Kernenergie taboe in klimaatnota Nederland boekt massaal vakantie leinere luchthavens volgen ixfree-beleid van Schiphol Economie Per uur 40.000 plakjes e Waal begrijpt uitspraak nister over Hoogovens niet Aartsrivaal Unilever schrapt 15.000 banen Supermarkt legt wijnsmaak op aan klant IDERDAG 10 JUNI 1999 iWji ibein betaalt fiscus vijftien miljoen iaag De Haagse levensverzekeraar Robein heeft in één ■^achterstallige rekening van vijftien miljoen gulden bij elastingdienst betaald. Robein reserveerde tussen 1981 (het van oprichting) en 1996 jaarlijks 25 procent van de winst de belastingdienst. Het bedrijf beriep zich daarvoor op een raak die de fiscus in 1969 had gesloten met alle verzeke- anaatschappijen. Op verzoek van de belastingdienst heeft •chter die afspraak onlangs ongeldig verklaard en moeten ekeraars 35 procent belasting betalen. „We hadden in be- kunnen gaan, maar dat zou lang gaan duren. Bovendien de kans dat we zouden winnen erg klein. Dus hebben we jedrag maar overgemaakt", zegt Robein-directeur E. Rein- Vo rig jaar boekte Robein een 'bedrijfswinst' van 5,2 miljoen bijna veertig procent meer dan in 1997. ld van Nieuwe Steen op ECE Het vastgoedfonds Nieuwe Steen wil European City Es- (ECE) overnemen. Beide fondsen zijn aan de Amsterdamse rs genoteerd. Het ondergewaardeerde ECE kondigde in irt aan op zoek te gaan naar een geschikte koper voor zich- De directie wil hiermee een 'uitstapmogelijkheid' creëren de aandeelhouders, omdat de beurskoers van het fonds te is. „Er gaapt al jaren een kloof tussen de beurskoers en de nsieke waarde", meende financieel directeur Goudsbloem, rde tweede ronde van de biedingsprocedure zijn in totaal partijen geselecteerd. Ook Goudsbloem zelf is van de partij: vil ECE samen met mededirecteur Cotton via een manage- it-buy-out overnemen. De portefeuille, met vooral kantoor- puvven, bedroeg eind vorig jaar 377 miljoen. ECE boekte in een winst van 10,2 miljoen. Nieuwe Steen heeft een omzet 150 miljoen. amen polishouders Aegon op straat warden Concurrenten en andere nieuwsgierigen hebben fgelopen dagen naar hartelust kunnen snuffelen in het itenbestand van Aegon. Oorzaak: een foutje op de twee we geleden geopende internetsite van de divisie particulieren, üeuwe webpagina verschafte bezoekers onder meer de'mo- jkheid een overzicht te krijgen van tussenpersonen. Het in- en van de postcode plus huisnummer was voldoende. Het ichrift Assurantie Magazine ontdekte dat bij het intikken van ekeurige adressen de mededeling verscheen: er zijn geen iseurs geregistreerd op uw adres. Hadden de bewoners een neer Aegon-polissen, dan verscheen op het beeldscherm de m of namen van de assurantiebemiddelaar. Aegon betreurt irivacyschending. Een aantal bekende Nederlanders van wie vaktijdschrift uitvond dat ze bij het concern verzekerd zijn, ;en van Aegon gisteren een excuusbrief. abobank beveiligt brievenbussen da- Rabobank gaat het gros van haar 1.800 filialen voorzien fraudebestendige brievenbussen met een smallere gleuf. In imige vestigingen komen die zowel binnen als buiten te in. Directe aanleiding tot de massale overstap zijn de recente idepogingen met betaalopdrachten bij een aantal Rabo- kfilialen. De opdrachten werden door hengelaars uit de bus ist en vervalst. Het geld werd vervolgens op de rekeningen de fraudeplegers gestort. De Rabobank en haar clientèle ben volgens de bank geen schade ondervonden van de hen- i, omdat de daders zijn opgepakt. inke groei passagiers op Schiphol phol Het aantal passagiers op de luchthaven Schiphol is in lfors toegenomen. Ten opzichte van dezelfde maand in 8 reisden 6,9 procent meer luchtreizigers via de nationale ïthaven. De groei was uitsluitend te danken aan de lijndien- Het chartervervoer bleef steken op het niveau van april De tegenvallende resultaten in het chartervervoer worden name toegeschreven aan een verschuiving van de voor svakantie en de politieke onrust in Turkije. Na de economi- crisis in Azië zit het passagiersvervoer op bestemmingen in werelddeel weer in de lift. Ook Noord-Amerika en Afrika no den forse groeicijfers. Het vervoer naar Latijns-Amerika en iland liep echter flink terug. •voorzitter De Waal be- t niet waarop minister Jor- van Economisch Zaken baseerde toen zij zich posi- uitliet over de overname Hoogovens door British „Jorritsma weet kennelijk r dan de directie van Hoog- rns. Want de gevolgen voor werkgelegenheid zijn nog rekt onduidelijk." Waal zei dat gisteren op PvdA-verkiezingsbijeen- ïst in Maastricht. De FNV- "zitter zei dat het hoog tijd dpb tricht anp ferdam anp Heine luchthavens in Ne- and volgens Schiphol bij de voor taxfree-verkoop reizigers. Het gaat om de gvelden in Rotterdam, istricht, Eindhoven en Gro in. tafree-regeling komt per 1 te vervallen voor passagiers nen de Europese Unie. Met 'metering van drank- en ta- swaren blijven de prijzen alle producten op de lucht- 'ens relatief laag, zegt direc- Visser van Paul Wholesale, van de grootste leveran- van taxfree-artikelen aan ontainerscan kan lading kosten i terdam anp de andere Europese ha- moeten een douane-con- 'erscan krijgen. Daarvoor 3,5 [f1.de Nederlandse overheid in EU-verband sterk ma- Blijft Rotterdam voorlopig nige haven met een scan is het gevaar aanwezig dat 'aders ladingpakketten via ere havens Europa binnen n komen. 1 schrijft de Vereniging van ffrrdamse Cargadoors in het verschenen jaarver- de VRC zijn 114 eepsbevrachters aangeslo- Bchte indicaties dat rederij- woerden Het bedrijf ERU opende vandaag in Woerden een gloednieuw fabriekscomplex. Daarin staat onder meer deze kaasplakmachine die met een snelheid van 40.000 plakjes per uur warme gesmolten kaas verpakt en afkoelt in koud water. Het bedrijf, gespecialiseerd in gesmolten kaas, is al 175 jaar in fa miliehanden en mag sinds kort de status 'Koninklijke' voeren. Met de verhuizen van de oude locatie naar de spoorlijn naar een industrieterrein krijgt ERU meer ruimte voor de productie van ruim vijftig soorten smeltkaas, die met name bestemd zijn voor de export. foto anp ton borsboom Kabinet ziet niets in langer openhouden van Borssele den haag gpd-anp Het kabinet ziet niets in het langer openhouden van de kerncentrale Borssele om de uitstoot van koolstofdioxide te verminderen. Het woord kerncentrale komt niet eens voor in de klimaatnota die minister Pronk (Milieu) giste ren namens de regering presenteerde. Kernenergie is te controversieel, aldus Pronk. nen veel te ver gaan. Energie- Ned verwijt het kabinet een plotselinge koerswijziging, die tot aanzienlijke kapitaalvernie tiging leidt. Eerst wilde de over heid dat er kolencentrales wer den gebouwd. Nu moeten die plotseling worden gesloopt. Pronk ziet af van zijn idee om op meer snelwegen de maxi mumsnelheid te verlagen van 120 naar 100 kilometer per uur. Wel gaat hij er vanuit dat in de Randstad rekeningrijden wordt ingevoerd en pleit hij voor een strenger toezicht op de naleving van de maximumsnelheid. Ook wil hij het reiskostenforfait aan pakken, om zo het autogebruik te ontmoedigen. Andere fiscale maatregelen moeten de consument er toe aanzetten om zuiniger auto's aan te schaffen en zuiniger te rijden. Huishoudens wil Pronk met een premie stimuleren om energiezuinige huishoudelijke apparaten te kopen. Vorig jaar plaatsten het Ener gieonderzoek Centrum Neder land (ECN) en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) het openhouden van de kerncentrale in een noti tie over klimaatbeleid nog er gens bovenaan. Het scheelt een megaton koolstofdioxide(C02) aan uitstoot. Als Borssele op 1 januari 2004 definitief de deu ren sluit gaan er 300 banen ver loren bij de Elektriciteits-Pro- duktiemaatschappij Zuid-Ne derland (EPZ). Bij toeleveran ciers en onderaannemers ver dwijnen nog eens 375 banen. Het kabinet wil dat de kolen centrales hun C02-uitstoot ui terlijk in 2008 terugbrengen tot het niveau van gascentrales. Volgens EnergieNed, de federa tie van Nederlandse energiebe drijven, komt dat neer op ver vanging van kolen door aard gas. EnergieNed vindt de plan- De WD vindt dat Pronk te hard van stapel loopt. ,,Bij de huidige groei is minder reductie van broeikasgassen nodig", vindt liberaal Klein Molekamp. D66 ziet weinig nieuwe initia tieven. „Ik mis de krachtige im puls", aldus Kamerlid Augus- teijn. Coalitiegenoot PvdA is positiever. „De pijn wordt gelijk verdeeld over alle doelgroe pen", zegt sociaal-democraat Crone. Groenlinks schiet vrijwel de hele nota af. „Die bevat geen enkele impuls om de samenle ving duurzaam te maken", meent Kamerlid Vos. De indu strie en het verkeer komen er volgens haar veel te genadig van af. Ook het CDA is kritisch, met name over de fiscale maat regelen. Greenpeace zit op de lijn van Groenlinks. „Te weinig en te laat. Pronk laat het milieu aan zijn lot over." Milieudefensie en Natuur en Milieu daarentegen zien lichtpuntjes. „Maar op korte termijn leiden de maatre gelen niet tot een trendbreuk in de uitstoot van C02." Volgens de werkgeversvereniging VNO/NCW worden de ver voerssector en energiebranche veel te hard aangepakt. Turkije verliest sterk aan populariteit hoofddorp anp Nederlanders gaan deze zomer massaal met vakantie. Het aan tal boekingen voor vakantierei zen lag half mei zeventien pro cent hoger dan vorig jaar. Boe kingen voor vliegreizen ligt zelfs 25 procent hoger. Voor de bus vakanties, die de afgelopen ja ren klappen kregen, is er één procent meer belangstelling. Vrijwel alle zonbestemmin- gen doen het goed: voor vlieg reizen naar Griekenland, Span je en Portugal turft de branche organisatie ANVR telkens zo'n dertig procent meer aanmel dingen. De verre bestemmin gen groeien met achttien pro cent iets minder hard. Alleen Turkije verliest aan po pulariteit. Het aantal boekingen blijft 26 procent achter ten op zichte van vorig jaar. Toeristen mijden het land uit angst voor terroristische aanslagen door de Koerdische organisatie PKK. „We dachten dat het een ge weldig jaar zou worden, maar de omzet ligt dertig procent achter op die van vorig jaar. En er is hier helemaal niets aan de hand", zegt de Rotterdamse El- lie Sebuktekin-Bijl, uitbaatster van Café Mozart in het Turkse Marmaris. Ze is boos op de Ne derlandse reisorganisaties. Van het ministerie van buitenlandse zaken kwam geen negatief reisadvies, maar de reisorgani saties gaven reizigers die al ge boekt hadden voor Turkije in maart de gelegenheid (soms kosteloos) hun reis om te boe ken naar een andere bestem ming. En dat gebeurde mas saal.,,Dit is catastrofaal. Ge woonlijk komen hier op dins dag en vrijdag twee vliegtuigen vol aan. Vanmorgen zaten er 28 mensen in de bus. Er zijn hier restaurants waar 's avonds één tafel bezet is. Daar kan je geen twintig man personeel voor aanhouden." De Rotterdamse, die met haar man inmiddels al drie jaar in Marmaris het café exploi teert, is ook kwaad omdat zij van haar klanten hoorde dat reisbureaus zelf mensen opbel den om te vragen of ze wilden overboeken. „Dat kan", erkent een woordvoerster van TUI waar onder andere Arke en Holland International in zitten. Inmiddels heeft TUI de indruk dat Turkije weer wat aantrekt. „Er wordt weer geboekt want Turkije blijft heel goedkoop en heeft een geweldig klimaat." new york anp 1,9 miljard per jaar. 'Organisa tie 2005', zoals het plan heet, leidt tot een ingrijpende struc tuurwijziging. De vier geografi sche divisies verdwijnen. In plaats daarvan krijgt Procter Gamble zeven productdivisies. De nieuwe structuur moet de hiërarchie en bureaucratie ver minderen. „De nieuwe opzet leidt tot meer innovaties, een betere aansluiting op de vraag naar nieuwe producten en snel lere groei", lichtte bestuurs voorzitter Durk Jager toe. Procter Gamble behaalde In 1997/98 een winst van 7,8 miljard gulden op een omzet van 78 miljard. Het leeuwen deel daarvan komt voor reke ning van wasmiddelen en pro ducten voor de persoonlijke verzorging. Bekende merken zijn Ariël, Dash, Vizir, Pantene, Pampers en Oil of Olay. Bij het Amerikaanse concern Procter Gamble verdwijnen de komende vijf jaar wereldwijd 15.000 van de 110.000 banen. Ook sluit de aartsrivaal van Unilever ongeveer tien fabrie ken. In Europa, het Midden- Oosten en Afrika krijgen de zwaarste klappen; hier verval len 6.700 arbeidsplaatsen. Details over welke landen worden getroffen, maakte Proc ter Gamble gisteren nog niet bekend. Gedwongen ontslagen wil het bedrijf zoveel mogelijk voorkomen, door gebruik te maken van natuurlijk verloop en herplaatsing bij andere be drijfsonderdelen. De sanering kost vier miljard gulden. De hele operatie moet de winst vanaf het 2004/2005 structureel opkrikken met zo'n BELASTING BELICHT wordt dat de Europese richtiijn Informatie en Consultatie er komt. Hierin worden multina tionals verplicht informatie te geven en advies te vragen bij belangrijke besluiten over de toekomst van een onderne ming. Over deze richtlijn wordt al sinds de sluiting van de Re- naultvestiging in het Belgische Vilvoorde gesproken. Volgens De Waal zijn de sociaal-demo craten in Europa het er echter nog niet over eens. „De Britse premier Blair is eigenlijk te gen", aldus De Waal. luchthavens in de Benelux. Schiphol en de winkeliers op de Amsterdamse luchthavens maakten eerder deze week be kend dat zij voor de EU-reizi- gers de BTW voor hun rekening nemen van alle producten, be halve drank en rookartikelen. Visser zegt opgelucht te zijn, maar omdat het assortiment drank en tabak wegvalt, kan de directeur van Paul Wholesale gedwongen ontslagen bij zijn bedrijf toch niet uitsluiten. „We zullen ons zoveel mogelijk rich ten op andere artikelen, maar de werkelijke gevolgen voor de werkgelegenheid zijn nu nog niet te overzien." den haag gpd en of verladers willen uitwijken zijn er volgens secretaris M. Duin nog niet. „Maar er wor den wel signalen afgegeven. Door de toegenomen contro les nemen ook de kosten toe. De eigenaar of ontvanger be taalt die kosten niet. Dan draai en de rederijen ervoor op", al dus Duin. De enige andere haven in Noord-West-Europa met een containerscan is Hamburg. Maar daar gaan containers die worden doorgevoerd naar een ander niet-EU-land niet door de scan. In Rotterdam is dat wel zo als op grond als de douane de lading 'verdacht' vindt. De supermarkten krijgen meer en meer greep op wijn. Ze leggen de consument op wat ze moeten drinken en de producenten op wat ze moeten produceren. Het resul taat is dat de schappen steeds vaker gevuld zijn met wijnen van een herkenbaar merk met een stabiele kwaliteit. Dat zegt de Ra bobank naar aanleiding van een studie naar de wereldwijde wijnmarkt. Nederlanders zijn door de jaren heen meer wijn gaan drinken. Zij willen daarbij steeds vaker een goede fles kopen. Pro bleem is echter hoe die goede fles te vin den. Wijn heeft nog steeds een aura van moeilijk. Kenners komen na het proeven met uitspraken als 'een tikkeltje stroef met een vleugje kersen'. Maar dat soort infor matie staat niet op het'etiket en de consu ment weet niet of hij dat ook lekker vindt. Supermarkten en steeds meer wijnpro ducenten hebben ontdekt dat consumen ten zich laten leiden door een merk. Als een wijn bevalt zal de consument teruggrij pen naar die fles. Maar hij zal ook een an der type wijn eerder kopen als die van het zelfde merk is. Net zoals Grolsch naast pils ook een lentebok en een eindej aarsbier verkoopt, hebben de grotere wijnhuizen een cabernet of zinfandel. De wijnhuizen die hun merknaam flink promoten en hun assortiment uitbreiden hebben de voor- Zomaar een wijntje kopen is uit. De klant wil daarom eerst proeven. De wet verbiedt slijters echter om te schenken in hun winkels. De vereniging van Grootwinkelbedrijven in Alcoholhou dende en Alcoholvrije Dranken (VGAAD), waarbij 1.200 winkels zijn aangesloten, heeft daarom gisteren mi nister Borst (volksgezondheid) ge vraagd die regels uit de wet te schrap pen. In het buitenland mogen slijters wel schenken in de winkel. keur van de supermarkten. Deze merken krijgen een steeds groter deel van de schapruimte. De toenemende greep van de super markten op de wijnproducenten is goed in cijfers weer te geven. De Rabo-onderzoe- kers gebruiken hierbij gegevens uit Enge land. In dat land wordt inmiddels meer dan zeventig procent van de wijn via de super markt verkocht en dertig procent door de gespecialiseerde wijnwinkels. In 1989 wa ren de verhoudingen nog gelijk. De ver koop is in handen van slechts enkele win kelketens. In bijna alle Europese landen hebben de vijf grootste ketens meer dan vijftig procent van de markt in handen. De wijnproducenten krijgen dus met steeds minder afnemers te maken die steeds gro tere partijen in een keer bestellen. De consument moet wel accepteren dat de wijn niet meer is zoals hij was. Het jaar, het jaren rijpen van dë wijn in het vat en de bodem zijn minder van belang. De wijnen uit verschillende jaren worden gemengd zodat de kwaliteit constant blijft. De bo dem - het zand bepaalt mede de smaak van de druif - is van minder belang omdat de wijnproducenten allerlei technieken toe passen zodat ook van deze kant de kwaliteit constant blijft. Aan de andere kant zit aan de verande ringen ook een prijsvoordeel vast voor de consument. Wijn is in de supermarkt door gaans een stuk goedkoper dan in de speci aalzaak. De slijterijen hanteren volgens de economen een marge van 40 tot 45 procent terwijl de supermarkten een marge op wij nen hebben van 20 tot 25 procent. De prijs moet volgens onderzoeker A. Heijbroek ook het belangrijkste zijn. Nu zijn met name een aantal Franse wijnen onnodig duur omdat zij moeten voldoen aan strenge voorwaarden terwijl een goed kopere fles uit Chili beter is. Dat komt vooral omdat de wijnen in Europa verdeeld zijn in allerlei categorieën met bijbehoren de titels. In Frankrijk appellation controle genoemd. In landen als de VS en Chili is de regelgeving minder strak. Hoge Raad wijst op ongelijkheid in aftrekbaarheid beroepskosten Iedere Nederlander die werkt kan zijn werkelijk gemaakte be roepskosten aftrekken van zijn inkomen. Om te voorkomen dat iedereen al zijn bonnetjes moet bewaren en de Belasting dienst alles moet controleren is het zogeheten arbeidskosten forfait bedacht. Iedereen mag twaalf procent van zijn inko men als beroepskosten aftrek ken met als maximum 3.174 gulden(1999). Wie meer werke lijke kosten heeft mag dit hoge re bedrag aftrekken, mits men bonnetjes en andere bewijs stukken kan laten zien. Dat forfaitaire maximumbedrag van 3.174 gulden dat voor iedereen geldt is veel te hoog. Niet iedereen heeft zoveel be roepskosten. Dat het arbeidskosten forfait zo hoog is komt doordat het in 1994 met 1.000 gul den is verhoogd. Dit is gedaan om mensen die werken een extra aftrekpost te geven. Mevrouw X kwam er achter dat deze extra aftrekpost voor een deel aan haar neus voorbij ging. Zij had in 1993 en 1994 name lijk voor een bedrag van 2.300 giilden aan werkelijke aftrekba re kosten. Met het arbeidskos tenforfait had ze daarom in 1993 niets te maken, omdat haar werkelijke kosten 2.300) hoger waren dan het toen gel dende arbeidskostenforfait (1.500). Maar nu komt het: in 1994 werd het forfait met 1.000 gulden verhoogd naar 2.500. Mevrouw X mocht daarom nu ook dit bedrag als beroepskos ten aftrekken. Hierdoor kon ze in vergelijking met 1993 in 1994 een bedrag van 200 gulden ex tra aan beroepskosten aftrek ken. En daarom was er volgens mevrouw X sprake van discri minatie: mensen die helemaal geen beroepskosten hebben konden in 1994 namelijk een extra aftrekpost van 1.000 gul den opvoeren en mevrouw X maar van 200 gulden. Onlangs bleek dat de Hoge DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht Raad het met mevrouw X eens is dat dit in strijd is met het ge lijkheidsbeginsel neergelegd in het Internationale Verdrag in zake Burgerrechten en Politieke rechten van de VN. Volgens de Hoge Raad is de wetgever vrij om forfaitaire grenzen vast te stellen, maar moeten deze grenzen wel de werkelijkheid trachten te benaderen. Het te hoge arbeidskostenforfait is dus in strijd met het internationale gelijkheidsbeginsel. Betekent dit nu dat mevrouw X nog eens 800 gulden extra mag aftrekken? Het klinkt vreemd, maar het antwoord hierop is nee. De Hoge Raad heeft namelijk ook beslist dat het niet aan de rechter is om de ongelijke behan deling op te lossen. De wetgever zelf moet met een op lossing komen om de ongelijke behan deling op te heffen. Mevrouw X wint dus haar zaak, maar krijgt geen hogere aftrekpost. Het is de vraag of dit wel in overeenstemming is met de Eu ropese Verdragen voor de Rechten van de Mens. In een andere zaak, waarin de Hoge Raad eenzelfde oordeel gaf, loopt tegen dit oordeel een pro cedure bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Van belang hierbij kan zijn dat het EG-Hof van Justitie (die over het EG-Verdrag waakt) al eens heeft geoordeeld dat in dit soort zaken de ongelijke behan deling altijd gelijk moet worden opgeheven. Het laatste woord hierover is dus nog niet gezegd. De Hoge Raad geeft de wetge ver nog wel een waarschuwing mee. De raad gaat er namelijk vanuit dat de regering met de nodige spoed een wetsontwerp zal indienen waardoor de onge lijke behandeling wordt wegge nomen. Als de regering dit niet doet kan de Hoge Raad de on gelijke behandeling in de toe komst wel zelf herstellen (en dus hogere aftrekposten toe kennen). De druivenoogst op de Veramonte-wijngaard meestal goedkoper is dan de Franse. Casablanca ten westen van Santiago in Chili. Het land produceert de laatste jaren goede wijn die foto reuters martin thomas

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9