C Zenuwpijn door beklemde pols Microscoop kijkt dwars door de huid Gezondheid Ziekenhuisbezoek m Onderzoek MAANDAG 14 JUNI 'AAN REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA' Vanmiddag heb ik geen spreek uur, maar ik ben van plan om patiënten te bezoeken die in het ziekenhuis zijn opgenomen. Voor de zekerheid informeert mijn assistente eerst of ze er nog liggen. De post met het overzicht van opgenomen pati ënten is weliswaar net binnen, maar dat klopt zelden. Deze keer is het wel juist. Van mijn parkeerplek op de vijfde etage is het ruim een kwartier naar de tiende verdie ping van het ziekenhuis, waar meneer van As ligt. Maar de verpleegkundige bij de balie kijkt verbaasd. Meneer Van As ligt niet op deze afdeling, ze zal even in de computer kijken, en jawel, hij ligt aan de overkant. Daar aangekomen meldt de be treffende verpleegkundige, dat de patiënt die ochtend om tien uur is vertrokken. Helaas had de afdeling door tijdgebrek geen kans gezien dit te verwer ken in de computer. Voor niets gekomen dus. lammer van de tijd, alles bij elkaar ben ik nu ruim een half uur kwijt, afge zien van de reistijd naar het zie kenhuis. Tijd vinden voor zieke patiën ten die wat langer in het zieken huis liggen, is een kunst. Toch geef ik er hoge prioriteit aan. Het geeft een aanknopingspunt voor de vervolgsituatie thuis. Maar het ziekenhuis maakt het me tegenwoordig wel moeilijk. Terwijl de elektronische snel weg in bijna elk huis een plekje heeft verworven, worden de huisartsen nog steeds per post geïnformeerd. Dit werkt in het nadeel van de patiënt, die niet begrijpt waarom zijn huisarts niets laat horen. Inmiddels heeft de lift me naar beneden gebracht. In de hal tref ik een patiënte aan die gisteren aan haar oog is geopereerd. Een staaroperatie. Tegenwoordig is dat een dagopname. Met een afgeplakt oog zit ze op de taxi te wachten. Verrast kijkt ze op. ,.Dat is nou ook toevallig, wat fijn dat ik je even zie. Het is ge weldig meegevallen. Met een dag of wat kan ik al zonder oog- verband. De lokale verdoving in het oog, met een paar prikken, viel me reuze mee. Mijn buur vrouw had me al verteld dat ik niet bang hoefde te zijn. Ze heeft niets te veel gezegd." Ik ga door naar het andere, klei nere ziekenhuis, waar nog twee patiënten zijn opgenomen. Bei den zijn er nog. Mevrouw Van Dam heb ik laten opnemen met een luchtweginfectie. Ze is sinds kort in het verzorgings huis, maar ook daar is weinig personeel. Toen ze ziek werd, was het niet verantwoord haar daar te laten, 's Nachts had ze zuurstof nodig en moest ze steeds hoesten. Plat liggen was niet mogelijk. Door haar ziekte kon ze niet alleen naar het toi let. Vroeger, toen ze nog thuis woonde, stond ze er helemaal alleen voor. Twee keer uit bed gevallen in vergelijkbare situa ties. Dat heeft de opname in het verzorgingshuis bespoedigd. Ze zit op de rand van het bed. „Ik kom eens kijken, wanneer u weer naar huis komt", zeg ik ter begroeting. „Hoe gaat het?" Mevrouw Van Dam heeft weer goede hoop. „De zuster kwam net vertellen dat ik aan het eind van de week naar huis mag. Komt u dan volgende week nog even kijken hoe het gaat?" Ik beloof wat te laten horen, en ga naar de andere patiënt. Hij heeft net bezoek van zijn echtgenote. Het leven is moei lijk de laatste tijd. Ook hij heeft een handicap: zijn ogen heb ben het vermogen verloren scherp te zien. Knutselen was vroeger zijn grootste hobby. Nu is hij aangewezen op zijn eigen gedachten. Toenemende doof heid maakt de situatie nog ge compliceerder. Wat valt er dan toch veel weg. „Oud worden is een opgave, dokter", zegt hij. Zijn echtgeno te zegt dat ze blij is dat hij er nog is. „We zijn volgende maand vijf en vijftig jaar sa men", zegt ze. Nu mijn man is opgenomen, mis ik hem 's avonds heel erg. Overdag heb ik nog mijn bezigheden, maar 's avonds valt de stilte. Denkt u dat ik hem weer snel thuis krijg? Na overleg met mijn collega in het ziekenhuis blijkt hij wel weer naar huis te kunnen. Zijn vrouw heeft inmiddels even tijd gehad tot rust te komen. Op haar leeftijd valt de dagelijkse verzorging niet altijd mee. We praten met zijn drieën over de tijd die komen gaat. Hoe hij nieuwe doelen zou kunnen vin den nu een aantal zintuigen hem in de steek laten. Hij moet de kunst leren verstaan thuis het licht weer te zien. MARIEKE VAN SCHIE. huisarts Prijs voor erectiepil Uss BEN APELDOORN Aan de universiteit van Londen is een stereomicroscoop ont wikkeld die met behulp van 'virtual reality' dwars door de huid kan kijken. Men denkt met dit hulpmiddel bepaalde chi rurgische ingrepen sneller, goedkoper, veiliger en minder belastend voor de patiënt te kunnen uitvoeren. Het opmerkelijke van het in strument is dat het, op welk deel van de huid het ook ge richt wordt, meteen laat zien wat voor weefsel en organen zich daaronder bevinden. „Er zijn weliswaar al stereomicro scopen in gebruik, waarmee neuro- en oogchirurgen be paalde minutieuze operaties verrichten", zegt dr. Andy King van de Londense universiteit. „Maar daarbij moet men steeds opkijken naar een ander beeld scherm om daar op de positie- matrix te zien op welke plek men precies zit. Dat is extra vermoeiend, onpraktisch en bovendien niet zonder gevaar, want de kans op fouten wordt er onnodig door vergroot." King is een van de drie leiders van een onderzoeksteam be staande uit stralings- en soft- ware-deskundigen, optisch specialisten, keel-, neus- en oor-(KNO), oog- en neurochi- rurgen. De chirurgen en radio logen in het team zijn verbon den aan Londense ziekenhui zen. „Wij hebben ons al een halfjaar geleden verdiept in de elektro nische mogelijkheid om posi- tiematrixen gelijktijdig met het te behandelen of te opereren object in één beeldveld samen te brengen", aldus King. „Dat bleek vrij gemakkelijk te realise ren. Dus stelden we onszelf de vraag of het niet mogelijk was microchirurgie te vergemakke lijken door meteen maar alles, zo mogelijk zelfs drie-dimen sionaal, in één beeld samen te brengen." Het menselijke lichaam is ge durende de laatste (tientallen) jaren dermate onderzocht en verkend dat de opbouw ervan tot in de finesses bekend is. Aderen, spierweefsel, pezen, ze nuwen, onderdelen van zintui gen, botten, en organen zoals maag-/darmstelsel, milt, lever, blaas, hart, longen en noem maar op nemen vaste plaatsen in. Door al die gegevens in een driedimensionale database nauwkeurig onder te brengen, wordt het mogelijk om voor elk stukje huid dat je met je micro scoop bekijkt de bijbehorende 'onderwereld' op te roepen. Een chirurg, bezig met een ope- Dr. Andy King kijkt door de virtuele stereomicroscoop naar een patiënt onder narcose. ratie, ziet niet alleen datgene dat geopereerd wordt, maar te gelijk waarmee rekening moet worden gehouden: dieper gele gen bloedvaten, spieren of vita le zenuwen en organen. „De constructie van een mens is vanaf de opperhuid tot mid denin bijvoorbeeld de buik- en borstholte heel precies be kend", zegt Andy King. „Via vir tual reality kun je dat zichtbaar maken en dat is nu precies wat we in het door ons ontwikkelde systeem toepassen. Bij elk stuk je huid dat door onze stereomi croscoop bekeken wordt, hoort een 'dieptedoorsnede'." Het is wel zaak te weten waar de microscoop precies zit. Daar komt nog bij dat elke patiënt qua omvang anders in elkaar zit: de één is dun of dik, een an der lang of kort. Ook zijn er mensen met brede schouder gordels of heupen; zoveel lij ven, zoveel vormen. „Daarom is een vast referentiepunt on misbaar", verklaart King. „Dat bewerkstelligen we door aan de bovenste twee snijtanden van elke patiënt een clip te bevesti gen met daaraan een infrarode lichtbron. Dat vormt het refe rentiepunt voor drie camera's die zowel de bewegingen van de patiënt als van de micro scoop registreren en de posities van beiden steeds precies op el kaar afstemmen. We bereiken er nauwkeurigheden mee van een halve millimeter." Tot dusverre zijn zeven patiën ten met behulp van deze mi croscoop geopereerd aan keel, neus, oor of oog. De operatie- tijd werd daardoor gemiddeld met de helft verkort in vergelij king met de conventionele technieken. King verwacht dat de virtuele stereomicroscoop binnen twee jaar in productie genomen kan worden. Dan zul len ook de kosten (de machine die nu in gebruik is kostte vier miljoen Engelse ponden) dras tisch omlaag gaan. Er is met deze techniek nog veel meer mogelijk, denkt Andy King. „Door van elke patiënt een digitaal totaalbeeld te ont werpen met behulp van com putertomografie, liggen niet al leen alle posities nog nauwkeu riger vast, maar worden ook re latief kleine ingrepen mogelijk op plaatsen die nu alleen met grote operaties bereikbaar zijn. Dat is alleen nog een kwestie van tijd. En geld natuurlijk, maar dat verdien je op den duur echt wel terug." De Viagra-pil is onderscheiden met de Galenus Geneesn. lenprijs vanwege het 'innovatieve en betekenisvolle karsl van het middel'. Fabrikant Pfizer ziet de prijs vooral „als kenning van het ernstige lijden dat wordt veroorzaakt dt erectiestóornis", aldus marketing manager Dick Ventev zer. „Viagra heeft vanaf de introductie volop in de belaa: ling gestaan. Maar vaak getuigde die belangstelling niet respect voor de mannen die lijden aan een erectiestoon toekenning van deze prijs is natuurlijk een grote opsteki we dragen de prijs direct op aan alle Nederlandse manna een erectiestoomis die nu en in de toekomst de moedhe om hun klacht te bespreken met hun partner en hun hu Sinds de introductie van Viagra op 1 oktober vorig jaar 2 keer zo veel mannen met erectieklachten naar hun huis stapt. Vezels en tandbederf Aan drinkyoghurts en andere voedingsmiddelen worden paalde vezels toegevoegd voor een gezondere darmflora, stoffen kunnen echter gaatjes in het gebit veroorzaken. I blijkt uit het proefschrift van Ralf Hartemink, gepromove aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. Dat risico ge elk geval voor fructo-oligosacchariden, een stof die ooki sel voor diabetici voorkomt. Een deel van deze stoffen h consumptie van yoghurtdrankjes of ander verrijkt voedsi ter in de mondholte. De mondbacteriën zijn in staat det om te zetten in zuren die tandbederf kunnen veroorzaka zijn landen waar deze onverteerbare vezels standaard aa ze voedingsmiddelen worden toegevoegd. De vermeend mulerende werking op de bacteriën die in de darm leven (darmflora) is echter nooit bewezen. Ook de mogelijk nai effecten op het lichaam zijn nog grotendeels onbekend movendus wijst er overigens op dat het schadelijk effects onderzochte oligosacchariden voor het tandglazuur in li; valt bij de uitwerking van gewone kristalsuiker en stroop toegevoegde suikers in de drinkyoghurts veroorzaken nu riës dan de vezels", weet de onderzoeker. Roken en afkicken iiiidtk eerdei HSC'2 teurtit De periode direct na het stoppen met roken is niet het mo ste, zoals altijd wordt gedacht. De ontwenningsverschijns op den lange duur zijn juist voor de meeste mensen ondii lijk. „Je denkt afgerekend te hebben met de vijand, en dan hij alsnog onverwacht toe als in een slechte horrorfilm" Timothy Baker, psycholoog aan de universiteit van Wiscoi in Madison. Hij volgde twee maanden lang achthonderd u sen die wilden ophouden met roken via nicotinepleisters, vertoonden afkicksymptomen als irritatie, depressie, corn tieproblemen, slaapstoornissen en overmatige trek. Baker derscheidde echter drie groepen met elk hun eigen reactie troon. Bij de eerste groep verliep het afkickprogramma als speld, met sterke ontwenningsverschijnselen in het begin later minder werden. Leden van de tweede groep konden zestig dagen de afkicksymptomen steeds minder de baas.' derde groep had al na twee weken minder moeite met stop maar constateerde geen verlichting in de afkickverscliijna Liefst zeventig procent vertoonde de atypische afkickpatro; van groep twee en drie. foto erwin johann «0 Onderzoek naar beste behandeling carpale-tunnel-syndroom Het begon plotseling, midden in de nacht. Trees Schild (53) werd wakker met kramp in haar rechterarm. De pijn was on draaglijk. Ze kon er niet meer Patiënten die willen mee doen aan het onderzoek mo gen niet eerder aan de klach ten zijn behandeld met een spalk of via een operatie. Ook mensen met diabetes, reuma of schildklierklachten zijn uitgesloten van deelna me. Men wordt via de huis arts doorverwezen naar een van de deelnemende zieken huizen. Hier wordt door middel van loting bepaald welke behandeling (spalk of operatie) de arts geeft. In het eerste jaar na de behande ling komen de patiënten nog viermaal terug voor het on derzoek. Dan wordt bekeken hoe het met de klachten gaat. Alle informatie over het onderzoek is verkrijgbaar bij Annette Gerritsen, telefoon 020-444.80.88. van slapen. Haar man Leo schrok zich rot. „Je vrouw huilt van de pijn en je kunt niks doen." Dat was in februari 1998. De huisarts dacht eerst dat de pijn uit de nek kwam. Slijtage, zei hij. Maar uit foto's bleek dat daar alles in orde was. Intussen werd de gevoelloosheid in de rechterhand steeds groter. Ook de pijn nam toe, vooral 's nachts en dan met name duim, wijsvinger en middelvinger. Trees kon geen flessen meer open maken, niet meer koken, snijden. Het ergste van alles was echter dat ze ook niet meer kon tillen. Uiteindelijk moesten Trees en Leo de thuiszorg in schakelen voor de verzorging van hun gehandicapte zoon. Fysiotherapie hielp niet. Trees leefde op pijnstillers. „Ik kon mijn werk als kraam verzorgen de ook niet meer doen, omdat ik als de dood was dat ik een baby uit mijn handen zou laten vallen." Ze belandde bij de neuroloog, die na enkele testen constateerde dat Trees leed aan het carpale-tunnel-syndroom (ets), een neefje van rsi. In Nederland heeft zo'n tien procent van de vrouwen en één procent van de mannen last (of last gehad) van deze aandoe ning. De ziekte komt het meest voor bij vrouwen tussen hun veertigste en zestigste levens jaar. Bij tweederde wordt het syndroom niet als zodanig her kend. Oorzaak is een beklem ming in de pols, waardoor de handworteltunnel (carpale tun nel) te klein wordt voor de daarin verlopende structuren. Deze tunnel bevat, naast een groot aantal buigpezen van de vingers, ook de nervus media- nus, een zenuw die verant woordelijk is voor het functio neren van een aantal kleine handspieren en voor de ge- voelszin (tast, warmte, kou en pijn). Vooral deze zenuw heeft door dit ruimtegebrek te lijden, waardoor 's nachts pijn ont staat en tintelingen in duim en vingers. Over de behandeling bestaat verschil van mening. Daarom is het Instituut voor Extramuraal Geneeskundig Onderzoek van de Amsterdamse Vrije Universi teit onlangs begonnen met een onderzoek naar twee behan- delstrategieën: het dragen van een spalk of een poliklinische operatie. Diverse ziekenhuizen in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht doen aan het onder zoek mee. Waarom het ets zo plotseling opkomt is niet bekend. Hor moonwisselingen tijdens de zwangerschap, overgang of dia betes kunnen er mee te maken hebben. „Er is tot op heden geen wetenschappelijke onder bouwing voor een juiste behan deling. Als je de literatuur be studeert, zie je dat veertig pro cent van de artsen voor een operatie kiest en veertig pro cent meent met conservatieve maatregelen de aandoening te kunnen verhelpen", zegt drs. Annette Gerritsen, epidemio loog en coördinator van het on derzoek. „Naast het dragen van een spalk is dat bijvoorbeeld het in jecteren met corticosteroïde. Dit kan echter gevaarlijke ge volgen hebben als het niet goed gebeurt. Vitamine B6 wordt ook wel voorschreven, maar dit blijkt niet meer dan een place bo-effect te gegeven. Een be handeling met ultrageluid werkt alleen op korte termijn." Toen fysiotherapie niet hielp kreeg Trees een spalk om de arm te fixeren en rust te geven. Dat bracht in het begin 's nachts enige verlichting. De pijnscheuten kwamen echter weer terug. „Ik ben veel ge wend, maar kon die pijn op een gegeven moment niet meer ver dragen. Het leek wel alsof ik constant kramp had." Ze besloot zich eind mei 1998 te laten opereren. De ingreep bestaat uit het doorsnijden van de bindweefselbanden, waar door de permanente druk op de nervus medianus wordt opge heven. De operatie heeft geen gevol gen voor het normaal functio neren van de hand. Althans, dat staat in de literatuur. En ook de neuroloog van Trees vond dat de zaak weer prima in orde was. Ze kreeg nog zes weken fy siotherapie en dat moest vol doende zijn. Maar dat bleek niet het geval te zijn. „Ik kreeg wel vrij snel na de operatie mijn kracht terug en de pijn was na genoeg verdwenen. Maar nu, een jaar later, voel ik het nog steeds. Met name als ik hard heb gewerkt, na het stofzuigen, sjouwen en dergelijke." Onderzoekster Gerritsen k aamt dit: „Bij een beroepi dat van Trees blijft er eeni Ook bij mensen die metfli de apparatuur werken isl® moeilijk." KRUISWOORD-MIN-EEN Niet het gewaagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het ge vraagde woord in dezelfde volgorde min 1 let ter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf'. Ant woord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Lentemaand; 4. grap; 7. het geleende be drag; 9. stremsel; 11 .ovenkrabber; 12. gesloten; 13. buts; 15. ruim binnenwater; 16.soort hert; 18. mesthoop; 19. strijkijzer; 20. graansoort; 22. reeks; 25. deel v.h. oog; 27. vis; 28. Engelse je never; 29. goed gekookt; 31. bitterheid; 32. wij ze; 34. zitmeubel; 35. geweven katoen. Verticaal: I. Familielid; 2. ruime vestibule; 3. nakome ling; 4. lendenschot;5. wig; 6. gauw verslijtend; 8. moeilijkheid; 10. goeddunken; 12.these; 14. oogholte; 15. omslag; 17. Europeaan: 18. vlees gerecht^. marmeren knikker; 21. snijwerk- tuig; 23. snelle loop; 24. wet-tig; 26. weg met bomen; 29. groot verurek; 30. treksluiting; 32.klap; 33. heidemeertje. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Sla: 4. ion: 6. ahorn: 9. bioloog; II. ha; 12. lom; 13. re; 15. aloë; 17. plein; 19. kar; 20. ink: 21. eten: 23. spie: 24. nu: 25. aap; 27. el: 29. magnaat: 32. manna; 34. Spa; 35. rijs. Verticaal: 1. Si; 2. aai: 3. solo; 4. Ino; 5. na: 7. hole; 8. romp; 9. balatam; 10. graniet: 11.ha ken; 14. enkel; 16. ore; 18. lip; 22. naga; 23. span; 26. anno; 29. ania; 30. aar; 31. es: 23. as. Nervus medianus Buigpezen Carpale tunnel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18