Mag ik de bord? TV- WEER Zwemles terug in het onderwijs Abdulah is nog niet vergeten Sieraden van Zangeres zonder Naam geveild Schizofreen IJsvarke een hel kluif DINSDAG 15 JUNI 1999 COMMENTAAR De verdrinkingsdood van twee allochtone jongetjes, dit weekeinde in Bodegraven en Hoofddorp, versterkt de roep om herinvoering van het verplichte schoolzwemmen. Sinds 1983 mag het basison derwijs zelf beslissen of het zwemles aanbiedt. In de praktijk blijkt dat de meeste scholen het zwemonderwijs uit bezuinigingsover wegingen hebben geschrapt. Veel gehoord argument is dat zwem les niet tot de primaire onderwijstaken gerekend moet worden en dat de meeste kinderen, voordat ze aan zwemlessen in groep 4 en 5 toekwamen, hun diploma's toch al op zak hadden. Het ziet er naar uit dat de overheid met het afschaffen van de zwemverplichting voorbarig is geweest. De meeste ouders leren hun kinderen veilig de straat over te steken en veilig te fietsen. Toch is er geen discussie over het nut van verkeersles in het basis onderwijs. Er is veel voor te zeggen om zwemlessen ook als zo'n basale on derwijstaak te zien. Kinderen van allochtone afkomst en kinderen uit bijstandsgezinnen blijken immers het kind van de rekening. Het Nederlands Centrum Buitenlanders bevestigt dat het in al lochtone kring geen algemeen gebruik is kinderen te leren zwem men en onderzoek wijst ook uit dat zwemles er in gezinnen met een smalle beurs vaak niet van komt. Die praktijk brengt onaan vaardbare risico's met zich mee. Scholen kunnen in afwachting van maatregelen van de rijksover heid natuurlijk heel goed hun eigen verantwoordelijkheid nemen en zwemlessen opnemen in de lestabel voor het komend school jaar. Van schoolbesturen en de lokale overheden die doorgaans de zwembaden exploiteren mag als het om de financiering gaat een creatieve oplossing worden verwacht. De meeste kinderen beginnen op vijfjarige leeftijd aan het diplo- ma-A of aan het nieuwe Zwem-ABC. Als vanaf die leeftijd zwemles op de basisschool wordt aangeboden, hebben alle kinderen en hun ouders daar voordeel bij. Een derde Brontë: Anne Van de zusters Brontë meende ik dat er maar twee wa ren: Charlotte (1816-1855) die 'Jane Ey re' schreef en Emily (1818-1848) die Wuthering Heights' (De Woeste Hoogte) schiep: werken die de tand des tijds hebben doorstaan. Sinds gisteren weet ik nu dat er nog een der de Brontë heeft bestaan, Anne, die ook als schrijfster doende was maar minder fitrore maakte dan haar zus ters. Ze werd maar 28 jaar oud. Op haar boek, 'The tenant (huurster) van Wildfell Hall', daterend uit 1848, is de gelijknamige driedelige BBC-serie gebaseerd waar van gisteren de eerste episode door de NPS werd uitge zonden. De Brontës waren dochters van een predikant, woonden in een gehucht en beoefenden gedurende enige tijd het keurige beroep van gouvernante. Saaier kan het bijiw niet, zou je zo denken. Toch schreven ze boeken waarin hartstochtelijke liefde door alle conventies heenbrak. Onder de onberispelijke hoepeljurken van de dames Brontë moeten heel wat woeligheden zijn schuil ge gaan, als u het mij vraagt. Anne gold als de minst talentvolle, maar ook bij haar zie je de typische Brontë-kenmerken van de vrouwelijke hoofdpersoon: kilte, afstandelijkheid waarachter iets broeit. Vuur onder het ijs. In dit geval is het Helen Gra ham die met haar zoontje op de loop is gegaan voor haar despoot van een echtgenoot. Ze strijkt neer in een moedeloos stuk Engeland en huurt een krakkemikkig landhuis ver van de bewoonde wereld. Zeer tegen haar zin bemoeien de inwoners van een nabij gehucht zich toch met haar en vriendelijk zijn ze bepaald niet. Ze schildert om aan de kost te komen en ze wil niet op feestjes komen. Dus deugt ze niet. Maar er is in die ge meenschap één koene man die zich om haar bekom mert. Mooie, sombere, zware beelden. Laaghangend wolken dek. Beheerste opstandigheid. Weggedrukte emoties. Te kens van naderend onheil. De Engelsen kunnen beter dan wie ook in zo'n kostuumstuk de sfeer van lang ver vlogen tijden voelbaar maken. Anne Brontë mag dan niet de bekendheid van haar oudere zusters hebben ge kregen, 'The Tenant of Wildfell Hall' is zeker de moeite waard. Kijken dus volgende week. Zonnig Het is haast niet te voor te stellen dat gistermiddag in Veenendaal de brandweer er aan te pas moest komen om ondergelopen hui zen leeg te pompen en dat in Culemborg de putdeksels van de rio lering omhoog werden gedrukt. Daar kwamen in de loop van de middag namelijk zware buien tot ontwikkeling (Veenendaal 35 mm) terwijl het bij ons prachtig zomerweer was. Onder een vrijwel wolkenloos zwerk liep het kwik in westelijk Nederland op tot bo ven de 20 graden. Op Schiphol werd 22,5 graad gemetert, in Bloe- mendaal 20,8 en op Valkenburg 20,7. Doordat de wind uit zee ging waaien bleef het kwik op de stranden onder de 20 graden. Op Zandvoort was het 's middags lange tijd slechts een graad of 17. De plensbuien in het binnenland hingen samen met een appen dix van de bovenluchtdepressie die zich eind vorige week nog boven de Noordzee bevond. Terwijl het lagedrukgebied zelf naar het noorden trok bewoog het aanhangsel zich van de Ka naalregio naar het oosten. Vandaag is de rol van het systeem uitgespeeld, maar een zwak oceaanfront veroorzaakte van ochtend wolkenvelden in het noorden van het land. Voor morgen ziet het er evenwel gunstig uit. Gedurende het grootste deel van de dag schijnt de zon en de temperaturen lopen op tot ruim boven de 20 graden. Maximaal wordt het woensdagmiddag in ons gebied omstreeks 24-25 graden. De wind gaat uit richtingen tus sen zuid en zuidwest waaien en neemt geleide lijk toe tot matig. Op donderdag bereikt een front, dat de overgang markeert naar minder warm weer, onze streken. De passage van het systeem kan wat regen of een bui tot gevolg hebben. Op de lange ter mijn wordt het vooral in de loop van het weekeinde en begin volgende week wisselvalliger. Uitiopers van sto ringen op het noordelijk deel van de Oceaan dringen dan tot het Noordzeegebied door. Ook de temperaturen zakken enkele graden. De koele lucht wordt aangevoerd door win den uit richtingen tussen west en noordwest. jan visser De kindertaal is één groot wonder Van brabbelgeluiden als 'uhhh' en 'aaahh' kort na de geboorte naar complete gesprekjes rond de vijfde verjaardag. In relatief korte tijd bereiken kinderen een taalniveau dat volwassenen bij het leren van een tweede taal maar zelden halen. „Het is een wonder waaraan zowel weten schappers als ouders zich vergapen", concludeert dr. Maaike Verrips in haar net verschenen boek 'De taal van je kind'. Ze neemt ouders en andere belangstellenden mee op een verrassen de ontdekkingsreis door de kindertaal. Maaike Verrips doet sinds 1989 onderzoek naar de taalontwik keling van kinderen en is op dat onderwerp in 1996 gepromo veerd aan de Universiteit van Amsterdam. „Het is het leukste wat er is", vindt de taalkundige, die op de internetpagina's van Ouders Online (www.ouders.nl) de rubriek Vraagbaak Kinder taal verzorgt. Ze constateert dat veel ouders vrijwel niets weten over de taalontwikkeling van hun kind. Dat was voor haar een belangrijke reden dit boek te schrijven. Verrips legt in kleine, overzich telijke hoofdstukken uit hoe kinderen leren praten. Ze is een 'volgeling' van de Amerikaanse taalkundige Noam Chomsky, die beweert dat kinderen een 'taaiorgaan' hebben, een ge deelte van de hersenen dat spe ciaal dient om een moedertaal te leren. Verrips noemt het 'een aangeboren taalvermogen'. „Taalontwikkeling is een onbe wust proces, dat grotendeels een eigen - biologisch bepaald - programma volgt", stelt ze. Om die reden heeft het volgens haar niet veel zin jonge kinde ren te verbeteren als ze fouten maken. „Daar zijn ze meestal niet vatbaar voor, tot ze in staat zijn de verbeteringen zélf aan te brengen." Ze illustreert dat met een korte conversatie tussen een moeder en dochter: Eva: 'Mag ik de bord?'. Moeder: 'Hét bord'. Eva: 'Mag ik de bord?'. Moeder: 'Nee, je zegt hét bord'. Eva: 'Het bord. Mag ik nou de bord?' Als kinderen hun eerste woord jes gaan zeggen - meestal in de leeftijd tussen twaalf en acht tien maanden -, is de taalont wikkeling al een eind op streek, zegt Verrips. „Al in de eerste maanden luistert een baby ge richt naar spraakklanken. Voor dat hij zelf gaat praten, moet het 'spraakapparaat' op orde zijn. Dat bestaat uit longen, stembanden en de mondholte met tong, tanden en lippen. Een ingewikkeld geheel dat tij dens het spreken heel snel en precies wordt bestuurd. In de loop van het eerste jaar wordt de baby dat 'apparaat' de baas." De taalkundige wijst op het gro te wonder dat zich voltrekt: „Een woord is een heel klein stukje uit een constante ge luidsstroom die het kind om geeft. Om zelfs maar één enkel woord te leren, moeten de her senen rijp zijn om dat woord in verschillende situaties te her kennen. Bovendien moet een kind in staat zijn een relatie te leggen tussen een geluid en een ding of een persoon." De grootste mijlpaal in de taal ontwikkeling is voor ouders het moment waarop het kind be gint te praten. Gemiddeld komt het eerste woordje in de maan den direct na de eerste verjaar dag. „Maar er zijn enorme ver schillen", benadrukt Verrips. „Sommigen beginnen al met negen maanden te praten en anderen pas tegen hun tweede De eerste vijftig woorden die het kind leert uitspreken, heb ben meestal betrekking op mensen, dieren, eten en speel goed. Een onderzoekje onder ouders van 37 kinderen leerde dat auto op nummer één komt, direct gevolgd door mama en papa. Daarna volgen poes, opa, Wetenschapper Maaike Verrips neemt ouders en andere belangstellen den mee op een verrassende ontdekkingsreis door de kindertaal. foto gpd martin mooij 'Abdulah 14-06-99', meldt het provisorisch in elkaar getim merde kruis in de Zwolse wijk Gerenlanden. Om het kruis heen liggen de mooiste bloe men die de kinderen konden vinden en briefjes met lieve woordjes. In het parkje waar circus Bongo jaren achtereen optrad is een spontaan monu ment ontstaan voor het ka meeltje Abdulah, dat vorige week in Almere aan de gevol gen van mishandeling overleed. De dood van het vier weken ou de kameeltje, veroorzaakt door stenen gooiende jongeren uit Almere, heeft grote indruk ge maakt op de Zwolse jeugd. Ook volwassenen hebben het er moeilijk mee, niet in de laatste plaats omdat het circus twee jaar geleden ook met proble men uit Zwolle vertrok. 'Ter nagedachtenis aan de klei ne kameel Bongo', luidt één van de teksten op de briefjes, 'Wij houden van circus Bongo', staat op een ander. Scholieren van de tegenover het park gele gen basisscholen zijn de initia tiefnemers van het monument. Amanda de Waardt (13) was één van hen. Haar hele familie had veel contact met de men sen van het circus. Vader De Waardt: „De intocht was altijd een ware belevenis, bovendien Kinderen uit Zwolle leggen bloemen en briefjes op het grasveld om het dood gemaakte kameeltje te herdenken. foto gpd frans paalman was het altijd gezellig als het circus er stond. We hebben met de mensen van Bongo menig biertje gedronken." Hij voelt zich nog steeds betrokken bij Bongo, al zijn ze al twee jaar niet op bezoek geweest. Proble men in het laatste jaar zijn daar debet aan. Opgeschoten jeugd heeft het circus min of meer weggepest door constant met brommers rond de slaapwa gens te rijden. „De artiesten en de dieren kwamen zo amper meer aan rust toe", weet de man zich te herinneren. Overbuurvrouw Mary de Kloe, die het circus door de jaren heen van stroom voorzag, kan ook nog steeds niet uit over dat laatste jaar. „Die jongens lieten de brommers en scooters ellen lang vol gas draaien en voetbal den tegen de wagens." Ze had het vreselijk moeilijk toen het circus vertrok. En toen ze hoor de van de mishandeling van Abdulah kwam de woede uit het laatste jaar weer boven. Ze is blij dat de kinderen spontaan een monumentje voor Abdulah hebben opgericht. Rondom het kruis heeft zich in middels een groep scholieren verzameld, die voor het sporten nog even stilstaan bij de mis handeling „Ik vind het ge meen", zegt Hans (9), die een bloem neerlegde. „Ik moest vanochtend zelfs een beetje huilen." Een parelcollier, een broche met olifantenhoofd, een doublé hanghorloge, geelgouden oor bellen, een witgouden fantasie briljant ring, een gouden pen ning Wim Sonneveld, een geel gouden Davidster. Deze en tientallen andere sieraden en eigendommen van de Zangeres zonder Naam worden maandag 21 juni in Maastricht geveild. De opbrengst is bestemd voor de Nederlandse Hartstichting. Mary Servaes-Beij, oftewel de Zangeres zonder Naam, is vorig jaar oktober overleden. In haar testament heeft ze haar bezit tingen (de luxe villa in het Mid den-Limburgse Stramproy, banktegoeden, enzovoort) ge schonken aan de Hartstichting en het KWF Kankerfonds. Beide organisaties krijgen de helft van alles, waarvan de waarde wordt geschat op zo'n drie en een half miljoen gulden. De Hartstich- De familie Oerlemans uit Aarle-Rixtel kan dit stukje maar beter niet lezen.Dat rijt de wonden maar weer open. Hoe dan ook. on langs werd in Den Bosch een schizofrene zwerver veroordeeld tot TBS met dwang verpleging. El ij had, vorig jaar, drie maal meteen mes ingestoken op een wille keurige bibliotheekbezoeker, me neer Oerlemans van 62 jaar, die aan de gevolgen daarvan over leed. Als reden gaf de dader 'dat hij een delict wilde plegen om langdurig onderdak te krij gen'. Volgens zijn onderzoekers daarentegen 'wist de man waar schijnlijk niet wat hij deed'. Ik denk dat er aan het voorstel lingsvermogen van die onderzoe kers het een en ander mankeert, en waarschijnlijk ook aan hun ge hoor. Zou het kunnen zijn dat de schizofrene zwerver wel degelijk wist wat hij deed, namelijk, een delict ple gen om langdurig onderdak te krij gen? Want wie opgenomen wil wor den. of gevangen gezet, moet tegen- JUSTUS VAN OEL woordig inderdaad met iets beters aankomen dan een poedelnaakt dansje in het winkelcentrum. Zelf drie keer je eigen huis in brand steken is niet genoeg om uit de circulatie genomen te worden. Onder mijn lezers zijn er ongetwijfeld enkelen die al jaren naast of onder een krankzinnige wonen en zich vertwijfeld afvragen of er eerst doden moeten vallen voor de witte jassen komen. En dat is ook zo, je kan hoogstens hopen dat de krank zinnige zelf als eerste sneuvelt. Dus hoe 'onbegrij pelijk' en 'redeloos' is dat nu eigenlijk, een moord plegen in ruil voor veiligheid en onderdak? Rede- lozer dan andere moorden Ook schizofrenen, ik meld het maar ten overvloede, zijn intelligent ge noeg om bij vlagen hun simatie te doorzien. Iets wat hun lijden er overigens niet minder op maakt: de grootste straf voor de krankzinnige is het besef van zijn ziekte, waardoor ook periodes van helderheid gepaard gaan met besef van schuld en haat tegen die onbeheersbare krankzin nige indringer, de 'ik-breker', die elk moment weerde macht kan overnemen. Ik begrijp best dat onderzoekers, in zo'n technisch heldere zaak als de bibliotheekmoord door de schizofreen, liever niet de machteloze en gekort wiekte psychiatrie verantwoordelijk stellen voor koekje en oma. Als het kind tussen de vijftig en honderd woorden kent, volgt vaak een 'woordenschatexplo sie'. Verrips: „Ze leren in razen de vaart woorden erbij: zo'n tien per week. Daarvóór waren dat er zo'n tien tot vijftien per maand. Die 'explosie' kan wel een paar maanden duren." Na het gebruik van alleen losse woorden gaan kinderen over op de 'telegramstijl'. Van de zin 'Mama wil je mij de beer geven' blijft bijvoorbeeld alleen 'mama beer' over. Daarna volgt het maken van langere zinnen. Vanaf het vierde jaar gaan kin deren die zinnen gebruiken in een verhaal of een gesprek en voltooit het wonder van de kin dertaal zich. Maaike Verrips kan er geen ge noeg van krijgen. Ze verzamelt op de internetpagina's van Ou ders Online zelfbedachte woor den van kinderen. Het zou goed kunnen dat ze die gebruikt voor een volgend boek. Want kinde ren zijn onovertroffen als ze on bekende uitdrukkingen herlei den tot voor hen begrijpelijke woorden. Zoals boekeleteek voor bibliotheek, streeppaard voor zebra en bierballen voor spierballen. Verrips: „Ze geven je een kijkje in de logische we reld van je kind. Zoals Femke, die het bijbelse gebod 'Eert uw vader en uw moeder' aanpast tot 'Eerst uwvader, dan uw moeder'." (De taal van je kind, Maaike Verrips, uitg. Kosmos, tot 1 sep tember 29,90 gulden, daarna 39,90 gulden) ting krijgt bovendien nog eens het geld van de sieraden, die in Maastricht worden geveild. De Zangeres heeft hiertoe be sloten, omdat ze geen kinderen heeft en haar man Sjo en broer Jerry al eerder waren overleden. Ze had geen zin om haar bezit na te laten aan de rest van haar familie. Daarmee had ze geen contact meer. De Zangeres leed aan de ziektes van Parkinson en Alzheimer en overleed op 79-jarige leeftijd aan een hartstilstand. Alleen huishoudster Ida Ramakers uit Stramproy zocht haar dagelijks op. Samen met de Hartstichting en het Kankerfonds komt haar naam dan ook - met nog een handjevol bekenden - voor in het testament van de Zangeres. Ze krijgen echter maar een be scheiden deel van de erfenis, naar verluidt enkele duizenden guldens. Nog 200 dagen ei nieuwe millennii aan. Reden voor om in een dagelij terug te kijken op rijke gebeurtenis} plaatsgrepen op ponderende data gelopen 1000 jaai week: 14 juni 1961 Golden Globe eei wereld; 15 juni 13 bij Kosovo Polje; 1 1966: Bouwvakkei 17 juni 1748: Pacl roer; 18 juni 1815: Waterloo; 19 juni senbergs geëxecut 15 JUNI 1389 Servië heeft er een na ing feest- en gedenkdag a inr gehouden. De Slag op relveld, 15 juni 1389, schiedenis in als het b een vijf eeuwen duren luis heersing van de Turke en huidige Servische geb ne de strijdende Servisch ïpc Lazar groeit uit tot eei zi< laar; een heldenepos i eï ren. Tot op de dag van eg laat de Slag op het Meivi zijn sporen na. Slobod 13C sevic gebruikt de strijd steeds als fundament! jg Servische aanspraken vo. Voor de Serviërs s< rle zar immers geschiedei st i sneuvelt de aanvoerde su< voor de Ottomaanse T 1 v onder aanvoering van j is Murat, de weg naar Ei ht open. Maar daar, op h eg veld, over de Kosovaai ee stroomt vanaf dan het d van de prins. Bloed wt toenmalig secretaris v ij communistische parti vie in 1989 zal verwijz hi de basis legt voor een .01 Servisch ideaal. Het bi oor Albanezen, die zich be iv wen als rechtmatige K m opnieuw in de problei jee die historische wedijvi ic feiten verloren. Zoals I 9, ven dat aan de zijde ve toi niet alleen Serviërs vee ge maar ook Bosniërs en zen. De Slag eindigt on maar een jaar later volj de Serven de genadesl; henk ruul» MENSELIJK De urn met de as van de legendarische filmster GRETA GARBO krijgt een definitieve plaats op een kleine begraafplaats in haar geboorteplaats Stockholm in Zweden. Negen jaar na haar dood heeft haar enige erfgenaam Gray Reisfeld be paald de overblijfselen naar Zweden te brengen. Dat meldt het Britse showbizzpersbureau WENN. Garbo overleed in 1990 in New York. De Zweedse ieffoto televisie zal het bijzetten van de urn aanstaande reuters donderdag rechtstreeks uitzenden. de dood van Oerlemans. De gezondheidszorg laat zich niet graag de les lezen door een zwerver met bloed aan zijn handen. Maar 't is een schande dat de woorden van de dader, een man die het voor de rest van zijn leven met TBS moet doen, van ta fel worden geveegd als even krankzinning als zijn daad. Mijn conclusie is een andere dan die van de on derzoekers: in Den Bosch heeft een zwerver een man gedood om de rest van zijn leven geen zwer ver meer te hoeven zijn. En binnen de gegeven si tuatie - hij was vermoedelijk onbehandelbaar en had volgens het bericht een lang strafblad van ge weldsmisdrijven - deed hij het enige logische dat overbleef Hij verbeterde zijn eigen leven, ten koste van dat van een ander. Hij deed iets wat alle mis dadigers doen. en heel veel gewone mensen trou wens ook: genadeloos miezen voor zichzelf. Dat betekent allerminst dat de moordenaar niet wist wat hij deed. Hij gaf eerder blijk van een veront rustend inzicht in het Junctioneren van de geeste lijke gezondsheidszorg. De paradoxen van de rechtstaat begreep hij ook: wie vrijwillig TBS vraagt is ontoerekeningsvatbaar - natuurlijk- en krijgt dan - uiteraard- TBS. Maar niet omdat hij het vroeg. De kwaliteit van het di en houdt niet alleen in Be Wf Nederland de gemoedf zig. Ook in Zweden hel mei problemen met het voe lie dan vooral voor varken- 'in bekend dat vooral varke tei perfecte verwerkers zijn vrijwel al het afval uit dt rf dingsmiddelen industrit om mayonaise van ovet turn gaat, of over te hard - ken Bastognekoeken, dt kensmaag weet er wel ra mee. In Zweden was er eenw - bare samenwerking tussc ijsfabriek en een varken^ der, meldt het Agrarisch! blad. Al het ijs dat oven* de trog van de varkens in varkens lieten het zich go smaken en de kwaliteit va vlees werd er ook alleenc beter op. Tot zover nietsi goed nieuws. De problemen doken erf in het slachthuis. De vark< van de ijsboer bleken nan veel moeilijker uit te bent verwerken van de ijsvarke was zo zwaar dat de slach met pijnlijke armen, nekk handen in de ziektewet ve nen. De oorzaak bleek te schui het gebruik van kokosveti ijs. Dat vet heeft als eigens pas te smelten boven de 2 den. Als het varken geslac en schoongespoten zakt# temperatur zodanig dat hj begint te stollen. Daardoo wordt het vlees weer hard taai, wat het uitsnijden ee: zwaarder maakt. Inmidde! perimenteren boer en ijsb der met een minder vet ijs voor de varkens. Dat is bo dien beter voor het hart va varkens, alhoewel dat niet belangrijkste overweging z zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2