Steeds meer vernielingen aan scholen Somberheid troef over Leiderdorpse financiën Dit is smijten met overheidsgeld Zeven soorten luxe pesto in Warmondse supermarkt WdtuLt Jjscu) Regio leen carte blanche oor wethouder Roest 'Gracht rond sociaal- cultureel centrum gevaarlijk' Zoeterwoudse school Corbulo zoekt partners JAC 15 JUNI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071 -5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 Het begint steeds meer te wringen tus sen de ambities en de krappe beurs van burgemeester en wethouders van Leiderdorp. Het was gisteravond som berheid troef bij de leden van de raadscommissie financiën. ,,A1 dat nieuwe beleid staat in het collegepro gramma, en dat steunen wij dus", zei CDA-voorman J. Stevers. ,,Maar het prijskaartje dat eraan hangt is schok kend. Kunnen we op deze manier wel ontkomen aan belastingverhoging?" Burgemeester en wethouders zitten in een lastig parket. Er staat een aantal dure en dringende zaken op stapel, zo als het verkeerscirculatieplan (VCP). Geld daarvoor is er niet, of te weinig. En het geld dót er is wordt steeds min der vanwege een bijzonder kostbaar probleem: het personeelstekort van de gemeente, dat wordt opgelost met duur tijdelijk personeel. Kortom: er moeten keuzes worden gemaakt. Het viel de raadscommissie moeilijk daar een voorschot op te ne men. Vooral de collegepartijen CDA, WD en PvdA hadden het zwaar met aan de ene kant hun loyaliteit en aan de andere kant de realiteit. „We staan achter de prioriteiten. Maar het uit gangspunt is: betaalbaarheid." Veel verder kwam WD-raadslid P. Roemer niet. Maar hij wist één ding zeker: van een extra lastenverzwaring voor de burger kan geen sprake zijn. Onlangs hield de raad een besloten brainstormsessie, waar een lijst met dure prioriteiten (verkeerscirculatie plan, Leiderdorp 2015, aanpak perso neelstekort) en een lijst met meer of minder reële financieringsideeën (ver koop aandelen, bebouwing gronden) uit kwam. „Zelfs met die complete fi- nancieringslijst komen we nog tekort. Toch is de PvdA nog niet zover om de prioriteiten los te laten", zei PvdA-lei- der R. Thunnissen, die net als het CDA voor 'gefaseerde' uitvoering van pro jecten als het VCP koos. Oppositiepartij BBL zag de zaken een stuk somberder in dan de college partijen. Dat gold ook voor D66, dat niet in het college zit, maar het pro gramma wel heeft ondertekend. H. Veldstra van die partij stelde voor het 1,5 miljoen kostende project Leider dorp 2015 in de ijskast te zetten. Wet houder A. Roest (CDA/financiën) vond dat Veldstra 'veel te somber' bezig was. Wel toonde hij zich bereid om Leiderdorp 2015 en het VCP - én de bijbehorende kosten - over een lange re periode uit te smeren. >uwe speelplek in Vlietwijk t bil !RD0RP inter nijpend het personeelste- op het Leiderdorpse intehuis ook is, wethouder VVj loest kreeg gisteravond van raadscommissie financiën. -jg n carte blanche om dat op Z01l ossen met een permanente jj ireiding a vier ton per jaar. dat de raadsleden het er over eens zijn dat een icturele oplossing nodig is - elijk personeel kost veel geld le ciiitnaar R°est moet eerst met goede onderbouwing ko- isop in sp in in k *oest 20 snei mogelijk be- inen met de personeelsuit siding, op basis van een noti- van gemeentesecretaris dnerim N- Rigter. Die meldt dat aan i liothi er veel te grote achterstanden zijn in het ambtelijk werk. De raadscommissie voelde zich echter overvallen met het ver zoek: een discussie over het in huren van tijdelijk personeel is nog volop aan de gang. „Dit lijkt op chaos", oordeel de PvdA'er H. Jacobs. „De plaatsvervangend gemeentese cretaris komt na een snelle ron de door het gemeentehuis tot de conclusie, dat de achterstan den te wijten zijn aan een struc tureel personeelstekort. De on derliggende intentie begrijpen we, maar u kunt niet van ons verwachten dat we op basis daarvan een structureel budget geven." Behalve het CDA waren alle partijen het met Jacobs .eens. wrmqnd erna straatsma guld| kunnen beter geen sloten omen rondom het sociaal- ippa ultureel centrum langs de lerenweg in Warmond. Vol- (ens G. Slingerland, fractie- oorzitter van Progressief barmond, is dat de 'de goden irzoeken'. In het gebouw ko len onder meer een kinder- g en een jongerencen- im. In nabije omgeving zijn ■'ee basisscholen. Kinderen luden gemakkelijk in de [oot kunnen vallen, denkt igerland. Het bouwplan voorziet in in 'gracht' rond het centrum. „Dat vind ik helemaal niks", aldus Slingerland gisteravond tijdens een raadscommissie. „Dat is een groot zorgpunt." Diverse commissieleden wa- renhet met hem eens. Wethouder J. van de Velde (PW) ziet echter geen reden de plannen te wijzigen. Het water rond het gebouw komt er op verzoek van het hoogheem- raadschap. De afwatering kan volgens hem niet op een an dere manier geschieden. „Maar het is een kleinschalige sloot en ik ben niet zo bang voor ongelukken. Iedereen in Warmond is gewend aan wa ter." Dago olde Scheper verliet zijn huis gistei a het balkon, zwevend op een brandcard door de lucht. Zonder ladderwagen komt Voorschotenaar zijn huis niet uit Hij voelt zich een gevangene in zijn eigen woning. Dago olde Scheper (39) kómt zijn apparte ment op de tweede verdieping aan de Ruysdaelhof in Voor schoten niet meer uit sinds zijn zoveelste buikwandoperatie. „Het gaat gewoon niet meer. Als ik ga staan zak ik door mijn benen." Hoe hij dan beneden komt, als hij voor controle naar het ziekenhuis moet? Via het balkon. Met behulp van brand weerlieden, ambulance-perso neel en een ladderwagen van de brandweer. Gisteren verliet Olde Scheper zijn huis nu eens niet via de trap in zijn portiek, maar zwe vend door de lucht, op een brancard. Een uur voor dat spektakel ligt Olde Scheper zich te verbijten op zijn bed in de huiskamer. Het is niet alleen de angst voor wat komen gaat. Ol de Scheper is ook boos. In zijn ogen is al dat getakel volkomen onnodig. Als de woningbouw vereniging had gezorgd voor een benedenwoning was er niets aan de hand. „Nu moet de brandweer komen. Dat is toch smijten met overheidsgeld?" De problemen van Olde Scheper begonnen met een operatie vanwege een simpele navelbreuk. „Dat is toen niet goed gebeurd." Het kostte hem zijn buikwand. Die werd begin dit jaar vervangen door drie platen. „Ik ben, geloof ik, de enige mens die zoveel PVC in zijn lichaam heeft", zegt hij, terwijl hij zonder gêne zijn T- shirt omhoog trekt. Littekens op zijn buik, van boven naar beneden. „Kijk, het is net 'ge loof, hoop, en liefde'. Dat an ker, weet je wel?" Het zou nu beter met hem moeten gaan, maar in plaats daarvan gaat het volgens Olde Scheper bergafwaarts. „Die pijn, hè? Ik zit aan de morfine. Die platen in mijn buik: het is net een ingebouwd corset. Het geeft niet méé." In oktober is zijn vriendin Jo ke bij hem komen wonen. Met haar tweeling van dertien erbij is het nu knap vol in de drieka merflat in de Vlietwijk. Olde Scheper wil dolgraag verhuizen naar een ruimere benedenwo ning, waar alles gelijkvloers is. Manoevreren met een rolstoel is er nu niet bij. De flat aan de Ruysdaelhof is daarvoor onge schikt. Niet alleen omdat er geen lift is. Het hele huis we melt ook nog eens van de drempels. Al zijn hoop is nu gevestigd op de woningcorporatie Woon zorg, waarmee hij deze week weer een afspraak heeft. Tot dusver gaat het hem allemaal veel en veel te langzaam. Olde Scheper, die een medische ur gentie heeft, kan er met zijn pet niet bij. „Elke woningbouwver eniging heeft toch huizen ach ter de hand voor spoedgeval len? Ik krijg gewoon geen kans. Moet ik dan op kosten van de gemeenschap maandenlang naar een revalidatiecentrum? Dat kost gigantisch veel geld." Het is dat hij Joke heeft, an ders hoefde het voor de Voor schotenaar allemaal niet meer. Vierentwintig jaar geleden ont moette hij haar in een disco theek in Scheveningen. Liefde op het eerste gezicht. Toch ver loren ze elkaar uit het oog. Vo rig jaar kwamen ze elkaar toe vallig weer tegen op straat in Made. Het klikte meteen weer. Op 1 juli trouwen ze. Hoe Olde Scheper op zijn trouwdag zijn huis uitkomt? „Dat weet ik nog niet. Maar we góan trouwen, dat staat vast. De bruiloft is al een keer uitgesteld, omdat ik geopereerd moest worden. Deze keer gaat het door. Al moet ik in het zieken huis trouwen." :ven soorten pesto, maar ook de eerste levens- ïhoeften moeten straks in de schappen liggen 111 de nieuwe Warmondse supermarkt. Toch jjoet het assortiment verse producten ook weer let te groot zijn. Dat zegt het adviesbureau |HV. dat in opdracht van de gemeente een stu- doet naar de vestigingsmogelijkheden van grootgrutter. Die winkel moet het Warmond- e centrum aantrekkelijker maken, maar mag de ai lu'dige middenstand niet in de weg zitten. Begin september presenteert DHV aan burge meester en wethouders van Warmond de resid uen van een onderzoek naar de mogelijkheden "m een supermarkt binnen te halen. De komen de maanden worden gesprekken gevoerd met de lokale middenstand, de ondernemersvereniging en ongeveer tien kandidaat-winkeliers, die zich spontaan hebben gemeld bij de gemeente. Om de huidige middenstand in de Dorpstraat niet te dwarsbomen mag een supermarkt niet al te groot zijn, betoogde een woordvoerder van DHV gisteravond tijdens een commissievergade ring. „De supermarkt moet groter zijn 800, maar kleiner dan 1000 vierkante meter." Naar ver wachting krijgt de nieuwe supermarkt een plek op de 'kop' van de Dorpsstraat, bij 't Meerpunt. De keuze voor een locatie wordt echter pas ge maakt na de keuze voor een ondernemer. DHV wil met de kandidaat-grootgrutters uit voerig onderhandelen over het assortiment dat zij in Warmond willen verkopen. Daarbij heeft het adviesbureau al een aantal uitgangspunten: „Met verswaren moet er niet al te veel diepgang zijn, maar die zeven soorten luxe pesto moeten er wel zijn. De supermarkt moet een aanvulling zijn op het huidigë winkelbestand. Zo kunnen er bijvoorbeeld weer wel voorverpakte verswaren verkocht worden en een aantal huismerken." De commissie maakte zich enige zorgen over de onduidelijkheid rondom het door DHV ge houden onderzoek naar de ontwikkeling van de Dorpsstraat, waarbij de bouw van een super markt voorop staat. Wat B en W verder willen on derzoeken staat nog niet vast, evenmin als de daarmee gepaarde gaande extra kosten. Er is geen 'spoorboekje', luidde gisteravond de con clusie van de raadscommissie. DHV brengt 60.000 gulden in rekening voor de eerste fase van haar onderzoek. Naar verwach ting volgen hierna nog drie nadere studies naar de ontwikkeling van de Dorpsstraat. „Je weet niet precies wat je je met één onderzoek op de hals haalt", aldus de DHV-woordvoerder. „Het kan zijn dat we er in drie maanden uit zijn, maar het kan ook een half jaar worden of negen maanden. Gemiddeld komen dit soort onderzoeken neer op een totaalbedrag tussen de 80.000 en 140.000 gulden." Nadere onderzoeken behelzen onder meer de locatie van een supermarkt, de verkeersafwikke ling in de Dorpsstraat en de herbestemming van de oude gymnastiekzaal. De overlast en de vernielingen bij scholen in Leiderdorp nemen volgens de politie flink toe. Na een relatief rustige periode bellen omwonenden de politie weer vaker met klachten over groepjes jongeren die rondhangen op schoolpleinen. Om iets tegen de overlast te doen pleit de politie bij ge meente en schooldirecties voor het neerzetten van borden met 'verboden toegang' bij school pleinen. „Er bestaat dan een wettelijke grond om verbalise rend op te treden", stelt team chef A. Gravekamp in een brief aan de gemeente Leiderdorp. „Die borden, daar staan we achter", zegt directeur J. Lange- laar van de Willem de Zwijger- school en plaatsvervangend di recteur van 't Bolwerk. Hij vraagt zich af of ze veel effect zullen hebben, maar het is 'ten minste iets'. Volgens hem hou den jongeren de laatste tijd flink huis bij scholen in met na me de wijk Buitenhof. „Ze lo pen over daken, hangen aan dakgoten." Hangplekken bieden geen oplossing in de ogen van de di recteur. „Die plekken hadden aanvankelijk wel succes. Maar je hebt nu een nieuwe genera tie, die zich niet laat wegstu ren." Eigenlijk vindt Langelaar dat de ouders van deze jonge ren moeten worden aangespro ken. „Volgens mij is het ge woon een opvoedingspro bleem." De mogelijkheid om bekeu ringen uit te delen hebben agenten nu niet. Het enige wat ze kunnen doen is de jongeren wegsturen en verwijzen naar de speciale 'jongeren ontmoe tingsplekken' (JOP's) in Leider dorp. Vaak strijken de jongeren dan gewoon neer bij de volgen de school. Volgens de politie is het met name in de weekeinden, 's avonds en tijdens vakanties nogal eens 'bal' bij de Leider dorpse scholen. Het plaatsen van borden kan 'enig soelaas' bieden. „De school en de poli tie hebben dan een handvat de jeugd bij de school te verwijde ren. Men loopt immers het risi co een bekeuring te krijgen. De ervaring in andere gemeenten leert dat dit werkt", schrijft po- litie-medewerker J. van der Pol. De gemeente Leiderdorp staat echter op het standpunt dat speelpleinen openbaar moeten zijn. In het verleden kregen scholen die bij de ge meente aanklopten voor een hoog hek om de school dan ook nul op rekest. Inmiddels heeft een aantal scholen zelf gezorgd voor een hek. Volgens de politie blijft de 'openbare functie' bestaan „Het plaatsen van de borden hoeft het beleid van 'open schoolpleinen' niet te doorkrui sen", stelt teamchef Grave kamp. „De grootvader die zijn kleinkind op een wipkip zet op het schoolplein blijft buiten schot. Maar rondhangende en vernielende jongeren zijn een heel ander verhaal", aldus Gra vekamp. zoeterwoude jan preenen De Zoeterwoudse openbare ba sisschool Corbulo zoekt naar stig naar samenwerking met andere scholen in de regio. Zo hoopt de school haar toekomst veilig te stellen. Corbulo had in het verleden 127 leerlingen. Dat aantal is te ruggelopen naar 111, terwijl de minimumgrens om zelfstandig te blijven op 103 ligt. Weliswaar lijkt het leerlingenaantal weer wat aan te trekken (voor het ko mende schooljaar worden er 113 verwacht), maar de marge blijft zo smal dat samenwerking van groot belang is. „Als kleine school blijf je kwetsbaar. Daarom is het beter om aansluiting te zoeken bij andere scholen. Je kunt dan ook flexibeler personeel inzet ten", zegt onderwijsambtenaar J. Hogewoning. Bovendien wordt ingehaakt op de landelij ke trend om scholen meer met elkaar te laten samenwerken. Om die reden is ook in Zoe- terwoude gekozen voor meer zelfstandigheid van het open baar onderwijs. Corbulo is de enige openbare school in Zoe- terwoude. Er is een bestuurs commissie openbaar onderwijs gevormd, waarvan de bestuurs leden donderdagavond door de gemeenteraad worden be noemd. De gemeente stelt in de toekomst alleen nog de begro ting en de jaarrekening van de school vast. Om van de school in alle op zichten een aantrekkelijke part ner te maken krijgt het gebouw aan de Westeindseweg in Zoe- terwoude Dorp een opknap beurt. Hogewoning: Alles is cil blauw geverfd. Dat staat wat frisser dan bruin. Verder komt er nieuw meubilair en worden de plafonds vervangen." Gister middag heeft burgemeester A. Koopmanschap een aantal speelvoorzieningen bij de school geopend. Coca-Cola Regular of light. Bij aankoop van 6 flesjes een gratis koeltasje. Per fles 500 ml vi zei at het ïreen nu i de ,lk e zes de eleurge de s kenaar De brandweer in Wassenaar moest vorig jaar uit- iderlijk vaak hulp verlenen. In het jaarverslag over 1998 i Alken rdt gesproken van een 'explosieve stijging'. De toename van in Leei aantal hulpverleningen door de brandweer is, zo blijkt uit ichting verslag, vooral te wijten aan een verhoging van het aantal /aarvot zoeken om assistentie bij storm- en waterschade. In totaal n - me «eg het Wassenaarse korps 259 keer een verzoek om hulp. Het de P\t r daarvoor gebeurde dat 179 keer. inciële evra aJbraak in Voorschoten mschoten Uit een woning aan het Roosje Voserf in Voor- ring I l0ten z'jn au(Ho-apparatuur, flessen drank en sieraden gesto- De inbrekers drongen de woning binnen door de achter D ,r te f°rceren- S andeltocht naar Vlietland is terwoude De Wandelsportvereniging Leiden &.Omstreken de E udt op 26 en 27 juni de Rietland Natuurtocht. Deelnemers ïcces. n deze wandeling kunnen zich die dagen aanmelden bij eet- mputf Landzicht aan de Verlaatweg in Zoeterwoude. Daar van- gekre an gaat de tocht naar Vlietland. Gekozen kan worden uit spoi ihten van 5, 10,15, 25 en 40 kilometer. De start is vanaf acht aan a ir 's morgens. ■tichti De jeugd in de Voorschotense Vlietwijk heeft een uggekregen. Op het binnenterrein van de Laurenti- yj|j(j ïof tussen de Einsteinlaan, de Baden Powellweg, Vlietzicht en Raadhuislaan worden speeltoestellen neergezet voor kinde- oor tot tien aar. In het verleden hadden jongeren volop gele- pheid om op dat terrein te spelen. Door de bouw van huizen uc plaats waar eerst een basisschool en gebouw de Kimshoe- m cle scoutinggroeP stonden, werd die mogelijkheid echter zienlijk beperkt. Voor de oudere kinderen is inmiddels een ïard voetbalveld aangelegd bij het Frans Halsplantsoen. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17