Regio Snel uitbreiding betaald parkeren Voor de gouden stoeprand en de straatprijs Grofsmederij centraal bij Van Eck-Stichting Gemeente steekt geld in Leidse straatkrant Bond geeft uitleg over Flexwet Wennen aan stadsomroeper JDAC 14 JUN11999 De Grofsmederij staat donder dag 17 juni centraal tijdens de donateursavond van de Dirk van Eck-Stichting. Dan presen teert de stichting haar tiende jaarboek, dat onder meer is ge wijd aan het roemruchte me taalbedrijf. Tijdens de bijeen komst is er vooral aandacht voor de bedrijfsbezetting uit 1978. Twee stakingsleiders van destijds halen herinneringen op. Ook VPRO-journalist Kees Slager komt aan het woord. Hij maakte destijds radio-opnamen van de actie, waarvan de 17de fragmenten zijn te horen. De donateursavond is in het Ge meentearchief aan de Boisotka- de. De aanvang is 20.00 uur. In het jaarboek van de Dirk van Eck-Stichting staan verder arti kelen over de middeleeuwse broederschappen, de achttien- de-eeuwse huwelijksperikelen van een Leidse vrouw en over ijzergieterij Nijverheid van de Leidenaar D.A. Schreden. Do nateurs krijgen het jaarboek thuisgestuurd. Belangstellen den kunnen donateur worden door 25 gulden over te maken op giro 356642 van de Dirk van Eck-Süchting straatmagazines te verkopen kunnen dak- en thuislozen een structuur aanbrengen in hun dagbesteding', staat in de nota. 'De verkoop van het straatma gazine kan een eerste stap zijn op weg naar een bredere vorm van maatschappelijk herstel.' Eerder al ontving de stichting een eenmalige bijdrage van het Leidse Burchtfonds van 10.000 gulden, van het Juliana Welzijn Fonds van 60.000 gulden en een bijdrage van 75.000 gulden uit het VSB Fonds. Met deze be dragen wil de straatkrant de aanloopverliezen van de eerste twee jaar dekken. De eerste oplage van de krant zal 4000 exemplaren tellen, die een rijksdaalder per stuk kos ten Het is de bedoeling dat die oplage langzamerhand groeit. De daklozenkrant die nu al op verschillende punten in Leiden wordt verkocht, is een Haagse editie. Met de makers ervan is afgesproken dat ze het veld zul len ruimen zodra de Leidse edi tie een feit is. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Leiden draagt bij in de kosten van de Leidse straatkrant, die half augustus voor het eerst moet gaan verschijnen. Ko mend jaar ontvangt de Stich ting Straatmagazine Leiden 17.000 gulden van de gemeen te. Voor de jaren daarna is dat bedrag vastgesteld op 34.000 gulden. Dat staat in de nota 'Regionale Beleidsvisie Maat schappelijke Opvang', die Lei den gisteren presenteerde. Het geld is bedoeld voor de Financiering van een coördina tor die het project in goede ba nen moet gaan leiden. Pen ningmeester M. van Gastel van de stichting zegt 'zeer tevreden' te zijn met de toezegging. De steun van de gemeente ervaart hij als een ruggensteuntje voor het project. Leiden besloot een tijdje te rug al het initiatief van de stich ting te ondersteunen om daklo zen een door henzelf gemaakte krant te laten verkopen. 'Door Besluit invoering buiten centrum na de zomer Vervolg van voorpagina Na Groenoord, het Noorderkwartier en het Boerhaave- kwartier willen burgemeester en wethouders ook betaald parkeren invoeren in een groot aantal andere wijken buiten het centrum. B en W denken daarbij aan Vree wijk, Transvaal, Tuinstadwijk en de omgeving van de Lammenschansweg, de Zeemanlaan en de Lorentzkade. In een later stadium komen ook de (hele) Burgemees- terswijk en het Zeeheldenkwartier in aanmerking voor betaald parkeren. alle wijken wordt afgewezen. „Die kans is aanwezig. Maar dan moeten bewoners daarna ook niet meer klagen." Overi gens verwacht Van Rij niet dat het zover komt. Volgens hem is er in het Boerhaavekwartier en in de Vreewijk in elk geval draagvlak. Bewoners hebben in die eerste wijk vooral last van mensen die een dag met de trein op stap gaan en daar hun auto parkeren. B en W hebben gemerkt dat medewerkers van zorginstellin gen en dienstverlenende bedrij ven te veel in problemen ko men door het betaald parkeren. Ze stellen om die reden voor om ook deze mensen in aan merking te laten komen voor een bedrijfsvergunning. Op dit moment is dat niet mogelijk. Er komt daarnaast een kraskaart voor Leidenaars die bezoek krij gen. Op deze kaart kunnen mensen aangeven hoe lang ze hun auto willen stallen. De kaart kost zes gulden en geeft recht op vier uur parkeren. Per ROBBERT MINKHORST Buiten de singels komt in het voorstel van B en W wel een la ger uurtarief voor het parkeren. In het centrum kost dat nu vier gulden, daarbuiten wordt het tarief 2,50 gulden. Het lage ta rief gaat ook gelden in de bin nenstad, maar alleen 's avonds en op zondag. De tijden voor betaald parkeren in de Haven wijk, Noordvest-Oost en het Le vendaal veranderen niet. Zoals al eerder bekend werd, maakt de gemeente een eind aan de maatregel dat automobilisten onder de 27 jaar geen parkeer- vergunning krijgen. Die is met de voorgestelde aanscherping van het parkeerbeleid overbo dig geworden. De veranderin gen gaan als de gemeenteraad er mee instemt na de zomer in. Verantwoordelijk wethouder T. van Rij beseft dat de gemeen te, nu ze bewoners het laatste woord wil geven, het risico loopt dat betaald parkeren in adres mogen per jaar twintig van die bezoekerskaarten wor den aangevraagd. Uit de evaluatienota blijkt dat de huidige parkeergarages niet populair zijn. Vooral het ge bruik van de garage boven Al- bert Heijn aan de Hooigracht valt tegen. De gemeente heeft de bezettingsgraad van de par keerterreinen in de binnenstad onderzocht. Op een gemiddel de zondagmiddag zijn rond de garage zeker twee op de drie plaatsen bezet, terwijl in de ga rage zelf negen van die tien plekken leeg zijn. Op de late za terdagavond is het verschil nog groter. Als verklaring noemen B en W dat er kennelijk voldoen de betaalbare alternatieven bui ten de garages zijn. Van Rij meent dat ook het gevoel van onveiligheid in de garages een rol speelt. De bezetting in de garages is sinds de invoering van het parkeerverwijssysteem wel omhoog gegaan, voegt hij Uit dat onderzoek blijkt ver der dat in het kernwinkelgebied te weinig parkeerplaatsen zijn. Dat geldt zowel overdag als op zaterdagavond. Het onderzoek maakt ook duidelijk dat men sen regelmatig noodgedwon gen illegaal parkeren. Vooral tussen de Stille Rijn, de Nieuwe Rijn en de Langebrug staan op zaterdagavonden in de regel meer auto's geparkeerd dan er parkeerplaatsen zijn. FNV Bondgenoten houdt don derdag 17 juni in Antonius za lencentrum aan de Lange Mare een informatiebijeenkomst voor uitzendkrachten over de gevolgen van de Flexwet. De bijeenkomst maakt onderdeel uit van een reeks voorlichtings avonden die door heel Neder land zijn georganiseerd. De ver gadering van FNV Bondgeno ten begint donderdag om 19.00 uur. De vakbond vreest dat veel uitzendkrachten die al jaren via een uitzendbureau werken, vol gende maand zonder contract en zonder werk komen te zit ten. Alle lopende arbeidsover eenkomsten die voor 1 januari van dit jaar zijn gesloten, lopen met ingang van 1 juli af. Nieu we contracten vallen onder de nieuwe Flexwet, die uitzend krachten veel meer rechten biedt. Voor uitzendkrachten die vanaf 1996 per jaar minstens 1000 uur per jaar voor een uit zendbureau werkten, betekent de nieuwe wet dat ze recht heb ben op een dienstverband voor onbepaalde tijd. FNV Bondge noten vreest dat vooral werkge vers over het algemeen weinig zin hebben deze mensen in vaste dienst te nemen. De bond meent dat de werkgevers dat toch moeten doen, of ze in elk geval - afhankelijk van het ar beidsverleden - een contract voor minimaal drie maanden moeten aanbieden. De informatiebijeenkomsten zijn bedoeld voor uitzend krachten, maar ook voor kader leden van FNV Bondgenoten. Tijdens de avond kunnen uit zendkrachten laten uitzoeken waar ze individueel recht op hebben. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Boeren wonen er niet in Leiden, althans niet in de agrarische zin van het woord, dus galmt het 'Burgers en buitenlui' over de Breestraat, als stadsomroeper Giacomo zaterdagochtend elf uur zijn stenen spreekgestoelte naast de stadhuistrap beklimt. Met trompet en 'omroeptoeter'. En met pikzwarte hoed, pikzwarte cape, pikzwarte broek en pikwarte puntlaarsjes. Voetgangers stoppen en fietsers knijpen in de handremmen: een vreemde knakker, wat is hier aan de hand? Dat krijgen ze al snel in de gaten. „In diverse Leidse kerken vindt vandaag de Leidse orgeldag plaats. En dan is er morgen de 3M Marathon. En woensdag de Luba Classic wielerwedstrijd aan de Plesmanlaan." Dit moet dus die stadsomroeper zijn waarmee de gemeente en Leiden Promotie/VW de aandacht willen vestigen op tal van evenementen in de stad. En op ander nieuws. De Leidse Welzijnsorganisatie houdt zo als elke zomer weer kinderactiviteiten in het jeugddorp voor kinderen die niet met vakantie kunnen. Er zijn alleen te weinig vrijwilligers. Dus geeft u op, u kunt bij mij een formulier krijgen. Als vrijwilliger krijgt u een vergoeding, gratis kof fie, thee en lunch en de eeuwige dank van de kin deren." Hier en daar breekt een voorzichtige glimlach door bij de toehoorders. En er klinkt wat gegrinnik als Giacomo zijn korte toespraak eindigt met 'Een prettig weekend en u moet de groeten van de burgemeester hebben'. De om standers moeten duidelijk nog wennen aan de stadsomroeper. En de stadsomroeper aan zijn nieuwe rol, want hij vergeet het Leids kampioen schap bloemschikken in het stadhuis aan te kon digen. En als hij daarop attent wordt gemaakt roept hij dat het nationaal kampioenschap plaatsvindt. Dan beent hij richting markt in zijn zwarte kledij. Sobere kleding zegt hij. Bewust zo uitgekozen. Een veer op zijn hoed zou alles net iets te aangekleed maken. Op de markt bij de Koornbeursbrug, gaat het al iets soepeler, al vergist hij zich even in de naam van de burgemeester en noemt Postma per abuis een keer Pasman. De derde keer, honderd meter verder, bij het Gangetje dreunt Giacomo zijn les je foutloos op. Hij neemt een paar dropjes. „An ders heb ik vanavond geen stem meer over." Dan volgt de eerste erkenning. „Kijk, de stadsomroe per", zegt een moeder zachtjes tegen haar zoon tje. En tevreden beent Giacomo naar Meneer Jansen voor een bakje koffie. Het spel staat genomineerd in de categorie'simpelste spel ooit bedacht', en toch vliegen hele zomers ermee voorbij. Het enige wat je ervoor nodig hebt zijn twee spelers, een bal en een autovrije straat. Vooruit, een beetje behendigheid is mooi meegenomen maar dan staat werkelijk niets meer da len spelplezier in de weg. )e bewoners van de Jacob Cat- slaan in de Lage Morsch zijn sinds drie jaar in de ban van deze koningin der straatspelen: het stoepranden. Zaterdag tra den twintig teams tegen elkaar aan om de stoep van de tegen stander te veroveren en de fel- beerde prijs binnen te slepen. Een prijs die ongetwijfeld uniek is in Leiden. Degene die zich na een zenuwslopende compe titie 'kampioen stoepranden' mag noemen, onvangt name lijk de gouden stoeprand. Zijn of haar eigen stoep krijgt een mooi gouden kleurtje en een weliswaar bescheiden, maar hogelijk gewaardeerde plaquet te die kond doet van de over winning. En dus werd er zaterdag in de Jacob Catslaan gegooid dat het een lieve lust was, met één punt voor het raken van de stoep en twee punten voor het opvangen van de bal nadat die de overkant had geraakt. Grote roerganger van het straatfeest is Klaas Griffioen, die met zilveren hoge hoed en dito bretels de wedstrijden be oordeelt. Hij vertelt dat het idee voor de kampioenschap pen drie jaar geleden begon als een geintje. „Op een zomerse avond deed ik met een buur mee met de kinderen die op straat speelden. Lekker ont spannen met een Meibokje in de hand. Tot iemand riep: laten "-f we er een echte wedstrijd voor de straat van maken. En zo is het kampioenschap stoepran den onderdeel geworden van het jaarlijkse feest." Dat feest werd afgelopen week einde voor de zevende keer ge houden en is elk jaar gegroeid. Inmiddels is er behalve een speelkussen voor de kinderen en het stoeprandfestijn ook een barbecue, een geïmproviseerde feesttent met tap, livemuziek en een ontbijt op zondag. Om dat het straatfeest het moet doen met een budget van dui zend piek, draagt iedereen zijn steentje bij om het gezellig te maken. Zo ook de gemeente. Zaterdagavond overhandigde WD-raadslid A. Geertsema de straat een cheque van hon derdvijftig gulden voor het dweilorkest 'feestkapel deci bel'. „Gezelligheid kun je toch niet kopen", zegt bewoner Pe ter Meurs. Samen zo'n feest or ganiseren zorgt bovendien voor een goede sfeer. „De straat is de afgelopen drie jaar erg veranderd. Oudere bewo ners hebben plaatsgemaakt voor gezinnen met jonge kin deren. Door het straatfeest leert iedereen elkaar snel ken nen." Het feest werd dit weekeinde gehouden omdat de halve ma rathon van gisteren door de La ge Morsch ging. Klaas Griffi oen: Toen vorig jaar bekend werd dat de Vondellaan op de route' lag, hebben we meteen gezegd dat wordt 'ons' week einde. Dan gaan we ook hele maal voor de straatprijs. Er is flink uitgepakt met de versie ring dus ik denk dat we een goede kans maken." Voor het geld dat de straatprijs oplevert, tweeduizend gulden, heeft de Jacob Catslaan nu al een be stemming gevonden: een spet terend millenniumfeest in een Een actiebeeld uit de strijd om de gouden stoeprand. foto loek zuyderduin echte tent. Die wens kan in vervulling gaan. Gedeeltelijk althans. Want de Jacob Catslaan heeft inderdaad de straatprijs ge wonnen. Samen met de Vrou- wenweg echter. Maar goed, 1000 gulden voor een feest is ook nooit weg. Winnaar van de stoeprandwedstrijd werd Jaap van nummer ^6. De organisatie heeft geen achternaam be schikbaar. 'Zo kennen we hem nu eenmaal' Kater Natuurlijk is Liesbeth van Zan ten uit de Leidse Magdalena Moonsstraat blij met haar nieuwe bank. Al had ze er lie ver op gezeten met haar kat Henk. Van de rode kater ont breekt elk spoor sinds de bank werd afgeleverd. Het meubel stuk was de vrachtwagen nog niet uit, of Henk moet erin zijn geklommen. De chauffeur reed nietsvermoedend naar de vol gende klant in de Merenwijk. Pas in Oegstgeest hield Henk het niet meer uit tussen de meubelstukken en sprong hij uit de wagen. Sinds Liesbeth dat weet, heeft ze alles in het werk gesteld om Henk te vin den. „Toen-ie net weg was zat ik zo'n beetje elke dag in Oegst geest. Ook 's avonds laat als de visite weg was, ging ik weer. Ik heb overal briefjes opgehan gen, advertenties gezet, met Amivedi gebeld." De zoektocht wordt bemoeilijkt doordat Henk geen bandje droeg. „Die verloor hij steeds." Enkele dagen geleden kwam het verlossende telefoontje. Dacht Liesbeth. Iemand had Henk gevonden. Het was he laas een andere poes. Inmid dels is Henk vier weken weg, Liesbeth vermoedt dat iemand de twee jaar oude kater in huis heeft gehaald. Of dat hij ergens zwerft tussen Oegstgeest en Leiden. „Ze zeggen dat een kat een instinct heeft om de weg terug naar huis te vinden." Het enige dat Liesbeth zeker weet is dat ze haar kater mist. Wie meer weet over Henk, kan haar bellen 5133315. SUZANNE BARBIER EN JUDY NIHOF' alijke om^ staat Indiè- langzaami j, tevenshof viert feest ten de b<>> jkfeesi in de Stevenshof. Volwassenen en kinderen vermaak- intdektd? n zjch de hele dag met tal van activiteiten, zoals hier het n ha^ar0VÏ htkussen. Maar ook de braderie, de kermis, de kindervrij- Tioeder Kei! ^t, de reuzensjoelbak en de live-muziek werden goed be- foto loek zuyderduin Druk was het, razend druk, afgelopen zaterdag op het toeing begfruimendieven vallen door de mand Jn watervla bestuderen DtNi Ze vonden geen sieraden en ze vonden geen geld. Twee bedrijf vra annen die gisterochtend inbraken in een groentezaak in de oducentvs aarlemmerstraat gingen er met pruimen vandoor. De gealar- leerde politie hoefde ook alleen maar het spoor van deze uchten te volgen om de daders te vinden. Het bleek te gaan twee Leidenaars, een van 22 en een van 29 jaar. Eerste Amerikaans atste voor» edeWereij 11 chriischp, makkelij ,eidenaar met mes gestoken iDEN' Op de Hooglandsekerkgracht is vannacht een Leidenaar een mes gestoken. De man, die met een kennis over straat me. pp, werd door drie mannen uitgedaagd. Een van hen haalde 'olgens een paar keer met een mes uit. De Leidenaar liep snijwond op aan zijn pols. Hij nam zelf een taxi naar het - oude'pJUMC om zich te laten behandelen. De politie beschikt over men er ju en signalement van de drie ruziezoekers, werk ligg epeen veDrs lesselink uit roulatie t staan'tei Raadslid L. Hesselink van de PvdA is een paar maanden itgeschakeld. Zij herstelt op dit moment van een zware val die j vorige week maakte. Hesselink liep daarbij een gebroken ehvervel op en een zware hersenschudding. Waarschijnlijk sert ze pas na het zomerreces terug. (ronken achter het stuur iDEN» Een 40-jarige automobilist had zaterdagochtend vroeg i'n slok op dat hij zijn voertuig nog maar met moeite onder Dntroje kon houden. De man reed met gedoofde lichten e Frank Lloji le revolut -Ct Frank! Met hel 'igerendi pen verse' eschiede- n de mee de jaren, eerde als het ware tusen de stoepranden aan beide kanten van eweg. Toen de politie hem op de Morsweg aanhield, reed de ïan bovendien aan de verkeerde kant van de weg. Een blaas- istwees uit dat hij ruim 2 promille alcohol in zijn bloed had. ijn rijbewijs is ingenomen. xpositie over bijen leiden In het koetshuis in de Leidse Hout is deze hele zomer 07 05 mI6011 tent°°nstelling over de geheimen van bijen. Door een spe- 07.38 Orfcate observatiekast kan het publiek, op veilige afstand, deelge- loot worden van het leven van deze diertjes. Verder is er een fo- 1 Dr Lcelotentoonstelling en kan het publiek een uitgebreide collectie |-532ACVtoeken over ^eze isecten doorsnuffelen. D's Kind?re tentoonstelling wordt 4 juli opgeluisterd door een imker. Die ^vertoont er van 14.00 tot 16.00 uur zijn kunsten. Wat hij precies zal doen, wordt overigens pas op 4 juli bekend gemaakt. De ten toonstelling is elke woensdag geopend van een uur tot half vijf en op zondag van twee tot vier uur. Buiten deze dagen kunnen bezoekers langskomen na een afspraak. ost'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13