ultuur Kunst embrandt zelf: klein maar fijn Achttien uur opera: ware belevenis Schone Schijn Pechtold mikt op de yen Justitie geeft foto's Holland Festival vrij Te veel aanvragen voor abonnementen Parktheater ej Apenbare restauratie mummiekist in Leiden HO kTERPAG 12 JUNI 1999 JAN RIJSDAM. 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 positie in Londen en Den Haag attractie van het seizoen |et 29 schilderijen, 31 et- i en zeven tekeningen, irdeeld over zes zaaltjes reft het niet een bijzon- Ier grote expositie. De iliteit ervan is echter loven alle twijfel verheven de deskundigen zijn het zonder uitzondering |rer eens, dat het een van i belangrijkste tentoon- lellingen van het jaar is. Jat kan ook haast niet an jers, want het betreft een fembrandt-tentoonstel- jng en Rembrandt blijft nu (enmaal een van de groot- Ie schilders ooit. UDEN HARM HARKEMA iaal geen 'Staalmeesters', 'Anatomische Les' en geen itwacht' maar louter zelf- retten, aangevuld met ver lende portretten die door erlingen van Rembrandt zijn cmaakt. De tentoonstelling is rcrganiseerd door de National he allery in Londen en het Mau- ian. ishuis in Den Haag en heeft s naam 'Rembrandt by him- noc clf/Rembrandt zelf gekregen, (gelopen woensdag gingen in onden de deuren open. In itember verkast de expositie aar Den Haag. In beide plaatsen worden Jonderdduizenden bezoekers 9 l envacht. en gezien de massale >|jjkh-11 wereldwijde belangstelling an de pers lijkt dat niet over- e me feven gen criticus van dag- /lelie: lad The Guardian schreef eer- er deze week geen ruimte met hilderijen te kunnen beden- waar ook ter wereld, die /lei.= Rembrandt (1606-1669) op jeugdige leeftijd (1629). Rembrandt, een zelfportret uit 1669. zoveel emoties oproepen als de zaaltjes in de National Gallery waar nu Rembrandts zelfpor tretten hangen. De tentoonstel ling, schrijven vrijwel alle Britse kranten, is zonder twijfel Lon- dens belangrijkste culturele zo- merattractie. In het Haagse Mauritshuis hoopt men later dit jaar met Rembrandt op een soortgelijk succes als enkele jaren geleden met de Vermeer-expositie, die 438.000 bezoekers trok. Net als toen komt in de Hofvijver een drijvend paviljoen met onder meer een restaurant. Het bijzondere van de ten toonstelling is dat nu voor het eerst gepoogd is alle zelfpor tretten van Rembrandt bijeen te brengen, verspreid over privé- collecties en musea in de hele wereld. Hoewel de tientallen kleine etsen en tekeningen ook prachtig zijn, wordt de aan dacht natuurlijk vooral getrok ken door de 29 schilderijen, driekwart van alle zelfportretten die Rembrandt heeft geschil derd. Dat niet alle schilderijen te zien zijn heeft vooral te maken met de kwetsbaarheid van ver schillende werken, waardoor vervoer onverantwoord was. Bovendien weigerde het Louvre in Parijs de vier portretten die het bezit tegelijkertijd uit te le nen. In Londen is er nu eentje te zien, in Den Haag straks een andere. Een prachtig zelfportret uit 1659, in bezit van de Duke of Sutherland, is ook alleen in Londen te bezichtigen. Aardig aspect van de ten toonstelling is dat tijdens de voorbereiding ervan veel aan dacht besteed is aan onderzoek naar de authenticiteit van een aantal schilderijen. Zo is eind He eens wil zien hoe restauratoren van unst- en cultuurvoorwerpen te werk gaan, loet tussen 15 juni en 25 juli naar het ijksmuseum van Oudheden in Leiden. In lie periode zullen een aantal deskundigen Dp zaal' de beschilderde Egyptische mum- liekist van Anchor uit 625 v.Chr. opknap- en. De spreuken in hiërogliefen, de symbo- ;n en de goden en godinnen op de kist zijn de loop der tijd wat flets geworden en tr een deel zelfs verdwenen. De restau- atoren geven de kist een wat 'jeugdiger' aanzien. Zij doen dat achter een glazen wand, zodat de bezoekers van het museum hen aan het werk kunnen zien. Bij de openbare restauratie is een kleine tentoonstelling met foto's en teksten over Anchor ingericht en er is een audiovisuele presentatie van de restauratie van de plan ken van het deksel in 1998 te zien. Het pu bliek kan zo volgen hoe het deksel uit el kaar is gehaald, opnieuw in elkaar gezet en de spleten tussen de planken zijn opge vuld. Bij aankoop van de mummie en de mummiekist in 1826 bestond de-kist uit losse planken die toen provisorisch aan el kaar zijn gezet. v ubsidiestops die worden uit- v gevaardigd en weer ingetrok ken. een cultuurfonds waarin en Alleman naar believen zit te graaien, lijken die uit de kast donderen en een extern bureau dat orde op zaken moet stellen. Niets staat meer vast en niemand is meer zeker van zijn zaak nu de dienst cultuur en educatie één financiële puin hoop blijkt te zijn. De grote uitzondering is het Ja- panfeest dat volgend jaar wordt gevierd, met onder meer de opening van het Von Siebold huis aan het Rapenburg. Dat project is de liefdesbaby van de Leidse D66 wethouder kunst en cultuur, Alexander Pechtold, en gaat hoe dan ook dóór. Of Lei- oen nu terugvalt in de artikel 12-status of niet. Zelfs de even- toele opheffing van D66 - die niet ver weg meer lijkt - kan het 'apanfeest niet bederven. Pechtold heeft de weg terug volledig geblokkeerd. Zijn even- toele opvolger zit op 3 oktober 2000 gegarandeerd aan de sus hi. Heel Nederland viert volgend jaar het feit dat de betrekkingen met Japan dan 400 jaar oud ain. Maar Leiden heeft de sta tos van 'hoofdstad' van deze vieringen in de wacht gesleept. °or Pechtold stond ver van te voren vast dat Leiden deze titel 20" binnenhalen. De Leidse universiteit is immers de enige met lapanologie als studie richting en de in Japan bijkans Je"hg verklaarde Philip Franz oalthesar von Siebold (1796- 1866) mag een Duitse arts zijn 8eweest, hij heeft jarenlang aan het Leidse Rapenburg gewoond en dient te worden beschouwd als de grondlegger van de Hor tus Botanicus. Voor de herinrichting van het Von Sieboldhuis wordt tien mil joen gulden uitgetrokken. Het rijk betaalt, maar dat er ook Leids geld op tafel komt voor het Japanfeest is zonneklaar. Het Von Sieboldhuis is in de feestmaanden nog niet eens af, maar wordt dan wel officieel geopend. Wedden dat pakweg het LVC, Stedelijk Museum De Lakenhal, kunstenaarscentrum Haagweg 4 en het CBK tegen die tijd nog altijd niet weten waar ze aan toe zijn? Wel zal op die instellingen een beroep worden gedaan om een bijdra ge te leveren aan de feestelijk heden. Wat heeft die Pechtold toch met Japan? Kickt hij op vrou wen met kleine voetjes? Is het voor hem 'only Sony"? Wil hij zijn bestuursmedewerker Ineke van Vliet eens in een kimono zien rondstappen? Niets van dit alles! De wethouder is een lan- ge-termijn-denker. Hij beseft dat de chaos bij de dienst cul tuur en educatie op maar één manier kan worden opgelost, en dat is door de inkomsten flink op te schroeven. Stadge noten en inwoners van buurge meenten leveren te weinig op. De centrumfunctie die Leiden in de Leidse regio vervult, kost alleen maar geld. De duiten moeten dus ergens anders van daan komen. Pechtold mikt op de yen. Voordeel van de Japanse toerist is dat hij snel tevreden is. Kla gen ze, dan versta je ze toch niet. Je grist gewoon de camera uit hun handen en kiekt ze met de Waag of het Rapenburg op de achtergrond. Voor één ding staat de wethouder doodsang sten uit en dat is dat de Japanse meute op zoek gaat naar de Sie- boldstraat ('Von' paste kenne lijk niet op het straatnaam bord). De wethouder zou als opportunist pur sang worden ontmaskerd. Het is immers ab- vorig jaar met inffa-rood aange toond dat het zelfportret uit 1629, dat in het bezit is van het Mauritshuis, niet door Rem brandt geschilderd is, zoals al tijd was aangenomen, maar door een van zijn leerlingen, vermoedelijk Gerard Dou. De infra-roodstralen lieten zien dat onder het schilderij de hoofdlij nen waren getekend, iets wat Rembrandt nooit deed. Tegelij kertijd is vastgesteld dat een zelfde portret in Neurenberg, waarvan altijd was aangeno men dat het een kopie was van die in het Mauritshuis, een ori ginele Rembrandt is. Zelden is er zo n grote schok door de rij en der Rembrandt-geleerden gegaan. Beide werken hangen nu op de tentoonstelling naast elkaar. Wat opvalt is dat menig des kundige nu opeens ook zegt te zien dat het Neurenbergse exemplaar toch wel heel duide lijk het origineel is, en de Haag se de kopie. Zeer prettig nieuws was er enkele maanden geleden voor het museum Granet in het Franse Aix-en-Provence. Het museum beschikt over een schilderijtje dat tot halverwege deze eeuw weliswaar met Rem brandt in verband was ge bracht, maar waarover de des kundigen daarna vrijwel eens gezind concludeerden dat het een waardeloze, negentiende- eeuwse imitatie van de meester was. Het vermeende niemen dalletje (30 bij 24 centimeter) werd dan ook niet tentoonge steld in Aix-en-Provence, maar stond er in de opslagruimte te verstoffen. Begin dit jaar echter beslisten de deskundigen van het Rembrandt Research Pro ject dat het wel degelijk een echte Rembrandt is, zij het een onvoltooide. Zodat het lelijke eendje van Aix-en-Provence nu in Londen opeens mag pronken als een zwaan. 'Rembrandt by Himself/Rembrandt zelf, t/m 5 september in de National Gallery, Trafalgar Square, Lon den. Dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur en 's woensdags van 10.00 tot 22.00 uur. Informatie over kaartjes: 0044 171 747 2885. Van 25 september t/m 9 januari in het Mauritshuis Den Haag. AMSTERDAM ANP Justitie in Amsterdam heeft gisteren twee in beslag geno men foto's van de tentoonstel ling 'Attack!' op het Holland Festival weer vrijgegeven. Dat bleek tijdens de behandeling van een klaagschrift van het Festival tegen de inbeslagna me. Justitie legde deze week be slag op negen foto's uit de se rie mannelijk naakt, omdat er sprake zou zijn van kinderpor no. Bij nader inzien ging dit volgens justitie echter niet op voor twee foto's. Het gaat om een foto zonder titel van W. Mehring uit de jaren zestig en een van de drie weggehaalde foto's van Chas Schenk uit zijn serie 'Poses of Children' uit circa 1930. Het Holland Festival be streed gisteren voor de recht bank in Amsterdam dat het gaat om kinderporno. Volgens advocaat M. de Zwaan is er geen sprake van een seksuele gedraging op de in beslag ge nomen foto's. Bovendien zei de minister van Justitie bij de totstandkoming van het wets artikel, dat dat is bedoeld om seksueel misbruik van kinde ren tegen te gaan. Het Holland Festival stelt dat hier geen sprake van was bij het nemen van de foto's. Het Openbaar Ministerie is een andere mening toege daan. Officier van justitie R. Vorrink meent dat de naakte jongens een onnatuurlijke houding aannemen op de fo to's en dat duidt op kinder porno. Conservator van de tentoonstelling J. Swinnen legde uit dat het hier gaat om klassieke houdingen. Veel van de foto's worden al jaren ge bruikt als model voor schilde rijen en beeldhouwwerken. Het Holland Festival zegt zwaar gedupeerd te zijn door de inbeslagname. ,,Het festival en kinderporno zijn de laatste dagen in één adem genoemd. Dat is zeer slecht voor het imago", aldus De Zwaan. Uitspraak 14 juni. ALPHEN AAN DEN RUN Het Parktheater in Alphen aan den Rijn heeft zoveel abonne- mentsaanvragen gekregen dat het in de problemen is geko men. Als alle aanvragen worden gehonoreerd, zouden alle 98 voorstellingen die het theater op het komende programma heeft staan nu al zijn uitver kocht. Daarom moet er onder de aanvragers worden geloot. Voor een aantal voorstellin gen is de kans om te worden in geloot maar 30 procent. Bij Youp van 't Hek is dat zelfs maar 8 procent en bij Hans Teeuwen 17 procent. Beide ca baretiers hebben bedongen dat maar de helft van de beschikba re kaarten aan abonnements houders mag worden verkocht. Abonnementshouders die voor veel voorstellingen zijn uitge loot, kunnen contact opnemen met het Parktheater om te pro beren 'losse' kaarten te krijgen. De restauratie wordt mede gefinancierd uit de opbrengsten van een inzamelingsac tie onder de bezoekers in 1998. De laatste 'Restauratie op zaal' vond plaats in 1996 en betrof een drie meter lange mummie van een krokodil. Anchor was een priester in de Oudegyp tische stad Thebe en stierf rond 625 v.Chr. op jeugdige leeftijd. Zijn lichaam werd ge balsemd en begraven in drie houten sarco fagen. Begin 19-de eeuw werd de mummie ontdekt in een familiegraf bij Thebe. (Werktijden restauratoren: dinsdag vrijdag 11.00-13.00 uur en 14.00-16.00 uur; zaterdag en zondag 13.00-16.00 uur). Misschien kan Pechtold met de opbrengst van de hondenbelasting bij Sony robot honden bestellen. FOTO TOSHIYUKI AIZAWA soluut niet te verkopen dat een veredelde hondenuitlaatstrook de naam heeft gekregen van een grootheid als Von Siebold. En je kunt zelfs de meest goed gelovige Japanner niet op zijn kimono spelden dat het Kooi- park de Hortus Botanicus is. Het liefst had Pechtold de straatnaamborden van het Ra penburg en de Sieboldstraat verwisseld, maar daar heeft de straatnaamcommissie een stok je voor gekozen. Om van de Sieboldstraat toch een voor Japanners herkenbare attractie te maken, zou Pecht old met de opbrengst van de hondenbelasting bij Sony ro bothonden kunnen bestellen. Bewoners van de Sieboldstraat kunnen tegen inlevering van hun viervoeters van vlees en bloed een exemplaar van kunststof krijgen. In 2000, het Japanjaar, blijft het straatje in de Kooi dan in elk geval poep- vrij. WIM KOEVOET AMSTERDAM JOKE DAME Wagners 'Der Ring des Nibe- lungen' binnen een week. Niet iedereen zal zich daar vrijwillig aan overgeven. Maar een bui tenkansje is het wel. De uit voering van de vier meer dan avondvullende opera's kort na elkaar is een onderneming - 120 vrachtwagens voor vervoer van de spectaculaire decors - die weinig operahuizen aan durven. De Nederlandse Ope ra, regisseur Pierre Audi en di rigent Hartmut Haenchen hebben het lef wel en brengen de cyclus deze maand maar liefst vier keer. Vier avonden met in totaal zo'n achttien uur opera. Een ware belevenis. Wat zoeken vrouwen in deze opera-mannenwereld? De ou de legendes waarop Wagner zijn 'Ring des Nibelungen' ba seerde, concentreren zich wel iswaar op Brünnhilde, de daadkrachtige favoriete doch ter van oppergod Wotan, maar operacomponist Wagner zette de held Siegfried prominenter neer. Want de halfgoddelijke Walküre Brünnhilde verliest halverwege al haar heroïsche glans, als ze door Wotan tot een menselijk vrouwenleven is veroordeeld. Bij de haard zit zij en spint, doelwit van spot lust en hoon.' Ook de andere 'Ring'-vrou- wen leven een traditioneel operaleven: in dienst van an deren zonder echt zelf te le ven. Oermoeder Erda is alwe tend, maar slaapt. Fricka (sterk) en Gutrune (zwak) be staan alleen als afgeleide van hun echtgenoten. En ook Sieg frieds moeder Sieglinde is een goed mens maar deprimerend afhankelijk. Nazi-Duitsland heeft haar tot draagmoeder voor Germaanse helden kiin- nen maken. Heeft de 'Ring' vrouwen-van-nu dan niets meer te bieden? Brünnhilde natuurlijk. En dan niet als personage dat pas tot leven komt als ze met Sieg fried de liefde en seksualiteit leert kennen, zoals doorgaans van haar wordt gezegd. In de 'Walküre' betreedt zij de scène pal nadat Fricka met de wet in de hand haar man Wotan heeft klemgezet, door hem te dwingen zijn incestueuze lie- velingszoon Siegmund te laten doden. Een moment, een cru ciale seconde lang, laat Audi Fricka en Brünnhilde elkaar aankijken en voel je Brünnhil- de's vrije kracht als tegenge steld aan Fricka's verstarde kracht. In Wotans dilemma kiest Brünnhilde vervolgens tegen de wet en voor zijn ver loren ideaal. Ze is dus onge- hoorzaam, deze enthousiaste aanvoerster van een zwerm Walküre-zusters in dienst van de oppergod. Maar Wotans straf - ontgoddelijking en ver banning tot echtgenote - ont neemt haar uiteindelijk niet haar autonomie. Het scheelt anders niet veel. Je voelt haar gaan, Brünnhilde, en Audi geeft haar een mannelijk zetje na. Wanneer ze in liefde valt voor Sieg- BJ fried, ligt hij onder en zij boven. Voor een moment. Dan draait Siegfried de rollen ab rupt om. Is er nog hoop? Toch wel. Want anders dan in de meeste romantische opera's wordt de vrouw Brün nhilde nooit helemaal hande lingsonbekwaam, terwijl aan de andere kant haar redder, de held Siegfried, maar niet hero- isch wil worden. Audi onder streept dit waar hij kan. Aan echte vlammen geen gebrek, maar Siegfried voltrekt zijn waarachtige heldendaad Brünnhilde benaderen door het helse vuur - in rood lamp licht waar je nog geen blaar aan oploopt. 'Heerlijke held,' noemt Brünnhilde haar opge drongen LI i~2 k verloofde M Q en, be- doeld of onbedoeld, T% B de ironie spat eraf. Ze kan zich niet onttrekken aan de onder gang, die haar en het godenrijk uiteindelijk treffen, maar een romantisch slachtoffer wordt ze niet. Haar verzet blijft. Op portunistische afspraken en verbonden die in de mannen wereld even gemakkelijk beze geld worden als verbroken, ra ken haar niet. Want haar eens door Wotan gedefinieerde vrije kracht heeft zij weten te be houden. En als ze aan het eind van de Götterdammering het gestolen goud aan de Rijn dochters teruggeeft, is zij het die de cirkel sluit. 'Der Ring des Nibelungen' wordt als integrale cyclus herhaald op 17, 18, 20 en 23 juni en op 25, 26, 28 en 30 ju ni, in het Muziektheater in Amsterdam. De hele cyclus wordt op groot scherm ge projecteerd in het Amster damse Oosterpark: 'Das Rheingold' op 17 juni, 20.00 uur; 'Die Walküre' op 18 juni, 18.00 uur; 'Siegfried' op 20 juni, 17.30 uur en 'Götter- dammerung' op 23 juni, 17.30 uur. In november en december zijn de voorstellin gen te zien op de Nederlandse televisie op vier achtereen volgende zondagmiddagen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23