Portugese wijn: onbekend en onbemind Kaas van het voorjaar Ouderwetse jam Aardbeienjam Smaak \j a I f >oel de aardbeien af en irwijder daarna al draaien de kroontjes. (Wanneer tvoor het wassen gebeurt, oeden de vruchten dood), lijd de aardbeien in vieren schijfjes en doe zo veel rdbeien in de pan dat deze ilf gevuld is. Voeg de sui- ir toe en breng het geheel ithet kookpunt. Dat duurt I igeveer 5 minuten. s de aardbeien glazig- insparant - zijn, betekent tdat ze de suikers hebben Conf,§enomen- Kook het ge el door totdat de witte aas die over het geheel ligt verdwenen. Nietafschui- en, want dan worden ook suikers en de pectine ver- jderd, waardoor de kans schimmelen groot is. >eg pas op het laatste mo- ent alle bovenstaande in- ediënten toe, want anders fkookt de jam. Alles goed lorroeren en de pan van vuur halen. De jam is ar. goed schoongemaakte (8 tot 9 potjes) 1 pan met de inhoud van 4 liter; 2 kg aard beien; ruim 1,5 kg riet suiker; 3 geperste ci troenen; een beetje ci troenrasp; 1 mespunt nootmuskaat; 1/2 theelepel kaneel; 1 mespunt grof zeezout; 1 eetlepel lievevrouwe bedstro (vers of ge droogd) potjes op een theedoek zet ten en tot de rand afvullen. De randen goed schoonma ken en de jam laten afkoe len. Dan de deksels op de potjes draaien. Een variant: neem 100 gram aardbeien minder en voeg 100 gram in blokjes gesne den meloen toe. De vruch ten kunnen direct samen in de pan worden gedaan. AjDERDAG 10 JUNI 1999 woordraadsel IZONTAAL: chirurgische handeling; 7. gewricht; 8. aardig; 10. in- !2. nagerecht; 13. snel- 16. verpakkingsmiddel; 'erheen; 20. afgelopen; 21. a v-e. boom: 23. heldendicht; A °ogdier; 28. lage tempera- JL j 30. machinepistool; f°rt muziek; 34. verrijkte rsuB 'tof; 35. slecht schaatsen- lOTOf n. NCAA!.: ee' v.e. fuik; 2. niemendal; ersoonlijk w.; 4. oude-- lengtemaat; 5. geheel gevuld; 6. hoendersoort; 7. gebak; 9.Ame- rikaanse boerderij; 11. voorzet sel; 14. muzikaal oefenstuk; 15. planter; 17. mager; 19. dochter van Cadmus; 21. vuurwa-pen; 22. hemelsblauw: 24. rusttijd: 25. geleed dier; 27. insect:29. te kens; 31. hemellichaam; 33. muzieknoot; 34. rivier inSiberië. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Stropdas: 5. rammelen; 6. azijn; 8. mier; lO.apart; 12. strip.Verticaal: 1. Stroom: 2. remise: 3. poema; 4. averij; 7. zwaar;9. rats; 11. top. Gekookt beter dan rauw Gekookte groenten bieden meer bescherming tegen hart ziekten en kanker dan rauwe. Door verhitting worden de plantencellen namelijk zach ter en kunnen de nuttige be standdelen, zoals carotenoï- den, beter worden opgeno men door de maag. Dat is on derzocht door een Europees team wetenschappers. Carote noïden zijn antioxydanten, verbindingen die weefselscha- de en dichtslibben van aderen voorkomen. Vooral wortelen, broccoli en spinazie zijn van nature rijk aan deze stoffen in de vorm van beta-caroteen. Andere carotenoïden, zoals luteïne, worden gevonden in gele en groene groenten, ter wijl lycopeen is te vinden in tomaten en watermeloenen. De opname van carotenoïden Ook dioxine in vis FOTO ERWIN JOHANN WODICKA uit rauwe wortelen is slechts drie tot vier procent. Maar als ze zijn gekookt en gepureerd, is dat vier tot vijf maal zo veel, zo blijkt. Dat komt door de harde celwanden van veel voedsel. Koken helpt de be schermende stoffen vrij te ko men. Een andere opmerkelijke vondst is dat carotenoïden, maar ook andere voedings stoffen zoals vitamine E, beter worden opgenomen als be standdeel van voedsel, dan wanneer ze als supplement worden gegeten. Hoe dat komt is niet bekend. Wellicht gaat het om de interactie met andere voedselcomponenten. Volgens de onderzoekers is het tijdperk van voedingssup plementen zo goed als voor- wj. Ook in Nederlandse voedings middelen zitten dioxinen, stel len deskundigen in een artikel in De Volkskrant. Met name in vis- en daarvan afgeleide pro ducten (visolie en vispoeder). Maar ook met verse paling, brasem en snoekbaars moet de consument uitkijken. Vol gens dr. K. Olie, hoogleraar milieu- en toxicologische che mie aan de VU, steken we in Nederland de kop in het zand. Er is te weinig controle op di oxine in voedingsmiddelen. Consumenten met een gemid deld eetpatroon krijgen vol gens hem nu al bijna de maxi male dosis dioxine binnen (de norm is 1 picogram per kilo li chaamsgewicht). Het overgro te deel van de dioxine komt uit dierlijke vetten. Deze vet ten zitten ook in een groot aantal voedingsmiddelen waarin vlees, zuivel of vis als grondstof is gebruikt. Bij con sumptie van producten met (spoortjes) dioxinen komen deze stoffen in de menselijke lichaamsvetten en in de moe dermelk terecht. Gedurende ons hele leven voegen we zo dioxine toe aan ons lichaam. Ook in het milieu komen heel lage concentraties dioxinen voor, als afvalproducten van onder meer de vuilverbran ding of de open haard. Te veel dioxine levert op den duur ri sico's op voor de gezondheid. Uit onderzoek bij proefdieren blijkt dat deze stof kankerver wekkend kan zijn. Karakteristieke foutjes Een eerste blik op B-set, het porseleinen servies van vorm geefster Hella Jongerius, zet de consument op het verkeer de been. De borden laten zich slordig stapelen, de schalen zijn niet helemaal rond en de kopjes verschillen in dikte. Geen toeval, maar opzet, al dus Jongerius. Zo krijgt elk serviesstuk een eigen karakter. Het servies, gemaakt-door aar dewerkfabriek Koninklijke Ti chelaar Makkum, bestaat uit zeven wit porseleinen stuk ken: een koffiekopje, een be ker, een klein en een groot bord, een kleine en grote kom, en en schenkkan. Door de oven iets te hoog te stoken heeft elk onderdeel tijdens het bakken zijn eigen unieke vorm gekregen. 01' zoals de vorm geefster zelf zegt: de klei be paalt hoe het product er uit moet zien. Informatie: Mo- bach Groothandel, tel. 0346 - 251 275. HEINZ Onbekend maakt onbemind: Portugese wijnen worden in ons land nauwelijks verkocht. Een glaasje port komt nog wel eens op tafel, is zelfs redelijk populair aan het worden, maar daarmee hebben we het wel gehad. Onbegrijpelijk, vinden wijnkenners. Portugese wijnen zijn uniek. Ze worden niet gemaakt van druivensoor- ten die zo langzamerhand overal ter we reld groeien, zoals de cabernet sauvignon. Wijn uit Portugal heeft een heel specifieke, authentieke smaak. Je moet eraan wennen. Het zijn ook geen elegante wijnen, maar v»™»™-» krachtig en robuust. Dat verklaart misschien een deel van de gebrekkige belangstelling. Daar komt bij dat de Portugezen niet echt aan de weg timmeren met hun wijnen. Anders dan buurland Spanje, dat middels grootscheepse recla- mecampagnes zijn wijn met succes onder de aan- dacht van het publiek wist te brengen. Die bescheiden opstelling vertaalt zich in de verkoopcijfers. Van de totale wijnomzet in ons land bedraagt het aandeel Portugese wijnen slechts zo'n vijf procent. Nederlandse im porteurs moeten hun uiterste best doen om flessen te slij ten. Franse wijnen verkopen zichzelf, voor wijn uit Portu gal moeten we mensen echt over de streep trekken", zegt een van hen. „Weet je wat het probleem is? Portugal is te veel een wijnwereld op zichzelf. Dat is hun makke, maar te gelijk ligt daar ook hun mogelijkheid." De meeste slijters hebben doorgaans maar een of twee soorten in huis. De Nederlandse consument is nog het meest gecharmeerd van port, de zoete dessertwijn uit het Douro-gebied in noord-Portugal. Deze wijn wordt gemaakt door tijdens het gistingsproces alcohol met een hoog percentage toe te voe gen. Daardoor stopt de gisting en krijgen de suikers hun kans. Het alcoholpercentage schommelt rond de 20 pro cent. Port drinken wordt steeds populairder. Wereldwijd gezien zijn wij tweede afnemer, na Frankrijk. Op de derde plaats komt België, gevolgd door Groot Brittannië, Duits land en de VS. Ondanks de magere verkoopcijfers voorspellen kenners een doorbaak van de Portugese wijn. De Fransen prijzen zich zelf uit de markt omdat hun wijn veel te duur wordt, stellen zij. Portugal levert kwalitatief goede wijnen voor een redelij ke prijs. Alleen de wijndrinker moet nog overtuigd worden. (Hotel Barbizon Golden Tulip in Amsterdam orga niseert tot en met 17 juni een gastronomi sche Portugese week. Bezoekers van Café Barbizon kunnen kennis maken met Portugese wijnen en gerechten. In het restaurant worden topwijnen uit het land geserveerd. helterman raskaas is er weer: een uit roken jonge, romige kaas een milde smaak. Graskaas lt gemaakt van de melk van en die na de winterperiode buiten grazen. Dat is van 3ed op de smaak van de Er zit bovendien wat meer teen in, waaraan de gras- de gele kleur ontleent. Bij ;aas uit de fabriek is er dei verschil in smaak met iwone kaas. Met graskaas. Ie boerderijen is het an- gesteld. Daarin proefje het jaar. kaas is een uitgesproken e kaas die niet veel langer lier weken heeft gerijpt. De ikis altijd heel zacht en e daardoor bij uitstek ge- tt om uit het vuistje te eten. graskaas kun je verschillen- lades samenstellen en de laat zich ook goed in aller- lacks, ragouts, sauzen en m verwerken. Graskaas Dok goed4samen met jonge aarsgroenten, zoals asper- n tuinboontjes. eizoen van de graskaas tslechts zes weken. De rste graskaas eet je vóór (ficiële begin van de zomer ni). Zo was dat vroeger en het nu nog steeds, vooral letreft de ambachtelijke mgraskaas. Daarna krijgt as weer de oude smaak en ze wat meer tijd om te rij- ITESTUUROP pen. Aan het begin van deze eeuw werd graskaas bij voorkeur met een 'fijntje' gegeten. Dat waren kleine zachte (witte) punt broodjes zoals ze tegenwoordig haast niet meer worden gebak ken. Vooral in Amsterdam wa ren de fijntjes met graskaas bij zonder populair. Eigenlijk net zo populair als de challes (vlechtbroden) met witte mei kaas dat ook waren. Meikaas, eveneens gemaakt van melk van koeien die in het voorjaar voor het eerst naar buiten mochten, was een uitge sproken verse, nauwelijks ge rijpte kaas. Het was elk jaar weer een heel opvallende voor jaarsprimeur, die tot aan het uitbreken van de Tweede We- FOTO oPD reldoorlog vooral bij de joodse gemeenschap in ons land bij zonder populair was. Na die oorlog daalde, om begrijpelijke redenen, de vraag naar de witte meikaas. Tegenwoordig wordt de kaas hier en daar nog op ambachtelijke wijze gemaakt. De zuivelfabrieken tonen er geen belangstelling meer voor. Meikaas sneed je in plakken en belegde er de onderste helft van zo'n mooi, al dan niet met maanzaad bestrooid, vlecht- brood (challe) mee. Je strooide er wat zout en peper over en klapte het brood dicht. Het moest in duimdikke plakken worden gesneden. Men gaf er, meestal op de rand van het bord, wat fijngeraspte mieriks wortel of grove mosterd bij. FOTO ANP op olie te zetten. „Een jam is niets anders dan vers geplukte vruchten met zoetstof en wat citroen voor de conservering", zegt Verhoeven. Als zoetstof kan de doe-het-zel- ver naar haar mening rustig gel eisuiker gebruiken. „Die suiker verkort de tijdsduur van het ko ken en dat is alleen maar pret tig. Met dat product is niets mis. Er zit geen conserverings middel in. Als je met geleisuiker werkt, bedraagt de kooktijd van de vruchten maar twee minu ten." De suikervervanger pectine kan ook worden gebruikt. Verhoe ven adviseert om in het hierbij afgedrukte ouderwetse recept van aardbeienjam rietsuiker te nemen. „Dat karamelliseert ook een beetje." Door gesprekken in haar kookschool is haar dui delijk geworden dat de mensen tegenwoordig graag weer zelf jam maken en wecken. „De mensen willen graag zuivere producten en stellen gelukkig weer prijs op smaakbeleving." Vandaar dat ze met veel plezier recepten levert aan bladen als Landleven, Seasons, Wonen en Lifestyle, Smaak en Tip en daar wat culinaire geschiedenis aan toevoegt. De Vleer is een combinatie van museum, winkeltje en kook school. De school biedt een ge varieerd-aanbod aan kookwork- shops. Op de lijst staan eten uit grootmoeders keuken, koken met bloemen en kruiden, inma ken en bewaren, Oud-Hollands koken, streekgerechten en hun traditie, chutneys en zoetzuur maken, seizoengerechten, 'ko ken met de muts' (voor kinde ren van vijfjaar en ouder) en een verrassingsmenu. In de aan de keuken grenzende huiskamer kunnen de cursisten de door hen gemaakte lekker nijen zelf proeven. Gasten die in De Vleer willen logeren - het pand bevat zeven kamers - ge bruiken daar ook hun ontbijt. jeien lenen zich uitste en voor het maken van een jjjglnvetse, volle, zoete jam. Hfeuke is dat die jam op tal ^Bianieren kan worden ge- imeerd. Als garnering op iesmeel- of vanillepud- als onderdeel van een jmaakte kwarktaart of als I op warme, zelf geroos- en royaal beboterde toost orbeeld. Zelf jam maken is noeilijk en dus het probe- /aard. Carolina Verhoeven et Culiniar Historisch Mu- en Kookschool De Vleer ^Bpelscha gaat het bij koken ^Hom 'de zuiverheid van ^faak'. Koken is de kunst et weglaten, aldus Verhoe- kwestie van kijken, loet kijken wat een pro- doet. Dat betekent dat ik n tijd kook. Een recept kan gvoorschrijven hoeveel iten nodig zijn, in de prak- an blijken dat die tijd net tekort of te lang is. En wat m betreft: daarvan ruik je ion wanneer die klaar is." coopt zij haar aardbeien, ls alle andere vruchten en groenten die ze in haar kook school gebruikt, bij biologische boeren. Vers of ingevroren. In haar keuken worden ze ver werkt tot kant-en-klaar produc ten. Het grootste deel gaat weer terug naar de biologische boe ren. De rest houdt Verhoeven zelf om in haar museumwinkel te verkopen. Ze maakt onder andere jams, chutneys, sappen en limonades, droogt tomaten en roostert aubergines om die FOTO ARCHIEF UNITED PHOTOS DE BOER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23