M Het condoom van dichtbij bekeken Stap in de wereld van Feist Multi Media Alles over klassieke muziek Gamepoint: de frustratie voorbij neo >TERDAG 12 JUNI 1999 ciNKBUURMAN 3USlui n 300 ..spel baseren op een suc- esvolle film wil nogal eens ten |0ste gaan van de kwaliteit van iet spel, omdat het vaak haast werk is. Op boeken gebaseerde pellen zijn meestal een stuk eter, zeker als de schrijver zelf ingeschakeld en er zorgvuldig oor waakt dat het spel geen or 17/ ippervlakkig product wordt, antasy-schrijver Rarmond E. ■I eist heeft dit gedaan bij Return Krondor, het vervolg op het chaie uccesvolle Betrayal at Krond- -6025' or- Een tussenproduct, gemaakt - zonder medewerking van Feist t'; paar wel gebaseerd op zijn fan- isiewereld, bleek een jammer de mislukking. 'Betrayal at ntara' was een slecht stukje laastwerk. leturn to Krondor van soft warehuis Pyrotechnics is een plaat ruising tussen een avonturen- spelen een rollenspel. Bij een ivonturenspel moeten vooral bunc rnzzels worden opgelost, bij 3-45C een rollenspel moet er stevig -orden gevochten en doen de lelden uit het verhaal steeds ieer ervaring op, en worden ze Its steeds sterker, fede boeken van Feist leuk ?°9Seftindt zal het plezier doen dat de rouwde hoofdrolspelers ei- Limb enhandig bestuurd kunnen ElZOE orden: de krachtpatser Solon, 45021 ie dief James, de strijder Wil- en de magiërs Jazhara en fndarie. De speler kruipt let- 450" 'n van ^eze *ie'~ - jen, die op afstand worden be- ituurd, zoals dat bij rollenspel en in de stijl van Diablo ge- wikelijk is. kemia verhaal achter het spel is goede kwaliteit, dat is Feist ituurlijk wel toevertrouwd. In koninkrijk Midkerhia is gro- Ikent consernatie ontstaan omdat magische kristallen zijn ver- 4220ifcwenen uit een tempel. Deze ranen van de Goden' hebben en immense magische kracht 1 mogen niet worden mis- jikt door ambitieuze lieden net een bedenkelijke machts- >203f honger. Het probleem is dat de kristallen zich aan boord van een schip bevinden dat na een piratenaanval gezonken is. De slechterik Bear doet er alles aan om de Tranen van de Goden weer boven water te krijgen en in te zetten tegen de beschaaf de wereld. Slechts de speler en zijn kameraden kunnen dit vanzelfsprekend voorkomen. Betrayal at Krondor is een spel dat heel makkelijk te bedienen is, in tegenstelling tot de meeste rollenspellen. Bij het aanvallen van een vijand met een wapen of toverspreuk hoeft deze slechts aangeklikt te worden. Leuk is de mogelijkheid door middel van alchemie drankjes zelf samen te stellen. Dat kan leiden tot spectaculaire verras singen. Grafisch is Return to Krondor dik in orde. Een mooi geteken de wereld, waar driedimensio nale figuren soepel doorheen lopen. Het verhaal is niet al te uitgebreid en de meeste spelers zullen er geen maanden over doen om het spel uit te spelen. De liefhebbers van echte rollen spellen, zoals Baldur's Gate zul len het allemaal wat te simpel vinden. Dat maakt Return to Krondor wel bij uitstek geschikt voor beginners, die geen uitge breide studie van een spel wil len maken voordat ze zich in de strijd kunnen werpen. Min. Systeemeisen: Pentium 166, 24 Mb Ram, Windows 95/98. Driedimensionale kaart aanbevo len. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Homesoft. 'an Bach tot Stravinski, van ilokfluit tot concertvleugel, van lenklank tot dissonant: het s allemaal terug te vinden in Spectrum van de Klassieke Mu- riek, een interactieve mu- ziekencyclopedie voor begin- lers. Ruim 5000 artikelen geven een schat aan informatie over omponisten, podiumhelden, ïuziekpedagogen, scholen, stijlen, genres, kortom alles wat P-K' met klassieke muziek van doen elk» heeft. k. Sp Het sterke punt van een inter- actieve encyclopedie is het ge makwaarmee samenhangende informatie bij elkaar kan wor den gezocht. In een boek ont- ïnMi kom je n et aan tijdrovend ge- blader als je wil uitzoeken tot welke stroming een groep com- misten behoorde, op de com puter is dat een kwestie van een muisklik op een verwijzing. En verder is er natuurlijk het voor deel van geluid: er valt vijf uur muziek te beluisteren. Helaas in fragmenten die soms wel erg kort zijn, maar het is meestal wel genoeg om een indruk te van het werk van een componist, van de klank van een bepaald instrument of een (specifiek soort ritme. Een handig hulpmiddel is de tijdbalk die als een rode draad idoor de encyclopedie loopt. Op deze balk is het ontstaan van bepaalde muziekstromingen, "iet de bijbehorende compo nisten, instrumenten en plaat sen nauwkeurig in de tijd af te lezen. Zo is het dus makkelijk °m tijdgenoten van componis ten te vinden. In de romanti sche negentiende eeuw deed bet verschijnsel zich voor dat grote componisten zoals Liszt, w Chopin en Schumann andere componisten, de 'mindere go den', overschaduwden. En dat terwijl hun muziek toch zeer de moeite waard is. Zo bleef de Ierse componist John Field lan ge tijd onopgemerkt in de scha duw van Chopin staan. Uitein delijk kreeg Field in de 20e eeuw de aandacht die hij ver dient en ook op de tijdbalk is hij in de buurt van zijn machti ge Poolse tegenhanger terug te vinden. Wie zich wil verdiepen in de theorie van de muziek kan met de Spectrum ook goed uit de voeten. Door middel van no tenvoorbeelden wordt uit de doeken gedaan hoe de muziek zich ontwikkelde: van bijvoor beeld eenvoudige koormuziek tot ingewikkelde opera's die soms dagen kosten om uit te voeren. Spectrum van de Klas sieke Muziek is gebaseerd op de naslagwerken Muzieklexicon en Componistenlexicon van Theo Willemze. Maar er zijn ook veel nieuwe artikelen opgenomen, met name op het gebied van opera. De cd-rom is informatief en gebruikersvriendelijk: een absolute aanrader voor mensen die zich in klassiek muziek wil len verdiepen. Min. systeemeisen: Pentium 100 Mhz, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschik baar gesteld door Het Spectrum Electronic Publishing. PETER VAN DER HOEST 'Ooit een condoom van dichtbij gezien?' schalde het in een be richtje in de krant. De lezer werd in dat stukje uitgenodigd naar een wijkcentrum te ko men, waar medewerkers die dingen uit hun verpakking zul len halen zodat men voortaan weet waarover men het heeft. Sterker nog, volgens het be richtje worden ze ter plaatse gratis uitgedeeld, alhoewel er ook bij stond dat de toegangs prijs een riks is en dat lijkt me dan weer een sigaar uit eigen doos. Maar vooruit, het doel moge duidelijk zijn: er zijn dus nog mensen die niet weten hoe een condoom er uit ziet. Dat blijkt ook uit een groter verhaal, dat naast dit berichtje was afge drukt en waarin ene Nat Mie Kroone, student sociaal-peda gogische hulpverlening aan de Haagse Hogeschool en geeste lijk moeder van het project 'Be wust van aids', studiegenoten op het hart drukt om toch voor al veilig te vrijen. Ik kan u dankzij een uitermate leuke site op het internet mel den dat de mensheid al heel lang zoekt naar methoden om zwangerschap en geslachtsziek ten te voorkomen. Zo zouden de Egyptenaren al gebruik heb ben gemaakt van een con doomachtig linnen zakje. Chi nezen trachtten besmetting te gen te gaan met in olie gedrenkt zijdeachtig papier dat om de penis werd gewikkeld en Japan ners hadden condooms van leer en schildpadhoorn, waarbij ik mij in alle eerlijkheid bij die laatste 'jas' afvraag of het effect niet hetzelfde aanvoelt als op je hoofd krabben met een hark. Maar goed, de Romeinen waren verstandiger, die hadden con dooms van geitenblaas. Pas in de zestiende eeuw begint het condoom een beetje in zwang te komen. Dat moest ook wel, want de syfilis greep zo genadeloos om zich heen dat het nog een hele kunst was om iemand te vinden die het niet had. Zijde, linnen en visblaas waren het materiaal dat ge bruikt werd om rond de penis te wikkelen. In die tijd was het trouwens heel normaal dat aan alle waslijnen in Europa die dingen na een wasbeurt te dro- gen hingen. Ik lees op die internetsite ook dat er al in het midden van de achttiende eeuw in Londen een winkel was, waar de dames Phillips en Perkins blazen, vlie zen en zaaddodende spulletjes verkochten aan vooral de rij ken. Voor de armen was er een zekere juffrouw Jenny. Zij han delde in gewassen tweede hands condooms. Het schijnt dat wie er gebruik van maakte een bescheiden toelage kreeg van de rijken om de aanschaf te kunnen bekostigen. Controles Het sap van de latexboom is nog steeds de basis voor het condoom. Lees zelf op de hier onder genoemde site hoe dat in zijn werk gaat. Maar als u het verhaal uit hebt, dan kijkt u vast en zeker met wat meer respect naar dat voorwerp dan op het moment van passen zelf. Uw http://www.condomerie.com/ Geschiedenis.html http://www.xs4all.nl/~-cerido/ rec13.htm http://www.durex.com/lounge/nl/ aandacht is dan vanzelfspre kend niet gericht op technieken als 'dipping', vulcanisatiepro- ces, optimale rekbaarheidcon troles en elasticiteitseisen, want u hebt wel iets anders aan uw hoofd. Toch? Weet u trouwens dat dragers van het hiv-virus in Nederland niet verplicht zijn om dat te melden aan hun partner(s) of instanties? Dat in dit overgeor- ganiseerde land, boordevol ake lig principiële politici, iemand willens en wetens kan besmet ten en daar misschien nog wel ongestraft mee wegkomt ook? Misschien heeft u het ook ge volgd, dat proces dat de Lim burgse Lia van de Donk tegen haar ex heeft aangespannen. Op zijn verzoek vreeën ze in hun huwelijksnacht zonder condoom, terwijl hij zo hiv was als maar zijn kon en hij dat niet aan haar had verteld. Lia klaag de hem terecht aan, omdat haar biseksuele ex gewoon doorgaat met jan en alleman voor te liegen. Of het tot een veroordeling komt is nog maar zeer de vraag. Iedereen in dit land draagt zelf de verantwoordelijkheid om zich tegen het virus te bescher men, zegt de wet. Kijk, daar had een referendum nou verandering in kunnen brengen. Drietal gamefanaten ontdekt gat in Nederlandse markt JAN-JOHAN BELDEROK* Gamen via internet was in Ne derland tot voor kort een frus trerende bezigheid. Voor een potje Quake moest je meestal inloggen op een Amerikaanse of Britse server. En aangezien Amerikaanse en Britse spelers een snellere verbinding tot de server hadden, werd winnen vrijwel onmogelijk. Ze zagen jou immers al rondstruinen, voordat jij hen in de gaten had. Sinds kort is aan deze misère een einde gekomen. Het Haag se Gamepoint stelt al zijn ser vers beschikbaar voor online gaming. Gamepoint is deels uit frustra tie geboren. Want oprichters Bas Olthof, Amon Endt en Je roen Haarlem waren het zat om steeds te worden afgeknald op de Amerikaanse servers. Na tuurlijk kon je via de servers van de Nederlandse internet- -providers gamen, maar dat was volgens Olthof echt kinder spel. ,,Je kon er ten eerste vaak alleen maar Quake spelen. Ten tweede werden deze servers nauwelijks bijhouden. Het ging vaak om een hobby-project van een werknemer van de pro vider. Ze hadden van him baas een stukje ruimte op de server gekregen. Er was weinig profes sioneels aan." Olthof en zijn twee companen waren ervan overtuigd dat er een markt bestond voor een be drijf dat zich totaal richtte op online gaming. En de afgelopen maanden hebben uitgewezen, dat ze het bij het rechte eind hadden. Want na een aarzelend begin, loggen nu dagelijks hon derden gamers op hun servers Vergeleken met de honderddui zenden spelers in VS die hun battles via Internet uitvechten, is de Nederlandse 'online ga ming community' nog steeds erg klein. Maar dit heeft volgens Olthof niets te maken met een gebrek aan interesse. „Integen deel zelfs. Ik denk dat er relatief gezien in Nederland net zoveel mensen online willen gamen. Want dat is toch de real-stuff, gamen tegen andere top-spe- lers. Alleen, je moet er hier voor betalen, terwijl lokaal telefoon verkeer in de VS gratis is. Een uurtje gamen kost hier een paar piek aan telefoontikken en dat bedrag houdt met name scho lieren en studenten tegen. De meeste multiplay-games wor den daarom via netwerken van bedrijven of via gekoppelde computers thuis gespeeld." Gamen via Gamepoint is heel eenvoudig. Na het intikken van www.gamepoint.nl in de adres balk van je browser, kun je op de gratis website een game uit het grote aanbod pikken. Op dit moment zijn dat voornamelijk shooters als Quake, Sin, Shogo, Unreal en Halflife. Maar ook fans van Civilization, MUD II en Jazz JackRabbit kunnen bij Gamepoint terecht. Dat shooters zo populair zijn, heeft te maken met de telefoon tikken. Olthof: „Bij een shooter kan iedereen zich zo in het strijdgewoel mengen. Na een half uur ben je al je agressie kwijt en stop je er mee. Bij een strategie-game zoals Starcraft of Command and Conquer heb je toch wel een uur of vijf nodig om een beetje te vorderen in het spelverloop. En dus lopen de kosten flink op." Bij de meeste shooters bestaat de mogelijkheid om uit ver schillende mods, oftewel 'mo- piCk game PRECIES! WANT HIERMEE WILDE WE DUIDELIJK y» .IjA MAKEN HOE GOEDKOOP DE SHOP WEL NIET IS jj[ 2£ Choose your game C -QUAKE 14) LJ UNREAL 10) HALF-LIFE (0) 'i S. All playable games: Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1- Bladgroente: 4. geladen atoom; 6. loofboom; 9. natuurken-ner; 11. uit- roeP: 12. duikereend; 13. muziek noot; 15. sierplant; 17. voornemen; voertuig; 20. deel ve. fuik; 21. voedsel; 23.keg; 24. thans; 25. zoog- o'er; 27. oude lengtemaat; 28. in vloed-rijk persoon; 32. hemelbrood; ■*4- schop; 35. takje. ^HTICAAL: E Muzieknoot; 2. streling; 3. alleen- sPel; 4. dochter vanCadmüs; 5. voor zetsel; 7. golfterm; 8. torso; 9. vloer zeil; lO.hard gesteente; 11. harfd- werkzaamheid; 14. voetgewricht: 16.vreemde munt; 18. mondrand; 22. brilslang; 23. tweetal; 26. inhet jaar; 29. Japanse parelduikster; 30. bloeiwijze; 31. loof-boom; 33. ver brandingsrest. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Klapstuk; 5. execu tie: 6. taks; 8. naar; lO.oogst; 12. mot- je.Verticaal: 1. Kiezen; 2. agenda; 3. stuit; 4. uniek; 7. angst; 9.roem; 11. s smestam SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Een wekelijkse rubriek waarin ongeveer vijf websites worden belicht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Mogelijk heeft u er weinig of zelfs helemaal niets van ge merkt, maar het was de afgelo pen dagen de Week van de Go rilla. Een initiatief van het We reld Natuur Fonds, dat uiter aard niet beperkt blijft tot deze ene week. Het moment werd gebruikt om een speciaal deel van de website van het WNF te openen: Gorilla Jungletocht. een aardig avontuurlijk spel met als opdracht om babygoril la Bongo te helpen zijn ouders terug te vinden. Leuk voor kin deren, maar ook voor volwasse nen. Maar het is meer dan een spel. Er is veel informatie over de gorilla, zijn leefgebied in het hart van Afrika en over de mo gelijkheden om actie te voeren. ballers zijn klaar en dus kunnen de stadions worden omge ploegd door de fans van mu ziekgroepen. Voor de Arena zal dat geen verschil maken overi gens. Een keurig overzicht van Mie openluchtconcerten is te vinden op MuziekNed, waar ook het laatste nieuws uit de popwereld wordt gemeld en een stel nuttige links is verza meld. www.wnf.nl Wie zijn huis wil verkopen of een huis wil kopen, zal geneigd zijn om te zoeken naar de site van een (lokale) makelaar of naar die van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Da's loogies, zou J.C. te B. zeggen. Maar het kan ook anders. Bij voorbeeld via de site huiste- koop, een onafhankelijke orga nisatie. die zich uitsluitend op het internet presenteert. Met nuttige informatie over het (ver) kopen van een huis en (heel aardig) de mogelijkheid om uw eigen huispagina (homepage...) te maken. www.huistekoop.nl Het seizoen van de muziekfesti vals is weer begonnen. De voet- ZIE3K members.xoom.com/muziekned Van tijd tot tijd komt hij met opvallende onthullingen, waar mee hij niet zelden justitie voor het blok zet. Peter R. de Vries, Misdaadverslaggever heeft zo zijn eigen manier van werken en zijn eigen televisieprogram ma mag zich in een behoorlijke populariteit verheugen. Peter R. de Vries onderzoekt, ontmas kert, klaagt aan en verdedigt. Aardige, overigens niet echt fraaie site met ondermeer de informatie over de eerstvolgen de tv-uitzending, een pagina met vermiste personen en een uitgebreide foto-galerie. www.peterrdevries.nl Over een paar weken gaan de eerste regio's aan de zomerva kanties beginnen. Veel scholie ren staan al vol ongeduld te trappelen om de deuren van de school achter zich dicht te gooien. Maar zes tot acht we ken vakantie is lang. Voor velen dus een mooie gelegenheid om via een vakantiebaantje wat te gaan verdienen. Maar kijk uit: je krijgt te maken met de belas tingdienst en er kunnen gevol gen zijn voor een studiebeurs. Op vakantiewerk.net treft je alle info aan, die je moet weten. Ook over minimumlonen, rech ten en plichten. www.vakantiewerk.nl difications' te kiezen. Olthof: „Een mod is een ander woord voor speltype. Zo kun je bij Quake bijvoorbeeld in je eentje een deadmatch aangaan, of met je vrienden een Capture the Flag-wedstrijd tegen een andere clan spelen." Het in teamverband spelen wordt de laatste steeds populairder. Olt hof: „Als een Rambo iedereen afknallen, is een tijdje leuk, maar het plezier wordt vele ma len groter als je met een paar vrienden een ander team ver slaat. Waarom zijn teamsporten als voetbal, hockey en volleybal anders zo populair? Je ziet dan ook dat de nieuwste computer games veel van dit soort sociale game-varianten kennen." Ondanks dat de servers nu in Nederland staan, is het pro bleem met de snelheid van de verbinding nog niet helemaal verdwenen. Iemand met een 34k4 modem zal het bijvoor beeld niet makkelijk winnen van een gamer met een ISDN of een Kabel-verbinding. Olthof: „We hebben daarom sinds kort games, draaien die alleen be doeld zijn voor gamers met een 34k4 of voor mensen die nog niet zo vaak hebben gespeeld. Verder geven we aan wat de snelheid van jouw modem tot de server is. Dit heet een Ping. Controleer dit dus voordat je gaat spelen. Want niets is zo frustrerend als constant te wor den afgeschoten. En de echt toppers trainen een paar uur per dag, hebben een loei-snelle verbinding en stellen het spel optimaal in. Het is voor hen topsport. In de VS verdienen een paar gasten zelfs een flink belegde boterham met online Quaken." Ruimere domeinnamen De 'burgerlijke stand' van het internet wordt minder streng bij het erkennen van namen van websites. Sinds deze maand mogen brancheorga nisaties ook onder algemene namen op het net verschijnen. Dat meldt de voorzitter B. Ne- derkoorn van de Stichting In ternet Domeinregistratie Ne derland (SIDN) woensdag. Voor veel organisaties is het een langgekoesterde wens om de zogeheten domeinnaam zo algemeen mogelijk te houden, zoals 'hotel.nl' of 'juwelier.nl'. De Nederlandse Boekverko persbond is enthousiast: „Lie ver vandaag dan morgen", al dus secretaris A. Doezer, die minstens vier soortnamen wil registreren, zoals boekhandel- Optische muis Microsoft komt met een ge heel nieuw ontwerp van de computermuis. Op de Ameri kaanse computerbeurs Comdex presenteerde de on derneming een muis die zon der balletje aan de onderkant door het leven gaat. Het in- voerapparaat werkt optisch: de muis 'kijkt' zelf naar zijn positieveranderingen en geeft die met een nauwkeurigheid van 18 miljoen keer per se conde door aan het compu tersysteem. Een gewone muis verwerkt 'slechts' anderhalf miljoen instructies per secon de. De IntelliMouse Explorer heeft een oplichtende rode onderkant en een staartlicht. Het rode licht dat door de muis wordt uitgezonden speelt een rol in de IntelliEye- techniek, waarmee de muis bewegingen worden gevolgd. Het heen en weer bewegen .nl en boek.nl. De 'burgerlijke stand' heeft nog meer verruimingen in petto. De SIDN overweegt om ook particulieren toe te staan onder de eigen naam een website te openen (www.ach- ternaam.nl). Momenteel ko men alleen particulieren die bij de Kamer van Koophandel staan ingeschreven, bijvoor beeld als eenmansbedrijf, daarvoor in aanmerking. Nadere details over de do meinnamen voor particulie ren geeft Nederkoorn nog niet. Waarschijnlijk komt er voor hen een aparte afdeling, waarbij aan '.nl' nog een aan tal letters wordt toegevoegd, zoals '.part'. van het aanwijsapparaat kan op praktisch elk oppervlak ge beuren. Je hebt dus ook geen muismatje meer nodig om het apparaat soepel te kunnen be wegen. Ook worden er niet langer broodkruimels, stofdeeltjes en papiervezels in het inwendige verzameld, zoals met gewone muizen wel het geval is. Deze vervuiling zorgt bij de gewone computermuis nogal eens voor storingen. De Explorer-uitvoering heeft twee functieknoppen die de gebruiker zelf kan program meren. De muis krijgt een ver koopprijs in de buurt van de 150 gulden. Er komt ook een model zonder extra knoppen, dat rond de 110 gulden gaat kosten. Geïnteresseerden moeten nog wel even wachten. De muizen komen pas in september op de markt. HEINZ £-&/ pAJC <2>&APP£A/.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27