PvdA Voorschoten: belasting omhoog hf style-specials bij van til Regio Vuilnisbakken zijn storende sta-in-de-weg voor Leiderdorps uitvaartcentrum Soek wan tilWfëïftlTi Langeveld te vol voor asielzoekers Kinderen strijden voor verkeersveilige Oranjelaan Jpknapbeurt Oud Bijdorp jRSCHOTENHet klooster annex kloosterverzorgingshuis Oud jdorp aan de Veurseweg in Voorschoten staat voor een groot el in de steigers. De leien daken van de kapel en het oude ge- leltevan het complex worden compleet vernieuwd. „We heb- n de afgelopen tijd nogal wat last gehad van lekkages en vo- nestjes. Daarom wordt nu alles grondig onder handen geno- •n. De leien worden met koper, zink en lood vervangen en zo- dig worden ook loszittende planken gerepareerd", aldus eco- misch adviseur H. Schuchard. De werkzaamheden zijn waar- lijnlijk nog vóór de bouwvakvakantie afgerond. FOTO LOEK ZUYDERDUIN lanleg rotonde op Persant Snoepweg jerdorp Op dinsdag 15 juni begint de gemeente Leiderdorp it de aanleg van een rotonde op de Persant Snoepweg. ter ogte van het Rijnland Ziekenhuis. Het werk gaat ongeveer e maanden duren. Het verkeer moet zolang rekening houden »t 'enige vertraging', zo laat de gemeente weten. Er komen tij- ijke stoplichten om het verkeer in goede banen te leiden. ofwi jck zet deuren open JiSTGEEST Woon- en zorgcentrum Hofwijck aan de Hazenbos- ftn 38 fn Oegstgeest houdt woensdag 23 juni open huis. De len dag is bedoeld voor mensen die belangstelling hebben lor een baan in Hofwijck. Op alle afdelingen zijn vacatures, flik mensen die in de toekomst in Hofwijck willen wonen, zijn Ikom. De deuren staan open van 10.30 uur tot 16.00 uur. een bom in Katwijkse Zanderij [ligt geen 'blindganger' uit de Tweede Wereldoorlog in de (TJjlond van de Zanderij in Katwijk. Dat heeft het Explosieven Op- imingscommando (EOC) vastgesteld na onderzoek. Lange tijd er sprake van een mogelijk niet ontplofte bom op de plaats lar nieuwbouwwoningen moeten komen. Uit ooggetuigen- jrklaringen maken deskundigen echter op, dat de bewuste )m wel degelijk is geëxplodeerd. ie getuigen meldden zich de afgelopen maanden naar aanlei- igvan krantenartikelen bij de gemeente Katwijk. Zij konden :h, ondafhankelijk van elkaar, herinneren dat er indertijd een im op de bewuste plek is gevallen, maar zeiden er ook alledrie jkervan te zijn dat het projectiel meteen is ontploft. Eén van loogetuigen zei zelfs direct na het bombardement geholpen hebben bij het dichtgooien van de bomkrater. Deze verkla- igen zijn voor het EOC reden genoeg om de eerder aangeko- ;de opsporings- en ruimingsactie af te zeggen. n: Ferry Zeeman (eftijd: 60 jaar Vgerlijke staat: gehuwd ■roep/functie: body- linter, grimeur, visagist, jlograaf [oonplaats: Oegstgeest Een stuk of acht vuilnisbakken staan wekelijks pontificaal voor het uitvaartcentrum van Soek in Leiderdorp. Precies aan de kant waar de nabestaanden van de overledene in auto's stappen om naar de begraafplaats te gaan. Rouwkamerbediende Slingerland stoort zich er mate loos aan. „Ik haal ze maar weg, want het is geen gezicht." Het doet hem denken aan wat hij in Leiden bij het gelijknamige uit vaartcentrum meemaakte. „Daar had de gemeente een laad- en losplek voor de deur gemaakt." Hij snapt niet waarom de ge meente zo nodig een groene streep moest trekken op zo'n ongelukkige plek bij het uit vaartcentrum aan de Van Geer straat. „Het is gewoon stom", vindt Slingerland. Op de groene streep worden buurtbewoners geacht hun vuilnisbakken zetten. De bak ken worden met behulp van een speciale grijparm leegge stort in de vuilniswagen. Vol gens een woordvoerster kijkt de gemeente 'heel secuur' waar zij groene strepen zet. Dat geldt volgens haar ook voor de omge ving van het uitvaartcentrum. „Het probleem is dat je in deze straat te maken hebt met een richtingsverkeer. De bakken moeten aan die kant van de heid is." Met andere woorden: weg staan waar de wagen in Slingerland moet ermee leven, rijdt. Verder is de ruimte heel De vuilnisophalers dus ook: op beperkt. In deze situatie is het de groene streep zullen ze de zo dat er geen andere mogelijk- bakken niet aantreffen. Tijdelijk kunt u bij Van Til, zéér voordelig kennismaken met het bekende merk HF Style. Alle modellen kenmerken zich door een tijdloze vorm geving, prima zitcomfort en duurzame, kwaliteit. Alle sets zijn in diverse kleuren fabrieksnieuw! (Met volledige garantie uit voorraad leverbaar). dik Bull-leder (diverse Extra braderie in Zoeterwoude in teken van Muziekcentrum De extra braderie die op woens dag 16 juni in Zoeterwoude- Dorp wordt gehouden, staat volledig in het teken van de vie ring van het 75-jarige bestaan van het Muziekcentrum. Op het terrein voor het gebouw aan de Schenkelweg wordt een mu ziektent geplaatst waarin diver se optredens plaatshebben. In en rond het centrum zullen naast ongeveer vijftig stand houders ook de plaatselijke ver enigingen en organisaties zich presenteren. Het gebouw was destijds be stemd voor het vormingswerk onder de jeugd op godsdien stig, cultureel en maatschappe lijk gebied. Het kreeg toen de naam Patronaatsgebouw. De Zoeterwoudse middenstanders hebben bij de totstandkoming een belangrijke rol vervuld. Daarom was de link met de braderie snel gelegd. Gewoonlijk wordt de braderie om het jaar gehouden en zou het volgende evenement pas in 2000 zijn. Vanwege het jubile um is daar dit jaar vanaf gewe ken. Een verandering ten op zichte van andere jaren is ook dat ditmaal alle activiteiten worden gebundeld in één dag in plaats van twee dagen. Een heraut te paard rijdt 's morgens door het dorp om alle festivitei ten aan te kondigen. Daartoe behoren tal van attracties voor de kinderen, waaronder een draaimolen en een rondrit door het dorp in een treintje. De braderie begint om elf uur 's morgens en duurt tot tien uur 's avonds. Mister Met metalen pootjes en afritsbare kussens (deels dons gevuld). Nu in superdik Bull-leder (div. kleuren.) Twiggy Een modern en luchtig ontwerp. Nu in duurzaam Mustang leder (div. kleuren). Set: 2.5-zits (180 cm) 3 zits (210 cm) I van 10.450 - NU/6.990.- (ERDAG 12 JUNI 1999 CDA en WD willen bezuinigen De collegepartijen PvdA, CDA en WD verschillen van mening over het aanpakken van de financiële proble men in Voorschoten. De sociaal-democraten willen de belastingen (OZB) verhogen, terwijl de andere twee par tijen eerst naar bezuinigingen willen kijken. Zij zijn het, evenals D66, wel met elkaar eens dat de situatie 'zorge lijk, teleurstellend en vervelend' is. Alleen GroenLinks reageert luchtig. ,,lk denk dat het allemaal wel zal mee vallen. Van het tekort dat nu is ontstaan zal wel blijken dat het al eerder bekend was", aldus fractievoorzitter S. Harlaar. VOORSCHOTEN JAN PREENEN In de Voorjaarsnota staat dat de financiële positie van Voor schoten verder is verslechterd. Dit jaar wordt een tekort ver wacht van drie miljoen gulden. De jaarrekening van 1998 geeft een nadelig saldo te zien van twee miljoen. Om de ergste nood te lenigen, stelt het colle ge van B en W voor om een va caturestop in te stellen, te be zuinigen en/of de belastingen te verhogen en nog maar mondjesmaat nieuwe plannen te ontwikkelen. Dat laatste gaat fractievoor zitter W. Carabain van de PvdA te vér: „Van de 150.000 gulden voor nieuw beleid blijft nog maar 30.000 gulden over. Daar kun je niet veel mee doen. Ik onderken dat de problemen nijpend zijn, maar dan moet je niet bezuinigen, maar wat aan de inkomstenkant doen." Hij denkt daarbij vooral aan de onroerendzaakbelasting, ook al is vorig jaar al besloten om de OZB in 1999 met 21 pro cent te verhogen en volgend jaar nog eens met tien procent. Carabain: „Dat lijkt allemaal heel veel, maar tot 1997 was de OZB onverantwoord laag. Er kan best nog wat bovenop om de bestaande voorzieningen te handhaven. Je moet tegen de burgers durven zeggen: we ge ven meer uit aan bijvoorbeeld groenonderhoud, milieu en kinderopvang, maar daar staan verplichtingen tegenover. Laten we beginnen met het verhogen van de OZB met twintig in plaats van tien procent volgend jaar." CDA en WD zijn het daar to taal niet mee eens. „We moeten de rekening niet meteen bij de burgers leggen. Allereerst moe ten we proberen de uitgaven te verminderen", aldus fractie voorzitter W. Zoetemelk-Van der Hulst van het CDA. Zij ver wijst daarbij naar de Voorjaars nota, waarin wordt vastgesteld dat Voorschoten aan een flink aantal voorzieningen meer uit geeft dan het landelijke gemid delde. S. Holland-Dalmeijer (fractievoorzitter WD): „Die za ken moeten we eerst onderzoe ken. Daarbij gaat het om forse bedragen." D66 en GroenLinks vinden het 'te gemakkelijk om maar meteen te bezuinigen'. „Welke maatregelen we moeten nemen? Wij wachten eerst de totaalanalyse af van provincie en rijk, die een vergelijkend on derzoek in Voorschoten hebben uitgevoerd", aldus fractievoor zitter H. Smits van D66. Het aanspreken van de alge mene reserves is volgens alle partijen geen goede oplossing. Op 1 januari van dit jaar zat er nog 12.340.000 gulden in de spaarpot van Voorschoten. Daar moeten de bedragen voor 1999 (1,9 miljoen) en voor 2000 tot en met 2002 (2,2 miljoen), waartoe tijdens de begrotings vergadering vorig jaar is beslo ten, nog van af. De afspraak is dat de algemene reserves ten minste zes miljoen moet bedra gen. „We moeten een eind maken aan de negatieve spiraal waarin we zitten. Het aanspreken van de reserves kan nooit een struc turele oplossing zijn", aldus Ca rabain. Zoetemelk wijst er op dat 'we ons alleen maar in de vingers snijden als de reserves vermin deren, omdat er dan ook min der rente binnenkomt'. moest eens voor een fotograaf een kattenproductie doen. Die modellen moesten overal als katten inklimmen en dan wer den er van onderaf foto's geno men. Toen werkten we nog met airbrushspuitbussen. De mo dellen moesten voorover buk ken en hun billen uit elkaar trekken. Vervolgens moest ik de spuit erop zetten. Dat was nog al een gegil omdat de verf zo koud was. Krijgt u wel eens negatieve reac ties op uw werk? Ja. ik was eens op een interna tionale meubelbeurs, waarbij ik een meisje op een bank schil derde in hetzelfde motief als die bank. Toen was er iemand die zei: moet dat nou met al dat bloot? Maar dat was maar één negatieve reactie. De organisa tie van die beurs was verder overstelpt met positieve reac ties, dus dat vind ik dan wel weer positief. Welk principe is u heilig? Elkaar respecteren. Dat gebeurt veel te weinig. Wie zou u nog wel eens willen bodypainten? Ja, daar zeg je me wat. (Tuurt voor zich uit) Anouk hahaha. Ik heb eens een clipje van haar ge zien en daar kwam ze zo spon taan in over, maar of ze in wer kelijkheid ook zo spontaan is... Ik zie meestal van die - tussen aanhalingstekens - mooie vrou wen. Die zijn van een afstandje mooi, maar als je dan dichterbij komt... Wat mag er in Oegstgeest nooit komen? Het is er inmiddels al gekomen. Het is hier volgebouwd. Ik heb hier als kind ruimte meege maakt en nu is alles volge bouwd. Je ontkomt er niet aan, want mensen willen wonen, maar elk weilandje verdwijnt. Een kind wordt niet meer ge confronteerd met natuur. TEKST CONNIE VAN UFFELEN FOTO HENK BOUWMAN NOORDWUK JOB DE KRUIFF In psychiatrisch centrum Lan geveld in Noordwijk worden geen asielzoekers onderge bracht. Het Willem van den Bergh zorgcentrum heeft niet met onmiddellijke ingang, maar op wat langere termijn wel plaats voor een beperkt aantal. De provincie Zuid-Holland heeft de beide instellingen voorgedragen bij het COA (Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers) als mogelijke locatie voor de opvang van asielzoekers. Volgens Langeveld-woordvoer- der K. Tanczos is daar al eerder sprake van geweest. Het COA is zelfs dit voorjaar al op bezoek geweest aan de Langevelder- laan. „Toen is vastgesteld dat asielzoekersopvang hier eigen lijk onmogelijk is", aldus Tanc zos. „In alle gebouwen zitten nog patiënten." Zorgcentrum Willem van den Bergh, even eens door de provincie 'geno mineerd', is door het COA nog niet benaderd met een verzoek. Het heeft wel via de afdeling so ciale zaken van de gemeente vernomen dat dat verzoek mo gelijk in aantocht is. De directie van het centrum is in ieder ge val bereid om opnieuw asiel zoekers op te nemen. Woord voerder C. Hamburger kan nog niet zeggen of dat er dan 'tien, twintig of dertig' worden. „We hebben hier twee jaar geleden ook een twintigtal asielzoekers gehuisvest. Dat zou nu weer kunnen", zegt hij. Maar de Van den Bergh heeft op dit moment geen grote leegstand in de per- soneeïsflat die ervoor in aan merking komt. Het verloop is daar zo groot dat de mogelijk heden er wel zijn. aan het schilderen bent is ze een doek voor je geworden. Het is verbazingwekkend wat je met een penseel op mensen kunt doen. (Hij laat een foto zien van een vrouw die hij heeft omgeto verd in een 'zeearend'). Ik schil der trouwens meer vrouwen dan mannen. Mannen hebben meer gêne. Vooraf een grote mond, maar als puntje bij paal tje komt doen ze het niet. Als vrouwen het zeggen, doen ze het ook. Vrouwen hebben in het algemeen meer lef. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Haha, een harinkie. Voelt u zelf wel eens gêne tijdens het schilderen? Het model heeft natuurlijk de meeste géne. In het begin had ik er veel moeite mee, maar je krijgt 'eelt'. Het blijft moeilijk als je een model voor de eerste keer schildert. Ik licht mensen vantevoren ook in over wat ze te wachten staat. Het is ergens ook nog wel eens hilarisch. Ik 'Heeft u haast of zo?' bid u de eerste keer body- inten niet 'eng'? |in zoverre... Ik was begon- ftn met buurmeisjes van een »r of zestien, maar dat waren lenlijk uitgebreide gezichts- Ischilderingen. Het eerste fcisje dat ik helemaal naakt Fchilderd heb, heeft mij over ■drempel geholpen. Zij had er Fn moeite mee. Ik wel, want er een beetje tegenaan te Jtken. Zo van: wat nu? Uitkle- Bn is tot daar aan toe, maar ft aanraken is toch wel een PP verder. mtvindt u uw mooiste pain- W |zijn er een heleboel die ik li vind (bladert in zijn eigen joboek). Ik vind het schitte- pd om zwangere buiken te Püderen. Een zwangere buik Ft een wereldbol erop vind ik ■i van mijn mooiste. En een ytine over de hele lengte van ■zijkant van een lichaam. Die J&ting is een kerstkaart ge raden. Sprookjes en trollen fd ik ook heerlijk om te schil- |wis uw slechtste eigenschap? Tt ik heel erg chaotisch ben. ■tuit zich in een grote troep. u wel eens opgewonden F"'w bodypainten? j>ehm... als een model zich. Jtkleedt zeg je wel eens: het is Fn mooie meid, maar als je OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Oké, tachtig kilometer per uur is wat overdreven en ze hebben de snelheden ook niet echt ge meten, maar Riemke de Boer (12) en Alexandra de Rotte (13) menen het wel. Auto's rijden te hard door de Oegstgeestse Oranjelaan. Precies waar zij nou zo graag willen spelen. 'Veel te gevaarlijk: blijf maar weer binnen, ga maar weer computeren of tv kijken', zo is hun conclusie in een brief aan de gemeente. De twee meiden spelen vaak met ballen op de Oranjelaan. Ook skaten zij veel. Soms op de stoep, maar meestal op straat. „Je ziet wel eens een auto aan komen en dan ga je gauw de stoep op. Soms rolt je skate de straat op en moet een auto op het nippertje remmen. Ze rij den veel te hard", zegt Riemke. Samen met andere kinderen uit de buurt heeft ze er al vein alles aan gedaan. Met krijt een groot bord op straat tekenen bijvoorbeeld met daarop '30 km'. Of brieven naar de ge meente sturen. Soms met plaat jes erbij van een 30-kilometer- bord. Zo'n zone zien ze wel zit ten, maar dan het liefst zonder drempels. „Daar worden auto mobilisten alleen maar agres sief van. Die gaan na een drem pel juist optrekken", zegt Riem ke. „Bijna een jaar geleden heb ben we met.andere kinderen uit de straat kartonnen dozen op gehaald en daar rondjes en vierkantjes uitgeknipt. Met verf en stiften hebben we daar van alles opgeschreven zoals 'Hoogstens dertig kilometer rij den' en 'Kijk uit: hier wonen Riemke de Boer (I) en Alexandra de Rotte. „Belachelijk als mensen zo hard blijven rijden. kinderen'. Alles wat je maar kunt bedenken. Die 'borden' hebben we met spijkers aan bo men gehangen. Ook heeft er ie mand aan het eind van de straat met zo'n bord gestaan met de tekst 'Heeft u haast of zo?'. Sommigen steken dan ge woon hun middelvinger op. Ik vind het belachelijk als mensen zo hard blijven rijden", zegt Riemke. „Ja, er zijn ook van die brommertjes met gabbertjes die voorbijracen", vervolgt Alexan dra. „Die zeggen dan: rot op, wij hebben voorrang", zegt Riemke. Vandaar dat ze de gemeente weer een brief stuurden met het dringende verzoek er wat aan te doen. Dat kan echt hel pen, zo ondervond Alexandra. „Op de Rhijngeesterstraatweg, voor het bejaardenhuis, lagen het fietspad en de stoep be zaaid met glasscherven van bierflesjes. Twee dagen nadat ik een brief naar de gemeente had gestuurd was het weg", zegt ze. De gemeente heeft de meisjes inmiddels geschreven dat Haaswijk al een dertig-kilome- tergebied is en de Grunerie-, de Bloemen- en de Schildersbuurt binnenkort aan de beurt zijn. Zij nodigt de kinderen uit deze plannen in de hal van het ge meentehuis te komen bekijken. 'Ook jullie wijken komen in de komende jaren aan de beurt'.„Komende jaren? Maar hoeveel jaar dan?", vraagt FOTO DICK HOGEWONING Riemke zich af. Als het vijf jaar duurt zijn de kleine kinderen uit de buurt ook al ouder en verstandiger." Desalniettemin is ze blij met de brief, waarin de gemeente ze ook nog wijst op de flitser op het kruispunt Pre sident Kennedylaan/Haaswijk- laan. „Normaal kreeg je zo'n antwoord van: jullie komen nog wel eens aan de beurt, maar nu gaan ze er echt op in", zegt Riemke. „We zijn nu gerustge steld."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17