Eicellen van meisjes met kanker ingevroren IJveer XIII maalt niet om water of land Binnenland Hoogste zandkasteel Leefbaar Nederland op de bres voor leuke dingen Sorgdrager wilde af van zaak Bouterse ampioensrellen niet te voorkomen' Criminaliteit bij kinderen onder twaalf jaar stijgt fors Voor fikkie naar de brandweer IAG 15 JUN11999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei of bad j jj terSign jn verplettert invalidewagen Een 73-jarige inwoonster uit Breezand (Noord-Hol- eeg gisteravond de schrik van haar leven, toen haar in- nvagentje op een spoorwegovergang in haar woonplaats [ling niet meer verder wilde, juist op het moment dat er >in aan kwam. De vrouw was zo geschrokken van de rin- |e bellen, dat ze per ongeluk de motor van haar brommo- :t afslaan. Het wagentje weigerde vervolgens pertinent Terwijl de intercity Nijmegen - Den Helder naderde, de \touw uit haar brommobiel en probeerde het voertuig overgang af te duwen. Enkele seconden later gaf ze het 'rende' voor haar leven. De trein sleurde het invalidenwa- zo'n honderd meter mee en vernielde het karretje volle- inimer rijdt met 120 politie voorbij Een 17-jarige knaap uit Meppen, Drente, is gistermor- roeg op zijn brommer met een snelheid van 120 kilometer agenten in een auto voorbij geraasd. De snelheidsduivel iet in de gaten dat het politiemensen waren, op weg naar erk. De agenten zetten de achtervolging in. Pas in Coe- •n kon de jongen worden aangehouden. Zijn opgevoerde per is voor inspectie overgebracht naar het politiebureau. isjes steken hoofd paarden in strop Twee meisjes hebben in Hasselt, bij Zwolle, twee paar- d een strop gestoken en vervolgens vastgebonden aan een )e dieren zijn daardoor zwaar gewond geraakt. De paar- aakten waarschijnlijk in paniek en werden wild. De meis im n daarop weggerend. Een van de paarden heeft zich los en trekken. Het andere dier heeft ernstige verwondingen open aan het hoofd, de nek en hals. Beide paarden heb- liepe snijwonden aan de voorbenen. Een dierenarts heeft nen gehecht, maar het is nog onduidelijk of de dieren helemaal zullen genezen. isje (13) ruim drie weken vermist detsluis De 13-jarige Wendy Sloof uit Hellevoetsluis sinds vrijdag 21 mei vermist. Het meisje vertrok die och- naar school, maar kwam daar nooit aan. Haar ouders de- langifte van de vermissing. Tot op heden ontbreekt echter )oor. Volgens een woordvoerster van de politie van Helle- luis wordt een misdrijf niet uitgesloten. Tien dagen na de vijning werd op de Meyenhage, nabij de Slinge in Rotter- haar groen/gele rugtas gevonden. Uit de tas was een re- ïachine verdwenen. Het meisje, lengte 1,80 m en donker tot rossig haar, droeg op de dag van haar verdwijning een ie broek, zwarte blouse met kanten mouwen, een blauw ingsjack en crèmekleurige Filla-sportschoenen. Ze was in van een Cumberland damesfiets. ;ii: lil npocfllkman wordt scholier fataal 3 kleur ktein* Een 15-jarige jongen uit Ravenstein is op een rwegovergang in Huisseling (gemeente Ravenstein) door 1 rein gegrepen en om het leven gekomen. De jongen was op its op weg naar huis. De overweg is beveiligd met knipper- in en een bel. De politie heeft op de plaats van het ongeval valkman gevonden. Vermoedt wordt dat de jongen deze td en daardoor de overwegbel niet heeft gehoord. ertienjarige misbruikt kinderen iy_ï Een 14-jarige jongen uit Venray heeft bij de politie be- dat hij in de periode van oktober 1998 tot juni 1999 zeven jes in de leeftijd van vijf tot elf jaar seksueel heeft mis- ct. Hij vergreep zich aan de meisjes op de diverse speelvel- in de Venrayse wijk Landweert. De politie kwam de jongen ït spoor na een aantal aangiftes van ouders en verhoren inkele kinderen. De jongen is na verhoor weer in vrijheid ■ld en moet later waarschijnlijk voor de kinderrechter ver- nen. De politie verwacht niet dat er nog meer slachtoffers :e zaak zijn. Gronings ziekenhuis neemt voorschot op toekomst den haag anp Het Academisch Ziekenhuis in Groningen vriest stukjes weefsel met onrijpe eicellen van eierstokken in. Het gaat om weefsel van jonge meisjes met kanker die door che motherapie of medicijnen hun vruchtbaarheid verliezen. Nu kunnen artsen er nog weinig mee, maar ze hopen dat het met de voortschrijdende technieken over vijftien tot twintig jaar mogelijk is met behulp van dit weefsel de ge nezen vrouwen te helpen kinderen te krijgen. ziekenhuis stukjes weefsel van hun eierstokken invriest. Volgens Simons zijn er twee mogelijkheden om straks iets met het weefsel te doen. Ont dooien en terugplaatsen is een mogelijkheid. „Maar dan moet je absoluut zeker weten dat in groningen gpd Arnold Simons, hoofd klinische IVF van het AZG, is voorzichtig. Hij wil geen al te hoge verwach tingen wekken. Hij vreest een stormloop van jonge vrouwen met kanker die willen dat het het ingevroren weefsel geen uit zaaiingen zitten van de kan ker." Op dit moment is dat niet goed vast te stellen. „Je kunt een stukje onderzoeken dat schoon is, maar een andere stukje kan wel kankercellen be vatten." Voor vrouwen brengt dit een groot risico met zich mee. De tweede mogelijkheid is het tot ontwikkeling brengen van de onrijpe eicel in het labo ratorium zodat die bevrucht kan worden. Op dit moment ontbreekt nog de kennis daar voor. „Hoe krijg je die cellen aan de praat. Zijn het groeifac toren of hormonen? Dat weet niemand", aldus Simons. Dat nu toch op zeer beperkte schaal weefsel van eierstokken wordt ingevroren, is 'voor de zekerheid'. Steeds meer kinde ren met kanker overleven en genezen. De vraag naar kinde ren en problemen met een hele vroege overgang zullen daar door alleen maar toenemen. Behandelingen met bijvoor beeld hormonen om de eier stokken te behouden zijn tot nu toe allemaal mislukt. Om de kinderen, waar het om gaat op termijn toch iets te kunnen bie den, is weefsel ingevroren van meisjes jonger dan vijftien. Leefbaar Nederland betreft op zondag worden gehouden (tele fonisch op zaterdag voor gewe tensbezwaarden) en de kiezer moet meer directe invloed krij gen. De partij is voor een geko zen burgemeester, een ge- mengd districtenstelsel en het correctief referendum. De AOW moet welvaartsvast zijn en de wachtlijsten in de zorg moeten worden weggewerkt. Hoewel de partij nogal wat - standpunten heeft die ook in het programma van D66 zijn te - vinden, wil Nagel absoluut niet met Van Mierlo en zijn ambitie voor een doorbraak in de Ne derlandse politieke verhoudin gen worden vergeleken. „We hebben in Hilversum en Utrecht laten zien dat we kie zers krijgen van alle andere par tijen", aldus Nagel. D66 doet volgens hem niet wat zij be looft. De commissaris van de Koningin in Utrecht draagt een bevriende partijgenoot voor als burgemeester van Utrecht, te gen het advies van de gemeen- teraad in. „Die partij zegt voor een gekozen burgemeester te zijn, maar lapt de inspraak aan haar laars", aldus Nagel. Hoe I de partij alle wensen denkt te betalen, laten Nagel en West broek in het midden. De politieke partij Leefbaar Ne derland heeft gisteren een 25- puntenplan gepresenteerd, dat de basis moet vormen voor een echt partijprogramma. De op richters Jan Nagel van Leefbaar Hilversum en Henk Westbroek van Leefbaar Utrecht willen bij de komende Kamerverkiezin gen minstens tien zetels beha len, aldus Nagel, anders houdt het bestuur het voor gezien. „De oude politieke partijen zijn failliet. Bij de volgende verkie zingen gaat het niet om de te genstelling links of rechts, maar om oude of nieuwe partijen", aldus de voormalige prominen te PvdA-er. Tot de programmapunten van Leefbaar Nederland be hoort het inkrimpen van de mi nisteries met 20 tot 25 procent minder ambtenaren, het schrappen van de Betuwelijn en het bezuinigen op de kosten van het Europees Parlement. De partij wil iedere scholier een laptop geven, kleinere klassen en kleinere scholen. Sport op straat moet weer mogelijk ge maakt worden. Elk uur moeten er nieuwsuitzendingen zijn op tv. Verkiezingen moeten wat almere Graafmachines verplaatsen op het Muiderzand bij Almere massa's zand voor wat het grootste zandkasteel van Europa moet worden. Dat wordt onderdeel van het Holland Sand Sculpture Park 1999. Voor het 17 meter hoge kasteel is 14.000 kubieke meter zand nodig. FOTO CPD PHIL NIJHUIS aangezien er voldoende bewijs tegen Bouterse was verzameld. Uiteindelijk kon het onderzoek toch doorgaan, omdat de mi nister niet schriftelijk wilde be vestigen dat het moest worden stopgezet. Een jaar later, april 1997, was er een nieuw incident. Sorgdra ger belde toen haar Surinaamse collega-minister van justitie, Sjak Shie om te vertellen dat Bouterse vanaf dat moment door Interpol internationaal ge signaleerd stond. Dat beteken de dat hij gearresteerd en uitge leverd kon worden, zodra hij een voetstap buiten Suriname zette. Een dergelijk opsporings verzoek blijft gewoonlijk juist geheim, om de verdachte niet wantrouwend te maken. Het Copa-team, dat goed op de hoogte is van de verhoudingen in Suriname, is er van overtuigd dat Shie direct Bouterse inlicht te over dit telefoontje. den haag gpd-anp Voormalig minister van justitie, Sorgdrager heeft het openbaar ministerie (OM) in 1996 ge vraagd of de zaak tegen Bouter se gestopt kon worden. In plaats van het onderzoek naar de drugshandel te stimuleren, zoals haar voorganger Hirsch Ballin deed, wilde Sorgdrager het juist stopzetten. Dat bleek gisteren tijdens de rechtszaak tegen het Surikartel. Officier van justitie Van der Voort, de voormalige onder zoeksleider, verklaarde gisteren in de Haagse rechtszaal dat Sorgdrager tijdens een vergade ring in 1996 op het ministerie had gevraagd of het onderzoek niet kon worden stopgezet. Ze zei ook spijt te hebben dat het ooit was opgestart. Voor het Copa-team (Colom bia-Paramaribo) dat de zaak onderzocht, waren deze woor den destijds onbegrijpelijk, jX l olitie van Rotterdam was j ge voorbereid op de huldi- nvan Feyenoord. En gege- e omstandigheden van de ip volgende 'gewelddadige ïrtenissen' hebben politie- en het 'zo goed mogelijk in'. Een andere voorberei- of inzet van politie had de Idsuitbarsting niet kunnen Wen. t zei de Rotterdamse •chef Lutken gisteren bij resentatie van de evaluatie het politie-optreden rond uldiging van Feyenoord op >ril. Die huldiging ontaard de in rellen en plunderingen in het centrum van Rotterdam. Honderden politiemensen had den urenlang de grootste moei te om de rust te laten weerke ren. Bijna negentig relschop pers en plunderaars werden onmiddellijk gearresteerd. Op basis van videobeelden later nog dertig. „Had je het van te voren kun nen weten", vroeg Lutken zich bij de presentatie hardop af. Nee, zo meent de politie in de evaluatie. Uit verhoren is in middels het beeld naar voren gekomen dat de relschoppers dat niet zozeer van tevoren hadden afgesproken, als wel naar het centrum waren gegaan in de verwachting daar gelijkge stemden tegen te komen. De politie constateert verder dat ze te weinig middelen heeft. Lutken 'deed daarom een be roep op de politiek. Als rel schoppers bijvoorbeeld onder de noemer georganiseerde cri minaliteit worden gebracht, biedt dat mogelijkheden tot ob servatie, het runnen van infor manten en desnoods infiltran ten. Droogleggen van de stad en het inzetten van nog meer politie ziet Lutken niet als op lossingen. Oproep voor gebruikers van Ariston en Indesit wasmachines erken en producten die door Merloni zijn gefabriceerd, worden voortdurend gecontroleerd op kwaliteit en Nligheid. Tijdens één van deze controles is gebleken dat het sluitmechanisme van de deuren van sommige )es wasmachines na verloop van tijd minder goed kan gaan functioneren. Het betreft hier enkele modellen van merken Ariston en Indesit die verkocht zijn in 1998. Omdat wij menen dat uw wasmachine voor 100% aan hoogste kwaliteits- en veiligheidseisen dient te voldoen, roepen wij u op het sluitmechanisme van uw was- achinedeur te inspecteren. CONTROLEER HET SLUITMECHANISME VAN UW WASMACHINE e haak van de deursluiting van uw wasmachine sluit ter hoogte van de handgreep in een kunststof plaatje. Dit plaatje, aan de rechterkant van de deuropening, zorgt verder voor de vergrendeling. Bekijkt u de kleur van dit plaatje a.u.b. goed. dan hoeft u verder geen actie te ondernemen; het sluitmechanisme van uw wasmachine functioneert naar behoren. laatie wit of bruin (oranjebruin), dan verdient het aanbeveling dit te vervangen. Zwart (veilig) amsterdam gpd Het aantal kinderen jonger dan 12 jaar dat strafbare feiten pleegt, stijgt enorm. Het gaat om diefstal, vernielingen en bedreigingen, waarbij ook wa pens in het spel zijn. De poli tie in Den Haag heeft alleen dit jaar al 220 minderjarigen aangehouden, een verdubbe ling ten opzichte van 1998. De Rotterdamse politie betrapte vorig jaar 600 kinderen die een delict pleegden. Ook hier is het aantal criminele kinde ren onder de 12 jaar binnen een jaar tijd verdubbeld. Volgens inspecteur Leen Snoek van de Rotterdamse politie is onder een groeiende groep tien- en elfjarigen spra ke van 'verharding en verloe dering'. „Ze doen alles wat volwassen criminelen ook doen, alleen de aard van de buit verschilt. Voor afpersin gen als 'Geef mij je Nikes, an ders snijd ik je keel door' deinzen ze niet terug", aldus Snoek. De Rotterdamse politie-in- specteur is lid van de Werk groep Jeugdcriminaliteit van het ministerie van justitie waarin ook politiemensen uit Den Haag, Utrecht en Amster dam zitten. In de vier grote steden is sprake van een stij gende criminaliteit onder de zogeheten '12-minners'. De werkgroep ontwikkelt op dit moment het zogeheten 'Cliëntvolgsysteem jeugdcri minaliteit'. Dat moet de aard en omvang van de gepleegde delicten beter in kaart bren gen. Door een nauwere sa menwerking tussen politie, justitie, hulpverlening en de Raad voor de Kinderbescher ming moet bij excessen eerder worden ingegrepen. Criminele kinderen die jonger zijn dan 12 jaar mogen niet strafrech telijk worden vervolgd. Politie korpsen in Den Haag en Rot terdam zijn inmiddels projec ten begonnen om ze samen met de hulpverlening weer op het rechte pad te brengen. Speciale aanpak van jonge criminelen in grote steden amsterdam carine neefjes „Crimineeltjes jonger dan twaalf jaar zijn jarenlang ver waarloosd. Een agent die een 'pikkie van tien' betrapte bij een inbraak, gaf het jochie een standje en bracht hem naar huis. Dat was het. Bij de politie heeft de bestrijding van zware criminaliteit heel lang de hoog ste prioriteit gehad. En laten we eerlijk zijn: de meeste politie mensen vinden een grote drugsdealer vangen interessan ter dan een elfjarig gozertje be geleiden, die een winkeldiefstal heeft gepleegd". Brigadier jeugdzaken Paul van Oijen van de Haagse politie houdt zich als enige binnen zijn korps bezig met criminaliteit onder '12-minners'. Den Haag is een van de eerste vier grote steden, waar minderjarige cri mineeltjes worden aangepakt. Als de politie een elfjarige be trapt op winkeldiefstal wordt er - na toestemming van de ou ders - samen met Bureau Halt een 'alternatieve straf bedacht. De mogelijkheden blijven wel beperkt omdat de kinderen leerplichtig zijn en werken als straf niet toelaatbaar is. Brigadier Van Oijen: „Een jochie dat sportschoenen heeft gejat, moet bij voorbeeld een excuusbrief schrijven en die hoogstpersoonlijk naar de win kelier brengen. Daar krijgen die kleintjes het behoorlijk be nauwd van, hoor! Onlangs zijn we met een paar jongens die door brandstichting 10.000 gul den schade hadden aangericht naar de brandweer geweest. Ze kregen een voorlichtingsfilm te zien over wat voor narigheid je kunt aanrichten met een simpel fikkie stoken. Confronteren met hun eigen gedrag maakt in druk". Van Oijen, die al dertien jaar werkzaam is op de afdeling Jeugdzaken van de Haagse poli tie, is realistisch. Van de 220 boefjes die binnen een half jaar tijd zijn aangehouden, zijn on danks de alternatieve straf toch weer 'een paai knapen al voor de tweede of derde keer in de fout gegaan'. Tien kinderen zijn inmiddels aangemeld bij de Raad voor de Kinderbescher ming, onder wie een elfjarige die op hardhandige wijze de keel dichtkneep van een leef tijdgenootje. „Zo'n kind moet goed worden bekeken in het bovenkamertje", zegt van Oij en. Al in 1994 pleitte de Commis sie Jeugdcriminaliteit van het ministerie van justitie voor een speciale aanpak van jonge cri minelen. „Het is belangrijk dat in een zo vroeg mogelijk stadi um komt vast te staan of er sprake is van normaal grensver leggend opgroeigedrag dat kan worden afgedaan met een standje," aldus het rapport. Pas vijf jaar na het verschijnen van dit rapport komen de eerste projecten van de grond. Inspecteur Leen Snoek van de politie in Rotterdam is blij met het 'Cliëntvolgsysteem jeugdcriminaliteit' van Justitie. „Die jonge gasten doen echt dingen die niet door de beugel kunnen. Bedreigingen met messen, afpersingen met ge weld, ze deinzen nergens voor terug. Het gaat erom dat we bij deze jongens zo vroeg mogelijk de boodschap tussen de oren krijgen dat er ook nog mede mensen zijn." Tochtje naar Uburg met voor- en tegenstanders amsterdam jurriaan geldermans Het betreft alleen wasmachines van Ariston en Indesit die gekocht zijn in 1998 en waar het sluitmechanisme zich aan de rechterkant van de deuropening bevindt met een witte of bruine (oranjebruine) slotrand (zie de afbeelding). Ms het plaatje op uw wasmachine wit of bruin (oranjebruin) is en dus vervangen moet worden, verzoeken wij u telefonisch contact op te nemen met Merloni Huishoudapparaten tel. 0800 - 8022 (gratis) op maandag tot en met vrijdag van 08.30 - 21.30 uur. Op dat moment ontvangt u meer informatie. 0 kunt uw wasmachine gèwoon blijven gebruiken tot het plaatje is vervangen Voorzichtigheidshalve verzoeken wij u er dan wel voor te zorgen dat de deur tijdens het wassen niet door u of uw huisgenoten wordt geopend. We bieden u onze welgemeende excuses aan voor dit ongemak. !l ARISTON Merloni Huishoudapparaten b.v. IriDGSIT Op deze plek heerst de sfeer van het wad. Natte zandplaten glinsteren in het zonlicht, meeuwen krijsen, wind mengt geuren van water en land. En net als op het wad, wekt de hand van de mens er wrevel. De hand van de mens die hier bruggen bouwt. Die zand opspuit, palen slaat en huizen plaatst. Want de IJmeer- bodem rijst om IJburg te worden. Een woonwijk waar over tien jaar 45.000 Am sterdammers leven, tussen en op het water dat hen lonkt. Hetzelfde water waarover IJveer XIII elke zaterdag een bootlading mensen naar de wijk in wor ding vaart. Een tochtje met gemengde gevoelens. Gids Hemme Battjes, in het dagelijks le ven voorlichter van de Dienst Ruimtelij ke Ordening van Amsterdam, vat het du alisme in twee zinnen samen: „De be woners van Durgerdam zijn woedend dat zij straks uitkijken op de nieuw bouwhuizen. De bewoners van IJburg daarentegen, zijn dolblij dat zij uitzicht hebben op het lieflijke Durgerdam." Zo is het met elke verandering: de één houdt het liever bij het oude, de ander knokt voor vernieuwing. En zo is het al helemaal met IJburg, de nieuwe woon wijk van Amsterdam, waar 18.000 hui zen verrijzen op vijf (schier)eilanden. Daar wordt een prachtig natuurgebied opgeofferd, er gaat weidsheid verloren, er wordt weer geknabbeld aan de boor den van het Markermeer. Anderzijds is de cultuur die ervoor terugkomt indruk wekkend, met insectachtige bruggen, met speelse eilanden en veel ruimte voor recreatie. IJveer XIII maalt daar niet om. Die vaart met voor- en tegenstan ders. Al direct na het losgooien van steiger 9, pal achter Amsterdam CS, besef je dat de geschiedenis zich herhaalt. Immers, de in 1927 gebouwde veerboot glijdt langs het oostelijk havengebied. Nog maar net een eeuw geleden klotste daar het zoute water van de Zuiderzee tegen de zeedijk. De groeiende economie, vooral de particuliere handel op Neder- lands-Indië, schreeuwde om uitbreiding van havens en pakhuizen. Het water moest wijken voor aanlegplaatsen, die ook nu nog verwijzen naar die schreeuw van weleer: het Java-eiland, de Borneo- kade, het KNSM-eiland, vernoemd naar de Koninklijke Nederlandse Stoomboot maatschappij. En daar kwam Zeeburg nog bij, met zijn lange strekdam om het IJ te behoeden voor het dichtslibben. Nu vaart IJveer XIII langs die lange strekdam, waarachter de eerste wadpla ten worden opgespoten. Tal van vragen borrelen spontaan op bij de varensgas ten: hoeveel koopwoningen daar straks staan en wat de huur 'gaat doen'. Battjes: „Voor de aanleg van het eerste deel van IJburg, het Haveneiland, be staat veel animo bij woningzoekenden. Maar niemand kan goed voorspellen hoe de huizenmarkt zich na 2005 ont wikkelt. Voor de eilanden die na die da tum moeten worden aangelegd, staat de invulling dan ook nog niet vast. Een ei landje laten afvallen? Nee, dat is niet mogelijk. De wegen, riolering en het wa terleidingnet is gebaseerd op een vast staand aantal woningen." Aan de zuidoostoever van het IJmeer verrijst al een brug, die eind 2000 in ge bruik wordt genomen. Brug 2001, luidt de toepasselijke naam, zij het dat die verwijst naar het aantal bruggen in Am sterdam en niet naar het nakende jaar. Het viaduct gaat straks hoog over de Diemerzeedijk, een van de meest ver vuilde plekken van de hoofdstad. Het gif wordt opgesloten in een soort doos met deksel, waarop het Diemerstadspark wordt aangelegd. En voort vaart het, langs de Water- landse kust aan de noordwestkant, langs de hoge schoorsteen van de UNA en de omliggende bosschages van wat nog ou derwets het PEN-eiland heet. Langs het Muiderslot in de verte. Over het water, waar straks villa's en paalwoningen staan, de levensbestendige' huizen van vriendinnen Reina en Betty en waar straks wellicht het zeilschip ligt van Am sterdammer Ger en zijn zoon Yoeri. „Waarom IJburg zo trekt? Het is het om ringende water dat lonkt. De typische ei landensfeer, met de vrijheid om los te gooien en weg te varen van het land." IJveer XIII vaart elke zaterdagmiddag van 14.00 uur stipt tot 17.00 uur naar IJburg. Kaartjes voor de tocht kosten 12,50 en kunnen aan boord gekocht worden. Reserveren kan door te bellen met tel. 020-620 32 44.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5