Einde lokale omroep lijkt in zich Twee gewonden bij brand in verfspuiterij Langeraar In De Hoek drinken gasten voor het goede doel Rijn Veenstreek GroenLinks wil vaart achter opvang zwervers Hangjeugd veroorzaakt problemen in 't Farm DINSDAG 15 JUNI 1999 974 Winkelcentrum De Strooplikker langeraar Het nieuwe winkelcentrum in Langeraar gaat De Strooplikker heten. Ook de straat waaraan het in aanbouw zijn de centrum ligt, krijgt deze naam. Dat stellen burgemeester en wethouders voor aan de gemeenteraad. De Strooplikker is geko zen na een peiling onder de bevolking. Bovendien vindt het ge meentebestuur het een gepaste naam omdat strooplikker de bijnaam is van de Langeraarders. Het eerste deel van het win kelcentrum wordt in november in gebruik genomen. Singh (PvdA) verlaat raad Alkemade alkemade De PvdA'er J. Singh verlaat de gemeenteraad van Al kemade. Singh stopt na een jaar met zijn raadswerk omdat hij verhuist naar Hoofddorp. Hij betreurt het dat hij de politiek al weer zo snel achter zich laat, maar hij kon in Alkemade geen ge schikt huis vinden waar hij in kon wonen en werken. In de ver gadering van 28 juni neemt de raad afscheid van hem. J. Hoog- enboom uit Oude Wetering, die nu als burgerlid zitting heeft in de commissie ruimtelijke ordening, volgt hem op. saskia buitelaar De Groen-Linksfractie blijft wethouder S. Lyczak achter de vodden zitten over de opvang van zwervers. De partij heeft nog steeds geen antwoord ge kregen op de vragen hoeveel dak- en thuislozen Alphen heeft en wat de gemeente met hen aan moet. Fractievoorzitter A. de Groot vroeg gisteravond in de commissie algemeen en maatschappelijk beleid op nieuw aandacht voor de pro blematiek. De wethouder be loofde aan het werk te gaan. Dit voorjaar stelde inloophuis Het Open Venster voor een plan voor brood, bad en bed uit te werken. Dak- en thuislozen zouden daar, tegen betaling, kunnen eten, douchen en sla pen. Die mogelijkheid bestaat nu niet in Alphen. Alphense zwervers worden doorgestuurd naar Gouda en Rotterdam. Vol gens de gemeente waren dat er in 1998 ongeveer twaalf. Samen met onder meer de GGD en het Leger des Heils onderzoekt de gemeente de mogelijkheden voor opvang dichterbij huis. Hoe groot de behoefte daar aan is, blijft vooralsnog ondui delijk. Volgens de gemeente komt dat doordat verschillende instellingen hun eigen tellingen hanteren, waarbij een harde kern voortdurend buiten beeld blijft. „We moeten er rekening mee houden dat deze mensen waarschijnlijk niet willen wor den geholpen", zei wethouder S. Lyczak, verantwoordelijk voor het armoedebeleid. De mening van De Groot dat er steeds meer zwervers in Al phen komen, deelt hij niet. „Landelijk neemt dat cijfer toe, maai- in Alphen is dat niet het geval", zei de wethouder. Waar op het raadslid van GroenLinks reageerde: „U gaat me toch niet vertellen dat de landelijke pro blemen ophouden bij onze ge meentegrenzen? U zegt dat de GGD en het Leger des Heils er mee bezig zijn, maar eigenlijk gebeurt er al die tijd niets. Ie dereen zweeft om elkaar heen en wacht op elkaar." De wethouder zegde toe om een professionele instelling de gemeente te laten voorlichten over het dak- en thuislozenpro- bleem. „Maar niet alleen het Open Venster. Er zijn meer in stanties die goed werk doen." de beveiliging a 350 gulden per weekeinde te duur wordt voor het jongerencentrum, kan de gemeente misschien bijsprin gen, meldt wethouder D. Nagtegaal. Volgens Wessel- man is dat vooralsnog niet no dig. Tot nu toe betaalt 't Farm de portierskosten uit de op brengst van de activiteiten. Daarnaast heeft het jongeren centrum de toezegging van de gemeente dat zij bijspringt als 't Farm verlies draait op activitei ten voor hangjongeren. De gemeente deed die toe zegging eind vorig jaar toen de raad akkoord ging met een ex tra tegemoetkoming van 3.600 gulden voor 't Farm. Daarvoor zou het jongerencentrum acti viteiten organiseren voor een groep hangjongeren die niet in de hangcontainer op het par keerterrein van DOSR wilden. Aanvankelijk leek het project goed te verlopen. De jongeren kwamen naar de soos toe en waardeerden de activiteiten. Ondertussen is de groep sterk gegroeid en hebben met name jonge barkeepers de groep niet onder controle. Wesselman: „De ouderen kunnen hen wel aan. Als zij een bardienst draai en is er niets aan de hand. Die jongeren kunnen zich dus best gedragen. Maar als ze het niet doen, moeten we politieagentje spelen. Daar hebben we geen zin in en daarvoor is een jonge rencentrum ook niet bedoeld." oude wetering marun kramp De groep hangjongeren die met gemeentesubsidie het jonge rencentrum 't Farm is binnen gehaald, veroorzaakt grote pro blemen. Een deel van de groep heeft al een brief gekregen waarin hun de toegang tot de soos is ontzegd. Om dit verbod na te leven en om escalatie van de problemen te voorkomen heeft 't Farm ondertussen por tiers bij de deur gezet. Al ruim twee maanden gaat het niet goed in 't Farm. Het begon met kleine dingetjes, ver telt voorzitter R. Wesselman. „Maar gaandeweg werd het ge drag van een aantal hangjonge ren slechter. Waarschijnlijk hebben wij in het begin ook te veel door de vingers gezien. Op een gegeven moment werd het steeds drukker in het jongeren centrum en werden andere be zoekers bang voor die gasten. Ze bleven daardoor weg en dat is natuurlijk geen goede zaak." Nadat de hangjongeren een brandje hadden gesticht in het jongerencentrum en twee be zoekers uit Leiden hadden mis handeld en bekogeld met bier flessen, greep het bestuur in. Zo'n 15 van de veertig gasten is de toegang ontzegd. Portiers bewaren sinds enkele weken op vrijdagavond en soms op zater dagavond de orde. Het jongerencentrum heeft de gemeente op de hoogte ge bracht van de problemen. Als Alphen draait subsidiekraan dicht voor LOA Het lijkt gedaan met de Lokale Omroep Alphen aan den Rijn (LOA). Een forse meerderheid van de politieke par tijen wil een onafhankelijk onderzoek naar de rol die een lokale publieke omroep in Alphen moet hebben en treurt niet als daaruit blijkt dat die rol niet is weggelegd voor de LOA. In de commissie algemeen en maatschap pelijk beleid van gisteravond vonden de meeste fracties dat het afgelopen moet zijn met de oneindige stroom subsidie. Zij stemden voor het collegevoorstel om die dit jaar af te bouwen. schoon genoeg van het aan modderen van de LOA op kos ten van de burger. Vooral de Alleen GroenLinks, Donna Vrij WD ging fel tekeer. „De LOA is en de Socialistische Partij willen niet in staat een behoorlijk be de LOA nog een kans geven. Al- leidsplan te schrijven en heeft le andere fracties hebben een luisterdichtheid van 1,2 procent", constateerde R. Blom. „De luisteraar heeft al lang de stekker voor de LOA er uitgetrokken. Mij overviel zon dag plaatsvervangende schaamte bij het zien van de slechte kwaliteit van film en ge luid van de tv-uitzending. Een lokale omroep kan best een rol van betekenis spelen, maar lie ver zonder de LOA." Het CDA en de PvdA sloten zich aan bij die laatse opmer king van Blom. Ook wat D66 betreft mag de subsidiekraan dicht. „We zijn weinig opge schoten sinds vorig jaar, toen de LOA ook al verbetering be loofde", zei P. de Hoog van de PvdA. „De omroep ontbeert een duidelijke visie en kwali teitsverbetering." GroenLinks en Donna Vrij zien wél een ver betering in het functioneren van de LOA en vinden dat als de gemeente een professionele LOA wil, ze daaraan een prijs kaartje moet hangen. Maar in klakkeloos subsidie geven ziet ook het college geen heil. „Op basis het beleidsplan van de LOA willen wij de om roep niet verder financieren", zei burgemeester N. Schoof. Het college wil wel onderzoe ken aan welke kwaliteitseisen een lokale omroep moet vol doen, welke specifieke doel groepen via de radio moeten worden benaderd en hoe lokale tv kan worden ontwikkeld. Hij sluit niet uit dat dat het einde van de LOA betekent. „Maar stopzetting van de subsidie aan de LOA hoeft niet te betekenen dat er geen lokale omroep meer in Alphen is." A. de Groot van GroenLinks begrijpt niet waar een nieuwe omroep vandaan moet komen. „Er werken vijftig vrijwilligers bij de LOA. Ik denk dat daar de kwaliteit moet en kan worden gevonden, want je komt niet zomaar aan nieuwe mensen. Ik krijg het gevoel bij dit voorlig gende voorstel dat de LOA weg moet." LOA-hoofdredacteur E. La- meijer en voorzitter H. Jacobs verlieten de raadszaal teleurge steld. „Als ik dit had geweten, was ik niet teruggekomen als hoofdredacteur", zei Lg „Ik weet best dat het n niet is wat iedereen wi we hebben sinds duidelijke signalen we er tegenaan gaan." Jj( De LOA wil nu lui mobiliseren om de terug te fluiten. „Ik hoop sportverenigingen waan in het weekeinde wedstrijden verslaan, hi liteit tonen. Net als de st en de luisteraars van het euze programma." Verd de LOA dat de Turkse rokkaanse gemeenscha; gebruikmaken van de fe ten van de omroep, da zelf subsidie vragen. De stemming zit er goed in bij de vrijwilligers (van links naar rechts) Leonieke van der Breggen, Evelien Batelaan, Tessa van der Sluis en Manon de Greef van café De Hoek. FOTO LOEK ZUYDERDUIN koudekerk aan den run ivopommerel Vele pindadoppen bezaaien de vloer van café De Hoek in Kou dekerk aan den Rijn. Het betreft hier een typisch geval van ge zellige nonchalance van de stamgasten. De Hoek, een eeu wenoud gebouw dat nog heeft gediend als herberg, is al acht tien jaar een stichting die op vrijwilligers draait. De winst is bedoeld voor stichtingen en goede doelen in Rijnwoude of organisaties als Greenpeace. Na jarenlang sukkelen met de fi nanciën kon het bestuur van het café afgelopen vrijdag voor de eerste keer een cheque over handigen. Het Prins Willem Alexanderbad was de gelukkige ontvanger van 5000 gulden. „Vroeger gaven we ook wel geld aan goede doelen", zegt bestuurslid Manon de Greef. „Maar dat ging om bedragen van drie- of vierhonderd gulden per jaar. Dat is natuurlijk leuk, maar als donatie aan een plaat selijke stichting of vereniging zet dat geen zoden aan de dijk. Daarom ging dat geld meestal naar Greenpeace of Artsen zon der Grenzen. Afgelopen jaar hebben we voor het eerst een behoorlijke winst gemaakt en konden we met de donatie aan het zwembad zichtbaar maken voor het dorp waar we het nu allemaal voor doen." Dat de keuze op het Prins Willem Alexanderbad viel, was volgens De Greef toeval. „We volgden samen met een aantal vrijwilligers van het zwembad een EHBO-cursus. Daar hoor den we van de zorgen van het bad. Na overleg besloten we 2500 te geven. Pas later, toen ik nog beter naar onze financiën keek, hebben we dat verhoogd tot vijfduizend. Ze waren ver rast en blij. Onze financiële po sitie is na jaren weer gezond en daarom denk ik dat we er een jaarlijkse gebeurtenis van kun nen maken. Maar we hebben nog niemand op het oog voor komend jaar." De geldzorgen zijn overigens pas sinds kort- verdwenen. Acti viteitenleider Perry Cras: „1997 was voor ons een keerpunt. Twee jaar eerder hadden we al een betaalde kracht in dienst genomen omdat het voor ons moeilijker werd om vrijwilligers te vinden, vooral voor 's avonds. De financiële lasten na men alsmaar toe en vormden een zware druk. De zalen die we hadden konden de stichtin gen en verenigingen van Rijn woude gratis gebruiken. Op die manier voldeden we ook aan onze doelstelling. Maar in 1997 moesten we een knoop door hakken, we hadden grote moei te het hoofd boven water te houden. We verkochten het pand en huurden het café weer terug. Zo verminderden onze lasten en kregen we veel meer financiële ruimte om te doen waar we voor zijn opgericht in 1981. We hebben toen ook een tweede betaalde kracht aange nomen." In de afgelopen twee jaar is er veel veranderd bij De Hoek. De Greef: „We hebben lange tijd een slechte naam gehad in het dorp. Die tijden liggen nu ge lukkig achter ons. We krijgen meer klanten, maar ook meer verschillende klanten. Vroeger hadden we nog duidelijk een streekfunctie en kwamen ze uit Alphen en Leiden naar Koude kerk. Nu is het toch veel dorps- er. Zelf zijn we ook veranderd: we zijn professioneler gewor den. Dat komt door de inzet van vaste krachten, maar ook omdat we vrijwilligers erop wij zen dat achter de bar staan ook zijn minder leuke kanten heeft én dat er ook verantwoordelijk heid aan vastzit." Cras beaamt dit. „De neuzen staan nu alle maal dezelfde richting op. Ie dereen kent zijn taak en wat er van hem of haar verwacht wordt." Vrijwilligers zijn nog altijd schaars. De Hoek heeft er 32. Velen werken ook achter de schermen: zij doen de boek houding, bedenken activiteiten, ruimen op of houden zich bezig met koken. De Greef: „Er is een groot verloop onder de vrijwilli gers. De maatschappij is veran derd. In de jaren tachtig waren mensen meer uithuizig. Het af gelopen decennium zie je dat men gesettelder is en liever thuis blijft." Cras: „Het ideële is weg. Het gaat om geld tegen woordig." Volgens Cras heeft De Hoek nu dok meer geld over voor ac tiviteiten. „Het gekke is dat de goedkoopste activiteiten, zoals een beach part)', het meeste opbrengen. Met dat geld kun nen we dan weer dingen orga niseren als een African dance" party, waar minder mensen op afkomen. En ook al leveren du re activiteiten niet direct winst op, het zorgt toch voor bekend heid." De verbeterde sfeer zorgt bovendien voor meer publiek, vooral jongeren weten De Hoek vaker te vinden. Cras: „Mensen stappen makkelijker binnen. De drempel is tegenwoordig veel lager." !f e Stichting vindg subsidie voor internetprojei S Alkemade kaï b alkemade marun kramp De Stichting Vrije Jeugi creatie (VJR) is teleurge over de hoogte van de s g die voor een internetpi u voor jongeren in Alken r Bestuurslid W. van Leei i vreest dat de stichting t de 864 gulden waarvcx z commissie welzijn - me e zondering van de Pvi r pleitte, in de financiële blemen komt. De VJR om het dubbele gevraag I Van Leeuwen verzod commissieleden gistere - dens de vergadering ti11 geefs om meer subsidi-1 schikbaar te stellen. De J legepartijen CDA en menen dat de stichting! j geld bij sponsors moei ken. Volgens VJR is i moeilijk. Alleen bij de R i bank hadden ze succes. hebben ze een computi t een printer van gekre ia Andere mogelijke spoi :l bleken al veel geld aan a u re activiteiten en stichtii te schenken. Samenwerken Al eerder kwam het sub: verzoek aan bod in de I missie welzijn. Vorige m namen de leden geen sluit. Een meerderheid 1 namelijk dat VJR eerst m onderzoeken of zij niet samenwerken met bit theek De Bloemlezer, wa computers met een intei8 aansluiting staan. 1 Van Leeuwen heeft na Ij- gesprek met de bieb we hoop op een goede san werking. De stichting wi 1 internetcursus op zon 1 geven, meldde Van Le 1 wen. De Bloemlezer is op11 dag dicht en zou dan sp1 aal voor de cursus van 1 een vrijwilliger moeten fl' zetten. Ook wil VJR de curr' graag in de 'eigen' zaal in 1 keburcht houden, om j daar meer kinderen in k nen. Voor de WD en het C 1 was dit geen reden om m subsidie te geven. Zij dr gen er bij VJR op aan nogmaals met de biblioth te overleggen. De PvdA den willen het verzoek' dé VJR wel inwilligen. In verordening staat namf dat verenigingen recht hi ben op veertig procent si sidie op de activiteiten. Volgens de berekening' de PvdA is dat 1700 guldi Het college komt echter de helft uit door de afsch vingskosten van de appa tuur niet mee te rekenen. Eigenaar sclmt schade op enkele tonnen Een grote uitslaande brand heeft gistermid dag een deel van een garagebedrijf aan de Langeraarseweg in Langeraar in de as ge legd. Twee werknemers, die het vuur pro beerden te blussen, raakten lichtgewond. De één liep lichte brandwonden op aan de armen. De ander kreeg bluspoeder in zijn ogen. Zij zijn met de ambulance naar een huisarts gebracht. Drooginstallatie Personeelsleden ontdekten de brand om streeks half één in de drooginstallatie van de verfspuitruimte. Door de aanwezigheid van zeer brandbare verdunningsmiddelen greep het vuur snel om zich heen. De brandweer kreeg bij het blussen assistentie van Liemeer, Aarlanderveen en een ladder wagen van Alphen aan den Rijn. Bovendien waren de officier van dienst en de hoofdof ficier van dienst ter plekke. Hun hulp werd ingeroepen vanwege een eventueel vrijkomen van schadelijke stof fen. Volgens hoofdofficier van dienst J. Mo lenaar was er geen sprake geweest van con centraties stoffen die gevaar opleveren voor de bevolking. Dat zou wel het geval zijn ge weest als het vuur was overgeslagen naar de naastgelegen opslag met gevaarlijke stoffen en de verfopslag. De brand middenin de dorpskern trok veel bekijks van de plaatselijke bevolking. Om de brandweer de ruimte te geven, werd de Langeraarseweg enige tijd afgezet voor al het autoverkeer. De brandweer had het vuur omstreeks kwart over een onder con trole. De oorzaak is onbekend, maar de brandweer sluit brandstichting uit. Eigenaar E. van Egmond die in 1992 het autoschadeherstelbedrijf van J. Voortman overnam, hoopte gistermiddag dat hij het werk weer snel kan oppakken. Onmogelijk Omdat een deel van de stroomvoorziening is verbrand, kon hij ook elders in het be drijfspand niet doorgaan met de reparatie van auto's. Overheveling van het werk naar zijn andere garage op industrieterrein Het Bovenland is onmogelijk, aldus Van Eg- mond. „Daar staat het al helemaal vol." De eigenaar schat de schade op enkele tonnen. Brandstichting gemeentehuis van Ter Aar opgelost ter aar Met de aanhouding van zes minderjarige verdachten is de brand in het gemeente huis van Ter Aar opgelost. Vijf van hen moeten naar de kinderrechter voor hun aan deel in de brand op 20 de cember 1998, die volgens de politie een schade van 12.000 gulden veroorzaakte. De brand in de publiekshal ontstond doordat illegaal vuurwerk in het gemeente huis aan de Aardamseweg terechtkwam. Daarbij sneu velde ook een ruit en vatte een stapel kranten vlam. De hoofdverdachte moet zich voor de kinderrechter verantwoorden voor de leve ring van illegaal vuurwerk uit Het raadhuis aan de Aardamseweg. België. Hij legde tegenover de politie een bekentenis af. Een andere verdachte deed dit niet en hoeft vermoede lijk niet voor te komen. De vier andere verdachten, die net als de andere twee uit Ter Aar komen, legden ge ARCHIEFFOTO MARK b deeltelijke bekentenissen s voor hun betrokkenheid b de brandstichting in het g meentehuis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16