Beheerste vreugde over Kosovo-akkoord 'Loodgieter' Dehaene krijgt natte voeten Buitenland Plunderingen Serviërs aankondiging vrede Britten leveren grootste deel van vredesmacht Macedonië haalt opgelucht adem Dehaene biedt excuses aan UerDAG 10 JUNI 1999 >cieerde Pers Diensti ivenslang voor vroegere nazi in Italië De militaire rechtbank in Turijn heeft de voormalige na- fficier Theodor Saevecke gisteren tot levenslange gevange- traf veroordeeld. De nu 88-jarige Saevecke werd bij verstek ,ordeeld. Hij woont in Duitsland. Saevecke was tijdens de ,ede Wereldoorlog kapitein bij de Gestapo in Milaan. Hij d ervan beschuldigd dat hij op 10 augustus 1944 het bevel ft gegeven tot de executie van vijftien verzetsstrijders op het eto-plein in Milaan. De lichamen van vijftien slachtoffers den de hele dag te kijk gehangen. De advocate van Saevecke vrijspraak gevraagd. Volgens haar was niet bewezen dat hij bevel had gegeven tot de executies. urkse coalitie krijgt steun parlement De nieuwe regeringscoalitie in Turkije heeft gisteren [vertrouwen van het parlement gekregen. Van de parlemen- iërs stemden 354 voor de coalitie onder leiding van premier lentEcevit en 182 tegen. De regering wordt gevormd door yslt jvits' Democratisch Links (DSP), de radicale nationalisten der leiding van Devlet Bahceli en de conservatieve Moeder- dpartij van Mesut Yilmaz. De drie zeer verschillende partijen iben een ruime meerderheid in de volksvertegenwoordiging, coalitie is geen droomhuwelijk. Voor de uitslag van de ver zingen van afgelopen april, waren de nationalistische MHP Ecevit's DSP eikaars ideologische aartsrivalen. oca Cola haalt flesjes uit België jsEL Coca Cola haalt in België 2,5 miljoen flesjes van twintig itiliter uit de handel. Aanleiding is een lichte vergiftiging van eerlingen van een middelbare school in het Vlaamse Bor- Zij hadden allemaal cola gedronken die afkomstig was uit drankenautomaat in het schoolgebouw. Van de 46 leerlin- liggen er nog dertig in het ziekenhuis. De scholieren klaag- over lichte hartkloppingen en zware hoofd- en buikpijn, i situatie is niet ernstig. Een verkeerde samenstelling van de frank zou tot vergifitigingsverschijnselen geleid kunnen ben. De Belgische gezondheidsinspectie laat nu uitzoeken •r een te hoge concentratie aan plantenextracten in de flesjes In Nederland is volgens de fabrikant niets te vrezen. ilestijnen mogen terug naar Gaza izalem Israël heeft toestemming gegeven voor de terugkeer izo'n 1500 Palestijnen, die sinds 1982 'gestrand' zijn in pte. De Palestijnen wonen in een vluchtelingenkamp dat in 12 door nieuwe afspraken tussen Israël en Egypte over de pvan de grens, plotseling op Egyptsch grondgebied bleek te an. Destijds woonden in het kamp zo'n 4000 mensen. Meer de helft is inmiddels teruggekeerd naar Israël volgens een igramma waarbij de Verenigde Naties geld geven voor de uw van een huis, en de Palestijnse autoriteiten een stuk nd ter beschikking stellen. /anc pf teder vroor baby's in lün* De politie in het Oost-Duitse Mühltroff heeft naar giste- bekend is geworden begin deze week drie baby's in de diep- tisfeskist van het echtpaar Antje en Jens K. gevonden. De 28-jari- Hi noeder zou de baby's, twee jongens en een meisje, kort na jeboorte eerst met zakdoeken hebben verstikt en vervolgens evroren'. De politie houdt er rekening mee dat het paar nog er baby's heeft vermoord. In de omgeving zijn 5 jaar •geleden ijkjes van twee baby's gevonden. Deze zaak is nooit opge- Het gedrag en de verschijning van Antje K. had bij een aan- lensen al vaker bevreemding gewekt. Ze was vaak zichtbaar inger en dan opeens weer slank zonder dat het kindertal in ze K. toenam. irdanië viert kroning Abdullah ian Jordanië heeft gisteren massaal de troonsbestijging van nieuwe koning Abdullah II gevierd. Hij is de opvolger van Ei begin februari overleden vader Hussein. Omringd door imassa's reed Abdullah samen zijn echgenote, de 1-51 iwe koningin Rania, in een stoet wagens door de straten van man. De Jordaanse hoofdstad hing vol met vlaggen, span- jken met gelukwensen en foto's van de 37-jarige vorst. Ab- SGI lah volgde zijn vader direct na diens dood op, maar is nu pas cieel gekroond. De afgelopen vier maanden golden als perio- van rouw. Abdullah werd, na de dood van Hussein, verras- id tot kroonprins verkozen. Velen hadden verwacht dat de is zou vallen op de broer van zijn vader, Hassan. ood Öcalan slecht voor relatie Italië md De voorzitter van de grootsteltaliaanse coalitiepartij eft Turkije gisteren gewaarschuwd voor een terdoodveroor- (ling van de Koerdische leider Öcalan. Volgens Walter Veltroni ide Democraten van Links zet Turkije de relatie met Italië H armee op het spel. „De relatie zal ernstig beschadigd kunnen irden, mogelijk zelfs onherstelbaar." öcalan staat momenteel Turkije terecht wegens onder meer hoogverraad. Volgens ^32 Itroni moet 'links Europa' vechten voor de mensenrechten, iet alleen voor de Kosovaren, maar ook voor de Koerden", al- s de partijvoorzitter tijdens een bijeenkomst in Rome. Veltro- is partijgenoot van de Italiaanse premier D'Alema. erzetsleider wil terug naar Timor les ede -BERRA De verbannen Oost-Timorese verzetsleider José Ra- PF is-Horta heeft aangekondigd dat hij ih juli naar zijn geteister- vaderland wil terugkeren, 24 jaar nadat hij op de vlucht sloeg or de invasie van Indonesische troepen op het eiland. Ra- >s-Horta, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1996, tegen de Sydney Morning Herald dat hij de Verenigde Naties eft ingelicht omtrent zijn plannen Australië, waar hij momen- il verblijft, rond 10 juli te verlaten. Ramos-Horta zei dat hij wil ttgkeren om een actieve rol te spelen in de aanloop naar een or de VN georganiseerd referendum over autonomie of onaf- nkelijkheid voor het door geweld geplaagde eiland. eal geeft ANC toch meerderheid iqria. Een van de kleinste politieke partijen van Zuid-Afrika eft een deal gesloten met verkiezingsoverwinnaar ANC. De ereenkomst geeft het ANC van toekomstig president Mbeki ih de zo gewenste tweederde meerderheid in het Zuid-Afri- anse parlement. Het Minderhedenfront heeft tijdens de ver szingen vorige week één zetel in de volksvertegenwoordiging machtigd. De toezegging volledig mee te werken met het [C geeft de grootste partij van het land nu de mogelijkheid jzigingen van de grondwet door te voeren. De voorman van it Minderhedenfront, Amichand Rajbansi, heeft laten weten ide politieke verbintenis met het ANC goed is voor zijn ach- Tban, de Indiërs in Zuid-Afrika. jj lygiëne Franse voederbedrijven slecht Jpiiï De hygiëne van Franse veevoederbedrijven is abomina te Zelfs de beerputten van toiletten van het personeel dragen 1 aan de productie van het veevoer door bedrijven die daar- l0r voornamelijk dierenlijken en -afval gebruiken. Dat staat in in rapport van de Franse Keuringsdienst voor Waren. Volgens 2 keuringsdienst kan er niet veel aan de geconstateerde over- dingen worden gedaan. De onderzochte bedrijven, vooral in jsu etagne en in Zuid-Frankrijk, beschikken over waterdichte ver leningen van veeartsen en prefecturen. Het boven water ge- een rapport maakt gewag van een 'opwerkingssysteem' in de treffende fabrieken om vooral niets verloren te laten gaan. ïrieken redden beren uit Belgrado 3J Griekse dierenbeschermers zijn naar Joegoslavië ver- 0? °kken om drie beren uit de dierentuin van Belgrado te evacu- en en een plaats te geven in het Griekse berenreservaat Argu s'De reden voor deze actie is dat de dierentuin van Belgrado Nds het begin van de NAVO-bombardementen een tekort °ejt aan voedsel en aan personeel. Ook hebben de oppassers K oevel gekregen de dieren af te maken als er bommen op of bf laxbij de dierentuin zouden inslaan, omdat de dieren, als ze rstDreken, mensen in gevaar kunnen brengen. Kok: 'Buitengewoon verheugende doorbraak' Het gisteravond bereikte akkoord over de terugtrekking van de troe pen van Milosevic uit Kosovo heeft in Nederland reacties van be heerste vreugde losgemaakt. Premier Kok vindt het 'op zich een bui tengewoon verheugende doorbraak, die het perspectief van de vre de een stuk dichterbij kan brengen.' den haag anpNederlandse bijdrage aan de vredes macht KFOR zal bekrachtigen. Neder- Minister De Grave van defensie liet land wil 2050 militairen leveren, zo zich op een WD-verkiezingsbijeen- hebben De Grave en minister van bui komst in Amsterdam in soortgelijke tenlandse zaken Van Aartsen eerder bewoordingen uit. De Grave verwacht deze week laten weten, dat het kabinet mogelijk vandaag al de Van Aartsen sprak gisteravond in re actie op het akkoord van 'een belang rijke stap in de laatste stappen op weg naar het einde van het conflict.' Via zijn woordvoerder liet hij weten dat 'nu moet blijken of Joegoslavië er zich aan houdt'. Het conflict is pas ten ein de 'als de resolutie van de VN-Veilig heidsraad ongeschonden is aangeno men', zo benadrukt de bewindsman. D66-parlementariër Hoekema toon de zich in reactie op het bereikte ak koord 'buitengewoon opgelucht'. Zijn partij staat achter de Nederlandse bij drage aan de vredesmacht. Hoekema wees erop dat de terugkeer van de Kosovaarse vluchtelingen snel op gang gebracht moet worden. „Ik ben erg blij", reageerde PvdA- Tweede-Kamerlid Valk. „De VN-reso- lutie lijkt me nu een kwestie van tijd. De bombardementen kunnen stop pen." Blijdschap ook bij de oppositie partijen CDA, Groenlinks en de SP, doch niet zonder terughoudendheid. „Milosevic is onbetrouwbaar", zo be nadrukten zij eensluidend. Maar er was gisteren ook onenig heid. SP-leider Marijnissen en PvdA- fractievoorzitter Melkert zijn elkaar gisteren in de Tweede Kamer hard handig in de haren gevlogen over de Joegoslavische president Milosevic. Vooral de suggestie van Melkert dat Marijnissen meer op lijkt te hebben met Milosevic dan met de NAVO, schoot de SP-voorman in het verkeer de keelgat. Of Melkert zijn 'domme insinuaties' voor zich wilde houden, viel Marijnissen uit. De SP is als enige fractie in de Tweede Kamer steeds te gen de NAVO-bombardementen ge weest. Afrikaanse leiders sluizen miljarden naar buitenland nairobi frans van den houdt correspondent Tussen 1982 en 1991 is vanuit de armste landen in Afrika ten zuiden van de Sahara 22 mil jard dollar verdwenen naar buitenlandse bankrekeningen, eigendom van een kleine Idiek leiders en overheidsfunctiona rissen. Geld dat afkomstig was uit de staatskas of donorfond- sen en bestemd voor de ont wikkeling van het land. Van de 6 miljard gulden die Kenya in de begroting van vo rig jaar had uitgetrokken voor het overheidsapparaat, ver dween zeker 2 miljard in privé- zakken. Aan de vooravond van 'begrotingsdag', een soort Prinsjesdag die vandaag gelijk tijdig in Kenya. Uganda en Tanzania plaatsvindt, is weer een aantal omvangrijke finan ciële schandalen aan het licht gekomen. Kwijtschelding van buiten landse schulden, gebedel om meer westerse donorgelden en begrotingen die het alsmaar verder aantrekken van de broekriem tot centraal thema maken: Afrikaanse leiders be nadrukken tegenover zowel hun eigen volk als tegenover de buitenwereld graag op zielige toon dat ze erg arm zijn en dat hun land het zonder buiten landse hulp niet kan redden. Hoe anders is vaak de werke lijkheid. De Economische Commissie voor Afrika van de Verenigde Naties (ECA) heeft berekend dat, als Afrikanen al het geld dat ze op buitenlandse rekeningen hebben staan, zou den terugsluizen naar hun va derland, die landen zeker de helft van het bedrag dat ze nu via leningen en donaties uit ex terne bronnen betrekken voor ontwikkelingsdoeleinden, zelf zouden kunnen opbrengen. De ECA schat bijvoorbeeld dat het bedrag dat bijvoorbeeld Nigeri- anen in het buitenland hebben uitstaan, neerkomt op, 94.5 pro cent van de totale buitenlandse schuld. „Een groot deel van deze be dragen is verkregen door het verdonkeremanen van over heidsgeld en niet door eerlijke zakentransacties", aldus de ECA. Naast de omvangrijke ka- pitaalvlucht worden de meeste landen in Afrika geteisterd door een zo wijdverbreide corruptie dat de staatskas ieder jaar mil jarden guldens misloopt of ille gaal ziet verdwijnen in de zak ken van een handjevol politici, ambtenaren en zakenlui. Mil jarden waarmee met gemak buitenlandse schulden kunnen worden afbetaald, wegen en sociale voorzieningen kunnen worden onderhouden, de eco nomie gezond gemaakt en een bijdrage geleverd kan worden aan armoedebestrijding. brussel paul koopman correspondent De vrede kondigt zich 's mid dags om drie uur al aan. NAVO-woordvoerder Jamie Shea zegt dat er 'tekenen' zijn dat de Serviërs zich op hun af tocht voorbereiden. Zo zijn er militaire transport-voertuigen in Kosovo gesignaleerd, zijn er berichten over troepenbewe gingen. Collega generaal Jertz denkt eveneens dat de vijand aan het inpakken is. „Men is aan het plunderen in Pristina. Zelfs de deuren en ramen worden uit de huizen gehaald". Het is een nieuw geluid van dit doorgaans zeer sceptische duo. Een uurtje later zijn er be richten uit Duitsland dat de NAVO zijn bombardementen al heeft beëindigd, om daarmee een akkoord tussen de Joego slavische generaals en de NAVO-bevelhebber Jackson mogelijk te maken. Verwarring in het hoofdkwartier. „Ik geloof dat dit een misverstand is. Toen ik vanmiddag het com mandocentrum Shape verliet, waren we nog aan het bombar deren", zegt Jertz aarzelend. De perszaal in het NAVO- hoofdkwartier stroomt 's avonds weer vol als het nieuws bekend wordt dat er een ak koord is in Macedonië. „Het zou kunnen dat Solana van avond nog een pauze in de bombardementen aankon digt", zegt een woordvoerster om tien uur 's avonds 'off the record'. De Noord Atlantische Raad, gevormd door de ambas sadeurs van 19 NAVO-lidsta- ten, komt in spoedzitting bij een. Ook de Nederlandse am bassadeur Biegman is erbij. Hij verklaarde eerder op de dag dat de bombardementen al binnen 'twee of drie minuten' na het begin van de terugtrekking ge stopt kunnen worden. Om vier minuten over een vannacht arriveert secretaris generaal Javier Solana. In de zelfde Luns-perszaal waar 77 dagen lang de resultaten van een steeds gewelddadiger luchtoorlog werden doorgeno men, kondigt hij de vrede aan. De secretaris-generaal glun dert: „Dit is een grote dag voor de alliantie en, veel belangrij ker, voor de zaak van recht vaardigheid en de burgers van Kosovo". NAVO-helikopters vliegen tanks naar hun plaats van bestemming. De troepenmacht aan de grens met Koso vo is in staat van opperste paraatheid gebracht. Ze moeten binnen 4 uur, na het aannemen van de VN-reso- lutie, Kosovo binnen kunnen trekken. foto ap russell boyce skopje marcel van silfhout Uitgelaten is de stemming in Skopje, de hoofd stad van Macedonië, niet te noemen. Eerder op luchting. Vooral in de Servische wijken is abso luut geen sprake van euforie. Wel in de Turkse wijk waar veel Kosovaarse vluchtelingen vertoe ven. Het nieuws over het einde van de oorlog wordt door Keinan Deuti uit het Kosovaarse Fer- zai rriet een brede grijns begroet. Net als zoveel inwoners van Skopje, is hij niet op de hoogte van de jongste ontwikkelingen. Luid joelend brengt hij een aantal leeftijdgenoten op de hoogte van het vertrek van de Joegoslavische militairen uit 'zijn' Kosovo. Onrust is er bij nogal wat Macedoniërs over de consequenties van het resultaat in Servië. „Ik ben bang dat er in Servië oorlog tussen de Serviërs onderling uitbreekt", reageert Irena Lozanovska, een 24-jarige studente. „Vergeet niet dat je op de Balkan bent. Wij geven niet graag iets weg. Zeker de Serviërs niet. Een burgeroorlog, daar vrees ik voor. Tussen voor- en tegenstanders van Milose vic". Macedonië heeft in nauwelijks drie maanden tijd een vloedgolf aan Kosovaarse vluchtelingen te verwerken gekregen. Dat heeft het incasse ringsvermogen van het land geducht op de proef gesteld. Er zijn nogal wat inwoners van Skopje die openlijk uitspreken bang te zijn dat veel vluchtelingen niet zullen vertrekken en perma nent in Macedonië blijven wonen. Anderen, zo als de journalist Zoran Dimitrovski, zegt daaren tegen: „Ik weet het zo net nog niet. Als alle vluch telingen snel terugkeren naar Kosovo, dan is de kans levensgroot aanwezig dat Macedonië weer heel snel uit de aandacht van het westen is ver dwenen". vervolg van voorpagina Omdat de Joegoslavische troe pen de eerste dagen veruit in de meerderheid zijn, loopt KFOR aanzienlijke risico's. Een eerste contingent KFOR-troe- pen zal vanuit Macedonië bin nentrekken en niet veel meer dan 5.000 militairen tellen. Daar tegenover staan ruim 40.000 Joegoslavische militai ren, hopelijk druk bezig met een terugtocht. Maar wat te doen als zij - op instructie van Belgrado of geprovoceerd door het U£K - omdraaien? Het is een nachtmerrie-scenario waar de NAVO óók rekening mee houdt. „Niet voor niets zijn de laatste dagen tapijtbombarde menten uitgevoerd door B52's. Het brengt de boodschap over: begin niet aan avonturen, want dan slaan we keihard terug", aldus een diplomaat. Generaal Michael Jackson, de beoogde Britse opperbevelheb ber van de vredesmacht in Kos ovo, heeft inmiddels de voor hoede van de troepen al aange wezen. Het bruggenhoofd wordt gevormd door paracom mando's uit zijn eigen land, ge legerd in Macedonië. Dat Groot-Brittannië in de frontlinies staat ligt voor de brussel marc peeperkorn correspondent Jean-Luc Dehaene intimideert. Dag in dag uit geconfronteerd met een almaar uitdijend dioxineschandaal vervalt de Belgische premier steeds vaker in het simpelweg afblaffen van journalisten en andere critici. Pure onmacht, zoals afge lopen week op de Europese top in Keu len. Dehaene sloeg na afloop in één teug zijn glas whisky achterover, snauw de vervolgens zijn gehoor tien minuten lang toe om daarna de zaal uit te benen. 'De loodgieter' wordt hij genoemd, van wege zijn schijnbaar onuitputtelijke ver mogen de lekken in de Belgische coali tiepolitiek te stoppen. Voor de komende verkiezingen aanstaande zondag had Dehaene's Christelijke Volkspartij (CVP) zelfs een nieuw koosnaampje voor hem bedacht: de locomotief. De man die België veilig de euro binnenloodste, Dutroux twee keer liet arresteren en de Witte Woede inkapselde, die man stond klaar om het land het volgende millen nium in te trekken. Tot de dioxinekip- pen op de rails verschenen. De CVP- verkiezingstrein is inmiddels piepend tot stilstand gekomen, en loco-Luc heeft zich definitief uit de campagne terugge trokken. Gekelderd door de kippen. Terwijl één blik op de feiten leert dat deze blamage pal voor de verkiezingen voorkomen had kunnen worden. Immers: slechts één van de 25 opslagtanks van de Vlaamse vetsmelterij Verkest bevatte met dioxine verontreinigd vet. Uit deze tank zijn elf veevoederbedrijven bevoor raad, waarvan er bij drie daadwerkelijk het kankerverwekkende dioxine is aan getroffen, en slechts één keer was de concentratie schrikbarend hoog. Geen kwestie om luchtig terzijde te schuiven, maar wel beheersbaar en bij aanvang redelijk overzichtelijk. Tenminste: als er direct was ingegrepen. Dezelfde terugblik leert echter dat de Belgische burger de dioxinecrisis die hem nu al twee weken lang boter, kaas, kip, vlees en eieren doet wantrouwen, vooral te danken heeft aan zijn eigen bestuur. Eind april zijn de bevoegde in specties al op de hoogte van de vergifti ging van het veevoeder, maar dit wordt zoveel mogelijk 'onder de pet gehou den'. Tien pluimveebedrijven moeten hun deuren sluiten, maar dat zijn er tien van de vele honderden die het ge wraakte voer hebben gebruikt. Pas na perspublicaties eind mei komen de 'verantwoordelijke' ministers van landbouw en volksgezondheid in actie: de verkoop van kip en eieren wordt ver boden. Premier Dehaene verschijnt op het toneel en spreekt zijn vertrouwen uit in de twee ministers. Één dag later stapt het tweetal alsnog op. Het is pas het begin van de crisis. In de dagen die volgen komen er drup pelsgewijs steeds meer etenswaren op de zwarte lijst. Na de kip en de eieren, volgen eiproducten als mayonaise, roomijs, cake en koekjes. Omdat het be smette veevoer ook door varkens en runderen is verorberd, moeten later ook gehakt, speklappen, patés, salami en andere vette worsten eraan geloven. En nog weer later: de echte Belgische boter. De wijze waarop de regering opereert is op zijn zachtst gezegd.chaotisch en on volledig. Bedrijven klagen steen en been, winkeliers halen hun schappen leeg, om ze weer te vullen en daarna op nieuw leeg te halen. De consument baant zich inmiddels tureluurs met zijn winkelwagentje een weg langs allerhan de etenswaar, met veiligheidscertifica ten waarvan niemand weet wat ze waard zijn. Het blijft gissen waarom de verantwoor delijke ministers de dioxinekwestie aan vankelijk verzwegen. Als het met een schuin oog op de naderende verkiezin gen was, is het in ieder geval een blun der van formaat gebleken. Niet alleen electoraal, maar ook economisch dreigt de dioxine-affaire België lelijk op te bre ken. Steeds meer landen boycotten Bel gische voedingswaar. Kip, vlees en eie ren, maar ook producten die volstrekt veilig zijn, komen het land niet meer uit. Ondertussen is de oorzaak van de dioxi nebesmetting nog steeds niet opge spoord en eist de Europese Unie verder gaande veiligheidsgaranties. Het vol gende schandaal dient zich al aan: par tijen verdachte voedingswaar die ver nietigd moeten worden, komen toch op de markt. In Frankrijk zijn de eerste 'Belgische' dioxinekippen al gesigna leerd, compleet met een echtheidscerti ficaat uit Bretagne. De Belgische burger kijkt er niet meer van op. Kwestie van gewenning mis schien, want uit Europees onderzoek bleek dat in 1997 slechts zeven procent van de Belgen zijn politici vertrouwt. Dertig procent was kritisch over zijn be stuurders en 63 procent ronduit nega tief. De ontsnapping van Dutroux en de gifkippenaffaire zullen aan deze cijfers niet veel veranderd hebben. Tekenend is dat de oproep van de regering om verdachte etenswaar naar speciale con tainerparken te brengen, massaal wordt genegeerd. Waarom zou je ook een ver zoek volgen van een bestuur dat je niet vertrouwt? Niet de dioxine is dodelijk voor de poli tiek, als wel de tentoongespreide be stuurlijke onmacht. Eén op de vijf Bel gen zegt dat zijn stemgedrag zondag wordt beïnvloed door de dioxinezaak. Dehaene ziet de bui al hangen en ha mert erop dat niet de politiek maar de 'maffia' het veevoer heeft vergiftigd. Dat is waar, net zo waar als dat de politie niet inbreekt en de brandweer geen brand sticht. Die zijn er juist om dat soort calamiteiten te bestrijden, precies zoals de regering zou moeten waken over de gezondheid van haar burgers. hemd: het Verenigd Koninkrijk levert het grootste contingent van de circa 44.000 NAVO-troe- pen die uiteindelijk in Kosovo moeten worden gelegerd. Woordvoerder Bacon van het Pentagon maakte eerder deze week de volgende rekensom: 12.000 Britten, 7.000 Amerika nen, 6.500 Fransen en in om vang vergelijkbare Duitse en Italiaanse eenheden. Neder land levert nog eens ruim 2.000 militairen, die aansluiten bij Duitse troepen. Hoewel in verklaringen van de G8 en ontwerp-resoluties van de VN mistig wordt gedaan over de samenstelling van de 'internationale vredesmacht onder VN-auspiciën', is de praktijk minder vaag. In eerste instantie zullen vooral NAVO- lidstaten onder NAVO-com- mando de dienst in Kosovo uit maken: elk in vijf afzonderlijke sectoren. „Het wordt één grote NAVO-kern, met een dun schil letje van derde landen erom heen", aldus een diplomaat gisteren. De Russen zullen, net als jaren geleden in Bosnië het geval was, pas aansluiten als de details van hun deelname in Amerikaans-Russisch overleg zijn uitgewerkt. De NAVO heeft al duidelijk gemaakt daar niet op te kunnen wachten. brussel gpd De Belgische premier Dehaene biedt hoogstpersoonlijk zijn ex cuses aan voor de dioxinebe smetting van kippen, vlees en eieren. Vanaf vandaag zijn de slacht en verkoop van gegaran deerd 'veilige' kippen, eieren, rund- en varkensvlees in België weer toegestaan. De premier slaagde er giste ren rond middernacht eindelijk in de 'zwarte lijsten' op te stel len van bedrijven die met dioxi ne besmet voer gebruikt heb ben. Ruim 1500 kippenfokkerij en staan op de lijst (bijna de helft van de sector) evenals 17 procent van de rundveebedrij ven en 40 procent van de var kenshouders. De niet vermelde bedrijven mogen weer begin nen met de slacht en verkoop van de dieren. Met het gereed komen van de lijsten ontsnapt Dehaene aan een schadeclaim van 55 miljoen gulden per dag van de Belgische zuivelindu strie. Die had via de rechter snel duidelijkheid geëist om overvolle opslagtanks te voor komen. De Europese Unie eiste de lijsten voordat de export van kip, vlees en eieren uit België weer werd toegestaan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7