zoals het leven in en oi het Romeinse Castellum en de ontwikkeling van het dorp n phen in de Middeleeuwen en daarna. Depots De vondsten liggen nu in depots of musea. Voor de tentoonstel ling zouden ze tijdelijk moeten worden geleend. Er zijn gt sprekken met Archeon gaande. Het park heeft verschillende g; schikte ruimtes voor de tentoonstelling. Tijdens de wintersta van Archeon kan die eventueel worden Verplaatst naar het nieu we onderkomen van de Historische Vereniging in de Van I zelaerstraat. Buren maken bezwaar tegen agentschap in tuincentrum rupwetering Het postagentschap bij het tuincentrum aan de Zuidweg in Rijpwetering sluit eind dit jaar zijn deuren. De familie Wortman, die het agentschap exploiteert, heeft dit be sluit genomen naar aanleiding van de bezwaren van buurman W. Turk. Misschien blijft het postagentschap wel voor Rijpwetering behouden. De familie Castelijn voert 'voorzichtige onderhandelingen' met de PTT over vestiging van het agentschap in haar landwinkel op de boederij aan de Pastoor van der Plaatstraat. een tuinbouwkas te vestigen. Het aantal parkeerplaatsen bij het postkantoor vindt Turk on voldoende en hij is het er niet mee eens dat bezoekers ge bruikmaken van de brug en die weg die deels zijn eigendom is. Dinsdag zou Turk zijn bezwa ren mondeling toelichten in de commissie ruimtelijke orde ning. Dat ging niet door omdat de buren voor die tijd al tot overeenstemming waren geko men. De leden van de commis sie ruimtelijke ordening betreu ren de sluiting van* het post agentschap. Zij vinden dat een postkantoortje voor Rijpwete- marun kramp De familie Wortman heeft buurman Turk toegezegd dat het postagentschap op 31 de cember de deuren sluit. Turk noch Wortman wil iets zeggen over de overeenkomst. Sinds september vorig jaar maakt Turk bezwaar tegen het post kantoortje dat in augustus open ging. Volgens Turk is het in strijd met het Groene-Hartbe- leid dat bebouwing in de pol ders tegengaat. Daar bij vindt hij het bouwkundig onverant woord om een agentschap in ring behouden moet blijven. Vorig jaar sloot de PTT het oude postkantoor aan de Pas toor van der Plaatstraat. De fa milie Wortman toonde zich ver volgens bereid om een post agentschap in haar tuincen trum te vestigen. De inwoners van Rijpwetering konden voort aan voor strippenkaarten, post zegels en cadeaubonnen te recht aan de balie in het tuin centrum waar Wortman bloe men verkocht. Ook werd het tuincentrum voorzien van post bussen en een pinautomaat waar mensen tot 200 gulden konden pinnen. Misschien verhuist het post agentschap eind dit jaar naar de landwinkel van de familie Castelijn. K. Castelijn wil daar echter niét op vooruitlopen. ,,Wij moeten daar nog hard over nadenken. De PTT heeft ons net benaderd en we zijn voorzichtig aan het onderhan delen. Het is dus nog helemaal niet zeker dat wij het post agentschap overnemen" Grote merken, grote kortingen. Op alle dames-, heren-, kinder en sportmode met een rood label. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf De noodzaak voor het Bos- koopse rosarium is allang ver dwenen. Anders dan in de jaren voor de oorlog worden rozen in het boomkwekersdorp bijna niet meer geteeld. Het voorne men van het gemeentebestuur van enkele jaren geleden om de rozentuin aan de Parklaan te sluiten, stuitte echter op weer stand bij de plaatselijke kwe kers en de bevolking. ..Zij zagen het rosarium, zo bleek overdui delijk, nog steeds als showtuin voor het Boskoopse product", zegt chef groen en recreatie Kees Olie- Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering vertelt Kees Olieman over het rosarium in Boskoop. man van de gemeente. „Particulie ren legden geld op ta fel om de tuin op te knappen. JDe ge meente nam de itaak op zich om het .rosarium te onderhou den. Twee jaar gele den is de rozentuin ingrijpend gereno veerd. Dat mocht ook wel na zo veel ja- De showtuin - tegenover het NS-station - dateert uit de jaren dertig. ..Indertijd had je in de Parklaan een gebouw waar 1 bloemententoonstellingen wer den gehouden. Kwekers kwa men op het idee om naast dat gebouw, dat inmiddels allang is verdwenen, een rosarium aan - te leggen. Bezoekers van de tentoonstellingen konden de bloemen dan ook in de tuin be kijken. Niet alleen gedurende die exposities, maar ook 's zo mers als de rozen bloeien. Vooral kweker/handelaar/wet houder Guldemond heeft zich ingezet om het rosarium te rea liseren. De tuin kreeg dan ook terecht de naam Guldemond- plantsoen. Behalve in Boskoop is er naar mijn beste weten al leen in Winschoten een rosari um. Dat zijn de enige twee in x>ns land, dus dat is wel iets om trqts op te zijn." Het rosarium werd aangelegd in een periode dat er veel werk loosheid was in ons land. Op veel plaatsen werkten mensen die hun baan hadden verloren verplicht tegen een karige ver goeding in het kader van de werkverschaffing. „Dat gebeur de ook in Boskoop bij de aanleg van de rozentuin. Uiteraard in samenspraak met de gemeente en de kwekers die het planten- materiaal aanleverden. In die tijd had je in Boskoop nog veel rozenkwekers. In de loop der jaren zijn zij geleidelijk naar Brabant en Limburg vertrok ken. In Bos koop gingen kwekers over op bomen en vaste planten. Rozen in de volle grond kweken zij er nauwelijks meer. Er is al leen nog wat potcultuuur. Maar toch zie je nog veel hande laren en kwe kers die met hun klanten een kijkje ko- men nemen. Uiteraard zijn er bij de hande laren in Bos koop rozen te koop. De praktijk leert dat als ze een roosje kopen, ze ook wat anders kopen. Het rosarium heeft wat dat aangaat nog steeds een duidelijke functie. Daarnaast zie je nogal wat bruidsparen die er foto's laten maken en ook is er veel aan loop van bezoekers. Vooral in de periode vanaf eind mei tot september. Dan is het een aan eenschakeling van bloemen. Je ziet dan de mooiste kleuren en je kunt ook ideeën opdoen voor de eigen tuin." Tijdens de renovatie van twee jaar geleden is het rosarium op nieuw gedraineerd, iets opge hoogd en opnieuw ingericht. „Verder is de tuin vanaf de Parklaan beter zichtbaar. Het hek is weggehaald. Mensen die naar en van het station gaan, kijken dan ook direct het rosari um in. Dat wordt gewaardeerd. Soms zie je de straat oversteken en een kijkje nemen in de ro zentuin." Een rondgang door de tuin leert den haag/alphen aan den run De Haagse rechtbank heeft een extra gevangenisstraf van twee maanden opgelegd aan een 31-jarige Alphenaar die in 1997 was veroordeeld wegens ontucht met een jongetje. De rechtbank veroordeelde hem destijds tot een jaar gevange nisstraf waarvan acht maan den voorwaardelijk. Voor waarde was toen wel dat de Alphenaar een ontucht-dader- therapie zou volgen in Leiden. Het Parnassia psycho-medi1 sche centrum trok echter aan de bel: de Alphenaar was daar de laatste tijd niet meer ko men opdagen. Normaal gesproken had de aanklaagster zonder pardon voor het voorwaardelijke ge deelte van de straf een i voorwaardelijke celstraf ge- eist, maar in dit geval dachi officier Van Boetzelaer er an ders over. Omdat er plaats is in een afkickkliniek, wilde ze dat de Alphenaar eerst daar! heen zou gaan. Het duurde echter nog zeker twee maan] den voordat de verdachte daarheen kan: daarom eiste| de aanklaagster maar twl maanden cel. Onmiddellijk daarna moei de man naar een afkickkliniek. Hem blijven de overgebleven; zes maanden voorwaardelijke] gevangenisstraf boven hel hoofd hangen tot hij de on tucht-dadertherapie alsnog heeft ondergaan. Kees Olieman: „Mensen beschouwen het rosarium nog steeds gezien als een showtuin van het Boskoopse product. FOTO ANETTE LAMEIJER dat er nog weinig rozen zijn vanaf het begin van de tuin, zo'n 65 jaar geleden. „Hier en daar staan er nog enkele klim rozen uit de begintijd. Maar het is de opzet om het rosarium de werkelijkheid te laten benade ren. Zijn er nieuwe soorten, dan komen die ook bij ons. De hoe veelheid hangt uiteraard af van het jaarlijkse aanbod. Het is wat dat betreft net een proeftuin. Sommigen slaan aan, anderen verdwijnen al weer snel, bij voorbeeld doordat ze ziektege- voelig zijn. Wij gaan met de tijd mee. Tot voor enkele jaren ge leden waren geurende rozen uit de mode. Nu wordt er weer ge selecteerd op geur. Voor oudere rozensoorten moeten liefheb bers dan ook bij het boomkwe kerijmuseum zijn." In de tuin staan 150 soorten ro zen, 23 boomsoorten, 70 hees ters en 16 verschillende vaste planten. Het materiaal voor de tuin wordt geleverd door de kwekers. De meeste rozen dra gen fantasienamen, als Schnee- wittchen, Romanze, Make Up, Bayern Gold, maar ook de sprookjesboekenschrijver Hans Christiaan Andersen en Astrid Lindgren van onder andere Pip- pi Laiigkous zijn te bewonde ren. „Vroeger lóregen veel rozen namen van bijvoorbeeld fami lieleden van de kweker, die hem had ontwikkeld. Dat mag niet meer. Nu zijn het alleen maar fantasienamen. Daar staat bijvoorbeeld Liesbeth Canne- man, dat is er nog eentje uit die periode." De gemeente onderhoudt de tuin. „Een medewerker van on ze dienst is daar vier dagen in de week mee bezig. Hij krijgt steun van vrijwilligers die het rosarium, 6300 vierkante meter groot, een warm hart toedra gen. In het voorjaar snoeien zij de rozen terug, 's zomers ne men zij de uitgebloeide takken terug. Niets voor niets is de zegswijze snoei geeft groei en bloei. Binnen korte tijd loopt de roos weer uit en heb je nieuwe bloemen." boskoop» kees van kuilenburg ter aar marieta kroft Politiek Ter Aar is enthousiast over het plan van het gemeen tebestuur om minimaal vijftig bootwoningen in de eigen wa teren te plaatsen. De drijvende villa's gaan niet af van het wo- ningbouwcontingent. Met uit zondering van het PAK (Pro gressief Akkoord) stemden alle fracties gisteravond in de com missievergadering in met een budget van 50.000 gulden voor onderzoek. Het PAK deed nog geen uit spraak. „We zetten vraagtekens bij de Langeraarse Plassen als mogelijke plaats omdat het een natuurgebied is", zei J. van der Veen. „Bovendien wil het nieu we provinciebestuur meer wo ningbouw in het Groene Hart toestaan. Zijn de bootwoningen wel nodig?" Wethouder F. Hoogervorst beaamde dat laatste. Volgens hem kan het echter nog jaren duren voordat er extra huizen in het Groene Hart komen. „Het beleid van de provincie staaf immers haaks op dat van minister Pronk." Volgens woordvoerder S Bakker van de provincie Zuid Holland is het hoogstwaai schijnlijk verspilde moeite vac Ter Aar om de haalbaarheid van de bootwoningen te onder zoeken. „Het plan van Ter Aa is geen ei van Columbus. 0 huizen onder ons vergunnifi gensteJsel. Ons beleid is juis om woonboten uit plassen t weren." Als voorbeeld noefi hij de Kagerplassen, waï woonboten weg moeten nadï ze twee keer van eigenaar zip veranderd. Wethouder Hoogervorst blij! echter, net als de meeste politi ci, heilig in het plan gelova „Het gaat hier immers niet oü woonboten, maar om drijvend) villa's. In Friesland heb je dij bijvoorbeeld. Ze zijn zo goed ingepast in de omgeving dat a iets toevoegen." Het CDA-bui gerlid W. Visser weet al een gf schikte plek: in een te gravfl kanaal tussen het Aarkanaal 0 het Argonnepark. „Geweldig We hebben zo lang slecht in hd nieuws gestaan. Eindelijk ko men goed in het nieuws.1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22