Tekort op arbeidsmarkt treft overheid extra hard loeing en Airbus verwachten veel minder orders Economie Supermarktgigant in VS doet bod op Britse Asda Brand in de RAI Turken en Marokkanen hebben laagste inkomens In nood verkerend Vries Robbé verkoopt belangrijkste dochter Cheque voor Rover )AG 15 JUNI 1999 JGEW UUR ger bod SocGen op Paribas De Franse bank Société Générale (SocGen) heeft gister- d een hoger bod gedaan op beoogd fusiepartner Paribas. ank hoopt daarmee te voorkomen zelf overgenomen te en door Banque Nationale de Paris (BNP), dat begin maart -«I een bod deed op SocGen als Paribas. SocGen biedt nu vijf ■DE OP j aandelen voor acht aandelen Paribas plus 75 euro (165 1 >n). De contanten zijn nieuw. Begin februari, toen de twee o*}i ;en bekendmaakten te fuseren, was alleen sprake van een lelenruil. ca-Cola sluit vestiging in Schiedam oil mm* Coca Cola Nederland wil de vestiging in Schiedam op ~'j\ dl 2000 sluiten en de productie overbrengen naar het rd-Brabantse Dongen. Van de 143 werknemers worden er •ntig overtollig. Ongeveer vijftig mensen kunnen mee naar rd-Brabant. Coca Cola probeert de overtolligen te begelei- naar ander werk. Het bedrijf zegt zich door de concurrentie 5$ vongen te zien goedkoper te gaan werken. Vakgroepbe- 9i9! rder B. Hubert van CNV Voeding vraagt zich af hoe de pro- je tot de sluiting op peil moet worden gehouden omdat mensen zullen gaan solliciteren. Bestuurder M. Patijn van Bondgenoten vraagt zich af of de ingreep wel echt nodig is. indien vindt Patijn het sociaal plan aan de magere kant. tntal nieuwe ondernemingen stijgt 6a rden» Het aantal startende ondernemingen is vorig jaar 11,01 j toegenomen nadat de groei in 1997 tot stilstand was geko- i. In totaal kwamen er 50.100 bedrijven bij, achthonderd irdan in 1997. Vooral de zakelijke dienstverlening (+700 r 15.700) en de bouwnijverheid (+500 naar 5.950) waren po- lir bij de starters. Dat heeft de Vereniging van Kamers van phandel gisteren bekend gemaakt. In totaal werden in 1998 leze bedrijven 60.000 nieuwe banen geschapen. De meeste .90 tende ondernemingen zijn te vinden in Zuid-Holland su 600) en Noord-Holland (8.800). Daarna volgen Noord-Bra- c t (6.600) en Gelderland (5.700) hilders stellen werkgevers ultimatum cht De schilders willen dat er uiterlijk volgende week dins- een nieuwe CAO op tafel ligt. Lukt dat niet, dan komen er ingang van 23 juni stakingsacties. Dat hebben circa 2.500 Iders gisteren besloten tijdens een vakbondsmanifestatie in echt. De bijeenkomst was georganiseerd door de Bouw- en jtbond FNV en Hout- en Bouwbond CNV. De onderhande en voor een nieuwe CAO voor 35.000 schilders werden in afgebroken. De werknemers eisen zeven procent loonsver- png voor twee jaar, terwijl de werkgevers 5,75 procent bie- mzet in bouw zeven procent hoger irburg De omzet in de bouwsector is de eerste drie maan- ijJ ivan dit jaar met zeven procent omhooggegaan. Dit komt iral door een sterke omzetgroei in de grond-, weg-, en water- nvvan veertien procent, zo blijkt uit cijfers van het CBS. In jurgerlijke en de utiliteitsbouw en de bouwinstallatiebedrij- iging de omzet met negen procent omhoog. Kleinere bouw- rijven doen het beter dan grotere. Bedrijven met honderd M meer werknemers zagen de omzet toenemen met drie pro- t. Ondernemingen met tien tot honderd personeelsleden n een stijging van negen procent zien. ledingpoot TPG samen met Uniforcé [erdam Post- en pakketbezorger TPG gaat met het eigen jdingbedrijf Corporate Fashion Service een joint-venture aan 5,'oh t Kattenburg Uniforcé, een specialist in bedrijfkleding. De wieling moet het mogelijk maken Europees te kunnen groei- De zeggenschap wordt gelijk over beide bedrijven verdeeld. 7.55 nieuwe onderneming, met de naam Kattenburg Corporate hion Service krijgt een omzet van 70 miljoen. Er werken 150 16,'oc Pnsen-1° Nederland gaat het bedrijf de concurrentie aan met ico-KLM en Neproma. Op de Duitse markt, waar het in eerste itantie groeikansen ziet, zal het ondernemingen als Quelle en iilman tegenkomen. conomische groei EU trekt weer aan jssel» De economische groei in de elf landen die de euro nteren, is in het eerste kwartaal verder aangetrokken. Het uto binnenlands product (BBP) of totale omzet aan goederen diensten steeg volgens eerste schattingen met 0,4 procent 1 opzichte van de laatste drie maanden van 1998. In die pe- de was er al een groei van 0,3 procent. De consumentenbe langen en kapitaalinvesteringen waren de belangrijkste aan- jers van de groei, aldus het EU-bureau voor de statistiek Eu- itat. Ook de VS ging het beter. Het BBP steeg in de eerste drie landen met een procent. Japan klom uit het dal en zag het IPmet 1,9 procent groeien. lanken doorstaan millenniumtest goed rnkfurt Rond de vijfhonderd banken uit negentien landen ibben het afgelopen weekeinde een millenniumtest door- aan. De proef was bedoeld om na te gaan of de computers aarmee het betalingsverkeer wordt afgewikkeld, millennium- istendig waren. Alle betalingstransacties verliepen probleem- os, aldus G. Georgakopoulos van Euro Banking Association iBA). Onder het EBA valt een pan-Europees betalingssysteem. itagecoach doet belangrijke overname inden Het Britse busbedrijf Stagecoach heeft zijn Amerikaan branchegenoot Coach U.S.A. overgenomen. Met de overna- eis 1,87 miljard dollar (3,9 miljard gulden) gemoeid. Coach •SA. is een belangrijke speler op de sterk gefragmenteerde merikaanse busmarkt. Stagecoach heeft zestien procent van Britse markt in handen. lenzine morgen een cent duurder De literprijs van diverse soorten benzine gaat mor- met een cent omhoog. Een liter super met loodvervanger aat hierdoor 2,31 gulden kosten, euro ongelood 2,19 gulden en uper plus ongelood 2,25 gulden. Bovenop de prijsverhoging diesel afgelopen vrijdag komt per 16 juni nog een cent. Een !er dieselolie doet dan 1,484 gulden. Dat heeft marktleider teil gisteren bekendgemaakt. Campagne moet slecht beeld ambtenarenbaan verdrijven londen afp/anp De overheid moet de komende jaren een imago-cam pagne voeren om dreigend personeelstekort tegen te gaan. Omdat er relatief veel oudere ambtenaren werken stromen er de komende jaren meer mensen uit dan ge middeld in de markt. Nu al heeft de overheid moeite om bepaalde functies op te vullen. Dit blijkt uit de jaarlijkse Arbeidsmarktrapportage Overheid 1999, die minister Pe per van binnenlandse zaken gisteren de Tweede Kamer aanbood. den haag gpd Bouwkundigen, automatiseer ders, economen en docenten zijn moeilijk te krijgen, zo staat in de rapportage. De maatrege len uit het regeerakkoord om de klassen te verkleinen en de po litie uit te breiden hebben hier aan onder andere bijgedragen. Om de tekorten tegen te gaan wil de overheid 'breed uitdra gen dat werken bij de overheid interessant is en talloze moge lijkheden biedt'. Volgens Nelly Altenburg van Abvakabo FNV zijn de proble men niet nieuw. Vorig jaar was al duidelijk dat er tekorten zou den ontstaan in bepaalde sec toren. Tijdens de CAO-onder- handelingen begin dit jaar heb ben de bonden ook steeds ge pleit voor goede arbeidsvoor waarden om de concurrentie strijd aan te kunnen. Altenburg begrijpt wel waar om de overheid aan de weg wil timmeren. „De overheid heeft vaak een slechte naam bij men sen die er niet werken. Met een imago-campagne proberen ze de positieve kanten van het werken bij de overheid naar vo ren te brengen." Volgens Alten burg biedt de overheid voorde len die je in de markt niet hebt, zoals goede kinderopvang. „Het is vaak geen probleem als je korter wilt werken, ook niet voor mannen", benadrukt ze. De lonen worden in de rap portage niet beschouwd als een probleem in de concurrentie strijd. Ambtenaren verdienen volgens de rapportage evenveel als werknemers in de marktsec tor, gezien de brutolonen. Daarnaast biedt de overheid se cundaire voordelen, zoals kin deropvang, verlof en deeltijd werk, aldus de rapportage. Waar het bedrijfsleven scoort met het geven van auto's en goedkope of gratis artikelen. Al tenburg is het hier niet eens met de rapportage. „Ze verge ten dat de werknemers in het bedrijfsleven vaak een einde jaarsuitkering hebben en een dertiende maand", aldus Alten burg. „Financiële voordelen die de overheid vaak niet geeft." De grootste supermarktketen ter wereld, het Amerikaanse concern Wal-Mart, heeft een bod uitgebracht van 22,7 mil jard gulden op de Britse detail- handelsgroep Asda. De stap van het Amerikaanse concern komt als een verrassing, want het had steeds ontkend belangstelling te hebben voor een overneming in Groot-Brittannië. Het bestuur van Asda heeft het bod unaniem aanbevolen bij de aandeelhouders. Het bod komt neer op 220 pence per aandeel. De slotkoers van het aandeel Asda bedroeg vrijdag 184,5 pence. Gistermorgen, kort na opening van de handel op de beurs van Londen, steeg de koers met bijna twintig procent tot 220 pence. Uiteindelijk be droeg de slotkoers 218 pence. De toenadering van Wal-Mart haalt een streep door het voor nemen van Asda om te fuseren met zijn Britse branchegenoot Kingfisher (in Nederland eige naar van de elektronicaketen BCC). Deze transactie was twintig miljard gulden waard. Asda is de op twee na groot ste van Groot-Brittannië met een omzet van 27 miljard gul den en 229 vestigingen. Wal- Mart is een stuk groter met een omzet van 290 miljard gulden en 3.600 vestigingen. Wal-Mart krijgt door de transactie vaste voet op Britse bodem en een stevige spring plank naar elders in Europa. Topman Don Soderquist legde daar dan ook de nadruk op. Hij zei verder veel respect te heb ben voor de wijze waarop Asda de laatste jaren is geleid. Bestuursvoorzitter Archie Norman van Asda verklaarde dat het bod niet kan worden af gewezen. „We hebben onze groei gemodelleerd naar die van Wal-Mart. We zijn erg en thousiast over het vooruitzicht ons bij hen te kunnen aanslui- Cijfers CBS wijzen uit: ten. Net als Nederlanders, zijn werknemers van Surinaamse, Antilliaanse, Arubaanse en In donesische afkomst vaak werk zaam in de gezondheidszorg, het onderwijs of bij de over heid. Nederlanders en Indone siërs verdienen in die sectoren ongeveer evenveel. Hoewel er nog geen onderzoek naar is ge daan, lijkt het er volgens een CBS-woordvoerder op dat In donesische werknemers hier relatief hoger gewaardeerde functies bekleden dan hun Su rinaamse, Antilliaanse en Aru baanse collega's. Turkse en Marokkaanse werknemers werken vaker in de visserij en in de land- en tuin bouw. Meer dan de helft werkt in de industrie, bij een schoon maakbedrijf of voor een uit zendbureau. Van de Nederlan ders is dat maar een op drie. Het CBS heeft het opleidings niveau buiten beschouwing ge laten bij zijn onderzoek. Het er kent echter wel dat dit een gro te rol speelt bij de hoogte van de lonen. „Het opleidingsni veau verklaart de verschillen misschien wel beter dan de et niciteit," zegt een woord voer- voorburg anp Turkse en Marokkaanse werk nemers hebben gemiddeld het laagste inkomen van de wer kende bevolking in Nederland. Werknemers met een Indonesi sche of Indische achtergrond verdienen ongeveer evenveel als Nederlanders. Surinamers, Antillianen en Arubanen zitten daar tussenin. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren heeft gepu bliceerd. Het gemiddelde loon van alle allochtone mannen sa men is aanzienlijk lager dan dat van Nederlanders. Bovendien neemt het verschil toe met de leeftijd. Verdienen Turkse en Marok kaanse mannen tussen 25 en 34 jaar nog zo'n tien procent min der dan hun Nederlandse colle ga's, tussen 45 en 54 jaar loopt dat verschil op tot dertig pro cent. Nederlandse jongeren blijven gemiddeld langer op school dan Turkse en Marok kaanse: tot 24 jaar verdienen Turkse werknemers dan ook meer dan hun Nederlandse col lega's. Marokkanen ontvangen echter weer minder salaris dan hun Nederlandse leeftijdsgeno- der. parus krf-anp Gevelbouw in Duitse handen Amsterdam Het hoofdstedelijke tentoonstellingscomplex RAI staat vanaf vandaag in het teken van de brandbestrijding. De komende dagen wordt er een Europees vakevenement en congres 'Brand 99' gehouden voor brandweer en andere parate diensten. Gisteren werd er nog volop aan Rif RP AltlOCO SHIÏieil ill DOlyDrODGCIl de voorberreiding gewerkt zoals in deze stand waar de nieuwste persluchtmaskers zijn te bewonderen. r J r f FOTO ANP KOEN VERHEYDEN Hoechst, hebben elk zeventien procent. Het vandaag bekendgemaak te akkoord omvat de productie van Elf-dochter Elf Atochem en BP Amoco in Europa plus de onderzoeksactiviteiten over de hele wereld. De partners mik ken op een jaarproductie van 1,2 miljoen ton. Polypropeen wordt toegepast in onder meer verpakkingen, huishoudelijke apparaten en tuinmeubelen. gorinchem*anp De Vries Robbé, het Gorin- chemse bedrijf dat in grote fi nanciële problemen verkeert, verkoopt de belangrijkste acti viteit: de gevelbouw. Dochter Gevel Nederland komt in han den van Forex Lloyd uit Duits land. De nieuwe eigenaar heeft aangekondigd het bedrijf, waar 160 mensen werken, fors te sa neren. Gevel Nederland draait al anderhalf jaar met rode cij fers. Aanvankelijk wilde het Gor- kumse bedrijf het vege lijf red den door het fraaie spiegelende hoofdkantoor te verkopen, maar de beoogde koper liet op het laatste moment afweten. „We hebben met Forex snel kunnen handelen", aldus direc teur R. van den Hoek van De Vries Robbé. Voor De Vries Robbé lijkt met de verkoop een einde te komen aan de lijdensweg. Het bedrijf stond aan de rand van een fail lissement, met een garantiever mogen (eigen vermogen plus achtergestelde lening) van vijf procent van het balanstotaal. Na de verkoop is dat gestegen tot 28 procent. Van den Hoek wil niet vertel len hoeveel hij voor de kwakke lende gevelbouwer heeft gekre gen. De Vries Robbé bestaat nu nog slechts uit een hijskraan bouwer, Bailey, en een uitzend en detacheringsbureau, BTS Holding. Deze bedrijven zijn dit jaar winstgevend. Van den Hoek zegt dat de verkoop voor iedereen de beste oplossing is. „Prioriteit is uiter aard goed zijn voor de aandeel houders, maar je moet ook goed zijn voor je personeel." Weliswaar wil de nieuwe Duitse eigenaar een reorganisatie doorvoeren, maar volgens Van den Hoek kan een groot gedeel te aan het werk blijven. Het al ternatief zou vrijwel zeker een faillissement zijn. Ook al staat De Vries Robbé nog maar sinds vorig jaar aan de effectenbeurs als voortzet ting van Mulder Boskoop, het heeft al veel tegenvallers ge kend. Het overnemen van Mul der Boskoop en het veranderen van de naam was een idee van BTG, het vehikel van enkele particuliere investeerders. Zij brachten hun eigen dochters onder bij De Vries Robbé en verkochten de aandelen. Kort daarna werd bekend dat juist die dochters zware verliezen le den. FOTO ANP KOEN VERHEYDEN Sterkere rol VS op pensioenmarkt nuenen anp Amerikaanse vermogensbe heerders hebben de afgelopen jaren hun positie op de Neder landse pensioenmarkt ver sterkt. In 1997 waren er nog vier Amerikaanse ondernemingen bij de grootste 25 vermogens beheerders op de Nederlandse markt. Nu is dat aantal in de top-25 opgelopen tot acht. Dat blijkt uit een onderzoek van Bureau Bosch uit Nuenen. Op 1 januari 1999 hadden ex terne vermogensbeheerders een bedrag van 455 miljard gul den in portefeuille. Dat bete kent dat van alle gespaarde pensioengelden 59 procent on der beheer is van een daarin ge specialiseerd bedrijf. Buiten landse vermogensbeheerders hadden 32 procent van de Ne derlandse pensioengelden in beheer, tien procent meer dan in 1997. Grootste is Achmea Global Investors met een toe vertrouwd bedrag van 82 mil jard. Het Franse olieconcern Elf Aquitaine en de Brits-Ameri kaanse branchegenoot BP Amoco bundelen hun belangen op het gebied van de kunststof polypropeen. De nieuwe com binatie krijgt in Europa een marktaandeel van vijftien pro cent en neemt daarmee de der de plaats in. Shell-dochter Montell en Targor, de geza menlijke onderneming van de Duitse concerns BASF en oncerns vangen elkaar vliegen af op Le Bourget bourget ronald frisart ouwers Boeing en Airbus verwachten dit jaar veel toder nieuwe orders dan vorig jaar. Ze wijten dat aan de ver- lagde groei van de wereldeconomie en aan de naweeën van de lanciële crisis in Azië. Toplieden van beide concerns hebben dat en weten op de Parijse vliegveld Le Bourget, waar deze week 's ïrelds grootste luchtvaartbeurs wordt gehouden. Wan Mulally, die bij het Amerikaanse Boeing de divisie burger- ii egtuigen leidt, denkt dit jaar 30 tot 40 procent minder orders iWen te halen. Vorig jaar waren het er ruim 650. Topman Noël 'geard van het Europese Airbus-consortium verwacht dit jaar 0 nieuwe orders. Vorig jaar noteerde Airbus 550 bestellingen. Niettemin hebben de grote vliegtuigbouwers veel vertrouwen in toekomst. Ze schetsten op Le Bourget niet alleen de voortreffe- >ursi van hun eigen ondernemingen, maar zetten ook het spel >°rt dat ze al jaren spelen, namelijk elkaar vliegen afvangen. Over één ding waren Mulally en Forgeard het wel eens: het aan- 1 luchtreizigers blijft groeien met 4,5 a vijf procent per jaar. Dat tekent volgens Boeing dat het aantal vliegtuigen toeneemt van jto 12.500 nu naar bijna 28.500 in 2018. Airbus denkt dat er over o#toig jaar drie keer zoveel passagiers zullen zijn als nu en twee ler zoveel starts en landingen van vliegtuigen. Over de manier waarop dat alles gestalte krijgt, lopen de opvat tingen echter uiteen. Mulally zei dat de groei niet zal zitten in de markt voor grote vliegtuigen, zoals Boeings 747, maar veel meer in het middensegment. Die markt bedienen de Amerikanen met de 777, 767 en 737. Grootste plannen met de 747 heeft Boeing niet. Misschien wordt de afstand die de jumbo kan overbruggen iets vergroot of wordt de vrachtcapaciteit wat opgevoerd en mogelijk worden de vleugels iets verlengd, maar daarbij blijft het. Plannen voor een nog groter vliegtuig dan de 747 heeft Boeing al helemaal niet. Mulally: „Daar voor is te weinig markt". Het was een steek opder water richting Airbus, dat wel zo'n reuzentoestel wil bouwen. Allemaal apekool, kregen de media twee uur later te horen van Airbus-topman Forgeard. Dat Boeing nog wat wil sleutelen aan de 747 noemde hij „een manier om zich soepel op te stellen, zonder al te veel te doen". Nee, dan Airbus! Forgeard: „Er is een groter vliegtuig nodig en dat wordt onze A3XX. Er zijn duidelijke aanwij zingen dat de markt dat wil." Of het toestel voor 555 passagiers er echt komt, werd ook op Le Bourget opnieuw niet duidelijk. Volgens de huidige planning moe ten de A3XX in 2005 de lucht in. Dat is weer een half jaartje later dan de vorige keer dat Airbus daarover mededelingen deed. Ook de geschatte ontwikkelingskosten blijven schuiven. Ooit werd acht miljard dollar genoemd, vervolgens werd het tien en afgelopen weekeinde repte Forgeard over elf miljard. „Maar dat is inclusief de vrachtversie", sprak hij sussend. Even soepel wuifde hij vragen weg over de toekomstige struc tuur van Airbus Industrie. Nu is dat een wat moeizaam en nogal duur samenwerkingsverband van grote Europese spelers. Pogin gen om er een geïntegreerde commerciële onderneming van te maken, liepen stuk op meningsverschillen tussen de partners. Dat zijn het Britse BAe (20 procent), Het Franse Aérospatiale (37,9 pro cent), het Duitse Dasa (37,9 procent) en het Spaanse Casa (4,2 pro cent). Die laatste twee maakten afgelopen vrijdag bekend dat ze gaan fuseren. Daarmee worden ze samen meteen de grootste partij bin nen Airbus. De Fransen en Britten zeggen dat ze daarmee geen problemen hebben. BAe-chef Weston was tegenover de krant The Guardian zelfs positief: „Een. stoel minder rond de Airbus-tafel moet goed nieuws zijn". In die redenering kan de fusie Dasa/Casa de omvorming van Airbus tot een geolied commercieel concern al leen maar versnellen. Forgeard is in elk geval vol vertrouwen. Op de vraag of hij af treedt als de integratie niet tot stand komt, antwoordde hij bevesti gend. „Ik kan dat best zeggen, want ik vertrotiw erop dat het gaat lukken." utrecht Frans Sevenstem, bestuursvoorzitter van Connexxion (de nieuwe benaming van onder meer de vervoersbedrijven NZH en ZWN) overhandigde gisteren een cheque van 25.000 gulden aan voorzitter Rudy Schoonveld van Rover. Het geld is bestemd voor onderzoek naar consumentenbelangen in het openbaar vervoer. Connexxion zegt het openbaar ven/oer in ons land op hoger niveau te willen brengen en daarom te kiezen voor samenwertking met alle partijen. Rover, dat met een kritische blik naar trein-bus- en tramvervoer kijkt, wordt door Connexxion als zo'n belangrijke partner gezien. FOTO GPD CAPITAL PHOTOS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9