Samsom gaat verhuizen 'In een gewone discotheek zijn mensen veel te heetgebakerd' Proefproject moet ouderen aan het chippen krijgt Rijn Veenstreek Werkstraf voor verkeersruzie in Alphense Bloemhofstraat Werkstraf voor telefonist bedreiging en vernieling Nieuwe getuigen nodig van vechtpartij in discotheek DE BOER OP DONDERDAG 10 JUNI 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT Alphenaren winnen wiskundewedstrijd alphen aan den run» Twee rekenwonders van het Groene Hart Lyceum uit Alphen aan den Rijn zijn in de prijzen gevallen bij de landelijke wiskunde-kangoeroewedstrijden. Brugklasser Mi- chiel van Dam en Bas Grimbergen uit 4vwo ontvingen vanmor gen allebei een hoofdprijs. Grimbergen is met 150 punten de enige 4vwo-leerling die de opgaven fouüoos heeft gemaakt. Van Dam had met 137,5 punten de hoogste score van alle deelne mende eersteklassers. De Alphense scholengemeenschap scoort ieder jaar hoog in de wedstrijd. Wedstrijdcoördinator en docent op het Groene Hart Piet Roos heeft komend schooljaar een vaste wiskundemiddag in de week. Leerlingen kunnen dan voor de lol allerlei wiskundepuzzels maken om zich voor te be reiden op de wedstrijd of extra oefeningen maken om hun cijfer op te halen. Dronken bestuurder ramt auto's alphen aan den run De politie heeft afgelopen nacht omstreeks half drie bij de Herenhof een 24-jarige Alphenaar opgepakt we gens het rijden onder invloed van alcohol. Kort daarvoor had hij een aanrijding veroorzaakt op de Oude Herenweg en reed weg zonder zichzelf bekend te maken. Bij die aanrijding raakten drie geparkeerde auto's zwaar beschadigd. De verdachte kreeg een rijverbod van vier uur. Vakantiewerker betrapt op diefstal alphen aan den run» Een 16:jarige Alphenaar viel gistermiddag door de mand toen bij controle door een collega bleek dat hij bij zijn werkgever vier Hi-pre-pay-belpakketten wilde meene men. De jongen was als vakantiekracht in dienst bij het bedrijf aan de Magazijnweg. De politie maakt proces-verbaal op. Brandje bij bouwkeet ter aar De brandweer moest er gisteravond aan te pas komen om een beginnende brand te blussen bij een bouwkeet aan de Kerkweg in Ter Aar. Vandalen hadden rond 23.45 uur een bran dende doek op een wiel van de keet gelegd. De brandweer blus te de rokende en smeulende band. Bewoners van serviceflat Driehoome betalen de bingokaart met de chipknip Een 22-jarige pizzabezorger uit Alphen is gisteren door politie rechter Y. Wijnnobel veroor deeld tot een werkstraf van veertig uur. De rechter achtte hem verantwoordelijk voor het inrijden op een bewoner van de Bloemhofstraat in zijn woon plaats. Tegen de man was door officier van justitie M. Kattouw een celstraf van drie weken ge- eist. De Alphenaar kreeg op 11 april van dit jaar in de Bloem hofstraat ruzie met een bewo ner, die hem met een bloemen- gieter de doorgang belemmer de. De bewoner maakte de Al phenaar duidelijk dat hij veel te hard reed. Bij de actie vloog de inhoud van de gieter tegen de voorruit van de auto van de piz zabezorger. Deze werd zo boos dat hij weer instapte en rakeling langs de bewoner verder reed. Volgens de advocate van de Alphenaar Y. Polko voerde haar cliënt een verkeersmanoeuvre uit zonder de bedoeling de be woner te bedreigen. De politie rechter achtte bedreiging met de dood echter wel bewezen op grond van twee verklaringen van getuigen. Deze hebben de pizzabezorger met grote vaart op de bewoner met de gieter zien inrijden. alphen aan den rijn saskia buitelaar Chip, knip, pin of snip is ze om het even. De oudere bewoners van serviceflat Driehoome in Alphen aan den Rijn rekenen overal net zo makkelijk mee af. Zeker nu ze in hun wooncen- trum in alle rust en privacy hun bankpas kunnen opladen. Als eersten in heel Nederland kun nen zij de bingokaart en het ad vocaatje erbij betalen met de chipknip. Het proefproject waar Drie hoome en het bijbehorende ac tiviteitencentrum van de stich ting Wegwijs samen aan wer ken, is opgezet door de samen werkende banken. ABN-AMRO, ING, VSB en de Rabobank ho pen meer ouderen aan het chippen te krijgen. Want beta len door slechts één druk op de 'ja'-toets is voor zowel de ban ken als de ondernemer goedko per dan pinnen. Daarbij is im mers altijd een telefoontje naar de bank nodig om te controle ren of er genoeg geld op de re kening staat. Ook de voordelen voor oude ren zijn groot, vertelt hoofd personeelszaken van Driehoor- ne, H. Dudok. .Ouderen wor den snel onrustig als ze in de winkel met hun pin moeten be talen. Ze vragen zich af of ande ren hun code niet zien en of ze hem zelf nog wel weten. De chipper kunnen ze hier in alle rust opladen, desnoods met de pincode in de hand." Heel privé dus, en wel zo vei lig, want ze hoeven niet met !S t Bewoners van Driehoome gaan met hun tijd mee; ze betalen hun koffie voortaan met de chipknip. hun pincode over straat om uit kelijk de deur uit kunnen, zijn permarkt van Driehoome. de muur te tappen. Dat ver- niet vdn hun kinderen afhanke- Want ook daar kan vanaf nu groot bovendien hun zelfstan- lijk als ze eens boodschappen met de chipknip worden be- digheid. Ouderen die niet mak- willen doen in de inpandige su- taald. Net als in het activiteiten- FOTO ENGEL LAMEIJER centrum, bij de catering en in de Tarieftaxi van De Vries Cars. Reuze handig, vindt bewoon ster mevrouw Van Hemsbergen (67). „Nu pin ik nof v boodschappen, de ki r leen jammer dat de 51 hier met de kledij, komt niet zo'n appan Nadat wethouder gisteren het oplaa van de chipknip aam ner had overhandig mevrouw Van Hernst en haar tafelgenote De Rek (81) zich vol 1 ling over het ding, t van een zakrekenm; e weten al hoe het w tijdens de informatie j, rige week hebben mee kunnen oefener „Vreselijk gelachei lijk", vertelt de eerste gt probeerde mijn kaan pincode op te laden, De Rek is erg blij mei lijkheid om in Drieho tv laden en te betalen chipper. Want met ie even naar de telefoo; bank is voor haar een Het onthouden van des overigens ook. heeft er ook een, ma looft het wel, dus ik n letwee weten." Mevrouw Van der I hem één keer ze zich in het gespr was ik de code paar weken kwijt. Lat hem weer." Wat de geheugentoets op foon rampzalig. „Vroeger wist ik mers van de kinderet hoofd. Voor dat bove f? was dat toch wel eenPli fening." Omwonenden teleurgesteld over informatie-avond stationsomgeving sassenheim/alkemade katwuk/alphen aan den run persbureau cerberus Twee meisjes worden op last van de politierechter in Den Haag opgeroepen om te getui gen over een vechtpartij op 21 september twee jaar geleden in discotheek Casa Cara in Kat wijk. Daarom is de strafzaak te gen de drie verdachten gisteren voor onbepaalde aangehouden. De 25, 24 en 22 jaar oude mannen uit Den Haag en Al phen aan den Rijn worden er van beschuldigd een bezoeker van de discotheek in elkaar ge slagen te hebben. Zelf ontken nen zij de mishandeling. Eén van hen geeft slechts toe een dronken jongeman te hebben weggeduwd. Drie getuigen zeg gen echter dat de drie mannen de jongen in elkaar hebben ge slagen. De drie verdachten noe men de getuigenissen onbe trouwbaar, omdat Katwijkers elkaar tegen buitenstaanders in bescherming zouden nemen. De rechter hoopt dat de nieuwe getuigenissen meer licht op de zaak zullen werpen. Uitgeverij Samsom bv verhuist naar een nieuw kantoor gebouw dat op de braakliggende grond tussen de roton de Europaplein en het spoor in Alphen aan den Rijn moet verrijzen. Binnen drie jaar staat daar een pand met een oppervlakte van 25.000 vierkantie meter, waar 800 mensen kunnen werken. De uitgeverij zit nu nog ver spreid over drie locaties in Alphen. voor het gebied onderzocht. De enige haalbare variant houdt in dat er op de driehoek Stations plein, Stationsstraat en Korte Conradstraat 'iets' gaat gebeu ren. Wat, dat moet nog inge vuld worden. alphen aan den run saskia buitelaar Dat was het enige dat de ge meente op de informatie-avond over het stationsgebied gister avond aan de bijna 200 bewo ners had te melden. Tot grote teleurstelling van het publiek. Dat was vooral gekomen voor informatie over de plannen van de gemeente rond het stations plein. Het zogenoemde Masterplan voor het stationsgebied is ech ter nog lang niet klaar. Een ste denbouwkundig bureau heeft tot nu toe vijf mogelijkheden „Het komt in aanmerking voor nadere studie", in de woorden van wethouder D. van der Veen Meerstadt. „Er zijn op dit moment geen plannen om daar te slopen. Ik garandeer niet dat dat niet gebeurt, ik ga randeer alleen dat we u goed op de hoogte zullen houden. Eind dit jaar is het Masterplan klaar, dan zullen we weer met u com municeren." Het Masterplan geeft, nadat het door de gemeenteraad is goedgekeurd, een goede indica tie van wat er staat te gebeuren. Maar voordat het bestem mingsplan door de provincie is goedgekeurd, staat niets vast. Vooruitlopend op dat bestem- mingsplan vraagt de gemeente bij de provincie toestemming om de bouw voor Samsom, ge specialiseerd in het uitgeven van beroepsinformatie, ver sneld te realiseren. SP-raadslid en bewoner van de Zaalbergstraat R. Pleij vond de avond een lachertje. „Je moet de ongerustheid bij men sen wegnemen, niet aankomen met ingewikkelde procedures voor Samsom. Op basis van de uitnodiging verwachten ze in formatie over hun eigen ge bied." Die kritiek was ook bij de be woners te horen. „Zo, we weten nu alles over Samsom", vatte een cynische bewoner de zestig minuten lange uitleg samen. „Ik interesseer me daar niets voor", zei een bewoonster uit de Korte Conradstraat. ,,Ik kwam hier voor concrete infor matie, maar eigenlijk heb ik niets nieuws gehoord." De be woners balen van de onzeker heid. „Probeer jij je huis maar eens te verkopen. Dat lukt je echt niet." De bewoners van de Kerk en Zaanse kant van de stationsom geving verbaasden zich erover dat de nieuwbouw voor Sam som al in kannen en kruiken is. Zij vrezen grote overlast van de auto's van de 800 werknemers. Ze zijn bang dat die parkeren in de woonwijk (Samsom mag slechts 200 parkeerplaatsen aanleggen) en opstoppingen veroorzaken op de toch al druk ke wegen in en uit de wijk. Een 41-jarige inwoner van Al kemade werd in het najaar van 1997 zo boos op de in Sas- senheim wonende vriendin van zijn partner dat hij haar telefonisch begon te bedrei gen. „Ik ga je verbouwen en ik trek een strop om je hoofd", hoorde de vrouw een stem door de telefoon zeggen. Voor deze bedreigingen en enkele vernielingen aan de auto en de voordeur van de vrouw, werd de man gisteren bij de Haagse rechtbank veroordeeld tot vijftig uur werkstraf. Daar naast moet hij de Sassenheim- se 2300 gulden smartengeld en schadevergoeding betalen. De Alkemadenaar was kwaad op de vrouw toen ze de geleende auto van zijn vrien din niet volgens afspraak had teruggebracht. „Daarna kwa men wij achter de oorzaak van de extreem hoge telefoonreke ning van mijn partner. Haar vriendin, die toegang had tot het huis, telefoneerde naar het buitenland. Er werd gesprek met India vertelde de man. De denaar eiste daarom derd gulden van de vu Toen de vrouw nie verzoek in ging, sloegi man de stoppen door. c de vrouw regelmatig „Op een avond wel vit keer", bekende hij. Hf offer zei dat zij eerstl borrelende en sissera! den hoorde. Daarna bedreigingen. De daardoor zo in het i bracht te zijn dat huisd. Voor de uitget sten eiste zij een sdj goeding van vijftien gulden. Het bleef niel dreigingen. De man vt de ruitenwissers van hT en een voordeur. Bijl tierechter betuigde zijn spijt over zijn ged hij grotendeels toest' alcoholgebruik. In hij twee maanden g drinken en een cud volgen om zijn alccj bleem de baas te word Vriendelijke en gemoedelijke sfeer op schuurfeest in Koudekerk De grote blauw-wit gestreepte tent staat al te pronken achter in het zonnige weiland van de familie Koot in Koudekerk. De punt is via een dikke scheerlijn verankerd aan de mesttank. „Twee jaar geleden waaide -ie weg", verklaart Johan Koot (25) droogjes. Twee jongens scheu ren af en aan met opgevoerde brommertjes. Een paar blonde schonen rukken een doos ge vulde koeken open. De lekker nij gaat de kring van boerenjon gens rond. Het is duidelijk. Hier wordt druk gewerkt om alles tiptop in orde te krijgen voor een groot schuur feest. Johan en zijn broer Theo (22) zijn echte die-hards. „Ja," zegt Johan, driftig aan zijn shagje trekkend, „het sei zoen is weer be gonnen. Van april tot september lopen we wel 20 schuurfeesten af. Dit feest, Windkracht 99, organise ren we samen met 31 jongeren uit de buurt. Verder zijn er tien EHBO-ers aanwezig. Dat staat voor Erg Handige Bier Opha lers." Hilariteit bij de anderen. Voorlopig houden ze het bij koffie. Er is nog veel te doen. „Nee.., als ik een keer per jaar in een discotheek kom, is dat veel, daar zijn de mensen zo heetgebakerd. Als je even per ongeluk tegen iemand aan loopt heb je al mot", zegt Theo Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerkerl de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering wordt de sfeer beschreven op een schuurfeest in Koudekerk aan den Rijn. resoluut. Volgens hem is er een duidelijk verschil tussen stads lui en boerenmensen. Hij is van menihg dat het boerenvolk niet zo opgefokt is. „Op zo'n schuurfeest is de sfeer vriende lijk, gemoedelijk. Dat was tien jaar geleden zo en dat is nog steeds zo. Eén opstootje per avond is veel. Meestal merken de bezoekers er niks van. De or ganisatie houdt de boel goed in de gaten. We trekken de gasten uit elkaar en dat is dat." Trokken de feesten vroeger zo'n drie- tot vier honderd feest gangers, tegen woordig wor den er vergun ningen ver leend tot fees ten van dui zend man. Jo han hierover: „Het wordt wel moeilijker om een vergunning los te krijgen. We moeten aan steeds meer veiligheidseisen voldoen." Theo haalt zijn schouders op. „Op zich vind ik dat een goeie zaak." Johan baalt alleen dat de gemeente Rijnwoude zich steeds strenger opstelt. Het feest moet dit jaar bijvoorbeeld aan allerlei extra horeca-eisen voldoen. „En zo komt er elke keer weer iets nieuws bij." Op de vraag of ze er al over gedacht hebben de burgemeester zelf uit te nodigen kijken beide broers bedenkelijk. „Tja, we kunnen bij Boelen nog een uit nodiging door de bus douwen", oppert Johan. „Kan hij zelf con stateren dat het een gezellige boel is", vult Theo aan. De poli tie en brandweer brengen in elk Ellen den Hartog en Suzanne Homan staan uitbundig te feesten op het schuurfeest in Koudekerk aan den Rijn: dan in de kroeg zitten." geval wel een bezoekje. Voordat het feest begint controleren zij of de tent in orde is. Zaterdagavond is het dan zover. Bij café De Hoek aan de Oude Rijn staat een rode Rover te wachten. Uit de kroeg komt een man of zeven. Wonderlijk ge noeg passen ze allemaal in de auto. Het gaat richting Lage- waard. Daar is het al een drukte van belang. Het weer is goed. Een gestage stroom mensen loopt richting feestgedruis. Zo'n zeshonderd fietsen staan rij aan rij in het weiland. Na de kaart - controle moet iedereen nog even door een nachtmerrie-achtige windtun nel. Windkracht 99 dus. Heftig! Het blijkt een enorme ventilator te zijn. Maar dan is het ook feest. Overal in het weiland staan groepjes feestvierders te klet sen, met een bekend flesje in de hand. Jong en oud loopt door elkaar, en niemand die daarvan opkijkt. De kleding is gemakke lijk en make-up bescheiden. Tegen de met landbouwplastic afgedekte heining staan zeven jongens te plassen. Bij de toilet cabines is het waarschijnlijk te druk. Uit twee eettentjes komt een smakelijke geur de neuzen tegemoet. De muziek is door al het gepraat en gelach niet eens goed te horen. Maar dat schijnt ,Dit is het mooiste wat er is. Beter FOTO ENGEL LAMEIJER niemand te storen. Jaap Paling (61) uit Koudekerk is voor het eerst op een schuur feest. „Ik had er zoveel verhalen over gehoord, nu wil ik het zelf weieens meemaken." Hij is zichtbaar in zijn nopjes en gaat nog even een pilsje halen. In- grid de Roos (26) en haar moe der (50) zijn samen gegaan. „Je komt hier veel bekenden tegen. Ook anderen, die je normaal gesproken niet zo vaak ziet. We komen echt voor de gezellig heid", zegt dochterlief enthou siast. Moeder knikt en beaamt het van harte. „En geen vecht partijen, hè", voegt ze er na drukkelijk aan toe. Johan Koot haalt zijn schouders op: „Nee, wij fouilleren de mensen niet. Je vindt toch niks. Ja, een zak mes. Dat heeft iedere boer bij zich. Je moet toch een pak- touwtje kunnen doorsnijden." In de tent zelf is het een drukte van belang. Bij de ingang is het dringen geblazen. Top 40-mu- ziek, rock en af en toe een hou- senummer blazen uit de boxen. Richting het podium neemt de bewegingsruimte toe. Ellen den Hartog (26) en Suzanne Homan (24) uit Alphen aan den Rijn staan uitbundig te feesten. „We gaan elke week!" roept Ellen. „Het is het mooiste wat er is. Beter dan in de kroeg zitten. Dit is veel leuker." Volgens beide meiden kun je hier jezelf zijn. Alsof het onderling afgesproken is bezweert iedereen dat er nooit gedonder is met wapens. Ook roemt iedereen de sfeer. En inderdaad, je kunt rustig te gen iemand aanlopen. Je krijgt geen woedende blikken of bij tende opmerkingen. Tot in de vroege uurtjes wordt er gefeest_en gedanst. Overi gens zonder de Rijnwoudse burgemeester M. Boelen. Naar gelang de avond vordert stijgt in de tent de temperatuur. Bij de uitgang van de tent staat een enorm olievat met een gleuf. „Geen geld, geen feest", vat Theo de vrijwillige bijdrage bondig samen. Tot nu toe werkt dat prima. Buiten valt een ver frissend junibuitje, de wind waait over het terrein. Twee pu bermeisjes slenteren gieche lend en flirtend over het gras. Je ruikt de vrijheid. koudekerk aan den run annette lameuer Het licht wijst u de we. Met radio, cd en cassette bf baar heeft de BeoSound Ce natuurlijk nogal wat bedieru functies. Maar daar heeft Bang Olufsen wat op gefl Alleen die toetsen zijn op dat moment van toepass! BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b: Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen je Botermarkt 25. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang Olui Kanaalstraat 32. N00RDWIJK Expert De Lange Bang &0!J Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olré Lange Voort 11 RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenst VOORSCHOTEN W de Ru en Zn., Voorstraat OOIT KIEST U VOOR V

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16