verval Suriname: een land in Buitenland DINSDAG 15 JUN11999 Hamsteren. Doordat de aanvoer van meel stopte als gevolg van staking in de haven, is er schaarste aan brood op kom; Het volk maakt zich op voor een lange periode van onzekerheid Suriname is in crisis. Het geld is waardeloos, het land in verval en het volk boos. De afgelopen weken gingen tienduizenden de straat op om president Wijdenbosch naar huis te sturen. 'Bosje' blijft echter zitten waar hij zit, en de prijzen stijgen met de dag. Moreel verval, wit goud en bosnegers zorgen voor onrust onder de bevol king van Paramaribo. „Wij zijn een roversnest gewor den." Jongeren in de straten van Paramaribo. PARAMARIBO THOMAS ERDBRINK FOTO'S TACO VAN DER EB Aan het begin van de Dominee straat, één van de drukste stra ten van Paramaribo, staat het 'Surinam Palace'. Het casino is een paar jaar geleden gebouwd en wordt door Amerikanen be heerd. Nors kijkende bewakers jagen de zwervers weg en hou den de deur open voor met goud behangen types. Eenmaal binnen nestelen de bezoekers zich achter de one armed ban dit of aan de blackjack-tafel. Belletjes rinkelen, gekleurde lichtjes gaan aan en uit en fi ches vliegen over het groene vilt van de tafels. De meeste Surinamers zullen waarschijnlijk nooit verder ko men dan een snelle blik door de glazen deur van het casino. Wie geen geld heeft, is hier niet wel kom, en veel Surinamers heb ben geen geld. Het land beleeft de ergste economische crisis ooit. De Surinaamse gulden is in een half jaar tijd meer dan honderd procent minder waard geworden. Tegelijkertijd zijn bijna alle prijzen gestegen, ter wijl de salarissen hetzelfde ble ven. Orlando Lal our staat met de fiets in zijn hand voor het kan toortje van de Surinaamse lote rij. Hij heeft net zijn geluks nummers ingevuld en hoopt op de hoofdprijs van 600.000 Suri naamse guldens, omgerekend duizend Nederlandse guldens. Lalour kan het geld goed ge bruiken: zijn maandsalaris van tweehonderd Nederlandse gul dens is veel te weinig om rond te komen. Hij is een overheids dienaar, zoals ambtenaren in Suriname worden genoemd. En een beschaafde. Lalour ver schijnt namelijk wél op zijn werk. Een groot deel van zijn collega's doet dat niet, maar wordt gewoon doorbetaald om dat de administratie de gege vens niet bijhoudt. Deze 'spookambtenaren' kosten het land jaarlijks miljoenen gul dens. Toch knijpt hij er tegenwoordig ook wel eens tussenuit. De ho ge prijzen hebben hem ge dwongen om bijbaantjes te ne men. Zo is hij aerobicsinstruc teur en installeert hij deuren. „Begin december wilde ik een nieuwe motor kopen voor mijn auto Die kostte toen 250.000 Surinaamse gulden. Nu kost diezelfde motor bijna twee keer zoveel. Je begrijpt dat mijn auto nog steeds niet rijdt. Van al het geld wat ik verdien, kan ik maar net het eten voor mijn gezin be talen." Ruïnes De armoede beperkt zich niet tot persoonlijke gevallen. In Pa ramaribo is sprake van algeheel verval. De wegen zitten vol met kuilen, de verf bladdert van de muren en de straten liggen vol met rotzooi. Naast de ambts woning van de gehate president Jules Wijdenbosch staan twee ruïnes van huizen. „In welk land is het presidentieel paleis omringd door bouwvallen?", vraagt een taxichauffeur zich hardop af. „Zoiets is alleen hier mogelijk", concludeert hij. De president en zijn ministers krijgen de schuld van alles wat fout is in het land. Een zaken reis van Wijdenbosch naar het Afrikaanse land Ghana was de druppel die de emmer deed overlopen. In tweeënhalf jaar heeft Wijdenbosch 28 dienstrei zen gemaakt, nét iets te veel van het goede voor een arm land als Suriname. De afgelo pen weken zijn er in Paramari bo massademonstraties gehou den, met als resultaat een aan genomen motie van wantrou wen tegen de regering. De voormalige directeur van de centrale bank, André Telting is door de oppositie naar voren geschoven als interim- presi dent. 'Bosje' weigert echter op te stappen. Hij kondigde giste ren nieuwe verkiezingen voor volgend jaar aan, maar vandaag begint het parlement al aan de procedure voor de benoeming van een nieuw staatshoofd. Het volk maakt zich op voor een lange periode van onzekerheid. De spanning is duidelijk voel baar in de hoofdstad, 's Avonds zijn de straten uitgestorven. El ke politiesirene leidt tot nervo siteit. Vorige week werden en kele wegen geblokkeerd door mensen die vervroegde verkie zingen eisten. De mofokoranti, de mondkrant, verspreidt het gerucht dat milities bosnegers uit de binnenlanden op weg zijn naar Paramaribo om on rust te stoken. Wijdenbosch zou dan de staat van beleg kun nen uitroepen en zo de macht weer stevig in handen nemen. De meeste Surinamers houden zich verre van het politieke ge woel. Alle tijd wordt opgeslokt door de strijd om het bestaan. Jamiran Abdulragiman moet el ke dag het duur ingekochte fruit dat ze verkoopt weggooi en. Ze staat aan een van de lan ge tafels in de overdekte Markt Zuid. Vandaag heeft Abdulragi man nog bijna niets verkocht. Veel mensen geven de winke liers de schuld van de hoge prij zen. Ze haast zich om uit te leg gen dat zij en haar man ook ho ge prijzen moeten betalen als ze hun groenten inkopen. „Wij verdienen er bijna niets op", zegt ze. Voor haar ligt een hoopje aubergines. „Ik heb er nog geen één verkocht", klinkt het teleurgesteld. Witte goud Het enige product dat in Suri name wel goed verkoopt is 'het witte goud'. Cocaïne zorgt voor het best betaalde werk in het land, en in de straten van Para maribo is dat goed te zien. Op geschoten jongeren rijden er in de duurste wagens, vaak nog voorzien van een 'NL-sticker': het land waar de auto's gesto len zijn. Het zijn dealertjes die, met hun goud, mooie huizen en andere luxe- artikelen res pect afdwingen bij de andere jongeren. Het is voor veel vol wassenen wrang om te zien dat negentienjarige crimineeltjes in gloednieuwe Mercedessen rij den, terwijl er in het hele land niet één Mercedesdealer is. De invloed van de drugshandel is overal merkbaar. Sinds een aantal jaren zijn junks een vast onderdeel van het straatbeeld in Paramaribo. Op luchthaven Zanderij worden steeds meer 'slikkers' gepakt. Jongeren die voor een paar duizend gulden verpakte bolletjes cocaïne in slikken en daarmee naar Ne derland vliegen. Aan de randen van de stad worden enorme pa leizen gebouwd, compleet met hoge hekken en beveiligingsca mera's. „We zijn een roversnest gewor den", zegt Anton Waggelmans, lid van de Nationale Assemblee, het parlement. Hij maakt zich, net als de andere oppositiele- i, grote zorgen over het 'mo- verval' in Suriname. „Jon geren zeggen hier tegen hun ouders: 'Waarom zou ik naar school gaan? Met drugssmokkel kan ik veel meer verdienen dan een arts of een advocaat'. Cor ruptie viert hoogtij en de mis daadcijfers zijn de afgelopen ja ren sterk gestegen." Waggelmans geeft Wijdenbosch en zijn ministers de schuld van de toegenomen criminaliteit. Volgens hem hebben die het verkeerde voorbeeld gegeven door zichzelf te verrijken en het land te laten verpauperen. „Op die manier geef je de mensen het idee dat geld het allerbe langrijkste ter wereld is", zegt Waggelmans. Een ander assem blee-lid merkt daarbij op: „In sommige culturen in Suriname levert rijkdom respect op, onge acht hoe die rijkdom is ver diend." Er zijn relatief weinig spannin gen tussen de verschillende be volkingsgroepen in Suriname. De Hindoestanen, Creolen, Ja vanen, bosnegers, indianen en Chinezen leven al jaren vreed zaam naast elkaar. Let wel: naast elkaar. Er is een strikte scheiding tussen de verschillen de rassen. Sluimerende etni sche gevoeligheden steken in tijden van crisis echter plotse ling de kop op. Zo wordt er nu geldaagd over de Chinese win keleigenaren en hun prijsverho gingen, over de met goud be hangen Creolen en de geslaag de Hindoestaanse zakenman nen. Het is voornamelijk de rijkdom die de jaloezie van de armen opwekt. Binnenlanden Vooral in de binnenlanden wordt met een schuin oog ge keken naar de rijken uit de stad. Er wonen ongeveer 400.000 mensen in Suriname, van wie de helft buiten Paramaribo. Gas, stromend water en elektri citeit zijn voorbehouden aan stedelingen. De binnenlandbe woners voelen zich achterge steld, en trekken zich meestal niet veel aan van door 'Parama ribo' bedachte regels. De Nationaal Democratische Partij van Wijdenbosch en ex-legerleider Desi Bouterse is de enige partij die de bosnegers en indianen aandacht geeft. Met behulp van giften zoals buitenboordmotoren, commu nicatiemiddelen en geld is de NDP verzekerd van de electora le steun van de binnenlandbe woners. Aangezien Suriname een evenredig kiesstelsel kent, zijn zesduizend stemmen uit het grote binnenland al vol doende voor een meerderheid in het parlement. Vijfhonderd stemmen uit het district Sipali- wini leveren één zetel op. In het district Paramaribo zijn daar zevenduizend stemmen voor nodig. Hierdoor hebben de 'achterlijke binnenlanders', zo als sommige stedelingen ze ple gen te betitelen, behoorlijk veel macht in Suriname. Pakketjes Hoewel het leven in Nederland economisch gezien een stuk beter is, denkt niemand erover om te vertrekken. „Ik houd van dit land", is het meest gehoorde argument om te blijven. Het is wel prettig dat geëmigreerde fa milieleden in deze tijden van nood geld of pakketjes sturen. Bij transporteur Jos Steenman staan verschillende mensen te wachten op een zending uit Nederland. Door een defecte brandweerwagen moest de KLM jumbo die de al vertraag de goederen zou brengen uit wijken naar de Antillen. Directeur E. Niamut wordt al lerminst nerveus van de ver traagde zendingen. De afgelo pen weken zijn veel vluchten afgelast. Zijn vrachtschip ligt vanwege stakende havenarbei ders in de haven van Barbados. Hij heeft ermee leren leven. „De meeste pakketjes bevatten vooral levensmiddelen en me dicijnen. Ik verwacht er onge veer 170, maar ja, ze zijn er nog niet", zegt Niamut. Zijn mede werkers sturen iedereen naar huis met de mededeling dat ze maar moeten wachten. De de fecte brandweerwagen wordt luidkeels vervloekt. Het schip met meel, bestemd voor de grote 'Fernandes' bak kerij, kon ook niet in de haven van Paramaribo terecht. Lange rijen bij de bakkerij zijn het ge volg. Handelaren en bezorgde consumenten willen verzekerd zijn van hun witte puntbrood jes, het nationale brood van Su riname. Is de rij in het begin nog ordelijk, bij de kassa ont staat een enorm geduw en ge trek. „Het lijkt hier Somalië wel", brult iemand voor de grap. Alleen zijn vrienden la chen. Bij de uitgang staat een man met een grote zak brood jes. „Dit land gaat ten onder", fluistert hij. „Dit is allemaal de schuld van Bosje en zijn kornu iten. We moeten hem met stoel en al uit dat paleis van hem sle pen. Dan pas komt dit land weer op orde." Sommigen hebben echter ver dergaande ideeën om Suriname uit de neerwaartse spiraal te halen. De voormalige Neder landse kolonie zou zich weer moeten aansluiten bij het 'va derland'. Suriname onder Ne derlands beheer dus. „Wat hebbben wij er nou van gebak ken sinds de onafhankelijkheid van 25 november 1975?", vraagt een man zich hardop af. „We hebben hier goud, uranium, hardhout, ga zo maar door. Toch lukt het ons niet om dit land op te stuwen in de vaart der volkeren. Laat de Nederlan ders maar weer de leiding ne men. Het zal minder gezellig worden, maar we hoeven dan tenminste niet meer in de rij te staan." Eenvoudige woningen kenmerken de huisvesting in Suriname. Voor veel inwoners is het flink behelpen omdat als gevolg van de gebrekkige infrastructuur vaak licht en stromend water ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6