59.- 1 Financiële injectie voor Stadsbank I 'D Astrologen moeten wetenschappelijk leren denken Leiden Regio ^bose~ handelfi wandel Schipper Parmentier houdt Leiden urt nog steeds ontevreden over betaald parkeren scherp in de gaten ^sintratuin iNDERDAG 17 JUNI 1999 CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 I.ive- Gewone Bose Direct/ uitvoering luidsprekers Reflecting Luidsprekers Ruimtelijkheid als hij een Vol hifi geluid voor de weergave van mu/iek Zo goed als onzichtbaar te plaatsen luidsprekers Better sound through research. uw geautoriseerde Bose Dealer: Haarlem: Elres A.V.C., Andrea Audio Video, De Block, BCC. Heemstede: Van Amerongen Beeld en Geluid. Mmuiden: Expert Wisker, De Block. Santpoort Noord: Korstanje. Zandvoort: Radio Stiphout. Rooij is studiebegeleider. Als docent heeft hij zich enige tijd verdiept in de astrologie, omdat 'er volgens mij een kern van waarheid in schuilt'. „Maar ik voel me toch te veel wetenschapper om zomaar in de astrologie te gelo ven." Astrologie lijkt erg toegankelijk, aldus De Rooij. „Bijna iedereen kent zijn Sterrenbeeld. Uit steekproeven blijkt dat een op de drie mensen enige kennis heeft van astrolo gie. Dat wil zeggen dat ze tenminste drie eigenschappen kunnen noemen die worden toegeschreven aan hun ster renbeeld." Van psychologie weten de meeste mensen be duidend minder. „Astrologie is ook mooi. Twaalf sterren beelden, zes positieve en zes negatieve, drie keer de vier elementen: aaide, water, lucht en vuur. De uitspraken zijn LEIDEN - Onder toeziend oog van Algemene-voorzitter Bart Lambooy (links) verricht de voorzitter van de Sportstichting, Piet Biegstraaten, de officiële opening van het clubhuis van De Algemene. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DACBLAD ANNO 1974 Maandag 17 juni LEIDEN - Afgelopen zaterdag ging de grootste wens van korfbalvereniging De Algemene sinds de oprich ting in 1933 in vervulling: een eigen clubhuis. Sportstichtingvoorzitter Biegstraten viel de eer te beurt de officiële openingsdaad (het doorknippen van een lint) te verrichten en toen dat met behulp van een aantal pupillen gebeurd was, kon men onder het geluid van een sirene naar binnen waar de offici ële gasten werden rondgeleid. De bouwcommissie van de korfbalvereniging is uitgegaan van het be staande houten gebouw op het terrein aan de Leidse Hout, waar De Algemene bijna een jaar geleden noodgedwongen naar toe moest verhuizen i.v.m. de fusie tussen Vicus Oriëntis en Fluks. Het openings woord in de rij van sprekers was voormalig voorzitter Huub Oudshoorn (lid bouwcommissie) wel toever trouwd. Hij dankte het bestuur voor het gestelde ver trouwen in de bouwcommissie. Daarna volgde dhr. De Bruyn Prince namens het Koninklijke Neder lands Korfbal Verbond. Het in Oegstgeest woonach tige bestuurslid sprak de waardering uit over de tot standkoming van het clubhuis namens de KNKV uit. „Het is ook voor de KNKV van belang wanneer het de verenigingen goed gaat. Vooral nu het in de-toe komst moeilijker zal worden iets dergelijks te reali seren i.v.m. met de verwachte verminderde subsi dies". ZEIST - Het Hazerswoudse Bernardus is er gisteren op het sportcentrum in Zeist niet in geslaagd het succesvolle seizoen te bekronen met de Nederland se titel in de rij der afdelingskampioenen. Ten aan- schouwe van vijfhonderd toeschouwers toonden de oranje-witten zich in het emdtoernooi - uit de voor ronden waren vier finalisten gekomen - niet schot vaardig genoeg om die titel te grijpen. Bernardus be sloot het toernooi met een derde plaats. Winnaar werd RKSSS uit Udenhout, dat zich voor een jaar nationaal kampioen mag noemen. RKSSS bleef Ber nardus in een zeer bewogen laatste wedstrijd met 2- 1 de baas. Bernardus won eerder met 1-0 van SVDWP uit Schiedam en speelde met 0-0 gelijk te gen SVBC uit Bargercompascuum. kan wi ijgen botert niet tussen astrologen en psychologen. Beiden 1 reel; even zich op het terrein van de persoonlijkheidstheo- 'maar veel waardering voor eikaars praktijk is er niet. [oscooptrekkers geloven heilig in de zeggingskracht ,ihun eeuwenoude traditie, die door vorsers van de techn inselijke ziel als een middeleeuws bijgeloof wordt afge- )mpui in De Leidse psycholoog J. van Rooij probeert voor- htig beide groepen tot elkaar te brengen. Astrologen moeten wetenschappelijk leren denken", hield De Rooij gisteravond zijn gehoor voor tijdens een iiig voor studenten psychologie en andere belangstel- °P ''tden in de faculteit der sociale wetenschappen. De Wil duidelijk en je kunt ermee in de toekomst kijken." Toch blijft astrologie veelal beperkt tot de borreltafel en de horoscoopladder in bladen als de Libelle. Volgens De Rooij komt dat vooral door de geringe zelfkritiek van as trologen en hun wantrouwen jegens de wetenschap. Die argwaan werd meteen bevestigd door een in de zaal aan wezige astroloog, die opmerkte dat zijn vak in het buiten land veel meer waardering geniet. „In Nederland zijn ze veel te nuchter. Hier willen ze alles bewezen hebben." Terwijl astrologen kritiek en onderzoek juist in hun voordeel zouden kunnen gebruiken, stelt De Rooij. Veel onderzoek is er tot op heden overigens niet verricht. Dat komt enerzijds door de afkeer die wetenschappers vaak hebben van 'de bedriegers'. Uit een test waarin astrologen er niet in slagen de juiste beschrijving bij de juiste per soon te passen, leiden zij af dat de astrologie niet deugt. „Maar dat lukt bij psychologische profielen evenmin en daar hoor je niemand over", verdedigt De Rooij. Anderzijds nemen de astrologen te snel genoegen met de juichende bijval van 'gelovers' die 'bewijzen' vinden in de horoscoop. „Als je goed kijkt, vind je altijd wel een be vestiging", stelt De Rooij nuchter. Na onderzoek blijken astrologische zekerheden vaak door andere factoren ver klaarbaar. Tot dusver is alleen aangetoond dat mensen met een sterrenbeeld in de watertekens (vissen, kreeft, waterman) in gezelschap vaker stil zijn dan anderen. Klopt, denkt de verslaggever (kreeft) tot zijn schrik. Zou het dan toch? Gemeente geeft 1,4 miljoen steun uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 KORT EN ZAKELIJK Liefhebbers van Duitse wij nen kunnen hun hart ophalen in hotel De Gouden Leeuw in Voorschoten. Tijdens een zo- meractie staan er vier nieuwe Duitse wijnen op de kaart. De wijnen uit Baden, Franken, Mosel-Saar-Ruwer en de Pfalz zijn stevig en droog en passen bij elk gerecht. Juist opgestelde en toege paste voorwaarden zijn be langrijk in het zakelijk ver keer. Maar hoe moeten deze voorwaarden worden opge steld en hoe worden ze van toepassing verklaard? Dit soort viagen wordt beant woord tijdens de bijeenkomst Algemene Voorwaarden van de Kamer van Koophandel en advocatenkantoor Goedkoop Partners. De bijeenkomst is in het kantoor van de Kamer van Koophandel aan de Henri Dunantweg 42 in Alphen aan den Rijn. Deelname aan de bijeenkomst, die duurt van 19.30 tot 22.00 uur, kost 225 gulden. Voor aanmelding of meer informatie: 071-52 505 00. Van Oudenallen renovatie is sinds kort aangesloten bij de Europese renovatiespecialist PORTAS, die een techniek heeft ontwikkeld om oude keukens in een nieuwe mo derne keuken om te toveren. Deze nieuwe methode is te zien tijdens de feestelijke ope ning van het nieuwe pand aan de Magazijnstraat in Al phen aan den Rijn op zater dag en zondag van tien tot vijf uur. Zaterdag 17 Juni WARMOND - Bij het eeuwgetijde van het Groot-Se minarie legde de president, Mgr. Lans, na aan Z.H. den Paus, het hoogste kerkelijk gezag, hulde ge bracht te hebben, de eerbiedbetuigengen der aan wezigen neder voor den troon van H.M. de Koningin, het hoogste burgerlijk gezag, dat ons bestuurt. Hij vervolgde aldus: "Heeft Koning Willem I met vorstelijke mildheid tc: e SSETT iHet komt wel eens voor dat ien wildvreemde me aan- preekt die me kent van Schuit- Vaart", zegt Koene Dirk Par- nentier. Het kan Leidenaars lan ook moeilijk ontgaan dat lij met zijn bedrijf Schuitje 'aart gemiddeld vier keer per lag vertrekt. Bijna vanaf het erras van Scarlatti aan de Stille Mare. „We hebben profijt van ilkaar, ik heb klanten van hem in hij heeft klanten van mij vtfiii !e§* hij over zijn buurman. •slagi Het was voor Parmentier een kwestie van toeval toen hij 15 aar geleden begon met rond vaarten. Hij was op zoek naar ïen bootje voor zichzelf, toen ame hij stuitte op één van de twéé boten waarmee hij nu vaart. „Ik dacht, hiermee moet ik mensen rondvaren. Samen met een vriend ben ik in Utrecht langs terassen gaan varen om te kij- 1181 ken of we mensen in de boot konden krijgen. Ik stond rian het roer en hij vertelde het ver haal. Dat ging goed. Toen heb ik besloten om in Leiden Schuitje Vaart op te zetten." Parmentier vervoert kleine ge zelschappen op afspraak en in het zomerseizoen ook zonder afspraak. „Ik vertel zelf een ver haal over de gebouwen waar we tijdens de route langskomen." Volgens de schipper gaat het bij Schuitje Vaart vooral om de persoonlijke benadering. „De boot is niet zo groot en de ban ken staan in een soort kring. Ik heb tijdens het varen veel con tact met de passagiers en kan ook snel antwoord geven op hun vragen." Soms vlecht Par mentier in zijn verhaal zijn ei gen mening. Zoals bijvoorbeeld over de Meelfabriek. „Daar ben ik de afgelopen jaren duizen den keren langsgekomen. Ik vind dat ik daar wat over kan van Driessche van de Maredijk. „Laten die mensen in die ande re wijken er goed over naden ken voor ze 'ja' zeggen, want als het er eenmaal is, raak je het nooit meer kwijt", is het advies van A. Bekooy uit de Poelgeest straat. Tot nu toe is de Maredijk- buurt de enige buurt buiten het Leidse centrum waar parkeren niet gratis is. Als het aan burge meester en wethouders ligt, blijft dat niet zo. Zij willen bin nen afzienbare tijd ook in de overige aan de binnenstad grenzende wijken het betaald parkeren invoeren. Het verschil met de Maredijkbuurt zal zijn dat de overige wijken zelf mo gen beslissen of ze het nieuwe systeem willen en tijdens welke uren er betaald moet gaan wor den. In de Maredijkbuurt is het betaald parkeren van kracht sinds het najaar van 1993. Met de komst van diverse bedrijven aan het Schuttersveld en de Stationsweg kreeg de wijk na melijk een golf van auto's over zich heen. De gemeente zag de invoe ring van betaald parkeren als enige oplossing voor het par keerprobleem, in tegenstelling tot veel bewoners. En hoewel de maatregelen ervoor zorgden dat de auto's die niet in de wijk hoorden verdwenen, staan veel bewoners nog steeds niet ach ter deze oplossing. „In één woord waardeloos", vindt mevrouw M. Weenink van de Maredijk. „Er zijn nog steeds te weinig parkeerplekken, maar dat los je niet op met betaald parkeren, want er zijn gewoon teveel auto's in dit buurtje. Dat is ons eigen probleem, dus dat moeten we ook zelf oplossen. Daar helpt betalen niet tegen." Zelf heeft ze met haar gezin twee auto's. De ene stalt ze in een garage, voor de andere heeft ze een vergunning. Straat genoot Ria de Wit had zes jaar geleden al kritiek op de plan nen en heeft dat nog steeds. „Nu heb je wel een vergunning, maar er is nog steeds geen plek." „Je verschuift het probleem", vindt Weenink. Van Driessche sluit zich bij haar aan: „Nu je hier moet betalen, verschuift het probleem naar de buurt hierachter, naar Groenoord. Daar staan de auto's dubbeldik. Straks zullen de problemen nog verder opschuiven, naar de vol gende wijken." Andere oplossingen zijn zo gevonden, vinden de bewoners. „Ik heb wel eens ergens gezien dat ze per straat een andere parkeersticker hebben. Dan mag je alleen voor je eigen deur parkeren", vertelt D. Bekooy uit de Poelgeeststraat. „Geef de mensen die hier wonen een gratis vergunning of laat ze des noods administratiekosten be talen", is het idee van Van Driessche en Weenink. Wat de bewoners vooral een doorn in het oog is, is dat hun gasten ook moeten betalen. „Als mijn dochter uit Breda komt, is het een ramp. Je moet hier dag en nacht betalen. Nu stuur ik mijn bezoek nog naar de buurt hierachter, maar waar moeten ze straks heen?" vraagt Weenink zich af. „Er zijn men sen in mijn vrienden- en ken nissenkring die zeggen: 'kom maar naar mij toe, bij jou moet je betalen'. Dat vind ik ver schrikkelijk." Ook M. Otto van de Maredijk, die op zich niet tegen het be taald parkeren is, noemt het 'bezoekersprobleem'. „In Spij- kenisse mogen bezoekers voor, meen ik, een gulden per uur parkeren. Hier willen ze nu maximaal twintig bezoekers per jaar toestaan. Dat is nog niet één bezoeker per twee weken!" De gemeente Leiden wil eenmalig een bedrag van 1,4 miljoen op tafel leggen om de reserves van de Stadsbank weer op peil te brengen. De commissie sociale zaken buigt zich vanavond over dit voorstel van burgemeester en wethouders. De eenmalige bijdrage komt bovenop de 150.000 gulden die de gemeente jaarlijks overmaakt naar de Stadsbank. De Stadsbank is, zo blijkt, een bank voor slechte tijden. Wan neer het economisch slecht gaat, zijn er veel mensen met een minimuminkomen die bij gewone banken niet terecht kunnen voor een lening of voor schuldsanering. Hoewel de Stadsbank in magere jaren juist de mensen helpt die voor een normale bank een te groot risi co inhouden, zijn dit voor de Stadsbank toch de jaren van voorspoed. Nu het al een paar jaar eco nomisch voor de wind gaat, komt de Stadsbank financieel in de problemen. De reserve die de bank in de loop der jaren had opgebouwd om de risico's af te dekken, is vorig jaar meer dan opgebruikt. Hoog tijd voor de gemeente om bij te sprin gen. Zowel deze jaarlijkse bijdrage als de eenmalige uitkering van 1,4 miljoen komen uit de reser ve voor brandschade die de ge meente er tot voor kort op na moest houden. Deze pot, waar inmiddels ruim twee miljoen gulden in zit, kan echter gro tendeels worden opgeheven doordat de gemeente via de Stadsbank een brandverzeke ring heeft afgesloten met een veel kleiner eigen risico. Bovendien is de Stadsbank erin geslaagd de verzekerings premie voor de gemeente fors naar beneden te krijgen. Het voordeel dat de gemeente op deze manier heeft behaald is bijna gelijk aan de bijdrage waarmee de Stadsbank nu uit de problemen wordt geholpen. het Seminarie begiftigd met kostbare priesterpara menten, wij hebben het zekere vertrouwen, dat de zelfde gevoelens het Oranjehuis nog bezielen ten on zen opzichte, omdat dit Huis de verzekering heeft, dat de kweekschool, waar de beste priesters worden voortgebracht, te gelijk ook de school zal zijn, waar uit de beste vaderlanders voortkomen, en dat de Ko ninklijke troon van Oranje nooit hechter zal ge steund worden dan door de Katholieke piesterschap van Nederland". Schipper Par mentier: „Ik wil alles graag blij ven overzien, om zo de kwali teit te behou den." FOTO TACO VAN DER EB zeggen. Veel mensen vinden het lelijk, maar als afzonderlijke gebouwen zou je er mooie din gen mee kunnen doen." De geboren Leidenaar houdt zijn stad vanaf het water nauw lettend in de gaten. „Kijk daar nou", zegt hij wijzend op De Waag. „Dat is al jaren mijn uit zicht. De afgelopen maanden heb ik dat zien verloederen. Een paar weken geleden is er graffiti op gespoten, er is een poging gedaan het eraf te ha len. maar het zit er nu nog steeds. En onderhand is het ook een privéparkeerplaats gewor den. Er staan heel vaak auto's geparkeerd." Parmentier is be zorgd over de monumenten. „De gemeente moet de sfeer rond de monumenten goed in de gaten houden. Het past niet om vlakbij een monument au to's te parkeren of heel modem straatmeubilair te plaatsen." Natuurlijk is er in de vijftien jaar dat Parmentier over de grachten toert nogal wat veran derd. „De grachten worden langzaam steeds ondieper, er zou wel eens gebaggerd kunnen worden. Gelukkig is er onlangs weer gevist naar fietswrakken en winkelwagens, want daar wil je met een draaiende schroef niet inkomen." Met de toenemende stroom toeristen lijkt de toekomst van Schuitje Vaart verzekerd. „Het seizoen wordt steeds langer, dit jaar ben ik voor de tweede keer in het bestaan van Schuitje Vaart al in januari begonnen." Toch is Parmentier niet van plan zijn bedrijf uit te breiden. „Ik wil alles graag blijven over zien, om zo de kwaliteit te be- houden." Hij heeft nog wel een verlangen voor de toekomst. „Ik wil het nog wel meemaken om eens over de Stille Mare te varen," de schipper. „In alle plannen over het Aalmarktge bied is daar niet eens over na gedacht, maar het was ooit een van de mooiste grachten in Lei den." LESLEY GRIETEN JANNEKE DE JONGE J' s jaar na de invoering van het e taald parkeren in de Mare- kbuurt vinden veel bewoners situatie nog steeds waarde- js. Geldt voor veel verande ringen dat je er na verloop van tijd aan went, voor het betaald parkeren is dit niet het geval, vinden ze. „Iedereen baalt er nog steeds ontzettend van dat wij betalen voor de overlast die anderen veroorzaken", aldus F. S nieuwe oilluj ^errappttg, |)agfc| voor terras of tuin. 60 cm hoog. Speciaal voor vaderdag. Van 99.- voor van de Maredijk en omgeving zijn nog steeds niet gewend aan betaald parkeren. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19