EU wantrouwt dioxine-belofte België lussische generaals woedend over Kosovo Buitenland Tamboerijn voor de paus Twaalf landen weren vlees uit Nederland Onderzoekers tribunaal snel naar Kosovo Spanning over positie regeringspartij Golkar Casa en Dasa samen in vliegtuigbouw AG 12 JUNI 1999 aagi. ihonderd vergulde mummies n Egypte is een dodenstad ontdekt met tweehonderd d versierde mummies. Dit maakte voorzitter Gaballah gyptische Hoge Raad voor Antiquiteiten gisteren be- dodenstad ligt in de westelijke woestijn van Egypte, bij Bahariy3- Ze dateert uit de grieks-romeinse tijd (330 v.C. i.C.). De mummies verkeren in uitstekende staat, aldus Veel van de geconserveerde lichamen dragen gouden en andere versieringen. Het gaat volgens kenners om belangrijke vondst. Cola-producten uit de handel De Belgische minister van volksgezondheid Van den ■heeft besloten diverse producten van Coca Cola uit de te halen. Het gaat om flesjes met twintig centiliter in- Coca Cola, Coca Cola Light en Fanta die zijn geprodu- Gent en Wilrijk. De minister benadrukte dat er geen di- aar bestaat voor de volksgezondheid. Van den Bossche besluit nadat vrijdag voor de tweede keer een aantal met hartkloppingen en zware misselijkheid in het zie- was opgenomen. Zij hadden allen flesjes cola en Fanta utomaat op een school gedronken. Woensdag besloot la Belgium al om 2,5 miljoen flesjes van twintig centili- e winkels te verwijderen. Dat gebeurde nadat de dag r 46 leerlingen van een middelbare school uit het Bornem in het ziekenhuis terecht waren gekomen. onder hotelbed city* Twee Duitse toeristen hebben in een motel in de lerikaanse stad Atlantic City de nacht doorgebracht met inder hun bed. Nadat zij waren opgestaan, klaagden zij w van het hotel over de stank op hun kamer. Een ïaakster trof het lijk onder hun bed aan. ,,Het stonk er. jvfflioet er een paar dagen bij een middagtemperatuur van aden hebben gelegen", aldus een getuige in de plaatse- it Pressplus. Volgens officier van justitie Jeffrey Blitz is wiens identiteit nog niet is vastgesteld, doodgestoken. StOl Ui dwangarbeiders ontevreden v Voormalige nazi-dwangaxbeiders laken de manier de Duitse industrie hun leed wil vergoeden. De betrok- hun belangenbehartigers vrezen dat er dwangarbei- :e en tweede klasse ontstaan. Zij pleiten voor een min- mpliceerde regeling. Advocaten van de dwangarbeiders e belangenorganisaties reageerden gisteren op het con- p zestien grote ondernemingen donderdag in Berlijn voorgesteld. De bedrijven willen de schadevergoeding eer laten afhangen van de hoogte van het huidige pen- li de slachtoffers. Dat betekent dat een dwangarbeider [varende Verenigde Staten recht heeft op een groter be- voormalige werkkrachten die in Oost-Europa leven. Üse spionnen' wacht doodstraf let hoofd van de Iraanse rechterlijke macht, ayatollah nad Yazdi, heeft gisteren gezegd dat de dertien Iraanse e op verdenking van spionage voor Israel en de Ver laten zijn aangehouden, de doodstr-af kunnen krijgen, idevoering tijdens de vrijdagse gebedsbijeenkomst op in van de Universiteit van Teheran zei Yazdi dat de ver binnenkort zullen worden berecht. „Aan alle leden van zal recht worden gedaan, ook als dat betekent dat ze straf moeten krijgen", zei Yazdi volgens het persbureau ilreisje met dronken chauffeur Een bus met 55 kleuters op schoolreisje is gisteren luitse politie bij Duisburg van de snelweg gehaald om- oertuig gevaarlijk overhelde. Bij nadere inspectie bleek ras gebroken. Bovendien bleek dat de chauffeur te diep rasje had gekeken en dat er te veel kinderen in de bus kleuters waren op weg naar een nabijgelegen slot. Uit kwamen ze daar met een nieuvye bus en een andere irtoch nog aan. n misbruikt portret De Gaulle )e extreem-rechtse Franse politicus Jean- Marie Le Pen portret van generaal De Gaulle niet gebruiken in zijn ïgscampagne. Een Parijse rechter heeft gisteren beslist erwarring schept. De in 1970 overleden generaal is van ïsen, vond de rechtbank. LePen is verplicht die uit- if te drukken in zijn partijblad. Het portret van De Gaul- jebruikt in de Europese verkiezingscampagne van Le rtij Front National sinds de kleinzoon van de generaal artij toetrad. Sinds enkele weken voert Charles de Gaulle nmet Le Pen campagne voor wat zij nu noemen „de ''en-De Gaulle". Charles De Gaulle jr. is momenteel eu- nentariër voor de liberalen, die hem echter geen her plaats hebben gegeven. Ie demonstranten mishandeld De politie in de Marokkaanse hoofdstad Rabat heeft gis- in demonstratie van werkloze blinden uiteengeslagen, ctie raakten volgens getuigen zes invaliden gewond. On- veertig blinden waren onderweg naar het parlementsge- ïhet centrum van de stad toen agenten ingrepen. Vol- tuigen werden vier mensen met gebroken ribben en be ar het ziekenhuis afgevoerd. Twee anderen bleven be- I0S op de grond liggen. ing Wereldbank voor Roemenië SLï Roemenie heeft van de Wereldbank gisteren een le- kregen van 325 miljoen dollar (684 miljoen gulden). Het ïedoeld als ondersteuning van de privatisering en her- rering van staatsbanken. Bovendien moet het de positie Centrale Bank in Boekarest versterken en helpen bij de van een beter belastingstelsel. Roemenie, dat wor- ït de overgang naar een markteconomie, moet dit jaar 'miljard gulden schuld aflossen bij buitenlandse schuld- Pas woensdag beslissing over opheffing exportverbod De Europese Commissie schuift de Belgische verzeke ring dat alle melk, kippen en vlees dioxinevrij zijn, voor lopig terzijde. Pas na afronding van eigen onderzoek be sluit de Commissie op zijn vroegst woensdag tot het op heffen van het verkoop- en exportverbod van verdachte etenswaren. van de Europese Unie - don derdag in allerijl de eerste test resultaten voor veevoeder, kip, zuivel, rund- en varkensvlees. Al deze producten kunnen be smet zijn als de dieren sinds medio januari met kankerver wekkend dioxine verontreinigd veevoer hebben gekregen. Uit de Belgische tests blijkt evenwel dat alle onderzochte etenswa ren en het veevoeder veilig zijn. brussel marc peeperkorn gpd correspondent De opstelling van de Europese Commissie is een tegenslag voor de Belgische premier De- haene, die aan de vooravond van de verkiezingen morgen een Europees 'schouderklopje' had kunnen gebruiken. Dehaene bezorgde de Com missie - het dagelijks bestuur Reden voor Dehaene om te pleiten voor versoepeling van de EU-maatregelen. Met het oog op de 'Moeder aller verkie zingen' morgen (Kamer, Se naat, Vlaanderen, Wallonië, Brussel) geen onbegrijpelijk pleidooi. Volgens de Europees Com missarissen Bonino (volksge zondheid) en Fischler (land bouw) is het echter niet zeker of de gehanteerde testmethode wetenschappelijk verantwoord is. Daarnaast heeft de EU een eigen inspectieteam op pad ge stuurd, dat op zijn vroegst maandag verslag uitbrengt. Ook benadrukken de Commissaris sen dat de oorzaak van de be- Warschau Een doorkijkje door een tamboerijn op zingende Warschause studenten, die gisteren paus Johannes Paulus II muzikaal onhaalden in de oude binnenstad van Warschau. De paus is halverwege madrid dpa-afp-anp De vliegtuigbouwconcerns Da- sa en Casa fuseren. Beide heb ben gisteren een akkoord ge presenteerd dat voorziet in de oprichting van een gezamenlij ke onderneming. Het veel gro tere Duitse Dasa krijgt het daar in voor het zeggen. Casa, nog steeds eigendom van de Spaan se staat, kan rekenen op 11 a 13,5 procent van het aandelen kapitaal. Het is de grootste in ternationale fusie in de Europe se luchtvaartindustrie. Volgens Dasa en Casa is hun gezamenlijke onderneming „open voor iedereen". Ze spra ken dan ook van een „Europees integratieproject". Veel vlieg tuigconcerns waren geïnteres seerd in een samengaan met Casa, nadat de Spaanse rege ring vorig jaar plannen ont vouwde om het concern te pri vatiseren. Onder de gegadigden bevonden zich British Aero space (BAe), het Franse Aero spatiale en het Italiaanse Ale- nia. Beide vliegtuigbouwers vul len elkaar goed aan. Casa is vooral interessant voor Dasa vanwege zijn specialisatie. Dat is de productie van belangrijke kunststof vliegtuigonderdelen. Begin dit jaar hoopte Dasa nog op samenwerking met British Aerospace. Gesprekken hier over werden uiteindelijk afge broken nadat British Aerospace 'grote 'Rusland' wel degelijk zijn rol speelt in het internationale orkest, zon der zich daarbij afhankelijk te maken van de financieel en materieel veel machtiger Westerse staten. Het is niet uitgesloten dat maarschalk Sergejev, de aan Jeltsin absoluut loyale minister van defensie, niet op de hoogte was van de marsorder. Kolonel-generaal Leonid Ivasjov, die in Moskou het overleg met de Amerikanen leidde, was steeds het duidelijkst in zijn kritiek. Vorige week toen Jeltsins specia le onderhandelaar Tsjernomyrdin het succes van de bemiddeling bekend maakte, stond Ivasjov met een poker face naast de ex-premier. „Ieder van ons zal zichzelf deze vraag moeten stellen: hebben we Joegoslavië verraden of niet? zei hij. Voor Ivasjov en de meeste an dere topofficieren is het antwoord zon neklaar: ja, het Kremlin heeft de Slavi sche broeders verraden voor een hand vol zilverlingen. Nu steeds meer details van het akkoord bekend worden, is het gevoel verkocht en verraden te zijn, nog sterker gewor den. Zelfs de Russische eis om een eigen gebied in Kosovo voor hun troepen te krijgen, is door de VS afgewezen. Ivasjov verklaarde gisteren, voordat hij het over leg met de Amerikanen in Moskou op schortte: Als we niet tot een akkoord met de Amerikanen komen, dan sluiten we zelf een overeenkomst over de plaats voor onze eenheden met Belgrado". En prompt werd bekend dat de eerste Rus sische pansterwagens al met inderhaast aangebrachte emblemen van de nieuwe vredesmacht op weg waren naar Koso vo. Van Boris Jeltsin is bekend dat iedereen die er een beetje eigen mening op na houdt, direct het gat van de deur ziet. Maar kolonel-generaal Ivasjov heeft al zijn sterren nog. Of Jeltsin speelt dubbel spel, of het is blijkbaar tot hem doorge drongen dat de militaire top tot rare din gen bereid is als hij nu kritische gene raals zou ontslaan. De altijd zeer goed smetting nog steeds niet is ach terhaald. De Commissie hand haaft dan ook het verbod op verdachte producten. Forse politieke druk van Bel gische diplomaten bracht daar geen verandering in. Bonino waarschuwde de Belgische bur ger expliciet op te passen met melk. De EU verbiedt de ver koop van verdachte melk, maar de Belgische regering trekt zich daar niets van aan. Alleen etenswaren afkomstig van bedrijven die nooit besmet voer hebben gebruikt, mogen verkocht en geëxporteerd wor den. Zij krijgen daarvoor een nieuw veiligheidscertificaat, die de bestaande warwinkel van twintig verschillende certifica ten moet vervangen. Op de 'zwarte lijst' van ver dachte ondernemingen staan inmiddels bijna 14.000 bedrij ven, waaronder zevenduizend rundveehouders, vijfduizend varkenshouders en ruim vijf tienhonderd pluim veebedrij ven. Aanvankelijk zou het om een paar honderd bedrijven gaan. De voortdurende aanpas sing van de lijst heeft bij onder nemers en consumenten tot grote verwarring en ergernis ge leid. Verschillende Belgische ondernemingen hebben hun regering al een proces aange spannen. Consumentenorgani saties stappen naar het Hof van Justitie. Maandag komt het di oxineschandaal zeker aan de orde als de EU-landbouwmi nisters elkaar in Luxemburg treffen. Fischler wil de gelegen heid aangrijpen om de regels voor veevoeder aan te scher pen. Na het vermalen dierlijk beendermeel (verantwoordelijk voor de gekke-koeien-ziekte) en de verontreinigde olie (dioxine) acht de Commissaris de tijd rijp om paal en perk te stelen aan de gebruikte ingrediënten voor het voer. „Zo kunnen we echt niet doorgaan. Wie weet wat er straks opduikt", aldus Fischler. ruswuk anp zijn dertiendaags bezoek aan Polen, zijn geboorte land. De 79-jarige kerkleider sprak ook het parle ment toe en kreeg na afloop een minutenlange staande ovatie. foto epa louisa gouliamaki Het aantal landen dat Neder lands kippen- of varkensvlees weert wegens het dioxinege vaar, is opgelopen tot twaalf. Ze vormen gezamenlijk voor een flink afzetverlies voor sommige gespecialiseerde exporteurs. Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren meldt import verboden in Amerika, Algerije, Australië, Bulgarije, Egypte, Hong Kong, Japan, Korea, Kro- den haag afp Medewerkers van het Joegosla- vië-tribunaal arriveren begin volgende week in Kosovo om onderzoek te doen naar oor logsmisdaden in deze Servi sche provincie. De adjunct procureur van het tribunaal Graham Blewitt heeft dat giste ren meegedeeld. Het gaat om de voorhoede van in totaal twaalf onder zoeksteams die het tribunaal wil inzetten om bewijsmateri aal te verzamelen over de mis daden waarvan de Servische troepen alom beschuldigd wor den. Het tribunaal heeft een lijst van plaatsen waar mogelijk misdaden zijn gepleegd. De onderzoekers gaan zo snel mogelijk Kosovo binnen, in het voetspoor van de inter nationale vredesmacht KFOR. Volgens woordvoerder Landale is het van groot belang dat de onderzoekers op de plaatsen van misdaden aankomen voor dat bewijsmateriaal wordt ver nietigd. Het tribunaal heeft vorige maand de Joegoslavische presi dent Milosevic aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden die troepen onder zijn verantwoor delijkheid in Kosovo zouden hebben begaan. atië, Oman, Rusland en Singa pore. Vooral verstedelijkte lan den als Japan, Hong Kong en Singapore waren redelijke afne mers van Nederlands varkens vlees. De exporteurs van dat vlees hadden aanvankelijk verwacht dat het aantal bestellingen zou toenemen. Hun Belgische con currenten waren immers stilge legd. Varkensvlees werd toen alvast vijftien tot twintig cent per kilo duurder. In de loop van de week sloeg de stemming echter om. Het buitenland kreeg argwaan om dat het verdachte Belgische veevoer ook in Nederland en Frankrijk terecht was gekomen. Toen de BBC het (onjuiste) be richt verspreidde dat het dioxi neschandaal de reden was dat minister Apotheker (Lmrd- bouw) was afgetreden, kwamen flink wat afbestellingen binnen. De prijs van varkensvlees is in middels weer stabiel. Stemmentellers Indonesië op stoom probeert de bevolking ervan te overtuigen dat het echt niet sneller kan. De vuilnismannen, becakrijders, rijstboeren en krantenverkopers die op dorps- en wijkniveau verantwoordelijk zijn voor de telling van de naar schatting 120 miljoen stemmen zijn eenvoudig niet gewend ad ministratief werk snel en effici ent uit te voeren. De vele ama teurs zouden garant staan voor een eerlijke verwerking van de stembusuitslag. De ambtenarij zou het ongetwijfeld allemaal sneller kunnen, maar die wordt niet vertrouwd verweven als ze nu eenmaal is met het oude re gime van Soeharto. De verdeling van de 462 ver kiesbare parlementszetels - 38 zijn er automatisch voor het le ger - gaat met behulp van een ingewikkelde verdeelsleutel. El ke provincie heeft een vast aan tal zetels in het parlement. De kiezers in Bali bijvoorbeeld be palen voor negen zetels aan welke partij te worden toegewe zen, die in Jakarta voor 18 zetels en de kiezers in West-Java voor 82. Het gevolg is dat in Jakarta veel meer stemmen nodig zijn voor één zetel dan in Oost-Ti- mor. Honderdduizend stem men in Oost Timor wegen on geveer evenveel als 400.000 in Jakarta. jakarta theo haerkens corrèspondent Net nu er wat meer schot be gon te komen in het verzame len van de stemmen in Indone sië, gingen de eerste studenten de straat op om te protesteren tegen de trage verwerking van de verkiezingsresultaten. Na ruim vier dagen tellen was nog niet een kwart van de uitge brachte stemmen geteld. Ondertussen neemt de span ning toe. De voorsprong van Megawati Soekarnoputri's PDIop de andere partijen wordt kleiner en regeringspartij Gol kar doet het beter dan velen hadden gedacht en gehoopt. Toch is over de einduitslag nog weinig te zeggen, onder meer omdat een stem uit de buiten gewesten zwaarder weegt dan een stem uit Java, waar de helft van de Indonesische bevolking woont. Die afspraak is gemaakt om de invloed van het hoofdei land wat te beperken. Duidelijk is inmiddels wel dat de strijd uitsluitend gaat tussen de vijf grote partijen. In volgorde van belangrijkheid: PDI, Golkar, moslimpartij PPP, PKB en PAN. Slechts twee andere partijen zouden voor een parlementsze tel in aanmerking komen. De verkiezingscommissie Marconi, de defensietak van het Britse General Electric, had overgenomen. Dasa-topman Manfred Bischoff zei daarna op zoek te zijn naar een transatlan tisch alternatief. Dat is dus het Europese Casa geworden. Door de fusie krijgt Daimler- Chryslertopman Jürgen Schrempp een nieuwe 'loveba- by' in handen. DaimlerChrysler is het moederconcern van Da sa. Het concern nam eind 1992 een meerderheidsbelang in Fokker. Nauwelijks drieënhalf jaar later verbrak Dasa de sa menwerking, wat het faillisse ment van de Nederlandse vlieg tuigbouwer inluidde. I ingevoerde Pavel Felgenhauer, defensie analist van de krant Segodnia, stelde zelfs dat de militairen hun buik zo vol hebben van Jeltsin en zijn zakkenvullen- de clan dat ze hem voor de geplande verkiezingen van volgend jaar uit het Kremlin willen zetten. Vrij algemeen wordt gesteld dat de Rus sische maatschappij door het Kosovo- conflict in twee kampen is verdeeld. Aan de ene kant de uiterst kleine, maar bui tengewoon invloedrijke pro-westerse kliek die de dienst uitmaakt in het Krem lin. Aan de andere kant de rest van het land, inclusief de militairen, die de Ser viërs steunen en menen dat Rusland is vernederd door het Westen. Zij vinden dat Moskou in ruil voor de nieuwe mil jardeninjecties door het IMF, lees de VS, zijn principes heeft verkocht. Volgende week op de G-8-top zal het nieuwe hulppakket voor de 'constructieve hulp' voor het oplossen van de Kosovo-oorlog al worden overhandigd, stelde een com mentaarschrijver cynisch. Speciale Vaderdagactie Telfort Pak&Bel® Pre-Paid van f

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7