Op wijn kun je vergif innemen Smaak Haringparty Tuinbonen dubbel gedopt het lekkerst Tuinbonen, dubbel gedopt, met ham in een romige kaassaus Lr Lc; t' jwc _T -r v ©ERDAG 17 JUNI 1999 ERKl .igparty's beginnen zo langzamerhand een ware rage te 3TIES den. Ze stijgen de komst van de Beaujolais Primeur, die hjks in het najaar met veel tam tam wordt gevierd, naar de ,n. Bedrijven grijpen de komst van de Hollandse Nieuwe om hun relaties uit te nodigen. Het lijkt alsof deze bijzon- feestelijke bijeenkomsten elk jaar grootser worden, zowel pzet als in aantal. ?ef de organisatoren geen ongelijk. Voor het leggen van iacten zijn de party's uitermate geschikt. Iedereen is in ierse stemming en ik moet eerlijk bekennen dat ik er zelf al een beetje vakantiegevoel van krijg. Een van de groot- jarty's, naast de traditionele overhandiging van het eerste je in het Scheveningse Kurhaus en de Nationale Haring- yop Kasteel Nijenrode in Breukelen, is onbetwist de ha- party van Uitgeversconcern Wegener Arcade in het Am- jamse Novotel. Dit jaar voor de 16de keer. iderden genodigden uit het zakenleven, de omroepwereld ials de vaderlandse high society en collega's uit de hore- iapten gebroederlijk heel wat harinkjes weg. De kwaliteit it jaar buitengewoon. Mals, mooi zout en bebloed van ten. Precies zoals ik ze graag eet. Volgens 'haringspecia- Luc Ouwehand van Ouwehand in Katwijk heeft de goede litcit mede te maken met de, vergeleken met voorgaande i, latere lancering van de nieuwe haring. „De tempera van het zeewater en daarmee de kwaliteit en hoeveel- i plankton, het belangrijkste voedsel van de haring, werd door beter", aldus Ouwehand, die me vertelde dat er flink •investeerd in nieuwe apparatuur in de drie productie- itsen in Noorwegen, Denemarken en Katwijk. Haring is kwetsbaar product en hoe minder handen eraan komen te beter de kwaliteit.De liefhebbers kwamen niets te kort et hoofdstedelijke Novotel. Er waren allerhande stands producten en dranken die op enigerlei wijze met haring doen hebben. Zo waren er standjes met akvavit, Manza- i-sherry (mijn favoriet in combinatie met haring), Franse ten, champagne, korenwijn en natuurlijk bier. Godiva bons als ultiem dessert en Colgate-Palmolive tandpasta eep om geheel fris weer huiswaarts te keren. Veel aan- ht was er ook voor de graskaas van het Nederlands Zuivel- •au. Graskaas is vanaf begin juni maar een week of zes xijgbaar en elk jaar stijgen de omzetcijfers, kaas stamt uit de tijd dat alle kaas nog op de boerderij d gemaakt. Zodra de eerste verse melk was aangevoerd ;en de boerinnen met de kaastobbe aan de slag. Graskaas linstens vier weken gerijpt en smaakt het beste jong gege- zuiver en frisromig. Volop primeurs dus daar op die zon nige middag in het Amsterdamse. Zo ook voor Fred Pool die ik op de party tegen het lijf liep. Recentelijk opende hij de deuren van zijn volledig door architect Bert Verweij gerestylde audi ovisuele bedrijf Polectro Plaza in Bui- tenveldert. Vers van de pers kwam die middag in Amsterdam ook het Allian ce Magazine dat in een geheel nieuw jasje is gestoken en onder de aanwezi gen werd uitgereikt. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Biologisch-dynamische wijn bouw zit in de lift. Vele tiental len wijnbedrijven in de VS, Frankrijk, Duitsland en Italië willen met respect voor de na tuur niet langer pesticiden en chemische bemesting toepas sen. Er is inmiddels een uitvoe rige 'classification of Organic Wineries' (Amerika telt er in to taal zo'n veertig, Frankrijk rukt op naar de 350). „Leuk gepro beerd, maar het kan gewoon niet", stelt wijnmaker Philip Shaw uit Australië. Shaw is ver antwoordelijk voor onder meer het prestigieuze Rosemount, waar topwijnen op de traditio nele manier worden gemaakt. Hij was onlangs in Amsterdam om zijn over de hele wereld ge roemde productiemethoden toe te lichten. Voor hem staat vast dat wijnproductie zonder chemie ondenkbaar is. Shaw: „Er is geen product dat zonder toevoeging van chemische pro ducten zo snel bederft als wijn. Dat heeft de natuur zo gere- geld." „Ziekten van de wijnstok zijn onvermijdelijk als je geen che mische middelen inzet. Veel kunnen we doen met natuurlij ke methoden: zet een voor de druif onschadelijk torretje in om een schadelijke tor te verja gen, zal ik maar zeggen. Maar ik denk niet dat er één wijnboer in de wereld is die niet ergens op zijn erf een voorraadje bestrij dingsmiddelen heeft liggen." Op gezette tijden wordt de wijndrinker met verontrustende berichten geconfronteerd. 'Zwaargiftige schimmel ontdekt in rode wijn', meldden de kran ten een paar maanden geleden. In Finland was in vijftig popu laire rode Bordeaux-wijnen het giftige schimmel okratoxine ge vonden, dat leverkanker kan veroorzaken. Het gif zou dui zend keer gevaarlijker zijn dan de restanten van bestrijdings middelen. Shaw maakt zich niet druk over dergelijke berichten. Over schimmels, zegt Shaw, doen al ruiken muf. De consument kan er dan gif op innemen dat de wijn is gemaakt door een niet erg hygiënische wijnboer. Hij heeft zijn wijn te lang laten rij pen in niet g De wijngaard zal nooit honderd procent gifvrij kunnen worden. FOTO CPD VINOS DE ESPANA jaren de gekste verhalen de ronde. „U zou mijn archief vol vermeende gifschandalen in de wijnwereld eens moeten zien. Schandalen, die eerst promi nent onder de aandacht wer den gebracht, en waar vervol gens nooit iemand meer iets van heeft gehoord." In wijn zit zoveel waar je vraag tekens bij zou kunnen zetten dat lid worden van de Blauwe Knoop nog het verstandigst lijkt. In de eerste plaats bevat wijn alcohol dat bij overmatig gebruik de lever kan aantasten, en stoffen die wijn tegen bederf moeten beschermen. Boven dien is er veel te doen over de kurk, die niet altijd kosjer is. Ook maakt menig wijnboer er in zijn kelder zo'n zootje van dat schimmels er hun luilekker land hebben gevonden. Maar het meeste behoort bij wijn en kan geen kwaad, hoe gek dat ook klinkt. Onmiskenbare fout van (soms) voorbijgaande aard is de zwa- velwaterstofgeur (mercaptaan), te herkennen aan een stinken de, mestachtige gistingsgeur. Deze fout komt nog wel eens voor bij jonge wijnen, die voor het bottelen te weinig belucht zijn. De wijn laat na het door slikken een onaangename, ver- schaalde'smaak achter. Soms is er wat aan te doen. Laat de wijn gewoon een kwartier in het glas staan, dan vervliegt de onaan gename geur vanzelf. Maar vaak hebben wijnen een te hoge zwaveldosis. Je merkt dat doordat er boven in je neusholte een hinderlijke prik keling merkbaar is. Diep snui ven en je weet het. Bijna alle wijn moet worden gezwaveld, anders zou hij snel oxideren en azijn worden. Zelfs de Grieken deden al zwavel in hun wijnen. Maar er zijn wijnboeren die het spul gedachtenloos of zonder kennis van zaken aan de wijn toevoegen. Sommige wijnen Sommige wijnen ruiken muf. De consument kan er dan gif op innemen dat de wijn is ge maakt door een niet erg hygië nische wijnboer. Hij heeft zijn wijn te lang laten rijpen in niet goed gereinigde vaten. Ruikt u geraniums (letterlijk!), dan kun je de fles beter in de gootsteen leeg kieperen. Tijdens en na de gisting hebben verkeerde bac teriën vat gekregen op de wijn. Vluchtig zuur is nog zo'n pro bleem. Dat herkent je wanneer je de wijn heel diep opsnuift en boven in het neusbeen een klein, gemeen tikje merkbaar is. De wijn heeft dan een te veel aan azijnzuur of ethylacetaat. De geur lijkt op die van nagel lak. Nu bevat wijn altijd een kleine dosis azijnzuur, maar als dat meer is dan 1,5 gram per li ter, dan heeft de wijn een groot probleem. Rode wijn en vooral chardonnay uit warme streken hebben er last van. Over de kurk wordt veel onzin beweerd. Als een wijn in een restaurant wordt teruggestuurd, dan beweren negen van de tien gasten een kurkgeur en/of - smaak te herkennen. De kurk is afkomstig van de schors van de kurkeik (Quercus suber). De boom groeit vooral in Portugal, maar ook op Sardinië, Corsica en in mindere mate Zuid- Frankrijk en Noord-Afrika. De vieze kurkgeur en/of -smaak wordt veroorzaakt door een stof die trichlooranisol heet (TCA). Die stof vormt zich, als de chloorachtige oplossingen van het bleekmiddel reageren met de fenol die elke kurk bevat. Schimmels (aspergillus, penicil- lium), die onzichtbaar op de kurk groeien, spelen daarbij een grote rol. Ze zitten zowel in de opslagruimten van de kurk- producent als in de kelders van de wijnboeren. se tuinboontjes zijn het lek- it wanneer ze dubbel gedopt :den. Dat wil zeggen, dat de maal gedopte tuinboontjes voor of meteen na het ko- van hun huidjes worden daan waardoor ze in tweeën :envallen. Omgeschud met klontje (boeren)boter en fijngesneden bonenkruid lc den ze voor menigeen als it i delicatesse. Ik zelf geef de irkeur aan geïmporteerde ic ïboontjes, die meestal veel li ger geoogst worden dan de derlandse tuinders dat doen. De Nederlandse tuinders oog sten de tuinbonen pas wanneer ze al redelijk volgroeid zijn. In dat geval is de opbrengst in ge wicht uitgedrukt veel hoger dan wanneer ze de boontjes eerder zouden oogsten. De tuinders ménen dat zij daardoor ook ho gere bedragen kunnen incasse ren. Lange tijd was dat ook zo, tot de consument in ons land er achter kwam dat die jonge tuin bonen veel beter smaken dan de volgroeide tuinbonen. Dat is ook een van de redenen dat de ware liefhebbers van tuinbonen al jarenlang de voor keur geven aan geïmporteerde tuinbonen. Die komen in deze tijd van het jaar uit de landen rond de Middellandse zee. Tuinbonen van onze eigen volle grond zijn er pas wanneer het weer ook wat meezit, in het midden van de maand juni.' De aanvoer is tegen het einde van die maand meestal het grootst en loopt daarna vrij snel terug, om in de loop van augustus vrijwel geheel van de markt te verdwijnen. Geïmporteerde tuinboontjes zijn er soms al vanaf begin april en tegen de tijd dat de eerste Nederlandse tuinbonen van de volle grond worden aangebo- den zijn ze meestal weer ver dwenen. Het zogenoemde dubbel dop pen van de tuinbonen is voor ons in Nederland vrij nieuw. In Frankrijk weet men eigenlijk niet beter en ook in Italië en Spanje geeft men de voorkeur aan die blote boontjes. In Enge land daarentegen verafschuwt men ze en kookt men ze altijd met de huidjes er nog omheen. De Engelsen zijn trouwens gro te liefhebbers van tuinbonen. De Fransen waren dat lange tijd ook, maar daar is in de tweede helft van onze eeuw de klad ge komen. Ook in Italië en Spanje eet men tegenwoordig veel minder tuinbonen dan voor heen. In ons land is de tuin boon nooit buitensporig geliefd geweest. Wij kennen de tuin boon trouwens al wel heel lang. Bij opgravingen uit het begin van onze jaartelling komen de bonen (zaden) nog wel eens te voorschijn, evenals in Iran en veel andere landen in het Mid den-Oosten. In die landen wor den de tuinbonen nog altijd veel gegeten. Men koopt ze er ook gedroogd zoals dat bij ons vroeger ook het geval was. In sommige reformzaken kan men trouwens nog altijd ge droogde tuinbonen kopen. De gedroogde bonen worden ge weekt, gekookt en meestal tot een puree verwerkt. Puree van tuinbonen smaakt goed bij ge rechten met lams- en geiten vlees. Bij ons en ook in de meeste an dere landen in West-Europa werden tuinbonen gecombi neerd met gerookt spek. In En geland kent men nog tal van dergelijke traditionele gerech ten. Op het vasteland van Euro pa heeft het spek plaats moeten maken voor gekookte ham, dat er nog altijd als een populaire begeleider van de tuinbonen geldt. In ons land geeft men de voor keur aan blanke tuinbonen en heeft men het niet begrepen op de tuinbonen met een wat don kerder huidje zoals die in het Midden-Oosten worden ge kweekt. Sterker nog, om de tuinbonen zo blank mogelijk te houden voegt men wel een scheut melk aan het kookwater van de tuinbonen toe. Verkleu ringen en dergelijke worden er tijdens het koken door voorko men. De melk pleegt echter wel een aanslag op de smaak van de tuinbonen, waardoor ze een deel van de oorspronkelijke vrij nadrukkelijke smaak moeten prijsgeven. oor verse tuinbonen in de dop loet je al gauw op 750 gram per i; ersoon rekenen. Dubbel gedopt oudt in, dat je nadat je de tuin- onen uit de doppen hebt geno- ook nog de omhullende uidjes weg moet nemen. Je kunt ie at zowel voor als na het koken J oen. Bij tuinbonen hoort bonen- ruid. Je kunt het meekoken en Dor het opdienen verwijderen, of kunt de gerechten bestrooien iet de ragfijn gesneden blaadjes, et meest smakelijke resultaat Hordt behaald door een takje bo- enkruid met de bonen mee te la- en koken en het gerecht later te estrooien met de blaadjes van en tweede takje bonenkruid. >op de bonen en spoel ze in ruim -ioud water. Leg ze in een pan en oeg zoveel kokend water toe tot royaal onder liggen. Voeg 1 akje bonenkruid en wat zout toe. aat alles 10 minuten zachtjes ko ken. Laat de bonen op een zeef uitlekken en grotendeels afkoelen. Neem daarna de huidjes van de bonen weg. Breng de bouillon aan de kook. Roer in een kommetje ei erdooier en room los. Voeg er 3 eetlepels hete bouillon aan toe. Strooi allesbinder over de reste rende bouillon en roer de kaas er krachtig door. Blijf roeren tot de kaas in de saus is opgenomen. Schep daarna de bonen en de ham door de saus. Voeg na 2 minuten het roommengsel toe en blijf dan zolang roeren en omscheppen tot een licht gebonden saus is verkre gen. Neem onmiddellijk daarna de pan van de warmtebron. Blijf er nog 20 - 30 seconden in roeren en omscheppen. Verdeel het gerecht over voorver warmde (diepe) borden. Bestrooi de gerechten met de fijngesneden blaadjes van het tweede takje met bonenkruid. Tip: schik een paar in de schil ge- Voor 2 personen: Ongeveer 1.5 kg verse tuinbonen; 1 dl melk; 2 kleine takjes vers bo nenkruid; zout; 3 dl kippenbouillon, even tueel van tablet; 1 theel. allesbinder; 2 eetl. fijngeraspte extra belegen (boeren)kaas; 150 gram gekookte ham, dikke plakken, in kleine blokjes gesne den; 0.5 dl slagroom; 1 eierdooier; witte peper uit de molen. kookte en daarna gepelde aardap pelen bij het gerecht. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA I FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE Snoep-spreekbeurt De Kid's Spreekbeurt Kid heet het koffertje dat snoepfabri kant Van Melle heeft samen gesteld voor kinderen die in de klas iets willen vertellen over snoep. In het koffertje zitten een informatieboekje, een poster en - uiteraard - uit- deelsnoep. Ouders en leer krachten kunnen de Spreek beurt Kid gratis aanvragen bij Van Melle (één per klas). Adres: Cidanka, onder vermel ding van Van Melle-Spreek- beurtpakket, Postbus 133, 4920 AC Made. IJsblokzakjes 4 y r »J - Toppits heeft een nieuw vul- en sluitsysteem voor ijsblok zakjes ontwikkeld. Je vult het zakje, knoopt het dicht en legt het in de diepvries. Om de ijs blokjes uit de verpakking te halen trek je de onderkant open en druk je het aantal be nodigde blokjes eruit. In een zakje zitten achttien stuKs. Een verpakking, goed voor 180 blokjes, kost 1,95 gulden. Lekkerste cocktail Evian - bekend van het bronwater - orga niseert elk jaar een wedstrijd onder Euro pese bartenders: wie kan de lekkerste alco holvrije cocktail ma ken met minder dan 100 calorieën. Dit jaar deden voor het eerst drie Nederlanders mee, die de voorron des met glans door kwamen. Zij doen mee aan de finale van deze Dieetcocktail Trophy in november. Het gaat om Mikael Ekman (Hotel de Koopermolen), Ron Busman (Golden Tu lip. Schiphol) en Jaap Schuitenaker (Hotel Okura, Amsterdam). Alle creaties moesten aan een aantal voor waarden voldoen: een cocktail zonder alcohol of suiker, op ba sis van groenten en fruit met een maximum aan 100 calorieën, en dat alles in een glas met een inhoud van 300 gram. Elke cocktail werd aangevuld met Evian, Badoit of het acoholvrije bier Tourtel. Hierbij het recept van 'Viagra Light', de cocktail van Mikael Ekman. Ingrediënten: 50 gram aardbeien, 50 gram ananas, 100 gram wortelsap, 40 gram mandarijnensap, 15 gram magere yoghhurt met abrikozen van Danone, 50 gram Tourtel Aantal calorieën 100. Mix de aardbeien en de ananas. Voeg de vruchtensappen toe en vul de cocktail aan met Tourtel. Versier het glas met aardbei, ananas en een blaadje munt. Viagra Light. ■K Ruiswoordraadsel 'het ^rizcmtaal: Nalatenschap; 7. muziek- 'tv Jot; 8. ik (Latijn); 10. oude ngtemaat; 11. geur; 13. schut- l|is; 15. straalvliegtuig; ,17 mvaklS. Engels bier; 19. insttaal; 21. gissen; 25. vogel- oduct; 26. supporter; 27. ans; 30. voedsel. o-jj erticaal: Kondhout; 3. dus (Latijn); 4. o-5 innen; 5. god v.d. liefde; O.vis; 8. bijwoord; 9. voorzetsel; 11. herfstbloem; 12. ui; 14. vis;16. gelofte; 18. levenslucht; 20. mu ziekwerk; 22. gereed; 23.donzig waas; 24. voegwoord; 28. die rengeluid; 29. bevestiging. Oplossing van woensdag: horizontaal: 1. Doldwaas; 5. eenhoorn; 6. golf; 8. tree; 10. ge vat; 12. leren. verticaal: 1. Dienst; 2. lengte; 3. wrong; 4. april; 7. oever; 9. egel; 11. ton. HEINZ S T R P

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11