De wereld vanuit het zadel i Het Gesprek van de Dag 203 Fries terpdorp in Holland Michigan Aantal ooievaars groeit onstuimig ZATERDAG 12 JUNI 1999 COMMENTAAR De rommelzolder van Dehaene In traditionele politieke kringen in België moet vandaag met een ze kere nervositeit naar de dag van morgen worden gekeken. Voor het eerst in vier jaar spreken onze zuiderburen zich middels de stembus uit over de door het ene na het andere schandaal geteisterde poli tiek. De regering-Dehaene liet daarbij hier en daar een minister, maar bleef telkens wankelend overeind. Nu is voor de gevestigde or de aan de Brusselse Wetstraat de laatste ronde echt ingegaan. Premier Dehaene en zijn ministers kregen daarin de afgelopen we ken opnieuw een keiharde uppercut. Door het schandaal van dedi- oxinekippen staat de Belgische agrarische sector goeddeels stil. De rest van de wereld gooide de deur op slot voor landbouw- en vee teeltproducten uit België, waardoor de lucratieve export plat ligt. Daardoor wordt de kwestie ook een economische ramp voor het land, dat toch al meteen veel te hoge staatsschuld kampt. Door de waanzinnig ingewikkelde structuur van de Belgische staat gaan onze zuiderburen morgen voor maar liefst vijf eigen parle menten naar het stemhokje. En passant pakken ze ook de Europese verkiezingen nog even mee. Het probleem van een lage opkomst kent men er niet, omdat de stemplicht geldt. Dat laat de Belgen alle ruimte voor een stortvloed aan proteststemmen: als je dan toch moet, dan kun je maar beter laten weten dat je genoeg hebt van al dat geklungel. Bedreigend voor de 'gevestigdenis vooral het politieke kapitaal dat extremistische partijen als het Vlaams Blok lijken te gaan oogsten. Het streven van het Blok: een onafhankelijke Vlaamse staat, met het tweetalige en met de Walen gedeelde Brussel als hoofdstad. Iedereen weet wat dat zou betekenen voorde wankele evenwichtsoefening die België heet: het land houdt op te bestaan, maar met Brussel als omstreden kroonjuweel zal dat niet zonder slag of stoot gaan. Dehaene en de anderen weten dat ze het Blok na morgen waar schijnlijk nog wel uit de buurt van de regering kunnen houden. Ze weten echter ook dat dat ze daarmee misschien voor de laatste keer vier jaar uitstel kopen. Slaagt de 'oude' Belgische politiek er na mor gen niet in haar rommelzolder voorgoed uit te ruimen, dan is het einde van België dichterbij dan menigeen denkt. All you need is... Europa 'Kiezer laat Europa flink in de steek' kopte deze krant gisteren. Ge doeld werd op het lage opkomstpercentage (slechts dertig pro cent) tijdens de verkiezingen voor het Europese parlement. Het was niet het belangrijkste nieuws van gisteren, want de krant opende er niet mee. Een klein tweekolommertje op de voorpagina met een doorleesje op pagina 3 - 'Lijsttrekkers teleurgesteld over lage opkomst' (Ja, zou het; het lijkt me sterk dat ze er opgetogen over zouden zijn) - kon er net af. Het hoofdredactioneel commen taar (dat u dagelijks boven mij kunt lezen) was zelfs niet aan het onderwerp besteed. Dit is geen kritiek op de keuze van inhoud van deze krant (ik wil mijn baan graag houden), maar slechts een constatering. Maar goed, minder dan eenderde van de Nederlandse bevolking is warmgelopen en ik hoor daarbij. Dat mijn vader tevens lid is van het stembureau waar ik mijn stem moet uitbrengen, is een bijkom stigheid. Hij zou mijn absentie zeker opgemerkt hebben en dat scheelt weer een gratis maaltijd. Maar ik dwaal af. Als tv-recensent moet het immers in deze ru briek over televisie gaan. Hier komt een oplossing, waardoor Ne derland wel warm gaat lopen voor Europa> Ik bouw hier wel verder op een ideetje van iemand die deze week op de buis verscheen. Ik weet niet meer wie het was, maar geciteerde kwam met het idee om, 'analoog aan 'Den Haag Vandaag', een 'Brussel Vandaag' te maken'. Gewoon dagelijks een kwartiertje politiek nieuws van het Europese front. Zoals voormalig europarlementariër en nieuwe minister van landbouw etc. Laurens-Jan Brinkhorst bij zijn glori euze entree op het Binnenhof zei: 'Zo veel camera's heb ik in Brus sel nog nooit gezien'. Ik voorzie een gouden kans voor de commerciëlen. SBS6 heeft rond de Totodivisie een behoorlijk programma kunnen maken, dus voor een show rond dit tweederangs (oeps) parlement is ook wel een kijkerspubliek te vinden. Als presentatrice zou ik Daniëlle Overgaag (doet dat tekstoplezen goed bij Studio Sport) willen voorstellen. Deskundige Jan Mulder kent als ex-voetballer van An- derlecht Brussel als zijn broekzak en kan leuke commentaren leve ren bij de overwegend lege banken in het Europese parlement. Im mers, minder dan dertig procent van degenen die dagelijks de pre sentielijst tekent, draagt ook daadwerkelijk zijn steentje bij aan de besluitvorming. Robert ten Brink kan items maken met de europarlementariërs die zich doodvervelen in Brussel en wel een beetje liefde kunnen ge bruiken. Voila, 'All you need is Europa' is gemaakt en de opkomst bij de volgende verkiezingen ligt op honderd procent. Depressie bepaalt weekeindeweer Voor wat betreft juni is er, zeker gelet op de laatste jaren, best re den om enigszins pessimistisch te zijn voor wat betreft het aantal uren zon. Temeer omdat het er voor de komende week ook al niet zo daverend uitziet. Een zonnige bloeimaand kan ons echter niet meer ontnomen worden. In Den Helder scheen de meizon 268 uur tegen normaal 224. Zon niger was mei daar voor het laatst in 1993 met 279 uur. Nog net iets stralender vorige maand was het in onze eigen regio gelegen Bloemendaal met 269 uren zon. Verder kwam Stavoren op 267 en Berkhout 257 uur. Het actuele weerbeeld wordt ook dit weekeinde nog bepaald door een depressie op de Noordzee. Hoewel het systeem nabij het aardoppervlak nauwelijks meer herkenbaar is blijft de at mosfeer op grote hoogte labiel. Daardoor moeten we toch reke ning houden met van tijd tot tijd overtrekkende wolkenvelden waaruit nog een enkele bui kan vallen. Op de meeste plaatsen blijft het vandaag echter droog met af en toe zon. De tempera turen lopen op tot 18-19 graden en er waait een meest zwakke tot matige zuidwestenwind. Ook morgen is er nog een buienkans maar er staat nau welijks wind en de temperatuur gaat omhoog naar 20-21 graden. Na het weekeinde breidt een uilloper van het Azorenhogedrukgebied zich over West-Euro pa uit. Op zich is dat geen slechte zaak ware het niet dat storingen ook kans zien om hun invloed tot bo ven het Noordzeegebied te doen gelden. Daardoor is er periodiek vrij veel bewolking en kan er soms ook nog enige regen of een bui vallen. Het wordt echter wel ietsje warmer. Afhankelijk van de hoeveelheid zon komt de temperatuur uit op 20-21 graden. Gisteren heeft het in de nacht en ochtend geregend. Op Texel brak echter al vrij snel de zon door en vrij dagmiddag was er ook elders zonneschijn waardoor het in Haarlem nog 17 graden werd. Luchien Schipper: bijna een miljoen kilometer op de fiets Geen paniek. Hij ligt een ietsje achter op z'n schema, maar op 9 september 1999 heeft hij 999.999 kilometer gefietst. Hou daar maar rekening mee. Natuurlijk, dat betekent dat hij in de komende drie maanden nog 15.000 kilometer dient af te leggen.. Nou en. Een ander zal er misschien tegenop zien; hij draait voor dergelijke afstanden zijn hand niet om. Luchien Schipper (53): „Voorlopig blijf ik een dikke 1100 kilometer per week draaien. Eigenlijk te weinig, maar ik heb nog elf vrije middagen tegoed. Die gebruik ik om naar Harlingen op en neer te rijden. Dat is nog eens 210 kilometer extra. Ik heb speling zat." Ruim 1000 kilometer fietsen per week. De huisschilder uit Wormer doet het al meer dan een kwart eeuw. Van begin maart tot half oktober. Op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagavond rijdt hij - vaste prik - meteen uit zijn werk naar Medemblik (4 x 90 kilometer) en op vrijdag, zaterdag en zondag peddelt hij via Enkhuizen en Harlingen naar Sneek om vandaar weer naar huis te rijden (3 x 270 kilometer). Nee echt niet, dat gaat nooit vervelen. Waarom? Ten eerste fietst hij ook nog wel eens via Swifterbant naar Sneek - of via Leeuwarden - en ten tweede: „Ja, goh, ik vind het gewoon verschrikkelijk lekker." Tenminste, als hij maar lekker kan doormalen. Aan verkeerslichten heeft hij een broertje dood. Dat haalt je maar uit je ritme. En op in groepen rijdende schoolkinderen heeft hij het evenmin begrepen. Op vrijdag komt hij ze altijd tegen op een smal rijwielpad tussen Abbekerk en Wognum. Ze gaan geen centimeter opzij, die klungels, en je moet voortdurend in de remmen. De lange, rechte wegen in de Wieringermeer zijn daarentegen een traktatie. Om maar niet te spreken over de Afsluitdijk. Luchien verlekkerd: „Dat blijft toch altijd weer het mooiste gedeelte van de hele rit. Geen stoplichten, geen kruispunten." Een bijzonder leuke bijkomstigheid is natuurlijk ook, dat ze hem onderhand kennen langs de route: de café-houders, de restaurateurs. Schipper: „Dat scheelt enorm veel tijd. Ze weten allemaal precies wat ik wil hebben. Ik hoef nooit te bestellen. Ik ga zitten en ik krijg - als het koffietijd is - automatisch twee koppen koffie en een appelpunt. Is het lunchtijd dan komen ze, zonder dat ik wat hoef te roepen, met twee bakken koffie en een uitsmijter kaas aandragen. Altijd hetzelfde ja. Ze weten waar ik van hou. Naar het zuiden gaat hij nooit meer. Vroeger wel. Reed hij bijvoorbeeld Delfzijl-Cadzand, een door zijn club Le Champion georganiseerde rit. Hij kan het zo nakijken in zijn logboek. Om kwart voor twee uit Beverwijk vertrokken. Het regende een beetje, maar daar heeft hij nooit een hekel aan gehad. Zit er meer zuurstof in de lucht. Om vijf voor één 's F? F Luchien Schipper: „Zo bijzonder is het natuurlijk ook weer niet wat ik heb gepresteerd. Ik kon het zittend af." nachts fietste hij al door de straten van Delfzijl en omdat hij geen enkele reden zag om daar te gaan rusten, reed hij door. Gevolg: nog diezelfde avond stond hij om half tien in Kloosterzande in Zeeland. Knarsetandend, want hij moest een uur wachten op de pont. Eeuwig zonde toch? Dat dus nooit meer. In die tijd reed hij trouwens nog wel eens ruim 50.000 kilometer per jaar. Met - in 1985 was dat - 51.085 kilometer als record. Dat is trouwens alweer verpulverd door Klaas Gans uit Oostzaan. Die kwam in de ongeveer 200 dagen dat het seizoen duurt, tot 53.000 kilometer. Zal Luchien nooit meer halen. Hij gaat - geloof het of niet - afbouwen. „Ik word toch wat ouder natuurlijk en om nou gemiddeld zo'n 200 kilometer per dag te blijven rijden... Daarbij: ik heb mijn doel bereikt. Één miljoen kilometer op de fiets, het is een totaal waar ik naar toe heb Dat idee van die grens van 999.999 kilometer, die dan precies op 9 september 1999 gepasseerd zou moeten worden, dateert pas van vorig jaar. „Je zit urenlang op de fiets - ruim 50 uur per week - en dan zit je natuurlijk wel eens te filosoferen. Over het millennium bijvoorbeeld. Op een gegeven moment - het zal in 1995 of zo zijn geweest - kreeg ik in de gaten dat ik, als ik een beetje zou doortrappen, nog voor de eeuwwisseling de 1 miljoen kilometer zou halen. Best leuk, maar later bedacht ik me dat die grens van 999.999 kilometer op 9/9/99 nóg leuker zou zijn." Het feest vvordt gevierd voor de rijwielzaak van Piet de Wit in Wormer, zijn sponsor en fietsleverancier. Het fijne weet-ie er niet van, maar het schijnt op die donderdagmiddag een hele happening te worden. Optocht, toespraken. Aan de ene kant leuk, aan de andere kant „Zo bijzonder is het natuurlijk ook weer niet wat ik heb gepresteerd. Ik kon het zittend af. Ik heb zes keer Parijs-Rrest-Parijs gereden. De zwaarste toertocht ter wereld, zeggen ze. En 1200 kilometer in drie dagen is op de keper beschouwd natuurlijk best een heel stuk. Maar ik vind het wel meevallen. Je moet je d'r gewoon geestelijk op instellen. Dan red je 't lichamelijk ook." Daar had Schipper tijd genoeg voor, voor die geestelijke instelling. Want - blijkt tussen neus en lippen door - de reis van Wormer naar de startplaats (en terug) legde hij ook per fiets af. „Dat schoot lekker op. Reed ik in een kleine week, ruim 2300 kilometer. Maar de 100-cols tocht in Frankrijk vond ik misschien nog wel leuker. Vierduizend kilometer in 18 dagen. Alleen, dat zou ik nu FOTO BART HOMBURG niet meer kunnen. Te zwaar. Vier bergen op een dag, 220 kilometer per rit;" dat trek ik op mijn ouwe dag waarschijnlijk niet meer." Dus houdt Luchien Schipper het tegenwoordig maar op de vlakke wegen van de Lage Landen aan de zee. Hoewel 1 Eind oktober hoopt hij naar China te vertrekken om daar een rondje te gaan fietsen. En ooit peddelde hij van kust naar kust dwars door Amerika. En reed hij van Vancouver over de Alaska-Highway naar Anchorage. En maakte hij een tour door Nieuw-Zeeland. En bekeek hij zowel Indonesië als Zuid-Afrika vanuit het smalle race-zadel. Schipper: „Ze vragen me wel eens: hoe vind je vrouw dat eigenlijk? Nou, die vind dus niets, want ik ben niet getrouwd. Ik ben een geluksvogel, ik mag net zo lang buiten spelen als ikzelf wil." ROB VAN DEN DOBBELSTEEN nog dagen Nog 203 dagen ei nieuwe millennii breekt aan. Redei deze krant om ir gelijkse serie tenj ken op belangrijl beurtenissen die grepen op corresi rende data in c pen 1000 jaar. 7} 1967: derde dag: se oorlog: 8 juni! het eerste ijsje (o! juni 1934: beroen eend geboren: Di Duck; 10 juni 188 len na proces Do: Nieuwenhuis; 11 1971: opening Eu door koningin Ju 12 juni 1381: boe stand in Londen. 12 JUNI 1381 Het is de eerste grol opstand in de Engel schiedenis. De onvti sinds het midden va veertiende eeuw vol baar is, krijgt halven 1381 een ernstig vei woede over de belas hogingen en als reat pogingen een maxin loon in te stellen we tekort aan arbeiden Zwarte Dood, rukte renopstandelingem dat jaar op naar Lon juni wordt het mene een woedende meni rukt vanuit Essex en de 12de juni moeten den en edelen de rel de dood bekopen ei koning Richard II ge aan de onderhandel te komen. De eiseni opstandelingen liegt om; Richard belooft goedkoop land ter b king te stellen, eenv del en de afschaffinj horigheid. Onder lei voorman Walter Tyli ken de rebellen de o ning binnen te hebb worden in Londen d wel even wat vijandi maakt. Maar een daj krijgen de boeren df op hun neus. Walter raakt onder verdacli standigheden gewa de strijd niet o verlet Londen is het danst daan met de crisis,! Richard vergeet veel toezeggingen en ein kan de conclusie lui de sociale revolutie mislukt. HENK RUIJL Huizen uit Nederland worden overgebracht naar VS Het is zeker dat er een Fries terpdorp komt in het Amerikaanse Holland Michigan. De staat Michigan is bereid vier miljoen dollar bij te dragen aan de bouw van het dorp. Het plan komt van het bedrijf Lowlands Management BV. Het terpdorp wordt één van de nieuwe woonwijken van de stad Holland. „Com pleet met smalle klinkerwegen, een terp en een kerk", vertelt A. de Vries van Lowlands. In het terpdorp komen 84 woningen en twintig bedrijfspanden. De Vries: „Wij pro beren zoveel mogelijk de sfeer van de oude dorpen over te brengen, maar dat betekent niet dat er niets moderns mag staan." Het nieuwe terpdorp blijkt bij Amerikanen Weekje op zaal De afgelopen week lag ik in het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp waar ik na een operatie aan een ader lief derijk werd verpleegd op zaal. Hieronder een door snee van wat je daar zoal te horen krijgt. -Klagende patient: „Nee zuster, ik hoeft maar één handdoek want ik wast alles van me eigen in één keer. -Oudere verpleegster:Vroe ger hielp je als leerling om te helpen. Tegenwoordig, beste meiden hoor, maar het lijkt wel of ze helpen om aan een leeropdracht te voldoen. -Klagende patient. „Moet je naar de radiologie voor een fo tootje. Laten ze je daar even zo goed een halfuur op de gang leggen, hoor." erg in trek te zijn. Alle beschikbare bouwkavels zijn inmiddels verkocht. Een deel van de nieuwe woningen zal worden gebouwd met oude bouwmaterialen, maar er komen ook compleet nieuwe woningen. „Maar de architectuur is altijd Neder lands", benadrukt De Vries. Huizen die in Nederland overbodig zijn, worden gedemonteerd en overgebracht naar de Verenigde Staten. Daarvan heeft Lowlands er inmiddels drie op voorraad. De nabestaanden van de Nederlandse op richters van Holland hebben het vaderland van hun voorouders altijd hooggehouden. In de jaren zestig kocht Holland een origi nele Nederlandse molen, die werd overge bracht naar Windmill Island. De molen was jarenlang een toeristische trekpleister. Toen midden jaren negentig het bezoekers aantal terugliep, zijn de plannen voor het terpdorp geboren. Holland werd 150 jaar geleden gesticht door Nederlandse emigranten. Nu wonen er 50.000 mensen. De Nederlandse invloed is nog steeds duidelijk te zien op het jaar lijkse Tulip Time Festival. In zeven dagen komen meer dan een miljoen bezoekers naar Holland. Amerikanen in Nederlandse klederdracht voeren dan een klompendans -Dialoog. Dokter: „Hoe voelt u zich van daag Patiënt: „Wat zal ik zeggen, gaat wel dok ter. Dokter: „Naar omstandigheden redelijk wel, zeker?" Patiënt: „Inderdaad dokter. -Werkster: „Ik hoef's ochtends op zaal tnaar naar de vloer te kijken en ik weet welke verpleegster er dienst heeft. -Klagende patiënt: „Oh. God komen ze weer voor de injectie. Nou ja, vaste prik zullen we maar zeggen. -Dialoog. Zaalzus ter: „We hebben hier niet voor iedere patiënt een aparte ver pleegkundige net als op de intensive care. We lopen hier één op acht. - I.C-broeder: Wij hechten nou eenmaal aan kwaliteit, hè. - Oudere verpleegster:Vroeger had je op chirurgie het kleine spul, aambeien of een breukje of zo. Tegenwoordig metal die nieuwe operaties moet je een halve I.C- verpleegster zijn. -Klagende patiënt: „De operatie is een fluitje van een cent zegt de dokter. Alles is een fluitje van een cent tegen woordig. Moet je voor je vrouw boodschappen doen, fluitje van een cent. Sta je even zo goed een halve ochtend in de rij bij de kassa. Vanochtend nog, moest ik vooreen fotootje naar de radiologie. Heb ik toch nog een uur op de gang gelegen, hoor. -Dialoog. Dame van het eten: „Niets gege ten. meneer Prinsen?" Ik: „Ik kon geen hap door mijn keel krij gen mevrouw." Dame van het eten: „Niet gewend om 's middags warm te eten, zeker. Maar het laatste woord gaat naar de gou we ouwe. Klagende patiënt: „Heb je je medicatie nog niet gehad? Ejfe geduld. Busje komt zo. Weekje zaal, je hoort nog eens wat. Het gaat uitstekend met de ooievaarpopulatie in Neder land. Vorig jaar werden 326 paartjes geteld en dat aantal stijgt nog steeds. Het gaat zelfs zo goed met de ooievaar dat fokken in ooievaarsdorp Het Liesvelt nabij Groot-Ammers ook niet meer nodig is. Volgens landelijk ooievaarcoördinator Vos genoeg reden om het suc ces morgen te vieren met een open dag in het opvangstation in Herwijnen. Vos is naast 'landelijk aan spreekpunt' tevens beheerder van het opvangstation in Her wijnen dat in 1979 werd ge bouwd. In dat jaar kwamen in Nederland nog maar vijf ooie vaarpaartjes voor. Het station in Herwijnen vormt sinds die tijd een keten met elf andere opvangstations, waardoor de vogel nooit uit ons land is ver dwenen. De opvangplaatsen worden in totaal bezet door ruim honderd mensen weet hoe het is om eei plekje te hebben omn strijken, hij was tot va gezagvoerder bij de KI gepensioneerde pilool vier nesten op zijn hun stuks in het aanliggen! land. Maar wat te doen alsd haard niet 'trekt' door vaarfamilie op het daM ze zelf uitzetten, zoekt tijd mensen die het Ier om een ooievaar op ht hebben", zegt Vos. „Hi natuurlijk dat iemand) is met onverwacht ben moet men zo snel mog eerste takken van hein halen, want daarna isl gens de Vogelwet te lai boden om bewoondei van beschermde vogel' wijderen." MENSELIJK JOOST PRINSEN Beer GEERT, vermoedelijk 34 jaar oud en de eerste bewoner van het Berenbos in Ouwehands Dierenpark in Rhenen, is dinsdag overleden. Hij leed waarschijnlijk aan een darminfectie. De veteri naire faculteit van de universiteit in Utrecht verricht sectie op de beer om de exacte doodsoorzaak vast te stellen. Beer Geert was bij de bezoekers van Ouwehands Dierenpark zeer bekend. Hij kwam in 1965 als troeteldiertje van de bemanning van een vrachtschip vanuit Rusland naar Nederland. De Nederlandse auto riteiten namen hem echter in be slag en plaatsten de beer in Rhe nen. Daar woonde hij tot 1993 in een betonnen verblijf. Toen het Berenbos klaar was werd Geert de leider van de berengroep. Ouwe hands Dierenpark veria ook al een beer. De bln> beer Fiona uit Oost-Eur: zweek toen aan een hen king. Volgens de dieren: geen verband tussen de sterfgevallen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2