Bank wil geluidshinder te lijf metrekening vliegen o non na Ti Vishandel spint garen bij kipcrisis Binnenland Kamer eensgezind over sturen militairen Kosovo Koninklijke garde paradeert 'Toeval cruciaal bij erfelijke ziekten' Van Kemenade twist met ministers over afleggen eed 3 Inderzeebootorder voor RDM TROPHY OF THE DUNES 10RAIMA ommissic Kalsbeek dreigt liet uitstoten van YVD-er ANP Algemeen Nederlands Persbure, erde Pers Diensten Boetegeld moet naar omwonenden Schiphol den haag anp Een systeem van 'rekeningvliegen' kan omwonenden van Schiphol financieel compenseren voor geluidshin der. Luchtvaartmaatschappijen die onnodig veel herrie veroorzaken, moeten worden beboet. Dat geld kan dan worden uitgekeerd aan gedupeerden onder de vliegrou te. Dat plan lanceert het Economisch Bureau van de ABN-Amrobank in een studie in opdracht van de lucht vaartsector. over vliegtuiglawaai klagen. Alle bewoners buiten deze zone kunnen met 'rekeningvlie gen' worden gecompenseerd voor nodeloze vliegtuigherrie, zo stelt de ABN-Amro. De ver antwoordelijke vliegmaat schappijen krijgen een boete die direct ten goede moet ko men aan de getroffenen. De bank suggereert geluidmeters te plaatsen in woningen onder amsterdam richard mooyman De ABN-Amro stelt voor om het huidige systeem met berekende geluidszones af te schaffen. In plaats daarvan komt een nieu we zone waar alle bewoners een aanbod krijgen tot uitkoop. Als zij willen blijven, hebben ze recht op een isolatiebeurt en een compensatiebedrag. Voor waarde is dat zij dan niet meer vliegroutes. Het idee om om wonenden een financiële com pensatie te bieden, is niet hele maal nieuw. President-directeur G. Cer- fontaine van Schiphol heeft dit ook al geopperd. In de ogen van Cerfontaine zouden omwo nenden zelf mogen bepalen of het geld wordt besteed aan een isolatiebeurt voor hun woning, een verhuizing of iets anders. Overigens moeten voor een dergelijk systeem wel de huidi ge wettelijke regelingen op de helling. De bank komt tot de conclu sie dat Schiphol het beste op de huidige plaats kan groeien naar zeventig miljoen passagiers, een verdubbeling van het hui dige aantal. Dit zou gepaard kunnen gaan met een vermin dering van de lawaaihinder. Een verdere groei naar honderd miljoen passagiers kan reden zijn om het vliegveld te ver plaatsen naar de Noordzee. Maar deze beslissing kan vol gens de bank voorlopig worden uitgesteld. Indien de groei van Schiphol aan banden wordt gelegd, is volgens de bank de kans groot dat de KLM een deel van de ac tiviteiten naar het buitenland verplaatst. Ook zou de Ameri kaanse KLM-partner Northwest Airlines de samenwerking kun nen opzeggen. Schiphol zou daarmee terugvallen tot een re gionale luchthaven met veel minder werkgelegenheid, aldus de ABN-Amro. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren eensge zind ingestemd met de inzet van 2050 Nederlandse militai ren voor de internationale vre desmacht KFOR in Kosovo. KFOR moet ervoor zorgen dat de ruim 900.000 vluchtelingen kunnen terugkeren. De Neder landse bijdrage is een kleine 5 procent van de totale omvang van KFOR: 48.000 militairen. De Kamer was zich ervan be wust dat de Nederlandse mili tairen in Kosovo grote risico's lopen. Er liggen veel landmij nen en de internationale vre desmacht kan het mikpunt worden van guerilla-activitei- ten. Ook de SP, die zich verzette tegen de NAVO-bombarde menten, stemde in. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken moest daartoe de SP er wel van overtuigen dat de inter nationale afspraken die nu over den haag De koninklijke garde uit Zweden, 'The royal life guard Dragoons' uit Stockholm, paradeerde gisteren gisteren even over het Binnenhof. Het optreden van de Dragoons vormt dit weekeinde het hoofdprogramma van de Haagse Paardendagen die op het Lange Voorhout worden gehouden. Ook de Nederlandse koninklijke stallen zullen vertegenwoor digd zijn met met koetsen en paarden. Minder statig, maar ook indrukwekkend, zijn optredens van cowboys, de Duitse revolverheld Freddy Frindt en de Canadese indiaan Shayan die met zijn paard over brandende hindemissen springt. De Nederlandse hippische wereld is onder andere vertegenwoordigd door Anky van Grunsven en vierspanrijder IJsbrand Chardon. FOTO ANP HARRY VERKUYLEN Kosovo zijn gemaakt, niet kun nen leiden tot het uitroepen van een onafhankelijke staat. Vrijwel alle fracties maakten zich tijdens het debat bezorgd over de recente berichten over Russische troepenbewegingen Van Aartsen stelde nadrukkelijk dat het niet de bedoeling is dat de Russische troepen actief worden in een zone. waar an dere landen geen troepen heb ben. Er komen geen nationale sectoren en er komt geen deling van Kosovo, aldus Van Aartsen. Wel is de „werkverdeling" tus sen de Russische troepen en de andere deelnemers van KFOR nog onderwerp van diploma tiek overleg. Premier Kok stelde na afloop van de ministerraad dat met de instemming van de Kamer „het echte werk kan beginnen". De premier wees erop dat enkele honderduizenden vluchtelin gen nog voor het invallen van de winter onderdak moeten hebben. Overleg FNV en Engelse bonden over staalfusie londen ed blaauw FNV Bondgenoten en de twee belangrijkste Engelse vakbon den in de Engelse staalindu strie, AEEU en ISTC, hebben gisteren in Londen voor het eerst overlegd over de voorge nomen fusie tussen British Steel en Hoogovens. Volgens FNV-bestuurder los Duynhoven was de bijeen komst vooral bedoeld te onder zoeken hoe de Engelse en Ne derlandse bonden in de toe komst gezamenlijk kunnen op trekken. Ook Georg Backer, voorzitter van de centrale ondernemings raad van Hoogovens was bij het tweedaagse overleg betrokken. „Waar gemeenschappelijke be langen zijn. moeten we de han den ineenslaan. De komende weken gaan we een inventarisa tie van onze gemeenschappelij ke belangen maken. Maar er is ook duidelijk afgesproken dat wij niet eikaars CAO gaan doen." Volgens Duynhoven en Backer hebben de Engelse bon den veel vertrouwen in de fusie, hoewel ze met zorg kijken naai de ontwikkelingen bij de vesti gingen in Zuid-Wales waar een forse sanering van het perso neel plaatsheeft. „Maar dat zijn wel afspraken van voor de fusie. Angst dat de fusie tot meer ont slagen zal leiden hebben ook de Engelsen niet", aldus Backer. M. Breuning benoemd tot hoogleraar leiden onno havermans Toeval speelt een cruciale rol bij het ontstaan van aangebo ren afwijkingen en erfelijke ziekten. Daardoor kunnen art sen niet precies zeggen wan neer en hoe een bepaalde afwij king of ziekte zal toeslaan. Ze kunnen alleen de kans bereke nen dat het zal gebeuren. Dat zei de klinisch geneticus M. Breuning gisteren tijdens de oratie bij zijn benoeming tot hoogleraar in Leiden. Breuning hekelde de hoge verwachtingen die nieuwe ont dekkingen op het gebied van erfelijkheidsonderzoek steevast wekken. „Zo wordt de indruk gewekt dat de genetica kan voorspellen waar, wanneer en in wiens armen u gelukkig zult worden of hoe, wanneer en waarom u zult sterven." Dat kan dus niet. De kans op erfelijke afwijkin gen ontstaat bij celdeling, wan neer alle 23 chromosomenpa ren moeten worden gekopi eerd. De chromosomen werken in paren om eiwitten te produ ceren die de cel nodig heeft. In hun eentje houden ze die pro ductie niet op peil, zo heeft re centelijk onderzoek laten zien. Dat probleem doet zich voor als een of meerdere genen bescha digd raken door een kopieer foutje. „Met het ouder worden neemt het aantal cellen met mutaties in de chromosomen toe", aldus Breuning. „Vandaar dat met het klimmen der jaren de kans dat iemand ergens een tumor ontwikkelt, toeneemt. Het is mogelijk dit proces te versnellen, bijvoorbeeld door de cellen te bestoken met gifti ge stoffen, zoals gebeurt tijdens roken. Het milieu, de omge ving, gaat dan sterk bijdragen aan de kans op kanker." De hoogleraar pleitte voor een herwaardering van klinisch onderzoek, dat volgens hem ten onrechte in het verdomhoekje zit. „Juist het leggen van ver banden tussen genexpressie, omgevingsinvloeden en toeval lige processen zal het mogelijk maken het ontstaan van aange boren afwijkingen en erfelijke ziekten volledig te begrijpen. De klinische genetica kan uit stekend als intermediair optre den tussen laboratorium en zie kenhuis." Kabinet kiest voor tweede Maasvlakte den haag gpd De havens van Vlissingen en Terneuzen en de Moerdijk bie den geen oplossing voor de ruimtenood van de Rotterdam se haven. Die nood zal moeten worden gelenigd door de aan leg van de Tweede Maasvlakte. Het bedrijfsleven zal moeten meebetalen als ze wil dat de Tweede Maasvlakte er ook in derdaad komt, zo zei minister Netelenbos (verkeer en water staat) gisteren. De regering gaat er vanuit dat de Tweede Maasvlakte nooit meer dan 1000 hectare aan ha ven- en industrieterrein hoeft te bieden. Ter compensatie van de milieu-onvriendelijke activitei ten zou er ook een natuurge bied van 750 hectare moeten komen. den haag hans jacobs Prijzen weer op retour na explosieve stijging WD'er heeft dit toen toege zegd. Volgens de verklaring van Kalsbeek is hij hier na overleg met zijn fractiebestuur op terug gekomen. De WD'er neemt afstand van de conclusie dat minister Kort hals van Justitie al op 26 maart wist van de grote partijen cocaï ne die tussen 1991 en 1994 op de Nederlandse markt zijn te rechtgekomen, onder toeziend oog van corrupte overheids functionarissen. Ook plaatst hij vraagtekens bij de hoeveelheid cocaïne waar hët om ging, ten minste 15.000 kilo. Deze informatie is niet 'hard', zoals Kalsbeek eerder suggereerde. De WD-fractie reageerde gis teren terughoudend op de 'vlucht naar voren' van Niede- ter. Bij de andere fracties be staat weinig begrip voor de 'one-man-show' van Niederer. umuiden gpd/govert wisse De visprijzen zijn alweer over hun hoogtepunt heen. Volgens bedrijfsleider J.Schilling van de afslag in IJmuiden was door het Belgisch dioxineschandaal sprake van een paniekreactie. „Dat zie je vaker bij een derge lijke affaire. Maar de markt is nu weer rustiger aan het wor den. De prijs voor vis lag sowie so voor het begin van de kipcri sis al hoger doordat de aanvoer stagneerde." De Nederlandse consument vluchtte de afgelopen dagen van de poelier naar de viswin kel. In de supermarkt liet het publiek het schap met kip links liggen en mocht de vis in de koeling zich plots verheugen in een grote populariteit. Daar naast weken Belgische visopko- pers massaal uit naar Neder landse veilingen. Dat alles zorg de voor een explosieve stijging van de visprijzen. Maar gisteren werd, zoals gebruikelijk op elke vrijdag, veel verse vis aange voerd en werd de druk van de ketel gehaald. Schilling: „De ka beljauw deed midden deze week nog 12 gulden per kilo, maar is inmiddels gezakt naar 8.35 gulden. Ook de prijzen van andere vissoorten worden weer wat normaler, al liggen ze nog wel iets hoger dan anders." Schilling meent dat ook de invloed van de Belgen op de prijzer hier niet moet worden overdreven, al eten onze Zui derburen meer vis dan de Ne derlanders. „Maar België is de wereld niet. Wij exporteren veel meer naar Frankrijk en Spanje. België neemt maar een klein deel van onze visuitvoer voor zijn rekening. Bovendien komt inmiddels ook vis uit Noorwe gen en Frankrijk op de Belgen markt. Ze zijn dus niet puur af hankelijk van de Nederlandse aanvoer en dat heeft ook zijn weerslag op de prijzen." Hoewel de prijs zakt, hebben de vissers de afgelopen week toch een aardige zakcent ver diend, meldt directeur Jaap Louwerse van visafslag Insula in Harlingen. Al gauw bedroeg het voordeeltje door de prijsop drijving 10.000 gulden per aan- INTERNATIONAAL EN FLEXIBEL PERSONEEL ARBEID DUAAL t (023) 5412 730 0GESCH00L HAARLEM voer. .Aardig, zo vlak voor de vakantie." Fieret's Vishandel uit het Zeeuwse Oostburg zet momen teel het driedubbele om. De vishandel heeft een grote zaak in Sluis, op 3 kilometer afstand van de Belgische grens. Daar was het deze week een gekken huis, meldt een woordvoerster. De noordelijke vissers profi teren extra van de populariteit van vis doordat de vangst van garnalen in het zuidelijk deel van de Noordzee mager is. Daardoor stijgt de prijs van de kleinere Wadgarnalen, die veel via de Harlinger veiling worden verkocht. Afgelopen vrijdag verkochten de garnalenvissers voor 910.000 gulden aan Wadgarnalen. Dat is ruim het dubbele van de week ervoor, toen de klok stopte bij een dagomzet van 407.000 gul den. De prijs ligt met 11 tot 12 gulden per kilo een dikke rijks daalder hoger dan enkele we ken geleden. Vorig jaar was de gemiddelde kiloprijs van Hol landse garnalen 4,53 gulden. Korthals destijds. 'Niet juist' vindt Van Kemenade nog steeds. Bij de installatie van Koetsier zette hij in een lang betoog uiteen waarom een rui me uitleg van de wet niet mo gelijk was. De commissaris is bang dat een rechter de beëdiging ongel dig zal verklaren. Als een afwij king van de tekst mogelijk moet zijn, dan moet eerst de wet maar worden verandert, aldus Van Kemenade. Zijn partijge noot Rehwinkel vroeg in de Ka mer om opheldering en nadere regelgeving. Peper vindt dat niet nodig. „De wet heeft een brede reikwijdte", meent de minister. Van Kemenade is niet over tuigd, zo laat hij weten in een reactie op het standpunt van de minister. „De opvatting van Pe per leidt er toe dat een ieder nu een formule kan kiezen die hem of haar uitkomt. Ik laat graag aan de leden van de Tweede Kamer over om initia tieven te nemen om tot een na dere regeling te komen," aldus de Noord-Hollandse commis- De Noord-Hollandse commis saris van de koningin, Van Ke menade, wijkt niet voor de me ning van de ministers Peper (binnenlandse zaken) en Kort hals (justitie). Hij zal ook in het vervolg bij eedsafleggingen geen afwijking toestaan van de in de wet vastgelegde tekst. De ministers vinden dat minimale afwijkingen van de ambtseed wel zijn toegestaan en wijzen de stellingname van de com missaris af. Hij legt de wet te eng uit. In april verbood Van Keme nade het Fleemsteedse Groen Links-statenlid Koetsier van de eed af te wijken. Emeritus-pre dikant Koetsier gelooft niet in een 'almachtige' God en wil daarom niet zeggen 'zo waarlijk helpe mij God almachtig'. Het kan volgens hem ook zonder die laatste toevoeging. Vorig jaar stond de Zuid-Hollandse commissaris Leemhuis-Stout bij de eedsaflegging van Wou- bruggenaar Feddema wel een soortgelijke afwijking toe. Te recht, zo oordeelden Peper en Kok: Toch andere varkens wet den haag gpd Het kabinet gaat alsnog bekij ken of de inkrimping van de varkensstapel op een andere manier moet verlopen dan door boeren zonder vergoeding var kens af te nemen. Premier Kok deelde dat gisteren mee na af loop van de ministerraad. De rechter bepaalde deze week dat de varkenswet moet worden opgeschort totdat duidelijk is of boeren schadeloos gesteld moeten worden voor de hen af genomen varkens. Volgens Kok heeft het oordeel van de rechter 'een nieuw feit' gecreëerd: „Dit betekent dat het anders moet. We moeten goed nadenken over de vraag hoe de doelen, minder mest en een be ter milieu, nu op andere wijze behaald kunnen worden". De premier wilde niet ingaan op de vraag of het kabinet in dertijd een verkeerde beslissing heeft genomen. Tegen de ge dwongen inkrimping van de varkensstapel zijn al direct door zowel juristen, politici als var- kensboeren bezwaren geuit. „Als je alles van tevoren weet, zou je heel anders hebben ge handeld. Maar als je tot twee keer toe van de rechter hoort dat het niet goed is, dan moet je je beraden Kok wilde niet vooruitlopen op de nieuwe maatregelen. Mi nister Brinkhorst van landbouw moet eerst de tijd krijgen om met een oplossing te komen. Zijn voorganger Apotheker stapte maandag op omdat hij onvoldoende steun meende te krijgen van zijn collega's voor een andere aanpak. ndmelding Martinairtoestel iPHOLi Een brandmelding heeft gistermiddag bij een landing een Boeing 767 van Martinair voor opschudding gezorgd op jphol. De brandweer stond met drie wagens paraat omdat ezagvoerder aangaf dat een van zijn motoren mogelijk in T^nd stond. De omliggende ziekenhuizen waren ook reeds in- N 'I jCht. Het uit Portugal afkomstige vliegtuig met 212 passagiers idde zonder problemen. De commotie bleek te zijn veroor- door een overgevoelige sensor in de motor, die zorgde or een valse brandmelding. jterdam Scheepswerf RDM heeft een order voor twee Mo- r^nderzeeboten binnen handbereik. Voor het eind van dit [r verwacht de onderneming hierover met een nog onbeken- n ei opdrachtgever een intentieverklaring te tekenen. RDM zal de inii ten bouwen in samenwerking met het Amerikaanse Lock- I ed Martin Undersea Systems en scheepswerf Litton Ingals. '«is te klein om op eigen kracht genoeg vertrouwen te wek- 1,1 iibij opdrachtgevers. De omzet van het bedrijf is ook te ge- terti igom genoeg financiering en exportverzekering te krijgen. di'i edrijven betalen mee aan A4 haag Het kabinet is akkoord met de aanleg van de A4 tus- jjëïften Rotterdam, betaald door het bedrijfsleven. Dank zij je private financiering spaart de rijksoverheid 430 miljoen jden uit. Met dit bedrag kan een spoortunnel in Delft en een oorverdubbeling bij Abcoude worden betaald. Met de in- mming van gisteren komt een einde aan een lange discussie erde 6,5 km ontbrekende snelweg van Delft naar het Kethel- Oen lin. Het is de eerste weg in Nederland betaald door het be- r, jfsleven. De Tweede Kamer sprak dit voorjaar de wens uit c weg alsnog aan te leggen. Gebruikers moeten tol gaan beta- 81 Do ii xtra punten voor economie l Eu termeer Leerlingen die het omstreden vwo-examen econo- 1 Jlll e-1 hebben gemaakt, krijgen geen extra punten vanwege ver- boei lende fouten in het examen. Wel krijgen ze allemaal 0,3 punt hun cijfer opgeteld omdat het examen te lang was. Dat heeft Centrale Examencommissie Vaststelling Opgaven vrijdag be- idgemaakt. Hoogleraar en econoom A. Heertje ventileerde dek op het examen economie-1. Er zaten volgens hem fouten Vorige week maakte de examencommissie een kleine knieval Dr die kritiek door op één vraag twee antwoorden goed te re- 'eer relschoppers opgepakt er [terdam De politie heeft opnieuw twee mannen aangehou- die zouden hebben meegedaan aan de rellen na het kampi- sfeest van Feyenoord op 25 april. De twee herkenden zich- op videobeelden die dinsdag op tv waren te zien en meld- izich bij de politie. Het gaat om een man uit Vlaardingen en iman uit Rotterdam. Ze worden verdacht van openlijke ge- ,e/! ldpleging. De mannen zitten vast, aldus een woordvoerder Jen® 'iustitie- itstel Betuwelijn door protest haag» Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat heeft besluit over het tracé van de noordtak van de Betuwelijn eten jesteld, omdat ze een ongekende hoeveelheid protestreacties e re^ eft gekregen. Ze was van plan eind juni de knoop door te hak- n ec i. Dat wordt september of oktober. Het ministerie is over- 11leid met 14.000 - veelal uitvoerige - inspraakreacties van "■del nsen die tegen de door Netelenbos voorgestelde varianten >?ni )rde noordtak zijn. Het beantwoorden vergt meer tijd dan hegi s gepland, zo heeft de minister de Tweede Kamer gisteren ooft "Jeeuw weer op vrije voeten haag» De rechtbank in Den Haag heeft gistermiddag de Su- r lei aamse luitenant-kolonel Zeeuw uit voorarrest vrijgelaten. Er Tyli is te weinig bewijs om hem nog langer vast te houden. Zeeuw deo rd ervan verdacht lid te zijn van het zogenaamde Surikartel lebb iDesi Bouterse en zou betrokken zijn bij twee grote recente end caïnetransporten van 200 en 308 kilo. Het onderzoek tegen indi euw wordt wel voortgezet. De algemene verwachting is ech- das dat de verdachte spoedig naar Suriname zal afreizen. ectaculaire Races zandvoort FOLIJN: 023 - 5 740 750 h Rten aan de kassa en in de voorverkoop v.a.jZO,-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3