•eï)rukkerij- nuseum is truikelblok Leiden ederland liet Nieuw Amsterdam verslonzen Een grote mond, maar een klein hartje Leiden Regio GERECHT 5DAG 15 JUNI 1999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Ibouwing Koppenhinksteeg vertraagd eventuele vestiging van een drukkerijmuseum aan de jglandsekerkgracht houdt de verbouwing van het he- ;omplex, waartoe ook het informatiecentrum De In- ihoek aan de Koppenhinksteeg behoort, tegen. De xaging beloopt nu ongeveer een half jaar. N» ROBBERT MINKHORST dat nodig is om een leum in de voormalige chandel Manifest in te rich- moet van de dienst cultuur :ducatie van de gemeente len komen en dat is juist het ileem, laat wethouder ird van Rij (ruimtelijke orde- en volkshuisvesting) we- Het geld is er nu niet en de ist krijgt de gelegenheid dat bij elkaar te sprokkelen. iar cultuur en educatie it er nog niet echt warm denkt Van Rij. lat de plannen nu stilliggen ook met de persoonlijke keur van Van Rij zelf te ma- „Mijn moeilijke positie is ik zelf heel graag daar een ';erijmuseum wil. Met wet- ider Alexander Pechtold van _jur heb ik afgesproken dat l Jniet eerder op vakantie gaan iel datf. ^at 'cnooP 's doorge- ipperdf nkomsf nensen| e nooi vragenj arte df Saillant detail is dat het pand geen eigendom is van de ge meente, maar van de woning bouwvereniging Leiden (WBL). Dat geldt voor meer huizen in het blok. De rest is wel in han den van de gemeente. Van Rij verwacht overigens geen enkel probleem met de verwerving. De onderhandelingen over de verkoopprijs zijn alleen nog wel in een pril stadium. Het oude Manifest wordt overigens al een half jaar ge kraakt door Eurodusnie. Die ac tiegroep heeft er de antroposo fische Weggeefwinkel gevestigd, een kringloopwinkel waar klan ten spullen kunnen ruilen. Ge meente en politie traden begin januari niet op toen Eurodus- nie-mensen met een sleutel het pand betraden. Inmiddels zoekt de WBL naar mogelijkheden om de krakers huur te laten be talen. In de ogen van de wo ningcorporatie is dat 'heel re delijk'. 'Burgemeester, laat u wel eens een windje?' LEIDEN TESSA BÖCK Peinzend staat de burgemees ter met zijn armen over elkaar in de gymzaal van buurthuis Vogelvlucht. Achter hem tilt de docente acrobatiek behen dig een klein meisje, dat haar arm in het gips heeft, op de nek van Postma. De kinderen van de naschoolse activiteiten van de Teldersschool tonen trots hun gevaarlijke kunsten. Ze maken een menselijke pi ramide en Postma doet mee, gelukkig voor hem duurt de gymnastische inspanning niet lang. ,,Moet hij nou al weer weg?", vraagt een acrobaatje met een lange blonde paar denstaart teleurgesteld. Maar Postma moet door, de kinderen van de kinderkrant wachten al gespannen achter hun computer. Ze mogen de burgemeester interviewen. Aan een grote vierkante tafel wordt Postma omringd door twaalf jonge journalisten. „Wie is er zenuwachtiger, u of wij?", vragen de meisjes in koor. „Ik", antwoordt Postma zonder dat hij daarover hoeft na te denken. Zijn onzeker heid blijkt gegrond wanneer de kleine redacteuren hem het vuur aan de schenen leg gen: „Burgemeester, laat u wel eens een windje?" Postma weet zijn gezicht in de plooi te houden terwijl de kinderen hem indringende vragen stellen. „Hoeveel geld verdient u nou eigenlijk?", wil een journalist in spe weten. De burgemeester weet zoals een ware politicus betaamt de lastige vraag handig te omzei len. „Genoeg". Burgemeester Jan Postma tij dens de acroba- tiekles in Vogel vlucht. FOTO HENK BOUWMAN alleei isten",| :idse historicus Jaap Jacobs promoveert op onderzoek naar Hollandse kolonie ONNO HAVERMANS is Stuyvesant zou zich om- ien in zijn graf. De flitsende die de reclamejongens het sigarettenmerk oproe- lijkt geen spat op die van autoritaire directeur-gene- van de West-Indische ipagnie (WIC). „Hij was be- jald geen swinger, maar een laffe calvinist", stelt de Leidse ktoricus Jaap Jacobs. Stuyve- int moest in 1664 toezien hoe S Engelsen zich meester lakten van de door hem be- iijkenHurde kolonie Nieuw-Neder- regelffld. Waarmee het onvermijde- ussenke einde kwam aan een stukje onderllland in Amerika, or te flJieuw-Nederland moest pre- ïse m«s datgene worden wat de [eThejam al zegt. Meer Nederland In nieuw, concludeert Jacobs doyaefeijn kloeke studie Een zegen- ;tenli(K gewest, Nieuw-Nederland in iek del zeventiende eeuw, waarop hij ristenlrige week aan de Leidse uni- emeeirsiteit promoveerde. De han- llspost aan de Amerikaanse heid i stkust ontwikkelde zich vanaf 25 tot een Hollandse vesti ngskolonie, met de gerefer eerde kerk als grote gangma- ,Tot in 1760 werd er Ne- 'rlands gepreekt in New rk." Zolang hielden de Nederlan- irs de nieuwe wereld echter ït in hun greep. Nieuw Am- irdam werd al in 1674 New irk. Een paar duizend kolo sten konden het niet bolwer- n tegen een overmacht aan ïgelsen. Slechts namen herin nen nu aan de Nederlandse 'dode, zoals die van de dege- ke Hollandse bestuurder Pie- of Petrus Stuyvesant. „Dat 5 921 ze van zijn voornaam Peter hebben gemaakt, is een voor beeld van Amerikanisering", meent Jacobs. En dat is jammer, want uit de archieven rijst juist het beeld op van een opmerkelijk stukje Hol land overzee. „In .de Ameri kaanse geschiedschrijving wordt altijd de indruk gewekt dat de Amerikaanse geest ont staat bij overschrijding van de frontier, de grens. Daarom is het verbazend om te zien hoe ze hebben geprobeerd om alles in de kolonie Nederlands te doen. Het heette niet voor niks Nieuw-Amsterdam, het wós ook een nieuw Amsterdam. Niet dat er geen verschillen bestonden. De koloniale econo mie draaide voornamelijk op de handel in bevervellen en de ko lonisten kwamen in contact met indianen van wie ze som mige landbouwmethoden over namen, zoals het telen van pompoenen. „En ze gebruikten schelpen, sewant in de taal van de indianen, als betaalmiddel, want zilver was er niet. Dat is natuurlijk een vreemd element, maar de manier waarop de ko lonisten er mee omgaan, is weer heel Nederlands. Ze reke nen ook in guldens." Stuyvesant en zijn voorgan gers probeerden Nieuw-Neder land naar calvinistische maat staven te vormen en dat is een van de redenen waarom de ko lonie niet echt trekt. De Repu bliek der Nederlanden maakte een bloeiperiode door en het bestuur in Holland was juist vrij tolerant tegenover andersden kenden. Zo'n beetje de helft van de kolonisten kwam dan ook uit Duitsland. Pas na 1650, als het slechter gaat met Neder land, neemt de emigratie toe. De WIC had trouwens zelf meer oog voor Brazilië, dat pro fiteerde van de meevaller van Piet Heyn. De hele zilvervloot, buitgemaakt op de Spanjaar den, ging aan Nieuw-Neder land voorbij. Een duidelijk ver schil met de Engelsen, die on der druk van de nieuwe koning in Londen proberen heel Noord-Amerika in te nemen, vooral om de smokkel van ta bak via de Hollandse kolonie tegen te gaan. En tegen vijftig duizend Engelsen zijn de ze ven- achtduizend Nederlan ders uiteindelijk niet opgewas sen. Jacobs speurde de afgelopen vier jaar archieven af in Amster dam, New York en Albany. Hij vond er vaak beduimelde docu menten, waar eeuwenlang nie mand naar had omgekeken. Zijn reconstructie leverde hem de Hendricks Award op, de jaarlijkse prijs voor de beste studie van de Nederlandse ko loniale geschiedenis in Noord- Amerika. „Voor het eerst krijgt een Nederlandstalig manu script die prijs. Daardoor kan het boek nu ook in het Engels worden vertaald. Ik heb over wogen om in het Engels te schrijven, maar het blijft Neder landse geschiedenis en ik vind dat een historicus voor zijn pu bliek moet schrijven." Eigenlijk weten we hier in Nederland bar weinig van 'on ze' tijd in de west. „Sommige mensen weten nog net dat Manhattan in 1626 van de in dianen is gekocht voor 24 gul den. Maar dat is dan weer niet juist. Voor Manhattan werd zestig gulden betaald. Toen het document waarin dat staat in de negentiende eeuw werd ver taald is dat bedrag volgens de toen geldende wisselkoersen omgerekend in 24 dollar. Zo is het misverstand geboren." Het tekent de nonchalance waarmee in Nederland al die tijd is omgesprongen met de Amerikaanse kolonie. In de ge schiedschrijving bestaat weinig aandacht voor de West-Indi sche Compagnie (WIC). „Toen ik aan het studeren was, koos iedereen voor de Verenigde Oostindische Compagnie. Die had met zijn specerijenhandel en de contacten met redelijk georganiseerde samenlevingen in Azië ook meer succes. Uit een soort recalcitrantie heb ik voor de WIC gekozen", bekent Jacobs. Nu zijn promotieonder zoek is afgerond, werkt de Leid se historicus als freelancer, vooral voor Amerikanen. „Maar ik denk over een biografie van Stuyvesant. Dat ligt wel in de lijn van dit boek." Een zegenrijk gewest is uitge geven door Prometheus/Bert Bakker in de reeks Cultuurge schiedenis van de Republiek in de 17de eeuw. Prijs ƒ75,00. W1JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbiaden kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOSHUIZEN Bij bejaardencentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan 1, is donderdag van 18.00 tot 21.00 uur open avond van de schooltuinen. MEERBURG Om een indruk te krijgen van de cursussen die in sep tember in buurthuis Matilo beginnen is het mogelijk deze maand alvast een paar lessen te volgen. Informatie bij Annemarie Neij- man van het buurthuis aan de Zaanstraat 126. (5412515). MERENWIJK Voor de open Eettafel voor 55+ die op dinsdag en donderdag in Dienstencentrum Merenwijk door de Stichting Dienstverlening Leiden wordt verzorgd, is dringend behoefte aan enkele vrijwilligers, die - met eigen auto - de maaltijden op don derdag ophalen. Aanmelding bij Wil N. den Heeten-van Leeuwen, telefoon 5214808. NOORDVEST In het kader van de landelijke campagne 'Goede voeding, wat let je' geeft een diëtist vrijdag tussen 13.00 en 17.00 uur roerbakdemonstraties in de vestiging van Digros aan de Lan- gegracht. Voor dit jaar, het derde jaar van de campagne, is een se rie van drie eettesten ontwikkeld, waarmee mensen hun eigen voe dingsgedrag kunnen testen. MORS In buurthuis Morschwijck kunnen voor dat de vakantie be gint nog enkele callaneticslessen worden gevolgd. De lessen wor den gegeven op maandag 21 en 28 juni van 19.00 tot 20.00 uur in het buurthuis aan de Topaaslaan 19. STEVENSHOF Speeltuinvereniging Stevenshof is op zoek naar vrij willigers. Alles wat er in en om de speeltuin gebeurt - onderhoud, bingo, knutselclub - wordt gedaan door vrijwilligers. Voor meer in formatie kan contact worden opgenomen met Bram du Prie, tele foon 5313346. Rechtswinkel helpt ook consumenten LEIDEN De Leidse Rechtswinkel in de Ketelboetersteeg heeft nu ook een afdeling consumenten recht. Hier kan men terecht voor vragen over onder andere koop en verkoop van produc ten, openbaar vervoer, reclame, reisovereenkomsten, algemene voorwaarden, betalingsverkeer en colportage. Wie een gezins inkomen heeft dat onder de ziekenfondsgrens ligt, kan gra tis terecht bij de rechtswinkel. Hulp bij hypotheken, schulden en patiëntenrecht wordt niet geleverd. zien me als een soort Ar- old Schwarzenegger", riep de -jarige Leidenaar veront- aardigd uit, „maar dat ben ik ng vent elemaal niet!" De toch wel \f\.t reedgeschouderde man - in- Ausief tatoeages - moest giste- ïn verschijnen voor de politie- 'ïïhn" ;c^ter 'n het Leidse kantonge- *cht en dat zat hem niet lek- er. Zijn ex-vriendin had hem ssetïï angeklaagd wegens mishande- •n. slee ng. Daarbij zou de Leidenaar "'nel "es wat 'os en vast in he Leid eu^en in haar richting geslin- ischikbjwd hebben, inclusief honden- ak en kruidenrekje. i de zittingszaal zat zijn nieu- houde 'e. vhendin met wie hij alweer nige tijd samenwoonde in ge- pannen afwachting. Toen de echter naar haar relatie met de erdachte informeerde, zei ze: 'lij is erg lief en heeft me nog looit geslagen. Hij heeft wel ;en grote mond, maar ook een Jein hartje." )e onenigheid met zijn ex, des- erd fcjds zijn vriendin, begon op 3 pktober 1997. „Een feestdag", pprak de verdachte. „Dat be- poelt u zeker cynisch, want zo'n peest was het niet bij u thuis", fepliceerde de rechter. „Laat Pie even uitpraten, ja", reageer de de Leidenaar geprikkeld. De relatie met zijn vriendin, die niet makkelijk was geweest, liep op zijn laatste benen, vertelde hij aan de rechter. „Ze kon mij niet loslaten." Hij was op 3 ok tober thuisgekomen met ca deautjes van de kermis. „Ka neelstokken, snoep en pluche speelgoed, je kent dat wel." Diezelfde middag was hij in woede uitgebarsten toen bleek dat zijn vriendin haar jongste zoon niet in de feestvreugde wilde laten delen. „Ze had problemen met haar middelste zoon die zo'n beetje op het slechte pad was, maar ze reageerde dat af op haar jong ste. Hij kreeg vaak straf en zat dan op zijn kamer. Die jongen werd zó vreselijk benadeeld dat ik kwaad ben geworden. We stonden in de keuken en ik heb haar toen een duwtje gegeven." „Vervolgens viel ze met haar rug tegen de kast", vulde de rechter aan, „en hebt u haar met haar hoofd tegen de grond gedrukt, is het niet? En toen be gon u keukenapparatuur in haar richting te gooien: koffie apparaat, keukenrekje, kruiden, bloemen en planten, opzet- plakje, de keukenrol....zelfs de waterbak van de hond moest eraan geloven." De vrouw had tegen de politie verklaard dat haar partner haar keel had dichtgeknepen en haar een kopstoot had gegeven. „Daarbij brak haar voortand af constateerde de officier van justitie, waarop de verdachte in een bulderlach uitbarstte. „Ze heeft geeneens tanden!" De rechter: „We bedoelen de voor tand van haar kunstgebit." De Leidenaar: „Die voortand van haar brak steeds af. Al bij het begin van onze relatie heb ik la dingen Kukident en andere plaktroep voor haar gekocht om die tanden mee vast te lij men." Zijn vriendin was drugsgebruik ster, vertelde de verdachte. „Ze gebruikte speed, sliep slecht en had daarom donkere kringen onder haar ogen." De officier dacht dat dat blauwe plekken waren als gevolg van de scher mutseling in de keuken en con fronteerde hem ook met strie men in haar hals, maar de Lei denaar ontkende dat in alle toonaarden. Hij kreeg bijval van de rechter die verwees naar het dokters- rapport waarin dat alles niet was opgenonjen. „U hebt dan wel geen advocaat maar ik regel dat wel even voor u", zei ze, korte metten makend met het spervuur van vragen van de of ficier. „Dank u", sprak de Lei denaar beleefd.De Leidenaar had inmiddels geen contact meer met zijn ex. Haar jongste zoon woonde, tot beider tevre denheid, al enige tijd bij hem en zijn nieuwe vriendin in huis. De officier achtte de mishande ling niet bewezen maar stelde wel vast dat de Leidenaar haar had geduwd en met keukenma chines had gesmeten. „Die uit barsting is buiten alle propor ties: die keukenmachines kun je ook als wapen beschouwen. De politie heeft een enorme chaos in de keuken aangetroffen: het leek wel een kleine oorlog. Ik eis daarom zes weken gevange nisstraf waarvan twee voor waardelijk." De rechter oordeelde heel wat milder. „U hebt geen straf blad". „Inderdaad, ik ben als een pasgeboren kind", kwam de verdachte er weer tussen door. „Maar dat gooi- en smijt werk en duw- en trekwerk had natuurlijk niet mogen gebeu ren. U had met uw kaneelstok jes en lollies gewoon de deur uit moeten lopen. Maar ook omdat het al zo lang geleden is, leg ik u vier weken gevangenis straf geheel voorwaardelijk op, met een proeftijd van twee jaar. U moet wel 500 gulden boete betalen. De verdachte was dolblij. „Hoger beroep? Nee, ik doe niet moeilijk." CAROLINE VAN OVER8EEKE t de Leidsch Dagblad AIlCHIIiYIiJV ANNO 1899 Donderdag 15 Juni KATWIJK - Het steenen gebouw, dat in het talud van den weg naar het Paviljoen te Katwijk-aan-Zee wordt gebouwd, is voor velen der bezoekers een raadsel, sommigen meenen er een ijskelder in te zien, anderen denken aan een ....biergrot, waar men gedurende de zomermaanden een heerlijk koel glas bier zal kunnen bekomen; de een zoowel als de an der is de plank echter geheel mis, waar het gebouw dienst zal doen als wachtlokaal voor de reederij. Door deze bouw is komen te vervallen het onoog lijke schuurtje, dat aan de Strandreep voor het Pen sion Van Tellingen den geheelen zeeboulevard be paald ontsierde. De reeders zoowel als het gemeentebestuur, die in deze samenwerkten, hebben door dezen bouw zeer velen ongetwijfeld aan zich verplicht. ANNO 1974 OEGSTGEEST - In een "volgepakt" Patronaatsgebouw traden gisteravond kinderen van de openbare la gere school "De Springplank" voor het voetlicht. De lagere klassen zorgden voor een beetje zigeunersfeer op tekst van de eigen "jufs". De hogere klassen stoeiden met "Het koffertje van meneer Van Dalen". FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 15 juni LEIDERDORP - Een hoge ambtenaar van Binnen landse Zaken heeft gisteren de - verzegelde - stern- machine gecontroleerd die drie stemmen te weinig had aangetikt voor DS'70 waardoor Jo Nievaart, na 21 jaar uit de Raad "gestoten" zou zijn. Deze amb tenaar heeft de voor DS'70 verheugende ontdekking gedaan dat de stemmachine inderdaad gehaperd heeft. Zodat naar alle waarschijnlijkheid aangeno men mag worden dat DS'70 toch met een zetel in de Leiderdorpse raad terugkeert. ZOETERWOUDE - De actiegroep „Stop Gifgevaar", begin maart ontstaan naar aanleiding van de vesti ging van een chemicaliën distributiecentrum op het industrieterrein de "Grote Polder" op nog geen tweehonderd meter van de kleuterschool en de nieuw te bouwen lagere school, heeft deze week op nieuw haar stem aan B. en W. laten horen. De groep die middels een hoorzitting al een Calamiteits-plan- ning naar de vestiging van Vos-chemie heeft bewerk stelligd, dringt in een uitgebreid schrijven aan de vergunning krachtens de Hinderwet niet te verlenen. De actiegroep haalt in haar brief onder meer de ramp aan die kort geleden in Engeland plaatsvond in de chemische fabriek waar caprolactan werd ver vaardigd. "Dit bedrijf", aldus de groep Stop Gifge vaar, "is een van de veiligste fabrieken ter wereld ge noemd. Juist met deze ramp, in dit bedrijf, is weer eens aangetoond hoe groot het gevaar wel is van chemische bedrijven dicht bij woonkernen". Ook heeft het comité enkele stoffen uit het leveringspro gramma van de handelsmaatschappij Vos en Co de revue laten passeren. De conclusie, beter gezegd het hieruit voortvloeiende advies aan B. en W.: „Het lijkt ons gezien het grote aantal brandbare en giftige stoffen dat deze firma zou gaan leveren, in hoge ma te onverantwoordelijk een dergelijk bedrijf toestem ming tot vestiging en toestemming tot bedrijfsuitoe fening te geven in de onmiddellijke nabijheid van een kleuterschool en van de woonwijk Hoge Rijn dijk". Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen Overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15