SKIN stelt migrantenkerken ten voorbeel Goede werken zijn ook een vorm van gebed Kerk Samenleving ZATERDAG 12 JUN11999 REDACTIE AAD RIETVELD,® VANDAAG m t\ In het Noordbrabantse Oirschot, tussen Eind- I L. hoven en Tilburg is rond de achtste eeuw na Christus de heilige Odulphus geboren. De rooms-katholieke kerk heeft in de loop van de geschiedenis ruim 25.000 heiligen geregistreerd. En on danks de relatieve onbekendheid van Odulphus - er zijn slechts twee kerken en een lyceum naar hem vernoemd in respectievelijk Oirschot, Tilburg en Eindhoven - is hij één van de Nederlandse heiligen, die het met een feestdag op de twaalfde juni tot de heiligenkalender heeft geschopt. Odulphus was eerst pastoor in zijn eigen Oirschot, later ging hij naar het Sint Martinus klooster in Utrecht, van waaruit hij als missionaris naar Friesland vertrok. In Sta voren stichtte hij een kapittel: een groep kanunniken die de erediensten verzorgden in de kerk en onderwijs gaven. Zijn biograaf meldt dat bij zijn dood omstreeks 865 zijn kamer zich vulde met heerlijke geuren. j q In Tilburg hadden sommige huishoudens vroe- IO ger een beeld van de heilige Antonius van Pa- JUN| dua ergens staan als patroon van de 'verloren voorwerpen'. Antonius moest ervoor zorgen dat niets wegraakte. Lukte dat onverhoopt niet, dan werd het beeld voor straf onder een druppelende kraan gezet. Waaraan Antonius dit staaltje volksdevotie te danken had, is niet precies bekend. Wel weten we dat deze heilige, die op zijn sterfdag 13 juni (in 1231) wordt vereerd, aanvanke lijk tot de orde van de Augustijnen behoorde. Hij verhuis de later naar de Franciscanen, omdat hij daar de kans kreeg moslims te gaan bekeren in Noord-Afrika. Zijn be kendheid heeft hij vooral te danken aan het vuur waarmee hij preekte tegen alle misstanden in de kerk en tegen de ketterij. Van de moslims had hij geleerd, dat het niet chris telijk was rente te vragen over geleend geld. Zijn preken te gen woekeraars waren berucht. Antonius sprak veel in en rond Padua, vandaar zijn bijnaam. Maar hij komt uit Por tugal en heette Fernando de Bulhom. Vaticaan veroordeelt transfer Vieri Vaticaanstad Het Vaticaan heeft de toptransfer van de voetbal ler Christian Vieri als een schandaal veroordeeld. De Italiaanse international gaat voor 100 miljoen gulden over van Lazio Roma naar Inter Milaan. De Osservatore Romano, het officiële dag blad van het Vaticaan, noemt het bedrag een 'aanval op de ar men'. De transfer heeft plaats in een land waarin de bevolking de broekriem moet aantrekken, opdat Italië aan de voorwaar den van het Verdrag van Maastricht kan voldoen voor de invoe ring van de euro. In het artikel Als de economische wetten pre valeren boven de sport' schrijft het dagblad dat geen enkele voetballer 100 miljoen gulden waard is. „Maar de prioriteit ligt hier niet bij de sport, maar bij het economisch belang. Een voetballer aantrekken voor 100 miljoen gulden is niet anders dan een zakelijke investering." San Marino 'katholiekste' landje Vaticaanstad Het Vaticaan houdt de gegevens over zijn volge lingen goed bij. Statistieken moeten uitwijzen wat het meest ka tholieke land ter wereld is. Gegevens over het jaar 1997, die gis teren in Vaticaanstad zijn gepubliceerd, laten zien dat San Mari no, de kleine enclave in het noordoosten van Italië, deze eer toekomt: 99,83 procent van de 26.000 inwoners van de stadstaat is gedoopt. Op de tweede plaats komt een nog kleinere eenheid: van de 6000 burgers van St Pierre et Miqueon, een eilanden groep voor de oostkust van Canada, is 99,36 procent katholiek. Van de 'echte' landen staat Italië op de eerste plaats: daar is maar liefst 97,21 procent van de bevolking gedoopt. Miltenburg rector Sint Janscentrum den bosch De 34-jarige pastoor H. Miltenburg is benoemd tot rector van de priesteropleiding van het bisdom Den Bosch en van het Sint Janscentrum. Miltenburg was na zijn wijding tot priester van het Bossche bisdom in 1994 twee jaar pastoor in de parochies Horssen en Afferden en dient sinds drie jaar de paro chies Beers, Escharen, Gassel en Vianen. Hij volgt mgr. Hurk- mans op, die tot zijn benoeming tot bisschop vorig jaar rector van het Sint Janscentrum was. Daar vindt de opleiding plaats van priesters en permanente diakenen en de vorming van le ken. In de twaalf jaar van zijn bestaan heeft het Sint Janscen trum 66 priesters en 58 permanente diakens afgeleverd. Ruim honderd mensen werden opgeleid tot pastoraal assistent. Tweeduizend tientjes voor illegalen amsterdam De Bond zonder Naam heeft 20.000 gulden ge schonken aan het Jeannette Noël Huis in Amsterdam. Dat biedt gastvrijheid aan twaalf illegale vluchtelingen. De gift werd ge daan in de vorm van 2000 briefjes van tien gulden. Het Jeannet te Noël Huis in Amsterdam-Zuidoost is een gemeenschap die deel uitmaakt van de Catholic Worker-beweging, een van oor sprong Amerikaanse beweging van radicale christenen. De le den zien het als hun taak verantwoordelijkheid te nemen wan neer onrecht geschiedt. De gift is bedoeld als zakgeld voor de twaalf vluchtelingen. De Bond zonder Naam, in 1938 opgericht door pater Henri de Greeve, kreeg vooral bekendheid door spreuken als "Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Zuster Marita even terug na veertig jaar Suriname Een halve eeuw geleden trad Sina van Klink toe tot de orde van de Zusters van Liefde. De afgelopen veertig jaar woonde en werkte 'zuster Marita' in Suriname. Tussen de krotten in Paramaribo, tus sen de indianen in het binnenland. Voor de viering van haar 50-jari- ge professie, vandaag, is ze even terug in Roelofarendsveen, haar ge boortedorp. aangestoken door de verhalen van de oude missionarissen. De Orde van de Zusters van Liefde is gesticht om nood te lenigen, niet om de hele dag braaf te zitten bidden. Goede werken zijn ook een vorm van gebed. De orde is de grootste zustercongregatie van Neder land met een netwerk van scholen en ziekenhuizen. Maar iedereen is oud geworden, hè, ik zelf ook. In Neder land is de orde een beetje op zijn re tour, maai' het is nog niet zo ver dat hij uitgestorven is. In Indonesië en de Philippijnen zijn nog wel grote groe pen." „De eerste tijd in Suriname was niet gemakkelijk. Ik moest me aanpassen aan de mentaliteit van de Surinamers, hoewel we in een groep ten dele afge schermd waren -daardoor was de cul- tuurshock minder. Maar toch heb ik in die tijd vaak gedacht: waarom wilde ik ROELOFARENDSVEEN SILVAN SCHOONHOVEN „Waarom ik besloten heb tot een non nenorde toe te treden? Wat beweegt iemand om met een man te trouwen - daarmee moet je het denk ik vergelij ken. Je groeit er naartoe om je leven op een bepaalde manier in te richten. Ik had ook het gevoel iets voor een ander te willen betekenen. Ik koos ervoor bij een gemeenschap te horen en niet te trouwen. Dat heeft consequenties: ik kon niet meer doen wat ik wilde. Ik kon niet meer zeggen 'nu ga ik weg, nu ga ik naar India.' zonder te overleggen. Wat bezielt je om voor God en je naas te te kiezen? Bij mij was het meer 'de naaste' waar ik voor koos dan 'voor God'." „Ik koos voor de minderbedeelden, want wij waren zelf ook niet rijk in de jaren van de wederopbouw. Ik werd dit eigenlijk? Nederlanders zijn veel gejaagder dan die gemakkelijke Suri namers. Door de hitte werd ik zelf ook rustiger, dat ging vanzelf. In het begin irriteert de mentaliteit je. Die mensen schieten niet op." „Paramaribo, waar ik eerst werkte in het ziekenhuis, is een oude, houten stad, heel rumoerig. Toen werd er een nieuwe polder opengegooid en ging ik naar het platteland. Veel huisbezoeken afleggen en kinderen ter wereld bren gen in de kraamkliniek. We hebben veel kinderen in huis gehad, als het thuis niet meer goed ging. Want de ge zinnen hadden geen geld, en de man nen dronken. Goedkope sterke drank zodat ze lam en agressief thuiskwa men en hun vrouwen sloegen. Dat kwam in die jaren heel vaak voor. De mensen woonden allemaal in krotten van plankjes die ze bij elkaar gesprok keld hadden. Golfplaten en een regen ton eronder. Ze hadden niets, behalve modder." „We werkten praktisch voor niks, want van een kale kip kan je geen ve ren plukken. Een bevalling kostte offi cieel vijfentwintig gulden, maar als je ziet dat de kinderen alleen rijst met zout te eten krijgen kan je toch geen vijfentwintig gulden wagen? Mensen probeerden wel iets terug te doen, ze plantten groente en stonden kippen af. We kregen geen geld vanuit de Kerk. We waren helemaal selfsupporting. We hadden altijd wel wat te eten." ,De Zusters van Liefde waren daar niet om het Woord van God te verkon digen, niet zoals echte missionarissen. We gaven wel een voorbeeld. Alles ver liep in harmonie met de hindoes en de moslims. Doordat we zo samen leef den, begon ik te zien dat al die gods diensten eigenlijk hetzelfde waren. Hindoes scheren hun kind ritueel kaal na de geboorte: dat deed mijn moeder ook bij mij. De verschillen in opvatting leverde nooit enig conflict op. Wat dat betreft moet je je realiseren dat Suri name een uniek land is. Ook de scho len waren gemengd." „Na mijn periode op het Surinaamse platteland vetrok ik naar de diepe bin nenlanden, naar de oerwouden. Alle afgelegen nederzettingen hadden een oude radio waarmee ze contact hiel den met de buitenwereld. Twee keer per dag riepen ze elkaar op om te ver tellen wat ze gedaan hadden en wie er bevallen was. Als het nodig \yj Al je er naartoe, over de rivier i bootje. De indianen in de oe- leefden van visvangst en de ja: R( werk was voorbehouden aan i fo nen. Het zaaien en oogsten h, rekening van de vrouwen." W „Eens in de twee, drie maan ik terug naar de stad. Want wa lc te in het oerwoud was een gi niveau. Indianen gaan met de op stok. 's Avonds in mijn hm de ik naar radio Nederland. U moeilijk bij het slechte lamplid „Momenteel is de situatie in me heel slecht. Het land is dj if denbosch naar de afgrond Iedereen hoopt dat hij aftr» lie angst dat Desi Bouterse weei macht zal komen heb ik niet. me zou zich onsterfelijk bel maken als deze man, die int naai gezocht wordt weer aand komt." Zuster Marita viert haar professie vandaag in de kerkf Petrus Banden in de Veen. I ristieviering begint om 14, Een uur later is er een recepti over de kerk, in De Arendshor leusden anp Kathleen Ferrier van de vereniging Samen Kerk in Nederland. De veelkeurigheid van de sa menleving is geen bedreiging, zoals veel Nederlanders den ken, maar juist een verrijking. Iedereen geniet van de diversi teit van de natuur. Waarom zou dat dan niet voor een veelkleu rige bevolking gelden, vraagt Kathleen Ferrier zich af. Ferrier is coördinator van de vereniging Samen Kerk in Ne derland (SKIN), waarin negen tien kerken en organisaties van migrantenchristenen zich heb ben verenigd. „Ze willen sémen christen zijn, we willen kérk zijn en dat in de Nederlandse sa menleving. Dat leverde de af korting SKIN op, het Engelse woord voor huid. De huid is niet alleen het gevoelsorgaan, maar de huidskleur bepaalt voor een deel ook je positie in de samenleving." Nog niet zo lang geleden kreeg de voorzitter van de Raad van Kerken, R. Huysmans, vol gens eigen zeggen van Ferrier te horen: 'Heb goed contact met ons en leer van ons'. „Daarmee wilde ik SKIN ten voorbeeld stellen. Binnen SKIN krijgt ieder de ruimte om zichzelf te zijn, ook al ben je het ergens niet mee eens en zou je dat zelf zo nooit doen. Maar wij zeggen: respecteer eikaars identiteit. Kraak elkaar niet af, zoals Ne derlanders nog wel eens doen. De christelijke kerk zou eigen lijk een plaats moeten zijn waar niet veroordeeld en beoordeeld wordt." Sommige lidkerken van SKIN zouden graag een gebedsdag voor de koningin, de ministers en de Kamerleden houden. Voor andere kerken is dat niet zo belangrijk. „Dan gaan wij daarover niet met elkaar in dis cussie, maar redeneren we: 'Als jullie dat belangrijk vinden, doe het dan'. We zijn er dan wel al- WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden meest bewolkt en van tijd tot tijd fikse regen- en onweersbuien. In het midden en noorden geregeld zon en droog. Maxima oplopend tot omstreeks 21 graden, tijdens langdurige buiigheid een aantal graden fris ser. Zweden: In de noordelijke helft flink wat zon en droog. In de zuidelijke helft meest bewolkt en buiig met kans op onweer en zware regen. Middagtemperatuur oplopend tot een graad of 24 maar bij bui ig weer minder warm. Denemarken: Hier en daar zon en met name in het oosten nog kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur iets stijgend tot om streeks 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt. Zaterdag vooral in het oosten enkele buien en zondag van het westen uit enige tijd regen. Middagtempe ratuur meest tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Nu en dan zon en kans op een bui. Maxima omstteeks 19 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon en vooral in de noordoostelijke departementen kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 21 graden. Portugal: Zonnig. Later in het binnenland misschien een lokale onweers bui. Langs de kust maxima tus sen 25 en 30 graden, landin waarts warmer. Madeira: Wisselend bewolkt en een kleine kans op een bui. Maxima onge veer 23 graden. Spanje: Bijna overal zonnig. Later een kleine kans op een lokale on weersbui, vooral landinwaarts. In het binnenland op de meeste plaatsen ruim 30 graden. Aan zee maxima uiteenlopend van een graad of 20 in het noorden tot 28 in het zuiden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur oplo pend tot tegen de 30 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en mogelijk een lokale bui. Maxima op de stranden meest tegen de 30 graden, landin waarts ruim daarboven. Tunesië: Zonnig. In het noorden ook be wolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur van 28 gra den vlak aan de noordkust tot meer dan 40 graden in het zui den. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en bijna overal droog. Maxima omstreeks 23 graden, in het zuidoosten hier en daar ruim 25 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog, 's Middags ongeveer 29 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en ook enkele lokale onweersbuien. Maxima tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur tus sen 24 en 29 graden. Malta: Flinke zonnige perioden. Zondag later op de dag mogelijk een bui. Middagtemperatuur om en nabij de 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en vooral in het noor den kans op regen- of onweers bui. Middagtemperatuur bijna overal tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en land inwaarts kans op enkele on weersbuien. Maxima ongeveer 29 graden. Duitsland: Hier en daar zon en vooral zon dag enkele regen- en onweers buien. Maxima tussen 18 en 23 graden. Zwitserland: Nu en zon maar ook enkele re gen- of onweersbuien, vooral in het oosten. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Oostenrijk: Af en toe zon en van tijd tot tijd een regen of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. ZONDAG 13 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21.59 Maan op 05.25 Maan onder21.27 _Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.45 - 16.12 03 18 - 15.45 Laag 11.54 - 00.00 11.35 - 23.41 MAANDAG 14 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21.59 Maan op 06.14 Maan onder22.36 _Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.32 17.02 04 05 16.35 Laag 00.04 12.35 23.45 12.16 Weerrapporten 11 juni 20 u Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki licht tx Istanbul licht bew Klagenfurt regen Kopenhagen regen Las Palmas onbew bewolkt dSjfc onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles zwaar bew wnw 7 half bew o2 half bew. z4 licht bew. nw 4 28 18 0.4 New Orleans 24 13 0.1 New York 19 12 6.0 TelAviv 31 25 0.1 Tokyo 10 6 00 Toronto 24 18 0 0 Tunis 23 11 0.0 Vancouver 18 16 0.0 31 22 31 0 21 16 0.0 29 21 0.0 27 21- 0.1 27 18 0.0 30 20 00 16 9 0.0 lemaal bij." In Nederland wor den verschillen vaak negatief uitgelegd en als struikelblok ge zien, zegt Ferrier. „Wij vieren onze verschillen. Dat is niet al tijd de eenvoudigste weg, maar het leidt wel tot veel bijzondere ervaringen. Struikelblokken kunnen een bron van kracht zijn. Leve de diversiteit." „Tot de Raad van Kerken zeg gen wij: leer van ons om de an der te respecteren en de ruimte te geven. Je moet niet alles wil len begrijpen om het vervol gens te -kunnen goedkeuren. Lóót de mensen." Overigens heeft SKIN, dat nu nog kantoor houdt in het Dien stencentrum van de Gerefor meerde Kerken in Leusden, zeer goede banden met de raad. Als de gereformeerden eind dit jaar met de hervormden en lu theranen naar Utrecht verhui zen, trekt SKIN in Amersfoort in hetzelfde gebouw van de oud katholieken waar ook de raad is gehuisvest. Ferrier gaf haar baan als secretaris Latijns-Ame- rika van het gereformeerde Centrum voor Zending en We- relddiakonaat op om zich per 1 mei voor 80 procent aan SKIN te wijden. De SKIN-leden willen elkaar bijstaan om als migrantenker ken ten volle kerk en christen te kunnen zijn in de Nederlandse samenleving. Een van de be hoeften is om de eigen identi teit te versterken. Pas als die vaststaat, kun je relaties aan gaan met de Nederlandse sa menleving en met de 'autoch tone' kerken. Toen Ferrier na een verblijf van tien jaar in Latijns-Amerika in 1994 in Nederland terug kwam, zag ze dat de samenle ving enorm was veranderd. „Goh, ontzettend fijn. Als vrouw van Surinaamse afkomst val ik op straat veel minder op, was mijn eerste reactie." Maar la ze merkte ook dat der et' natie van niet-blanket was toegenomen, zelfs gewoon verscherpt was De onderlinge veil heid binnen SKIN is gi paalde zaken waarvan 'dat kan niet', heb ik den lijve ervaren." Kor 0 hoorden we op een s verhalen van au pair-u Nederland en over de met niet-blanken op S f situaties waarin de red de migranten grof wei el schonden. De manier er die mensen werden be: r? pak wordt zo nooit t zegt Ferrier. Een groot probleem migrantenkerken is 1 van geschikte ruimten menkomsten. Vaak ziji 111 ren te hoog. Voor hel van de parkeergarage Bijlmermeer, waar veel ten een onderkomen hebben, vraagt de keerbeheer vaak guldens huur. Vanwege de sociale wing worden daar vee bouwen, en daarmee» ruimtes, gesloopt. De deelraad wil er nu kt meigebouwen opzetter volgens SKIN van groa dat de betrokken keri geïnformeerd zijn, zod volle in de besluitvoi kunnen participeren. „Bij de onderhand waarbij SKIN een aanu vertegenwoordigt, zou het gevoel krijgen dan zijn in de koloniale tijd de 'chiefs' beslissen o goed is voor de 'rest', laijgen wij buitengew devolle steun van de hl" deskundige L. van Dr: Op sommige momenie wat blij dat hij naast nf LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. 8lok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 532 3 508 Familieberichten: 023- 53175 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag var 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN7 Maandag t/m vrijdag var 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging»* het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen ƒ1- betaling. VERZENDING PER POS! Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toe aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CAS® Voor mensen die moeilijk lezen.! hebben of blind zijn (of een andi leeshandicap hebben), is een san van het regionale nieuws uit hetl Dagblad op geluidscassette besd' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectuV Auteursrechten voorbehW Dagbladuitgeverij Dai* K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14