Leidsch Dagblad ans op vliegtuigbouw in Nederland s z Sterker deelnemersveld bij negende Leidse marathon oxine mogelijk ook iNederlandse melk i'ers protesteren tegen lidse korting Zalmsnip 3 200 VACATURES DE WERELD OM U HEEN hAG 12 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Triomftocht voor .dg, schilders van Je Lhidsf. School Gerard Sanderink: geld als drek, maar het uitgeven ho maar m TT-.-- NR. 42025 LOSSE NUMMERS ƒ1.85 ZATERDAG ƒ2,40 Sporter van de eeuw. Nr.28: Nelli Cooman Ivoor twaalf Friendship 60's per jaar is zeer reëel dat binnenkort in Nederland weer ligen worden gebouwd. Als het aan de Amster- ondernemer W. de Waard ligt, rolt het eerste toe- I de tweede helft van 2001 uit een assemblagehal Igveld Eelde. Vandaag ontvouwt De Waard in deze ioor het eerst zijn complete plan. IRONALD FRISART er in Nederland geen vliegtuig- nieuwbouw meer. lemt hij het 'uiterst per- De Waard zegt na ruim twee tijk'. Sinds de onder- jaar voorbereiding nu alles in n Fokker in 1996 bestaat gereedheid te hebben om nieu we vliegtuigen te gaan produce ren. Hij wil voortborduren op de Fokker 60 Utility, een mili tair transport- en patrouille vliegtuig dat hij onder de naam Friendship 60 op de markt wil brengen. De verkoopprijs van dit turboprop-toestel bedraagt ongeveer twaalf miljoen dollar. Hoewel hij zich niet vrij voelt nu al namen te noemen, zegt De Waard een groep financiers en ondernemers te hebben ge vonden die zonder problemen een half miljard gulden op tafel kan leggen. Ook heeft hij zich verzekerd van de medewerking van leveranciers als de Canade se motorenfabriek Pratt Whit ney. De 39-jarige ondernemer denkt met de nieuwbouw van vliegtuigen directe werkgele genheid te kunnen scheppen voor ruim honderd mensen en indirect, namelijk bij toeleve ranciers, voor nog vele honder den anderen. Het is de bedoeling dat De Waards bedrijf Forward Aircraft NV begint met de bouw van twaalf vliegtuigen per jaar. De ondernemer wil binnen enkele maanden definitief besluiten of het project doorgaat of niet. Om van start te kunnen gaan, heeft hij vaste orders voor mini maal 36 toestellen nodig. Hoe groot de kans is dat hij die kan binnenhalen, wil hij niet zeg gen. Wel zijn er, in diverse lan den, voldoende potentiële klan ten. Zo heeft De Waard het oog onder meer gericht op een Amerikaanse order voor 45 mi litaire toestellen die boven de markt hangt. Pagina 9: Nederland gaat weer vliegtuigen bouwen Ut voer ook bij vleeskoeienhouders Roland OVCITOmpelt N A VO in KOSOVO §canp h nieuwe melding van de lie overheid blijkt dat leien van enkele Neder- (melkveehouders veevoer i gekregen dat mogelijk It is met dioxine. De melk fcze koeien is inmiddels jonken. Dat heeft staats- (ris Faber van landbouw jgd- Koeienmelk is in de fa- |ferdund. De hoeveelheid ii de getroffen melkvee- Irs is minimaal ten op- Ivan dë hoeveelheid die 1 bedrijven aanvoerden. menen minister Borst lezondheid) en Faber dat ■ele hogere gehalten aan les slechts in geringe mate «aanwezig waren, t de melkkoeienhouders is het verdachte veevoer ook bij enkele vleeskoeienhouders en vier varkenshouders terechtge komen. Al deze bedrijven zijn inmiddels geblokkeerd. In over leg met de Consumentenbond wordt getracht de melk en het vlees terug te halen. De nieuwe blokkades volgen op de vrijstelling van een groot aantal Nederlandse bedrijven. Donderdag heeft de Europese Commissie besloten dat 350 varkenshouders en zes kuiken bedrijven weer mogen verko pen. Bij deze bedrijven was di voorjaar eveneens Belgisch vee voer terechtgekomen dat moge lijk was besmet met het kanker verwekkende dioxine. Pagina 7: EU wantrouwt dioxine-belofte België iag-leiden hans jacobs ibinet moet Leiden op de tikken wanneer de ge- te het voornemen uitvoert igenaamde 'Zalmsnip' gedeeltelijk uit te keren. Kamerleden Brood en [enveld hebben minister (binnenlandse zaken) en isecretaris Vermeend (fi- fën) gisteren gevraagd om 'ijpen. ^gemeentebestuur wil Lei- s 25 gulden korten op de ilden die Leiden per in- ;r krijgt voor lastenverlich- Wethouder Kruijt (CDA) is ilan het geld dat hij op die er uitspaart, te gebruiken Ie woonlasten voor de mi- te verlagen. Leiden is de e gemeente die kort op de minister Zalm (financiën) emde uitkering van hon- gulden. Volgens een :dvoerder van het ministe- an financiën staat de ge- nte met deze maatregel in recht. 1 Leidse Kamerlid Brood dat anders. „Het is de be ing de lastenverlichting van Dorades', In een leuke 'baan' van de zaak? laar onze vacatures op www.orades.nl k In de Automatisering Gids van deze 0252-430910 honderd gulden aan alle bur gers door te berekenen", aldus Brood gisteren in een toelich ting. Hij vindt dat het Leidse voornemen op gespannen voet staat met de wet waarin de 'Zalmsnip' is geregeld. „We zijn van Leiden wel gewend dat ze zich niks van landelijke maatre gelen aantrekken, maar als ie dere gemeente maar op, eigen houtje aan de gang gaat is het einde zoek." Pikant detail: als Leiden het groene licht krijgt loopt zowel de in Leiden woon achtige staatssecretaris als Brood zelf de 25 piek mis. Een bekend beeld als het Kosovo betreft. Maar nu verlaten de Serviërs met tractoren mass vredesmacht terug te keren naar Servië. brussel paul koopman correspondent De NAVO heeft Moskou nieuwe voorstellen gedaan voor Russi sche deelname aan de vredes macht in Kosovo. Zowel secre taris-generaal Javier Solana als de Amerikaanse gezant Strobe Talbott spannen zich tot het ui terste in om een potentiële cri sis met Rusland over de vredes operatie 'Joint Guardian' in de Solliciteer en ontvang een MillennlumWatch. 'ord Je aangenomen dan ga Je mee naar EUR02000I Sfj VANDAAG QJ in deze krant Ui circa U vindt de baan die bij u past kiem te smoren. Een Russisch konvooi, vanuit Oost-Bosnië onderweg naar Kosovo, zette het al dagen slepende menings verschil over het commando van de KFOR-vredesmacht gis teren in één klap op scherp. De circa vijftig voertuigen kwamen in beweging, kort nadat onder handelingen met Talbott over een Russische rol in Kosovo waren afgesprongen. De troe penverplaatsing overrompelde zowel de NAVO als het Witte Huis. Minister Albright (buiten landse zaken) instrueerde Tal bott onmiddellijk naar Moskou terug te vliegen. De Russische minister van buitenlandse za ken Ivanov verzekerde haar la ter telefonisch dat Rusland geen agressieve bedoelingen heeft. Het konvooi zou Kosovo niet binnentrekken vóórdat er een akkoord is over de wijze waarop met de NAVO moet worden samengewerkt. Secre taris-generaal Solana deed Moskou 's avonds enkele hand reikingen die door een hoge functionaris als 'flexibel en cre atief' werden omschreven. Rusland voelt er niets voor zijn troepen onder NAVO-com- mando te plaatsen en eist een eigen sector op in het door oor log verwoeste Kosovo. De on verwachte Russische troepen verplaatsing riep aanvankelijk bij de NAVO herinneringen op aan de 'race om Berlijn', aan het eind van de Tweede We reldoorlog. Het Rode Leger nam toen in korte tijd de ooste lijke sector van de stad in, en wenste vervolgens niet meer te vertrekken: het begin van de Koude Oorlog. Gisteravond waren de ge moederen op het NAVO-hoofd- kwartier echter alweer wat tot bedaren gekomen. „Een handi ge zet", werd de troepenver plaatsing zelfs genoemd. „De Russen hebben de inzet ver hoogd, dat is altijd slim bij on derhandelingen", zei een NAVO-functionaris. Donderdag vroegen NAVO-diplomaten zich nog af of Rusland het zich wel kon permitteren om troepen in Kosovo te stationeren. Inmid dels is iedereen duidelijk dat Moskou serieus genomen wil worden. Het Russische konvooi haal de wel de glans weg van wat de eerste dag van een succesvolle geallieerde vredesmissie in Kos ovo had moeten worden. Het wereldnieuws werd beheerst door beelden van Russische voertuigen, waarop in het wit 'KFOR' was gekalkt, met wap perende Russische vlaggen on derweg naar Kosovo. „We had den liever beelden gezien van Britse troepen, de grenzen daar passerend", verzuchtte een NAVO-functionaris. heeg Wout Zijlstraten Berend vêrrenbëfg, het sterkste team ter we reld, probeerden gisteren in het Friese Heeg het reuzenrad rond te trekken. De firma Nauta Bussink presenteerde daar een demontabel reuzenrad. Het rad is ongeveer zestig meter hoog en speciaal ont wikkeld en gefabriceerd als millenniumsymbool voor Parijs, waar het voor de komende twee jaar zal worden gestationeerd op de Pla ce de la Concorde. Het bedrijf is gespecialiseerd in de productie van mobiele en transportabele, maar ook in permanente attracties. FOTO ANP HANS STEINMEIER De negende aflevering van de 3M Marathon trekt morgen be duidend snellere lopers dan de voorgaande wedstrijden. Aan de start verschijnen zeker acht buitenlandse lopers die ruim" onder het parcoursrecord van 2.19.27 kunnen lopen. Die tijd klokte winnaar Dimitri Rivouk- ine uit Rusland in 1998. Riyoukine, twee maal de snelste in Leiden, is er dit jaar wegens griep niet bij. Huub Pragt is de snelste .Nederlander die om 12.45 uur op de Willem de Zwijgerlaan aan de start ver schijnt. Pragt, lid van Leiden At letiek, won de eerste 3M Mara thon in 1991 (2.20.43). Pas in 1995 dook (viervoudig) winnaar Jarosta Lewandowski onder zijn tijd. Ook de halve marathon kent een sterker veld dan andere ja ren. John Vermeule verdedigt zijn parcoursrecord (1.05.06) onder meer tegen Tesfaye Tola uit Ethiopië, die vorige week in Tilburg de tien Engelse mijlen aflegde in 46.02, wat betekent dat hij de 21 kilometer onder de 1.01 kan lopen. De kans is ook groot dat het parcoursrecord op de 10 kilometer, dat al sinds 1992 op naam van Katwijker Jan-Dirk Hazeleger staat, in buitenlandse handen komt. Voor het eerst starten de 10- kilometerlopers een kwartier eerder dan de deelnemers aan de halve en hele marathon, die om 12.45 uur vertrekken. Het programma begint om 10.00 uur met een skeelerwedstrijd over dertig kilometer, met start LAARHOVEN DESIGN Wil jij werken bij de winnaar van Leids Succes? BEL DAN GRATIS 0800-0234567 (TIJDENS KANTOORUREN) BEURSSTANDS MOBIELE PRESENTATIES SHOWROOMS DISPLAYS WWW.laarhOVendesigtl.nl zie verderop pjgina 34 'Landbouw' heeft intern al jaren een dioxine-affaire Dode man gevonden in Aarlanderveen aarlanderveen anp-marieta kroft Op een parkeerplaats langs de Treinweg in Aar landerveen is gistermor gen het stoffelijk over schot aangetroffen van een nog onbekende man. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de man door een misdrijf om het leven is gekomen. Het lichaam werd ge vonden door een politie agent buiten diensttijd. De man schakelde de plaatselijke politie in, die meteen de wijde omge ving afzette. Een team van dertig rechercheurs on derzoekt de zaak. Gisteravond nog was een groot aantalpolitie agenten bezig met onder zoek op de afgelegen par keerplaats. Alle passanten werden tegengehouden en ondervraagd. In het belang van het onderzoek wil de politie geen nadere mededelingen doen over deze zaak. SP oneens met Keuze TV van Casema utrecht anp De invoering van Keuze TV op het kabelnet in Utrecht is bij de SP in het verkeerde keelgat ge schoten. De partij heeft een klacht over kabelbedrijf Casema ingediend bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit (Nma). Casema verzorgt ook de kabeltv in de regio Leiden, Rijnstreek en Duin- en Bollenstreek. Met de invoering van Keuze TV per 1 juli wil Casema de kij ker meer vrijheid geven bij het bepalen van het pakket zenders op de kabel. Het basispakket dat Casema dan aanbiedt, be staat uit zeventien publieke binnen- en buitenlandse televi siestations. Als de kijker ook zenders als RTL 4 en 5, SBS6 of Net 5 wil ontvangen, moet hij een pluspakket nemen met nog eens zeventien zenders. Het basis- en pluspakket zijn samen vijftien procent duurder dan het huidige aanbod en bie den drie extra zenders. Volgens de SP is daarom sprake van een verkapte prijsverhoging. De SP heeft bij de NMa geëist dat Casema als monopolist de kijker de mogelijkheid moet bieden het bestaande pakket onder de huidige voorwaarden te behouden. Dat moet in ieder geval gebeuren zolang de klacht in behandeling is bij de NMa. Eerder deze week heeft de SP al vragen gesteld aan staatsse cretaris Van der Ploeg. De partij is niet van plan het onderzoek naar de kostenontwikkeling bij de kabelbedrijven af te wach ten. Van der Ploeg kondigde dat gisteren aan. Eerder had Van der Ploeg al laten weten dat hij naast de publieke zenders, ook de meest bekeken Nederlands talige commerciële zenders in het basispakket wil hebben. HET WOORD IS AAN Stanislaw Jerzy Lec De afdrukken van de vinger Gods zijn niet altijd iden tiek. - __l WEERSVERWACHTING ;18 j VOOR HET WEEKEND [tuur ir/21o 127220 11719° ££J£ 20% 20% 40% 50% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 56 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Economie 3,5 7,9 23 43 10,11 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Multi Media/Strips27 Regio13,15,17,19 RTV/programma's30,31 Sport35,37,39,41 Toerisme29 Uitgaan25 Gezondheid p M z U i-l De gezondheidszorg is de snelst groeiende bedrijfs tak van deze eeuw. Werk ten er in in de zestiger ja ren 100.000 professionals in de zorg, nu zijn dat er 600.000. Gezondheid is een veelgevraagd product en de behoefte zal in het komende millennium al leen nog maar verder stij gen. Ouder worden gaat niet zonder problemen. In het Zaterdag Bijvoegsel praten drie deskundigen - Hans Galjaard, Heieen Dupuis en Bert Keizer - over de mens, zijn manke menten en 'de oneindige behoefte aan troost'. Ge drieën prikken ze fors in de mythes van de geneeskun de, die wel veel belooft maar weinig waarmaakt. De mens kan beter op zichzelf vertrouwen dan op de medische technologie, zo luidt hun conclusie. Veel mensen doen dat al in toenemende mate, zo blijkt uit de zesde afleve ring-in de serie millenni- umspecials van deze krant. Er zijn bodybuilders die de pillen-links laten liggen en zieken wenden zich steeds vaker tot natuurgenezers. Alleen met de jeugd gaat het niet goed, zo stelt de Leidse epidemioloog Jan Willem Coebergh. Ze ro ken, drinken en eten te veel. Ook in de komende eeuw zullen ziekte en ge zondheid daarom nog vaak strijd moeten leveren. Het millennium essay handelt over zwanger worden; een hele operatie, zo blijkt. en finish bij de Groenoordhal- len. De organisatie toonde zich gistermiddag tevreden over het aantal inschrijvingen, dat naar verwachting ongeveer even groot zal zijn als het aantal van vorig jaar, toen 7.300 lopers deelnamen. De Stichting Leidse Marathon wil het loopevene ment in de komende jaren ver der uitbreiden tot een nationaal bekendere marathon, met meer deelnemers en meer (sub)top pers. Meer over de Leidse marathon op pagina's 35 en 37 1 Adres: Postcode: Ja, Ik wü een abonnement op het I.eldsch Dagblad - Plaats; Tel: (I v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal Oautoniatisch (L 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) i Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1