Hennep levert klasse-kleding Huisdieren in vakantietij d nog te vaak gedumpt Trends Lichtspel mm a DINSDAG 15 JUN11999 JtVP REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 0}; Rembrandt schilderde erop. Scheepszeilen werden ervan gemaakt, touwen, matrozen pakken en tal van andere attri buten waarmee de welvaart naar onze drassige delta werd gehaald. Zonder hennep (can nabisplant) had Nederland geen Gouden Eeuw gekend. Pas met de komst van de syntheti sche materialen in deze eeuw slonken de toepassingsmoge lijkheden van hennep. En sinds de jaren zestig kent menigeen de plant alleen nog maar als le verancier van softdrugs. Als materiaal voor ecologische kle ding echter wint hennep weer steeds meer terrein. „Met hasj, wiet of marihuana heeft het allemaal niks te ma ken." Modeontwerpster Petra Boers, eigenaresse van Design Studio '93 in Bovenkarspel, is duidelijk. Nog te vaak wordt hennep in haar ogen uitslui tend geassocieerd met soft drugs. En daarmee doe je de edele cannabisplant te kort, vindt zij. Hij heeft namelijk meer te bieden dan een blow tje. Papier, zeep, medicijnen, eiwithoudende vleesvervangers, wand- en autobekledinghet is slechts een greep uit de pro ducten die ervan worden ge maakt. Maar bovenal is de hen nepplant de leverancier van prachtige kledingstoffen. Al zes jaar legt Petra Boers zich toe op het ontwerpen van hen- nepkleding. En nog steeds ont dekt ze nieuwe mogelijkheden. Hennep verenigt talloze kwali teiten in zich, die vooral in kle ding tot hun recht komen. „Het is de sterkste natuurlijke vezel die er bestaat. Hij voelt stevig aan, maar wordt naarmate hij vaker wordt gewassen steeds zachter. Hennep heeft eenzelf de fraaie structuur als linnen - het is ook familie van de vlasve zel - maar kreukt minder. Bo vendien is het luchtig in het dragen en wordt zelfs op heel warme dagen nooit plakkerig." Afgezien van al deze kwaliteiten voelt Petra Boers zich vooral tot hennep aangetrokken vanwege het milieuvriendelijke karakter. „Het is een echt ecologisch product. Hennep heeft name lijk weinig voedingsstoffen no dig, is praktisch resistent tegen plantenziekten en groeit zo snel Petra Broers toont een van de ontwerpen uit haar collectie hennepkleding voor deze zomer. FOTO CPD CHAREL VAN TENDELOO dat onkruid geen kans krijgt. Het kan dus zonder of met een minimum aan bestrijdingmid- delen worden geteeld. Sterker zelfs, het werkt grondzuiverend. De wortels gaan metersdiep de grond in, waar ze gifstoffen af breken. Als je dat afzet tegen een product als katoen, waar voor meer dan de helft van alle bestrijdingsmiddelen die in de wereld worden gebruikt nodig zijn, dan is hennep echt heel milieuvriendelijk. Hennepkleding sluit dus naad loos aan op de hedendaagse eco-hausse. Toch is Petra Boers er wat huiverig voor om haar kledingcollectie in het 'eco- hokje' te plaatsen. „Eco-kleding staat in ons land nog vaak gelijk met hobbezakken." De kleding van het merk World Security zoals ze haar confectielijn heeft gedoopt is in de eerste plaats elegant. Een ingenieuze coupe, een goede pasvorm en een zorgvuldige afwerking tillen de kleding ver boven het gangbare eco-niveau uit. En dat is vol gens de modeontwerpster ook wat het publiek wil. „Men is best bereid om ecologische kle ren aan te trekken, maar je moet er dan wel mooi in uit zien. En het moet lekker zit ten." Petra Boers ontwerpen kenmer ken zich door een sobere, maar sierlijke belijning, die vooral de stof laat spreken: colberts en lange jassen met deelnaden, blouses met een royale kraag, rechte shirts met grote zakken, workerbroeken, pantalons met geraffineerde splitten of in Mar- lène-Dietrichstijl met een hoge taille en uitlopende pijpen, en wikkelrokken, die deels broek, deels rok zijn. De modellen zijn zo uitgekiend, dat ze niet alleen het uiterlijk, maar ook het ge mak dienen. „Met zo'n wikkel rok bijvoorbeeld kun goed fiet sen en er toch gekleed uit zien", legt de modeontwerpster uit. Het overgrote deel van de col lectie, die overigens in z'n ge heel in Nederland wordt ge maakt, is van pure hennep. Sommige stuks zelfs van zoge naamde zomerhennep, de meest zuivere soort, waarvoor de planten direct na de bloei worden geoogst en verwerkt in landen als China, Thailand, Amerika en de Oostblok. Voor enkele creaties worden men gingen met katoen gebruikt en voor de meest luxueuze ont werpen, zoals op maat gemaak te bruidsjaponnen, zelfs een mix van hennep en zijde. „Echt een prachtig materiaal, met een glans en structuur die veel weg heeft van wilde zijde", vertelt Petra Boers enthousiast. Het verbaast haar dan ook niet dat de belangstelling voor deze trouwjaponnen de laatste tijd sterk groeit. „Veel vrouwen wil len iets aparts dat toch mooi is. Bovendien kun je zo'n japon gemakkelijk laten verven, waar door deze later als avondjurk kan worden gebruikt." Veel van haar klanten, moet ze bekennen, kiezen eerder van wege de vormgeving voor haar kleding dan vanwege het mi lieuvriendelijke karakter van de stof. Sommigen beseffen zelfs amper dat deze van hennep is vervaardigd. „Het wordt heel vaak verward met linnen." On bekendheid met het product verklaart deze houding volgens Petra Boers maar ten dele. „Het imago van hennep speelt ons nog altijd parten. Wat in de ver te ook maar riekt naar soft drugs, stuit op verzet. In ons land wel te verstaan, want in bijvoorbeeld Duitsland worden er nooit vragen over gesteld." Er bestaat volgens haar geen enkel verband tussen de hen nep die voor kleding wordt ge bruikt en het spul dat wordt ge kweekt voor hasj of marihuana. „In de eerste plaats worden voor de stoffenfabricage alleen de stelen gebruikt en niet de bladeren. En in de tweede plaats levert deze cannabissoort helemaal geen grondstof voor softdrugs. Ik probeer het altijd maar zo te verklaren: je hebt aardappels waarvan puree wordt gemaakt en aardappels waarvan patat wordt gebakken. Hetzelfde product, maar met een andere toepassing." Dus je kunt je blouse of jas, zo dra je erop bent uitgekeken, niet oproken? Petra Boers lacht. „Je kimt het doen, maar ik zou het je niet aanraden. Het enige dat je er aan overhoudt is hoofdpijn, want stoned zul je er niet van worden." De ontwerp ster hoopt van harte dat hen nep op korte termijn als kle- dingmateriaal zo ingeburgerd zal zijn dat dergelijke vragen voortaan achterwege blijven. „Het materiaal verdient het ge woon om gewaardeerd te wor den. Het is een edel materiaal, waar je aan verknocht raakt zo dra je het eenmaal hebt gedra gen. Ik zie hennep echt als de plant van de toekomst." Vitrages, gordijnen en andere raamdecoratie zijn van invloed op de lichtinval en daarmee de sfeer in huis. Min of meer transparante materialen bij voorbeeld temperen het zon licht, waardoor een sfeer van stilte, geheimzinnigheid, ge temperde warmte of uitgespro ken koelte ontstaat, afhankelijk van de gekozen kleuren en ma terialen. Heel geschikt voor een fraai sfeereffect zijn de nieuwe dub- belweefsels. Soms past men metallic garens toe die de stof fen niet alleen glans verlenen, maar ook meer volume geven. De open weaves uit de jaren zestig en zeventig zijn in een nieuwe gedaante teruggekeerd. Een uitgesproken trend zijn de ausbrenners. Hierbij wordt de dessinering op de stof aange bracht door wegetsen van een deel van de garens. Door de ausbrenners vervolgens nog eens kleurig te bedrukken ont staat een speels beeld van licht en schaduw. Rolgordijnen, plissés en vertica le stoffen lamellen zijn er in zware verduisteringskwaliteiten (tegen fel zonlicht), maar ook met chique satijnstoffen en luchtige transparanten. Er be staat ook een duo-systeem, waarin bij voorbeeld een trans parante en een dichtgeweven stof zijn gecombineerd. Japanse soberheid straalt af van de paneelgordijnen. Rechte (se mi) transparante stofbanen worden met behulp van klitten band bevestigd aan meerspori- ge rails, zodat panelen achter elkaar weggeschoven kunnen worden. Onderin de zoom van de dunne vitragestof wordt een lat geschoven, zodat ze altijd mooi recht hangen. Deze pa neelgordijnen zijn in vrijwel el ke gewenste breedte leverbaar, maar de fabrikant adviseert ze niet breder aan te schaffen dan 1,20 meter. Dan hangen ze al tijd mooi. In aluminium jaloezieën is er de laatste tijd heel wat veran derd. Nieuwe kleuren, nieuwe dessins, maar vooral nieuwe prints in onder meer linnen- en nerfstructuren zorgen voor een uitgesproken 'stoffelijk' aan zien. Er zijn geperforeerde la mellen en typen met reliëfde cors. Het nieuwste op dit ge bied zijn de venstervullende re liëfpatronen: cirkels, golven en kaders. De computer berekent voor elk raam de mooiste com positie. Pensions of oppas thuis bieden oplossing voor opvang ALEX VAN HOOF Veel baasjes piekeren bij het naderen van de vakantie over de vraag wat ze zullen doen met hond of kat. Wie zijn dier niet wil dumpen heeft als keuze opvang regelen of het huisdier meenemen. In beide gevallen is het verstandig niet tot het laat ste moment te wachten, maar tijdig iets voor te bereiden. Om baasjes een beetje te helpen verscheen recentelijk het boek 'Mag Max mee?' Miljoenen Nederlanders zoeken de komende zomermaanden in het buitenland de zon op, tege lijkertijd stromen in het bin nenland de asielen vol met honden en katten die zonder baas zijn komen te zitten. Die conclusie kan nu al worden ge trokken op basis van recent ver schenen cijfers van de Dieren bescherming. Daaruit blijkt dat vorig jaar ruim 10.000 honden in het asiel terechtkwamen; een stijging van 1400 ten opzichte van 1997. „Het bekende beeld van de aan een boom vastgebonden hond komt weliswaar steeds minder vaak voor, maar het aantal die ren dat vlak voor de zomer maanden door baasjes aan asielen wordt afgestaan, stijgt de laatste jaren enorm", zegt woordvoerder Mattheus Bleij- enberg van de Dierenbescher ming. „Vorig jaar hebben wij voor de eerste keer in ons be staan extra noodhokken bij de ze opvangcentra moeten bou wen." Om het tij te keren, start de Dierenbescherming eind juni een landelijke campagne om baasjes te bewegen hun vier voeter niet bij een asiel achter te laten. „Bovendien beginnen we na de vakantieperiode een actie om honden en katten in asielen aan te prijzen met open dagen." Naast de vele honden die vlak voor de vakantie aan het asiel worden aangeboden, zijn er tal loze gelukkige dieren die hun baas na enkele weken weer te rugzien: deze viervoeters zijn uit logeren geweest bij familie, vrienden of in een pension. Een dergelijk vakantieadres moet echter tijdig worden geregeld. „Mensen die nu nog een plek voor hun hond in een pension zoeken, vangen bot: alle pen sions in Nederland zijn volge boekt", zegt Bleijenberg. Soms komen er plaatsen vrij, omdat bijvoorbeeld een ge plande vakantie niet doorgaat. Om te achterhalen welk pen sion nog een leeg hok heeft, be staat sinds kort een speciale te lefoonservice (0900-1020400). Ook bij een korte vakantie of plotselinge ziekte van de baas kan via dit telefoonnummer voor 0,45 cent per minuut in formatie worden opgevraagd. Overigens is het onderscheid tussen goede en slechte pen sions momenteel lastig te ma ken, want pas na de zomer maanden komt er een soort keurmerk voor deze bedrijven op de markt. Tot die tijd moet de baas erop letten dat een pension buitenverblijven heeft en dat de viervoeter geregeld een wandelingetje kan maken. Wanneer pensions geen op vangcapaciteit meer hebben, kan er wellicht een beroep wor den gedaan op familieleden, kennissen of buren. Een andere mogelijkhei is via een bemidde lingsorganisatie in contact te komen met een gastadres. Er zijn twee grote landelijke be middelingsorganisaties. De Anubis Hondenoppascentrale uit Den Haag geeft adressen en telefoonnummers van huishou dens waar een hond tijdens de vakantie kan logeren. De Gro ningse Landelijke Oppas Cen trale (LOC) heeft een kaarten bak met mensen die tijdelijk in het huis van de vakantievier- ders willen wonen. Voordeel van de laatste metho de is dat het dier in zijn eigen vertrouwde omgeving blijft. „Bovendien wordt de tuin bij gehouden, de planten water ge geven en het huis bewoond, zo dat inbrekers minder snel hun slag zullen slaan", vertelt direc teur Ton de Ruiter. De Ruiter bezit een lijst van ongeveer tweeduizend mensen, bestaan de uit voornamelijk alleen staanden en ouderen, die gratis op de boel willen passen. „Het biedt deze mensen een moge lijkheid om met gesloten beurs toch vakantie te vieren." De kans dat vakantievierders eenmaal thuis allerlei dingen missen, is uiterst klein. „Mijn bedrijf bestaat al achttien jaar en ik heb nog nooit een geval van diefstal door een logé mee gemaakt. Voordat iemand in een huis trekt, vindt er boven- WÊÊÊÊÊÊKKIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊM P u z z dien altijd eerst een kennisma king plaats." Hoewel de logé geen geld vraagt, vraagt LOC wel een jaarcontributie van 125 gulden. Het jaarlijkse inschrijf geld van de Anubis Hondenop pascentrale is veertig gulden la ger, maar aan het huishouden waar de hond verblijft moet mi nimaal tien gulden per dag worden betaald. Gastgezinnen, logés en dieren- pensions zijn vooral een uit komst, wanneer een verre reis is gepland of de vakantie in drukke en grote steden wordt 3456789 10 doorgebracht. „Wie in Neder land blijft, kan de hond net zo goed meenemen", zegt Bleijen berg van de Dierenbescher ming. „Bestemmingen in zeer warme landen zoals gebieden rondom de Middellandse Zee raden wij sterk af: daar lopen dieren meer risico op bepaalde ziekten." Kwalen kan de hond overigens ook al tijdens de autorit oplo pen: wanneer de kop langere tijd uit het raam van een rijden de auto hangt, loopt het dier kans op oog- en oorontstekin gen. Ook wagenziekte is soms een probleem, vooral pups hebben er last van. Een versto ring van het evenwichtsorgaan veroorzaakt wagenziekte, waar door de viervoeter gaat kwijlen en braken. Om de symptomen zoveel mogelijk te onderdruk ken, moet de hond vanaf onge veer drie uur voor de rit geen voedsel en water meer krijgen. Belangrijk bij een vakantie is verder om de hond niet korter dan een maand en niet langer dan een jaar voor het vertrek te laten inenten tegen rabiës ofwel hondsdolheid. Ook verstandig is om aan de dierenarts een ge zondheidsverklaring te vragen, want dit bewijs is in bepaalde landen verplicht. De richtlijnen verschillen echter soms van land tot land. In Groot-Brittan- nië en Malta bijvoorbeeld moet het dier eerst een aantal maan den in quarantaine, voordat het wordt toegelaten. Om de diver se eisen voor ieder land te ach terhalen, biedt het recent ver schenen boek 'Mag Max mee?' enige uitkomst. Het leeuwendeel van het boek gaat overigens niet zozeer over wat er bij komt kijken, wanneer de hond op vakantie gaat. Vooral kunstjes leren, spelletjes en opvoeding komen aan bod. Indirect zijn die hoofdstukken wel nuttig, want een goed opge voede hond is veel eenvoudiger en prettiger op vakantie mee te nemen dan een viervoeter die slecht luistert. (Mag Max mee?', ISBN 90 5330 2697, 34,90 gulden) Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters hestaat uit de letters van het voor gaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Knevel - koord - woest rijden;2. draai kolk - motief - horizon;3. ogenblik - schenken - stad in Zwitserland;4. wreed aard - beneden - ovaal;5. losse naad - palmriet - bijtende soda;6. enigszins warm - kleur - rechter in oude tijden;7. flink - rijtuig - paardenkam;8. destijds - zuiver gewicht - ontsteld;9. takje - hoofddeksel - vogel; 10. onbruikbaar deel v.e. gestrand schip - zeedijk - werk. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Maat; 4. pets; 7. lenig; 9. eb; 11. Let; 12. te; 13. dek; 15. mee; 16. elan; 18. aalt; 19. out; 20. aver; 22. Erie; 25. les; 27. eng; 28. in; 29. aal; 31. ga; 32. manie; 34. stel; 35. snel. Verticaal: 1. Moede; 2. al; 3. tel; 4. pit; 5. eg; 6. sleet; 8. nel; 10. beleven; 12. telling; 14. ka; 15. ma; 17. nor; 18. Ate; 20. alias; 21. es; 23. re; 24. egaal; 26. aan; 29. aal; 30. ris; 32. me; 33. en. i hf Ie nt Expositie Frank Lloyd Wright Veel Nederlandse interieurontwerpers hebben zich in het van deze eeuw laten inspireren door de beroemde Amerik pk architect Frank Lloyd Wright, hoewel die in die jaren nogi ,gt tief onbekend was. De komst van een reizende overzichtst nm: toonstelling van Wright wordt in de Beurs van Berlage gek» peld aan een expositie van meubels en interieurontwerpei Nederlandse architecten. De architect Berlage vestigde na ^flc studiereis naar de Verenigde Staten (1911) als eerste de aai ;poi dacht op 'dezen talentvolsten bouwmeester uit Amerika'.!]er; vloed van Wright op Nederlandse architecten en ontwerpt 1 wordt op de tentoonstelling duidelijk gemaakt aan de han 5tui foto's, maquettes, tekeningen en een vijftigtal meubels en dere) voorwerpen van toegepaste kunst. Architecten als Di en Feenstra waren erg onder de indruk van de wijze waaro Wright kamers in elkaar liet overvloeien, in de woning split veis aanbracht en voor de buitenkant opmerkelijke fagadi wierp. In kringen van expressionistische architecten - late. sterdamse School genoemd - bestond in de jaren twintig e dertig een bijna geëxalteerde bewondering voor Wright. Hi t,e Wijdeveld zag hem zelfs als 'de priester van de architectuu kunst'. l Stadsmaquette Wright u Berlage zelf vond, ondanks zijn bewondering, het werk var: Wright te ver verwijderd van de Europese traditie. Jongere chitecten als Van 't Hof, Rietveld en Wils (medeoprichtersi ybc De Stijl) zagen dit echter juist als een voordeel. Wrights av; pte gardistische ideeën inspireerden een groep jonge ontwerp tie' Den Haag (Alons, Spanjaard, Wouda e.a.) tot een nieuwe n iel bellijn. Deze was luxueuzer van vormgeving dan gebruikeli ijze had vooral succes bij de welgestelde burgerij. Die nieuwe s ieer werkte door tot ver in de jaren dertig. Het is de eerste keen ter] Nederland een overzicht is te zien van het werk van FrankI >ch Wright (1867-1959). De tentoonstelling heeft als thema 'De hal vende Stad', de toekomstvisie van Wright op de stedelijke c geving. Aan de hand van zijn tekeningen is een imposante -j quette gebouwd die het hart van de expositie vormt. (Beun Berlage, Amsterdam, 19 juni t/m 12 september 1999. Open ^j] tijden: dagelijks, behalve maandag, van 11-17 uur) 3 IS Een op de stijl van Frank Lloyd Wright geïnspireerde inrichting#, villa De Eik in Wassenaar uit 1925. De architect is Henk Wouda FOTO CPD STICHTING BEURS VAN BI Kwaliteitsmerk meubelstof Meubelstoffen worden voortaan voorzien van het KIM-etil (Kwaliteits Informatie Meubelstoffen). Voorlopig alleen op j len, in de toekomst misschien ook op meubelen. Het label de consument inzicht geven in de kwaliteit van de stof. Voi pijt bestaat al enige tijd de PIT, Product Informatie Tapijt.I belstoffen worden ingedeeld in vijf klassen: voor decoratief!^ bruik, voor licht-, normaal-, intensief gebruik en voor intenL woon- en werkgebruik, bij voorbeeld in het thuiskantoor. etiket zegt ook iets over de lichtechtheid in drie klassen doende, goed en zeer goed) en over de wijze waarop losse zen gereinigd kunnen worden. In een bijbehorende consumentenfolder wordt niet alleen vullende informatie over KIM gegeven, maar treft men tev( handige tips aan over onderhoud, voorkomen van verkleui door zonlicht en het verwijderen van vlekken. Wie verder vragen of klachten heeft kan terecht bij de instanties die ii folder vermeld staan. Het K3M-systeem is opgezet door meu R|C industrie en stoffengroothandei in samenwerking met TNOi rj in overleg met de Consumentenbond. Het invoeren van dee kettering gebeurt stap voor stap. Verwacht wordt dat per 1 ja ari 2000 de helft van het stoffenaanbod van een KIM etiket is jj voorzien en dat dit een jaar later voor vrijwel alle meubelstof in de winkel het geval zal zijn. Afwasbaar tekenen Lekker tekenen of kliederen op deuren, ramen, spiegels of w glad oppervlak dan ook. Dat kan met de nieuwe, afwasbarev stiften van Edding. Dikke markers voor in de kinderkamer, a che, school of noem maar op (bijvoorbeeld tijdens een lange 11 autorit). De krijtachtige, kleurvaste inkt droogt in een paar ra nuten, is vrijwel reukloos en simpel in gebruik. Goed schudd een paar keer stevig op de punt drukken en de stift kan zijn werk doen. De milieuvriendelijke inkt kan met e t natte doek gemakkelijk worden verwijderd. De Windowmaker is verkrijgbaar in twee maten: schrijfbreedte 4 tot 10 millimeter (tien kleuren) 2 millimeter (5 kleuren). De dikke stift kost 12.50 A gulden, de dunne 5,50. Verkrijgbaar bij kantoor boekhandel en warenhuizen. I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20