Paus klaagt tijdens mis armoede in Polen aai 'Servische kerken zijn gevangen in verleden' 'Kinderen van de straat' kan weer een jaar voomit <#i Internetproviders moeten teksten Hubbard verwijdet Kerk Samenleving DONDERDAG 10 JUNI REDACTIE AAD RIETVElf VANDAAG Margarita van Schotland, is één van die heili- I U gen die nauwelijks buiten haar eigen lands- JUNI grenzen bekend is. In de elfde eeuw trouwde ze met de Schotse koning Malcolm III. Dat zou haar een leven van weelde hebben kunnen bezorgen. Wa re het niet dat zij het christelijk ideaal van de armoede koesterde en altijd zeer eenvoudig gekleed ging. Iedere dag verzamelde zich een menigte nooddruftigen voor de poor ten van haar koninklijk paleis in Edinburgh, omdat ze er om bekend stond de armen financieel te steunen en de zieken te helpen. Een en ander leidde uiteraard, na haar dood op 16 november 1093, tot een heiligverklaring. Mar garita wordt op 10 juni vereerd, en door de Schotten ook nog eens op 16 november. Hervormde erepenning voor Van Vliet leidschendam D. van Vliet, scheidend penningmeester van de Generale Financiële Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft gisteren de zilveren erepenning van die kerk ontvangen. De versierselen werden hem uitgereikt door secretaris-generaal B. Plaisier. Van Vliet was sinds 1979 lid van de GFR. Als pen ningmeester is hij jarenlang adviseur van de synode geweest. Bovendien was hij gedurende 31 jaar kerkvoogd en administra teur van de Hervormde Gemeente Den Haag. De erepenning werd uitgereikt op de laatste vergadering van de GFR, die bij de samenvoeging van de arbeidsorganisaties van de drie Samen op Weg-kerken is opgegegaan in de Raad voor Facilitaire Zaken. Eerder ontvingen onder anderen dominee C.F. Beyers Naudé uit Zuid-Afrika, de anglicaanse aartsbisschopJlobert Runcie en de russisch-orthodoxe patriarch Aleksej de zilveren erepenning. Goede geesten winnen van kwade denpasar Balinese vrouwen dragen schalen fruit naar een Hin doetempel in de stad Denpasar voor het Galungan-feest. Op Galungan vieren de de hindoe's de overwinning van de goede op de kwade geesten. Het is het grootste religieuze festival op het Indonesische eiland. Meer dan negentig procent van de be volking van Bali is hindoe. foto reuters Van Soest voorzitter Kerkvoogdijen Dordrecht G. van Soest uit Ede is benoemd tot voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij volgt J.A. van Riessen op die deze functie vanaf 1985 heeft bekleed. Van Soest is sinds 1989 eerste onder-voorzitter. Hij was zeven jaar president-kerkvoogd van de Hervormde Ge meente in Ede. Momenteel werkt hij bij een adviesbedrijf in Amersfoort. Daarvoor was hij onder meer voorzitter van het be stuur van de Christelijke Hogeschool, wethouder en loco-bur gemeester in zijn woonplaats. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Maurik, A.C. Veld huizen, kandidaat te Leerdam. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Noardbur- gum, E.J. van den Bos, kandidaat uit Kampen, die bedankte voor Musselkanaal-Valthermond. NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Beroepen: te Amersfoort, J. Dek ker te Nijverdal. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Lelystad, J.S. van der Net te Apeldoorn. elk rtr/afp/dpa Paus Johannes Paulüs II heeft de Polen gewezen op de slachtoffers van de economische ontwikkeling in het land. Zij die van de vrije markteconomie profiteren, mogen minder fortuinlijke landgenoten niet in de steek laten, waarschuwde de rooms-katholieke kerkleider. De paus droeg in aanwezigheid van naar schatting 250.000 gelovigen de mis op in Elk, een stad in noordoost- Polen. Het is één van de armste gebie den van het land, waar de werkloos heid op zo'n twintig procent ligt. „Ontwikkeling en economische voor uitgang mogen nooit ten koste gaan van mannen en vrouwen en het ver vullen van hun basisbehoeften in de weg staan", hield de 79-jarige kerk vorst de verzamelde pelgrims voor. De Polen die van de omschakeling naar het kapitalisme hebben geprofi teerd, moeten naar de roep om hulp van de armen luisteren, was de bood schap van de paus. „Laat ons ernaar streven die noodkreet te horen. Laat ons ernaar streven om zo te handelen en te leven, dat in ons vaderland nie mand zonder dak boven het hoofd of brood op tafel is." Uit Litouwen, Rusland, Wit-Rusland en de Oekraïne waren duizenden gelo vigen de grens overgestoken om de mis in Elk bij te wonen. Onder hen be vond zich de Litouwse president Val- das Adamkus. Het is al jaren een grote wens van de paus om Rusland, Wit- Rusland en de Oekraïne te bezoeken, maar door de gespannen rel orthodoxen en katholieken^ den is daar nog niets van gei Vandaag houdt de paus el zo heeft het Vaticaan gemelj delijk gebruikt hij die rustda op zijn dertiendaagse reis ij derland, om dorpen in Mas zoeken, waar hij in zijn j kantie is geweest. De kerken in Servië zouden bij de Kosovo-crisis een be langrijke rol moeten spelen in het verzoeningsproces. Maar zij zijn zelf gevangenen van het verleden, consta teert dominee Bas Plaisier, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. den haag gpg Is er ooit verzoening mogelijk in Kosovo? Zullen etnische Al banezen en Serviërs er ooit in slagen om in vrede als buren samen te leven? De hervormde topman dominee Bas Plaisier hoopt het van harte, maar vree st dat de herinneringen aan de verschrikkingen van de oorlog nog heel lang de Balkan in hun greep zullen houden. De ge schiedenis dicteert immers al eeuwenlang de huidige gang van zaken op de Balkan. Onlangs bracht Plaisier met voorzitter Ruud Huysmans van de Nederlandse Raad van Ker ken een bezoek aan Boedapest, waar hij een driedaags oecume nisch beraad van kerken over de Balkancrisis bijwoonde. Die bijeenkomst was georganiseerd door de Wereldraad van Kerken in samenwerking met de Kon- ferentie van Europese Kerken. Ook Servische kerkleiders wa- 'onthutsende ontmoeting'. „We spraken over dezelfde gebeur tenissen, maar onze uitleg was totaal verschillend", aldus de hervormde kerkleider. Vluchte lingenstromen uit Kosovo, ver krachting en moord door Servi sche milities: de Servische kerk leiders onthielden zich van commentaar. „Het was alsof we naar ver schillende films zaten te kijken. De Servische kerken benadruk ten vooral het lijden van het Servische volk. De bombarde menten door de NAVO, maar ook het lijden van weleer. In het verleden is de Serviërs veel on recht aangedaan. Ze hebben eeuwenlang geleden onder het juk van de islam, dat staat bui ten kijf, maar dat gegeven voert nog steeds de boventoon. Ze zien zichzelf ook nu nog vooral als slachtoffers." Een echt gesprek was tijdens het beraad nauwelijks mogelijk. De Servisch-orthodoxe kerklei ders bleven tijdens het beraad in hun uitspraken dicht bij het Joegoslavische regeringsstand punt. Zo hielden ze vol dat de etnische zuiveringen pas op gang waren gekomen door de NAVO-bombardementen, die zij unaniem veroordeelden. Verder had in hun ogen de NAVO de soevereiniteit van Joe goslavië en het internationale recht geschonden. Hun opzet om in het verslag op te nemen, dat als eerste stap naaï vrede de NAVO de bombardementen moest stoppen, lukte niet. Voor Plaisier is het niet dui delijk geworden hoe groot de speelruimte is voor de kerken. „Ik herinner me dat een jaar of wat geleden een aantal Ser visch-orthodoxe kloosters wel de etnische zuiveringen veroor deelde. Ik vraag me daarom af in hoeverre kerkleiders op dit moment andere standpunten kunnen huldigen, of dat zij dan meteen buitenspel staan." Overigens moet de invloed van de kerken ook niet over schat worden. Volgens antro poloog Ger Duijzings, die on langs aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde op een proefschrift over religie en identiteit in Kosovo, heeft de Servisch-Orthodoxe Kerk nog maar weinig invloed op de sa menleving. Religie is in Servië 'culturele bagage' geworden, al dus Duijzings. „Serviërs gaan niet vaak naar de kerk, maar zien hun orthodoxe identiteit als essentieel. Datzelfde geldt eigenlijk voor veel Albanezen en hun islamitische identiteit." leiden silvan schoonhoven Een vertegenwoordiger van de Bond zonder Naam overhandigde gistermiddag in het ge bouw van de Gezamenlijke Diaconieën een cheque van 25.000 gulden aan mevrouw W. van Vliet. Zij had het buurtproject 'kinderen van de straat' voorgedragen als kandidaat voor deze gift. 'Kinderen van de straat' is gericht op Ma rokkaanse en Nederlandse kinderen in de Leid- se wijk Pancras-oost. Een aantal van hen was gisteren aanwezig op de feestelijke receptie. „Willen ze dan niemand op straat meer zien? vroeg voorzitter van de Hervormde Diaconie P. van den Broek zich af, „hebben ze straatfobie of een hekel aan daglicht?" Dat bleek niet het geval. Het project van de kerken, onder leiding van Najiha Hader-el Boujadayni, wil kinderen creatieve vaardigheden aanleren en helpen met huiswerk maken. Bedoeling is om de kinderen een tweede thuis te geven en hen een aantal vaardigheden bij te brengen om prettiger door het leven te gaan. Het project draait goeddeels op vrijwilligers. De Bond zonder Naam, de schenker van het bedrag, is eind jaren dertig opgericht door de bekende Pater de Greve, die de kijkers op televi sie opriep vriendelijker voor elkaar te zijn. De Bond, die geen statuten heeft en ook een Krant Zonder Naam uitgeeft, wil onderlinge solidari teit en verdraagzaamheid bevorderen en geeft elk jaar geldbedragen aan goede doelen. De Bond viert dit jaar het 60- jarig jubileum. Coördinatrice Najiha Hader van 'Kinderen van de straat' zei erg blij te zijn met het geld, dat de levensduur van dit project weer met een jaar verlengt. „Ik had wel veiwacht dat ergens geld vandaan zou komen. Ik ben een optimist." den haag anp Internetproviders die weten dat er Scientology-teksten op hun computersysteem staan, moe ten die onmiddellijk verwijde ren op straffe van een dwang som van vijfduizend gulden per dag. Doen ze dat niet, dan schenden ze de auteursrechten die berusten bij de Scientology Kerk. Dit heeft de Haagse recht bank gisteren bepaald in de bo demprocedure, die de Sciento logy Kerk tegen mim twintig in ternetproviders en publiciste Karin Spaink had aangespan nen. Spaink had enkele jaren geleden grote delen uit 'gehei me' werken van L. Ron Hub bard, de oprichter van Sciento logy. op haar homepage op het Internet staan. De rechtbank achtte bewezen dat de Sciento logy Kerk de auteursrechten heeft op de werken van Hub bard. Gedurende de periode dat zij die werken op haar homepage had staan, maakte Spaink inbreuk op die rechten. Het staat haar echter vrij, zoals ze sinds februari 1996 doet, uit die werken te citeren, aldus de rechtbank. De rechtbank beval de be trokken internetproviders, dat zij binnen drie dagen na een verzoek daartoe aan de eisers de namen en adressen verstrek ken van de gebruikers, die be doelde documenten openbaar maken of verveelvoudigen. Ook hier geldt een dwangsom van vijfduizend gulden per dag. Spaink was verheugd, maar ook ongerust, omdal bank ook zogenaam links afkeurt. Daarov Nederlandse recht: nooit gesproken. Spaink is dat deel va nis 'absoluut Kinderporno verkopi baar, een bord mei 'Hier is kinderpornt volgens haar niet. De rechter heeft vi entology bevestigd, auteursrecht heeft o ken van Hubbard. Ve organisatie blij dat ht net evengoed geldt o als bij conventionele van publiceren. „Het' niet een vrijhaven vo ding van rechten c mom van vrijheid var uiting." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuidoosten veel bewolking en af en toe met regen. Elders op de meeste plaatsen droog en gere geld zon. Maxima tussen 13 en 18 graden, in het zuidwesten lokaal 20 graden. Zweden: Afwisselend wat zon en enkele bui en, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur tussen 16 en 21 gra den. Denemarken: Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In het oosten mogelijk nog een bui. verder droog en nu en dan zon. Maxima van 13 graden in het noorden van Schotland tot 18 bij Londen. België en Luxemburg: Af en toe zon en kans op een bui. Maxima omstreeks 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon en vooral vandaag nog kans op een lokale bui. Maxi ma rond 20 graden. Portugal: Zonnig maar langs de westkust mogelijk ook laaghangende bewol king. Maxima rond 30 graden, langs de westkust iets minder warm. Madeira: Droog weer-met afwisselend zon en wolken. Maxima ongeveer 23 gra den. Spanje: Langs de Golf van Biskaje plaatse lijk hardnekkige wolkenvelden. Verder veel zon maar in het bin nenland vooral 's middags en 's avonds ook enkele lokale onweers buien. Maxima langs de Golf van Biskaje rond 20 graden. Verder middagtemperatuur aan zee tus sen 24 en 28, landinwaarts tussen 28 en 33 graden. Canarische Eilanden: Zonnig maar aan de noordzijde van de eilanden ook wolkenvelden. Lo kaal veel wind en maxima tussen 22 en 28 graden. Marokko: Westkust: veel zon maar vooral in het zuiden ook plaatselijk hardnek kige wolkenvelden. Maxima op de stranden rond 22 graden, landin waarts veel warmer. Tunesië: Zonnig maar in het noorden soms ook enkele wolkenvelden. Middag- temperatuur van 28 graden vlak aan de noordkust tot 43 plaatselijk in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de bergen, met name de Alpen, enkele stevige regen- en onweersbuien. Verder droog en flinke zonnige perioden. In de Pro vence en langs de Middellandse Zeekust ronduit zonnig bij een ma tige Mistral. Maxima van 20 gra den op het Centraal Massief tot 27 plaatselijk langs de Middellandse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima van ongeveer 27 graden. Italië: Flink wat zon maar vooral in de bergen ook geregeld onweer. Maxi ma van 26 graden in het noorden tot 35 plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Mor gen droog en veel zon. Middagtem peratuur tussen 24 en 29 graden. Malta: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 31 graden. Griekenland en Kreta: In het zuiden veel zon. Verder voor al landinwaarts wat meer bewol king en morgen kans op onweer. Maxima ongeveer 30 graden, op de VRIJDAG 11 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21.57 Maan op 04.12 Maan onderl8.47 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.02 14.28 01.35 14.01 Laag 09.54 22.50 09.35 22.31 Weerrapporten 09 juni 20 u Istanbul onbew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen licht bew. Las Palmas onbew Lissabon onbew Amsterdam onbew De Bilt onbew. Deelen licht bew w5 18 9 0.5 Nice 6 19 9 1,0 Oslo w7 18 10 2 0 Parijs 5 19 9 0.3 Praag aflft bewolkt SE onweer W warmtefront sfl* regen sneeuw koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal eilanden in de Egeische Zee iets noordwesten tot 22 in het zuidoos- Turkije en Cyprus: Veel zon maar landinwaarts enkele onweersbuien. Maxima rond 30 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele ver spreide regen- en onweersbuien. Maxima van 17 graden in het ten. Zwitserland: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 20 graden, bij Locarno ongeveer 24. Oostenrijk: Af en toe wat zon maar ook enkele Innsbruck onbew. regen- en onweersbuien. Morgen in het westen meer zon en droger. Middagtemperatuur rond 20 gra den, vandaag in het oosten nog cir ca 25. Polen: Eerst geregeld zon, vandaag later op de dag en morgen half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Vandaag maxima rond 23 graden, morgen van 21 in het 27 19 o.o 23 10 0.1 16 12 8.0 25 20 0.0 28 15 0.0 24 13 0.0 19 7 0.0 18 7 0.0 24 16 2.0 25 19 0.1 25 16 0.1 32 22 0.0 31 15 0.0 20 10 0.0 24 19 00 15 12 11.0 20 13 00 20 7 0.1 28 16 0.0 0.0 17 14 0.0 20 13 6.0 22 10 7.0 21 7 0.0 32 26 24.0 11 9 0.0 22 17 0.0 21 10 0.0 16 14 0.0 30 23 27.0 29 24 0.0 30 19 0.0 27 19 10 25 15 0.0 29 21 0,0 14 10 2.0 westen tot 27 in het oosten. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden maar ook enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 21 graden in Tsjechie tot 28 in het oosten van Slowakije. Hongarije: Zonnige perioden en vooral in het westen enkele regen- of onweers buien. Maxima rond 27 graden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew New Orleans regen New York zwaar bew Tel Aviv onbew kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden Z I K TELEfAX Advertenties. 071- 5323 Familieberichten 023- 5311 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie. 071- 5315? u ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 te 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEIlft Maandag t/m vrijdag vz 071-5143 545 ABONNEMENTEN e bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging' I het automatisch afschrijven v< abonnements- geld, ontvangen/I betaling. L VERZENDING PER PC a Voor abonnementen die per post l YE worden verzonden geldt een toes a; aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen c hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette betf informatie 0486-486486 P' (Centrum voor Gesproken Lectufl Auteursrechten voorbebf Dagbladuitgeverij Da# N H U I Z I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezondeju feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14